„Vakantiegangers verwachten te veel" HP EILSEVIER Vanmiddag nog debat over de OV-jaarkaart CeicUeSouMi/nt uitdeweekblade Rechtbank strenger in krakersproces VVD zakt nog verder weg ONDERZOEKER IN BOEK OVER MASSA TOERISME: Snelheid Randstad omlaag als controle succes heeft Het kan zo simpel DE TIJD dÖENI BINNENLAND DONDERDAG 5 JULI 1990 PAGINA g; GRONINGEN De rechtbank in Groningen is gisteren in het proces tegen de krakers van het complex Wolters Noordhoff strenger opgetre den. Negen verdachten werden op deze tweede dag op last van voorzitter mr. G. Knigge uit de zaal verwijderd, omdat zij weigerden om hun iden titeit te laten vaststellen. Overigens lieten vijf verdachten zich voor het eerst in dit monsterproces bij hun naam aanspreken. Allen weigerden opnieuw op vragen van de rechter te antwoorden. Eén verdachte liet verstek gaan. Een van de advocaten had forse kritiek op het feit, dat dinsdag de film van de gebeurtenissen rondom de ontruiming van het complex op 26 mei in Groningen werd vertoond. De rechtbank vond de vertoning „wellicht onverstandig". De sfeer buiten het rechtbankgebouw verhardde enigszins, maar mobiele eenheid voerde echter geen charges uit. De rechtbank doet in de zaken van gisteren op 17 juli uitspraak. Voor vandaag waren er 31 krakers gedagvaard. CDA: kosten gestolen auto niet verhalen DEN HAAG De CDA-fractie in de Tweede Kamer heeft met ver bazing kennis genomen van het plan van de gemeente Amsterdam om eigenaren van gestolen auto's te laten opdraaien voor de kosten van opslag en transport van hun later teruggevonden voertuig. In schriftelijke vragen aan minis ter Dales van binnenlandse zaken zegt CDA-Kamerlid Koffeman dan ook dat het opsporen van ge stolen goederen onlosmakelijk ver bonden is met de taken van de po litie. Koffeman twijfelt sterk aan de juridische haalbaarheid van het Amsterdamse plan, waarover hij het standpunt van de minister vraagt. VOC-munt replica Oostindiëvaarder AMSTERDAM Burgemeester Van Thijn van Amsterdam slaat op donder dag 12 juli, bij 's Rijks Munt in Utrecht, de eerste VOC-munt die wordt uitgege ven ter gelegenheid van het gereedko men van de replica van de Oostindië vaarder Amsterdam. De „Amsterdam" voert tijdens Sail '90 als vlaggeschip de Parade of Sail aan. De Stichting Amsterdam Bouwt Oostin diëvaarder geeft de munt uit. Afgebeeld worden de „Amsterdam" en een oude VOC-munt zoals deze werd gevonden in het wrak van de „Amster dam" voor de kust van het Engelse Has tings, aldus de stichting. Sail '90 wordt gehouden van 9 tot en met 14 augustus. DEN HAAG De VVD zou, als er nu verkiezingen zouden zijn, slechts kun nen rekenen op tien procent van de stemmen. De fractie in de Tweede Ka mer zou terugvallen van 22 naar 16 ze tels. D66 zou met 18 zetels groter wor den dan de liberale fractie, die in de opiniepeilingen nog nooit zo laag heeft gescoord. De grootste regeringspartij, het CDA stijgt in de peiling van het bu reau Inter/view van 54 naar 57 zetels. De andere coalitiepartner, de PvdA, lijkt wat over haar dieptepunt heen te zijn. De partij zou uitkomen op 44 zetels. Weliswaar vijf minder dan het huidige aantal, maar nog altijd vier meer dan in de voorlaatste opiniepeiling. BREDA De vakantie ganger die gebruik maakt van georganiseerde reizen is verwend. Hij verwacht vaak te veel van de reis en houdt geen rekening met tegenvallers. De Ge schillencommissie Reizen zet bovendien de deur wa genwijd open voor perso nen die „minder zuiver op de graat" zijn. Dat stelt P. Ruijs, juridisch medewerker van het Dien stencentrum voor Toerisme en Verkeer. Hij heeft zijn kritiek vervat in het boek „Wie reist kan veel verhalen; de reisove- reenkomst". Vanmiddag heeft ANWB-topman Nouwen het eerste exemplaar van het boek in ontvangst genomen. Volgens Ruijs maken veel rei zigers ten onrechte gebruik van de Geschillencommissie. Zijn kritiek betreft dan vooral het claimen van „klein