Binnenkort beslissing over hotel Duna Deli Commissie Noordwijkerhoutj akkoord met bouwplannen I Noordwijk kiest voor afgraven Losplaatsweg Toeristenmarkt Katwijk beleeft zomerse star- LEIDEN OMGEVING Ccidóc Qowumt WOENSDAG 4 JULI 1990 PAGINA^ POLITIE PAKT AUTOKRAKERS ALPHEN AAN DEN RIJN De Alphense politie heeft gistermiddag rond twee uur twee autokrakers aangehouden. De twee, een 25-jari- ge en een 35-jarige Alphenaar, wer den aan de Binckhorst in de kraag gegrepen. Ze waren net bezig een personenauto open te breken. Vlak ervoor had de politie van getuigen tips gekregen dat de twee in andere straten actief waren. Bij het verhoor bekenden de twee dat ze uit de auto hadden willen stelen. Ook gaven ze toe dat ze met cheques van de Ge meentelijke Soiciale Dienst hadden geknoeid. Het verhoor wordt voort gezet omdat de politie vermoedt dat ze nog meer op hun kerfstok heb- Schipper nieuwe politie commissaris in Wassenaar Jaap Schipper (43) is per 1 juli benoemd tot korps chef van de gemeentepolitie Wassenaar. Hij volgt J.C. van der Wolk op. Schipper is afkomstig van de Haagse politie. Na de tweejarige politie-academie trad hij op 16 juli 1969 in dienst van de gemeente politie Den Haag in de rang van adjunct-inspecteur. Vanaf 1969 tot 1990 vervulde Schipper verschillen de functies binnen het Haagse korps. Tot zijn be noeming werkte hij in de rang van hoofdinspecteur als chef van het bureau Mobiele Eenheden. De laat ste jaren gaf hij colleges aan de Rechercheschool in Zutphen. Jaap Schipper is gehuwd en vader van twee kinderen. Verwacht wordt dat de nieuwe korpschef van Wassenaar vóór 19 juli zal worden geïnstalleerd. FOTO: PETER VAN MULKEN AH aan Prins Hendrikkade KATWIJK De Albert Heijn-supermarkt in Katwijk verhuist van de huidige vestiging aan de Voorstraat/Louwestraat naar de Prins Hendrikkade. Volgens burgemeester en wet houders is dit het enige redelijke alternatief voor AH om snel tot nieuwbouw te kunnen overgaan. Albert Heijn wil weg uit de Voor straat omdat met name de bevoorrading op die plaats problematisch is. Verschillende lo caties die mogelijk voor vestiging van de su permarkt in aanmerking kwamen, ziin in middels onderzocht, maar om verschillende redenen afgevallen. Zo bleek grondverwer ving aan de Sluisweg/Tramstraat (Schaart) op korte termijn niet mogelijk en viel het Andreasplein af omdat dat financieel en ste debouwkundig niet haalbaar bleek. Van avond staat de verplaatsing van Albert Heijn op de agenda van de commissie verkeer, ruimtelijke ordening, stadsvernieuwing en milieu. Caravanbedrijf Leimuiden verhuist en breidt uit LEIMUIDEN Cara vanbedrijf Hulsker gaat uitbreiden op het bedrijventerrein aan de Oosterweg. Veel bewoners van de Dorpsstraat zullen een zucht van verlichting slaken wanneer Huls ker zijn bedrijf ver plaatst. Het is de be doeling dat Hulsker niet alleen zijn bedrijf verplaatst naar de Oosterweg, maar er te vens een bedrijfswo ning bouwt. Brandweer Alphen blust brand in autowrakken ALPHEN AAN DEN RIJN De Al- phense brandweer is gisteravond rond negen uur met groot materieel uitge rukt naar het woonwagenkamp aan Het Goudse Rijpad. Door onbekende oorzaak waren bij de werkplaats auto wrakken in brand geraakt. Door ont ploffende brandstoftanks moest de oude hoofdweg Alphen-Boskoop- /Waddinxveen voor twintig minuten worden afgesloten. Ook de vlak bij het woonwagenkamp gelegen spoor lijn Bodegraven - Alphen moest voor 20 minuten worden afgesloten. De brandweer had het vuur binnen 25 minuten onder controle. Vandaag is een onderzoek ingesteld naar de oor zaak van de brand. Leraar bedreig met stiletto ALPHEN AAN DEN Een 61-jarige leraar een basisschool aan de ry Dunantweg is gisten gen bedreigd met een sl to. De man kwam om icht het schoolplein oj zag een ongeveer 17-ji jongen schoolmelk st« Het is de laatste tijd v, voorgekomen dat er scl melk wordt gestolen bij school. Toen de knaap aansprak, trok meteen een stiletto. Da staakte de leraar zijn rechtwijzing en ging messetrekker