Noordwijk baalt van vandalen V „Je bent voortdurend bezig ze bij te sturen en te stimuleren" Nieuwbouw jongerencentrum Katwijk duurder dan gepland LEIDEN OMGEVING £eicLM0omant DINSDAG 3 JULI 1990 PAGINA Leiderdorp haalt huisvuil volgend jaar gescheiden op LEIDERDORP Het huisvuil in Leiderdorp wordt volgend jaar ge scheiden opgehaald. De commissie financiën ging gisteravond unaniem ak koord met het voorstel van het college van bur gemeester en wethouders in januari een begin te maken. Eerder had de commissie ruimtelijke or dening, verkeer en milieu (ROVM) een positief ad vies uitgebracht. Gisteravond waren vooral de financiële aspecten aan de orde. De voorkeur gaat uit naar het beschikbaar stellen van minicontainers. Voor de flatbewoners komen er specia le wijkcontainers waarin het afval kan worden gedepo neerd. Het gescheiden inzamelen van het groente-, fruit- en tuinaf val (GFT) kost de gemeente jaarlijks 320.000 gulden extra. Bij een volledige doorbereke ning in de tarieven afvalstof fenheffing gaat een eenper soonshuishouden ongeveer 50 gulden en de meerpersoons- huishoudens circa 35 gulden meer betalen. Pas in het najaar zal een be sluit over de tariefsverhoging worden genomen. Het CDA- raadslid A. Roest nam alvast een voorschot op de discussie. Hij deelde mee, dat zijn fractie geen bezwaar heeft degen een volledige doorberekening van de extra kosten voor het opha len van de GFT-fractie, zoals bij de college-onderhandelin gen is afgesproken. Voor de extra kosten voor de sluiting van de Leidse vuilver brandingsinstallatie en het vervoer naar Wijster nam Roest een ander standpunt in. Van het CDA, zo stelde Roest, is pas een positieve opstelling te verwachten wanneer het college van B en W bereid is 15 procent hiervan voor reke ning van de gemeente te ne men. De raadsleden J. Her mans (PvdA) en C. Bos (GL) noemden een percentage van 20 procent. Wethouder C. Huigen-van Bo ven (VVD) bleek niet zo ge lukkig van de opstelling van met name Roest. Zij beschul digde hem er van terug te ko men op het standpunt in de raad waarin tot een volledige doorberekening van de extra kosten voor de periode van anderhalf jaar in 1992 was be sloten. Het conflict tussen het CDA als collegepartij enerzijds kwam hiermee weer nadruk kelijk naar voren. KLEINE BRAND BIJ HOUTVEZELBEDRIJF LEIDERDORP Een beginnende brand bij een houtvezelbedrijf aan de Achthovenerweg in Leiderdorp kon vanmorgen door de brandweer worden geblust. Een chauffeur van het bedrijf ontdekte om half vijf dat wat houtkrul len onder een machine lagen te smeulen. Aanvankelijk dacht men op het bedrijf het brandje zelf te kunnen blussen, maar dat viel tegen waarna toch de brandweer is ingeschakeld. Die bestreed het vuur met twee wagens en heeft vooral met het oog op mogelijk ontploffingsgevaar flink geblust. Naar de oorzaak van de brand wordt nog een onderzoek inge steld. De politie vermoedt dat de hitte van de machine, die een slechte, bescha digde bedrading had, de houtkrullen heeft doen ontvlammen. Veel belangstelling voor bestrijden van onkruid OEGSTGEEST De belangstelling voor de vacatures in de onkruidbestrij- ding is enorm gebleken. Vorige week liet de gemeente Oegstgeest weten va kantiehulpen in dienst te willen nemen om het onkruid te lijf te gaan. De vol gende dag was men reeds volgeboekt, zo meldt wethouder A. Kohlbeck (mi lieu). „In afwachting van de aanschaf van een borstelveger om trottoirs te ontdoen van groen hebben wij deze op roep geplaatst". Onder de liefhebbers bevinden zich veel middelbare scholie ren. De vergoeding die de gemeente Oegstgeest uitkeert aan 21-jarigen en ouder