vakan tieleed". Ruijs: „Als je bijvoor beeld in Griekenland bent, moet je niet vreemd opkijken als er eens wat mis gaat. Het water is misschien niet altijd even schoon; het licht valt er wat vaker uit dan in Neder land. Je kunt vakantiegenot nu eenmaal niet contractueel afdwingen. Het incasserings vermogen moet weer wat gro ter worden. Een vakantiereis is nu eenmaal geen auto. Als daar iets mee mis is, kun je dat objectief vaststellen. Bij va kanties is de inbreng van de consument zelf ontzettend be palend". Drukte op wegen in buitenland DEN HAAG Op de buitenlandse wegen wordt het dit week einde extra druk. Met name de Bondsrepubliek Duitsland, Bel gië en Frankrijk krijgen op vrijdag en zaterdag een flinke stroom vakantiegangers te verwerken. In België gaat het met name om de wegen richting kustgebieden en op de rondweg van Brussel. In Duitsland beginnen dit weekeinde de vakanties in het noorden van het land. Het wordt druk op alle snelwegen naar het zuiden. In ons land beginnen dit weekeinde de school vakanties in de regio zuid (Limburg, Brabant, Zeeland en de Rijnmond). Desondanks worden op het Nederlandse wegennet geen noemenswaardige problemen verwacht. Ook schuldig De auteur erkent dat reisorga nisatoren ook schuldig zijn aan het idee dat een georganiseer de reis per definitie „zorge loos" verloopt. „Op brochures wordt alles inderdaad wel heel mooi voorgesteld. Misschien zou het goed zijn als op de rei sprogramma's kwam te staan dat „vakanties wel eens tegen vallen". Mensen menen ken nelijk dat vakantie altijd een succes moet zijn. En als het on verhoopt niet zo is, dan wordt er vaak om betrekkelijke klei nigheden geprobeerd toch nog wat geld terug te krijgen. Ik vind: als je alle onzekerheden en ongemakken wilt uitvlak ken, dan moet je gewoon naar de Veluwe gaan". De Consumentenbond heeft er in de ogen van Ruijs ook flink toe bijgedragen dat „de reizi ger een consument is gewor den". En dat is niet bedoeld als compliment. De organisatie heeft in het begin van het ge organiseerde reizen goed werk gedaan, benadrukt Ruijs. „Maar de mistanden van wel eer zijn weggesaneerd. Ik vind natuurlijk dat reisorganisato ren die maar wat aanrotzooien keihard moeten worden aan gepakt. Maar met de moraliteit van de reisorganisatie is het over het algemeen goed ge steld. Natuurlijk gaat er wel eens wat fout, maar uit het feit dat slechts twee procent zeer ontevreden is, blijkt al dat het allemaal nogal meevalt". Veel te zonnig Omdat het naar het oordeel van Ruijs in grote lijnen alle maal goed geregeld is, zou de Consumentenbond zich terug kunnen trekken uit de reis branche. Voorlopig ziet het daar echter nog niet naar uit, want de organisatie vindt dat Ruijs in zijn boek de zaak veel te zonnig voorstelt. „Uit on derzoeken blijkt dat de consu ment toch lang niet zo tevre den is als Ruijs meent. Als de consument voor een georgani seerde reis kiest, dan wil hij dat het vervoer en de accom modatie goed is. Het is toch re delijk om daar iets van te zeg gen als dat niet het geval is", reageert een woordvoerder van de Consumentenbond. De ANVR-Reisorganisatoren beschouwen het boek als een „welkome bijdrage". De reis organisatoren kunnen zich vinden in de conclusie dat „de aansprakelijkheid van de reis organisator niet onbeperkt kan zijn". Bovendien, zo stelt de ANVR, hebben de aangesloten reisorganisatoren al een ver dergaande aansprakelijkheid aanvaard dan waartoe zij strikt juridisch zijn gehouden. