NAVO wil Moskou tegemoet komen Franse minister huurt publiek DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Politburo-leden luchten hun hart President Doe bereid tot aftreden EeidaeSou/umt WOENSDAG 4 IULI 1990 PAGINA 5 Doodseskaders actief in Sao Paulo RIO DE JANEIRO Doodseskaders hebben de laatste drie dagen in de arme voorsteden i de Braziliaanse metropool Sao Paulo een spoor van geweld achtergelaten. Ten minste 41 stedelingen zijn doodgeschoten, zo maakte de politie gisteren bekend. De politie in Sao Paulo patrouilleert sinds maandag massaal door de straten om verder bloedvergieten te voorkomen. De doodseskaders in deze stad, de grootste op het Zuidamerikaanse conti nent, worden naar aller waarschijnlijkheid betaald door zakenmensen. „Zij denken het hoge criminaliteitscijfer te kunnen terugdrin gen door het aantal potentiële criminelen Vier doden bij oproer gevangenis CHIHUAHUA Bij een gevangeni- Mexicaanse staat Chihuahua zijn vier gevangenen gedood wond geraakt. In de verwarring rond de opstand hebben 60 gevangenen weten te ontsnappen. De opstand brak uit toen drugshandela ren een aantal handlangers wilden bevrijden. Weer DDR-minister uit partij gestapt OOST-BERLIJN De Oostduitse van justitie, Kurt Wünsche, is gisteren na 44 jaar lidmaatschap uit de liberale Bond van Vrije Democraten (BFD) gestapt. Zijn besluit is het gevolg van „een dictaat" van de West- duitse liberalen, die herhaaldelijk zijn aftre den als minister hebben geëist. Wünsche wordt ervan beschuldigd in 1968 het Oost duitse strafrecht te hebben aangescherpt. Wünsche is al de derde Oostduitse minister die bedankt voor zijn partij. Minister van bin nenlandse zaken Peter-Michael Diestel en zijn collega van ontwikkelingssamenwerking, Hans-Wilhelm Ebeling, gingen hem voor. Beiden stapten onlangs uit de centrum-recht se Deutsche Soziale Union (DSU), omdat de partij te zeer opschoof naar rechts. Tsjernobyl- piloot overleden SEATTLE De Sovjetpi- ^ÊÊÊÊÊÊk loot Anatoli Gritsjenko die in 1986 zijn leven waagde M- V door met een helikopter ton nen beton in de brandende reactor van de kerncentrale in Tsjernobyl te storten, is gisteren overleden aan de gevolgen van radioactieve besmetting. Gritsjenko werd sinds 11 april van dit jaar behandeld in Seattle, in de Verenigde Staten. De piloot onderging op 27 april een beenmerg- Sovjetpiloot Anatoli Gritsjenko ii transplantatie wegens leuke- nomen. i ziekenhuis in Seattle waar hij in april was opge- BRUSSEL De ultime poging de Sovjetunie er van te doordringen dat het westers bondgenoot schap slechts vreedzame bedoelingen heeft, zal wellicht de hoofdmoot vormen van het NAVO- topoverleg dat morgen en overmorgen in Londen wordt gehouden. De NAVO zal zich op die bij eenkomst opwerpen als een soort hoeder van president Mi- chaïl Gorbatsjov en diens poli tieke en militaire opvattingen. Tegelijkertijd zal het van nieu we ideeën en voorstellen zwanger gaande bondgenoot schap alle zeilen bijzetten om Gorbatsjov ervan te overtui gen dat het voortbestaan van de NAVO en het lidmaatschap van het nieuwe Duitsland daarvan, niet alleen de veilig heidsbelangen van Moskou dienen, maar ook de aangewe zen weg vreedzaam en stabiel Europa. De NAVO heeft al een aange paste strategie geformuleerd, waaraan de Amerikaanse pre sident Bush ortlangs een nieuw element toevoegde. Blijkens een brief die hij eind vorige week aan de westerse rege ringsleiders schreef, wil Bush de strategie van „het aange paste antwoord" op de helling zetten en vervangen door een strategie waarin het gebruik van kernwapens door de NAVO „als een laatste mid del" wordt aangegrepen. In de praktijk betekent dat