ifecidócSomcmt Geslaagd begin lakenfeesten door bakken, bier en blues Nog geen uitspraak over sloop Parmentiercomplex £cidóe(3oma/nt STAD OMGEVING/RTV Wethouders sociale vernieuwing tonen alleen goede intenties Van Baarle waarnemend directeur schouwburg Eet smakelijk VRIJDAG 6 JUU 1990 PAGINA 9 instrumentmaker onderscheiden ïb JIDEN Loco-burgemeester H. van Dongen heeft nmiddag G. Fisser onderscheiden met de Eremedaille Goud, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. De >chtigheid had plaats in de Engelbertha Hoeve aan de ;e Morsweg. Fisser kreeg de onderscheiding tijdens afscheidsreceptie. Hij nam gisteren afscheid als chef an de orthopedische instrumentmakerij van de Anna jliniek. Hij heeft er 44 jaar gewerkt. Op 30 april 1946 hij als instrumentmaker bij de Anna Kliniek in •nst. sser heeft in zijn loopbaan bijgedragen aan het verbe ren van de opleiding van orthopedisch instrumentma- •rs. Hij heeft ook meegewerkt aan een project van het rademisch Ziekenhuis Leiden waarbij verbeteringen irden aangebracht bij armprotheses voor kinderen, ok heeft de vertrekkende instrumentmaker in 1976 werkt in Libanon. In het kader van een ontwikke- ngshulp-project voor slachtoffers van de burgeroorlog Libanon voorzag hij die groep van orthopedische ilpmiddelen. Uf 1SS Studenten kunnen best naast ouderen wonen LEIDEN De raadscommissie volkshuisvesting en ruimtelijke ordening vindt dat er best studentenwo ningen kunnen worden gebouwd aan de Vijf Meilaan naast bejaardentehuis Rosenburgh. Het is de bedoe ling er een gebouw van zeven verdiepingen neer te zetten met 228 studentenkamers en 15 woningen. Na mens de bewonerscommissie van Rosenburgh meldde A. Kohlenberg gisteravond tijdens een commissiever gadering dat de ouderen niets tegen studenten heb ben. „Maar wel tegen hun leefwijze". Gevreesd wordt voor rommel rond het complex en verkeers- en ge luidsoverlast, waardoor het woongenot van de bewo ners van Rosenburgh zou worden bedorven. De leden van de raadscommissie zijn van mening dat de over last door het maken van goede afspraken te regelen is en vinden het bezwaarschrift van de bewoners onge grond. H. Koek (PvdA) vindt wel dat er een goede controle door de gemeente moet komen op naleving van de afspraken. Gewond door slijpschijf OEGSTGEEST Twee mannen die een hek plaatsten tussen Centrum 45 en de Jel- gersma kliniek in Oegstgeest zijn gister middag met snijwonden in het gezicht overge bracht naar het AZL. De mannen, afkomstig uit Bodegraven en Gou da, werden vol geraakt door splinters toen zij probeerden met een slijpschijf het hek bij te werken dat niet goed paste. De slijpschijf raakte klem en spatte uit elkaar. Vrouw verzon verkrachting LEIDEN De 20-jari- ge Leiderdorpse die in de nacht van zaterdag op zondag verkracht zou zijn op het basket balveldje aan de Mors singel, heeft het geval verzonnen. De vrouw deed aangifte van de verkrachting na een avondje stappen met een vriend. Daarbij was het later geworden dan gepland. Om thuis een aanvaardbare ver klaring te hebben voor de late thuiskomst, verzon de vrouw de verkrachting. Sneller huis voor extreem urgente woningzoekenden LEIDEN Extreem urgent woningzoekenden krijgen via het toekennen van 500 punten voorrang bij de toewijzing van een woning. Gisteravond ging de commissie volkshuisvesting met een wijziging van de Woonruimteverordening ak koord. De maatregel moet er voor zorgen dat de extreem urgenten een qua huurprijs en kameraantal passende woning wordt aangeboden. Het besluit houdt in dat mensen die door calamiteiten als brand, schade ontstaan door