Zondagsreclame blijft verboden Studenten moeten OV- kaart voor 1 oktober aanvragen m binnenland Conducteurs eisen veiligheid na moord op Belgische collega 'Hilversum restaureert Even geduld a.u.b.' EeidóeSouotmt VRIJDAG 6 JULI 1990 PAGINA 3 FÖPPE!...MATPÖET PAT HCM75HOKIU M1M TUUT ...SLIK. MOW MAAK IK ZIE AA mrneriö. IjKRO: Veronica moet maar ""commerciële omroep worden HILVERSUM Binnen jt hjjiet publieke bestel wordt Detbhet nooit meer helemaal et. [goed met Veronica, zo boopchrijft Richard Schoon- n, ofaoven, de mediadirecteur ie wan de KRO, in de KRO- uitebladen van volgende 'erelweek. piu het Cc mmissariaat voor de Media aangetoond acht dat Veronica hulp heeft geboden bij het oprichten van de com- er ftierciële zender RTL Véroni- £ld ^ue, heeft de publieke omroep ijionfcr volgens Schoonhoven een in formeel probleem bij gekre- fere !en- samenwerking tussen jHe omroepen, het gezamenlijk uitwerpen van strategieën r^( roor een doelmatige concur- *shu fgntie met de commerciële ;n vumroep, het wordt ondoenlijk n abdit soort beraad te laten plaats- Vinden in aanwezigheid van of zelfs samen met Veronica. De concurrentie wordt vriendelijk uitgenodigd aan te zitten aan e vede tafel waar het beleid wordt jej .gemaakt. In die situatie be vindt de publieke omroep zich no® volgens Schoonhoven „en nie- mevmand schijnt een eind aan nisfodeze situatie te kunnen ma- ent ken". De straf die Veronica >n k noet ondergaan lost volgens dan iem n*ets °P' conclustes Van het Commissariaat voor ls °de Media zouden vertrekpunt ew%noeten zijn voor verdergaan de sanering van de omroep, khoonhoven vindt dat Vero- lica het bestel maar uit moet een commerciële omroep n Vftmoet worden. „Eventueel kan laaqVéronique een handje helpen. an jGraag welkom als een eerlijke ommerciële concurrent. Bin- len het publieke bestel wordt iet nooit meer helemaal goed iet Veronica", op 4 t vsSTER weet met <IM zijn tijd geen raad HILVERSUM Directeur C.J. Smeekes van de STER hoopt dat uiterlijk in septem ber bekend zal zijn wie de eer ste zeven weken van januari de radio- en televisieprogram- n va ma's gaan maken, die wegval- geelen als Veronica zeven weken uit de lucht moet. Het Commissariaat voor de Media heeft de NOS gevraagd om voor 1 december met een programmavoorstel te komen, reai maar Smeekes is juist van plan Irire de STER-tijd te gaan verkopen con op basis van programmasche ma's, eventueel voorzien van *or' kijkprognoses van de afdeling mee kijk- en luisteronderzoek van ereis de NOS. Als na 1 december erna het Commissariaat zich ook vJnog over het NOS-voorstel moet buigen wordt de tijd zeer krap, vreest hij. Verkrachter gepakt na vele tips tv-kijkers VOERENDAAL De politie van het Zuidlimburgse Voe- rendaal heeft een 40-jarige man gearresteerd die heeft be kend op 22 mei van dit jaar in Voerendaal een 25-jarige vrouw te hebben verkracht. De man - zonder vaste woon- of verblijfplaats - werd aange houden met behulp van meer dan tweehonderd tips die deze week binnenkwamen na een tv-uitzending van 'Opsporing Verzocht'. Ambassadeur Schoo legt functie neer DEN HAAG De huidige Neder landse ambassadeur in New Dehli, mevrouw drs. E.M. Schoo, verlaat dit najaar de buitenlandse dienst. Haar contract loopt pas op 1 januari 1991 af. De benoeming in India van mevrouw Schoo, oud-minister van ontwikke lingssamenwerking, ging in 1987 niet onopgemerkt voorbij. Het was een ongebruikelijke constructie om am bassadeurs te