KURK 2000 Supermarkt van Franse wapenindustrie t „Wel-ke maat broek-pak wenst u?' Omzet Flora stijgt met ruim 6 procent SLUITER - 1000 Keer een tientje is ook tienduizend gulden. Het Leger is blij met elk bedrag. Giro 37071. Bank70.70.70.171. Dan plaatst u toch gewoon een advertentie n £cidae@otrtci/rti LEIDEN OMGEVING £«idóc@otvumt DINSDAG 3 IULI 1990 PAGINA 16 Dag- en avondscholenge meenschap „BOERHAAVE", Leiden HAVO of certificaten Dhr. N. A. Aben, Dhr. G. W. Akker huis, Mevr. C. J. Augustus, Mevr. C. J. Benjamins, Mevr. M. H. Akkerman- Bijleveld, Mevr. P. J. Blansjaar, Mevr. E. Boertje, Mevr. L. Cengiz, Mevr. A. M. Clemens, Mevr. L. M. Coppieters, Mevr. A. I. Damme, Mevr. E. R. Eisen, Mevr. D. J. van Essen, Mevr. J. H. Fietje, Mevr. K. C. Fikenscher, Mevr. W. Gaijkema, Mevr. A. J. Geerlings, Dhr. J. A. Grondelle, Mevr. S. de Groot, Dhr. M. A. de Haas, Dhr. A. B. Hoffmans, Dhr. P. Hogenwoning, Mevr. C. J. Hoogeboom, Dhr. G. O. Jansen, Mevr. A. N. de Jong, Mevr. C. P. Joosten, Mevr. L. van der Klein, Dhr. J. P. Knijf, Mevr. J. A. Knoop, Mevr. J. A. Meijer-van Kol, mevr. C. Komentas, Mevr. B. B. Koning, Dhr. M. J. Kortselius, Mevr. A. M. Kraan, Mevr.C. C. v.d. Jagt-Lavrijsen, Mevr. C. A. Broers-van Leeuwen, Dhr. W. C. Ligtvoet, Dhr. E. M. Louwe, Dhr. E. M. van der Made, Dhr. M. J. de Man, Mevr. N. van der Meer, Mevr. S. Tsu- jlmaku-Middelbergh, Mevr. M. R. Booij-Mo!, Dhr. P. T. Mol, Dhr. R. P. van Montfort, Mevr. B. Mooijekind, Dhr. A. J. van Oosten, Dhr. L. M. Paardekoper, Mevr. M. S. Pelle, Mevr. F. R, Poort, Dhr. E. Remmers waal, Mevr. W. de Ridder, Mevr. I. F. Schipper, Mevr. T. A. v.d. Sloot, Mevr. A. M. Star, Mevr. K. Stone, Dhr. C. R. Straman, Dhr. R. W. Stroe- thoff, Mevr. A. B. van der Tang, Mevr. Y. W. Uithol, Mevr. B. Moll-van der Veen, Mevr. E. van Veen, Mevr. M. Veenendaal, Dhr. J. G. Veeren, Mevr. C. V. Venetiën, Mevr. M. J. van Die- men-Vente, Mevr. C. A. Lommers- Verlaan, Dhr. W. F. Volmer, Mevr. M. N. Vos, Mevr. C. W. Weber, Mevr. D. Wieringa, Mevr. N. H. Wijnands, Mevr. J. P. v.d. Rooyen-Willemse, Mevr. M. van der Wint, Dhr. F. E. Hünteler. Geslaags voor VWO Mevr. M. Aardema, Mevr. G. Prang- Alt, Dhr. P. Baak, Dhr. M. F. Backx, Mevr. N. E. Bak, Mevr. Y. M. Bartle- ma, Dhr. I. Bekker, Dhr. A. J. van den Beid, Dhr. F. M. van Berckel, Mevr. A. J. de Boer, Dhr. A. J. Boers, Mevr. A. van den Boogaart^ Mevr. P. D. Born, Dhr H. P. M. van den Bos, Dhr. R. J. Bos, Mevr. G. Bosveld, Dhr. R. J. Bout, Mevr. A. A. J. H. Bouw, Mevr. E. S. Braakman, Mevr. Ni C. E. de Brabander, Mevr. M. Brouwer, Mevr. W. M. D. M. Zwart-Bruljn, Dhr. G. W. Brussee, Mevr. M. Butselaar, Mevr. G. M. van Daalen, Mevr. J. A. C. van Dam, Dhr. A. H. A. Degenaars, Dhr. A. J. Dessing, Mevr. N. E. E. Devilee, Mevr. C. J. Bon van Diemen, Mevr. J. Doelman, Mevr. B. E. M. Dordregter, Dhr. H. G. Drop, Mevr. T. van Duij- venbode, Mevr. J. Duindam, Mevr. A. M. H. J. van Eijk, Mevr. S. C. van der Eist, Mevr. P. C. Engles, Mevr. K. I. v.d. Flier, Ferdinand, Mevr. J. C. Fri- ma, Mevr. D. C. M. Geel, Dhr. C. J. P. van der Geest, Dhr. M. Gehner, Mevr. L. C. Gerritsen, Mevr. C. L. Goedhart, Mevr. Y. G. A. Belt-Gordijn, Mevr. C. van Sluis-van der Graaf, Mevr. M. C. P. van Griethuizen, Mevr. P. J. Grim bergen, Mevr. J. K. Groen, Mevr. C. A. Groeneveld, Mevr. N. Birch-Groot- veld, Mevr. A. G. Gruyters, Dhr. A. Guijt, Dhr. W. M. Guldenaar, Dhr. H. G. Haanraadts, Mevr. S. Habermehl, Mevr. I. M. Han, Mevr. J. C. M. M. van Harten, Mevr. D. C. M. Lucardie- Hoek, Mevr. C. A. H. Hegge, Mevr. E. E. Niersman-Homberg, Dhr. J. Hons- beek, Mevr. H. J. Smit-Houtstra, Mevr. I. C. v.d. Meulen-Houwen, Dhr. N. T. M. Huiberts, Mevr. A. A. J. de Jong, Mevr. E. J. de Jong, Mevr. F. A. de Bruin-Joosting, Mevr. R. Kamer