natuurgeweld, acuut instortingsgevaar, wateroverlast, bodemveront reiniging, verbroken (huwe lijksrelatie of andere dwin gende oorzaken hun woning moeten verlaten meteen bo venaan de lijst komen. Deze extreem urgenten krijgen daarop binnen een jaar een aanbod. Dat moet worden aan genomen, anders vervalt de speciale staus die ze hebben. Nu nog is deze groep woning zoekenden aangewezen op dure woningen in wijken als de Slaaghwijk, die bij woning zoekenden niet gewild zijn. Daardoor is het aanbod van die woningen hoog. De huur prijs is vaak een probleem voor degene die snel aan zo'n woning wordt geholpen, ter wijl het ongenoegen over de situatie vaak wordt geprojec teerd op de buurt waar de men terecht is gekomen. Het voorstel geldt ook voor probleemveroorzakers. Deze groep is erbij betrokken om de mogelijkheid te hebben pro bleemveroorzakers uit te plaatsen voordat dat dwingend door de rechter is opgelegd. De uitplaatsing wordt gedaan in overleg met de „lastpost" om een einde aan de problemen te maken. Wijst de probleem ver oorzaker het aanbod af.dan wordt gewacht op een uit spraak van de rechter waarop direct uitgeplaatst kan wor den, zonder overleg met de lastpost over waarheen. Door de maatregel wordt de wachttijd voor „normale" wo ningzoekenden volgens de ge meente verlengd met onge veer vijf procent. W LEIDEN Een rood zwarte peurbak gevuld met flamengo-danseres en middeleeuwse banie ren won gisteren de eer ste prijs in de peurbak kentocht. Ondanks regen en wind kunnen de organisatoren van de Leidse brandweer te rug zien op een geslaagd evenement. Vele honderden toeschouwers vulden de wal kanten van de beide Rijn takken om de carnavaleske boottocht te zien langstrek ken. Het aantal deelnemers dat van hun boot daadwer kelijk had geprobeerd wat te maken, was aanmerkelijk gestegen sinds vorig jaar. Bijna de helft van de bak ken „leek echt ergens op". Al om vier uur 's middags lagen de eerste bakken afge meerd op het traditionele startpunt tussen Beesten markt en Blauwpoortsbrug. Een in de haast aangebrach te geluidsinstallatie schalde onophoudelijk Boney M. door de omliggende straten. De stemming zat er gelijk in. Eenmaal in gang verraste de stoet van ongeveer dertig drijfsels, boten en vlonders het publiek door een half uur eerder te vertrekken dan was gepland. Langzaam en zonder gepaste afstand werd koers gezet richting waterpodium bij de Hoog straat. Lammeren, noormannen, een haai en nog meer noor mannen trokken voorbij, be geleid door diverse orkesten te water en een hoop kleine re bootjes die daar niets te zoeken hadden. Voorraden bierblikjes en natuurlijk complete tapinstallaties zorg den voor de stabiliteit van de vaak weinig zeewaardige watervoertuigen. Vooral de diverse deelnemende brand weerkorpsen (meestal noor mannen) uit de regio wisten na verloop van tijd roer en tapkraan nog nauwelijks te onderscheiden. Dagprogramma lakenfeesten LEIDEN In een grote tent op het Pieterskerkplein gaat vanavond het Boogie Woogie en Blues festival van start. Ook op andere plaatsten in de stad staan muzika le evenementen op het programma. Bij molen De Valk komt om zeven uur de Roadshow van Swatch met diver se populaire artiesten. Ook in verschillende horeca-gele- genheden treden groepen en zangers op. Ter hoogte van de Rembrandtbrug op het Galgewater wordt om vijf uur een „drijvende vrouw" feestelijk binnengehaald. De komende dagen worden op dit vlot diverse uitvoeringen gegeven. Een expositie, 'n orgelconcert en de Don Ko zakken zijn in de Hooglandse Kerk te horen en te zien. Op het Stadhuisplein zijn 's middags al diverse