lbanië: asielzoekers krijgen toch paspoort Wk 'buitenland Diplomaten uit Oost-Europa welkom op NAVO-hoofdkwartier Servië ontbindt parlement Kosovo Gorbats jov wordt zeker herkozen Burmese CeidócSowuvnt VRIJDAG 6 JULI 1990 PAGINA 5 Transe taal verder iet minder 'dakjes' PARUS In Frankrijk is gisteren voor een (aantal woorden bij een nieuwe spellingsher vorming officieel een eind gekomen aan het jestaan van de 'accent circonflexe', het -dak- E boven bijvoorbeeld être of hötel. Na 1991 lillen in sommige gevallen het circonflexe- Éccent en het koppelteken niet meer worden gebruikt op de Franse scholen. Het is de Tweede fase van de overigens zeer be- Jcheiden spellingshervorming, waarbij vo- Kge maand al de accenten op een aantal woorden werden afgeschaft of veranderd. De lervormingen betreffen rond .1.200 Franse lorden. De circonflexe is het -teken dat de ,nk van de klinker verkort en op de plaats kwam waar vroeger een s stond. Bulgaren eisen aftreden Mladenov 'SOFIA In de Bulgaarse hoofdstad Sofia hebben en kele honderden mensen gis teren het aftreden geëist van president Petr Mladenov na dat deze eerder had erkend opdracht te hebben gegeven tanks in te zetten tegen anti- regeringsdemonstraties vorig jaar december. Deskundigen bevestigden de authenticiteit van de videoband waarop Mladenovs opdracht te zien is, aldus het dagblad 'Duma' dat hieraan echter toevoegde de president té blijven steu- Plunderingen in Monrovia MONROVIA De Liberiaanse presi dent Samuel Doe hield gisteren wan hopig vast aan zijn macht nadat hij een Amerikaans aanbod om hem te helpen ontvluchten had afgewezen. De hoofdstad Monrovia is iri de greep van de terreur geraakt waarbij rege ringssoldaten overgingen tot wijdver breide plundering. De opstandelingen onder leiding van Doe's voormalige medewerker Charles Taylor verste vigden hun greep op de hoofdstad Monrovia en hebben bijna alle ver bindingen met de buitenwereld ver broken om Doe te dwingen tot aftre den. Gewonden bij aanslag in Johannesburg JOHANNESBURG Bij een bomexplosie in het centrum van Johannesburg zijn van morgen minstens 16 gewonden gevallen. De bom was verstopt in een vuilnisbak, in de buurt van een bushalte en een taxi standplaats, waar vooral zwar ten druk gebruik van maken. De explosie deed zich voor tij dens de ochtendspits. Volgens het persbureau SAPA was ze ker een gewonde er ernstig aan toe. Niemand heeft de verantwoordelijkheid voor de aanslag opgeeist. Wel hebben rechts-extremisten deze week gedreigd hun geweldscampag- ne op te voeren. Ministers Polen bieden ontslag aan WARSCHAU Vijf ministers van het 23 leden tellende Poolse kabinet hebben hun ontslag ingediend. Dit heeft premier Mazo- wiecki vanmorgen verklaard. De demis sionaire ministers zijn Kiszczak en Siwicki, portefeuillehouders van binnenlandse za ken en defensie. En Janicki (landbouw, Wieladek (transport) en Kucharski (com municatie). DDR levert RAF-lid Suzanne Albrecht uit KARLSRUHE Suzanne Albrecht, die er van verdacht wordt lid te zijn geweest van de beruchte terreurorganisatie Rote Armee Fraktion, is gisteren van Oost-Duitsland overgebracht naar de Bondsrepubliek. Al brecht stemde erin toe naar West-Duitsland te gaan, omdat dit „voor haar in alle opzich ten de beste oplossing is". Op 6 juni werd Al brecht, die verdacht wordt van het dood schieten van de president Juergen Ponto van de bank van Dresden in 1977, voor haar flat in Oost-Berlijn gearresteerd door de Oostduit- se autoriteiten. Zij kan een levenslange ge vangenisstraf krijgen. De Bondsrepubliek heeft ook de uitlevering gevraagd van zeven andere RAF-verdachten die in de DDR wer den aangehouden. :j TIRANA Het Albanese 5 ministerie van buiten landse zaken heeft giste ren gezegd dat de 400 Al banezen die in de hoofd- tad Tirana hun toevlucht ïebben gezocht in buiten- andse ambassades, toch ien paspoort kunnen krij gen. Deze toezegging volgde op een verklaring van