benoemen die niet uit de Nederlandse diplomatieke dienst voortkomen. Minister Van den Broek van buitenlandse zaken meldde daar om destijds al dat mevrouw Schoo niet voor een tweede termijn in aan merking zou komen. Koningin op vakantie DEN HAAG Koningin Beatrix en prins Claus zijn gistermiddag met vakantie naar Italië vertrokken. De rijksvoorlichtingsdienst (RVD) wil geen mededelingen doen over de duur van de vakantie en wie precies met het koninklijk paar mee zijn naar Italië. Kamer april '92 naar nieuwbouw DEN HAAG De Tweede Kamer zal haar eerste vergadering in de nieuwbouw op 28 april 1992 hou den, zo heeft voorzitter Deetman aan het einde van de laatste vergadering voor het zomerreces meege deeld. De Kamer is vanaf vandaag met vakantie tot 4 september. Deetman zei ook nog in zijn slotwoord over de afsluiting van het parlementaire jaar 1989- 1990 dat de Kamer 266 wetsontwerpen en 74 nota's heeft behandeld. Vijftien cent statiegeld voor elke liter olie DEN HAAG Een terugnameplicht en een statiegeldregeling voor afgewerkte olie. Daarover wil minister Alders (milieube heer) nog dit najaar vrijwillige afspraken maken met producenten en importeurs van smeerolie. Later, wellicht over ruim een jaar, wil de minister het nieuwe inzamelsys teem wettelijk vastleggen als de Kamer ten minste met het plan akkoord gaat. Alders wil op deze manier niet alleen voorkomen dat afgewerkte olie in het milieu verdwijnt, maar bovendien dat de afgewerkte olie op nieuw vermoedelijk door één bedrijf bewerkt wordt. Op elke liter smeerolie zal naar verwachting 15 cent statiegeld worden geheven. Cao-overleg kruiswerk gaat nog tijdje door UTRECHT Het overleg over de cao voor het kruiswerk wordt volgende week nog voortge zet. De Nationale Kruisvereniging (NK), de werkgeversorganisatie, heeft de cao voor 1990 nog niet willen ondertekenen. Zij wil eerst meer inzicht hebben in de gevolgen van het ge meenschappelijk beleidskader voor de zorgsec tor dat kabinet, werkgevers en bonden vorige week hebben vastgesteld. Voor dit jaar is er voor het kruiswerk geen extra geld beschik baar, maar in 1991 heeft de sector wel enige tientallen miljoenen extra te verdelen. De werkgevers willen nu eerst bekijken of de functiewaardering, die in vier jaar tijd zou wor den ingevoerd, sneller operationeel kan wor den. De CFO is het daarmee eens, maar Abva Kabo is tegen het uitstellen van de onderteke ning. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Volstrekt tegen de verwachting in blijft het verbod op zon dagse tv- en radioreclame (voorlopig) bestaan. Een wetsvoorstel van minister D'Ancona van wvc om het verbod op te heffen, zodra de doordeweekse STER- inkomsten van de publie ke omroepen drastisch zouden dalen, werd in de Tweede Kamer met ruime meerderheid verworpen. Alleen de PvdA, de eigen par tij van mevrouw D'Ancona, stemde voor en dan nog niet eens voltallig. Drie socialisten, De Visser, De Pree en K. Zijl stra, verklaarden zich tegen het wetsontwerp, evenals de fracties van CDA, VVD, D66, Groen Links, SGP, GPV en RPF. De houding van VVD en D66 wekte verbazing, omdat deze partijen fervent voorstander zijn van het opheffen van het zondags verbod. Maar juist daarom hadden de liberalen en Democraten een wijzigings voorstel ingediend, met als strekking dat er zonder nadere voorwaarden een streep ge haald zou worden door het zondagsverbod. Zij hoopten op steun van de PvdA, aangezien die partij zich een week