bedfraagt 321.50 gulden per week. Het gaat om full-time vakantiewerk. Schennispleger in Leiderdorpse tuin LEIDERDORP Bewoners van een huis aan de Hartelstein in Leiderdorp werden gistermiddag geconfronteerd met een exhibi tionist. Plotseling dook in de tuin voor het raam een man op die een pornoboekje voor zijn gezicht hield en ondertussen zijn ge- lachtsdelen toonde en zich bevredigde. De politie beschikt over een summier signalement van de man, maar denkt niettemin bin nenkort tot aanhouding over te kunnen gaan. Het was de derde keer in korte tijd dat vanuit deze wijk aangifte van exhibitionis me werd gedaan. Voetganger aangereden door personenauto SASSENHEIM Een 12-jarige jongen uit Sassenheim raakte gis termorgen gewond toen hij werd aangereden door een personen auto. De jongen stak om half negen zonder uit te kijken hollend de Westerstraat over. De 38-jarige Sassenheimer die in zijn auto over de Westerstraat reed kon een aanrijding niet voorkomen. De jongen is in een ambulance naar het AZL vervoerd, maar mocht in de loop van de dag weer naar huis. Bezwaar tegen bouw tweede Leimuiderbrug LEIMUIDEN Eigenaar Van Poelgeest van het rietland langs de provinciale weg in Leimuiden heeft bezwaar aangetekend te gen de bouw van een tweede brug over de Ringvaart. Van Poelgeest wijst op het be lang van het behoud van de natuurlijke kwaliteit van het aan de provinciale weg grenzende rietland dat zijn eigendom is. De verbreding van de weg en de brug beteke nen volgens hem een grotere verkeers stroom en dit heeft een verdergaande aan tasting van de natuurlijke staat en de kwali teit van het rietland en het riet tot gevolg. Zoals bekend wil de provincie Noord-Hol land in het najaar beginnen met de bouw van de brug. Deze is nodig om een einde te maken aan de dagelijkse files bij de Leimui derbrug. L. COENRAADS NEDER VEEN VANDALISME-REGISTRATOR NOORDWIJK Onder het motto „Balen van van dalen" bindt de gemeente Noordwijk met onmiddel lijke ingang de strijd aan tegen het veel voorko mende euvel vandalisme. Uit een nog altijd niet of ficieel openbaar gemaakt onderzoeksrapport naar recreatiecriminaliteit in Noordwijk, opgesteld door onderzoeksbureau Beke uit Arnhem, blijkt vanda lisme een bron van erger- nis te zijn. Een van de aanbevelingen uit het rap port, de aanstelling van een vandalismeregistrator, wordt nu opgevolgd. Voor een proefperiode van twee maanden is oud-gemeen teraadslid mevrouw L. Coen- raads Nederveen aangesteld om meldingen van vandalisme in Noordwijk te registreren. Volgens de korpschef van de gemeentepolitie, E.F. Weg man, heeft Noordwijk met name in de zomermaanden te kampen met vandalisme. Zo wel particuliere als gemeente- L. Coenraads Nederveen. lijke eigendommen moeten het dan vaak ontgelden. Vaak zijn jongeren, al of niet onder in vloed van alcoholhoudende drank, de dader. De politie is volgens de korps chef weliswaar alert op het fe nomeen vandalisme, maar om dat aangifte vaak achterwege blijft is de juiste omvang van het probleem onbekend. Om adequate maatregelen te kun nen nemen is het, zo meent Wegman, absoluut noodzake lijk over de juiste cijfers te be schikken. En met cijfers be doelt hij dan niet alleen het voorkomen van vandalisme, maar zeker ook de financiële consequenties die de vernielin gen met zich meebrengen. Het probleem is volgens Wegman groter dan tot nu toe bekend. Daarom wil de gemeente eventuele drempels voor het aangeven van vandalisme ver lagen. Domburg Volgens een onderzoekster van bureau Beke, mevrouw Kleinman, is er wat vandalis- meregistratie betreft ervaring opgedaan in Domburg in Zee land. In deze