'De wir is een doos vol watten' Beurs van Amsterdam Philips kan personeel nog geen duidelijkheid geven MARKTEN OESO noemt angst voor Duitse inflatie overdreven Felle strijd om Hilton Rotterdam Vrouwen in het nadeel op de arbeidsmarkt ECONOMIE EcidócSoutcmt VRIJDAG 6 JULI 1990 PAGINA 6;C Shell en Esso hielden zich aan herenakkoord DEN HAAG Shell en Esso hebben zich de afgelopen tien jaar aan het herenakkoord ge houden. De firma's maakten in die periode sa men 25 miljard gulden winst uit de aardgas winning in ons land, terwijl ze in die jaren eenzelfde bedrag investeerden. Dit heeft mi nister Andriessen van economische zaken gis teren geschreven aan de Tweede Kamer. Hij antwoordde daarmee op vragen van Rosen- möller (Groen Links) en liep daarmee vooruit op een 'eindevaluatie' van het zogeheten he renakkoord, die in september naar de Tweede Kamer wordt gestuurd. Het herenakkoord om vat afspraken tussen de overheid en de olie maatschappijen over winst en investeringen bij aardgaswinning. Onder druk van Europese re gelgeving wordt dit akkoord niet verlengd. Ahold wordt actief in Tsjechoslowakije ZAANDAM Het levensmiddelencon cern Ahold wil in zee met de Tsjechi sche branchegenoot Pramen Ostrava. De bedoeling van de samenwerking is dat „de Tsjechische consument in de toekomst ook zal kunnen profiteren van de Ahold-kennis op het gebied van le vensmiddelendistributie". De onderne mingen hebben een zogeheten letter of intent getekend. Ahold hoopt vóór het einde van het jaar de definitieve over eenkomst rond te hebben. Pramen Ostrava is een staatsbedrijf dat levens middelenwinkels exploiteert in Noord- Moravië. Het Tsjechische ministerie voor handel en toerisme heeft toege stemd in de samenwerking. Staatstlening tegen 8,75 DEN HAAG Het mi nisterie van financiën heeft voor de zevende keer dit jaar een staats lening uitgeschreven die een looptijd heeft van 10 jaar tegen een rente van 8,75 procent. De inschrijving vindt plaats volgens het ten dersysteem waarbij de koers van uitgifte en het bedrag na de in schrijving worden be kend gemaakt. De af lossing vindt in één keer plaats op 1 augus tus 2000. Zuidafrikaanse economie maakt recessie door JOHANNESBURG De Zuida frikaanse economie, die geplaagd wordt door inflatie, een lage goudprijs en buitenlandse sanc ties, bevindt zich officieel in een recessie. De Zuidafrikaanse nationale bank meldde gisteren dat het bruto nationaal produkt de eerste drie maanden van dit jaar ge daald is met 1,5 procent. Dat is hetzelfde percentage als in het laatste kwartaal van vorig jaar. Hogere premie voor vissers die stoppen DEN HAAG De saneringspremie voor rond vissers gaat tot 31 oktober omhoog van 4750 naar ƒ7120 per brutoton. Daarvoor wordt een extra bedrag van 8,9 miljoen uitgetrokken. Eerder was al aan gekondigd dat de Nederlandse premie verhoogd zou worden als de Europese Visserijraad op 27 juni niet tot verhoging van de EG-bijdrage zou overgaan. Dat laatste is niet gebeurd, omdat er nog geen voorstel van de Europese Commissie lag. Het ministerie van landbouw, natuurbe heer en visserij verwacht dat ongeveer dertig rondvissers van de tijdelijke rege ling gebruik zullen maken. Wordt het be drag van 8,9 miljoen overschreden, dan zal het Ontwikkelings- en saneringsfonds voor de visserij zich opnieuw beraden. DEN HAAG De inge wikkelde en uitzichtloze discussie over de wir heeft een onverwachte wending gekregen. Tot nog toe was het voor velen een ver- van-mijn-bed-show. Maar tijdens een afsluitend ka merdat werd gisteren wel duidelijk dat er mensen de dupe kunnen worden die werkelijk niets, maar dan ook niéts met de wir te maken hebben. Het is de groep die politiek nogal in de belangstelling staat: zelfstandige onderne mers en aow'ers met een klein aanvullend pensioen. In theo rie dreigen zij volgend jaar te worden geconfronteerd met een hogere premie voor de al