dat de NAVO afziet van het principe dat, zodra troepen van het Warschau Pact zich aan een invasie in West-Europa zetten, het westers bondgenootschap meteen naar kernwapens grijpt. Bovendien overweegt Bush een deel van de westerse troepen in Duitsland verder van de oostgrenzen terug te trekken. In de stroom v« NAVO-ideeën drijft ook een plan mee om de NAVO en het Warschau Pact een akkoord te laten sluiten waarin beide alli anties uitspreken dat ze slechts vreedzame bedoelingen jegens elkaar hebben. President Bush wil zelfs zover gaan dat hij Oosteuropese en Russische di plomaten bij de NAVO wil sta tioneren, zodat die zich perma nent van de goede bedoelingen van het Westen kunnen over tuigen. Tenslotte blijkt Bush ook gewonnen te zijn voor het oorspronkelijk door de Neder landse minister van defensie Ter Beek gelanceerde plan de in Europa geplaatste atoomka nonnen terug te trekken. Bush wilde aanvankelijk niet verder gaan dan het uitstellen van de modernisering van dit wapen- type. Negen punten Naast alle nieuwe plannen blijft het tijdens de jongste top ontmoeting door Bush gefor muleerde 'negen-punten-plan' dat Moskou's bezwaren te gen het NAVO-lidmaatschap van het nieuwe Duitsland moet wegnemen onverkort van kracht. Belangrijkste punten uit dit Van den Broek optimistische over Duits lidmaatschap DEN HAAG Het NAVO-lidmaatschap van een verenigd Duitsland zal voor de Sovjetunie een overkomelijke zaak zijn, verwacht minister Van de Broek van buitenlandse za ken. Op de komende topconferentie in Londen zal de NAVO duidelijk moeten maken dat het Duitse NAVO-lid maatschap niet alleen een Westers belang dient, maaf een essentieel onderdeel is voor de veiligheid van het Europese continent als geheel. Ook zal de top naar voren moeten brengen dat de strategie van het bondgenootschap aan her ziening toe is, aldus Van den Broek. plan zijn het niet plaatsen van NAVO-troepen op het gebied dat nu nog tot de DDR be hoort, het inlassen van een overgangsperiode voor de te rugtrekking van Sovjet-troe pen uit Oost-Duitsland en de erkenning door de Bondsrepu bliek en de DDR dat zij de huidige Duitse grenzen blijven respecteren. De NAVO is al met enige aan passingen begonnen. Zo zijn de oefenprogramma's van het bondgenootschap al terugge draaid en worden verdere troepenreducties in Europa overwogen. Bij dat laatste gaat het niet langer om het terug brengen van de Amerikaanse en Russische troepen tot 195.000 manschappen aan ie dere zijde, maar wordt ook ge dacht aan ingrijpende reduc ties van de niet-Amerikaanse Hulpprogramma De grote vraag blijft intussen of de NAVO erin zal slagen de Sovjetunie zodanig gerust te stellen dat die haar bezwaren tegen het NAVO-lidmaatschap van het verenigde Duitsland laat varen en bereid is op nieuw vaart te zetten achter de enigszins in het slop ge raakte Weense onderhandelin gen over de vermindering van de conventionele strijdkrach ten. Tot nu toe heeft Moskou op dat stuk geen krimp gegeven en dat heeft bondskanselier Kohl ertoe bewogen het met grootscheepse westerse econo mische hulp aan Moskou te proberen. Hoewel Kohl bij zijn bondgenoten op enige weer stand is gestuit, heeft de Euro pese Commissie het dage lijks bestuur van de EG al de opdracht gekregen de mo gelijkheden van zo'n hulppro gramma te onderzoeken. Of Amerika én Japan ettelijke miljarden dollars voor zo'n 'Marshallplan' over hebben valt nog te bezien. President Bush probeert de Sovjetunie vooralsnog aan zich te binden met zijn 'negen-punten-plan' en de aanvullende voorstellen die hij vorige week heeft ge daan. De Londense NAVO-top heeft derhalve meer dan genoeg ge spreksstof. Bovendien worden