er vandc ALLEEN VVD EN GROEN LINKS FALIKANT TEGEN NOORDWIJK Op kor te termijn neemt de ge meente Noordwijk de be slissing of Grand Hotel Duna Deli welkom is of niet. Als het aan het colle ge van burgmeester en wethouders ligt wordt het uiterst luxueuze complex gebouwd. Enkele partijen in de Noordwijkse ge meenteraad houden hun twijfels, zo bleek gister avond. De commissie ruimtelijke or dening van Noordwijk boog zich gisteravond over de vraag of ten behoeve van de bouw van het hotel een voorberei- dingsbesluit moet worden ge nomen. Met de vaststelling van zo'n voorbereidingsbesluit krijgt de initiatiefnemer van het complex, De Raad Bouw uit Katwijk, in feite het groene licht. Niet alle commissieleden ech ter wilden dat gisteren geven. Groen Links en de VVD zijn falikant tegen. Het CDA is voor en PvdA en Noordwijks Belang houden hun twijfels. Omdat de twee laatste partijen de neiging vertonen eerder voor dan tegen te zijn, lijkt niettemin een meerderheid met de plannen in te kunnen stemmen. De raadsvergade ring van augustus zal wat dat betreft absolute duidelijkheid moeten verschaffen. Omvangrijk Het ingediende bouwplan voor Duna Deli behelst een om vangrijk bouwwerk van post moderne architectuur. Voor het hotel heeft de initiatiefne mer de locatie tussen het Pic- képlein en de Abraham van Royenstraat op het oog. In to taal zal het hotel uit 148 ruime kamers bestaan plus 825 vier kante meter zaalaccommodatie en 400 vierkante meter hotel winkels. De hoofdentree komt aan het Picképlein Grofweg wordt het gebouw 50 meter breed, 20 meter (vijf etages) hoog en 70 meter diep. Een uit drie lagen bestaande onder grondse parkeergarage moet plaats kunnen bieden aan 225 auto's. Met de komst van het hotel zouden twee dancings, de hui dige bar-dancing Duna Deli en Club'71, verdwijnen. Hoewel niet het hoofdmotief, is dit een van de belangrijke aspecten die volgens het college van burgemeester en wethouders pleiten voor het doorgaan van het project. Met het oude Duna Deli en Club'71 zouden twee belangrijke veroorzakers van nachtelijke overlast uit Noord wijk verdwijnen. „Misschien een reden om Duna Deli het voordeel van de twijfel, als die er al zou zijn, te gunnen", zo verwoordde wethouder V. Sal man het collegstandpunt. Twijfels plaatsten de vertegen woordigers van PvdA en Noordwijks Belang gisteren vooral bij de economische haalbaarheid van het project. Bij monde van A. Prins en B. Cassee bepleitten deze partijen nader onderzoek naar dat as pect. Ook vonden deze partijen dat het plan niet opzich beke ken moest worden, maar in sa menhang met de wijde omge ving. De VVD en nog in meerdere mate Groen Links hadden weinig goede woorden voor het prestigieuze project over. „Het verbeteren van de bad plaats, wat wij met zo'n mooi woord upgrading noemen, is niet alleen het aantrekken van prestige-objecten", aldus C. Verweij van Groen Links. Hij noemde het voorstel van het college „gelegenheidsplanolo gie". „Iemand klopt met een mooi plan onder zijn arm bij de gemeente aan en die wringt zich in alle bochten om het plan gerealiseerd te krijgen. Wij geven er geen cent voor. Laat de gemeente Noordwijk zijn aandacht maar richten op zaken die echt nodig zijn", al dus Verweij. De VVD, bij monde van J. Smit, vond het hotel niet in het dorpsvernieuwingsplan passen. „Een imago-onderzoek heeft uitgewezen dat de gasten die onze badplaats bezoeken geen grote hoogbouw of uiterst luxe nieuwbouw willen. Dit betekent niet dat Noordwijk dan maar stil moet blijven staan, maar het is wel iets om bij stil te staan. Moeten we omdat een particulier met een initiatief komt zeggen: ga je gang maar? Nee, vindt de VVD". Het positiefst was het CDA over de plannen. Woordvoer der R. Dessing: „Denkt u nu werkelijk dat De Raad BV aan zo'n project zou beginnen als de economische haalbaarheid twijfelachtig zou zijn? Dat heeft-ie al lang uitgezocht. Wij hebben nu de ontwikkeling van een stukje Noordwijk in de hand. Laten we kiezen voor verblijfstoerisme in plaats