recreatie-ge meente werd vorig jaar beslo ten om tijdens de zomermaan den een dergelijk project te starten. Kleinman noemde de resultaten gisteren veelbelo vend. „Vooral de bewoners daar slaakten een zucht van verlichting dat er eindelijk eens aandacht werd besteed aan de vernielingen waar men al zo lang last van had". In Domburg gaat men ook dit jaar weer verder met het re gistreren van vandalisme. In Noordwijk kan iedereen die aangifte doet van een of ande re vorm van vandalisme er op rekenen thuis bezocht te wor den door Coenraads Neder veen. Het bespaart mensen de gang naar het politiebureau, terwijl toch de aard en de om vang van de vernieling nauw keurig kunnen worden vastge steld. Voor een goede registra tie is ook de situatie ter plaatse van belang. Bekend is dat we gen die lang opengebroken zijn, leegstaande en verwaar loosde panden en slecht afge sloten bouwterreinen, vanda lisme in de hand werken. Onderdeel van het vandalis- meproject in Noordwijk is dan ook het snel herstellen van schade aan gemeentelijke ei gendommen. Snelle reparatie gaat, zo wordt verwacht, ver dere vernielingen tegen. In voorkomende gevallen zal een speciaal reparatieteam van Openbare Werken met spoed worden opgetrommeld. Het welslagen van het vanda- lisme-project valt of staat vol gens Wegman echter met het aangiftebereidheid van het pu bliek. Was men voorheen niet echt bereid om voor bijvoor beeld een lek gestoken band naar het politiebureau te ko men, waar het opmaken van een rapport toch altijd een half uur a drie kwartier in beslag neemt, in de nieuwe situatie kan men 24 uur per dag bellen naar het centrale meidnum mer (01719) 49155. De melding wordt genoteerd en de vanda lismeregistrator komt later, wanneer het schikt, op huisbe zoek. Wie liever direct per soonlijk contact heeft kan het spreekuur bezoeken in 't Tref punt aan de Schoolstraat 2a, waar Coenraads Nederveen op maandag-, dinsdag- en zater dagochtend spreekuur houdt van tien tot elf uur. Overigens blijft voor acute noodgevallen het centrale alarnummer 0611 van belang. Teleurstellend bezoek aan J zwembad Poelmeer S OEGSTGEEST Het bezoqc aan openluchtzwembad Poe^ meer is dit seizoen tot nu teleurstellend. In de periocr half mei-half juni werdfo 6.500 zwemmers geteld. P. var Veen, voorzitter van de Spor^j raad Oegstgeest, maakte de<s cijfers gisteravond bekend, c Dit zou kunnen betekenen, di^ het bezoek van vorig jaar niij zal worden overtroffen. Kor,j geleden werd de uitslag vjfc een prijsvraag met betrekkit^ tot de invulling van de Ovei veerpolder bekend gemaak 1 Woningbouw als kostendragï" voor de invulling van een grcB tendeels overdekt recreate bad. Van Veen verklaard goede hoop op het plan te hel ben. Het brengt het jaarlijks exploitatietekort met 250.0lja gulden terug tot vijf ton. Wethouder van financiën ei sportzaken, J. van der Reijdei, die de bijeenkomst van Sportraad bijwoonde, vei klaarde dat de situatie met be trekking tot het openluchtbej niet kan blijven zoals die nu ij Het bad voldoet aan geen en kele eis. „Als het recreatiebad nil doorgaat en het buitenb^ blijft gehandhaafd, waar hai je dan het geld vandaan?" aj dus Van Veen, die vork week al sprak van minstei één miljoen gulden om achtei stallig onderhoud in te lope en het buitenbad aan de eise te laten voldoen. Hij houdt het echter niet vol onmogelijk dat men volgeij jaar nog wel een abonnemej voor dit bad zal kunnen k< pen. Wethouder Van der Rei den: „De bange voorgevoelen van Van Veen kunnen w(" eens bewaarheid worden. IIF diverse fracties leven wensejJJ om de discussie over te doen!