gemene wet bijzondere ziekte kosten (awbz). In totaal gaat het om 150 miljoen gulden. Dat komt door het plan van het kabinet om de wir-tekor- ten grotendeels te verhalen op het bedrijfsleven. Volgens het kabinet moeten de werkgevers voor 2 miljard gulden worden aangeslagen om de wir-problemen weg te poetsen. Ongeveer 1,4 miljard daarvan komt binnen via een fiscale truc. Bedrijven die een wir-premie krijgen, moeten daarover een belasting betalen van 35 procent. Het resterende bedrag wordt opgehoest uit het awbz-fonds. Het rijk zal hier aan voor 600 miljoen minder bijdragen. Het gevolg hiervan is dat de werkgevers meer premie moeten gaan betalen. Feitelijk betaalt iedere Neder lander awbz-premie. Maar alle werknemers krijgen het geld van hun baas teurg. De meeste uitkeringsgerechtigden krijgen het bedrag terug van de socia le fondsen waar ze onder val len. Tot zo ver lijkt er niets aan de hand. Het automatisme werkt echter zodanig dat ook- zelfstandigen en bejaarden met een aanvullend pensioen voor een hogere awbz-premie worden aangeslagen. Zij vallen niet onder een werkgever of een sociaal fonds. Rekenen Zelfs voor de meest fiscaal on derlegde politicus was lange tijd onduidelijk dat het kabi netsvoorstel dit gevolg zou hebben. De liberaal De Korte ging eens druk aan het reke nen en kwam met de vondst waarmee hij de ministers Kok (Financiën) en Andriessen (Economische Zaken) bestook te. Kok verzekerde dat het niet zijn bedoeling is dat zelf standigen en bejaarden wor den getroffen. Maar hij wilde niet aangeven op welke wijze deze groepen zullen worden beschermd. Tot diepe droefe nis van de voltallige oppositie verwees Kok naar Prinsjesdag, als het kabinet de begroting van volgend jaar en de inko menseffecten van het totale beleid presenteert. De coalitiepartners CDA en PvdA gaven geen krimp. De christendemocraat Vreugden- hil vond de actie van De Korte zelfs een beetje goedkoop. Vreugdenhil deelde heel wat steken onder water uit naar De Korte, die in het vorige ka binet minister van economi sche zaken was en volgens menig ingewijde een potje heeft gemaakt van de wir. De regeringspartijen vinden de aanpak van het kabinet prima en vertrouwen erop dat Kok zijn woord houdt. En op het ministerie van financiën valt te beluisteren dat Kok dat in derdaad zal doen. „Zelfstandi gen en bejaarden zullen abso luut niet de dupe worden", al dus een zegsman. Garanties Was de kritiek van de opposi tie dan een storm in een glas water? Nee, allerminst. De wir heeft al voor genoeg proble men gezorgd. Elke vermeende uitwas dient te worden bestre den. Ina Brouwer van Groen Links vond dat de werkgevers voor veel meer dan de 2 mil jard moeten worden aangesla gen en zei tegen Kok: „Het ka binet neemt dozen vol watten mee naar het bedrijfsleven, maar weigert spijkerharde ga ranties te geven voor zelfstan digen en bejaarden". Volgens de oppositie is nog steeds niet duidelijk hoeveel wir-claims het bedrijfsleven zal indienen. Daarover maken Kok en An driessen zich niet druk. Voor dit jaar en voor 1991 zijn zij voorlopig uit de zorgen. Het kabinet heeft mede door het aanslaan van de ondernemers zelfs een paar honderd miljoen meer gereserveerd dan er aan wir-claims wordt verwacht. De Korte wilde nog weten of het bedrijfsleven geld terug krijgt als over een paar jaar blijkt dat er te veel is gecom penseerd. Andriessen reageer de met een diepe zucht: „Ik zal de dag prijzen waarop blijkt dat wij geld overhouden aan ROB SEBES Fietsenmaker In Shanghai verschijnen steeds meer fietsenmakers op straat. Evenals schoonmakers krijgen ze voor een klusje ongeveer 21 yan, zo'n vijftig cent. Daarmee kunnen ze een maandsalaris verdienen dat hoger is dan van een onderwijzer. FOTO: AP EINDHOVEN De hoofddirectie van Philips weet op dit moment nog niet welke gevolgen de door president Timmer aangekondigde reorgani saties hebben