Ondergang Engelsen in loterij Robson wil afschaffing strafschoppen CeidódQowiant Herinneringen aan 66 en '70 FIFA valt Vautrot aan Spirin veronderstelt manipulatie arbiters m lal Leidse Courant: voor meer dan nieuws alleen. Een krant voor u! SPORT DONDERDAG 5 JULI 1990 PAGINA 7 Mijn gedachten gingen gisteravond, kijkend naar die halve finale tussen de Duitsers en Engelsen, terug naar een julidag in 1966. Ik deed toen in Londen in het Wembley- stadion verslag van de WK-finale tussen die beide landen. Het was een fascinerende bezigheid, een adembenemend schouwspel. Dertig seconden voordat de normale negentig minuten vol waren, ontstond er een scrimmage voor het Engelse doel en werkte een Duitse verdediger, die op goed geluk in een laatste stormloop mee naar voren was gekomen, de bal over de doellijn en - wat belangrijker was - tussen de palen. Die doelpuntenfabrikant heette Wolfgang Weber. De Duitsers waren gek van vreugde, terwijl het knarsentanden van de gastheren tot in verre omtrek te horen was. Alleen de Engelse coach, Alf Ramsey, keek roerloos voor zich uit. Hij werd pas zichtbaar enthousiast als hij zijn rozen verzorgde in zijn fraaie tuin te Ipswich. In de verlenging ging het er even spannend toe als tevoren. Op een gegeven moment, terwijl voor mijn geestesoog reeds de eerste strafschoppen werden genomen, kreeg Geoff Hurst een vrije schietkans en kogelde de bal met verwoestend geweld tegen de onderkant van de lat. Het mishandelde voorwerp stuitte naar beneden en werd corner gekopt, toevallig door diezelfde Wolfgang Weber. Hamvraag: was de bal, terugkomend van de deklat, de doellijn geheel gepasseerd of niet? De Zwitserse arbiter Dienst stond er vrij ver vanaf en keek hulpbehoevend naar één van zijn grensjagers, ene Bakhrimov, en ging een korte indringende conversatie met hem aan. Doelpunt ja of doelpunt nee? De Rus sprak matig Duits en nog matiger Engels, maar, gebaarde met grote beslistheid dat de stuiter de doellijn volledig had gepasseerd in zijn weg van de lat naar de grond. De Duitsers waren te moe en te verslagen om te protesteren. Dat betekende een 3-2 voorsprong voor Engeland. Gelukkig voor hen kwam er nog een goaltje bij zodat de finale in een 4-2 zege voor het thuisland eindigde, maar uit allerlei beelden en stilzettingen is sindsdien gebleken dat dat derde doelpunt ten onrechte werd toegekend. Vier jaar later, in de erbarmelijke hitte van het Mexicaanse Leon, namen de Duitsers revanche. Opnieuw was er sprake van een wereldkampioenschap, maar ditmaal ontmoetten de landen elkaar in een kwarteindstrijd. Het was 45 graden in die stad. In een hotel waarin de koelinstallatie kapot ging, konden de spelers onmogelijk slapen, 's Nachts om vier uur kwam ik de Engelse ploeg tegen in het centrum van Leon, in een klein parkje verkoeling zoekend. Nee, ze kwamen niet uit de kroeg en uw columnist evenmin. Maar slapen was een onmogelijkheid. De volgende dag gingen de Britten voor de bijl. Aanvankelijk door schitterend spel van onder anderen Bobby Charlton een 2-0 voorsprong te hebben genomen. Weet u waardoor ze verloren? Door die slapeloze nacht, gevoegd bij het feit dat hun vaste keeper, Gordon Banks, wegens een voedselvergiftiging niet kon worden opgesteld. In het doel stond een man uit Gibraltar, de hypernerveuze Peter Bonetti, die zich tweemaal verkeek. Eerst op een achterwaartse kopbal van Uwe Seeler, daarna op een schot van Gerd Muller. Beckenbauer was ook van de partij en speelde groots. En nu, in 1990, zijn de Engelsen opnieuw uitgeschakeld door de Duitsers. Met die 1-1 na 120 minuten kon ik volledig vrede hebben, want de ploegen speelden zeer behoorlijk voetbal en waren aan elkaar gewaagd. Hier en daar daverden knallen tegen de paal en de Engelse goal was mooier dan de Duitse, maar uiteindelijk werd de zaak eerlijk maar toch ook wreed naar een beslissing gevoerd. Waarom schoten alle Duitsers van de stip raak en misten Pearce en Waddie? Moeilijk te zeggen. Waarschijnlijk was de zelfbeheersing bij de winnaars toch in grotere mate aanwezig