Gele kaart voor 'smokkelaars' in de Vierdaagse Een echt medicijn is niet zo maar gevonden Intieme gegevens in dievenhanden INTERNATIONAAL CONGRES FARMACOLOGIE BEKIJKT STAND VAN ZAKEN Grotere rol EG in Midden-Oosten joeristisch Nederland Schappen goed gevuld in het Friese Moskou BINNENLAND/BUITENLAND EcicUcSoiumit DINSDAG 3 JULI 1990 PAGINU - =P Extra plaatsen voor thuislozen DEN HAAG Minister D'Ancona van WVC wil in de nabije toekomst extra plaatsen beschikbaar stellen voor begeleidend wonen in de thuis- lozenzorg. Voor 1990 zijn al honderd plaatsen gereserveerd, zo zei zij gisteren tijdens een overleg met de Tweede Kamer. Voor de gehele pro blematiek van de thuis- en daklozen is dit jaar bijna 32 miljoen gulden opzij gezet. D'Ancona bekijkt of het mogelijk is geld uit de algemene wet bijzondere ziektenkosten (awbz) beschikbaar te stellen voor begelei dend wonen in de thuiszorgsector. Dit was een voorstel van de kamerle den Doelman (CDA) en Vliegenthart (PvdA). Volgens Doelman ligt die benadering voor de hand, omdat er bij de algemene crisisopvang veel mensen uit de geestelijke gezondheidszorg komen. Er is een vaste kern van 50.000 dak- en thuislozen in Nederland en een wisselende groep van 150.000. Naar schatting neemt dat aantal jaarlijks met 3,3 procent toe. D'Ancona noemt het feit dat een grote groep mensen zich aan de onderkant van de samenleving bevindt, het grote falen van de verzor gingsmaatschappij. De minister vindt dat de opvang van dak- en thuis lozen in eerste instantie een taak is van de rijksoverheid. „Als er ge- meenten zijn die willen meewerken aan de opvang, dan ben ik bereid tot samenwerking met die gemeenten". Maar ze wil daaraan wel eisen kunnen blijven stellen. China: studenten mogen terugkeren DEN HAAG/PEKING Chinese hoogwaardigheidsbekleders, onder wie partijleider Jiang Zemin en premier Li Peng, hebben Chinese studenten die er na de onlusten van vorig jaar zomer in Peking de voorkeur aan gaven in bui tenland te blijven, opgeroepen terug te keren. De Chinese ambassade in Den Haag heeft een verklaring verspreid van Jiang Zemin, waarin deze belooft dat de studenten niet verantwoordelijk worden gesteld voor hun optreden. Te gen hen zal geen onderzoek worden ingesteld. Het aantal Chinese studenten in Ne derland dat niet wil terugkeren be draagt waarschijnlijk tussen de 25 en 40, op een totaal van 300 a 400. MELBOURNE De telefoon van 'Al ternative Introductions', een Austra lisch bemiddelingsbureau voor seksue le affaires, heeft gisteren niet stilge staan, toen klanten van het bureau er achter kwamen dat hun persoonlijke gegevens in het weekeinde waren ge stolen. De politie heeft de diefstal van meer dan 2000 bestanden met daarin nummers van credit cards en persoon lijke gegevens in onderzoek. De be drijfsleidster van het bureau, dat be middelt voor mensen „die wat extra opwinding" willen, zegt dat klanten bezorgd zijn dat vertrouwelijke infor matie openbaar wordt gemaakt. „Min stens de helft van onze klanten is ge trouwd", weet hij als geen ander. Opnieuw massale staking in Nicaragua MANAGUA In Nicaragua is giste ren de tweede grote staking sinds het aantreden van de regering-Chamorro in april begonnen. Ditmaal hebben werknemers in de landbouw en enkele industrieën het werk neergelegd uit protest tegen het economische beleid van de regering. Het sandinistische vakverbond, de Nationale Arbeiders Unie, verklaarde dat naar schatting 45.000 werknemers in het hele land deelnemen aan de staking die door het ministerie van arbeid „illegaal" is ge noemd. De stakers zijn tegen de aange kondigde privatisering van staatsbe drijven, een voornemen van de rege ring dat volgens hen tot grote werk loosheid zal leiden. OOSTEUROPESE MILITAIREN BLIJVEN