£eicUe (Sowiwnt Ruim duizend doden in Mecca Thuiskoffievoor 'nvakantieprijs. 3 4 5 9 13 14 Futuroscoop Ligatsjov haalt fel uit naar Gorbatsjov Conflict Kamer-kabinet over maximum snelheid Ter Beek wijzigt brief inkrimping van krijgsmacht 74 Dagen Gratis £gidóe6outa/rit Em Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 11, 2300 AA Leiden, telefoon 071-122 244, fax 071-134941 tbv. redactie. \mw Directeur-hoofdredacteur: J.J. Haïlewas, Chef-redacteur G.J. Onvlee. 3 juli 1990 jaargang no. 24765 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 3 nummers 1 Vannacht opklaringen, enkele mistbanken en weinig wind. Morgen overdag perioden met zon. In de avond toenemende bewolking, maar op de meeste plaatsen nog droog. Middag- temperatuur ongeveer 20 gra den. Donderdag half tot zwaar bewolkt met buien bij een middagtemperatuur van 17 graden. Zeeuwse platte oester uitgeroeid door virus BRESKENS Oesterliefhebbers zul len in het nieuwe seizoen vruchteloos naar verse Zeeuwse platte oesters vra gen, want die zijn de laatste weken uitgeroeid. Ze waren aangetast door het gevreesde oestervirus Bonamia Oestreae. Dit betekent niet alleen een drama voor de kwekers, maar vooral ook voor de Belgen, want die eten 'jaarlijks zo'n tien miljoen van deze I lekkernijen. Het is de tweede keer dat de Zeeuwse kwekers door zo'n ramp worden getroffen. In 1982 stierven bijna alle platte oesters in de Ooster- j schelde aan de gevreesde ziekte die 1 uit Frankrijk afkomstig was. Pagina 6: De platte oester is om Philips verspeelt vertrouwen werknemers De nieuwe Philips-topman Jan D. Timmer kondigt zijn ingrijpende maatregelen aan. foto: anp EINDHOVEN De bonden en de centrale ondernemingsraad van Philips hebben ge schokt gereageerd op de aangekondigde re organisaties. Vooral de omvang van het ver lies aan werkgelegenheid, 10.000 banen, is veel groter dan aanvankelijk werd gedacht. Het is nog volstrekt onduidelijk wat er bij Philips Telecommunicatie en info-systemen in Den Haag gaat gebeuren. Dit liet direc teur Osnabrug gisteren weten tijdens een bijeenkomst van het personeel. In Den Haag gaat het om een verkooporganisatie en niet om een productie-eenheid. Bij de Haagse Philipsvestiging werken ongeveer 1350 mensen. De Industriebond FNV heeft te kennen gegeven dat Philips kan rekenen op massaal verzet van de werknemers als het bedrijf van plan is complete vestigingen te sluiten. Volgens bestuurder H. Bijvank mo gen de werknemers van Philips niet de dupe worden van slecht management en bu reaucratie. Volgens een woordvoerder van de Industrie- en Voedingsbond CNV zal er in Nederland wel veel werkgelegenheid verloren gaan, maar zullen gedwongen ont slagen kunnen worden voorkomen. De bond vindt het positief dat Philips geen complete divisies wil afstoten. Voorzitter G. Hoppenbrouwers van de cen trale ondernemingsraad van Philips is te leurgesteld in Timmer, dat hij de speciale aandeelhoudersvergadering alleen heeft be nut om te proberen de financiële wereld ge-, 4rust te stellen. „De werknemers van Philips hebben ook het vertrouwen in hun onder neming verloren. Met onwillige werkne mers is het moeilijk werken". Pagina 6: Timmer legt zwakte van Phi lips bloot Celstraffen voor medewerkers Kemp DEN HAAG De rechtbank in Den Haag heeft de 40-jarige bedrijfsleider O. van tal van bv's van transportondernemer Simon Kemp uit Hazerswoude veroordeeld tot drie jaar cel straf, waarvan zes maanden voorwaardelijk. Hij is verant woordelijk voor ernstige milieudelicten en het vervalsen van formulieren en facturen. De 38-jarige Kemp-vertegenwoordiger S. uit Ridderkerk kreeg twee jaar celstraf, waarvan