dan bij de Britten, die overigens met vliegende vaandels en slaande trom ten onder gingen. Door onze verslaggever in Italië Frank Werkman TURIJN Na de door de Italianen als anti-cli max beschouwde uit schakeling van de eigen favoriet tegen Argentinië draaide ook de tweede halve-finalewedstijd tus sen de Bondsrepubliek Duitsland en Engeland gisteren uit op een lote rij- En uitgerekend de dol op gokken zijnde Britten delf den daarbij het onderspit, doordat op het moment su preme twee spelers het hoofd niet koel genoeg hielden om de bal in het net te schieten. Missers van Pearce en Wadd ie dompelden volgens Bobby Robson zowel de Engelse kleedkamer als het hele Al bion in diepe rouw. „Ook thuis zullen zestig miljoen mensen hebben gehuild", sprak de vertrekkende coach. Robson had evenwel met vele miljarden televisiekij kers wel getuige kunnen zijn van een duel, dat vanaf de pauze uitgroeide tot een (semi-)klassieker die qua be wogenheid herinneringen opriep aan het duel tussen Duitsland en Nederland van ruim anderhalve week gele den. Een duel overigens waarin weer een opvallende rol voor Rudi' Völler was weggelegd. De spits van AS Roma, die tegen Nederland met een rode kaart het veld had moeten verlaten, was ditmaal weer tot een vroegtij dige aftocht gedwongen. Na een botsing met Walker was een zenuw beklemd geraakt en zelfs na een zeer lange op- lapbeurt bleek het rechter been van Völler niet meer tot goed bewegen in staat. Weer een roemloze afmars van de spits voor wie het WK qp een drama lijkt uit te draaien. Dat geldt niet voor zijn ploeg, want ondanks een vooral in de eerste helft zwakke beurt leverde een herstel daarna en een beter benutte serie strafschoppen opnieuw een finaleplaats op. Weer tegen Argentinië, dat zich een avond eerder al vanaf elf meter in de zevende hemel schoot. Engeland speelde gister avond zijn beste wedstrijd van het toernooi. „Met ae duels tegen Nederland en België was dit inderdaad ver reweg onze beste partij", meende ook Robson. „We hebben met verschillende taktieken en verschillende formaties deze plaats in de halve finales afgedwongen. En we hadden nog best ver der hebben kunnen komen". Ook dat was juist, want de formatie van de aanstaande PSV'er, die had afgezien van het opstellen van Barnes en ook Butcher later naar de kant haalde, kreeg inderdaad kansen op de winst. Geen Blitzkrieg Duitsland, waar Matthëus op nieuw een merkwaardige, behoudende rol speelde en slechts een- of tweemaal een Doelman Peter Shilton van Engeland ligt verslagen in het net, nadat Andreas Brehme West-Duitsland op een voorsprong van 1-0 heeft gezet. demarrage inzette, bleek net als tegen Tsjechoslowakije toch niet die machine die ve len verwachtten. Na een overrompelend begin van de Britten koos de Mannschaft voor een loopgravenoorlog in plaats van een Blitzkrieg. Een strijdwijze, die op basis van een wat agressiever en offensiever concept na de pauze zo waar nog in een zege leek uit te monden. Met Thon en Hassler als plaatsvervangers van de ge blesseerden Littbarski en Bein drong de ploeg van Bec kenbauer de Engelsen terug. Maar men had toch een „luc ky goal" van Brehme nodig om op voorsprong te komen. Wie anders dan Lineker, die een collectieve misgreep van Augenthaler, Kohier en Ber- thold benutte, bracht even wel de partijen tien minuten voor tijd op gelijke hoogte. Hoogtepunt De verlenging groeide uit tot een hoogtepunt van het toer nooi. Beide ploegen gingen ineens weer voor de volle winst en dat leverde naast talrijke kansen schoten tegen de paal op van Waddie en Buchwald. Pearce, die in de tweede helft nog een fraaie kopkans op de gelijkmaker had laten liggen, en Waddie groeiden vervolgens in de strafschoppenserie uit tot de pechvogels van de avond. Pe arce zag zijn inzet afstuiten op het been van de vallende Illgner en Waddie schoot over. De laatste misser be zorgde de Duitsers de triomf en de mogelijkheid om dit maal, in tegenstelling töt vier jaar geleden in Mexico, de Argentijnen wel van de we reldtitel af te houden. „Als de finale net zo goed FOTO: EPA wordt als deze wedstrijd be tekent dat weer promotie voor het voetbal", overdreef volgens goed gebruik Franz Beckenbauer. „We hebben de laatste jaren vaak kritiek ge had dat we ouderwets, soms middeleeuws voetbal spelen", reageerde collega Bobby Rob son, „Maar we hebben hier bewezen toch wel degelijk mee te kunnen". Het daarop volgende applaus van de Engelse verslagge vers, die nogal eens in de clinch liggen met Robson, moet de coach als muziek in de oren hebben geklonken. WK IN CIJFERS i verlenging (1-1, 0-0). Bondsrepubliek wint na strafschoppen. 