Leiden beleeft in de Mors glorie jaren Muziekleven Oegstgeest verrijkt met een Jeugd Symfonie Orkest in duplo E^ïdë REGEL RECHT LANGS OMWEGEN jeids Studiefonds an bi jspringen nk- IDEN& OMGEVING JOHAN TOP BOUWT MET DE JEUGD AAN EEN KLINKEND IDEAAL Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071-122244. De respons is bijna aangrij pend te noemen. Een week geleden waren er al 76 aan meldingen binnen en nu is het aantal gegadigden opge lopen tot ruim 100. In een paar dagen tijd. Johan Top straalt: „Men meldt zich aan bij de vleet; het kan niet op gewoon. Zes op één dag had ik er onlangs". Het gaat om een ideaal dat vioolleraar Johan Top (37), veel ouders van musice rende kinderen, voor ogen staat: de oprichting, in gstgeest, van twee symfo nie-orkesten, en een speel- groep voor de allerjongsten. De beoogde verdeling is een orkest voor junioren van 10 tot 15 jaar en een senioren ensemble voor kinderen van 14 jaar en ouder, met als be gin een speelgroep waar je in kunt komen als je nog geen 10 bent, en toch al kunt strijken en blazen bij voorbeeld. Enfin, de wil is er en de weg ook, nu zal het op de praktijk aan moeten komen. Johan Top, docent aan de Streekmuziekschool aan het Rapenburg in Leiden, heeft het vooideel mee dat hij kan putten uit een grote dosis geestdrift, en hij reageert primair. „Ik ben stapelgek op muziek. Daar ben ik dag en nacht bereikbaar voor. Je kunt me wakker maken voor een cello-concert van Schumann, en dan kan ik er nog bij grienen ook, zo mooi als ik dat vind. Muziek gaat trouwens steeds meer voor mij betekenen". En dan kijkt Johan niet eens naar zijn banksaldo. Een jaar of zeven geleden kwamen Jo han Top en zijn vrouw Mar griet (die thuis niet de eerste viool speelt: „We hebben ie der onze eigen verantwoor delijkheden", zegt Johan) uit het oosten naar Oegst geest. Top is een broodmagere, ge boren Deventernaar, „jawel, de koekstad". Als verhuisd knaapje kreeg hij z'n eerste muzieklessen in Nunspeet. Piano ook een beetje, maar het is de viool geworden, ook de altviool. „Dat is nu m'n vak, na m'n opleiding aan het Amsterdams conser vatorium bij Jan Nicolai. Muziek maken zit ons in het Top-bloed. Mijn eigen zoon van 10 begon met viool, maar hij wilde „iets bijzon ders" doen en werd onweer staanbaar aangetrokken door de fagot. Op de foto ziet u hem helemaal links. Fagot, waar ga je met dat knaapje naar toe hè. Zijn handen zijn daar ook groot genoeg voor. Nou, hij is do lenthousiast met die fagot: sabbelen aan een riet, fysiek bezig zijn. In het begin pro duceerde hij klanken van een verliefde zeekoe, zo aandoenlijk klonk dat. Maar hij vordert". Pa vindt 't wel Zeer jeugdige musici bekwamen zich in het ensemble-spel, aangevuurd door leraar Johan Top (rechts). Mogelijk is dit een „kweek" voor het symfonische orkestwerk dat Top als een ideaal voor ogen staat. De bezieling is er al in Oegstgeest, straks komt het op de vruchten aan. FOTO: WIM VAN NOORT) wat! Nog een zoon is met viool bezig, en z'n dochter van 4 gaat ook die richting uit, vermoedt Johan Top. Viooldocent Top heeft in elk geval ervaren dat er'muzi kaal heel wat leeft bij die jonge mensen. „Dat is vooral fijn als je aanleg hebt en 't zelf leuk vindt om te spelen. Dat is een vereiste om door te kunnen zetten. Met die muzikale opvoeding van kinderen ben ik steeds be- ziggeweest. Ik wilde er iets blijvends uithalen: een or kest, een symfonie-ofkest. Maar ook bij sommige ou ders leefde dit idee. Het zou geweldig zijn als jonge kin deren en ook wat ouder iets met hun verworven vaardigheden zouden kun nen doen. Het zou een or kest moeten worden. Een dergelijk jeugd-symfonie-or- kest tref je in deze regio niet aan. En het zou een leuke tegenhanger van de nog jon ge big band in Oegstgeest kunnen wezen. Ik ben naar mogelijkheden gaan zoeken en we hebben ze inmiddels gevonden ook". Beschermheer Om meteen te laten blijken dat het hier om een bloedse rieuze onderneming gaat, is onlangs