enkele uren daarvoor dat de versoepelde reis- voorschriften weer waren ingetrokken. Onmiddellijk nadat bekend werd dat de oude beperkingen voor reizen naar het buiten land weer van kracht werden, zochten opnieuw tientallen Al banezen hun toevlucht in wes terse ambassades in Tirana. Het aantal asielzoekers in de Westduitse ambassade liep op tot 200, terwijl in de Poolse missie nu 46 Albanezen onder dak hebben gezocht. Een aan tal Albanezen zou de ambassa des al hebben verlaten, een paspoort gekregen hebben en het land verlaten hebben. Eerder hadden westerse lei ders er bij de communistische Albanese leiders op aange drongen de asielzoekers naar het buitenland te laten ver trekken. Het Albanese parlement had op 21 juni een presidentieel decreet goedgekeurd waardoor Albanezen het recht kregen naar het buitenland te reizen. Naar verluidt hebben tot op heden alleen ouderen van de versoepelde regeling gebruik kunnen maken. De Albanese autoriteiten heb ben tot op heden nauwelijks gereageerd op de internationa le verontwaardiging. Voor zo ver over de asielzoekers werd gesproken hield Tirana vast aan eerder ingenomen stand punten. De directeur van het Albanese ministerie van bui tenlandse zaken, Bashki Dino, bestempelde de vluchtelingen in gesprekken met buitenland se diplomaten als „oproer kraaiers, landlopers en oud-ge- detineerden". In de Albanese pers is inmiddels een campag ne van start gegaan tegen de asielzoekers, die „parasieten, oproerkraaiers, zwervers en schuim der mensheid" werden genoemd. In Athene circuleren geruch ten dat er een machtsstrijd gaande is in de top van de Al banese communistische partij. Waarnemers vermoeden dat de weduwe van oud-partijlei der Envir Hoxha een afschei ding voorbereidt. Nexhamia Hoxha is voorzitter van het Democratisch Front, een be langrijke politieke macht in het land. Secretaris-generaal Worner (links) van de NAVO verwelkomt president Mitterrand en premier That cher bij aankomst in het Lancaster House in Londen. FOTO AFP (Vervolg van de voorpagina) LONDEN De NAVO- ministers zijn in Londen tevens overeengekomen dat de Sovjetunie en de Oosteuropese landen di plomaten kunnen statio neren bij het NAVO- hoofdkwartier in Brussel. I De NAVO wil de Sovjetunie I duidelijk laten zien dat zij de Koude Oorlog achter zich laat en naar Samenwerking zoekt met het Warschau Pact. De nieuwe opstelling van de NAVO moet tevens de Sovjet- houding tegenover de Duitse eenwording beïnvloeden. De Sovjetunie voelt tot nu toe een bedreiging uitgaan van een NAVO-lidmaatschap van een verenigd Duitsland en zou de nieuwe natie liever „neutraal" zien. Volgens zegslieden zal de Bondsrepubliek Duitsland bin nenkort aangeven wat de maximale omvang van de ge zamenlijke Duitse troepen zal worden. De NAVO is steeds van mening geweest dat de omvang van de Duitse troepen niet als een „apart geval" be handeld moet worden, maar onderdeel moet zijn van de CFE-besprekingen over reduc tie van conventionele bewape ning. Een van de Britse func tionarissen gaf vrijdagochtend echter aan dat „de Duitsers zich graag in een aparte positie geplaatst hebben". Aids rampzalig voor Zimbabwe HARARE Bijna negentig procent van de beroepsbevolking in Zimbabwe dreigt voor de eeuwwisseling te overlijden aan de gevol gen van Aids, zo voorspelt de Zimbabwaanse organisatie van werkgevers in de industrie (CZI) in een rapport. Volgens het rapport is tussen de tien en twin tig procent van de 10 miljoen Zimbabwanen besmet met het aids-virus. De schrijvers van het alarmerende rapport schatten dat in de komende jaren het aantal seropositieven ie dere tien maanden zal verdubbelen. De werkgeversorganisatie heeft er bij de rege ring op aangedrongen de ware cijfers over de omvang van de ziekte in Zimbabwe te publi- BELGRADO De rege ring van de Joegoslavi sche deelrepubliek Servië heeft gisteren naar het ui terste middel gegrepen. In haar poging de Albanese verlangens