|| Diverse zwemliefhebbers hebn ben per brief gevraagd het 5|u meter-binnenbad zwembaij) Poelmeer te behouden. Zoa) een nadeel voor de waterpolo C vereniging en voorts kunneg zwemmers hun baantjes nie 2 goed meer trekken. 1 KATWIJK Een twee derde meerderheid bin nen de raadscommissie voor welzijn is bereid 135.000 gulden extra uit te trekken voor het te bou wen jongerencentrum bij de Noordduinen. Dat geld moet de gemeente Kat wijk op tafel leggen bo venop het bedrag van 785.000 gulden, dat de ge meenteraad al vorig jaar juni reserveerde. In het gebouw zal ondermeer hardrockcentrum Scum gehuisvest worden. Er is een lange tijd verstreken sinds de gemeente de bouw kosten voor het centrum be grootte en het moment dat de aannemer met een kostenop gave kwam. Toen rekende de gemeente op een prijs die lag op 2000 gulden per vierkante meter, maar de kosten blijken neer te komen op 2.400 gulden. Op basis van de eerste bereke ning reserveerde Katwijk vo rig jaar 785.000 gulden voor de bouw, maar door onder andere salarisontwikkelingen heeft de aannemer de vraagprijs aange past. De onverwachte prijsverho ging is volgens wethouder A.C. Berkheij echter geen re den om de plannen terug te nemen. „Om te zeggen 'dan maar helemaal niet' zou niet eerlijk zijn tegenover Scum. We hebben verwachtingen ge wekt in hun richting en naar de omwonenden toe. Boven dien is er op de plaats van het oude Scum-gebouw aan de Helmbergweg nieuwbouw ge pland". Daar komt bij dat de prijs tot september gehandhaaft blijft, maar daarna door de aanne mer verder zal worden ver hoogd. Enige haast is dus vol gens de wethouder nodig. „We staan met de rug tegen de muur. De vraag luidt daarom: zijn we als raad bereid die 135.000 gulden erbij te ra men?", aldus Berkheij. Volgens D. Graaf (PvdA) zijn de hogere kosten te wijten aan het vertragen, dat de kleine christelijke partijen jarenlang hebben gedaan met hun dis cussies over decibellen en 'on eerbare muziek'. „Het ligt aan de besluiteloosheid van het college onder invloed van klein rechts, dat er zoveel op onthoud is geweest. Anders was de zaak nog voor de loon ontwikkeling klaar geweest". Wethouder Berkheij zei echter daar nooit iets van te hebben gemerkt. In de commissie ontstond gis teravond een langdurige dis cussie over de vraag waar die 135.000 gulden vandaan moet komen. Het college lijkt het verstandig het geld te gebrui ken dat bestemd is voor de ge plande bouw van een oefen ruimte voor popmusici. Ber kheij: „Het is vreselijk jammer om dat geld te moeten gebrui ken, want straks komt het popcollectief met die subsidie aanvraag voor de oefenruimte. Maar dat zien we dan wel weer". De raadsleden Graaf (Groen Links) en M. Nagtegaal (D66) waren het niet eens met die oplossing. Janssens: „Ik ben voor het aanboren van de post onvoorzien. Het is geen goed financieel beleid om het geld voor het poppodium te gebrui ken, dat is ad-hocbeleid". Graaf: „Het is een gemakkelij ke zet van de wethouder om een greep te doen in het potje voor de oefenruimte. Als straks het popcollectief komt zitten we met hetzelfde pro bleem". Nagtegaal had een andere op lossing in het hoofd. Zij stelde voor om de popmusici in het zelfde gebouw te laten oefenen en dus twee vliegen in een klap te slaan. Ze zei pas ak koord te zullen gaan met het college-voorstel als deze oplos sing gehanteerd wordt. Zij kreeg bijval van Graaf, die voorstelde om een van de za len in het jongerencentrum zo te isoleren, dat een popgroep kan oefenen, terwijl elders in het gebouw jongeren op ander terrein actief zijn. Deze oplos sing werd echter door de wetj1 houder uitgesloten. Bij het peilen van de menie gen, bleken drie