geleden nog in dezelfde zin had uitgelaten. Maar toen de sociaal-democra ten gisteravond aankondigden dat zij tegen het liberaal /de mocratische amendement zou den stemmen, reageerden VVD en D66 boos. „Wij weige ren mee te werken aan rom melige wetgeving", verklaar den de liberaal Hermans en de Democraat Wolffensperger. Zij verweten de PvdA dat zij on der het juk van coalitiepartner CDA was doorgegaan. De sociaal-democrate Van Nieuwenhoven ontkende dit. Zij wees op een eigen amende ment, waarin werd voorge steld het zondagsverbod op te heffen en de regering te ver plichten met nadere voor waarden te komen. Volgens Hermans en Wolffensperger was dit echter een loos gebaar, omdat er voor die nadere voorwaarden geen ingangsda tum was aangegeven. „Daar mee laat u het geheel aan het kabinet over en zolang het CDA daar deel van uitmaakt gebeurt er dus ook niets", al dus Hermans. Hij kondigde aan dat VVD en D66 in het najaar, bij de be handeling van het wetsont werp waarin de oprichting van echte Nederlandse com merciële stations wordt gere geld, opnieuw een poging zul len doen zondagsreclame mo gelijk te maken. „Dan krijgt de PvdA een nieuwe kans de rug recht te houden". Her mans zelf zal dat trouwens niet meer als kamerlid mee maken. Medio september wordt hij burgemeester van Zwolle. Minister D'Ancona slaagde er wel in de uitbrei ding van de doordeweekse STER-reclame veilig te stel- Barbecue De jaarlijkse barbecue op het Binnenhof, ter afsluiting van het par lementaire jaar, werd gisteren bezocht door demonstranten die op spandoeken hun afgrijzen kenbaar maakten over het eten van vlees. Daar bleef het echter niet bij: deelnemers aan de barbecue kregen, bij voorkeur op het moment dat zij een hap wilden nemen, schalen onder de neus gehouden met broodjes belegd met slacht afval. Kamervoorzitter Deetman kon het niet veel deren. Hij accep teerde dankbaar een gebraden worst van scharrelvlees. FOTO'S: MILAN KONVALINKA DEN HAAG De onge veer 570.000 studenten die vanaf 1 januari 1991 recht hebben op een openbaar- vervoeijaarkaart zullen dit reisdocument ten min ste drie maanden tevoren zélf moeten aanvragen. De komende weken zullen de studenten via een uitgebreide publiciteitscampagne worden geïnformeerd. De OV-Studen- tenkaart BV heeft de invoe ring van de kaart voldoende technisch voorbereid, zei mi nister Ritzen van onderwijs gisteren in de Tweede Kamer. De bewindsman heeft overi gens niet de illusie dat de uit gifte van de kaart vlotjes zal verlopen. „Er zullen zich ze ker problemen voordoen, maar ik verwacht dat die be perkt zullen zijn". Studenten die de kaart op tijd aanvragen krijgen vier weken tevoren een afhaalbericht. Wie niet tij dig zo'n bericht ontvangt zal schadeloos worden gesteld, zo kondigde Ritzen aan. De regeringspartijen CDA en PvdA zijn blij dat de zaak nu eindelijk rond is. De oppositie partijen D66, VVD en Groen Links zetten nog een aantal vraagtekens bij de beslissing van Ritzen en minister Maij van verkeer. Zij verbaasden zich vooral over de „dramati sche massa-bekering" van de NS: vorige week nog tegen de OV-kaart en nu ineens vóór. D66-woord voerder Nuis had het daarom verstandiger ge vonden als het kabinet de be slissing nog even had uitge steld. Volgens hem is het op dit moment nog helemaal niet zeker dat de invoering van de OV-kaart op verantwoorde wijze kan gebeuren. De Nederlandse Spoorwegen gaan intussen met spoed het aantal rijtuigen vergroten