naar meer zeg genschap in Kosovo te on derdrukken heeft zij in deze autonöme provincie het parlement opgeheven en de regering ontslagen. Bovendien hebben de bestuur ders in Belgrado - de hoofd stad van de federale republiek Joegoslavië maar ook van Ser vië - de Albaneestalige media onder Servisch toezicht ge plaatst en in twee mijnbouw- gebieden in de Zuidjoegoslavi- sche provincie bestuurders uit Belgrado aangesteld. De staatsrechtelijk omstreden daden van de Servische rege ring zijn een reaktie op de ver klaring die het parlement van Kosovo eerder deze week aan nam en waarin het zich tot on afhankelijke republiek uitriep. De bevolking in Kosovo be staat voor meer dan negentig procent uit Albanezen. Servië heeft de toch al sterk aan banden gelegde autonomie in Kosovo nu volledig opgehe ven. De autoriteiten in Belgra do proberen al maanden tever geefs Serviërs ertoe te bewe gen zich in Kosovo te gaan vestigen en zo de provincie te „koloniseren". De Zuidjoegos- lavische regio dreigt volledig Albanees te worden nu de Ser vische minderheid wegtrekt, als gevolg van de geweldda digheden van de laatste jaren. De Servische autoriteiten zeg gen dat de rellen worden ver oorzaakt door seperatisten die de provincie bij Albanië willen inlijven. Zelf zeggen de ruim twee miljoen Albanezen van hun provincie een afzonderlij ke republiek te willen maken binnen de Joegoslavische fede ratie. Zij verwijzen daarbij naar de 1,3 miljoen Macedo- niërs en de 600.000 Montene- grijnen die ook hun eigen re publieken hebben. -■ DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB DE TERUGKEER VAN PEER DEN SCHUYMER De gang die ze hebben gevolgd, leidt onder het paleis door en komt ten slotte uit op de binnenplaats. „Nu voorzichtig, mannen", waarschuwt Rob, die voorop loopt, „bij het minste on raad moeten we gereed staan om toe te slaan. We moeten zo snel mogelijk in de stad zien te komen. Daar kunnen we ons wel schuil houden. Ssst... Ik hoor iemand aankomen". De mannen drukken zich plat tegen de muur en Rob kijkt voorzichtig om het hoekje. „Het is een vrouw", fluistert hij en ja, even later komt een zwaar gesluierde vrouw te voorschijn. Maar ze schrikt hele maal niet en wanneer ze de sluier wegslaat, blijkt het helemaal geen vrouw te zijn, maar Bartje, Robs kajuitsjongen! „Ik heb kle ren voor u meegebracht, seigneur!" fluistert hij. „Drommelse jon gen, wat laat je ons schrikken", zegt Rob, maar hij drukt tegelij kertijd Bartje stevig de hand en hij laat er op volgen: „Je bent een flinke kerel, Bartje; we hebben ons leven aan jou te danken". Dan steken ze zich snel in de gewaden die Bartje heeft meegeno men. Ziezo, nu moet hun vlucht wel gelukken... - Alleen, ze weten niet, dat een der wachters inmiddels is bijgekomen en alarm heeft geslagen! Terug naar Nicaragua De eerste gezin nen van Nicara guaanse con tra's staan klaar bij de bussen en vrachtwagens die hen weer te rugbrengen naar Nicaragua. Ze hebben bijna tien jaar doorge bracht in Hon duras terwijl hun vaders, broers en echtgenoten het sandinisti- sche regime in Managua be streden. In juni droegen de laat ste rebellen hun wapens over aan vredestroe pen van de Ver enigde Naties en eindigde de bur geroorlog. De Verenigde Na ties hopen dat voor volgend jaar alle 20.000 familieleden van de contra's weer thuis zullen zijn. FOTO: AFP PARTIJCONGRES ERKENT 'WANSTALTIGE ACHTERSTAND' (Van onze correspondent Alexander Münninghoff) MOSKOU Partijleider Michaïl Gorbatsjov zal ze ker worden herkozen. Ondanks de vaak felle kritiek op zijn beleid tij dens het 28e Congres van de CPSU heeft zich nog geen tegenkandidaat voor zijn functie gemeld. „Zonder hem verliest de partij helemaal haar geloofwaardig heid", zei een partijlid, docent aan de Moskouse staatsuniver siteit. „En Gorbatsjov kan op dit moment de partij nog niet helemaal los laten omdat deze nog te machtig is. Het is een verstandshuwelijk". Intussen gonst