©owvount chitect komt met aangepast plan voor Vrouwenkerk plein Geschiedenis, cultuur, groen en rust aan de Groenesteeg STAD OMGEVING/RTV Leidse galeries in kaart gebracht Tijdelijke aanstelling voor bedrijfsleider bij Leidse schouwburg Klassiek cadeau £cidóe6ooia/rtt DONDERDAG 5 JULI 1990 PAGINA 11 litie Leiderdorp jdt inbrekers aan pERDORP Met assistentie (andere korpsen is de politie van lerdorp er gisteravond in ge- rrd twee inbrekers aan te houden, omwonende zag 's avonds om veer kwart voor elf dat twee jien een met geisers en wasbak- ïgevulde bouwcontainer openbra- ,en Waarschuwde de politie. Die apte de mannen en kon direct van twee aanhouden. De ander jhtte het industrieterrein op, waar jater het dak van een van de be spanden beklom. Op het dak kon jndelijk ook deze man worden gehouden. Het tweetal bleek uit klem te komen en was 19 en 21 oud. Het zijn bekenden van de JAC krijgt geldbedrag LEIDEN De stich ting Kinderpostzegels heeft gistermiddag een bedrag van 9.500 gulden gegeven aan het Leidse jongeren advies cen trum (JAC). Coördina tor R. Brochardt nam het geld namens het JAC in ontvangst. Het JAC gaat dit geld ge bruiken voor de ver bouwing van het huidi ge onderkomen aan de Breestraat. Jaarlijks geeft de stichting Kin derpostzegels diverse giften aan verschillende goede doelen. Muziekgroep wordt Nederland uitgezet LEIDEN Een muziekgroep van acht Ecuadorianen is gis termiddag op de Haarlem mersstraat aangehouden om dat hun verblijfsvergunnig was verlopen. De politie con troleerde de muziekgroep om dat er klachten van winkeliers waren gekomen die niet ge diend waren van de Zuidame- rikaanse liedjes. De groep wordt door justitie waarschijn lijk morgen al op een vliegtuig naar hun vaderland gezet. De kosten van deze operatie be dragen 16.000 gulden. Eerste paal Schutterspoort LEIDEN Schutter- spoort is de naam van een nieuw kantoorge bouw waarvoor gister middag op het Schut tersveld de eerste paal werd geslagen. Het fu turistische kantoorge- wordt gerealiseerd, heeft 6000 vierkante meter ruimte en wordt medio 1991 opgeleverd. Een Zweedse onroe- rend-goedfirma en een accountantskantoor zijn de eerste huurders. Politie Oegstgeest schrijft 133 bonnen OEGSTGEEST Bij een op diverse plaatsen in Oegstgeest gehouden snelheidscontrole zijn gisteren 133 automobilis ten betrapt op te hard rijden. De politie controleerde op de Warmonderweg, de Rijngees- terstraatweg, de Kennedylaan en de Leidsestraatweg. Ex treem hoge snelheden werden niet geregistreerd. Er werden bekeuringen uitgeschreven voor automobilisten die tussen 62 en 83 kilometer per uur re den. Op de wegen is een snel heid van 50 toegestaan. Middenstand moet inspelen op expositie dinosauriërs LEIDEN De gemeente Leiden gaat de Leidse bedrijven (horeca en detailhandel) met brieven benaderen om ze te laten inspe len op de tentoonstelling „Dinosauriërs in De gemeente gebruikt daarvoor de honderd arbeidsuren die ze in mei kreeg aangeboden van een Leids uitzendbureau. Volgens het stadsbestuur biedt de unieke tentoonstelling in het Pesthuis de plaatselijke middenstand mogelijkheden om zich te kunnen presente ren en van dit bezoek te profiteren. Ook gaat er een brief naar de bedrijven in de toeristische sector. Gewezen wordt op de onlangs geopende kanoroutes in de stad. De bedrijven wordt gevraagd de folder over Leiden die bij de kanoroutes hoort te ver spreiden. Handtekeningen tegen school Leidse Hout LEIDEN Meer dan 150 bewoners van de Raadsheren- buurt hebben hun handtekening gezet onder een be zwaarschrift tegen de bouw van de basisschool Woutertje Pieterse in de Leidse Hout. De ondertekenaars vinden dat het bouwplan leidt tot aantasting van het park. Ook vin den zij het bouwplan onaanvaardbaar omdat omdat er bruikbare