►lygoon- journaals nu verkrijgbaar op video Stand van zaken in de gaten houden' £eidó<2 Soiruiut Beroemde tenoren op slotfeest WK Conflict even van de baan op Theaterschool 'HJFTIEN JAAR NORTH SEA JAZZ: HANS DULFER «KUNST/RTV WOENSDAG 4 JULI 1990 PAGINA 15 Henk van Hoorn (45) chef bij NOS-radio HILVERSUM Henk van Hoorn (45) wordt met ingang van 1 oktober chef actuele programma's van de NOS-radio. Hij volgt Bert Tigchelaar op, die correspondent in Berlijn is geworden. Van Hoorn was de afgelopen zes jaar werkzaam als eindredacteur/presentator van het VPRO-pro- gramma „Het Gebouw". Hij was tevens groepsre- dacteur van radio 1 en radio 5 bij de VPRO. Van Hoorn werkt sinds 1966 bij de omroep. In dat jaar begon hij als verslaggever bij AVRO's radiojour naal. In 1971 werd hij verslaggever bij „Den Haag Vandaag". Van 1980 tot 1984 werkte hij als parle mentair redacteur bij de VARA. Voor hij eind 1984 naar de VPRO vertrok, was hij nog enige tijd werkzaam als presentator bij Radio Rijnmond. Naast zijn werkzaamheden bij de VPRO presen teert hij al enige jaren regelmatig het NOS-radio- FOTO: DIJKSTRA programma „Met het oog op morgen". Birdprijs postuum voor Ruud Brink DEN HAAG De Birdprijs die tenorsaxofonist Ruud Brink vrijdag 13 juli zou krij gen tijdens het North Sea Jazz festival, zal in ontvangst worden genomen door zijn zoon. Brink overleed afgelo pen weekeinde. De prijs zal worden uitge reikt door Stan Getz, die te vens tijdens het Birdwinners- concert een speciale ode zal spelen aan Brink. Getz was een van de bewonderaars van het spel van Brink en zelf eveneens winnaar van de Bird-prijs, vernoemd naar de saxofonist Charlie 'Bird' foto: pr Parker. Rolling Stones treden op in Oost-Berlijn OOST-BERLIJN De Oostduitsers krijgen, na alle nieuwigheden van de afgelopen tijd, deze zo mer ook nog eens de gelegenheid een concert te zien van de meest vasthoudende band, de Rolling Stones. De groep, die in juni in West-Berlijn al op trad voor 80.000 mensen, komt in augustus terug voor een concert in het kader van de wereldtoer- nee, dat ditmaal wordt gegeven in Oost-Berlijn. Ondanks dat zij al 25 jaar regelmatig „on the road" zijn, hebbende Stones nog nooit in Oost-Duitsland gespeeld. Het wordt voor de Oostduitse fans de tweede keer dat zij in eigen land een groot concert van een westerse band kunnen bijwonen, nadat zij voorheen popmuziek alleen via de radio of een be perkt aantal platen konden horen. Later deze maand geeft Roger Waters een concert op het voormalige niemandsland langs de Berlijnse Muur. David Roëll-prijs naar schilder Van der Heyden DEN HAAG De 62-jarige beeldend kunstenaar J. van der Heyden krijgt de David Roëll-prijs van 1990. De prijs onder auspiciën van het Prins Bernhard Fonds bestaat uit 20.000 gulden en gaat naar Van der Heyden vanwege diens verdiensten op het ge bied van de schilderkunst. Van der Heyden fotografeert ook en vervaardigt ruimtelijke objecten. De onderscheiding is vernoemd naar dr. David Roëll, ooit hoofddirecteur van het Rijksmuseum. Rappers van 2 Live Crew nu formeel beschuldigd FORT LAUDERDALE Drie leden van de Ameri kaanse rap-groep 2 Live Crew en de eigenaar van hun platenmaatschappij zijn gisteren door het openbaar ministerie for meel beschuldigd van obsceniteit. De bandleden Luther Camp bell, Mark Ross en Chris Wongwon werd deelname aan een obsceen optreden ten laste gelegd, een vergrijp waarop in Florida een maximumstraf van een jaar cel en 1.000 dollar boete staat. De drie waren op 10 juni gearresteerd na een op treden in een nachtclub in Hollywood. Charles Freeman, eigenaar van de platenmaatschappij E- C records die elpees van 2 Live Crew uitbrengt, werd aangeklaagd vanwege de ver koop van de langspeelplaat „As nasty as you wanna be". De verkoop van deze