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Het D66- kamerlid Nuis conclu deerde vanmorgen dat „het nu al jaren durende gehannes" rond de OV- kaart voor studenten nog niet is afgelopen. Hij kon digde aan dat hij minister Ritzen vandaag, de laatste dag voor de Kamer met vakantie gaat, om ophel dering zou vragen. De OV-kaart voor studenten is bedacht door de vorige minis ter van onderwijs, Deetman. In ruil voor gratis openbaar vervoer wilde hij de basisbeurs voor alle studenten met zo'n zestig gulden per maand verla gen. Zijn opvolger Ritzen heeft dit plan overgenomen, met dit verschil dat hij de OV-kaart presenteert als vooral een maatregel om het openbaar vervoer te bevorderen en daarmee de luchtvervuiling door auto's te verminderen. Minister Maij stelde haar me dewerking aan het plan afhan kelijk van het gedrag van de - gisteravond verheugd reage rende - busondernemingen. De Nederlandse Spoorwegen Minister Ritzen heeft alle ver trouwen in de OV-jaarkaart. FOTO: DIJKSTRA achten zich in elk geval niet in staat in hun eentje voldoende transportcapaciteit voor hon derdduizenden studenten ter beschikking te stellen. Ook de Spoorwegen vertrou wen erop dat de onderwijsin stellingen hun toezeggingen gestand doen en rekenen erop dat het ministerie van onder wijs „bondgenoot blijft" bij po gingen om de spreiding in de spits zo mogelijk verder uit te breiden, aldus NS-directeur Messing. De Algemene Besturenbond ABB, waarbij ongeveer de helft van de circa 400 scholen voor middelbaar beroepson derwijs in ons land is aange sloten, reageert terughoudend op het besluit van het kabinet om de OV-jaarkaart toch, per 1 januari 1991, in te voeren. Directeur J. Hollanders wacht te met een definitieve reactie liever op de afloop van het de bat van vanmiddag in de Tweede Kamer. De ABB heeft de afgelopen dagen nog inten sief contact gehad met het mi nisterie van onderwijs over de OV jaarkaart, aldus Hollan ders. De bond is daarbij echter niet onder druk gezet. Er was sprake van een „goed en in formatief" overleg waarbij duidelijk is geworden dat het percentage scholen in het mid delbaar beroepsonderwijs dat met de Nederlandse Spoorwe gen zou willen praten over een eventuele verschuiving van hun lestijden veel groter is dan aanvankelijk werd aangeno men. Hollanders schat dat per centage op zeventig tot tachtig. SUSKE EN WISKE DE KLEINE POSTRUITER (c) Standaard Ultgeverlj/Wavery Productions Protest In Utrecht protesteerden boze leden van de AbvaKabo gisteren tegen het beleid van de vakbonds bestuurders, die naar de mening van de demonstranten veel te toegevend zouden zijn. Op de foto legt bestuuder Herman ter Beek het beleid van de vakbond uit. FOTO: ANP CDA DOET HANDREIKING AAN KABINET DEN HAAG Als de strengere controle op de rijsnelheden duidelijk suc ces heeft, kan de maxi mum-snelheid op de snel wegen in de Randstad in stapjes verlaagd worden. Dat is de strekking van een motie die de CDA- fractie vanmiddag in de Tweede Kamer heeft in gediend. Het voorstel biedt een hand reiking aan het kabinet, dat al eerder besloot de snel heidslimiet in de Randstad te verlagen tot 100 kilometer per uur. Overleg over deze maatregel tussen Kamer en kabinet belandde afgelopen maandag nog in een impasse. CDA, PvdA en VVD ver klaarden zich tegen verla ging van de maximum snel heid op korte termijn. De drie kamerfracties zeiden te vrezen dat van de snelheids beperking niets terecht zal komen vanwege een falende controle en handhaving. Maar de ministers Maij-Weg- gen (verkeer) en Hirsch-Bal- lin (justitie) weigerden op voorhand water bij de wijn te doen. Door met een eigen motie te komen wilde het CDA voorkomen dat zij van middag een VVD-voorstel moest steunen waarin een wijziging van het snelheids- regime op de wegen zonder meer van de hand wordt ge wezen. Een dergelijke kame ruitspraak gaat het CDA ei genlijk te ver en zou boven dien de eigen verkeersminis ter flink gezichtsverlies toe brengen. Vanmorgen was nog niet duidelijk of de coali tiegenoot PvdA met de CDA-motie zou instemmen. Het CDA-kamerlid Roosen- Van Pelt wilde dat de coali tiegenoot eerst het licht op groen zou zetten, voordat zij haar voorstel definitief zou indienen. Als het zomer wordt. Wéér veert - „Teuntje is arbeidi de DDR, wéér het WK voet- ongeschikt verklaard al bal, wéér de veranderde coureur, een mededeling