alternatieven zijn. Tegen de wijziging in het bestemmingsplan die voor de bouw noodzakelijk is wordt eveneens bezwaar gemaakt. De organisatoren van de handtekenigen aktie beschouwen dit als een voortzetting van van andere, meer procedurele akties, tegen de bouw. Voetballen: vier tegen vier LEIDEN Voetbalvereniging Leidsche Boys houdt op zaterdag 21 juli in het winkelcentrum De Luifelbaan een voetbaltoernooi vier tegen vier. Teams in de leeftijd van 8 tot en met 12 jaar kunnen zich tot zaterdag 14 juli aan melden op telefoonnummer 310844 (zaterdag tussen 12.00 en 18.00 uur). LEIDEN Architect J. Vollmer presenteert vol gende week een aange past en nieuw plan voor het Vrouwenkerkplein. In het plan dat daarna in een inspraakprocedure wordt gebracht, wordt melding gemaakt van een bijzondere entree van het plein vanaf de Haarlemmerstraat. „Dat moet iets speciaals wor den om de mensen als het ware uit te nodigen het plein op te gaan", al dus Vollmer die met de gedachte aan een fontein speelt. De ontwikkeling van het plein heeft om diverse rede nen jarenlang in het slop ge zeten. Projectontwikkelaar Dynamic uit Amsterdam kon het met de gemeente Leiden niet eens worden over de af handeling van de erfpacht, omwonenden hadden bezwa ren tegen de omvang van de bouwplannen en met de eige naar van de groentezaak op de hoek van het plein en de Haarlemmerstraat werd geen overeenstemming bereikt over verplaatsing van deze winkel. Dat laatste was nodig om het plein meer in het zicht van het winkelende pu bliek te brengen. Ook waren er problemen met de monu mentencommissie over de kerkresten op het plein die enige jaren geleden voor veel geld in hun huidige staat zijn gebracht. Of een deel van.de resten blijft staan of geheel wordt weggehaald is nog on bekend. Wijzigingen Al deze problemen lijken nu te zijn opgelost met de nieu we plannen van Vollmer. In vergelijking met eerdere bouwplannen wordt de gevel van het nieuwe gebouw min der druk. In totaal zijn 16 woningen gepland boven een winkelruimte van een kleine 700 vierkante meter. Deze wordt waarschijnlijk in zijn geheel aan één bedrijf ver huurd. De hoofdingang komt aan de Haarlemmerstraat waar twee bestaande winkel ruimtes bij het plan worden betrokken. Op het plein zelf komen nog twee kleinere in gangen. Ook de vorm van het ge bouw is gewijzigd ten opzich te van het oorspronkelijke plan van Vollmer. De „halve boog" wordt zo aangepast dat een natuurlijke overgang en geleiding plaats heeft in de richting van het gerestau reerde museum Boerhaave. Om het Vrouwenkerkplein in z'n totaliteit te vernieuwen denkt Vollmer ook de noord kant van het plein te betrek ken. Eerste gesprekken met de verschillende eigenaars van de panden daar zijn al Het Vrouwenkerkplein. gevoerd maar de plannen zijn nog in een pril stadium: „We zullen moeten kijken welke van deze panden ge sloopt en welke gerestau reerd kunnen worden", aldus de architect die ook hier win kels met daarboven wonin gen in gedachte heeft. „We zijn het als gemeente eens over de verbeterde maar niet verbrede ingang van het plein. Er ontstaat een leuke driehoek", aldus het hoofd van de gemeentelijke directie stadsbeheer L. Meij er. Volgens hem kan het de finitieve plan voor de bouw en de inrichting van het plein na de zomer in de ge meentelijke commissie wor den besproken. De eventuele aanvangsdatum van de daad werkelijke bouw is volgens Meijer nog niet aan te geven: „In het laatste buurtkrantje stond zelfs een cursus be- zwaarmaken. Je moet dus maar afwachten wat de om wonenden ervan vinden". AZL krijgt weer een Emancipatie commissie LEIDEN Het Academisch Ziekenhuis Leiden (AZL) gaat opnieuw een Emancipatiecom missie oprichten. De commis sie adviseert de raad van Be stuur gevraagd en ongevraagd over