plaat werd vorige maand door een rechter verboden, omdat ook daarop obsceniteiten te horen zouden zijn. De groep 2 Live Crew baart opzien door zijn openhartig ge bruik van seksuele termen in de songteksten, iets dat door veel Amerikanen, en mogelijk ook door de Amerikaanse wet, als verwerpelijke pornografie wordt bestempeld. Het vierde bandlid is niet aangeklaagd, omdat hij als discjockey wel de begeleidende muziek draait, maar zelf geen teksten uit spreekt. De bewijsvoering waarop de aanklager zich tijdens het pro ces zal beroepen is een video opname die vorige maand tij dens een optreden werd ge maakt. De krant Miami Her ald meldde gisteren dat er pro blemen zijn gerezen voor het openbaar ministerie nu blijkt dat de opname van zeer slech te kwaliteit is en de vermeen de obsceniteiten nauwelijks verstaanbaar schijnen te zijn. De openbaar aanklager ont kende dat. Wanneer het pro ces plaatsvindt is nog niet be kend. Kwak in Duitsland Herman van Veen met op zijh schouder zijn creatie Alfred J. Kwak. De serie over het eendje zal in 26 afleve ringen worden uitgezonden door de Duitse ZDF. Herman van Veen zal zelf een rol spelen in de nasynchronisatie van de serie. foto: ap de: e JBROEK IN WATER- JJLAND Saxofonist Hans aapulfer kan zich niet meer in herinneren dat hij ook op 'inhet eerste North Sea Jazz enfestival optrad. „Met wie 1 ^dan? Willem Breuker? e |Nee, volgens mij waren :e jwe toen al gebrouilleerd". /ijïHoe hij op het festival terecht jkwam weet hij nog wel. „Ik |schreef toen al wel eens wat voor Oor geloof ik, en had toen ook al kritiek op het fes- ttival. Paul Acket, die nooit te gen kritiek heeft gekund, bel de me op en vroeg me of ik soms suggesties had. En sinds dien treed ik op op het festi val". Toen nog met de Perikels, zo leert een blik in de kranten die daags na dat eerste festival in 1976 verschenen. „Publieks- (erichte muziek speelden we, in .leb ik altijd gespeeld", zegt Bfl)Dulfer nu. Zuidamerikaanse nJ feestmuziek, noemden de if kranten het. Duif er beschrijft het als een mengeling van Su rinaamse muziek en Latin. „We waren een van de eerste groepen met conga's en timba- les. We gaven een iets andere invulling aan die muziek, we hadden zo'n beetje een Cu- u.'baanse freejazz-achtige stijl. n."Dat was toen heel vooruitstre- e*Jvend, vrij uniek. Tussen '67 en n° '70 hadden we platen gemaakt y""en mensen die ze later hoor- iePden zeiden: 'dat is Santana'. e* Alleen liep Santana toen nog 5Cfin z'n korte broek. Om je een lvV idee te geven hoe we toen speelden". Van 12 tot en met 15 juli wordt in het Congresgebouw stefn Den Haag voor de vijftiende inskeer het North Sea Jazz Festi- eeiival gehouden. In een aantal gesprekken met nauw betrok- mipenen van voor en achter de in schermen kijkt deze krant te- ^)nfug op vijftien jaar North Sea n Jazz. Vandaag Hans Dulfer, aclsaxofonist. nORTH X. BBUdE Hans Dulfer: „Ik speel graag veel en stel geen hoge financiële eisen. Bovendien ken ik Acket goed". FOTO: PR Dulfer heeft sinds die eerste keer in 1976 elke keer op het festival opgetreden, met nogal uiteenlopende formaties. Te danken aan zijn goede contac ten met organisator Paul Ac ket, net als zijn plaatsje in het festivalbestuur, menen de Dul- fer-haters. „Ach", zegt Dulfer, „toen ze Miles Davis vroegen hoe het kon dat hij al zo jong met Charlie Parker mocht spelen antwoordde hij dat hij de enige was die voor de dope kon zorgen. Zo is het nu een maal in de jazz. Ik mocht vroeger met de anderen mee spelen omdat ik de enige met een auto was. Maar wat het festival betreft, ik speel graag veel en stel geen hoge finan ciële eisen. Bovendien ken ik Acket goed". De suggestie dat hij wel een heel bescheiden man moet zijn om niet eens zijn kwaliteiten te noemen als reden voor zijn optreden, doet