van negen 1< den voor het aanspreken va de post onvoorzien, drie lede j voor het gebruik van het geil j voor de oefenruimte, terwij j de andere drie helemaal tegel het beschikbaar stellen vaj extra geld waren. Eerst zal d raadscommissie voor financië j zich uitspreken over de pro blemen. Vervolgens zal he college van B en W voor dl gemeenteraadsvergadering van 19 juli een nieuw voorst^ doen, waarna de raad knoop zal doorhakken. DECAAN P. PASSCHIER STOPT NA 33 JAAR ONDERWIJS NOORDWIJK/KATWIJK „Als decaan ben je de amicale begeleider. Op belangrijke keuzemomen ten in de schoolloopbaan moet je helpen de juiste richting te bepalen. De kinderen moeten zelf le ren kiezen voor een be paalde studierichting of vakkenpakket. Als decaan wijs je ze op de voor- en nadelen van die keuzes. Eigenlijk ben je voortdu rend bezig ze bij te sturen en te stimuleren". P. Passchier is een rasechte Noordwijker. Al 33 jaar werkt hij als leraar Engels en daar naast 20 jaar als decaan bij het Pieter Groen College in Kat wijk. Hij maakt per 1 augustus van dit jaar gebruik van de DOP-regeling (doorstroming onderwijs personeel). „Eigen lijk leid ik al twee jaar een soort prinsenleven", merkt hij lachend op. Toen ik 56 werd mocht ik al van de halve DOP gaan genieten. Het lesgeven mocht ik er aan geven. Geen proefwerken of schriftelijk werk meer voorbereiden en nakijken, niet meer voor de klas, maar als decaan nog wel de contacten met de leerlin gen. Heerlijk". Passchier kon zijn werkzame leven dus langzaam afbouwen. „Wat is er mooier", zo meent hij. „Niet dat ik een hekel aan mijn werk had, helemaal niet. Ik ben nog nooit met de pest in mijn lijf naar school gegaan. Maar ik vind het plezierig nu ik nog gezond ben, en mijn vrouw ook, dat er tijd komt voor andere dingen". En die andere zaken zijn, naast het samen met zijn vrouw verrich ten van de dagelijkse huishou delijke taken, lezen „ik heb meters boeken waar ik nooit aan toekwam" tennissen en reizen, veel reizen. Dat laatste kan nu buiten de schoolvakan ties om en dat vindt Passchier een ongekende luxe. Na zijn afscheid denkt hij vooral de contacten te missen. Niet alleen met de collega's, maar vooral ook met de kinde ren ën de ouders. In Noord wijk kent men Passchier ook als voorzitter van het bestuur van de openbare bibliotheek en als lid van de Sociaal Cul turele Raad. Beide taken zal hij blijven vervullen. Groei Volgens de scheidende decaan heeft het Christelijk Voortge zet Onderwijs in Leiden en omstreken een geweldige groei meegemaakt. Uit de toenmali ge HBS met pakweg zo'n 400 leerlingen, waar Passchier vlak na de oorlog zijn middel bare opleiding voltooide, groeide de scholengemeen schap Visser 't Hooft die mo menteel zo'n 1300 leerlingen telt. Volgens de Noordwijker was het in die na-oorlogse jaren erg moeilijk om als leraar aan de slag te komen. Zijn oude HBS wilde hem, na 1 jaar als part-timer aan een MULO- school les te hebben gegeven, wel een kans geven. Een kans die hij met beide handen aan greep al keek hij wel op tegen de gevestigde oudere genera tie, bij wie hij zelf nog in de klas had gezeten. „Tegen die ouderen was het wel altijd net jes „meneer" en „mevrouw", want je en jij zeggen was er niet bij". In 1968 maakte Passchier de overstap van Leiden naar de nieuwe dependance in Kat wijk die, na een kort verblijf in een lagere school, werd ge vestigd in noodlokalen aan de Frederiksdreef. „Ons werd voorgespiegeld dat die tijdelij ke huisvesting voor 6 7 jaar hooguit zou zijn. Tja, dat werd dus uiteindelijk meer dan 20 jaar. Op het laatst", zo vertelt hij met een zweem van erger nis in de stem, „was