het in de wan delgangen wel van de geruch ten wie binnenkort de vacante plaatsen in het centraal comité en het politburo, de partijtop dus, gaan innemen. Want de klappen van rechts die eigen lijk voor Gorbatsjov bedoeld waren, komen nu terecht bij zijn perestrojka-team binnen de partij, zo wordt alom ver wacht. De slachtoffers (Sje- vardnadze, Jakovlev, Ryzjkov) willen echter allerminst zo be titeld worden en gaan met op geheven hoofd verder in wat zij terecht als de werkelijke politieke arena van het echte machtscentrum zien: het par lement, hier Opperste Sovjet geheten. De vraag of de CPSU, on danks alle kritiek op haar functioneren, toch nog die macht in de samenleving kan behouden, werd gisteren voor Boris Poego, hoofd van de con trolecommissie van de partij, resoluut ontkennend beant woord. „We kunnen nu open lijk zeggen dat de partij ziek is. Corruptie, bureaucratie, slaafs heid en leugens hebben de partij ondermijnd en ik heb dat in de anderhalf jaar dat ik hier zit niet kunnen verande ren", zei hij in zijn verslag voor de commissie voor partij vernieuwing, een van de acht commissies die gisteren in be sloten zitting, zonder pers er bij, op deelgebieden de stand van zaken binnen de CPSU opmaken. Achterstand Wat er van deze vergaderin gen naar buiten is gekomen, leidt tot de conclusie dat er in feite hevige meningsverschil len bestaan. Algemeen erkent men een wanstaltige achter stand op alle gebieden van de economie en sociale voorzie ningen ten aanzien van het Westen te hebben opgelopen, maar tot een behoorlijk econo misch herstelplan is men niet in staat. Men verkettert alleen de hardlopers in de richting van een vrije-markteconomie. Dat de partij als economische generator morsdood is en in feite alleen nog maar wat stuiptrekkingen kan maken naar haar enige prooi van de afgelopen zeventig jaar, de to talitaire macht, is op dit con gres pijnlijk duidelijk gewor den. Niet voor niets kwam het grootste gemor uit de groep die de macht met zichtbare sym bolen uitdroeg: de militairen. Generaal Ogarkov (indertijd betrokken bij het neerschieten van het Koreaanse lijnvlieg- tuig) zei dat het aanzien van de partij nog nooit zo laag was geweest en gaf de linkse jon gens van de pers de schuld. Defensie-specialist Baklanov noemde de oorlogsdreiging vanuit het Westen nog steeds reëel. Generaal Moekasjov klaagde dat door de conversie- politiek (militaire fabrieken die op produktie van gebruiks goederen overschakelen) het militair potentieel van de natie wordt aangetast en generaal Mikoelin noemde het concept van het Europese Huis een fic tie waarin voor een verzwakte Sovjetunie hooguit de rol van huisknecht zou bestaan. De chef-staf van het Rode Leger, generaal Mojsejev, maakte het helemaal bont door te zeggen dat de westerse gesprekspart ners in het ontwapeningsover- leg doelbewust de opzet heb ben om de Sovjetunie tot een derderangs mogendheid te de graderen. Een mening staan door de schrijver Kiril- lov, die op grond van bronne nonderzoek het bewijs kon le veren dat er in de jaren zestig in het Westen een meesterplan ter vernietiging van de Sovjet unie was ontworpen dat begon met de ontmanteling van de CPSU. „Is men al niet bezig dit plan ten uitvoer te bren gen?", zo vroeg hij zich rade loos af. Andere naam De enige generaal die een an der toontje blies, was de histo ricus Volkogonov. Hij noemde de communistische idealen „vage utopieën" en vond dat men nu al de naam van de CPSU moest wijzigen in 'partij voor democratisch socialisme'. Over een paar jaar zou dat im mers sowieso moeten. Nee, rie pen anderen, een partij die van de ene dag op de andere zowel zijn beleid als zijn naam radicaal wijzigt, kan al hele maal niet meer hopen op enig vertrouwen van de achterban en het volk. Gorbatsjov benutte zijn aan wezigheid op de vergadering slechts met nogmaals erop te wijzen, dat de kameraden nu eindelijk goed moeten beseffen dat het voortaan