de leiders van het bondgenoot schap gedwongen tijdens hun debatten het oog gericht te houden op Moskou, waar Gor batsjov verwoede pogingen doet de communistische partij en de leiding van het Rode Le ger in bedwang te houden en het gevaar van een economi sche en politieke desintegratie van de Sovjetunie te voorko men. Dat de NAVO bereid is hem bij dat streven zoveel mo gelijk tegemoet te komen, is aan geen enkele twijfel meer onderhevig. (Van onze correspondent Bob van Huët) PARIJS De belangstel ling van de Fransen voor de politiek is momenteel zo gering dat bij een poli tieke bijeenkomst in Parijs figuranten blijken te wor den ingehuurd om de zaal nog enigszins te vullen. In de hoop een afgang voor de media te voorko men bij de presentatie van zijn eigen stroming 'Dialo gen 2000' heeft de Franse vier Stirn, gisteravond een figurantenbureau inge schakeld. Tegen een ver goeding van 120 gulden per persoon vulde dat bu reau de zaal met mensen die moesten doen alsof ze geïntereseerd waren in een debat rond het thema 'de burger en de macht'. Om nog meer stoelen te vullen werden via het ar beidsbureau ook nog een aantal werklozen gemobi liseerd. De zaak kwam uit toen één van de figuranten te genover een journalist op merkte dat zij dacht dat het om filmopnamen ging. Aan de tand gevoeld over zijn opmerkelijke initiatief wist minister Stirn niets beters te zeggen dan dat „het bijwonen van een po litieke bijeenkomst nooit kwaad kon". Aandachtig beluisterde sprekers op de bijeenkomst waren onder anderen de socialistische oud-ministers Mauroy en Fabius. Officieel dodental Mecca: 1426 MECCA In totaal zijn maandag 1426 pelgrims door verdrukking om het leven gekomen in een tunnel in de Saudi-Arabi- sche heilige stad Mecca. Dat heeft de Saudi-Arabi- sche minister van binnen landse zaken, prins Nayef Ibn Abdulaziz, gisteren officieel meegedeeld voor de televisie. De minister kwam met dit cij fer nadat de regering zich 36 uur lang na het drama in de Al-Muaissem-tunnel in stil zwijgen had gehuld. Er bevon den zich in de tunnel vele dui zenden mensen die beide rich tingen uitliepen van en naar de berg Arafat, de plaats waar profeet Mohammed zijn laatste preek hield. In totaal maakten ongeveer twee miljoen mos lims de jaarlijkse „hadji" (de voor elke islamiet verplichte tocht naar het heilige Mecca). De minister zei dat maandag een voetgangersbrug die naar de tunnel leidde verstopt was geraakt. Doordat de pelgrims begonnen te dringen vielen er een paar vlak voor de ingang van de tunnel waardoor er pa niek uitbrak, aldus de minis ter. De mensen in de tunnel trok ken zich terug waardoor ze te gen de pelgrims achter zich opbotsten. Abdulaziz zei niets over een breuk in de elektrici teitsvoorziening van de tunnel waardoor er gebrek aan zuur stof ontstond. Volgens eerdere berichten van ooggetuigen brak er hierdoor paniek uit onder de pelgrims. Toen de elektriciteit uitviel veranderde de tunnel in een oven en stik ten er velen, aldus de oogge tuigen. Een luchtfoto laat zien hoe de tunnel loopt tussen een buitenwijk van Mecca en de weg naar de berg Arafat. FOTO AP DE TERUGKEER VAN PEER DEN SCHUYMER - Het kost nog wel wat moeite Peer, die de laatste is, tegen de steile wand op te krijgen, maar na een paar aanlopen gelukt het Rob en Philipo toch ook hem naar boven te trekken. Dan lopen ze voorzichtig verder. Het is hier voldoende licht en opeens merken ze waar ze zijn: in de schatkamer van de Bey. Welk een kostbaarheden liggen hier opgestapeld! Begerig kijken Peer en Philipo rond. Rob fluistert tegen Peer: „Dat is nog eens wat an ders dan die schat van jou op dat eiland in de Stille