voor de notaris de Stichting Jeugd- en Symfo nie Orkesten „verleden" en opgericht, „want", zegt Top, „deze onderneming moet een blijvend karakter dra gen en geen eendagsvlieg zijn, daar schieten we im mers niet mee op". De nota ris ging er dus even wette lijk voor zitten, bezegelde de goede bedoelingen en maak te met een glimlach de af trekbare rekening op. En wat helemaal zo hartver sterkend was: de edelacht bare heer burgemeester Scheenstra van Oegstgeest zei zonder te slikken vol mondig ja, toen Johan Top hem opbelde en de vraag stelde of de burgervader ook een soort ,,kindervader" wilde zijn en beschermheer van de stichting wilde wor den, met alle muzikale doel einden daaraan verbonden. Top: „Zo'n beschermheer moet je wel hebben; het geeft iets vastigs en verleent ook cachet aan de zaak niet waar? Maar het bijzondere van burgemeester Scheen stra was wel, dat hij heel leuke ideeën had, die hij me later doorbelde". Er moet natuurlijk een fi nanciële ruggegraat zijn. Daaraan is intussen ge werkt: de Nutsspaarbank deed een interessante toe zegging, een particulier dook in zijn liquide midde len en haalde er spontaan een gift van 500 gulden uit. Wim Barning van de piano's (och, laten we hem toch maar noemen, want hij is ook altijd in de slag voor de Hartebrugkerk) stelde de stichting 40 muziekstand aards uit de dump in het vooruitzicht en liefst nog meer, hoopt Johan als topje van de toekomstige Oegst- geester muzikale ijsberg. Nu wacht men, naar de eisen van deze geldverslindende tijd, nog op een onontbeerlij ke hoofdsponsor. Maar ook bijdragen van het rijk, ge meente en provincie en het Anjerfonds worden gaarne ingewacht. Al met al ziet de toekomst van de verenigde Oegst- geestse symfonie-orkesten er al tamelijk rooskleurig uit. Het aanbod van de kin deren zelf is zeer bemoedi gend. Top zit nu al heel be hoorlijk in z'n strijkers, ze ker bij de junioren. Veel dwarsfluiten dienden zich reeds royaal aan, „maar", vindt Johan, „er moeten daar niet te veel van komen, immers al die fluiten, hoe leuk en aardig het ook is, tasten je klankkleur aan. Een stukje geluk Daar moet je mee stoppen. We streven naar een redelij ke spreiding. Daarom vond ik 't geweldig dat recentelijk een hoornistje uit Koude kerk zich aandiende, en we hebben nu ook een bassistje (op de mini-bas weliswaar). Zo zie je de aantrekkelijke mogelijkheden voor de kin deren". Johan Top wil op alle ma nieren de kinderen muzi kaal tegemoettreden en hen iets meegeven van zijn eigen geluk dat hij in de muziek- beleving vindt. Dat is pas een leraar, een man die be moedigt op vleugelen der symfonie. Laat het Beetho ven zijn, of Brahms, of Co- relli, Mozart. Doet er niet toe. Het repertoire van de symfonie-orkesten zal voor 80 pet. uit klassieken be staan, maar natuurlijk niet al te moeilijk, want zoiets ontmoedigt en dan ben je in de kortste keren je jonge musici kwijt. Geen Bran- denburgse concerten of de Vier Jaargetijden. Daar be talen de ouders ook niet voor. Volgens Johan Top wordt het hard werken „met z'n allen en ook lol hebben" en eventueel moei lijke stukken „uit de kast trekken". Hij gaat de direc tie voeren over de orkesten. Dat zijn toekomstige han denbinders, maar daar is Top erg gelukkig mee. Als het maar muziek is. De ruimte om te repeteren is er. Dat is het gemeente centrum aan de Lijtweg. Top: „In september zijn de audities, dan kan iedereen zich even laten horen om het niveau van de orkesten en speelgroep te kunnen be palen. In oktober willen we echt gaan beginnen, repete ren en werken aan de eerste uitvoering. Maar dat zal wel 't volgend voorjaar worden. We moeten eerst op niveau komen, maar dat kost wel tijd hoor. Als ze maar in de maat blijven. Het moet groeien, er is geen andere weg. We gaan ons best doen. De muzikanten mogen over al vandaan komen, hoewel Oegstgeest met de eer zal gaan strijken. Men belt nu al naar Johan (die geheel toe vallig woont in Haaswijks dirigentenbuurt): „Wat