WEG NIJMEGEN Deelne mers aan de Nijmeegse Vierdaagse die het met de regels niet zo nauw ne men, moeten dit jaar re kening houden met heuse gele kaarten. Wie bij her haling de fout ingaat krijgt geen rode kaart maar zal desondanks het grootste wandelevene ment ter wereld moeten verlaten. Het is Chris Bos, de nieuwe marsleider, een doorn in het oog dat steeds meer deelne mers een loopje nemen met de 74 jaar oude tradities van de Vierdaagse. Dit jaar zullen zijn controleurs daarom harder op treden. Dat wordt vooral op passen voor snelle 'wande laars' die vergeten dat bij wan delen per defenitie altijd één van de voeten de grond moet raken. Ook de militairen die sjoemelen met het verplicht mee te dragen gewicht van de bepakking, minstens tien kilo gram, moeten op hun hoede zijn. Nog voor de eerste stappen zijn gezet - dat gebeurt pas over drie weken - hebben de organisatoren al een teleurstel ling moeten verwerken. Wel iswaar worden er meer dan dertigduizend wandelaars ver wacht, maar de vorig jaar voorspelde toeloop van Oost europeanen zal uitblijven. In 1989 liepen Sovjet-militai ren mee, die de perestrojka van hun land tijdens het kwartet wandeldagen uitdroe gen. Overal werden zij met ap plaus en luid gejuich binnen gehaald. Het zou, zo werd ver wacht, het begin zijn van een veel grotere Oosteuropese deelname aan de Vierdaagse. Maar dat is ijdele hoop geble ken. Geen Hongaarse militai ren dit jaar, geen Roemenen, geen Tsjechen en geen Bulga ren. Ook de Sovjets keren niet in Nijmegen terug, zo heeft de marsleiding te horen gekregen van de militair attaché in Den Haag. Chris Bos zet nu zijn zinnen op volgend jaar, als het 75-jarig bestaan van de Vierdaagse wordt gevierd. „Het zou heel mooi zijn", aldus Bos, „als ik dan deelnemers uit 75 ver schillende landen zou kunnen krijgen. We hebben er nu ruim veertig, er zijn zoiets van 150 landen bij de Verenigde Naties aangesloten, dus landen genoeg die ik kan benaderen". De wandelaars in de Nijmeegse Vierdaagse moeten zich beter aan de regels houden. Behalve met het probleem van de 'smokkelaars' en de weg blijvende Oosteuropeanen, heeft de organisatie ook te kampen met de houding van de gemeente Nijmegen. Het lijkt voor de hand liggend dat Nijmegen profiteert van de Vierdaagse. Maar de gemeente wil nu juist geld van de Vier daagse. Zo moeten de wande laars dit jaar voor het eerst be talen voor de openingsavond in het stadion De Goffert. „Dat is nog nooit gebeurd, en er wordt aan gedacht de wan- delbond ook voor andere faci liteiten te laten betalen", aldus Bos, die dat klinklare onzin vindt. „De Vierdaagse is voor Nijmegen een kip met gouden eieren Ik heb het gemeente bestuur dan ook geadviseerd eens te laten onderzoeken hoe veel die Vierdaagse de plaatse lijke economie oplevert". „Twee steden in Nederland", zo onthult Bos, „hebben ons geschreven dat ze de Vier daagse wel willen helpen orga niseren. Ik noem de namen niet, maar we hebben zwart- FOTO: CEES VERKERK op-witte aanbiedingen en ik denk dat er best nog meer ste den zijn die de*Vierdaagse bin nen willen halen". Voorlopig denkt Bos er echter niet aan om met de Vierdaagse te verhuizen. „Ik geloof niet dat het kan. De Vierdaagse hoort toch bij Nijmegen; er moet wel heel wat gebeuren willen we hier weggaan. Of Nijmegen moet ons het vuur zo na aan de schenen leggen, dat we wel moeten.Maar dat verwacht ik toch niet". GERTJAN VAN WIJK In de RAI wordt deze week het elfde internationale farmacolo- gie-congres gehouden. In tegenstelling tot menig ander medisch getinte bijeenkomst van dit niveau maken de farmacologen er hier geen gewoonte van nieuwe vindingen openbaar te maken. Niet in de laatste plaats omdat de ontwikkeling van geneesmid delen een kwestie van (zeer) lange