zaken die de positie van vrouwen in het AZL raken. De commissie viel vorig jaar uit elkaar doordat de leden vo rig jaar hun taak neerlegden. Aanleiding was het niet aan stellen van een ambtelijk se cretaris, terwijl was afgespro ken dat die wel zou worden aangesteld. De Raad van Be stuur hecht echter waarde aan het hebben van een emancipa tiecommissie in het ziekenhuis en heeft werving gestart. Vrouw tilt verzekering LEIDEN Een 19-jarige Leidse vrouw is aangehouden wegens het oplichten van de verzekering. De vrouw zou sa men met een 23-jarige man een inbraak in een woning aan de Havikshorst hebben ge fingeerd. Daarmee claimden zij 9.000 gulden bij de verzeke ring, die totaal 7.500 uitkeerde. De vrouw heeft dat bedrag in middels teruggegeven aan de verzekeringsmaatschappij. ïeente werpt [ierviltjes in •ijd tegen Aids DEN Bierviltjes zijn nieuwste wapen dat i gemeente Leiden inzet de stijd tegen Aids. De jmende tijd worden jO.OOO bierviltjes met frtoon-achtige afbeeldin- i verspreid in Leidse 'és, bars en bij manifes ts. Dat gebeurt op irstel van de basisge- dheidsdienst in navol- ig van een campagne in land. De viltjes zullen elders in de regio irden verspreid. at blijkt uit het antwoorden in het college van B en W op fagen van het D66-raadslid iitricia Verzantvoort. Zij had .et bezorgdheid geconstateerd Jt uit onderzoek is gebleken it Haagse jongeren het niet I nauw nemen met veilig rijen. Omdat ze veronderstel- i dat die situatie in Leiden et veel anders zou liggen, ong ze onder andere aan op tensievere voorlichting. Ook 1de ze weten hoe het staat et het plaatsen van meer ndoomautomaten in de stad. i basisgezondheidsdienst ïlt dat de bierviltjes goede odschappers zijn. „Mensen e een bar of discotheek be- eken zitten vaak met bier- ltjes te spelen. Tevens blijkt it gebruik van alcohol een langrijke factor vormt bij :t hebben van onveilige sek- lele contacten. De afwijkende >rm, opdruk en kleur zorgen voor dat het bierviltje opvalt ssen de gangbare viltjes. Uit varing is gebleken dat men bierviltjes in eerste instan- als een grap beschouwt, aarna volgt vaak een serieu- discussie, evenwel, nog eeds in de ontspannen sfeer an bar of discotheek", basisgezondheidsdienst wil deze maand de cafés en scotheken in Leiden benade- en, na de zomer volgen club- i buurthuizen en sportkanti- es. De viltjes worden ook erspreid onder de eerstejaars- udenten tijdens de El Cid- eek. Alle doelgroepen wor- en kort voor de 3 Oktober- iesten opnieuw benaderd. BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA LEIDEN Wethouder H. van Dongen (cultuur) kreeg gistermiddag in De Waag de nieuwe folder „Galeries in Leiden 1990- 1991" overhandigd. Dat gebeurde bij de officiële opening van de expositie „Waagstuk '90". De expo sitie wil een beeld geven van de activiteiten van de Leidse galeries. Waagstuk '90 is tot en met 15 juli geopend. Wethouder Van Dongen hoopt dat de folder en de ex positie in De Waag veel men sen „doet kijken en kopen bij de galeries". Ze verwacht ver der dat de galeries via de fol der bekender worden en een maatstaf gaan vormen voor de kwaliteit van Leidse kunst. Dat zou een voordeel zijn voor degenen die namens de gemeente subsidies moeten toekennen in het kader van de gemeentelijke regeling. „Die loopt als een trein en wordt zeker voortgezet". De folder Galeries in. Leiden 1990-1991 is een initiatief van de VVV Leiden, de gemeente, de galeries en de Stichting Evenementenfonds Leiden. Aanleiding was het grote aan tal vragen die met name de VVV kreeg van toeristen die op zoek waren naar een over zicht van galeries. Leiden telt ongeveer twintig galeries, winkels, cafés en andere eta blissementen die kunst expo seren. Het ontbrak echter aan een overzicht van die instel lingen. Tweetalig