een aardig initiatief zeg! Succes ermee". Johan Top zou helemaal echt gelukkig kunnen zijn, als eens de eerste uitvoering van het Jeugd Symfonie-or kest in het Groene Kerkje, vlak achter z'n huis, zou plaatsvinden. Fijne akoe stiek. Daar traden al eerder fabuleuze solisten en kamer- muziek-ensembles op, zoals (dank zij K&O) het Orlando Kwartet. Het Groene Kerkje als thuishaven van de jeugd- symfonie van Oegstgeest. Laat ze maar strijken en blazen. Het kan een „Top- optreden" worden. Wie aan dit glorieuze toekomstbeeld instrumentaal wil (laten) bij dragen (als het maar geen dwarsfluitisten zijn), belle Johan Top: 071-171043. Dan kan het een feest worden, in wat voor maat ook. In Oegstgeest heeft de muzika le jeugd een veelbelovende en klinkende toekomst. QeidwOowuvnt „Dat is nu eenmaal de verve lende consequentie van het op een hoger niveau spelen". Rob Bink, die naar Quick Boys vertrekt en prestatief gezien op een hoger niveau gaat acte ren, kan hij begrijpen, minder positief is Immink over de voetballers die worden wegge zogen door clubs die lager spe len. „De prestatie is dan niet het belangrijkste, dan spelen andere factoren een rol. Geld inderdaad". Leiden lijkt daarom een heel moeilijk .tweede jaar tegemoet te gaan in de tweede klasse. De jeugd, die al onder de scheidende Beerenfenger een kans kreeg, moet ook nu de o- pengevallen plaatsen gaan in nemen. Immink heeft er wel vertrouwen in. „De A-junio- ren zijn gepromoveerd naar de regionale klasse", klinkt het met enige trots. Jeugd die al tijd al een belangrijke rol bij Leiden heeft gespeeld. Zo heb ben onder anderen Alex Leef- lang (UVS), Remco Torken en Marco de la Rie (beiden FC Den Haag) hun opleiding in de Mors genoten. Met name die jonge lichting zal er voor moeten zorgen dat Leiden in de toekomst alsnog naar de eerste klasse gaat. „Ik zie daar mogelijkheden toe". Al weet ook Immink dat er dan het nodige aan de accom modatie moet gebeuren. Een lichtinstallatie en tribune zijn zo maar twee zaken die op het verlanglijstje van de voorzitter staan. „Maar, een stap naar die hoogste klasse mag echter niet ten koste van alles gaan". Het gezellige karakter van de ver eniging moet behouden blij ven, vindt Immink. In dat beeld past ook de receptie die vanavond in het clubhuis van Leiden gegeven wordt. VRIJDAG 6 JULI 1990 PAGINA 11 nel (a EU k 13 Leidse Rechtswinkel behandelt ezs rubriek uiteenlopende juri- ihe zaken. Deze week wat u kunt O als u een opleiding volgt waar- „Groningen" niet betaalt. alweer een tijdje gele dat Annemarie de school- :en heeft verlaten. Sinds- heeft ze zo nu en dan bij 2l!iaendbureaus werk gevon- maar ze denkt dat ze met goede opleiding haar kan- tan»! °P arbeidsmarkt kan of «beteren. Daarom heeft ze larlenfloten zich bij het Instituut Plitt op de Breestraat tot re- jtioniste te laten opleiden. REEfar wie gaat dat betalen? 717.<|Dr het Instituut Pont kun je za. «n Studiefinanciering krij- 21-j Jo"!*] de afdeling onderwijs op j gemeentehuis hoort ze dat misschien in aanmerking .00, jnt voor een studietoelage ,h#|i de Provincie Zuid-Hol- tó. Van deze regeling kan ie „Zuidhollander" die een r. zalect op een beroep gerichte al); mjeiding in Nederland wil ken, gebruik maken. Voor- l arde is dat er voor deze op- i. zoding geen Rijksregeling, zo- bijvoorbeeld de „Studiefi- pciering WSF 18+", bestaat dat de student of leerling J^jroi diens ouders niet in staat .15, de kosten te dragen, ipul» -oepsgericht wil zeggen dat ,15- 1 n na het behalen van het 'l™ lorna het betreffende 'B oep kan uitoefenen. Anne- jntrairie krijgt een aanvraagfor- 6); 1 lier, dat binnen drie maan- 3p.' J1 nadat ze met de opleiding 0 jo begonnen opgestuurd moet laborden naar Gedeputeerde Flor» iten (de Provincie). Bij de Tosirivraag moeten ook de inko- nsgegevens worden meege- ;jQfy iden. Niet alleen haar inko- :o. i n is van belang, maar ook AC 1 van haar ouders. Als het Dejkomen van de ouders de gulden te boven gaat, 1.30. r£lt geen bijdrage verstrekt. em»i imening 0 Provinciale Bijdrage wordt aan, [gekeerd in de vorm van een kinjlnteloze lening. Annemarie 11 dus later moeten terugbeta- (5 1. maar als het diploma of 50.' tuigschrift is behaald, wordt - al);n bedrag van maximaal '•M750,- kwijtgescholden. Twee ^.Py. irnadat de studie is voltooid 3l^'tussentijds beëindigd, moet Ihe 1 en gaan terugbetalen. Die te- :o. 1 'betaling duurt tjen jaar en l irlijks moet men tien pro- 3q it van het geleende voor- OD10t aflossen met een mini- 5, 1 ïm van 500 gulden. 