theaters bezig voor de jeugd. Een noormannenschip beschikte over „special effects" in het boegbeeld. Bij het waterpodium aange komen probeerde een aantal bemanningen de daar aan wezige jury bestaande uit burgemeester C. Goekoop, brandweercommandant B. Mark en de directrice van de reiniging Van Gorsel te imponeren door allerhande onduidelijke attributen in hun richting te gooien. Nep- horloges, met water gevulde ballonnen, snoepgoed, voet ballen en glaasjes jenever vonden hun weg in de rich ting van het drietal. Zij ble ken afgezien van de borrels nauwelijks gecharmeerd van deze huldebetuigingen. De eerste prijs van 750 gul den ging uiteindelijk naar een gezelschap van de Leid se Uitdag waarmee de jury naast een leuke boot uiter aard ook een goed doel wist te belonen. Terug bij de Beestenmarkt werden nog drie originali- teitsprijzen elk van 250 gul den uitgereikt. Een viel ten deel aan J. Verheten die bo venop een drijvende ma quette van een brug, ge maakt van plastic bronwa terflessen rondvoer. De tweede ging naar de brand weer van Warmond die een gele en deels bewegende UFO op een bescheiden boot had staan. De derde prijs in de categorie origineel ging naar A. van Loef die, geze ten in een van melkpakken gemaakt oor, voorstellende dat van Vincent van Gogh, door een sleepje werd voort getrokken. Alle vier waren het terechte winnaars, al had een drij vend zuidzee-eiland dat dreigde te worden opgeslokt door een haai ook zeker een eervolle vermelding ver diend. En al was het maar om de fysieke prestatie van de duiker te belonen die de levenloze haai zwemmend het hele traject op zijn schouders had genomen. Geen prijs waardig was het grote aantal bedrijven dat de naamsbekendheid trachtte te vergroten door rond te dob beren in bootjes die haast kapseisden onder de druk van de grote hoeveelheid re- clameboodschappen. De noormannen hadden er goed aan gedaan deze schepen al voor de start te enteren. Kroegentocht De lakenfeesten hebben op de openingsavond in ieder geval al een nieuw succesvol evenement bij. Zo'n 17 kroegbazen zagen hun cafés en hun klanten gisteravond goed vollopen tijdens de aan het Boogie Woogie en Blues festival verbonden kroegen tocht. Van een tocht was nauwelijks sprake want door het weer was het voor velen „zitten waar je zit" bij de eerste de beste gelegenheid die zich voordeed. In de Kruik aan de Haarlemmer straat zong een aantal peur- bakbemanningen naar har telust mee met trio Van In de Koest-o-theek zag het voornamelijk jongere publiek een optreden van de Mill Base Band geheel aan zich voorbij gaan, maar deze band krijgt nog een herkan sing op het eigenlijke festi val dat vanavond begint. In de Blauwe Reiger speelde Hard to Handle, een band die zijn naam eer aan deed maar de goede stemming in het voormalige Scarabee nauwelijks beïnvloedde. Or ganisator D. Wansink had in zijn eigen jazz-cafe een volle bak met de uit Amerika af komstige Rosa King. Ook in de andere café's op en rond de Beestenmarkt was het ge zellig druk. De omgeving van de Hooglandse kerk waar een viertal kroegen voor „live"-muziek hadden gezorgd, gaf eenzelfde beeld. De kroon spanden een klei ne vijfhonderd bezoekers die gisteravond bui na bui trot seerden op het terras voor het Huis de Bijlen om in de open lucht de muziek van Bluesband Flavium aan te horen. Studenten uit een na bijgelegen huis deden net of ze door de muziek wreed uit hun nachtrust werden ver stoord. Zij zetten kertsmu- ziek op die tussen de num mers van Falvium op stand je tien over het hele plein waren te horen. Dit tot hila riteit van de festivalbezoe