Dulfer schaterlachen. „Zoals ik net de muziek van de Peri kels omschreef kan je moeilijk bescheiden noemen", vindt hij. Kritisch Dulfer staat bekend om zijn kritische beschouwingen over het festival, onder meer ver schijnend in het popblad Oor. Die kritiek is nu wel wat min der geworden, geeft hij toe. „De kritiek die ik had op de grootschaligheid van North Sea Jazz is nu wel door ieder een overgenomen, maar die grotschaligheid heeft ook een functie: je krijgt een uitste kend overzicht van de tenden- zen in de jazz. Veel mensen willen zich graag suflopen. Die zien eruit alsof zer op de ker mis lopen en niet weten in welke draaimolen ze zullen stappen. Daar heb ik zelf nooit moeite mee. Met een beetje verstand en wat inzet kan je toch een heel programma voor jezelf uitkiezen". „De eerste keer was een mooi overzicht van de gevestigde namen, ik heb Acket toen ge adviseerd wat onbekenden naar voren te laten komen. Je kon er altijd wel onbekend ta lent ontdekken. Nu ligt dat toch wat moeilijker. Zelden ontdek ik iemand van wie ik met mijn tanden ga klapperen. Want hoe is het tegenwoordig: als iemand echt talent heeft gaat ie in een rockband spelen. Alleen een sufferd speelt saxo foon of trompet en gaat in de jazz. Vroeger was dat net an dersom". De kritiek dat pop en jazz zich te nauw verweven op North Sea Jazz wijst Dulfer, komend seizoen direcfeur van de Am sterdamse poptempel Paradiso, van de hand. Het is een oude discussie, vindt hij. „Iedereen valt over Miles Davis omdat hij nummers van Michael Jackson speelt, maar iedereen vergeet dat hij vroeger ook co vers speelde van Frank Sina tra. „Toen hij 'Under the pa per moon' speelde was Miles Davis nog goed", hoor je dan, terwijl ze vergeten dat dat ge woon een nummer was dat Si natra ook had gezongen. Ik heb altijd het idee gehad dat jazz nooit anders is geweest dan een commentaar op popu laire muziek. Een heleboel wat geen jazz was werd wel jazz genoemd. De swing-era bij voorbeeld, dat was geen iazz, dat was populaire muziek' Dulfer heeft het idee dat zo gauw meer mensen belangstel ling tonen voor jazz die discus sie over de puurheid van die muziek de kop opsteekt. Het voorbeeld ligt voor de hand. „Mijn dochter heeft zojuist een plaat gemaakt die het best waard is besproken te worden in Jazz Nu, maar het is te po pulair, en dan mag het weer niet". Dulfer treedt de zaterdag van het festival op met Boris van der Leek, onder het motto 'tough tenors'. „Een mix van hedendaagse pop en jazz", be looft hij. Want dat vindt hij wel: Miles Davis is al weer te lang bezig met Michael Jack son, en zou zich nu moeten storten op rap en hiphop. „Je moet de stand van zaken in de gaten houden", meent Dulfer. KOOS VAN WEES ROME De operateno ren José Carreras, Placido Domingo en Luciano Pa- varotti geven zaterdag, ter gelegenheid van het slot feest van het Wereldkam pioenschap Voetbal, een openluchtconcert. Voor het optreden is een bij zondere lokatie uitgekozen: de Termen van Caracalla in Rome. De NOS brengt het concert rechtstreeks op het scherm (Nederland 3 om 22.30 uur). De drie wereldberoemde operatenoren zingen bekende opera-aria's als Lamento di Federico uit 'L'Arlesiana' van Francesco Cilea, 'Dein ist mein ganzes herz' uit 'Das land des Lachelns' van Franz Lehar en 'Nessun dorma' uit 'Turandot' van Giacomo Puccini en zul len tenslotte voor het eerst sa men op het podium een aantal speciaal gearrangeerde popu laire composities brengen. Het José Carreras. gaat om een achttien minuten durende medley met nummers als 'Maria', 'Tonight', 'La Vie en rose' en 'Amapola', die in verschillende talen wordt ge zongen en speciaal voor deze gelegenheid is gearrangeerd. Ze worden begeleid door een orkest, bestaande uit meer dan tweehonderd musici onder lei ding