van disco's". Opmerkingen die door wethouder Salman met instemming werden begroet. De gemeenteraad heeft over een week of zes voorlopig het laatste woord. NOORDWIJK Het op ruimen van de bodemver ontreiniging aan de Los plaatsweg in Noordwijk kost tussen de zes en ne gen miljoen gulden. De comissie VROM sprak gis teravond haar voorkeur uit voor de „functionele saneringsvariant". Daar mee kiest de politiek niet de goedkoopste en niét de duurste oplossing. De verontreiniging aan de Losplaatsweg is veroorzaakt door de gemeentelijke gasfa briek die daar in de eerste helft van deze eeuw dienst deed. Omdat de vervuiling zich via het grondwater ver spreidt 10 tot 20 meter per jaar kan met de sanering niet al te lang worden ge wacht. De vervuiling is echter ook weer niet van dien aard dat aan de sanering een zeer hoge prioriteit is toegekend. De verwachting is dat in 1993 met het werk wordt begonnen. Een projectgroep, bestaande uit vertegenwoordigers van de provincie, de gemeente, om wonenden, een technisch ad viesbureau, het Hoogheem raadschap van Rijnland en het EWR, maakt uiteindelijk een keuze op welke wijze de grond wordt schoon gemaakt. Giste ren mocht de commissie VROM haar mening geven. Sanering volgens de functio nele variant houdt onder an dere in dat de grond wordt af gegraven tot aan het grondwa ter en weer wordt aangevuld met schoon zand. Verder wor den filters geplaatst die het grondwater in een termijn van anderhalf tot tweeëneenhalf jaar moeten zuiveren. De kos ten van deze wijze saneren worden zoals gemeld geraamd tussen de 6 en 9 miljoen gul- Het Groen Links-commissielid C. Verweij was de enige die niet met de functionele vari ant kon instemmen. Hij vond dat de zogeheten maximale variant de voorkeur verdien de. Bij deze operatie, die bijna het dubbele kost, wordt het aan de Losplaatsweg aanwezi ge kantoorgebouw afgebroken om ook de grond daaronder af te kunnen graven. Van de mi nimale variant, die slechts een isolatie van de vervuiling in houdt door de grond goed af te dekken, toonde niemand zich een voorstander. Deze manier van schoonmaken zou rond de drie miljoen gulden kosten. Melkuitgiftestation Oegstgeest wil weer vroeger aan de slag DEN HAAG /OEGSTGEEST De eigenaar en de vijf huurders van het melkuitgiftestation aan de Oude Rijnzichtweg in Oegst geest hebben met een beroepsprocedure bij de Raad van State een poging gedaan om een aanscherping van de openingstijden ongedaan te maken. In nieuwe, strengere vergunningsvoor schriften is de openingstijd door de gemeente vastgesteld op zes uur 's-ochtends. Eigenaar van de onderneming, Menken-Land- bouw en de vijf SR V-kruideniers, pleiten voor vernietiging van de voorschriften omdat ze dit tijdstip te laat vinden. Ze versche nen gisteren evenwel niet op de hoorzitting bij de geschillenaf- deling. De gemeente ging over tot aanscherping van de vergunning na klachten uit de buurt over geluidoverlast in de vroege ochtend uren. Flessengerinkel en geluid van piotoren was de oorzaak van de overlast. Het tijdstjp van zes uur ging de buurtbewoners niet ver genoeg, zo maakten zij duidelijk toen de ontwerpver- gunning ter inzage werd gelegd. De onafhankelijke adviseur (ABM) van het minsterie van VROM stelde na een onderzoek vast dat het bedrijf niet voor zeven uur 's-ochtends geopend mag worden. Dit vanwege het rustige karakter van de woonbuurt. Een advies van de ABM weegt voor de geschillenafdeling doorgaans zwaar. Buurtbewoner R. van der Eem stelt dat het bedrijf niet meer past in de buurt. Hij vindt het volstrekt ontoelaatbaar dat zich vrachtwagens en SRV-wagens door het smalle straatje persen. De geschillenafdeling haakte in op de groei van het bedrijf in de laatste jaren. De vergunning uit 1971 die als basis diende voor de strengere voorschriften is zeer wel mogelijk niet meer toerei kend Het bedrijf zou de benaming melkgiftestation eigenlijk niet meer mogen dragen. De afdeling merkte op dat de kans be staat dat een geheel nieuwe vergunning moet