het geheel niet meer dan een verdedelde bouwval. Tonnen hebben we uitgegeven aan reparaties aan het dak". Als lid van de bouwcommissie was Passchier intensief be trokken bij de nieuwbouw. Het nieuwe „Pieter Groen", dat een half jaar geleden werd betrokken, biedt volgens de le raar Engels alles wat een leer kracht, maar ook een leerling maar kan wensen. Ruime, lichte lokalen, een enorme hal, een aula met een toneel, gym- nastiekfaciliteiten voorzien van alle mogelijke toestellen, nieuw ingerichte vaklokalen en gangen die de trappenhui zen met elkaar verbinden waar het lijkt of de zon steeds schijnt. Dat komt door de fel gele deuren en idem dito ge schilderde lichtkoepels die er zelfs op grauwgrijze dagen voor zorgen dat de school van binnen een zonnig aanzien heeft. Knipmes Er is, zo vindt Passchier, in 33 jaar tijd nogal wat veranderd in het onderwijs. Wat de leer lingen betreft is dat vooral de verhouding leerling-leraar. „Vroeger was er een zekere afstand, nu gaat het er alle maal wat amicaler aan toe. De P. Passchier, decaan en leraar Engels van het i Pieter Groen J College. „De leerlingen zijn vrijer geworden. Soms wat te vrij" j leerlingen zijn veel opener, vrijer ook". Soms ook wel wat te vrij, vindt hij. „Kiik, ze hoe ven voor mij niet te buigen als een knipmes, maar waar ik me wel eens aan erger is dat ze te genwoordig zelfs nog proberen om nog snel even voor jou de deur binnen te komen, laat staan dat ze die deur voor je openhouden". Ook vakinhoudelijk zijn er veranderingen. Sinds de in voering van de Mammoetwet zijn de vakkenpakketten min der breed geworden. Daaren tegen zijn er per vak meer uren beschikbaar gekomen en dat betekent volgens Passchier een verdieping van de leerstof. Er wordt veel meer literatuur gelezen en dat vindt hij, bij voorbeeld voor zijn eigen vale Engels, belangrijk voor de cul tuuroverdracht. Er wordt meer gedaan aan luistervaar digheid en spreekvaardigheid. Er worden scripties geschre ven, opstellen en brieven, ter wijl het vroeger bleef bij wat vertalingen. Kritiek heeft Pas schier op de landelijk gehan teerde multiple choice-metho- de om tekstbegrip te testen. Hij vindt het een bezwaar dat dit eindexamenonderdeel de helft van het eindcijfer uit maakt. Intensief Als decaan is Passchier des tijds, zo meent hij, gewoon in het diepe gegooid. „Tegen woordig worden ze zowat be geleid van de wieg tot het graf, maar dat was twintig jaar geleden nog niet zo. Ik besloot toen zelf maar wat cursussen te gaan volgen, want ik had geen idee wat de taak nu pre cies inhield". In de loop der jaren is Pas schier daar wel achtergeko men. „De leerlingen onder gaan een soort rijpingsproces. Ze moeten hun eigen moge lijkheden en onmogelijkheden leren ontdekken. Daar moet je ze als decaan bij helpen. Je moet ze steeds injecties geven, stimuleren. Ook in de exa menklas. Negentig procent gaat studeren. Dan is het vre selijk belangrijk dat ze de juis te keuze maken. Als ze na een jaar tot de ontdekking komen op het verkeerde spoor te zit ten, dan zijn ze wel een heel jaar kwijt". Per 1 augustus hoeft de Noord- FOTO: HENK VA! t DEN END 1 wijker zich echter het hoof' niet meer te breken over stap j pen die leerlingen zoude: moeten zetten of juist niet, o hij ze bij het handje moet ne men of juist zelfstandig ee t richting moet laten uitstippe r len. Tijdens zijn afscheid o, vrijdag 6 juli hoopt Passchie tussen vijf uur en half zeva in de aula van het college nft eens de hand te kunnen druk ken van leerlingen, oud-leer lingen, ouders en natuurlijl collega's van toen en nu. MARIJKE DEI HOLLANDER

Leidse Courant | 1990 | | pagina 14