beek, Mevr. C. A. Kampschuur, Mevr. E Kasten, Mevr. M. Kat, Dhr. E. E. G. Katerberg, Mevr. L. A. Keijzer, Mevr. Y. H. Kerkhof, Mevr. J. H. Kerkhof, Mevr. J. J. A. van Kesteren, Mevr. H. E. Vink-Klarenbeek, Mevr. A. L. de Kleer, Mevr. P. Klein, Dhr. R. F. S. Klein, Mevr. J. v. d. Boon-Knoppert, Mevr. E. Koelemlj, Mevr. D. J. Y. Ko- renhoff, Mevr. D. C. T. M. v.d. Kroef, Dhr. W. F. M. Kurpershoek, Mevr. I. E. Kwestro, Mevr. C. Labee, Mevr. A. Labree, Mevr. A. P. Levendig, Dhr. P. P. J. van Leynseele, Dhr. H. L. van Loon, Dhr. F. H. de Lorme van Ros- sem, Mevr. M. R. Lumas, Mevr. A. G. F. Luttik, Mevr. Geenjaar-Meljvogel, Dhr. E. R. Möller, Dhr. M. C. Muur- ling, Mevr. A. K. Beekman-Nagtegaal, Dhr. P. P. E. Nagtegeller, Dhr. N. Ne- derlof, Mevr. W. J. M. van Wetten- Nederstigt, Mevr. R. J. van Nievelt, Dhr. A. L. M. Nijman, Mevr. M. C. Nix, Mevr. C. Nolting, Dhr. R. A. Nouhuys, Dhr. J. P. G. Nulkes, Dhr. E. van den Oever, Mevr. E. A. A. Oomes, Dhr. B. W. G. Ort, Mevr. J. Lounk-Ouds- hoorn, Mevr. W. H. Ouwehand, Mevr. H. Paperlard, Dhr. J. M. Parlevliet, Mevr. W. Parlevliet, Dhr. F. Pelle- grom, Mevr. C. G. R. van der Plas, Mevr. M. A. M. van der Poel, Mevr. H. M. Fraanje-Polderman, Mevr. E. C. Poppe, Mevr. C. F. Bos-Prick van Wely, Mevr. M. H. Pulleman, Mevr. C. J. Kooloor-van Putten, Mevr. E. J. M. van der Putten, Mevr. K. M. Reyne- ker, Mevr. J. C. M. van Hilten-v.d. Putten, Dhr. R. W. Rijgersberg, Mevr. M. G. van Rijn, Mevr. I. Opschoor- Rinck, Dhr. L. B. Romeijn, Mevr. M. P. W. Ruigrok, Dhr. R. de Ruiter, Mevr. M. Schakenbos, Mevr. P. B. Schoof, Dhr. M. C. Servaas, Mevr. L. A. Herbst-Slob, Mevr. U. C. J. M. Smeele, Mevr. C. E. Smit, Dhr. D. J. Smit, Mevr. D. Sneep, Mevr. M. P. Star, Mevr. S. J. van der Steeg, Mevr. J. M. Stol, Dhr. P. H. M. Stolwijk, Mevr. H. L. Tijema, Mevr. K. Theu- nisz, Mevr. T. N. Tilroe, Dhr. A. M. Tjandra, Mevr. M. Oudshoorn-Tomelj, Dhr. P. H. C. H. van der Valk, Dhr. W. Veekman, Dhr. R. van Velden, Mevr. M. J. van Diemen-Vente, Dr. W. R. Z. Verboom, Mevr. J. M. Hollebeek-Ver- doold.Mevr. L. L. Verdun, Mevr. C. A. M. Lommers-Verlaan, Mevr. G. J. C. J. Verlaan, Mevr. M. E. J. Davidson- Vink, Dhr. P. Visser, Mevr. T. J. Stee- gers-Visser, Mevr. S. E. M. de Rljk- Vonck, Dhr. P. A. M. Voorham, Mevr. M. L. Voorhorst, Dhr. T. de Vries, Mevr J. Brouwer-Vrugt, Dhr. M. Wa genvoort, Mevr. S. Walbeek, Mevr. C. W Weber, MEvr. C. A. Errens-van Weezei, Mevr. M. - A. S. Weghorst, Dhr. K. B. H. Welvaart, Dhr. F. S. Wesseling, Mevr. O. C. A. M. den Harte-Weterings, Dhr. M. L. J. de Wil de, Mevr. A. C. v.d. Pluijm-de Wit, Dhr. B. T. P. van Woerkom, Mevr. C. A. M. Sloot-Wuisman, Mevr. H. G. Stuifbergen-Zonneveld, Dhr. A. F. Zwanenburg, Mevr. C. J. T. A. A. Ep- pink, Dhr. J. G. Evert, Mevr. A. Vree- Geslaagd voor MAVO Dhr. C. T. Akerboom, Dhr. T. Beek man, Mevr. C. V. Maanen-van Beelen, Mevr. E. E. M. Beernink, Mevr. M. Sieval-van Berge, Mevr. G. C. K. van Beusekom, Mevr. Y. Bitter, Dhr. A. Boekee, Dhr. P. A. van der Boon, Mevr. E. D. Servaas-Bouwman, Mevr. G. A. A. Brama, Dhr. S. J. Breiden- bach. Mevr. M. C. Lit-de Bruijn, Mevr. W. H. M. van Leeuwen-Buskermolen, Mevr. E. Cavé, Dhr. F. T. M. van Dam, Mevr. G. v.d. Velden-Deegenaars, Mevr. E. M. Belt-Devilee, Dhr. C. van der Does, Mevr. N. van der Does, Mevr. A. Zeistra-Driebergen, Dhr. J. G. M. Dubbeldeman, Mevr. A. Duijn- dam. Mevr. J. Zierikzee-Duijndam, Mevr. M. C. M. Mooren-Duijndam, Mevr. M. J. C. Emmerlk-van Duiven voorden, Mevr. P. M. M. v.d. Geer- Edelaar, Mevr. s. v.d. Hout-Flippo, Dhr. J. C. Floris, Mevr. C. J. J. Frank huizen, Dhr. J. Freke, Mevr. C. H. Geerling, Mevr. C. E. v.d. Meer-van der Geest, Dhr. W. Geijteman, Mevr. H. H. A. Groenen-Haarman, Dhr. J. Haasnoot, Mevr. Melim-Hewitt, Mevr. G. H. M. G. Vleer-Hijman, Mevr. C. H. v.d. Weijden-Hillenaar, Mevr. C. de