15,2 iar welke kosten komen nu '*in«teenlijk voor een bijdrage in Tan nmei"king? In ieder geval mget het levensonderhoud, zo- (Ket 1 kleren, eten en kamerhuur, lirlaj iar wel kosten die verband p'bjluden met de studie: in- footprijfgeldlesgeld, boeken en ille ^rmiddelen en de reiskosten. 1 HA :t laatste op basis van het "'•"kenbaar vervoer, waarbij de J1. j »rling de eerste 100 gulden .ajgl lf moet betalen. Overigens hit»; innen ouders nog steeds j onjnderbiislag aanvragen, maar s,ri denk dat de hoogte van de egekende bijdrage gevolgen in hebben voor de Kinderbij- aanfig. Informeer daarom eerst 1 de Sociale Verzekerings- 5' an de kosten wordt dus twee za. rde deel uitgekeerd door de DEO ovincie, voor het andere za el kan men bij de gemeente aankloppen. Het is mogelijk om het derde deel dat niet door de Provincie wordt ge dekt uit het „Leids Studie fonds" te ontvangen. Men moet daarvoor bij beide in stanties een aanvraag indie nen. Als de Provincie de aan vraag afwijst, neemt het Stu diefonds deze beslissing over en vist u ook dagr achter het net. Het merkwaardige is ech ter dat niet alle gemeenten be schikken over studiefondsen en met name in de kleinere zult u vaak slechts verbaasde blikken ontmoeten. Onrechtvaardig Volgens Th. Locher van de af deling onderwijs van de ge meente Leiden schept dat soms onrechtvaardige situaties: „Er zijn mensen die echt tus sen wal en schip vallen. Dan komen ze soms naar mij toe, omdat de school in Leiden is gevestigd. Maar ik kan niets voor ze doen en dan stuur ik ze maar door naar hun ge meenteraadsleden. Er zijn zelfs verschillen tussen de pro vincies. Zo willen ze het in Zeeland helemaal afschaffen Naast de aanvragen waarbij men het tekort van een Pro vinciale toelage aanvult, kent Leiden ook een zogenaamd 'ei gen beleid' voor mensen die géén beroep kunnen doen op de Provincie. In Leiden kan men bijvoorbeeld een bijdrage krijgen voor een opleiding in de natuurgeneeskunde. „Maar soms zien wij door de bomen het bos niet meer. Er is tegen woordig een enorme wildgroei in particuliere opleidingen. In Nederland is iedereen vrij om onderwijs te geven; zet maar een mooi bord voor je deur. We weten echt niet altijd v^ar we aan toe zijn. Er zijn nogal eens twijfelgevallen bij. Maar de meeste van de 'eigen beleid' aanvragen betreffen studenten van het Instituut Boerhaave. Vroeger werd dat vooral be zocht door volwassenen; nu is er een tendens dat scholieren die voortijdig afhaken of voor het eindexamen zakken de studie daar voortzetten". Ook worden er tegemoetko mingen -verstrekt voor een cursus in het kader van basise ducatie. Het gaat hier om cur sussen Nederlandse taal, lezen en schrijven e.d. die worden gegeven in een buurthuis of vormingscentrum (Denkt u maar aan 'Ouders op Herha ling'). Hiervoor wordt een te gemoetkoming verstrekt tot maximaal 125 gulden die niet terugbetaald hoeft te worden. Alle andere scholingsbijdragen worden verstrekt als renteloos voorschot dat later moet wor den terugbetaald. Wanneer men het diploma be haalt kan per jaar, samen met de gift van de Provincie, maximaal 1000 gulden worden kwijtgescholden. De terugbeta ling van de renteloze voor schotten geschiedt op dezelfde wijze als bij de Provincie. Maar de terugvordering van deze leningen levert echter in de praktijk nog wel eens pro blemen op voor de gemeente. Vaak blijken de schulden moeilijk inbaar, zeker