adem is. Vandaar dat dezer dagen in Amsterdam hoofdzakelijk de balans wordt opgemaakt. AMSTERDAM Echte doorbraken in de sfeer van, pakweg, antibiotica heeft de farmacologie de laatste decennia nauwe lijks gekend. Als er eens over een wondermiddel werd gesproken, bleek dat achteraf niet zelden toch heel wat minder spectaculair. Farmacologen worden nog al tijd niet graag herinnerd aan interferon, het middel dat kanker zou gaan genezen, maar in werkelijkheid 'slechts' helpt bij een uiterst zeldzame vorm van leukemie (hairy cell). En de recente discussie over de aids-vondst van het Eindhovense zonnetje prof. Buck heeft ook nog eens aan getoond dat een écht middel tegen een ziekte niet zo één twee-drie is gevonden. Bij de ontwikkeling van ge neesmiddelen die een onbe twist nut hebben - het gaat hier niet om de vraag of er te veel overbodige medicijnen op de markt zijn - is het momen teel vooral een zaak van ver fijning. Het congres in Am sterdam leert dat er een aantal hoofdth°ma's is, waarvan 'drug targetting' erg belangrijk is: hoe krijg je het middel op de juiste plaats, zodat het aan de ene kant perfect zijn werk doet en aan de andere kant zo weinig mogelijk bijwerkingen heeft? Daarnaast zijn er belangrijke vorderingen op het gebied van de hart- en vaatziekten (met name bij het oplossen van stol sels tijdens een infarct), medi cijnen voor diverse hersen functies (neuropeptiden), nieu we manierén voor de regeling van vruchtbaarheid (een geïmplanteerde vaginale ring met hormoonachtige stoffen) en de ontdekking van cytoki- nen, moleculen die het li chaam zelf produceert en die een essentiële rol spelen bij chronische ziekten waar het afweersysteem in het geding is (o.a. reuma, cara en diabetes). In alle gevallen gaat het om hoopvolle inzichten en verbe teringen, maar voordat er daadwerkelijk medicijnen te gen deze ziekten zijn, is het jaar 2000 vermoedelijk al lang Sturen Eén van de grootste proble men bij medicijnen is dat de stoffen over het gehele li chaam worden verdeeld. Die stoffen bereiken niet alleen de weefsels en organen waar ze nodig zijn, maar ook organen als lever en nieren die voor de Prof. dr. D. Breimer. FOTO: PR uitscheiding zorgen. Daardoor wordt de werking mogelijk minder effectief en is er kans op onbedoelde bijwerkingen. Prof. dr. D. Breimer, hoogle raar farmacologie aan de Leid- se universiteit: „Eén van de mogelijkheden om een medi cijn te 'richten' is de chemi sche structuur te veranderen, waardoor het beter het nood zakelijke weefsel of orgaan vindt. Ook zou het aan een of andere stof gebonden kunnen worden die het naar de ge wenste plaats transporteert, zodat het daar pas gaat wer ken. Die methode wordt voor al toegepast bij de behandeling van kanker. Daar is zo'n sy steem extra hard nodig, omdat het om zeer agressieve stoffen gaat". Succes of falen van een behan deling kan afhangen van hoe lang een geneesmiddel in het lichaam blijft. Enzymen in de lever kunnen medicijnen tot een onwerkzame vorm afbre ken en de nieren verwijderen de stoffen vervolgens door uit scheiding in de urine. Daarom is het noodzakelijk te onder zoeken hoe de nieren omgaan met medicijnen. Voordat me dicijnen door de nieren wor den uitgescheiden, worden de meeste in de lever chemisch veranderd. De snelheid waar mee dat gebeurt, kan echter van individu tot individu ver schillen. Breimer: „Genetische factoren, ziekte en omgeving kunnen daarbij een rol spelen. Zo heeft men de laatste tijd een aantal genetisch bepaalde enzym-af wijkingen ontdekt die de af braak beïnvloeden. Dat leidt weer tot de noodzaak te onder zoeken welke enzym-activitei ten een remmend effect heb ben. Nieuwe technieken ma ken het inmiddels mogelijk de wijze van afgifte van de medi cijnen in