Jong-Hoek, Mevr. M. M. Mulder-Ho- gervorst, Dhr. K. C. Honders, Mevr. M. T. Vroom-Hoogewerf, Mevr. C. S. Kelder-Hoogeveen, Mevr. M. Breede- veld-van den Hoorn, Mevr. H. J. Smit- Houtstra, Mevf. A. H. Hooijmans- Houwer, Mevr. B. Hubel, Mevr. J. W. de Boer-van der Hulst, Mevr. J. A. v.d. Meer-IJsselmuiden, Mevr. H. Janssen, Mevr. C. G. v.d. Zwet-de Jong, Mevr. A. C. Heemrood-Juffer- mans, Mevr. M. S. Alblas-Kapoen, Dhr. L. J. Kaptijn, Dhr. J. H. Karre- mans, Mevr. C. M. van Loef-van Kla veren, Mevr. E. M. Arkesteyn-Knij- nenburg, Dhr. C. Knoop, Mevr. J. P. Verlaan-Koomen, Dhr. J. Kraaye- noord, Mevr. R. A. Kroeze, Mevr. D. Rijnsburger-Kuijt. Mevr. P. van der Laken, Mevr. C. M. Kats-Lappen- schaar, Mevr. M. v.d. Houen-Lazoro, Mevr. J. van der Leek, Mevr. M. C. de Leeuw, Mevr. Y. C. van der Linden, Mevr. A. J. Rijsburger-Looijstein, Mevr. G. V. Beek-van der Lip, Mevr. A. J. M. v.d. Peet-van Loon, Dhr. J. W. van der Luijt, Mevr. M. J. v.d. Plas-Makkenze, Mevr. J. Arts-Mantel, Mevr. A. K. Onderwater-van der Meer, Mevr. C. L. Carree-Meijer, Mevr. G. M. de Tombe-Mensink, Mevr. C. Ravensbergen-van der Mey, Mevr. C. H. van Rijn-Mulder, Dhr. S. P. Neeft, Dhr. M. A. Netjes, Mevr. M. W Koper-Niersman, Mevr. M. H. Al- link-Nieuwenburg, Mevr. W. Derks- Nijboer, Dhr. M. M. Nozeman, Mevr. v.d. Rijke-Oers, Dhr. A. J. Opstal, Mevr. F. Otto, Mevr. N. O. Out, Mevr. A. van Dijk-Ouwehand, Mevr. J. de Feij-Pikaar; Mevr. M. C. Hoogenbom- van der Poel, Mevr. J. M. Borst-van Polanen, Mevr. M. J. Duivenvoorden- Post, Mevr. C. Meijer-Ransdorp, Mevr. E. v.d. Oever-Ravensbergen, Mevr. L. M. Slot-van Rhijn, Mevr. C. M. van Rijn, Mevr. H. M. van Rijn, Mevr. M. J. Cras-Rijsbergen, Dhr. J. R. de Roo, Dhr. C. M. de Rooy, Mevr. C. W. de Schutter, Mevr. E. de Leeuw-Schuurmans, Mevr. G. van Seggelen, Mevr. A. M. van der Slot, Mevr. G. H. Visscher-Smits, Mevr. J. Stichter, Mevr. A. W. Stijn, Mevr. J. E. Sturm-v.d. Berge, Dhr. J. A. de Tom be, Dhr. H. Traka, Mevr. G. C. Ab- spoel-Vandelaar, Mevr. J. van 't Veer, Dhr. W. van der Velden, Dhr, K. P. Visser, Mevr. H. Boer-de Waal, Mevr. E. T. M. de Werk-van Waas, Mevr. C, M. Brederode-Warmerdam, Mevr. N. v.d. Bent Welie, Dhr. M. A. van West ing, Mevr. A. H. van Wetten, Mevr. M. J. Wieringen, Mevr. C. Bergmans-Wil- tenburg, Mevr. M. C. van Leeuwen-de Winter, Mevr. T. M. Aanhaanen-de Winter, Mevr. J. v.d. Beek-Postma. 6V: Lisette Adriaanse, Mike van den Berg, Eric Blom, Leo van den Burg, Masja van den Burg, Miranda van Dam, Eddy van Denzen, Ingrid Geer lings, Cock Heemskerk, Karin Heems kerk, Esther Hocks, Ingrid Hoger- vorst, Carlo Kaiser, Linda van der Klugt, Margriet Kroon, Mark Poort, Marielle Postema, Imca Reessink, Mariska Schepers, Maaike van den Slot, Petra van Soeren, Karen Ver- duijn, Francien Wisman. Diana van Abswoude, Carin Alkemade, Leon Beugelsdijk, Sylvia Beukers, Arnout Bolman, Rogier Boon, Mervin Fru- mau, Veronique van Geldre, Monique van Hal, Veronique Hogervorst, Na- taschja de Jong, Iwan Koenderman, Marc van Leeuwen, Jeroen van der Lippe, Eddy Noppe, Jeroen Oedzes, Marco Ouwehand, Marlies Peschier, Wim Plug, Klaartje Scheepens, Marita Smit, Els Stokkers, Marja Stuifber gen, Marissa Sweers, Robert-Jan Terpstra, Kees Verkade, Paul War merdam, Linda van Went, Rudy Wij nands, Sandra van Zuijlen, Arno Ou wehand. Frans Raphet Meeng, Ben Veenhof. Jolanda van Haaster. 