worden verleend omdat in de loodsen behalve melk tal van andere levensmidde len worden opgeslagen. Staatsraad M. van Wolferen kreeg van de gemeente te horen dat verplaatsing van het bedrijf onmogelijk is vanwege het gebrek aan bedrijfsterreinen. De afdeling velt over enkele weken een oordeel over de aange scherpte vergunning. Bejaarde (81) breekt ribben bij aanrijding LEIDSCHENDAM En 81-jarige Leidschendammer is gister middag met tien gebroken ribben opgenomen in ziekenhuis An- thoniushove. De man reed om half twaalf met zijn fiets over de Burgemeester Banninglaan. Bij de kruising met de Dobbelaan stak de fietser zonder goed uit te kijken de weg over. Een 74- jarige automobilist uit Leidschendam zag daarop geen kans meer de man te ontwijken. Veel belangstelling voor speelgoed op de toeristenmarkt in Katwijk. KATWIJK Onder zo merse omstandigheden is gisteren in Katwijk aan Zee de eerste van acht toeristenmarkten gehou den. Daarmee begon het zeventiende marktseizoen, dat pas op 21 augustus af gesloten wordt. In het badcentrum van Kat wijk stonden naar schatting honderd kraampjes met oude boeken, sieraden, postzegels en munten, aardewerk, koper en tientallen stalletjes met etens waren. Voor de oude ambach ten was traditioneel veel plaats ingeruimd. Onder toeziend oog van marktgangers werden naamplaatjes gegraveerd of ij zer gegoten. Tijdens de acht markten van dit seizoen zulen diverse muziekverenigingen optreden, waaronder UNI en DVS. Op dinsdag 10 juli zal de Volksdansgroep Katwijk voor de marktbezoekers optreden. Grote attracties waren de standwerkers, die met hun vlotte babbel haast overbodige zaken als fruitpersen aan de man trachtten te brengen. Tij dens het demonstreren van de produkten ontstond soms een flinke toeloop van nieuwsgie rigen. De „zwaksten" onder hen gingen gegarandeerd met een fles boenwas of een keu- kendweil naar huis. Er waren gisteren ook enkele niet-commerciële standhou ders, zoals Veilig Verkeer Ne derland met de autogordel-ac tie. Ter gelegenheid van deze eerste markt stond er in de Voorstraat een kraam met daarin uitgestald allerlei vor men van klein chemisch afval (KCA).' Een „groene agent" van de gemeentepolitie Kat wijk gaf desgevraagd informa tie over het belang van een nette inzameling van het aft, en over mogelijkheden totjje inleveren ervan bij Gemeei^p werken. De KCA-kraam p alleen nog op de laatste toeta tenmarkt van dit seizoen wezig zijn. Jh Dit jaar vallen de toerisi0 markten voor het eerst L dinsdagen, nadat ze zesic seizoenen lang op donde% zijn gehouden. Door die wta ging ontstaat er meer ruiL tussen deze markt en de wé markt op vrijdag, die het lf jaar door wordt gehouden.! toeristenmarkt is wekelL tussen twee uur 's middags* negen uur 's avonds. Sassenheimse schoolkinderen genieten van toneelvoorstelling Het 100-jarig bestaan van de Stichting Katholiek Onder wijs Sassenheim is aan de huidige basisschoolbevolking niet onopgemerkt voorbij gegaan. De circa 900 leerlingen van de Kinderburg, de Startbaan, de Overplaats en de springplank hebben gisteren en maandag in de Kleine En gel bij de Beekbrug in Lisse een toneelvoorstelling van Tejater 2 uit Haarlem bijgewoond. In de zeer eigentijdse produktie: „Verhuizen" dreigt hoofdrolspeler Voddenbaal met zijn poes Freek, muis Lola en vogel Jodocus door mevrouw Zuurstok van huis en haard verdreven te wor den. Het jeugdige publiek, dat enthousiast reageerde en actief deelnam aan het toneelspel, volgde de ontwikkelin gen op het podium geboeid. Het overtuigende optreden van de handpoppen Lola, Freek, Jodocus en Lodewijk de papegaai appeleerde sterk aan de kinderlijke fantasie. Het 11/2 uur durende toneelstuk is geschreven door de drie spelers van Tejater 2 en ook de kostuums en decors zijn van eigen fabrikaat. FOTO: HENK VAN DEN ENDE College Noordwijk vraagt waarnemend burgemeester NOORDWIJK Het col lege van Noordwijk heeft commissaris van de ko- §ingin van Zuid-Holland Patijn gevraagd een waarnemend burgemees ter te benoemen. Omdat