kers. „Spelen wij ook zó goed? Dan geven we nog een toegift", aldus de lachende zanger van Flavium. LOMAN LEEFMANS Op het plein voor de Morspoort trok Flavium enkele honderden bezoekers tijdens ®nc^er c'e deelnemers van de peurbakkentocht bevonden zich diverse groepen de kroegentocht. noormannen. foto'S: wim van noort BELANGHEBBENDEN MASSAAL NAAR VERGADERING ^•LEIDEN Er is nog geen r /^duidelijkheid over de er sloop van het Parmentier- 'e complex aan de Lammer- markt. Tijdens een com- de missie vergadering giste- Jren sprak alleen de PvdA zich zonder voorbehoud t uit voor sloop. CDA en ?7aiVVD hebben nog geen et fractiestandpunt. Groen [Links, D66 en SP zijn te- MAgen. Maandag moet tijdens j de raadsvergadering een besluit vallen. Wel is de commissie ruimtelijke or- ps» dening en volkshuisves ting het eens met het col lege dat vindt dat het complex niet op de Rijks monumentenlijst moet ko- - men. Mei 12,1 Het historische fabriekscom plex waar nu nog Ico-Athibu is gevestigd moet, zo stelt het ar* college voor, wijken voor nieuwbouw voor ae Koets-o oi* theek, 53 woningen, winkels, .mp.een parkeergarage en kanto er* ren- jnti De voortgezette de voorstellen over ae voorstellen van het college 3- trok vijftig belangstellenden. Het complex is volgens de ge meente niet waardevol genoeg om te behouden gezien de hoge kosten die renovatie met zich mee brengt. Zes insprekers herhaalden veelal hun standpunten voor behoud van het complex en te gen de komst van de Koets-o- theek naar de Lammermarkt. De heer Sloos meldde namens de de vereniging van huiseige naren van de Marepoortkade geen vertrouwen in de wet houder te hebben, dat de drug sproblematiek in de buurt („Er zijn vondsten van attributen horend bij gebruik van hard drugs") zal toenemen, dat er geluidsoverlast zal zijn van ko mende en gaande gasten van de disco en dat de nieuwbouw te hoog is. Bovendien moet ook volgens hem het histori sche complex behouden blij- Inspreker Ruven meende dat niet genoeg is nagedacht over manieren om de discogangers buiten de disco stil te houden. Hij vreest disco-criminaliteit, mede doordat de politie door personeels-en geldgebrek niet voldoende zou kunnen doen aan handhaving van de Alge mene Plaatselijke Verorde ning. „Dan is een vestigingsbe leid een manier om de overlast te beperken". Wisseldiensten De heer Mens, bewoner van de Marepoortkade meent dat de eigenaar van de disco aan sprakelijk is voor geluidover- last en criminaliteit. „Maar het is lastig hard te maken dat het zijn klanten zijn die in je por tiek plassen". Hij suggereerde een systeem van controle met toezichthouders, zoals voorge steld wordt door de gemeente, eerst te proberen in de Kruis straat waar de Koets nu is ge vestigd. Blijkt het te werken en is er dus geen geluidsover last meer, dan kunnen ze met me komen praten. Maar dan vraag is ze meteen waarom dan eigenlijk nog verhuizen moeten Ook werd door een inspreek- ster gewezen op de groter wor dende onveiligheid rondom de te bouwen disco aan de Lam mermarkt. „Vooral voor vrou wen. Je zal maar wisseldien sten hebben en voor of na je werk door een horde discogan gers van of naar je huis moeten". Volgens haar is in perking, gezien de resultaten van vijf jaar proberen in de Kruisstraat, van criminalteit en onveiligheid onmogelijk. Conservering De CDA-fractie pleitte bij monde van C. Kramp voor conservering in plaats van re novatie van het Parmentier- complex. Ze wil een schou- wrapport over de staat van het complex en suggereerde dat kosten gedrukt kunnen wor den met subsidies en bestem peling als leerwerkproject. Volgens