60. Brehme 0-1, 81. Lineker 1-1. Strafschoppenserie: Lineker 1- 0. Brehme 1-1. Beardsley 2-1, Matthöus 2-2, Platt 3-2, Rledle 3-3, Pearce gestopt, Thon 3-4, Waddie over. Scheidsrechter: Wright (Bra). Toeschouwers: 50.000. Gele kaart: 65. Parker (Eng), 100. Gascolgne (Eng). 110. Brehme (BrD). Engeland: Shilton; Parker. Wright, Walker, Butcher (70. Steven). Pearce; Waddie. Gas- colgne, Beardsley; Platt, Lineker. I Bondsrepubliek: Illgner; Berthold, Augent haler, Buchwald, Brehme; Hössler (67. Reu- I ter), Matthöus, Thon; Völler (38. Rledle), j Bondsrepubliek Duitsland (finale). TOPSCORERS 1. Schillacl (Ita), Skuhravy (Tsj) 5 3. Michel (Spa), Matthöus (BrD), Lineker (Eng), Mllla (Cam) 4 7. Völler (BrD), Kllnsmann (BrD) 3. j ROME Scheidsrechter Vau-- trot is door FIFA-secretaris Blatter gisteren zwaar gecriti- I seerd wegens zijn optreden in de wedstrijd Italië-Argentinië en zal daarom waarschijnlijk I van de lijst van internationale scheidsrechters worden afge- voerd. De Franse arbiter kreeg aangerekend dat hij in de ver lenging van de halve finale te i lang liet spelen en dat hij in het begin van de tweede helft de Argentijn Berti niet uit het veld stuurde. Voor hem had Vautrot al een gele kaart in de hand die hij weer wegstopte I toen hij zich realiseerde dat i Berti eerder in de wedstrijd al een keer geel had gehad. TURIJN Bobby Robson meent dat de FIFA een ander systeem moet gaan toepassen om de winnaar te bepalen van in elk ge val de duels in de halve finales van de strijd om de wereldbeker. De coach van het Engelse elftal, dat gisteravond na een zinde rende verlenging en een dramatische reeks straf schoppen werd uitgescha keld door de Duitsers, vindt de penalties een on waardig besluit. „Je moet dit soort wedstrijden beslissen door gewoon door te spelen tot eën doelpunt valt", sprak de toekomstige PSV- trainer even ondoordacht als origineel c.q. ouderwets. De ludieke oplossing van Robson voor het probleem van gelijk eindigende wedstrijden was uit het Britse leven gegrepen. Im mers, in het Engelse voetbal worden de in een gelijkspel af lopende partijen volgens goede traditie herhaald tot er een winnaar opstaat. „Voetbal is een kwestie van uithoudings vermogen en fitheid", ver volgde Robson zijn opmerkelij ke suggestie. „Laat die spelers maar net zo lang spelen tot Bobby Robson troost de huilende Paul Gascoigne na de uitschakeling van het Engelse team. teamsport waarin eigenlijk geen plaats moet zijn voor de situatie waarin spelers indivi dueel onder zo'n geweldige druk komen te staan op deze manier een. beslissing te moeten forceren. Dat is niet reeël". Emoties Het commentaar van Bobby een goal valt. Dat Is een eerlij- Robson werd niet ingegeven t11.-*door emoties. Die waren op het moment dat hij zijn op merkelijke voorstel deed al weer wat gezakt. „In de kleed- ker manier om zeker dit soort belangrijke duels te beslissen dan het nemen van strafschop pen. Bovendien is voetbal een kamer zijn tranen gevloeid", sprak Robson. „Ook de mijne zouden bijna zichtbaar zijn ge weest, maar ik heb ze maar achter een lach verborgen". De suggestie van de volgend seizoen in Eindhoven werkza me oefenmeester is echter even spontaan als irreeël. Rob- son's ontboezeming werd ken nelijk ook ingegeven door de opvallend positieve prestatie, die zijn ploeg gisteravond - on verwacht - had geleverd. Daardoor wat overmoedig ge worden noemde hij zijn ploeg ROME De Sovjetrussi- sche scheidsrechter Spirin