van Zubin Mehta. Placido Domingo. foto: pr Luciano Pavarotti. foto: ap AMSTERDAM De studie leiders van de zeven afdelin gen van de Amsterdamse The aterschool, die zich verzetten tegen de bezuinigingsplannen van hun directie, mogen van bemiddelaar A. Mulder met een alternatief plan komen. Voorwaarde is alleen dat de bezuinigingen hetzelfde ople veren: 1,7 miljoen gulden. De studieleiders verzetten zich tegen de bezuinigingen van hun directie omdat deze vol gens werden gebruikt om al lerlei zaken door te drukken die op het beleidsvlak liggen. Ze eisten ook het aftreden van de directie. Mulder zei gisteren te hopen dat de vakantieperio de die intussen is aangebroken voor enige afkoeling zorgt in het conflict. Amerikaanse trash-metal in Leiden LEIDEN Voor de liefheb bers van trash-metal muziek wordt 30 september de dag van het jaar. Onder de titel 'Clash of the Titans' spelen de Amerikaanse groepen Suicidal Tendencies, Testament, Mega- deth en Slayer de meest rauwe vorm van gitaarmuziek. Voor de concertreeks, onderdeel van hun Europese tournee, heeft Mojo Concerts de Leidse Groenoordhal afgehuurd, waar de aanval op het gehoor orgaan van de bezoeker om vijf uur 's middags begint. (AARDEN De Wilhel- ïus-tune roept al herin- eringen op. Met de daar- volgende zwart-wit eelden en de welluiden- e stem van commentator 'hilip Bloemendal zijn we reer helemaal terug in de jd van de oude bioscoop- ftms, voorafgegaan door et vermaarde Polygoon- nirnaal. h dat is precies de bedoeling, rant vanuit de archieven van olygoon is een vijfdelige vi- eo-serie gebracht, waarvan et eerste deel onlangs in de rinkels is verschenen, toor het dichtdraaien van de ibsidiekraan is het bioscoop- lurnaal Polygoon in het mid- en van de jaren '80 uit de bio topen verdwenen. Daarna ÉVerd de instantie onder de naam Polygoon Televideo In ternational, PTY, onderge- iracht bij de Naardense firma Itrengholt, uitgeverij van on- lermeer boeken en muziek, a lie nu in samenwerking met :ot Ie NOS nieuw projecten heeft eei ipgezet. m TY-manager Fank van den toejngel: „Samen met de NOS 1 2 naken we uit de televisie-ar - :hieven videobanden voor de "s,fconsumentenmarkt. Een paar "st litgaven zijn bijvoorbeeld 'Het 'esjGouden Huwelijk', een docu- lermentaire over het leven van w Juliana en Bernard, een band rui (ver de constructie van de Deltawerken, 75 jaar Konink lijke Luchtmacht en, samen met Studio Sport, een samen vatting van het EK-voetbal in 1988. Alle banden duren 90 minuten en zijn gewoon te koop in platenzaken, boeken zaken en videotheken". Polygoon De NOS is op het idee geko men om archiefmateriaal op videobanden over te brengen, omdat steeds meer mensen voor een kopie van een be paald programma bij de om roepen aankloppen. Ook voor het oude Polygoon-journaal, dat eveneens in de archieven van het Nederlands Omroep productie Bedrijf, NOB, is te vinden, zijn liefhebbers. Het Polygoon-journaal, ge maakt in opdracht van de Rijks Voorlichtings Dienst, RVD, heeft een grote histori sche waarde. Het journaal werd vanaf 1921 tot 1986 in de vaderlandse bioscopen ver toond en was vooral in de be ginjaren voor veel mensen een van de weinige nieuwsbron nen. Het NOB heeft de pro ducties daarna aangekocht zo dat televisiemakers hier uit kunnen putten. Voor het gemak worden de overigens goed beheerde, maar wel uiterst brandbare Poly goonfilms momenteel overge schreven op videobanden. Daarbij is het plan ontstaan om ook de oude journaals op de markt te brengen. „Uit de kijkcijfers blijkt dat te levisieprogramma's met histo risch materiaal goed aan slaan," aldus Van den Engel. „Mensen kijken graag nog eens naar vroeger terug. Hoe was het in de tijd dat ik werd geboren? En hoe zag de wereld er uit toen mijn ouders in de wieg lagen? Dat soort zaken