voor de werkgelegenheid in Ne derland. Directeur mr. ir. F. Rauwenhoff heeft dit gisteren meegedeeld aan de centrale onderne mingsraad (COR). De COR had Rauwenhoff een nadere toelichting gevraagd naar aanleiding van de uit spraken van Timmer, afgelo pen maandag op de bijzondere aandeelhoudersvergadering. Die kondigde aan dat er op korte termijn bij Philips 10.000 arbeidsplaatsen verdwijnen, met name in Europa. Met de reorganisatie is een be drag gemoeid van 2,7 miljard gulden. Mede daardoor lijdt Philips dit jaar een verwacht verlies van 2 miljard gulden. Volgens Rauwenhoff is de hoofddirectie van de Neder landse Philips Bedrijven nog niet in staat meer duidelijk heid te geven. Hij stelt dat de produktdivisies informatiesy stemen en componenten, waar de grootste klappen zullen val len, nog uitgewerkte plannen moeten maken. Dat gaat enke le maanden duren. Het is de ondernemingsraad wel duidelijk geworden dat de reorganisatie in elk geval ge volgen zal hebben voor de Ne derlandse vestigingen van Philips. De COR heeft er tij dens het gesprek op aange drongen om alle werknemers zo goed mogelijk te informe ren over de verdere gang van zaken. VEEMARKT UTRECHT Prijzen slachtrunderen per kg geslacht ge wicht zonder nier en slotvet, inklusief Mannelijk extra kwal. 8,30-9,10, mann. 1e kwal. 7,10-8,30. Handel rus tig en prijzen prijsh., mann. 2e kwal. 6,50-7,10, mann. 3e kwal. 6,00-6,50. Handel rustig en prijzen prijsh. Vrou welijk 1e kwal. 6,80-7,90. Handel rus tig en prijzen lager. Vrouwelijk 2e kwal. 5,90-6,80, vrouwelijk 3e kwal. 5,50-5,95 en worstkwaliteit 4,80-5,60. Handel rustig en prijzen lager. Gebruiksrunderen per stuk inklusief BTW: Aanvoer gebruiksrunderen 198, waarvan graskalveren 28. Melk- en kalf koeien 1e soort 1775-2225, 2e soort 1225-1775. Handel rustig en prijzen iets lager. Melkvaarzen 1e soort 1425-1875 en 2e soort 1000- 1775. Handel rustig en prijzen iets la ger. Kalfvaarzen 1e soort 1625-2325, en 2e soort 1100-1525. Handel rustig en prijzen iets lager. Guste koeien 1e soort 11475-1875 en 2e soort 1025- 1475. Handel rustig en prijzen iets la ger. Enterstieren 1300-1800. Handel rustig en prijzen Iets lager. Pinken 1250-1750. Handel rustig en prijzen iets lager. Graskalveren 775-1075. Handel rustig en prijzen iets lager. Nuchtere kalveren voor de mesterij, Inklusief BTW: Aanvoer roodbont 175. Stierkalveren extra kwaliteit 800- 875, 1e kwaliteit 600-725 en 2e kwali teit 450-550. Handel matig en prijzen prijshoudend. Vaarskalveren extra kwaliteit 575-650, 1e kwaliteit 425- 525, 2e kwaliteit 275-350. Handel ma tig en prijzen prijshoudend. Aanvoer zwartbont 462. Stierkalveren extra kwaliteit 550-600, 1e kwaliteit 440- 485, 2e kwaliteit 250-300. Handel slecht en prijzen lager. Vaarskalveren extra kwaliteit 375-450, 1e kwaliteit 300-375 en 2e kwaliteit 150-225. Handel redelijk en prijzen prijshou dend. Aanvoer vleesrassen 65 stuks. Prijzen: Vleesrassen 1e kwaliteit 700- 900 en 2e kwaliteit 525-625. Handel matig en prijzen Iets lager. Varkens per kg. levend gewicht: Aan voer 335 stuks. Slachtvarkens 3,00- 3,10, zeugen extra kwaliteit 2,90-2,95, 1e kwaliteit 2,85-2,90, 2e kwaliteit 2,75-2,85. Handel redelijk en prijzen. Slachtschapen en lammeren per kg. geslacht gewicht Inklusief BTW: Aan voer 1962, waarvan lammeren 1500. Slachtschapen 2,00-4,50. Handel rus tig en prijzen iets lager. Ooien geen notering. Rammen tot 22 kg 7,50- 9,50, rammen 22-25 kg 7,00-9,25. Handel rustig en prijzen iets lager. Rammen boven 25 kg 6,50-8,50. Handel rustig en prijzen gelijk. Zuig- lammeren 6,25-8,75. Handel rustig en prijzen gelijk. Slachtschapen en lammeren per stuk Inklusief BTW: Slachtschapen 85-130. Handel rustig en prijzen gelijk. Ooien geen notering. Rammen tot 22 kg 175-210, rammen 22-25 kg 185-225. Handel rustigs en prijzen iets lager. Rammen boven 25 kg 190-240. Han del rustig en