om volgend jaar het grotere aan bod reizigers als gevolg van de openbaar-vervoerkaart voor studenten te kunnen opvan gen. In de spits dreigde, zon der de nu gebleken grotere be reidheid tot 'schuiven met les roosters' door onderwijsinstel lingen, een tekort van 156 rij tuigen en een toename van het aantal overbezette treinen van tien naar achttien procent. Van de extra reizigers had dan m de spits ongeveer veertig procent moeten staan. De drukte in de spits zal meer worden gespreid, maar deson danks moet volgend jaar over de hele linie met meer reizi gers in de treinen gerekend worden. Voorlopig zal hoe dan ook een deel van de klanten (vooral in de spits) genoegen moeten nemen met een staan plaats. Meer salaris klussende soldaten (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Dienstplichtige militairen krijgen voortaan ho gere vergoedingen voor allerlei 'klussen' die op ongunstige tijd stippen moeten worden verricht. Zo gaan de bedragen omhoog voor wachtlopen in het weekeinde, meerdaagse oefeningen en continudiensten. Daarmee krijgen de soldatenmonden na jaren lange strijd hun zin. De verhoging is ingegaan met terugwerken de kracht vanaf 1 januari. De beloning is nog niet zo hoog als die voor beroepsmilitairen! Maar waarschijnlijk worden de bedra gen de komende jaren wel tot dat niveau opgetrokken. Voor wachtlopen in het weekeinde krijgen soldaten ruim zestig gul den per etmaal, bijna drie keer zo veel. De toeslagen voor meer daagse oefeningen en continudiensten stijgen met veertig pro cent. Tilburg bekeurt hondebezitters TILBURG Hondenbezitters in Tilburg mogen vanaf mor gen hun dier niet langer op straat hun behoefte laten doen, zoijder de uitwerpselen daarna onmiddellijk op te ruimen. Ge beurt dat toch dan komt dat de overtreder op een boete van 35 gulden te staan. Dat heeft een woordvoerder van de gemeen te Tilburg bevestigd. De maat regel is een üitvloeisel van de klachten over hondepoep op straat. Voor de controle zijn zes extra krachten van de rei- nigingspolitie aangesteld. Uitspraak beroep Hoos op 19 juli DEN HAAG De behande- ling in hoger beroep gisteren van de strafzaak tegen de 43- jarige E. Hoos van het voor malige Haagse beveiligingsbe drijf Toetanchamon, is een ko pie geworden van de zitting voor de rechtbank van vorig jaar. Medewerkers die volhiel- deh dat Hoos het brein achter de terreurdaden is geweest en Hoos zelf die in een lang be toog volhield van niets te we ten. Het hof doet in alle zaken uitspraak op donderdag 19 juli. AMSTERDAM De buiten landconducteurs van Wagon- Lits (WL) willen betere veilig heidsmaatregelen tijdens de nachtelijke internationale treinreizen, die zij dagelijks maken. Aanleiding vormt de beroving van en de moord op een Belgische WL-conducteur, vorige week in de nachtex presse van Milaan naar Brus sel. De WL-directie heeft haar verontrusting uitgesproken te genover de spoorwegpolitie en de Nederlandse spoorwegen. De directie drukte haar con ducteurs deze week in een brief op het hart, „niet de held te willen spelen en in de eerste plaats te denken aan de eigen veiligheid". In België heeft de moord eerder deze week ge leid tot een werkonderbreking van de buitenlandconducteurs. WL-Nederland heeft vijftig buitenlandconducteuren in dienst. Na vertrek uit Neder land zijn zij verantwoordelijk voor het wel en wee van de reizigers. Zij controleren 's nachts de treinkaartjes en de paspoorten en regelen ver snaperingen. Over