De folder moet daarin veran dering brengen. Het is een tweetalig werkje, in het Ne derlands en het Engels, met daarin in een paar regels wat informatie over elk van de twintig opgenomen galeries. Van elke galerie staan adres, telefoonnummer en openings tijden vermeld. Tevens wordt een schetsje gegeven van de categorie werk dat daar is te verwachten en het aantal ex posities per jaar. Op een kaar tje in het midden van de bro chure staan de galeries aange geven, zodat ze makkelijk te vinden zijn en het mogelijk is een „galerieëntocht" te ma ken. Ook zijn op het kaartje bezienswaardigheden als La kenhal, De Burcht, Stadstim- merwerf en Pieterskerk aan gegeven. Aan Waagstuk werken acht galeries mee. Ze zorgen tien dagen lang voor een vrolijk allegaartje van schilderijen in ale soorten en maten, zeef drukken, foto's en papiers culpturen. Deelnemers aan Waagstuk zijn Time is Art, Liga Nieuw Beelden, Galleria Propitia, Galerie Amber, Ga lerie AZL, LAK-Galerie, Coup d'Art en De Kleine Klup. De tentoonstelling wordt gehouden in De Waag met als bedoeling meer aan- Wethouder mevrouw H. van Dongen en VVV-voorzitter J. Hugens kijken samen de brochure Galeries in Leiden 1990-1991 in. dacht te trekken voor kunst. Daarom ook is de Waag geno men als locatie, dat een steeds belangrijker trefpunt van cul turele gebeurtenissen is. Daarom ook richt de VVV tij dens de Lakenfeesten een informatiestand in in De Waag. De tentoonstelling in de Waag moet een van de attracties worden van de Leidse Laken feesten. Waagstuk '90 is door deweeks geopend van 10.00 tot 17.00 uur en op zaterdag en zondag van 11.00 tot 16.00 uur. In de periode van Waag stuk '90 zijn de deelnemende galeries ook open op die tij den, om hun activiteiten te la ten zien. Time is Art toont een „installatie op locatie" van Peter de Ru; Liga Nieuw Beelden heeft olieverfschilde rijen en grafiek van Holtrop, Rooskens en Wolvecamp. Ga lerie Amber presenteert oude Japanse rolschilderingen, ter wijl in de AZL-Galerie foto werk van Hans Ansems en FOTO: HENK VAN DEN ENDE objecten van papier van Yvon Koopman te zien zijn. Galle ria Propitia heeft grafisch werk van Tsjechen in huis en de LAK-Galerie exposeert schilderijen, tekeningen en fotowerk van Els ter Horst, Coen van Leeuwen, André Thijssen en Willem Schilder. Schilderijen zijn ook te zien in Coup d'Art en De Kleine Klup tenslotte heeft een foto galerie gemaakt van portret ten van tot nu toe geëxposeer de kunstenaars. FOLDER MET WANDELROUTE LEIDEN Voor liefheb bers van recente en min der recente historie is gis teren een aantrekkelijke brochure gepresenteerd. Wethouder H. Van Don gen en H. de la Mar kre gen gistermiddag in de Waag de brochure „Eeu wige rust aan de Groe nesteeg" uitgereikt, waar in een wandeling over de begraafplaats staat die voert langs graven van min of meer bekende of •belangrijke mensen. De la Mar toonde zich inge nomen met het initiatief. „Het is onbegrijpelijk dat Nederlanders nog steeds niet goed tot het inzicht LEIDSE LAKENFEESTEN zijn gekomen dat er op begraafplaatsen zoveel cultuur, geschiedenis, maar ook rust en groen zijn te vinden. Ik hoop velen van u dan ook veelvuldig op de begraaf plaats te treffen. Over- De folder is in het kader van de Leidse Lakenfeesten ont wikkeld. Er staat een route in die voert over de begraaf plaats aan de Groenesteeg. Ondanks dat er veel achter stallig onderhoud is de door Salomon van der Paauw ontworpen aula moet worden gerestaureerd en sommige graven verkeren in een slech te toestand is toch besloten tot het uitzetten van de tocht. De lezer van de folder krijgt eerst eenin leiding te verwer ken over het ontstaan van kerkhoven. Tot de tijd van Napoleon werden de doden in kerken begraven. Napoleon maakte daar in 1811 een einde aan. Ook