Ocean!" Verschrikt kijkt Peer hem aan. Hoe weet Rob nou van die schat af? Alleen hijzelf kent het geheim... en natuurlijk staat alles ook opgetekend in zijn journaal, maar dat heeft hij veilig ergens op geborgen. Die Rob moet toch een rare sinjeur zijn... Weet hij dan alles? Maar Philipo stoort hem in zijn overpeinzingen. „Wees stil", zegt hij, „ginds zit de wacht. We moeten die kerels over rompelen". Ja, in de verte zien ze de uitgang en daar zijn de silhouetten te zien van drie mannen. Peer, Rob en Philipo steken snel enkele goudstukken bij zich uit de overvolle vaten en vazen. Dat kan goed te pas komen! PARTIJCONGRES BELANDT IN RUSTIGER VAARWATER MOSKOU Het partij congres in Moskou heeft zich gisteren vergapen aan een even ongebruikelijke als onthullende parade van het politburo. De le den van dit tot voor kort oppermachtige gezelschap op de Olympus van het marxisme waren gedwon gen iets van hun innerlij ke partijgevoel in een per soonlijke verantwoording prijs te geven. Een werkelijk ovationeel ap plaus kreeg een als altijd grim mig kijkende Jegor Ligatsjov. Traditioneel wordt Ligatsjov gezien als de voorvechter van de conservatieven, maar daar ging hij zelf fel tegen in. „Ik ben gewoon een realist", hield hij zijn gehoor voor, „en het ondoordachte radicalisme van de afgelopen vijf perestrojka jaren heeft weinig opgeleverd. Ligatsjov zei een doelbewuste perestrojka-koers, maar dan stap voor stap, na te streven en in geen geval de perestrojka als zodanig af te wijzen. „Mits onder leiding van de partij", zei hij met stemverheffing, „en ik geloof dat de partii marxistisch-leninistisch zal blijven. In dit verband wees hij het idee van privé-eigen- dom als „niet overtuigend" van de hand. Minister Sjevardnadze van buitenlandse zaken begon met te zeggen dat hij bereid was om uit het politburo te stap pen: „Voor een minister is het niet noodzakelijk daarin zit ting te hebben", vond hij. Een uiterst kras standpunt in de oren van doorgewinterde par tijleden dat tevens als een te ken aan de wand beschouwd kan worden. Wie uit eigen vrije wil zijn machtspositie, met alle privileges vandien, op het hoogste partijniveau op geeft, heeft kennelijk goede redenen om te geloven dat de machtsoverdracht van partij naar parlement, het kernpunt van de perestrojka, onafwend baar zal doorgaan. Uitgaven Sjevardnadze, die het woord had als lid van het regerende politburo,deed verder een scherpe aanval op het vroege re beleid om enorme militaire uitgaven te doen. Die hebben het land geruïneerd, aldus Sje vardnadze. Hij zei dat onderzoek cumenten van 1 van buitenlandse zaken heeft aangegeven dat de vijandig heid in de afgelopen twintig jaar jegens het westen, de Sov jetunie 2.300 miljard gulden heeft gekost, nog afgezien van wat noodzakelijk was om mili taire gelijkheid te bereiken. De tien jaar durende oorlog in Afghanistan kostte 60 miljard roebel, 200 miljard gulden, en de bewaking door troepen van de grens met China 670 mil jard gulden. Sjevardnadze, die in het buitenlandse beleid van de Sovjetunie de dialoog met het westen op gang bracht, be rekende dat het nieuwe beleid van goede betrekkingen met het westen de komende vijf jaar een „vredesdividend" zal opleveren van 800 miljard gul den door het besparen van mi litaire uitgaven. Gorbatsjov kondigde 's mid dags het aftreden aan van vier leden van het politburo: Niko- laj Sljoenkov en Vitali Vorot- nikov als permanente leden en Aleksandra Birjoekova, de enige vrouw in de top van de Sovjet-partij, en Goemer Oes- manov als adspirant-leden. De vier functionarissen hebben hun verzoek om af te treden ingediend bij het politburo, Kremlin wil geen