wethouder T. van Rij levert dat te weinig op en een schouwrapport is volgens hem voor een goede beslissing over behoud of sloop niet nodig. „Het gaat om de keus voor be houden tegen elke prijs of sloop". Voor een sloopvergunning is het CDA niet en de fractie wil meer informatie over voorko ming van overlast door de te verplaatsen discotheek. „Een politievisie ontbreekt, afspra ken maken met de eigenaar blijkt moeilijk te zijn, hoe los je dat op?", aldus Kramp. Ook vindt ze dat beter naar andere lokaties gezocht moet worden. Erfgoed Groen Links sloot bij het CDA aan wat betreft het schou wrapport. Volgens C. Smit is het complex uniek en behou- denswaard. Over de hoge kos ten van renovatie zei hij: „We moeten meer geld uit gaan ge ven voor behoud van indus trieel erfgoed". Volgens Groen Links lost verplaatsing van de Koets niets op van de huidige problemen. „Voorkom dat je veel geld uitgeeft en alsnog een stroom van klachten krijgt over overlast". H. de Goede (D66) vreesde dat door een tekort aan deskun digheid over overlast door de disco in het nieuwe complex, Leiden over enkele jaren in last zal zijn. „Dan treffen we de bewoners tegenover ons bij de Raad van State. Zij hebben dan wel de deskundigheid bo ven tafel". De zaal reageerde met „Reken maar". D66 vindt dat de huidige pan den behouden moeten blijven. C. Vergeer (SP) vreest dat als de Koets eenmaal verplaatst is, er geen denken is aan sluiting bij overlast. „Nieuwbouw met 3,25 miljoen gemeentegeld sluit je niet snel als gemeente". De VVD hield een voorbehoud over de voorstellen van B&W. De fractie is verdeeld over plaatsing van het complex op de monumentenlijst, over sloop en nieuwbouw. De PvdA is tegen behoud van het com plex en plaatsing op de Rijks monumentenlijst. L. Geradts: „Dan ben je je budget tot 2000 uit de rijkspot voor monumen ten kwijt aan alleen het Par- mentiecomplex. De rest van de monumenten moet je dus laten versloffen. En dat wil de PvdA niet". Hij meent dat aantasting van veiligheid en vergroting van de criminaliteit bij verplaat sing van de Koets naar de Lammermarkt overtrokken wordt. „Daarover zijn geen klachten. En tegen de overlast van de bezoekers moet je ge woon maatregelen nemen". Via bepalingen in de Hinder wetvergunning en het aanstel len van toezichthouders moet dat volgens hem kunnen. Te duur Wethouder Van Rij vindt met het college renovatie en ook „conserveren" van het Par- mentiercomplex te duur. Vol gens H. de la Mar (sociale za ken) is schatten van de te ver wachten overlast moeilijk en is vergelijking me disco's el ders in het land onmogelijk: „Elke disco is anders qua pu bliek en omgeving". Volgens hem en de directie milieu is de geluidsoverlast beheersbaar via de verlegde uitgang in het bouwplan, een tunnel en toe zicht. Ook zou het geluid van de bezoekers wegvallen in het al aanwezige geluid op de Lammermarkt van het ver keer. De zaal vol belangheb benden hoonde die opvatting en nodigde De la Mar uit voor een logeerpartij. LEIDEN Drie wethou ders konden gisteravond tijdens de eerste buurta- vond in het kader van de sociale vernieuwing niet verhullen dat de invulling hiervan nog vaag en on duidelijk is. H. de la Mar (Groen Links), H. van Dongen (PvdA) en J. Wa lenkamp (CDA) lieten het bij het meermaals bena drukken dat sociale ver nieuwing in hun ogen zeer belangrijk is maar konden nauwelijks con crete antwoorden geven op vragen van bewoners. De bewoners lieten zich de kans om daadwerkelijk met wethouders te praten niet ont nemen om een reeks van con crete problemen zoals parkeer overlast, graffiti en vergoedin