staat er in de folder een stukje over ornamenten en doodssymboliek. De bezoe ker wordt gevoerd langs mo numenten en graven van hoogleraren; fabrikanten, kunstenaars en stadsbestuur ders. Bij elke eertijdse notabe le wordt iets verteld over ziin of haar belang voor de wereld of de stad. Leidenaars zullen op hun wandeling tal van be kende namen tegenkomen, al was het maar omdat er een straat, huis of organisatie naar diegene is genoemd. Enkele voorbeelden zijn Christiaan Snouck Hurgronje, vroeger hoogleraar Arabisch, waar naar het pand van het Leids Universiteits Fonds is ge noemd; Robert Jacobus Fruin, waarnaar een Leidse laan is genoemd en de laat negen tiende eeuwse schilder Floris Hendrik Verster, die ook de eer kreeg dat er een laan naar hem werd vernoemd. Leiden doet in de route zelfs iets aan het internationale Van Gogh-jaar. De Sleutelstad beschikt niet over een Van Goghcollectie, een voormalig woonhuis van de in armoe ge storven schilder of een school waar hij de eerste lessen woordjes leerde schrijven. Maar in Leiden ligt wel het graf van de moeder van Van Gogh. En uiteraard lieten de opstellers van de route dat niet buiten de beschouwingen in de folder. Het is in de fol der wel een beetje zoeken naar haar. Ze staat er niet met de naam Van Gogh in, maar als Anna Cornelia Carbentus. LEIDEN De gemeente Leiden wil E. Wagener tij delijk benoemen in de functie van bedrijfsleider bij de Leidse Schouwburg. Het is de bedoeling dat Wagenaar, als de geschor ste adjunct-directeur H. Kagie niet terugkomt, in vaste dienst wordt geno men als bedrijfsleider. Voor de benoeming wil het college de formatie van de di rectie Culturele Zaken tijdelijk uitbreiden met die functie. Dat is noodzakelijk totdat duidelijk is of de geschorste adjunct-di recteur H. Kagie terugkomt in zijn functie bij de schouwburg. Zijn plaats mag niet worden opgevuld totdat de ambtena renrechter een uitspraak heeft gedaan over de ontslagproce dure die tegen hem loopt. Ka gie werd eerder door de ge meente ontslagen vanwege zijn mogelijke betrokkenheid bij de verduistering van 132.000 gulden aan schouw- burggelden. De ambtenaren rechter maakte dat ongedaan in afwachting van een bodem procedure. Wagenaar neemt al sinds 1 fe bruari een groot deel van de taken van Kagie waar. Vol gens de gemeente gebeurt dat tot volle tevredenheid. Omdat het nog geruime tijd kan du ren voor er duidelijkheid is over de positie van Kagie zou de aanstelling van een be drijfsleider gewenst zijn. Bo vendien vertrekt directeur F. Boelen. Hij heeft een funcie aanvaard bij het theater- en televisiebedrijf van John van de Rest in Hoevelaken. Boelen werd eerder naar aanleiding van de fraudezaak voorwaar delijk ontslagen. Het college van B en W wil Wagenaar als Kagie niet te rugkeert, een vaste benoeming geven. Volgens de gemeente is dat een „morele" plicht. Zij is, hoewel ze al enige jaren bij de schouwburg werkt, door om standigheden steeds in tijdelij ke dienst geweest. De kleine moeite van het aanbrengen van een nieuwe abonnee wordt door ons graag beloond met een muzikaal geschenk. Bij het opgeven van een nieuwe abonnee, die de krant de eer twee weken gratis krijgt, kunt u een keu ze maken uit de volgende Ip's of cd's van het Residentie Orkest o.l.v. Hans Vonk: A Beethoven (lp) 3e Symfonie i 'Eroica' B Tchaikovsky (cd) Se Symfonie op. 64 Romeo et luliette C Beethoven (cd) 3e Symfonie 'Eroica'. Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam: Voorl: I Postcode/plaats: i Telefoon: (voor controle bezorging) J Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatisch betalen) f 24,85 I kwartaal via acceptgiro f 75,10 i J Stuur als dank cadeau(betreffende letter) naar: Naam: J Adres: I Postcode/plaats:

Leidse Courant | 1990 | | pagina 11