di PvdA, wéér jazz (North Sea), me verbazingwekkend ge - noeg niet, helemaal niet i_. deed". Gek van Zoetemelk Spuugt op Jan Raas - „He wéér Gerrit Braks. De ver leiding van de weekbladen zit dan in een klein hoekje; een miniatuurtje van Cees gezicht van die man, hè. De Buddingh, wat regeltjes van je direct denkt: die niet' Thomas Bernard, een kort Discussies over doping vind verhaal van W.F. Hermans. h|j schijnheilig. En natuur een recensie van M. Februa- lijk heeft ook hij wel een ri en (wéér) een interview een koers verkocht. van Frénk van der Linden, Bonn of Berlijn hoofdsta de' met Teun van Vliet. Het kan zo simpel. Ergens achter in de kleurenbijlage van Vrij Nederland, in een hoekje: „Onze correspondent in Bonn, of Parijs, of Was hington DC, meldt altijd zul ke oninteressante zaken. Dat de bondskanselier het weer zo moeilijk heeft. Dat drie partijen nog steeds niet tot overeenstemming zijn geko men. Of dat de president nog elke ochtend een keer hartelijk kan lachen. Waar om stelt een krant die zich zelf respecteert niet eens een correspondent aan in Sint Annaparochie? Of Stroe. Of mijnentwege Babyloniën euwe (oude Duitsland? Woord voerde 1 Haetzel van (DDR-)burge meester Momper: „Berliji wordt hoofdstad en resideni tie, daar vechten we vooi Het moet gebeuren. Het mal niet zo zijn dat dit deel vai de DDR wordt opgeofferd Wat is dan nog de DDR-in breng bij de vereniging? Bo vendien loopt de integrate 1 van oost en west via Berlijn I Bonn is tot de hereniginj J wettelijk een provisorisch» hoofdstad". Antwerpen heeft anden ambities: een nieuw gezicht] m. uitzicht voor de Scheldestao i. De bewoners van de haven! D' buurten vrezen al dat zj hc weggekegeld worden dooi hc de nieuwe rijken en de toe risten. De Sehnsucht naai vl Amerikaanse arl D' chitectuur. „Waarom laai bl men de methoden van d( zi< vleeskeuring wel los oj v( Berggruen House?" Nog zit water en schepen naast d 'zou het eerste in een reeks over he De radactie van HP luidt ad he junct-hoofdredacteur Gij ta. van de Westelaken uit. Ni op het samengaan van HP ei re De Tijd nadert, zoekt hij (en he niet als enige) zijn heil el Hi ders. Gijs mag in het zonne de tje, omdat eindredacteurs Al zo naamloos belangrijk zijn Si en hij ook nog eens de 'be- ar denker' van de Haagse Por M was. In zijn afscheidsnum mer heeft de gesel van de n« creativiteit toegeslagen, jam- de mer. Maar als hij degene n Si geweest die schrijfster M V( Februari onlangs binnenj haalde dan past toch slechti t0 applaus. Welk een verade b; ming tussen die vele gewil h de/vergezochte stukken d' „En kiik, daar ga ik. Eei Hollandse jongen ter wa/ g wisvaart. Hamlet gelezen, te broodjes mee, bang voor nie dt mand of niets". Of dezt v< „Als God ons ongelovig had a£ willen hebben, waarom b< heeft hij zichzelf dan ge- maakt? Jan Siebelink belijdt, na d«j n boom, het GPV-meisje en d( ri zwarte panter, zijn zoveelste passie, de Lelijke Eend „Een eend-rijder is een noi conformist, een anarchist, een idealist". Dat hadden w ook nog wel kunnen verzin- broek. Hoe .niet zijn te vernemen, dat de warme bakker uit Paters- wolde (met vrouw, twee zo nen en jongste dochter) zijn vakantie doorbrengt in Eg- mond aan Zee en meteen al om verder te lezen? de dag van zijn aankomst twee strandscheppen, een schelpennet en een grote fles zonnebrandolie heeft aange schaft. Maar nee, voor veel mensen leven wij kennelijk nog altijd in het tijdperk van de zogenaamde koningsdra ma's". Een miniverhaaltje van dichter Cees Buddingh. Toen hij in 1985 overleed, vond men in zijn nalaten schap een hele stapel van deze miniaturen, die nog nooit zijn gepubliceerd. Vrij Nederland plaatst er nu elke week één. De laatste dagen van de fa milie Hoffman in het 'oude' Oost-Berlijn. „De mensen beseffen niet dat ze gewoon hun brood moeten kopen, hun inbraakverzekering moeten betalen". De DDR verkoopt zich in sneltempo aan de Bondsrepubliek