prijzen gelijk. Zuiglam- meren 110-180. Handel rustig en prij zen iets hoger. Gebruiksschapen en lammeren per stuk inklusief BTW: Aanvoer 306 stuks. Weldelammeren 75-120. Han del rustig en prijzen gelijk. Aanvoer geiten en bokken 9. Geen notering. Totale aanvoer 4217 stuks. KAASMARKT GOUDA - Aanvoer 20 partijen, handel kalm. Voor eerste en extra kwaliteit werd tot f 8,20 betaald en voor zware van f 8,25 tot f 9,00. Zeelieden uit het Oostblok, en met name uit de Sovjetunie, kopen de laatste tijd in Nederland massaal oude Oosteuropese auto's op om die te verschepen naar hun eigen land. Handelaren leveren echter zoveel auto's af in de Rotterdamse haven, dat er door bedrijven steeds vaker wordt geklaagd over parkeer- en verkeersproblemen. Volgens de politie gaat het om ongeveer duizend wagens per week. De meeste zijn oude Lada's, die hier de keuring niet meer halen. FOTO: ANP PARIJS De economische en monetaire eenwording van de twee Duitslanden is geen en kele reden te vrezen voor in flatie. Dat concludeert de Or ganisatie voor Economische Ontwikkeling en Samenwer king (OESO) in haar jongste rapport over de Bondsrepu bliek. Hoewel de Bondsrepubliek bij na geheel op volle capaciteit draait en de roep om hogere lonen toeneemt, kan inflatie- druk in toom worden gehou den. De OESO acht het zelfs niet uitgesloten dat de prijsstij ging in 1990 lager zal zijn dan de 2,8 procent van vorig jaar. De OESO wijst er wel op dat er de komende jaren grotere onzekerheden dan normaal bestaan over de ontwikkelin gen op het gebied van lonen en prijzen. Nog meer dan vroeger moet de Bundesbank haar anti-inflatiepolitiek streng handhaven, inclusief preventieve maatregelen, om de economie op de rails te houden en de Duitse mark te handhaven als spil in de Duit se en Europese integratiepro cessen. Meer dan 10.000 Oostduitse ar beiders hebben gisteren korte waarschuwingsstakingen ge houden om hun eisen voor ho gere lonen en de bescherming van hun arbeidsplaats kracht bij te zetten. De Oostduitse premier Lothar de Maizière heeft zich in een rede voor de Volkskammer, het Oostduitse parlement, beklaagd over de veel te hoge voedselprijzen in sommige delen van de DDR. ROTTERDAM Het Hil ton hotel in Rotterdam is zo in trek, dat er momen teel zelfs een fel gevecht aan de gang is om aande len van de eigenaar, Ho telmaatschappij Rotter dam (HMR). De Nederlandse Onroerend Goed Beurs (NOGB) heeft na mens een groep beleggers, waaronder de AMS Hotel Groep, een bod uitgebracht van 3295 per aandeel. Dit bod dat liep tot en met 30 juni, maar is verlengd tot 30 sep tember. Intussen echter heeft Hilton International naar ei gen zeggen 47,5 procent van de aandelen van HMR verwor ven en een optie van nog eens 5 procent genomen. Op deze manier kan Hilton Internatio nal de meerderheid verwer ven. Zij is dan ook niet van plan in te gaan op het bod van de NOGB. Aandelenverwerving Woordvoerder Boudewijn Jan sen van de NOGB verklaarde niet bijster onder de indruk te zijn van de aandelenverwer ving door Hilton International. „In de afgelopen dagen zijn aardige pakketten aangemeld, gisteren nog 500 stuks tegelijk. Wij hebben nu ruim een kwart van de aandelen in handen en zullen het bod zeker tot eind september handhaven". Bo vendien is Jansen er helemaal niet zo zeker van dat Hilton International inderdaad al zo veel in handen heeft. „Ik heb vandaag de lijst met aandelen- bezitters gecopieerd en daar blijkt beslist niet uit dat Hilton InternationaL echt 47,5 pro cent bezit. Ze kunnen wel zo veel zeggen. Wij gaan beslist verder". Dividenduitkering In januari liet Hilton Interna tional weten niet geïnteres seerd te zijn in HMR. Maar sindsdien is gebleken dat de resultaten van Hilton Rotter dam zich zeer goed ontwikke len. Voor het eerst na dertig jaar wordt gesproken over een dividenduitkering in de nabije toekomst. Volgens Jansen wordt er