5H: Bart Akkerhuis, Kees Augustinus, Cindy van de Bent, Marlies van den Berg, Richard van den Berg, Ginette Donker, Ruurd Eisenga, John Franck, Roelf Gravemeijer, Sander van Grins- ven, Frans Groenewoud, Sandra Groot, Esther de Haas, Ageeth Heet- huis, Rene Hendriks, Sam van Hens- bergen, Marco Hogenelst, Erik van Houten, Helen van Kampen, Sonja Koch, Yvonne Koemans, Martijn van Langen, Ingrid Lassooy, Yuri van der List, Bram Marbus, Angelique van der Meer, Fleur van der Meer, Susan van der Niet, Vera Peeters, Sander Pe schier, Wim de Ridder, Cindy Robin son, Ester Roelofs, Sylvie van Rooij- en, Robbert Rosdorff, Patrick de Ruijter, Marijke van Ruiten, Dennis Salman, Erik Smit, Esther Steketee, Calinca Veenstra, Jaap Vermeulen, Christiane Vink, Frank Vink, Marianne Vink, Wim Vink, Suzanne Vogelezang, Rob Weinstock, Marco Wouters. Mar- riet Aanhane, Ynes van Amersfoort, Mascha van den Barselaar, Angelique Belt, Tonny van den Berg, Marcel Blok, Sophie Campagne, Conny Dis seldorp, Pieter Duijvenvoorde, Rene Duivenvoorden, Manon Geerlings, Natascha Geerlings, Slmone Glas, Mi chel Goossens, Marco Hermans, Astrid Heus, Tim Hogervorst, Marjo lein van Kampen, Yvonne van de Lin den, Sandra van Nobelen, Angela Pe ters, Christian Rood, Debby Schou ten, Gitte van Velde, Cynthia Verweij, Judith van der Vlies, Linda Warmer dam, Christa Wijnands. Eva Roeppel. Brigitte Warmerdam. Scholengemeenschap „Het Rijnlands Sassenheim". Sassenheim: Monique van Duyn. Lis- se: Monique Juffermans Geslaagde kandidaten HAVO Sassenheim: Esther Boezaard, Ine de Bruijn, Nils van Hage, Olaf Dannijs, Ingrid Hoogerheiden. Lisse: Remi van Essen. Noordwijkerhout: Jan Willem Besselink, Mare Caseley, Danièlle Heemskerk, Nicole Langmuur. Voor hout: Mike van den Bos, Marcel van Dam. Noordwijk: Suzanne Heida. Warmond: Odette van Winsen. Geslaagde kandidaten VWO Sassenheim: Suzanne Diependaal, In grid van Spronsen. Warmond. Astrid Wolvers. Scholengemeenschap De Leidse, Boerhaavelaan 44, 53, Leiden. LEAO: Michel v.d. Meij. LTO Elektrotechniek: Edwind Bruines, Michel de Rooy, Eric Schipper, Ro- burt Turk. R.K. I.V.O. „Duinzigt" Scholengemeenschap voor LAVO en MAVO, Natasja Appelo, Casper Claasen, Erik Houtenbos, Monique de Koning, Pa tricia Langezaal, Octave Michiels van Kessenich, Barry Salman, Bob v.d. Steenhoven. Fioretticollege Lisse. HAVO: Hillegom: Annemarie Brama, Inge Colson, Linda de Groot. Lisse: Saskia van Turenhout. Gymnasium: Hillegom: Sjaan Bakker. Lisse: Miranda v.d. Linden. Atheneum A: Sassenheim: Cathelijne Breedveld. Lisse: Caroline Juffer mans, Denise Molkenboer, Maureen Verhaar. Atheneum B: De Zilk: Jeroen Alberda. Lisse: Karen v.d. Laan, Edo Schoon beek. Hillegom: Sander Turk. Christelijk lyceum dr. W. A. Visser 't Hooft, Leiden. VWO: Angelique Buldeo Rai, Patrick Demmenie, Ard van Duijvenbode, Christine de Vries, Hanneke Wijntjes. HAVO: Erna Driessen, David den Haan, Remco Ram, Edwin Wenlnk. MAVO: Levent Bayram, Henri Kur pershoek, Mireille Lucie. Christelijke Scholenge meenschap De Vlietschans, Leiden VWO: Hester Kanbier, Henk Lardee, Esther Vlastra. HAVO: Monique Duynisveld, Yvonne Kleijn, Anouk Kuijk, Joan Martens, Chris Nielen. MAVO: Karin Bik, Marin Labrujére, Marjolein van Schie, Brenda Vincourt. Christelijke Technische School „Katwijk", Katwijk Elektrotechniek Stefan Diederiks, Rene van der Meyu, Pieter Smith. Mechanische techniek Hugo van Duyn. Bonaventuracollege Geslaagd Gymnasium: Yvonne de Kier. Atheneum: Rianne Cramer; Anita Disseldorp; Maaike van der Ham; Eri- ka Olijerhoek; Jessica van der Werf. HAVO: Sandra Flor; Bianca Klingeier; Conchita Kooter; Trees van Leeuwen; Gea van Loon; Marije Niersman; Leon de Roode; Nieke Truffino; Gwendolyn Weise. MAVO: Nathalie Ligtvoet; Claudine van der Krabben; Elvira Wegman. Instituut Schoevers Amsterdam. Toeristisch Managementassistent/ Europees Secretaresse TMA A. M Klein, Roelofarendsveen; Eur. S. I. C. M. Kraan, Alphen a/d VWO: Harriet Arendse, Michel Rijs- bergen. HAVO: Moira Beijer, Petra Bennings- hof, Ragna van den Bersselaar, Ra chel van Bijnen, Boris Bisschops, Sandra