hun eigen veiligheid dachten de conduc teurs tot voor de moord op hun Belgische collega niet veel „Die aanslag doet je wel besef fen dat we tijdens ons werk ri sico's lopen'aldus WL-con ducteur F. Voorthuizen. Het station Milaan is een gewilde plek voor rovers om toe te slaan. De trein staat daar lang stil en mensen letten slecht op hun eigendommen. De daders zijn vaak groepjes van twee of drie mannen die doen alsof ze een plaatsje zoeken, maar op zoek zijn naar slapende passa giers of reizigers die van de lange stop gebruik maken om een versnapering te kopen. Volgens Voorthuizen gaat de veiligheid met sprongen om hoog als de conducteurs een eigen afsluitbare coupé krij gen. „Als tussen drie en vijf uur 's nachts de vermoeidheid toeslaat liggen we op een bankje in de gang vrij kwets baar te slapen met veel geld en de sleutel van de kast met pas poorten op zak. In Amsterdam worden passagiers gewaar schuwd voor zakkenrollers en loopt de spoorwegpolitie voor het vertrek door de trein. Maar in Kopenhagen en Mi laan hebben ze nooit van dit soort simpele preventie ge- De Belgische conducteurs zijn na de begrafenis van hun col lega weer aan het werk ge gaan. „We hebben druk uitge oefend op de directie van de spoorwegen in Italië, Zwitser land, en België. Maar we we ten niet of dat leidt tot concre te maatregelen. Wagon-Lits heeft wel de toezegging dat op het traject Chiasso-Milaan in tensief door de spoorwegpolitie gepatrouilleerd zal worden", aldus een woordvoerder van de WL-compagnie in BruSsel. 'Snoezelen' biedt zwaar dementen tijdelijk rust DEN HAAG Sterk gede menteerde ouderen leven in een geheel eigen, ondoordring bare wereld. Met hen is niets te beginnen. Verpleeghuis Houtwijk in Den Haag vindt dat het afgelopen moet zijn met dat soort berustende ge dachten. De dementen reage ren wel op licht, geluid, tast, reuk en smaak. Ook dat zijn vormen van communicatie. In het verpleeghuis is een 'snoe- zelruimte' ingericht om de menten door lichamelijk en zintuiglijk contact momenten van welbehagen te bezorgen. Dat kan bijvoorbeeld door het geurkanon in de nieuw inge richte snoezelruimte. Dan blijkt dat een bewoner met een starre mimiek ineens be gint te ontspannen. Volgens D. Verbeeten, psycholoog in verpleeghuis Houtwijk, is het effect overigens niet blijvend. De nawerking is hooguit, dat bewoners zich een tijdje iets rustiger voelen. De snoezelruimte een voor de psychiatrie ontwikkeld fe nomeen bevat naast het ka non dat allerlei geurtjes uit stoot nog vele andere attribu ten die de zintuigen prikkelen. Een bubbelbuis waar kleurrij ke confetti doorheen wordt ge blazen, een zand- en waterbak, draaiende discolichten, een kast met warme en koude vlakken, zachte knuffelbees ten en een bed bank, zodat de dementen ook liggend naar rustgevende muziek kunnen luisteren. GAAIBAAI ti BEROEMD BOUWWERK DUDOK VAN HEEL DREIGT TE VERVALLEN taan HILVERSUM De mar kante toren van het Du- dok-raadhuis in Hilver sum lijkt nog van niets te weten. 