een vies spelletje ge speeld en is Hilton Internatio nal via derden op de hoogte gebracht van de belangstelling van NOGB voor HMR. Een van de commissarissen van HMR is namelijk directielid van Hilton International, aldus Jansen. (ADVERTENTIE) f BATENBURG FOLMER 1ZSZSTSS TEL. 070 - 398 93 94 BRUSSEL De positie van vrouwen op de ar beidsmarkt in de Europe se Gemeenschap geeft nog steeds te denken. On danks de blakende econo mie vissen vrouwen vaak achter het net qua belo ning en promotie. Dat zei gisteren EG-commissaris Vasso Papandreou bij de presentatie van een rap port over de werkgele genheid in de EG. Van de zeven miljoen banen die er in de periode 1985-1989 in de twaalf lidstaten zijn bij gekomen, gingen er 2,8 mil joen ofwel 40 procent naar vrouwen. Maar 60 procent hiervan zijn tijdelijke of partti me banen, terwijl de meeste Vrouwen bezetten ruim 38 procent van de banen in de EG. Velen hebben minder werk dan zij wensen, bezetten een lagere post dan zij aan kunnen en worden onderbe taald, aldus 'Papandreou. In Groot-Brittannie en Ierland bijvoorbeeld verdienen vrou welijke fabrieksarbeiders nog geen 70 procent van het uur loon dat hun mannelijke colle ga's ontvangen. Vrouwen komen verder moei lijker aan werk dan mannen. Een betere opleiding, goede kinderopvang, aangepaste werktijden en een betere rege ling voor zwangerschapsverlof zouden daarin verandering kunnen brengen. Van de vrouwen met kinderen in de EG werkt ongeveer de helft, met aanmerkelijke verschillen tussen de lidstaten, aldus het rapport. Papandreou wees op het pro bleem van de langdurig werk lozen. In de EG zijn dat er in tussen zeven miljoen. Hun aantal stijgt nog steeds en ze blijven steeds langer werkloos. Het totale aantad werklozen bedraagt zo'n 12,5 miljoen, of 8,5 procent van de Europese beroepsbevolking. De ver wachting is dat dit aantal, bij een voortdurende groei van de werkgelegenheid, tot 1992 iets zal afnemen. De Griekse com missaris bestreed dat het werkloosheidspercentage, dat sindskort onder de tien pro cent ligt voor de EG, sociaal aanvaardbaar is. Werkloos heid, aldus Papandreou, is nog steeds „de ergste vorm van discriminatie, economische verkwisting en miskenning van menselijk potentieel". eriks hold gamma hold 104.00 gamma h 5 pr 5.60B getronics 33.40 geveke 55.00 Beurs glijdt weg in goed gezelschap AMSTERDAM De aande lenkoersen zijn gisteren op de Amsterdamse effectenbeurs langzaam weggegleden. Het Damrak bevond zich daarmee in gezelschap van de belang rijkste Europese effectenbeur zen. Wall Street pakte het wat heftiger aan en duikelde in het eerste half uur van de handel 27 punten naar beneden. Aan het rentefront was weinig beweging, zodat de obligatie- markt geen gids vormde voor de aandelen. Alleen op de op- tiebeurs anticipeerden hande laren op een rentedaling door aanbod van puts. De CBS- stemmingsindex verloor 1,1 punt op 119,5. De koersindex ging 1,2 jmnt omlaag tot 196,4. Bijna de helft van alle fondsen sloot lager, terwijl nog geen twintig procent winst wist te boeken. Op de beurs wer 1,25 miljard omgezet, waai van 497,4 miljoen in aandf De flauwe internation. stemming speelde de interr tionals parten. Philips mof vier dubbeltjes prijsgeven i ƒ30,50. Gedurende de handt evenaarde de koers op ƒ30,1 het dieptepunt van dit jar Hoogovens zakte l,9f 69,50 en Unilever verlocl 1,10 op 159,40. De voedingsfondsen» had* geen beste dag. Wessanen v* loor ƒ2,10 op 72 bij vendige omzet. Het fonds ei digde met een omzet van 2' miljoen op de derde plaats de top-30, meteen na Konii lijke Olie en Philips. In Ah< ging ƒ21,1 miljoen om. v Zaanse kruidenier verloor ui' eindelijk 3 op 142,50. 0; het dieptepunt van de dag wj, er bijna 5 van de koers af 140,70. Océ heeft in de ogen van d beleggers geen beste prestatf, geleverd in de eerste z* maanden van het boekjaai

Leidse Courant | 1990 | | pagina 6