Daalhof, Monique Demoet, Pieter Huizenga, Sophie Weekhout. MAVO: Mirjam Duijkers, Isabel Kleijn, Brenda Sloos, Marian Verburg, Wim Volgering. Bedrijfstechnische school C. Sweris, Leiden Mechanische Techniek Mimoun Arab, Leiden; Mohammed Belghanou, Leiden, Christiaan Brus see, Voorhout; Joost Hoogervorst, Oegstgeest; Ron Klarenbeek, Ter Aar; Edgar v.d. Mey, Rijnsburg; Arno. Schaap, Noordwijk; David Stouten, Leiden. Bouwtechniek Timmeren Joeri van Dijlert, Alphen a/d Rijn; Da niël van Eygen, Leiden; Leon Groes, Leiderdorp; Dennis Mark, Leiden; Jo- han Weeda, Leiden. Bouwtechniek Metselen Koos Bavelaar, Leiden; Michel Neute boom, Leiden; Michel Nijhuis, Leiden; Ronald Verhaar, Roelofarendsveen; Marco Wessing, Lisse. Bouwtechniek Schilderen Rene Bremmer, Leiden; Feisal Ham ham, Voorschoten; Albert Leliveld, Nieuwkoop; Michel Lens, Leiden; Mi chel Pols, Leiden; Michel de la Rie, Leiden; Maarten van Rossum, Leiden- Bouwtechniek Straatmaken Richard Ernst, Hoogmade; Marko Marks, Leiden; Ivo v.d. Voort, Voor schoten; Johan de Water, Leiden. COMPUTER HERKENT STEM BLARICUM „Wel-ke maat broek-pak wenst u?" „Zes en veertig". „Ik ver stond zes en veer-tig, klopt dat?" „Ja". Dit is geen gesprek tussen twee mensen. Het betreft hier een telefonisch onderhoud tussen een mens en een computer. Vanaf gisteren is het mogelijk op deze manier een bestelling te plaatsen bij het postorderbe drijf Wehkamp. Het spraak herkenningssysteem dat dit mogelijk maakt, kan nu alleen nog de cijfers nul tot en met negen en de woorden ja en nee verstaan. Maar volgens J.A. Kroezen, sales manager van Digital Equipment, het bedrijf dat het systeem ontwierp, zal er binnenkort een aardig ge sprekje met de computer te voeren zijn. Drs. H. Toebes, directeur van Wehkamp, sprak tijdens de presentatie van het systeem de hoop uit dat het postorderbe drijf „door alvast vooruit te lo pen op de technologische ver nieuwingen, de marktpositie fors kan verstevigen". Het be drijf, dat van oudsher is in- speeld op de behoefte om van uit „je luie stoel te winkelen", maakt het de klant nu nog ge makkelijker. De verwachting is dat de computer binnenkort meerdere vragen kan verwer- De computer verstaat met du systeem ongeveer 85 procent van de menselijke stemmen. Er is rekening gehouden met oude en jonge, hoge en lage, mannelijke en vrouwelijke stemmen en met mensen die in een dialect spreken. Kroe zen ziet vele mogelijkheden in de toekomst. „De spoorwegen en bijvoorbeeld Schiphol kun nen het systeem gebruiken om hun klanten op de hoogte te stellen van vertrektijden en prijzen, wellicht kunnen cliën ten van een bank de computer naar hun saldo vragen. De ter reur van tijd en plaats en on gewenste onbereikbaarheid behoort hiermee tot het verle- Ir. P. Smits, plaatsvervangend algemeen-directeur van PTT- Telecom, roemde de „pioniers geest" van het postorderbe drijf. Volgens Smits zijn „de mogelijkheden van „telemati ca, zoals thuis bankieren en winkelen, tele-educatie en te lewerken, te lang onderschat". Smits verwacht dat de vraag hiernaar door de toename van het aantal éénpersoons huis houdens zal stijgen. Hij wees er op dat het aspect van de privacy niet uit het oog mag worden verloren. „De research centra van PTT Telecom zijn de beveiligingsmogelijkheden aan het onderzoeken, want het mag natuurlijk niet mogelijk zijn dat men eikaars banksaldo kan opvragen". RIJNSBURG Bloemen- veilig Flora heeft in het tweede kwartaal van dit jaar een omzetstijging van 15,5 miljoen gulden ge boekt. Dat is 6,2 procent meer dan in het tweede kwartaal van 1989. De to tale klokomzet van de Rijnsburgse bloemenvei ling kwam voor het eerste half jaar van 1990 uit op 265 miljoen gulden. Ook voor het tweede halfjaar van 1990 verwacht Flora een verdere