overleg met Balten MOSKOU Het Kremlin ziet niets in gezamenlijk overleg met de drie Balti- sche republieken over on afhankelijkheid. De Li touwse premier Kazimiera Prunskiene zei eerder op de dag voorstander te zijn van een 'drie plus één-ge sprek' van de Baltische re publieken Estland, Let land en Litouwen met Moskou. Litouwen gaat desondanks door met het uitwerken van deze moge lijkheid. Komend week einde worden de premiers van Estland en Letland voor overleg in Vilnius uitgenodigd. maar het is aan het congres, zei Gorbatsjov, er over te be sluiten. De president noemde ziekte als reden voor het aftre den van Sljoenkov en Oesma- nov, over de beweegredenen voor de anderen deed hij geen mededelingen. De positie van Gorbatsjov als partijleider lijkt opeens niet zo meer in het geding. Ligatsjov heeft immers reeds laten we- i dat hij, ondanks al zijn be- aren, Gorbatsjov in die rol zal blijven steunen bij gebrek aan alternatief. De partijleider zelf bleef gisteren nadrukke lijk op de achtergrond, maar zag er op de monitorbeelden bepaald niet ongerust of onte vreden uit. Door zelf in de openingsspeech het einde van de partij te voorspellen als de eenheid niet bewaard zou blij ven, heeft Gorbatsjov kenne lijk toch een rem op de emo ties weten te zetten. Terwijl buiten duizenden Sovjet-bur gers in de stromende regen te gen de communistische partij demonstreerden, sprak in de wandelgangen iedereen opeens weer de oude ver trouwde consolidatietaal. Want macht werkt verslavend en het einde van de partij bete kent het einde van de per soonlijke geprivilegeerde posi tie van menig afgevaardigde. Waarnemers menen dan ook, dat de congresgangers uitein delijk dan toch eieren voor hun geld zullen kiezen, voor een groot deel de eenheid bin nen de partij zullen bewaren en dan weer naar verre ge westen zullen afreizen in de zekerheid dat alles daar, pere strojka of niet, voorlopig nog bij het oude zal blijven. President Gorbatsjov krabt zich nadenkend op zijn hoofd terwijl hij de zoveelste toespraak aan hoort. FOTO: EPA MONROVIA De president van de Afrikaanse staat Libe ria, Samuel Doe, heeft er giste ren onder druk van de opmars van de rebellen in principe mee ingestemd af te treden. De rebellen die een half jaar geleden een opstand begonnen tegen Doe's bewind, bereikten gisteren tijdens zware gevech ten het centrum van de hoofd stad Monrovia, waar zij tot de haven doordrongen en het be langrijkste radiostation inna men. Dit station ligt maar en kele kilometers van het cen trum van Monrovia. In de buurt heeft president Doe zich in zijn zwaar bewaakte resi dentie verschanst met rond 500 man elite-troepen en lijf wachten. Elders in de hoofd stad zouden nog vijfhonderd soldaten zijn gelegerd. De be volking van Monrovia, een stad met vier- a vijfhonderd duizend inwoners, houdt zich schuil of is gevlucht. In de hoofdstad heerst al enige tijd een sfeèr van anarchie. De Verenigde Staten, die al weken vier marineschepen la ten varen voor de kust van Li beria, een staat die vorige eeuw werd gesticht door vrij gelaten Amerikaanse slaven, •hadden er al eerder bij Doe op aangedrongen op te stappen. In Washington zei de woord voerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, Richard Boucher: „Wij hebben aan de rebellen de noodzaak benadrukt te voor komen dat er ook maar iets gebeurt met de achthonderd Amerikanen of andere buiten landers in Liberia". Volgens een woordvoerster van Artsen zonder Grenzen in Amsterdam is momenteel een medisch team van acht perso nen actief in de hoofdstad Monrovia. Onder hen bevin den zich twee Nederlanders.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5