'Hilversum restau reert. Even geduld a.u.b.' staat er op het met groen plastic en steigers omge ven bouwwerk. Maar als het aan minister D'Anco na van wvc ligt kan dat 'even' wel wat langer gaan duren. Deze week stuurde de hoofd directeur Cultuurbeheer na mens de minister een brief naar de gemeente Hilversum, waarin werd meegedeeld dat, ondanks de eerder gedane toe zeggingen, er verder geen sub sidie voor de restauratie van het raadhuis wordt gegeven. Oorspronkelijk was afgespro ken dat het rijk 11,5 miljoen gulden van de kosten voor haar rekening zou nemen. De rest van de facelift (begroot op 33 miljoen) zou door Hilver sum zelf worden opgebracht. Op deze voorwaarde is inmid dels de eerste van de vier res tauratiefases ook afgerond. De brief van het ministerie be sluit dan ook met een soort ex cuus: „Het spijt mij in hoge mate dat het tekort aan monu mentenbudget voor urgente si tuaties pijnlijk aan het licht komt bij de tweede fase van de restauratie van het raadhuis". Maar de Hilversumse wethou der H. Walch van ruimtelijke ordening en volkshuisvesting koopt hier geen enkel steentje voor. „Dit is geen manier van doen. Je kunt toch niet eerst afspra ken maken en dan halverwege afhaken. Hilversum kan on mogelijk voor alles allen op draaien. Financieel staan we al op het randje. Hilversum heeft er gewoon recht op dat de overheid zich aan haar ver plichtingen houdt". Walch noemt het curieus dat de cultuurminister voor het Dudok-raadhuis de subsidiek raan dichtdraait, maar tegelij kertijd wel groen licht geeft voor een restauratie-onder- zoek van het ziekenhuis Zon nestraal, een ander jong mo nument in de Omroepstad. Heeft dat te maken met een wisseling van de wacht op haar ministerie? Walch: „Wij hebben afspraken gemaakt met dé minister van wvc. Het interesseert ons dan niet welk rugnummer ze in Den Haag hebben. Iedere minister moet zich aan afspraken houden". Het Hilversumse raadhuis stamt uit 1931 en trekt als kroonwerk van Willem Mari- nus Dudok van Heel (1884- 1974) alom grote belangstel ling. Er gaat geen week voor- groeien. En dan moet dit nog doorgaan voor een van de be tere onderkomens. Het rijk moet aan zijn verplichtingen voldoen. Bovendien kunnen we niet eens meer stoppen. Alle 700.000 stenen moesten vorig jaar ineens worden aan gekocht, de kozijnen zijn al be steld en de ambtenaren zitten in tijdelijke kantoorjes her en der verspreid. Elke dag dat de restauratie stil ligt, kost ons onnoemelijk veel geld". Drie jaar geleden kwam Hil versum in het nieuws door de restauratie van het theater complex Gooiland deels te wil len betalen door de verkoop van een Mondriaan-schilderij. Cultuurminnend Nederland reageerde geschokt: het werk zou en moest binnen Neder land blijven. Uiteindelijk werd de Mondriaan voor 2,5 miljoen gulden (volgens kenners een kwart van de waarde) aan het Stedelijk Museum in Amster dam verkocht. „Nee, méér Mondriaans heb ben we niet", laat Walch met een maar weten. „Maar ik ver wacht wel dat iedereen die toen op de barricade stond om de Mondriaan als Nederlands cultuurbezit te behouden, nu ook zal roepen: hé minister, eerst je werk afmaken!". HELMA VAN DEN BERG faTisGeeu HOtüPBHOK... De toren van het Hilversumse stadhuis staat er 'ingepakt' bij. Mogelijk voor zeer lange tijd. FOTO: PERS UNIE bij of studenten en architec tuur-minnaars uit binnen- en buitenland komen het karak teristieke en lumineuze ge bouw bekijken. En ook in de internationale vakliteratuur wordt het monument als her vormende, westerse bouw kunst bejubeld. Dat alles neemt niet weg dat het raadhuis de laatste jaren een wel zeer verpauperde in druk maakte. Uitstellen van restauratie was ook voor de 160 ambtenaren niet langer verantwoord. Walch: „Ik zit hier in een kamer waar de ste nen uit de muur vallen en de planten door de verroeste raamsponningen naar binnen

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3