gunstige ontwikkeling van de omzet. Deze verwach ting is vooral gebaseerd op het feit dat de omzet vorig jaar te genviel. Deze slechte cijfers voor de hete zomer van 1989 lijken volgens de veiling voor verbetering vatbaar. Aan het begin van het jaar was de prognose van de Rijnsburgse veiling dat de omzet met 9 procent zou groeien. Flora zegt vooralsnog geen aanleiding te zien deze prognose bij te stel len. Met de stijging van de omzet van de veiling houdt de opper vlakte van het veilingcomplex gelijke tred. Een vergroting van het distributiegebied is in middels tot stand gekomen en zorgt ervoor dat de verdelers meer armslag krijgen. De ko pers kunnen daardoor nog sneller over de gekochte bloe men beschikken. Verder is een vergroting van de emballage hal gereed gekomen. Aan een uitbreiding van het kopersgebied wordt eveneens gewerkt. De verwachting is dat dit aan het einde van dit jaar klaar is. Op dat moment zal de oppervlakte van het veilingcomplex 160.000 vier kante meter bedragen. Dit is een verdubbeling sinds eind 1980 het nieuwe veilingge bouw in gebruik werd genó- Leiden bewaart paspoorten veilig LEIDEN 'De gemeente Leiden is nog niet geconfronteerd met diefstal van blanco paspoorten. Dat deelde burgemeester C, Goe- koop gisteravond mee aan de leden van de raadscommissie voor algemene en bestuurlijke aangelegenheden. De burgemeester, die reageerde op vragen van D66, had er het volste vertrouwen in dat de paspoorten veilig worden bewaard. „Ze worden opge slagen in een kluis buiten het gemeentehuis. Binnen de muren is nooit meer dan een dagvoorraad aanwezig". Volgens Goekoop is de manier waarop de gemeente met de paspoorten omspringt in nauw overleg met de politie bepaald. Er is daarom ook geen re den om zoals D66-raadslid S. Blok suggereerde, geld uit te trek ken voor een nieuw beveiligingsplan. SATORY Als een onge kend hevige stortbui bin nen een paar minuten het hele expositieterrein in een voor generaalsunifor men weinig aanlokkelijke modderpoel heeft veran derd, besluit de vertegen woordiger in kanonnen er maar om te lachen. De donkere wolken die zich boven Satory hebben sa mengetrokken bevestigen wat hij al weet: het sei zoen van de fabuleuze contracten is voorbij. Met voorspoedig lopende ont wapeningsonderhandelingen in Wenen, bezuinigingen op de defensiebudgetten en zelfs oliesjeiks die nog wel komen kijken maar niet meer kopen zijn voor de branche de mage re jaren aangebroken. De organisator van 'Satory 90', het Franse ministerie van de fensie, hoeft zichzelf geen ver wijten te maken. Op de beslo ten supermarkt van de Franse defensie-industrie die deze week wordt gehouden op ge lijknamige militaire basis on der Versailles is de keuze on beperkt. Meer dan 3000 wa pens en verdedigings- en aan- valssystemen zijn, voor geno digden, uitgestald over een opervlakte van 40.000 vier kante meter. Schietdemonstra- ties worden gegeven op de ba sis Suippes, nabij Reims. In exotische uniformen uitgedos te generaals kunnen bij dat al les watertanden. Want wie zou niet het commando willen voeren over een paar divisies splinternieuwe Leclerc-tanks, de door het staatsbedrijf GIAT-Industries ontwikkelde 'vedette' van Satory? Een verkoper wijst enthousiast op de zeer geavanceerde elek tronica en informatica die het met een 120 mm kanon uitge ruste monster een straatlengte voorsprong op zijn concurren ten zou geven. Aan Leclerc, genoemd naar de generaal die in 1944 Parijs bevrijdde, hangt wel een prijskaartje van 10 miljoen gulden per stuk. Bij gebrek aan klanten zal het wonder op rupsbanden voorlo pig alleen de nationale behoef te bevredigen. „De ontwikke ling van dergelijk geavanceer de wapensystemen is voor een land alleen eigenlijk niet meer op te brengen", erkent de