veronderstelt dat de FIFA arbiters heeft gemanipu leerd. In gesprekken met de Münc- hner Abendzeitung en de Gaz- zetta dello Sport vertelt Spirin, dat zijn Zweedse collega Fre- driksson de opdracht kreeg de Sovjetrussische ploeg uit het toernooi te fluiten. Spirin: „Hij heeft zich daaraan gehouden, omdat hij de handsbal van Ma- radona in het strafschopgebied eenvoudig niet zag". Volgens Spirin moest Argentinië in Napels blijven spelen, omdat Maradona dan „thuis" kon blijven acteren. De Sovjetrus sen zouden waardeloos zijn, omdat ze weinig geld en toe schouwers meenemen. Spirin zegt dat ook de zege van Italië op Tsjechoslowakije op bestel ling was. „Een correct doel punt van Tsjchoslowakije werd niet geteld, zodat Italië groepswinnaar werd, in Rome mocht blijven en niet in de kwartfinales tegen de Bonds republiek behoefde te spelen". Spirin meent dat de Franse scheidsrechter Quiniou van de FIFA duidelijke instructies meekreeg. Het WK zou niet om prestaties, maar om econo mische motieven draaien. Spi- i*in werd boos toen hij ondanks de waardering „9" van de waarnemer op de lijst van be kritiseerde scheidsrechters kwam. „Ik weet, dat het WK voor mij is afgelopen", zei hij. meteen maar één van de beste teams van de wereld, hetgeen toch lichtelijk in strijd was met het eerder in dit toernooi ver toonde spel. In die euforie, dat zijn forma tie in elk geval niet was afge gaan tegen de Westduitse fa vorieten en hen bij tijd en wij le zelfs had gedomineerd, noemde Robson het een schan de dat zijn formatie op deze manier ten onder was gegaan. Op basis van wat Engeland in het hele duel had laten zien, zou de ploeg zelfs meer aan spraak op de finale hebben kunnen maken dan de over het algemeen teleurstellende Mannschaft. Waarvan de trai ner, Franz Beckenbauer, ove rigens de suggestie van Robson over het uitbannen van straf schoppen niet overnam. Muntje gooien „Het zijn de FIFA-reglemen- ten", begon de Teamchef zijn commentaar. (,En op deze ma nier tot een winnaar geraken is in elk geval beter dan het opgooien van een muntie". Bobby Robson baseerde zijn FOTO: EPA voorzet aan de FIFA ook op het feit dat de andere halve fi nale tussen Argentinië en Ita lië een avond eerder ook al via elf-metertrappen had moeten worden beslist. De coach gaat echter voorbij aan andere ele menten. Engeland-Duitsland mocht dan gisteravond na een magere eerste helft gaandeweg uitgroeien tot een boeiende krachtmeting, het treffen was daarmee wel een uitzondeing in het toernooi tot dusver. Eerder was er sprake van een interessante strijd tussen Roe menië en Ierland, maar Ar gentinië-Joegoslavië en Ar- gentinië-Italië waren al weer een stuk minder onderhou dend. Als ook in dit soort duels volgens Robson's voorstel was doorgevoetbald tot er een be slissende treffer zou zijn geval len, waren ze helemaal niet meer te verteren geweest. Nu al duurt een verlengde wed strijd al veel te lang. Argenti nië en Italië waren dinsdag pas na drie uur klaar. Dank zij de uitstekend leidende Brazili aan José Ramiz Wright, die verfrissingen tijdens de ver lenging verbood, was Enge land-Duitsland na twee uur en 36 minuten „al" voorbij. Nog langer Nog veel te lang, maar volgens Robson mag het dus nog veel langer duren. De reglementen commissie van de wereldvoet balbond zal van de losse flod der van Bobby Robson naar verwachting nimmer een offi cieel voorstel maken. De pro longatie van het duel in het niet uitverkochte nieuwe sta dion Dall Alpi van Turijn was al de zevende verlenging in het toernooi en de derde keer dat Engeland met een verleng stuk werd geconfronteerd. Dat dit tot de uitschakeling van zijn ploeg leidde, had vol gens Robson niets met zijn op risping te maken. „Hoewel het wel triest is om op deze ma nier te verliezen", sprak de coach. „Maar we kunnen trots zijn. We hebben hier tenslotte niet één keer verloren waarbij wij niet eenmaal hebben ge mikt op strafschoppen. We zijn gewoon, voor de winst gegaan, elke keer weer". Dat viel in elk geval te prijzen in het op treden van de Engelse ploeg