en weinigen kunnen het bij houden. „De ene dag meldt het nieuws dat de huren verdrievoudigd zullen wor den, de volgende dag nemen ze dat weer terug. Menige 'bejaarde had zich die nacht al verhangen". Rinus Michels vindt dat Leo Beenhakker bij het WK heeft bewezen een topcoach te zijn, maar Johan Cruiiff mag straks ook best bonds coach worden, graag zelfs. „Als er maar goede afspra ken worden gemaakt. Er wordt altijd gesuggereerd dat Cruijff en ik niet samen kunnen, maar dat is niet waar. Persoonlijk hebben wij geen probleem. Alleen onze voetbalinzichten ver schillen". Wim Kok moet een tweede Drees worden. Overleg, con sensus, compromis en har monie zijn de sociaal-demo cratische slogans voor de ja ren negentig. Ze zijn niet nieuw. Al in de jaren vijftig waren het de kernbegrippen van voor het bedrijven van praktisch politiek. En die benadering legde de PvdA geen windeieren, dus waar om zou het nu niet lukken? De PvdA heeft zich in elk geval opgemaakt voor een lange regeerperiode. Minis ter Ritzen van onderwijs: „Je geeft je beleid geen vorm door je plannen van de daken te roepen. Nee, je moet het laten zien!" .maar wat die lieden/ van Oostenrijk hebben ge maakt/is onbeschrijflijk/ een geest- en cultuurloze beerput/ die door heel Euro pa zijn/ penetrante stank verspreidt'. Thomas Bern- hard in zijn toneelstuk 'Hel- denplatz'. Een vrouw uit Dresden kon haar ogen in Oostenrijk niet geloven: „Kom ik eindelijk na veertig jaar in het Westen, en wat zie ik? Een zee van rood!" Oostenrijk de laatste Oost- blokstaat? In Cameroun wil het nog niet vlotten. Geweldige voetballers, maar nog geen democratie. President Paul Bya - „Roger Milla moet te rug!" - houdt dagelijks tele visietoespraken waarin hij zijn nieuwe plannen voor een democratischer en wel varender Cameroun uiteen zet. Als gebaar van goede wil schonk hij zelfs negen politieke gevangenen de vrijheid. Teun van Vliet niet in de Tour. De renner die de dood een handje heeft gegeven („De dikke darm is er hele maal uit gehaald") en sinds die tijd alles enorm relati- De Nederlands-Poolse za kenman Andrzej Kepinsk -■ vindt dat elke cent die naai de Sovjetunie gaat zondei know-how weggegooid geld is. „Binnen twee jaar breekj er in de Sovjetunie eer. r enorme burgeroorlog uit. Df j spanning is nu al om te sniii den. De mensen haten el kaar. Geloof me, het wordl niet beter in de Sovjetunie het wordt slechter". Hélène Ravelli spoort bij he' Rode Kruis vermiste men; r sen op. Ze vond onder andej I ren haar eigen grootvader j- „We krijgen vermoedelijk a steeds meer te maken me zaaddonors, draagmoeder en reageerbuisbaby's. Als dii 1 kinderen straks wat oude: I zijn, komt wellicht ook bi t hen de vraag: wie is miiij i vader, wie is mijn moeder?', r Kwam dat even mooi uit Start De "Groene een sent over de naoorlogse geschie denis van Nederland - wa verdwijnt er en wat kom - daarvoor in de plaats? - ei is als eerste Eindhoven aai de beurt. Laat daar nou né Jan D. Timmer de aandeel houders van Philips toespre ken. Dat paste mooi in hei verhaal over de uit zij: krachten gegroeide 'boom town', die half in oorlog i met zijn belangrijkste werk gever. De intelligentsia heeft ooi wel eens een black-out e: dat is het socialisme. Mense willen geen socialisme maa twintig soorten tandpasta betoogde het blad enige tij geleden. Dat was verra# aan een ideaal, gezien d vele en heftige reacties. Slot woord in de discussie va De Groene: „Intellectuelej zijn geneigd voorrang te vei lenen aan het idee boven hf reëel bestaande, aan sociala me boven supermarkten vandaar hun voorkeur voo levensvragen, eerder dai voor levensmiddelen". DICK HOFLANI Zon, zee en strand. Wat heeft een toerist eigenlijk te klagen? FOTO: SP flaluurluk, Suske, ue moeten erdoor heep Kom ue hoed, maar met te lanf, hoor In nu vraten uu lure uru uit het publiek De Kn. uondermooie meisje Dat ben ik

Leidse Courant | 1990 | | pagina 4