GIAT-vertegenwoordiger. „Je moet wel samenwerken om de prijs te kunnen drukken". Het is daarom dat Satory dit jaar voor het eerst is opengesteld voor buitenlandse partners, onder wie Philips. Het verhin dert de Fransen overigens niet vooral hun eigen gang te gaan en wapens te ontwikkelen die concurreren met Europese projecten, waar Franse firma's eveneens aan deelnemen. „Een grof schandaal", vindt de GIAT-man. „Maar laten we eerlijk zijn. Elk land heeft zijn militaire lobby en iedereen re deneert als de president-direc teur van het Zweedse Vigen. Hij heeft gezegd dat samen werking zeker noodzakelijk is,; f maar dat hij aan het einde van' L het jaar vooral naar zijn eigen! 8 resultaten kijkt". Temidden van de over het al- p gemeen bedrukt kijkende ka- nonnenverkopers heeft de^ff man die bij Aerospatiale een§p Aster surface-to-air-anti-missi-'o |j le (anti-raket-raket) in de aan® bieding heeft, toch enig ver-,«u trouwen geput uit de opbeu-|enj rende woorden waarmee dejiEC socialistische defensieminister! Chevènement de beurs open-.r de. „Vrede vrede is het divi-f^" dend van een goede defensie-jli-® politiek", aldus de minsiter diei"et daarom geen aanleiding zag teschf bezuinigen op het (verhoogdep-® Franse defensiebudget. MaarDe'e vooral om sociale onrust tefhs voorkomen onder de 750.00(Pei Fransen die bij de nationale^-1 defensie betrokken zijn, waar-d®1 van 260.000 werkzaam in dePvei wapenindustrie, heeft dePru' Franse regering onvermijdelij-kp ke ingrepen voor zich uitge schoven, officieel in afwach^8,0 ting van de resultaten in We-^ nen. „Er zal altijd voldoenden"1' geld zijn voor de ontwikkelingep van nieuwe systemen, wanC. daaran heeft het Westen altijd;}6 zijn superioriteit ontleend meent de Aster-verkoper. Zijn? eigen rakettenboeketje werd? voor ruim drie miljard guldenr ontwikkeld in een Frans-Itali-£ aanse co-produktie. Lunchuur Traditionele Franse klanten&i uit het Midden-Oosten Afrika zijn er die dag weinigL» op Satory. Een zesdeurs-li-LI mousine met cd-plaat staat dis-to creet onder een boom gepar-IW keerd. Zwarte militairenfiAt draaien het hoofd weg voorP™ cameraploegen om niet her-_w kend te worden als verkwis-^ ter. Maar wanneer het lun-jteie chuur is aangebroken herin nert de omroepster de delega-**1 ties uit Saudiarabië en Thai-g®r land eraan dat ze in het ere-u0 paviljoen aan tafel worden!ianc verwacht. De laatste goedeoog klanten zouden niet in hetFn( Midden-Oosten zitten, maar in het Verre Oosten. „De Sau-RAI diërs zijn op elke beurs. Ze to-om nen veel belangstelling, maan17-1 doen dezelfde vage toezeggln- gen die ze bij onze concurren ten doen. Met de dalende olie-: ra prijs worden contracten net zo De makkelijk geannuleerd", weel 20 een man die achter geschuts- koepels staat. Niet oorlog, rai maar een conflictsituatie zou]i7.( de beste tijd voor zaken zijn. [der Vervelende bijkomstigheid!^ van de ontwapeningswedloopLg, tussen de supermachten is Wec voor de Franse industrie (der-jMu; de wapenexporteur ter we-j20-1 reld) dat potentiële markten!^® thans worden overspoeld metLn Amerikaanse en Russischegek overschotten. „Amerika heeftlid M 60-tanks voor een fooi ver kocht aan Marokko en Egypter De Russen halen nu 20.000bU£ tanks weg uit Oost-Europa, diedec tegen dumpprijzen op dejver markt gaan komen. Wij zullend8-1 die tendens volgen met onzeMr° oude MX-30, maar van die in-i_ar komsten kun je niet leven, laat1 staan dat je er nieuwe nieuwe?*1 systemen van ontwikkelt", !