het lichaam te vol gen". Alzheimer Recent onderzoek op het ge bied van medicijnen tegen neurologische en psychiatri sche afwijkingen (psychofar macologie) is veelbelovend, al zijn er nog alleen proeven met dieren gedaan. Die hebben aangetoond dat de hersenen zich beter kunnen aanpassen aan letsel dan vroeger werd gedacht. Dat is van belang bij een (eventuele) behandeling van onder meer de ziekte van Alzheimer, de ziekte van Par kinson, een beroerte en geheu genverlies. Men denkt dat zogeheten neu- rotrope factoren in de herse nen een belangrijke rol kun nen spelen in deze herstelme chanismen. Onderzoekers ge loven dat geneesmiddelen die deze factoren kunnen stimule ren of versterken gebruikt zouden kunnen worden in de therapie van 'aftakelingsziek- ten'. Zo zullen calcium antago nisten, bekend door hun suc cessen bij de "behandeling van hart- en vaatziekten, wellicht ook worden toegepast. Een belangrijke rol op dit ter rein is weggelegd voor neuro peptiden, eiwitten die door ze nuwcellen worden gemaakt en betrokken zijn bij geheugen, pijn, verslaving, seksueel en sociaal gedrag. Er is meer dan twintig jaar onderzoek naar neuropeptiden gedaan. Ont wikkeling van medicijnen die lijken op deze neuropeptiden zou een uitkomst kunnen zijn voor patiënten die aan diverse neurologische of psychiatri sche afwijkingen leiden. Tot nu toe heeft men echter, on danks dit inzicht, nog geen bruikbare geneesmiddelen kunnen ontwikkelen. Prof. dr. D. de Wied, hoogle raar farmacologie aan de uni- versitiet van Utrecht: „Ver scheidene neuropeptiden zijn uitgeprobeerd bij de ziekte van Alzheimer, maar de resultaten zijn nog teleurstellend. Eén van de problemen is dat neu ropeptiden worden afgebroken in het maag- darmkanaal, zo dat ze per injectie of "een spray moeten worden toegediend. Een ander probleem is het stu ren door de bloed-hersenbar- rière om ze naar de plaats te krijgen waar ze nodig zijn. Bo vendien kunnen stoffen die op de hersenfunctie gericht zijn ongewenste werkingen hebben elders in het lichaam. Want veel peptide hormonen die in de hersenen voorkomen, blij ken bijvoorbeeld ook in het maag-darmkanaal te worden gevormd". Bloedproppen Eén van de meest recente vor deringen op het gebied van hart- en vaatziekten is de ont wikkeling van stoffen die bloedproppen kunnen oplos sen, waardoor het infarct beter kan worden behandeld. Er zijn de laatste jaren diverse van deze middelen op de markt ge komen, recentelijk nog één uit de Verenigde Staten. Proeven door onder andere het Rotter damse Dijkzigt-ziekenhuis- toonden het nut ervan aan, maar het gaat hier nadrukke lijk niet om genezing maar om een tijdelijke oplossing. Patiënten met een hartinfarct kunnen er veel baat bij heb ben het middel al thuis of in de ambulance toegediend te krijgen. De verwachting is dat daardoor twee a vier procent minder mensen aan een hart infarct zullen overlijden. Mo menteel sterft zes tien pro cent van de patiënten met een infarct. Prof. dr. P. van Zwie- ten, hoogleraar farmacologie aan de Universiteit van Am sterdam: „Diverse studies heb ben nog geen uitsluitsel kun nen geven over de Vraag wel ke stof het best is en het is twijfelachtig of dat ooit moge lijk zal zijn. Er is echter geen twijfel dat vroegtijdig ingrij pen de overlevingskansen na een hartaanval verbetert". DICK HOFLAND SUSKE EN WISKE DE KLEINE POSTRUITER (c) Standaard Ultgeverlj/Wavery Productions PLO: TUNIS Alle topfunctiona rissen van de PLO met wie een PvdA-delegatie onder lei ding van partijvoorzitter Sint de afgelopen dagen in Tunis heeft gesproken, vinden dat de EG een grotere rol moet gaan spelen in het conflict in het Midden-Oosten. De PLO-top vindt dat de EG de aangewe zen instantie is om het vredes proces tussen Israel