in dit toernooi om de wereldtitel. De FIFA zal er desalniettemin goed aan doen de formule voor het toernooi om de we reldtitel weer eens tegen het licht te houden. Een knock- outsysteem, zoals ditmaal van af de tweede ronde is toege- f»ast, heeft zijn nadelen, maar ijkt te prefereren boven een tweede poule-indeling, waarin ploegen op basis van eerdere resultaten kunnen berekenen wat ze verder aan (doelpun ten nodig hebben. Waardoor er oervervelende partijen ont staan. Wellicht dat het idee van een herhaling van in een gelijkspel geëindigde wedstrij den dan toch nog het beste al ternatief is. De Britse traditie leert namelijk niet alleen dat die voetballers over het alge meen meer conditie dan tech niek hebben, maar tevens dat een „replay" doorgaans wel een winnaar oplevert. FRANK WERKMAN Francesco Tomasi is in Italië een man, die tot voor kort slechts een reputatie had hoog te houden als organisator van popconcerten. Geen kleine, want Tomasi haalde bijvoorbeeld sinds 1981 topmuzikanten als Pink Floyd en Bruce Springsteen naar de laars van Europa. Tomasi ziet tegenwoordig muziek in tuin- artikelen, om preciezer te zijn: de even veel van muziek als van lires afwetende Tomasi in Berlijn had gezien hoe je uit het puin van de Muur een kapitaal kon vergaren door er brokstukken van te verkopen, kreeg Tomasi zelf een idee. Hij zou de grasmat van het Olympisch Stadion opkopen en in kleine stukjes aan de man gaan brengen. Na de finale wel te verstaan en het liefst gewonnen door Italië. Tomasi kocht bij de Hamburgse firma Ottima de 7140 vierkante meter grasmat al op voor die in Rome was neergelegd. Het Italiaanse Olympische Comité zag wel brood in de handel en verleende zijn medewerking. De 306.000 zoden worden genummerd en van een certificaat voorzien. Tomasi moest als tegenprestatie wel een nieuwe grasmat beloven. Voor de zoden wordt - hoe kan het anders - een stevige prijs gevraagd. Voor een stukje van 30x24 centimeter gras moet het lieve sommetje van circa 175 gulden worden betaald. Liefhebbers moeten 320 gulden neertellen voor een partje van 12x6 centimeter. Het eerste wordt in een plastic verpakking geleverd, het tweede in plexiglas ingelegd. Totaal-opbrengst: een slordige 50 miljoen gulden. Tomasi heeft de zaken voortvarend aangepakt. De handel wordt gedreven vanuit een speciaal gebouwd „vivarium" en het vervoer wordt opgedragen aan gerespecteerde firma's. De hele campagne wordt ondersteund door een bank- stelling, waar men de bestellingen kan plaatsen en er wordt uitgebreid relame voor gemaakt middels onder meer een video-clip en T- shirts. Tomasi heeft buiten zijn eigen portemonnee ook aan anderen gedacht. Van de opbrengst is ondertussen al een bedrag van 400.000 gulden overgemaakt aan een kankerinstituut. Mooi dus. Hoe het tot dusver loopt met Tomasi's project? Dat hangt ervan af hoe de Italiaanse voetballers het uiteindelijk doen, zei een medewerkster van de nieuwe graskoning gistermiddag. Dat was voor de uitschakeling van Italië. Het ziet er dus somber uit voor Tomasi, die de graszoden nu waarschijnlijk aan de straatstenen nog niet kwijt kan. Hij kan het voortaan maar beter met popsterren doen. Daar zit tenminste altijd muziek in. FRANK WERKMAN Stadionverbod voor 38 fans (Vervolg van de voorpagina) TURIJN De justitie in Tu rijn is na de rellen in het cen trum van de stad tussen En gelse en Italiaanse fans, gister avond met harde hand opge treden. 38 Italiaanse jongeren werd verboden een jaar lang voetbalstadions te bezoeken. In Turijn raakte gisteravond nog voor het duel Engeland- West-Duitsland een Westduit se voetbalsupporter ernstig ge wond door een messteek. De 23-jarige fan werd op het sta tion van Turijn aangevallen door een groepje Engelse hool igans en met een mes in de rug gestoken. Daarbij werd een long beschadigd. Volgens de politie droeg de gewonde een lidmaatschapskaart bij zich van de neo-nazistische groepering FAP. Tijdens de wedstrijd trof een Engelse col lega hetzelfde lot.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 7