vier maanden voorwaarde lijk, voor het onder valse voorwendselen binnenhalen van grote opdrachten. Dat heeft geleid tot illegale stortingen in België. De officier van justitie had respectievelijk drie en twee jaar onvoorwaardelijk geëist. In enkele zaken die met de Kempzaak samenhangen, kreeg de 62-jarige Leidenaar v.d.V., medewerker van het AZL, ne gen maanden gevangenisstraf, waarvan drie voorwaardelijk, voor het opmaken van bonnen voor afvalvaten die nooit aan het ziekenhuis werden geleverd. De 51-jarige K. uit Hazers woude die dit organiseerde, krijgt zes maanden (vier voor waardelijk). Ook moeten beiden het genoten voordeel van bijna 10.000 gulden terugbetalen. PELGRIMS GESTIKT IN TUNNEL MECCA Mogelijk rond de 1.400 mensen zijn volgens ooggetuigen en diplomaten om het leven gekomen toen islamitische bedevaartgangers el kaar gisteren onder de voet liepen in een tunnel tussen een tentenstad voor pelgrims en de heilige stad Mecca in Saudi-Arabie. Diplomaten zeiden dat er ongeveer 1.400 do den wa :i gevallen en dat de meeste slacht offers afkomstig waren uit Indonesië en Ma laysia. De officiële Saudiarabische media maakten wel melding van het ongeluk in de Mo'essem-tunnel, maar noemden geen cijfers over doden of gewonden. Het ongeluk in de 500 meter lange tunnel tussen de tentenstad Mina en Mecca wierp alsnog een smet over de vreedzaam verlopen hajj, de jaarlijkse be devaart naar Mecca. In de afgelopen jaren was de viering van de hajj verstoord door terreuraanslagen en onlusten. Bij het ergste incident, in 1987, kwamen meer dan 400 pel grims om het leven bij gevechten tussen Ira- niers en Saudiarabische veiligheidstroepen. De hajj is de grootste religieuze bijeenkomst ter wereld. Dit jaar waren naar schatting 2 miljoen moslims naar Mecca -gekomen. Wat precies de reden voor het ontstaan van de oploop in de Mo'essem-tunnel is geweest, was niet bekend. Doorgaans bevinden zich ongeveer 1.000 mensen tegelijk in de tunnel, die voorzien is van verlichting en luchtver versing. Een diplomaat suggereerde dat de pelgrims wellicht, omdat het buiten erg heet was, en masse naar de tunnel waren getogen in de hoop daar enige verkoeling te vinden. Doordat plotseling de doorstroming stokte, liep de tunnel snel vol met zeker zo'n 5.000 mensen. Volgens andere zegslieden was er een elektriciteitsstoring, waardoor het venti latiesysteem uitviel. Er zouden mensen door de hitte in de tunnel zijn flauwgevallen, waardoor anderen in paniek naar buiten wilden vluchten, maar als ratten in de val zaten omdat de uitgang was verstopt door de pelgrims die juist naar binnen wilden. Een deel van de twee miljoen pelgrims die deze dagen Mecca bezoeken. Protest bij krakersproces Enige tientallen demonstranten hebben in Groningen betoogd tegen het proces dat daar vanmorgen is begonnen tegen 137 krakers. Die waren een maand geleden massaal aanwezig, maar hoefden niet in betrokken bij de rellen rond de ontruiming actie te komen. De demonstranten sloe- van het Wolters-Noordhoffcomplex (WNC). gen slechts tegen een van de bussen, Het is het grootste strafproces uit de na- waarmee de eerste groep- verdachten oorlogse geschiedenis van ons land. Poli- naar de rechtbank werd gebracht, tie en mobiele eenheid waren vanmorgen foto: harrie tielman MOSKOU Jegor Ligatsjov, de aanvoerder van de conservatie ven in de communistische partij, heeft vandaag in een impliciete aanval op Sovjet-president Michaïl Gorbatsjov het „ondoordachte radicalisme" van de afgelopen vijf jaar perestrojka veroordeeld. Ook Gorbatsjovs naaste medewerker in het politburo Aleksandr Jakovlev, een van de meest hervormingsgezinde