leven momenteel". „Daarom hebben we als begin van deze serie gekozen voor de na-oorlogse jaren. De vol wassenen van nu hebben jeugdherinneringen aan die tijd en kinderen kunnen zien hoe het toen was. En ook voor het onderwijs is zo'n documen taire dan interessant". Beeld van Nederland Onder de titel 'Beeld van Ne derland' passeren in elk deel vijf Polygoonjaren de revue. Deel 1, over de jaren '45-'50, is onlangs verschenen. Deel 2 ('50-'55) verschijnt in septem ber, waarna tot en met april 1992 de volgende periodieken zullen uitkomen. In totaal ligt in de Polygoon afdeling van de NOB-archie- ven meer dan twee miljoen meter film opgeslagen, gelijk aan een kleine 1300 uur histo rie. En elk lustrum telt maar liefst 4000 onderwerpen. NOS- programmamaker Wil de Jong zocht al dit materiaal uit en schreef het scenario voor de eerste delen van 'Beeld van Nederland'. Van den Engel: „Het is een enorme prestatie van De Jong om uit die hele brij van mate riaal een vloeiend verhalende documentaire van negentig minuten te maken, die je van begin tot het eind kan boeien. Onze opzet is dan ook om een videoserie voor een breed pu bliek te maken. De feiten wor den dan wel chronologisch aangereikt, zoals over de na oorlogse opbouw, het tientje van Lieftinck, de troonafstand van koningin Wilhelmina en de Olympische overwinningen van Fanny Blankers-Koen. Maar er is ook ruimte voor ge wone, aardige gebeurtenissen zoals een hondenshow, sport programma's, de komst van de Wegenwacht in motor-met-zij- span en de verkeersbrigadier- tjes. Want juist daardoor laat je het leven van alledag uit die jaren zien". Fenomeen In Amerika en Engeland is de koopvideo al jaren een bekend fenomeen. Video-uitgeverijen trekken vooral een enorme markt met de zogenaamde 'how to do'-producties, video banden waarop bijvoorbeeld wordt getoond hoe je wijn moet maken, een aquarium kan inrichten en de hond kan trimmen. Bekende artiesten maken hiervan gebruik. Zo brengt Jane Fonda op deze manier een fitness-programma op de markt. Maar in Nederland staat de koopvideo nog in de kinder schoenen. Reden voor PTY om voorzichtig te beginnen. Pas wanneer de eerste vijfdeli Het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard vormt een van de opzienbarende gebeurtenis sen die is terug te vinden op de videobanden, samengesteld uit de Polygoon-journaals. foto: sp ge serie aanslaat, die gezamen lijk in de boekenkast de land kaart van Nederland vormen, worden de vooroorlogse jaren onder de loep genomen. Om dat van die jaren minder ma teriaal voor handen is (toen werd er nog niet iedere week een nieuw Polygoonjournaal gemaakt) zullen deze delen een periode van tien jaar be lichten. Verloren Daar komt nog bij dat tijdens de laatste oorlog veel materi aal verloren is gegaan bij een bombardement op het Haagse Bezuidenhout, waar de Poly goon-journaals destijds lagen opgeslagen. Een oproep van het NOB aan particulieren en bioscoopexploitanten om in ruil voor een gave videocopie oude journaals af te staan, heeft inmiddels 57 reacties op geleverd. Zelfs beelden uit de Eerste Wereldoorlog zijn hier bij weer boven water geko- Bovendien werken de NOS en PTY momenteel aan de nieu we videoserie 'Het jaar in beeld' die in januari zal ver schijnen. Hierin wordt, in de trent van de boekenserie 'Het aanzien van ieder jaar in een negentig minuten durende documentaire samengevat. „Ons uitgangspunt is dat ieder videowerk boeiehd moet zijn," zegt Van den Engel. „Anders kun je net zo goed een band huren. De beelden moeten ook authentiek zijn. Zo zitten er in de historische Polygoon-jour naals best hier en daar een ruisje en spatje. Maar niemand zal dat anders verwachten, want in de bioscoop zag je het ook zo." HELMA VAN DEN BERG

Leidse Courant | 1990 | | pagina 15