gen voor buurtwerkers aan te kaarten: „Welke wethouder heeft nu toch kunnen beslui ten om die skate-board baan bij de Oosterkerkstraat neer te zetten? Door al dat spuiten met die verf is zelfs de koop prijs van de huizen in de om geving gedaald", meldde een bewoner. Walenkamp deed dit af met: „Daar moeten we nou vanaf. Niet iemand de schuld geven maar juist kijken hoe we dit in de toekomst gaan op lossen". Toch bleven de bewo ners de stadsbestuurders met hun probelemen bestoken. Het college van B en W wil nog voor de zomer met bewo ners uit alle drie aangewezen wijken gaan praten over dit soort knelpunten. Het gaat naast Pancras-Oost om Slaagh wijk en Leiden-Noord. Sociale vernieuwing door Van Dongen samengevat als verbe tering van werk, wonen en welzijn moet voor oplossin gen zorgen. Daarvoor zal per wijk een speciale werkgroep worden ingesteld bestaande uit ambtenaren buurtbewoners en instellingen. Inspraak, mee denken en misschien zelfs meebeslissen wordt verlangd van de buurtbewoners. Om dit duidelijk te maken gaat de ge meente zogezegd „de wijk in". Gisteravond kwamen dertig bewoners af op de eerste van deze avonden in buurthuis de Pancrat in Pancras Oost. Een lid van de buurtvereni ging vond de avond een schertsvertoning: „Alle ge noemde problemen zijn al lang bij de gemeente bekend. Er is bijvoorbeeld in het geval van het voormalige Elisabeth zie kenhuis nooit naar ons geluis terd. Gaat er dan met de socia le vernieuwing dan plotsklaps wat veranderen?". Van Don gen vond van wel: „Ik kan niet zeggen dat zoiets in de toekomst niet meer voorkomt. De gemeenteraad kan nog al tijd besluiten nemen tegen de wil van de buurt in. Maar ho pelijk worden we het in de toekomst vaker wél eens". Na afloop gaf Van Dongen rui terlijk toe dat er weinig oplos singen voor de genoemde knelpunten konden worden aangedragen: „Maar we wil den vanavond door onze aan wezigheid laten zien dat de in tentie meer dan ooit aanwezig is om daadwerkelijk naar be woners te luisteren en knel punten op te lossen". LEIDEN Y. van Baarle, hoofd van de directie kunst en cultuur wordt na het vertrek van F. Boelen tevens waarne mend directeur van de Leidse Schouwburg. Zoals bekend vertrekt Boelen komend na jaar naar het theater- en tv- produktiebedrijf van John van de Rest. Van Baarle schrijft in een stuk voor de raadscommissie cul tuur dat ze vindt dat er een nieuwe artistiek directeur moet komen voor de schouw burg. Die moet tevens een za kelijke verantwoordelijkheid krijgen. Het programma van de schouwburg omschrijft zij als het „visitekaartje" voor Leiden. Ze kondigt aan dat di rect na de zomer wordt begon nen met de werving van een nieuwe directeur. In eerste in stantie wordt daarbij zoals is bepaald in het voorrangsbe leid van de gemeente een vrouw gezocht. Eerder dit jaar zijn ook vrouwen aangesteld voor de directie reiniging en voor de Lakenhal. Van Baarle meldt verder dat de administratieve organisatie van de schouwburg inmiddels „zo goed als op orde" is. De aanbevelingen van het ac countantsbureau PCM Consult zouden zijn doorgevoerd. De interne controle zou zelfs zijn verscherpt. Deze keukenkledingset, bestaande uit een 100% katoenen schort met bijbehorende hittebestendige wanten, behoedt u voor vlekken pijnlijke brandblaren. De set wordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Voorl: Adres: Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: j Cl maand (automatisch betalen) f 24,85 kwartaal via acceptgiro f75,10 Stuur als dank de keukenkleding naar: J Naam: J Adres: I Postcode/plaats:

Leidse Courant | 1990 | | pagina 9