leiders in de partijtop, moest het ontgelden. „Sommige mensen spreken over voortzetting van de perestrojka, of dat nu met of zonder partij gaat", zei hij refererend aan de toespraak die Jakovlev gisteren hield. „Ik geloof dat de perestrojka zonder de\ communistische partij hopeloos is", aldus Ligatsjov wie een luid applaus ten deel viel. Ligatsjov reageerde op de dreigende taal waarmee Gorbats jov gisteren het partijcongres opende. „Als anti-perestrojka-krach ten de overhand krijgen, liggen er duistere tijden in het verschiet voor land en volk", luidde de openingszin. Het verhaal van de conservatieven dat de perestrojka de schuld is van de huidige eco nomische rampspoed en de politieke crisis van het land, met zijn nationalistische onlusten en zijn overal opduikende afscheidings bewegingen, noemde Gorbatsjov „tsjepoecha" (stomme onzin). De president herriep zijn steun aan de door premier Nikolaj Ryzjkov voorgestelde economische hervormingen, die hij verweet „con creet alleen maar prijsverhogingen te hebben voorgesteld". Pagina 5: Gorbatsjov vecht in ijzige sfeer (ADVERTENTIE) Neem mee: vil Perla Mild koffie, snelfiltermaling, vacuum verpakt, bundel 5 pakken 11 1 a 250 gram J\J~ Oil Per traditie gebrand op koff iekwaliteit. Boeren en tuinders moeten milieuvriendelijker worden DEN HAAG De agrarische bedrijfstak in Nederland, inclu sief de tuinbouw, moet de ko mende jaren fors investeren om de bedrijfsvoering milieu vriendelijker te maken. In to taal zullen alle land- en tuin bouwbedrijven en veehouderij en tot en met 1994 bijna een miljard gulden per jaar moeten uitgeven. Het rijk heeft voor subsidies en dergelijke de ko mende vier jaar ongeveer twee miljard gulden beschikbaar. Dit heeft minister Braks vandaag aangekondigd in de definitieve versie van de Structuurnota Landbouw. De minister schrijft in de nota dat boeren en tuin ders niet alleen beter voor het milieu moeten zorgen maar ook voor de consument. De burgers worden steeds kritischer ten aanzien van de kwaliteit voedingsmiddelen, aldus Braks. Daarom zullen land- en tuin- bouwprodukten in de toekomst aan strenge kwaliteits- en vei ligheidseisen moeten voldoen. Om het milieu te ontzien zullen tal van bedrijfssystemen worden aangepast. Die per sector ver- ?nd. Zo zullen er in de glastuinbouw 'gesloten produk- tiesy sternen' moeten komen. Dit betekent dat rest- en afval stoffen moeten worden herge bruikt of ter plekke vernietigd. DEN HAAG Een overgro te meerderheid in het parle ment blokkeert voorlopig de voorgenomen verlaging van de maximumsnelheid in de Randstad van 120 naar 100 kilometer. Ook het verplicht stellen van dimlicht overdag moet brede steun van de Tweede Kamer ontberen. Dat bleek gistèravond tijdens een vergadering van de ka mercommissie verkeersveilig heid. De Kamer toonde zich niet onder de indruk van de dramatische oproep van minis ter Maij-Weggen van verkeer om „alsjeblieft op voorhand geen instrumenten voor het terugdringen van het aantal verkeersslachtoffers af te bla zen". Zo handhaafde het CDA een motie waarin de invoering van een snelheidsbegrenzer in vrachtwagens alleen in EG- verband wordt toegestaan. Maij moest verder onder druk van CDA, PvdA en VVD toe zeggen dat het verplicht stel len van dimlicht overdag nog apart met de Kamer wordt be sproken. Een VVD-motie voor het af blazen van de snelheidsverla ging in de Randstad kan don derdag vrijwel zeker op steun van het CDA rekenen. PvdA- woordvoerder Castricum vond dat e r ge: zorgd moest worden dat dé huidige maximumsnelheden worden gehandhaafd. Tot dus verre is daar niets van terecht gekomen, zo wreven vrijwel alle woordvoerders de minis ters Maij en Hirsch Ballin (jus titie) onder de neus. Beide ministers benadrukten dat het streven om het aantal verkeersdoden en -gewonden de komende tien jaar met 25 procent terug te dringen, recht overeind blijft staan. Maar dan is wel een betere handhaving en verlaging van de maxi mumsnelheden nodig, zo hield Maij vol. De verkeersspecialis- ten Wolffensperger van D66 en Lankhorst van Groen Links bepleitten invoering van honderd kilometer als maximumsnelheid in heel Ne derland. 