als de ex-student inmiddels naar het buitenland is vertrokken. „We zullen in een enkel geval dan ook een deurwaarder inscha kelen". MICHEL SIEBES van de oorlog opgerichte club eerder al de velden aan de Haagweg en Zoeterwoudsesin- gel achter zich had gelaten, moest werderom naar een nieuwe domicilie worden ge zocht. Opmars Het werd dus de Mors, waar de prestaties niet konden ach terblijven bij die spectaculaire groei. In de tachtiger jaren maakte de club een door wei nigen voor mogelijk gehouden opmars van de eerste klasse LVB naar de tweede klasse KNVB door. Ingeleid door een valse start, weet Immink zich nog als de dag van gisteren te herinneren. „In het seizoen '83-'84 kwam Leiden vlak voor het slot van de competitie uit tegen MVKV, dat intimida tievoetbal speelde. De wed strijd escaleerde zo dat de scheidsrechter zich bedreigd voelde en het duel staakte. Leiden kreeg twee punten in mindering, waardoor een be slissingswedstrijd tegen Voor schoten noodzakelijk werd. Die ging verloren". Een zo nog desastreuzer seizoen volgde. Leiden diende zelfs een fevecht tegen degradatie naar e tweede klasse van de afde ling aan te gaan. Het kostte trainer Siem van der Ham uit eindelijk zijn baantje. Als eer ste en tot nog toe enige oefen- meester moest hij voortijdig het veld ruimen. Henny Beer enfenger nam zijn plaats in. „De laatste vijf jaar is er ge woon veel veranderd", brengt Immink het tijdperk van de 'Beer', zoals hij liefkozend wordt genoemd, ter sprake. Niet alleen voorkwam de voor het seizoen '85-'86 aangetrok ken Beerenfenger de aftocht naar de tweede klasse, maar was hij juist in belangrijke mate verantwoordelijk voor de opmerkelijke opmars. „In zijn eerste jaar promoveerde Lei den door winst op de periode kampioenen LSVV en KRV naar de vierde klasse van de KNVB. Handhaven was ver volgens het doel, maar in een seizoen stootten we door naar de derde klasse. Daarin werd een jaar overbrugd. Katwijk was toen de terechte kam pioen", somt Immink chrono logisch op. Geen twaalf maan den later volgde de euforie ook voor Leiden. Een overstap naar de tweede klasse, waarin een periodetitel de Mors-club zicht gaf op nog meer. De kroon op het vijftig jarig jubi leum werd in de nacompetitie door het inmiddels naar de eerste klasse gepromoveerde DSVP aan duigen geschoten. Immink: „Persoonlijk vind ik het jammer dat die stap naar de eerste klasse niet gelukt is, al moet ik ook zeggen dat de vereniging er nog niet klaar voor was. Er komt heel wat voor kijken. Was het gelukt dan waren er aan de andere kant misschien minder spelers weggegaan", brengt de voor zitter de keerzijde ter sprake. LEIDEN Cijfers liegen er meestal niet om. Zo ook bij de voetbalvereniging Leiden. Een opmerkelijke ledenaanwas van 189 voetballers in 1970 naar 502, tien jaar later illus treert de belangrijkste ge beurtenissen in de nu vijf tig jaar oude historie van de Leidse jubilaris. Voorzitter Ed Immink herin nert in dat verband aan de verhuizing van het Pomona- complex naar de Mors. „We maakten niet alleen een enor me groei door, maar ook de prestaties zijn omhoog gescho ten". Het samengaan met VWS had daar in zeer belang rijke mate mee te maken. Die twee gebeurtenissen misten hun weerslag op de latere pe riode niet. Een gezapig sfeertje maakte plaats voor een meer prestatiegerichte instelling. De club van kantoorbedienden werd met de komst van de handwerklieden van Van Wijk's Sportvereniging van nieuw bloed voorzien. „Pas toen werd Leiden meer een volksclub; dat is een goede zaak geweest", zegt oud-voor zitter G. Filippo in het voor deze gelegenheid samengestel de jubileumboekje. Het gevolg was wel dat de ac commodatie van Leiden nau welijks meer aan de eisen van de vereniging kon voldoen. Nadat de in de begindagen %v-;- er. -;\V «-nr.. V .-f V'. - - A -eiden kampioen. Dit beeld uit de zestiger jaren werd in het laatste lustrum diverse malen herhaald. V-' FOTO: PR

Leidse Courant | 1990 | | pagina 11