~J| klaagt verontruste industrieel. E,e F amilieberichten Na een langdurige, maar liefdevolle verzorging in het Verpleeghuis „De Strijp", nam de Heer tot Zich mijn geliefde vrouw, onze zorgzame moeder, schoonmoeder en lieve oma CORNELIA LEONARDA DEN HOLLANDER-VAN TEIJLINGEN op de leeftijd van 76 jaar. A. C. den Hollander 's-Gravenhage: Leo en Lia Ferry, Leon Wateringen: Corry en Wim Koen, Ernst Voorburg: Anne en Roel 's-Gravenhage: Ria 's-Gravenhage: Nelly en verdere familie Geen bezoek aan huis Moeder is opgebaard in het rouwcentrum „Sorgh- vliet", Groot Hertoginnelaan 1. Gelegenheid tot afscheid nemen dinsdag en woens dag van 20.00-20.45 uur. De gezongen H. Mis van Requiem zal worden opge dragen donderdag 5 juli a.s. om 11.15 uur in de Parochiekerk Onze Lieve Vrouw van Fatima, Monni kendamplein, waarna wij haar zullen begeleiden naar haar laatste rustplaats in het familiegraf op de R.K. Begraafplaats aan de Kerkhoflaan 10. Aan komst aldaar circa 12.45 uur. Na afloop van de begrafenis is er condoleren in de ontvangkamer van de Voor uw medeleven en belangstelling na het over lijden van mijn vrouw CORNELIA M. KORTEKAAS-SCHRAMA W. Kortekaas BEGRAFENISSEN A X r- f r\ C LAMMERMARKT 43 - LEIDEN CREMATIES „CAVJ t\ 1 1 V_. UUb TEL. 071-12 66 18 mededelingen van artsen j. Oosters tapijthuis V l^X)61XllSlclïl Korevaarstraat 2, Leiden, tel. 071 - 131178 J. van Gent, arts, praktijk hervat. KURKPARKET Haarlemmerstraat 236, Leiden 071-146128 2 juli t/m 6 juli 1990 VERSE DOPERWTEN (OM IN TE VRIEZEN) Verkoop van geschoonde doperwten, direct van het land, per 10 kg. Dagelijks van 09.00 tot 16.00 uur bij: RUITEN TROEF CONSERVEN- FABRIEK B.V. De Lasso 34 Telefoon 01713-19011 Wij verzoeken u voor uw komst even te bellen en te informeren of er genoeg voorraad is. CONSERVEN VAN GLASHELDERE KWALITEIT Laat lepra ook jóu een zorg zijn. Giro 50500 Bank 70.70.70.929 Nederlandse Stichting voor Leprabestrijding Wibautstraal 135,1097 DN Amsterdam, tel.020-938973 SCHILDERWERKEN LEIDEN - LEIDERDORP - 071-120666 ^^lant met een rubrieksadvertentie, een zoge- ^^^naamd 'Kleintje' in de Leidse Courant bereikt u 25.700* koopkrachtige lezers. De aangewezen weg bij kopen of verkopen, bij huren of verhuren, voor vraag en aanbod. Wij maken het u gemakke lijk een 'Kleintje' te plaatsen. Zet uw tekst in onderstaande vakjes -één letter, let terteken, cijfer of spatie per vakje- en in een oogop slag kunt u in de laatste kolom zien wat de adverten-j^ tie gaat kosten**. De prijzen zijn inclusief 6% BTW.ziii Als u de advertentie zonder tekstwijziging 3 keerl™ plaatst binnen 7 dagen, dan hoeft u maar voor 2jvar keer te betalen. Tussentijds annuleren is niet mogelijk. J~ N.B. U kunt ons ook bellen: 071 - 122244 Bron: Summo Scanner 2e kwartaal 1989 t/m Ie kwartaal 1990. De tarieven gelden niet voor de rubrieken: Handels- en kantoorpersoneel gevraagd, Winkel- en kapperspersoneel gevraagd, Divers personeel gevraagd, Technisch personeel gevraagd, Horeca personeel gevraagd, Onroerend goed gevraagd/aangeboden, Zaken en financieringen, Automarkt m.u.v. auto's t/m 3500,-, Postorders, Bedrijfsobjecten en Clubs. n De en na 1xpl. 3xpl. 2x Bet. 6xpl 3x bet 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 4,35 8,70 ƒ13,05 on 4,35 8,70 ƒ13,05 en 4,35 8,70 ƒ13,05 UI La qe 5,22 ƒ10,44 ƒ15,66 6,52 ƒ13.04 ƒ19.56 bij he 7,82 ƒ15,64 ƒ23.46, 9,13 ƒ18,26 ƒ27,39 da SC ƒ10,43 ƒ20,86 ƒ31,29 ƒ11,73 ƒ23,46 ƒ35,1! du na ƒ13,04 ƒ26,08 ƒ39,12 De advertentiex plaatsen, bij voorkeur op_ (a.u.b. twee keuzedata invullen) in de rubriek De rekening zenden aan: tplpfnnn: adres: postcode:_ woonplaats:. Stuur deze bon minimaal 2 dagen voor plaatsingsdatum in een open envelop -een postzegel is niet nodig- naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 10070, 2300 VB Leiden Brieven onder nummer (ƒ4,31) worden afgehaald Brieven moeten 4,31) worden verzonden. Bewijsnummer J C toezenden 3,42). Kleintje plus 5,71), uw advertentie incl. kaderlijn per plaatsing. (Aankruisen wat van toepassing is).

Leidse Courant | 1990 | | pagina 16