en de Pa- lestijnen weer op gang te bren gen. „De PLO-leiding ziet een gro tere rol van de EG vooral als tegenwicht tegen de Verenig de Staten die traditioneel nau we banden met Israel onder houden. Bovendien is er van de kant van de PLO gewezen dat Europa door zijn geografi sche ligging een direct belang heeft bij een stabiele situatie in het Midden Oosten", aldus Sint gisteren in haar hotel in Tunis bij het opmaken van de voorlopige balans van het be zoek. Van de PvdA-delegatie, die vandaag weer uit Tunis is vertrokken, maken naast de partijvoorzitter ook het ka merlid Melkert en buitenland secretaris Wiersma deel uit. Melkert vindt dat de EG zelf een rol moet willen spelen bij het aan tafel brengen van Is raël en de Palestijnen. „Een dergelijke rol van Europa wordt des te meer nodig naar mate de Verenigde Staten zich passiever opstellen". Melkert vindt dan ook dat het Midden- Oosten een hoge prioriteit moet krijgen onder het Neder landse EG-voorzitterschap in de tweede helft van volgend jaar. Nadat de PvdA-delegatie vrij dagavond kort na aankomst al ontvangen werd door PLO- voorzitter Arafat, sprak men in de dagen daarna met bui tenlandspecialist Khaddoumi, met Nabil Shaath, een van Arafats diplomatieke advi seurs, die onalngs in Neder land was, en met Abu Iyad, de tweede man van Fatah, de grootste partij binnen de PLO. In zijn algemeenheid is de PvdA-politici de gematigde opstelling van hun gespreks partners opgevallen. „Iedereen die we gesproken hebben gaat uit van een vredesproces dat moet leiden tot het naast el kaar bestaan van een Israëli sche en een Palestijnse staat", aldus buitenland-secretaris Wiersma. De PvdA-delegatie heeft aan de gesprekken in ieder geval de overtuiging overgehouden dat de PLO niet uit is op esca latie. Volgens Sint werd de toon van de gesprekken gelei delijk aan wat optimistischer, na het onderhoud met Arafat die zich nogal bitter gestemd toonde door de opstelling van de Verenigde Staten. Niet naar Rusland hoeven reizen om toch Moskou te kunnen bezoeken. Alweer een tip voor wie zijn of haar vakantie in eigen land wil doorbrengen. In de zomerserie „Een andere kijk op toeristisch Nederland". Met dagelijks een nieuw een bewijs dat Nederland nog altijd het land is van de onbegrensde toeristische mogelijkheden. v<UVS 0p_ Nog niet in de Sovjetunie geweest om met eigen ogen gade te slaan hoe het staat met de perestrojka en glas nost? Schande! Nooit een hamburger gegeten op het Rode Plein, in de rij ge staan voor een stuk zeep? Waar lééft u eigenlijk, op een eiland? Nee, in deze tijd van ont spanning en marktecono mie is een bezoek aan het rijk van Gorbatsjov een 'must'. Of, als de porte monnee daar geen ruimte toe laat, ten minste een be zoek aan Moskou. Het Mos kou van de bruine bonen en kruimige aardappels. Het Moskou van Friesland, even onder Oosterwolde, een gehucht waar het geurt naar ingekuild gras, gier en natte schapen. „Soms komen hier een paar verdwaalde toeristen voorbij en dan gaan, zodra ze het bordje Moskou zien, geheid de fietsen aan de kant. Dan wordt de camera uit de tas gehaald en een foto gemaakt", vertelt Ire ne Westers, die in de voor tuin van haar boerderij ge hurkt bieten zit schoon te maken. Zelf komt ze uit Groningen, maar toen een uit de Muiten gewassen be drijfspand in Moskou te koop bleek, hapte ze toe. „We hebben paarden, van daar. Bovendien ben ik buiten gebofen en dan wil je buiten blijven. Je woont hier mooi op de vrijheid". Even wennen In het begin was het even wennen als er brieven werden bezorgd onder het adres: I. Westers, Moskou- reet 8, Moskou. „Ik ben zelf nooit in Rusland ge weest", erkent Irene la chend. „Maar twee jaar ge leden kwamen er plotse ling wel een paar échte Moskovieten op