met hun machtsmonopolie afgelopen is. Het is juist dit besef, dat ook zijn grootste vijanden volgen de week hoogstwaarschijnlijk zal dwingen Gorbatsjov als lei der te herkiezen. Men kan hem op dit congres gemakke lijk afzetten, maar dan tekent men tegenover de Sovjet-sa menleving definitief het eigen doodvonnis. Korte weg Laverend tussen de brokstukken van de Muur hobbelt dit Trabantje over de voor malige 'zone des doods' richting West-Berlijn. Het is de kortste weg naar het Westen. Dat het ook de ongemakke lijkste is, schijnt de Oost-Berlijn- se inzitten den niet te deren. FOTO: AP x,m i door Roger Simons LONDEN Burmese is dood. Ze was 28. Erg jong gestorven, zult u zeggen, maar kenners spreken dat tegen. Want Burmese was een paard, een zwarte merrie. Volgens echte paardenliefhebbers stemt de leeftijd van een ros van 28 overeen met 90 menselijke levensjaren. Burmese verkeerde dus niet in haar eerste jeugd. Haar stille verscheiden werd deze week plechtstatig gemeld door de Britse media. „Ze is vredig gestorven spraken eerbiedig klinkende BBC- stemmen. Dat stond ook in de krant. Zelfs de quality papers', die worden gelezen door mensen die wat langer op school zijn geweest, treurden mee over de dood van Burmese. De Daily Telegraph' plaatste het trieste nieuws op zijn society pagina want Burmese was geen gewone merrie. Op het kasteel van Windsor bij Londen genoot zij een uitstekende verzorging. Zij sliep in koninklijke stallen en mocht naar hartelust grazen op het weiland van de koningin. Queen Elizabeth had haar in 1969 gekregen van de Canadese Bereden politie, alsof zij in Londen en Windsor nog niet genoeg paarden had. Omdat Burmese een mak beest was, placht de Britse vorstin haai te berijden ter gelegenheid van de jaarlijkse officiële viering van haar eigen verjaardag. Op een dergelijke morgen in juni schouwt ze in Londen de troepen, 'Trooping the Colour' heet dat. Het is een kleurrijk schouwspel; er komen altijd veel toeristen kijken. De koningin ziet doorgaans maar bleekjes. Dit komt wellicht omdat ze wat ongemakkelijk en ook een beetje bangelijk op haar dameszadel zit. De koningin schijnt doorlopend te denken: 'Als ik niet oppas, val ik op de grond'. Enorm veel hangt daarbij af van het gedrag van haar paard. Op Burmese kon ze vertrouwen. Het goede dier trok zich het getoeter, getrommel, geschreeuw en de aanwezigheid van honderden beremutssoldaten nooit erg aan. Burmese was trouwens een en ander gewend want zij werkte tussendoor voor de politie van Groot-Londen. De zwarte merrie uit Canada leverde in 1981 een overtuigend bewijs van haar betrou wbaarheid. De morgen van het 'Trooping the Colour'-festijn trappelde ze met de bleke Britse koningin op haar rug geduldig over The Mali. En toen gebeurde het. Een 17- jarige snoodaard, Marcus Sargeant genaamd, haalde een revolver tevoorschijn en schoot zowaar zes losse flodders af. Elk ander koninklijk paard zou zich een aap zijn geschrokken, maar Burmese bleef doodkalm. Dit had tot gevolg dat de vorstin niet eens uit het zadel viel. Het raadselachtige optreden van Marcus Sargeant werd later gestraft met vijf jaar hechtenis. Vanwege Burmeses hoge leeftijd werd het koninklijke rijdier na 1986 niet meer gebruikt voor de jaarlijkse show. Burmese was dus al enkele jaren met pensioen. Maar je kunt in Londen nog steeds prentbriefkaarten kopen met een afbeelding van koningin Elizabeth op de rug van de zwarte Canadese merrie die nu dood is. De necrologie van het beroemdste paard stond in de 'Daily Telegraph' tussen de dagelijkse 'Court Circular' (Nieuws van het Hof), de society-huwelijken en 'obituaries' (berichten van prominente dode Britten en buitenlanders). Burmese werd plechtig begraven in het Home Park van Windsor, dicht bij het kasteel van zijn meesteres. Van een koninklijk paard kan geen voer voor katten of honden worden gemaakt.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5