42 PAGINA'S Beperkingen voor a zending in 1 Indonesië tm Walvissen zijn als de rozen in onze tuin" Gele kaart voor 'smokkelaars' in Vierdaagse Geen sprake van kooproes na invoering D-mark Mathieu Hermans op zichzelf aangewezen Walter Zenga rekent op steun heel Napels Leiden moet haast maken met j j vrije 11 sluitingstijden I Leiderdorp gaat beter op centen letten Noordwijk baalt van vandalen GEESTELIJK LEVEN/OPINIE BINNENLAND BUITENLAND KUNST/RTV GESLAAGDEN RTV-PROGRAMMA'S WEER/PUZZEL/MENU EXTRA VAKANTIE-BIJLAGE 24 PAGINA'S Voetbal op tv VANDAAG Nederland 3 nië-ltalië (halve finale WK). 3, 19.50 uur: Argenti- (Van i parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Ter Beek van defensie heeft erin toegestemd dat een brief van zijn hand over inkrimping van de krijgsmacht in enigszins gewijzigde vorm naar de Tweede Kamer gaat. Zijn collega Van den Broek had ernstig bezwaar gemaakt tegen sommige onderdelen van de brief. Hij was vooral gevallen over de constatering van Ter Beek dat er door de ineenstorting van het War schau Pact geen dreiging voor West-Europa meer bestaat en dat de kansop een verras singsaanval tot nul is geredu ceerd. Onder die omstandighe den vond Ter Beek het ver antwoord uit te gaan van een inkrimping van de Nederland se strijdkrachten in de komen de tien jaar met een derde deel. Maar volgens Van den Broek is de toestand in de Sov jetunie en andere Oosteurope- se landen zo weinig stabiel, dat men nog met alles rekening moet houden. De minister maakte zich er ook nogal kwaad over dat Ter Beek de inkrimpingsbrief, hoewel die nog niet in het kabinet was be sproken, had vrijgegeven voor publikatie in de Defensiek rant. Nader beraad tussen de ministers Ter Beek, Van den Broek, Lubbers en Kok heeft ertoe geleid dat Ter Beek zijn plannen nu niet langer als vas te uitgangspunten presenteert voor de eind dit jaar te ver schijnen Defensienota over de periode tot het jaar 2000. Het zou nu nog slechts gaan om voorlopige ideeën die met de andere NAVO-landen bespro ken zullen worden en die bij gesteld kunnen worden als de internationale situatie dat ver- AUTOVERHUUR F.PRANGERS de avond nabezorgd. Terwijl de wielerkaravaan van de Tour de France vandaag de weg van het beroemde Le Mont St.- Michel naar Nantes aflegt, gaat de Leidse Courant uitgebreid in op de belevenissen van de renners tussen Futuroscope en Avranches. Want hoe goed we op de televisie de Tour ook kunnen volgen, voor je het weet is het allemaal alweer voorbij. De bij zonderheden die onze verslaggever Henk Stouwdam onderweg optekent kan daarom niemand missen. En om dat beeld helemaal compleet te maken, ver telt Erik Breukink ook elke dag hoe hjj zijn kan sen in de Tour berekent. Kijk met hem mee in de Leidse Courant: als door een futuroscoop. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 1 7,50. Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 24,85 (met automatische betaling) kwartaal f. 75,10 Naam: Voorl.: I Straat: I I Postcode/Plaats: (voor controle op bezorging) Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag OF BEL: 071 -122 244

Leidse Courant | 1990 | | pagina 1