bezoek! Het had iets onwerkelijks. Die mensen waren hier niet thuis, maar toch wèl in Moskou". Het Friese Moskou heeft, anders dan de hoofdstad van de Sovjetunie, geen ge brek aan voedingsmidde len of luxe-artikelen. Boodschappen worden ge kocht in het naburige Don4- kerbroek, waar de schap pen altijd goed gevuld zijn. Het handjevol boerderijen dat Moskou telt wordt be woond door welgestelden uit grotere steden uit de omgeving, die oude pronk- kamertjes bij moderne li vings hebben getrokken en weelderige rozestruiken la ten bloeien waar ooit ge sappeld werd op moestuin tjes. De woningen liggen in het gelid langs de Opster- landse Compagnonsvaart, een langs een lineaal ge trokken kanaal dat hon- tig di| du Oc derden jaren geleden werd ^o uitgegraven. rej Om de sluiers voor de on-scl getwijfeld rijke geschiede- Zoi nis van Moskou weg te pe trekken gaan we te rade Mc bij veehouder Johannes|(2( Frizo (78), geboren en geto-jpij gen in de streek en woon- di{ achtig in Wijerwoude, nét ba over de grens van Moskou.ui' „Kijk, daar achter die rijj^j wingerds begint Moskou", zegt hij, turend uit het raam van de bijkeuken. Hij laat een stilte vallen om de strekking van die bood schap goed tot de visite te laten doordringen. Dan vervolgt hij op samen zweerderige toon: „Er wo nen geen echte Moskovie-!ne ten meer hoor... Het is alle- In maal import wat de klok ge slaat tegenwoordig! Het te: waren veenarbeiders dieilai hier 't eerst kwamen wo-|Fi Petersburg Li Zijn Movige vingers blade- y ren onrustig in een multo- „e map waarin de levensloop]^ van duizenden Friezen is ee opgetekend. Bij Marcus v< Dyclema, geboren 1610, h; krast Frizo's wijsvinger; Si diep in het papier. „Hier! ze heb je hem!", roept hij in v< triomf. „Lyclema zag wel li; brood in het kanaal. Hij, bi zette die veenarbeiders aan k het graven. Ze bouwden] d hun hutjes eerst op de zan- P- drug aan de overkant, o Daar woonde ene Pieter de 3 heremiet, een zonderlinge zj figuur. Dat gehucht werd 'Petersburg' genoemd. L Toen ook aan deze kant hutjes kwamen, moet een slimmerik gedacht hebben: laten we 't Moskou noe- men. Tenminste, dat wil de 'c overlevering". S Volgens Frizo zag het Mos-j d. kouse landschap er begin L deze eeuw nog een stuk n vriendelijker uit: heidevel-i v den tot aan de horizon, n doorsneden door beekjes i a en slingerende karrespo- v ren. „Je had zandruggen en poelen waar je als kind heerlijk kon spelen, wat v wilde je nog meer? Een en- g kele acrobaat kon hier met v de fiets komen, verder v ging al het verkeer over de vaart. Met de herverkave- r ling is het allemaal strak; i en vlak geworden". r Frizo zucht, de vooruitgang ti heeft de oude man in Wij-, v erwoude melancholiek ge- n maakt. „Vroeger was het - eigenlijk hartstikke mooi", -i stelt hij vast. „Maar je was het gewóón. Je zég het J niet! Nu het weg is denk ik; wel eens: had ik toen maar g wat beter opgelet en er meer van genoten. Maar ja,'j je leeft maar één keer en u wat ooit was zal nooit meer! g weerkeren". j n PAUL KOOPMAN' h Voorwaarden gebruik anonieme getuigen DEN HAAG Anonieme getuigenverklaringen zijn voorta* alleen nog bruikbaar voor bewijs, als de verklaring is afgenj men door een rechter die zelf de identiteit van de getuige ken Dat is één van de eisen die de Hoge Raad sinds gisteren stelt aa j het gebruik van anonieme getuigen. De horende rechter md ook de redenen van de getuige kennen om anoniem te blijvei De verdediging moet voorts in de gelegenheid worden gestel op enigerlei wijze vragen aan de anonieme getuige te kunne j stellen. Aanleiding tot dit standpunt is de uitspraak van het Ei t ropese Hof voor de rechten van de mens in de zaak Koskovsl van 20 november 1989.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 4