het herstel van burge meester J.M. Hoffmann, die op 13 april werd ge troffen door een zware hartaanval, nog lang op zich zal laten wachten, is hiertoe besloten. In de gezondheidstoestand van de 56-jarige Hoffmann is in middels wel enige verbetering opgetreden. Nadat hij vlak voor Pasen door een hartaan val werd getroffen, heeft de burgemeester enige dagen in het AZL in coma gelegen. In middels verblijft Hoffmann in het Katwijkse Zeehospitium, waar hij revalideert. De vraag of Hoffmann met de tijd alge heel zal herstellen en zijn functie zal kunnen hervatten, valt volgens het college van Noordwijk op dit moment niet defintief te beantwoorden. De burgemeesterstaken wer den tot dusverre waargeno men door loco-burgemeestein Bedijn. Alleen voor de insk< latie van de nieuwe gemeeld r.fiad, op 1 mei, keerde op burgemeester J.M. Bonify voor een dag terug in F Noordwijkse raadzaal. On*} de combinatie van taken zware belasting vormt, ac£° het college het noodzakeL nadere stappen te nemen. I Of het Noordwijks college J sonen bijvoorbeeld Bonn heeft voorgedragen voor functie van waarnemend-b gemeester is niet bekend. V houder V. Salman, bij afwei heid van Bedijn loco-bui) meester, wil dat ontkeni noch bevestigen. „We hebl binnen het college afgesp ken daar geen nadere medei lingen over te doen. Bij de noeming van een gewone bb gemeester is er ook een \T trouwenscommissie en blijjr de kandidaten tot het laal^ moment geheim. Ook in h geval willen we dat minjh meer op deze manier doenfo niet nu al over personen ij ten", aldus Salman. Als streefdatum voor de rx noeming van de tijdelijke M volger van Hoffmann noé het college van Noordwijfl september. k NOORDWIJKERHOUT Op de terreinen van de voormalige Duindoorn- school, Sporkenhout en het Mossenest wil de ge meente Noordwijkerhout in totaal 528 woningen bouwen. De helft daarvan zijn sociale en premie- huurwoningen en de helft premiekoopwoningen en woningen in de vrije sec tor. Op de locaties Nolenslaan, Ga rage Zandbergen, Garage Noordwiikerhout en het oude zwembad komen verder nog waarschijnlijk huizen in de vrije sector. Dit staat in het bouwscenario van de gemeen te tot het jaar 2000. In de commissie ordening stonden PvdA en D66 gisteren aanvankelijk nogal argwanend tegenover de vrije sectorbouw op die vier laatstgenoemde ter reinen. Op die manier zou het totale aantal vrije-sectorwo- ningen uiteindelijk dus veel hoger uitvallen dan oorspron kelijk was gepland in de wo- ningbouwnota. In die nota was het uitgangspunt een fifty-fif- ty basis tussen koop- en huur sector. Die bestond in het nu uitgebrachte bouwscenario al leen nog voor de locaties van de Duindoornschool, de Spor kenhout en het Mossenest. Mevrouw Hof (PvdA) vroeg bovendien om een veel actie ver beleid van de gemeente wat betreft het verwerven van bouwterreinen. Nu liet het col lege dat over aan het particu lier initiatief zoals op de No lenslaan (voormalige Prinsen- hofschool) en de voormalige Kamsteeggarage aan de Dorps- Wethouder Van Duin (CDA) antwoordde dat hij wat betreft garage Zandbergen bedragen had horen noemen van 1.3 miljoen. „En voor dat bedrag hebben we dan een terrein waar we tien huizen op kun nen zetten", aldus Van Duin. „Wat betreft plan Mossenest kunnen we ook blij zijn dat we als gemeente niet zo actief zijn geweest want de projectont wikkelaar heeft jaren geleden die grond gekocht tot ze11 voor vier ton per hectare lp In dat geval waren onze finL ciële problemen wat betreft f woningbouw nu vele majJ groter geweest als we zelf I, grond hadden gekocht", al|r de wethouder. De vier terreintjes voor r vrije sector waren volg»l( Van Duin verkocht door j| gemeente omdat op die man^ wat meer geld beschikbaar ifc komen om de sociale woniij bouw op de andere terreitv zoals op het Mossenest ind" daad op de genoemde fifty-f e ty basis te kunnen realise^ Op die manier dient de ex opbrengst van de ene locs j; de sociale huur woningbouw^, het andere gebied. s

Leidse Courant | 1990 | | pagina 14