fieidócSouAcmt Dinosauriërs veroveren Leiden „Als ze zeggen kom maar weer, dan weet ik het wel" ALLER LENDS) STAD OMGEVING/RTV KRAKERS KLOOSTER LEIMUIDEN NEMEN LUIDRUCHTIG AFSCHEID Zonnebloem op zoek naar nieuwe leden in Nieuw veen MAANDAG 2 JULI 1990 PAGINA 7 LEIMUIDEN De krakers van het klooster in Leimuiden hebben afgelopen weekeinde luidruchtig afscheid van hun tijdelijke onderkomen geno men. Volgens een gerechtelij ke uitspraak moesten de jon geren op 1 juli het klooster verlaten hebben. Ter gelegen heid hiervan vierden zij in de nacht van zaterdag op zondag een afscheidsfeest. Daarbij werd voor nogal wat overlast gezorgd. De festiviteiten speelden zich voornamelijk af in de tuin, waar een optreden van een live-band voor geluidsoverlast zorgde. Na klachten bezocht de politie verschillende keren het feest. Toen er na herhaal de verzoeken overlast bleef bestaan, verbood de politie buiten muziek te maken. Het feest verplaatste zich daarop naar binnen, maar ook daar werd de buurt nog wakker ge houden. In samenspraak met burgemeester M. Boelen werd het maken van muziek verbo den. Volgens een woordvoeder van de politie hielden de kra kers en de tussen de tweehon derd en driehonderd genodig den die het feest bijwoonden zich daar redelijk aan. Sommige dronken bezoekers richtten bij het naar huis gaan vernielingen aan. De politie verrichtte geen aanhoudingen. Wel moest een van de bezoe kers in de loop van de nacht naar het ziekenhuis worden gebracht omdat hij met zijn arm in een barbecue was ge vallen. Inmiddels hebben de krakers het klooster verlaten. „We hebben althans mensen zien inpakken en vertrekken. Van daag wordt gecontroleerd of iedereen daadwerkelijk het pand heeft verlaten", aldus een politiewoordvoerder van morgen. Schipper misdraagt zich op Ringvaart WARMOND De politie van Warmond heeft gisteravond rond half tien tevergeefs jacht gemaakt op een schipper die op de Ringvaart aanvaringen veroorzaakte en daarna doorvoer. De door passanten gewaarschuwde politie nam poolshoogte maar trof vanaf de wal niemand aan. De Rijkspolitie te water zet het onderzoek vandaag voort. Aangiften van schade zijn nog niet gedaan. Klap op neus verkocht VOORSCHOTEN Tegen een circa 55-jarige Voorschotenaar die in de nacht van zaterdag op zondag een 26-jarige Wassenaar der een klap op zijn neus verkocht, is proces- verbaal opge maakt. Vier jongeren sleutelden die nacht in de Dobbewijk aan een auto en maakten om half twee even een proefritje. De uit laat van de auto was echter kapot en over de herrie die dat ver oorzaakte maakte de Voorschotenaar zich zo kwaad dat hij een van de jongens een dreun gaf. Antoniusschool verdient 3.000 gulden voor paters VOORHOUT De Antonius school in Voorhout heeft door middel van een heitje-voor- een-karweitje-actie en een fancy fair 3.000 gulden bijeen gebracht. Dit geld gaat naar drie paters die in Brazilië en Indonesië werken. De paters B. en S. Prins, die in Brazilië werken, en F. Roozen, die in Indonesië actief is, zijn mo menteel voor vakantie in Ne derland en nemen daarom het geld persoonlijk in ontvangst. Dat gebeurt woensdag om elf uur 's morgens in de school. Bliksem zorgt voor schade en ongemak LISSE/RIJNSBURG/VOORSCHOTEN Bewoners van de Vinkenlaan in Lisse hebben het zaterdagmiddag enige tijd zon der kabeltelevisie moeten doen. Door blikseminslag in een wo ning aan de Vinkenlaan viel om kwart over vijf, tijdens de voet balwedstrijd Joegoslavië - Argentinië, een schakelkast van Case- ma uit. Van de door bliksem getroffen woning werd de schoor steen vernield. Bii de buren werden televisie en videorecorder vernield. In Rijnsburg sneuvelden door blikseminslag een tele visie en een videorecorder in een woning in de Dubbelebuurt. Overlast door hevige regen LEIDEN De hevige regenval van het afgelopen weekeinde heeft op twee plaatsen in Leiden voor wateroverlast gezorgd. Zaterdagmiddag rond half zes moesten bewoners van de Lom bokstraat door een verstopte rioolput veel moeite doen om het regenwater buiten de deur te houden. Gistermiddag moest de brandweer er aan te pas komen om een ondergelopen portiek aan de Jan Luykenlaan droog te maken. Tweetal aangehouden LEIDEN Twee 20-jarige mannen zijn vanmorgen aan gehouden omdat zij op de Rijn en Schiekade volle bierflessen tegen een geparkeerde auto aangooiden. NIEUWVEEN De Zonne bloem is vandaag gestart met een grootscheepse ledenwer factie in Nieuwveen. De actie duurt tot 20 juli. Bij alle wo ningen wordt een brief met in formatie over de Zonnebloem en haar activiteiten bezorgd. Daarna volgt er een huisbe zoek door mensen die al vrij willigerswerk voor de Zonne bloem verrichten. Er wordt vooral gezocht naar mensen die zich willen inzet ten voor het bezoeken van eenzame ouderen, langdurig zieken en lichamelijk gehandi capten. Tot de activiteiten be horen ook dagboottochten en vakantieweken. Een soortgelij ke actie in Alphen aan den Rijn leverde twee maanden geleden 1200 nieuwe leden op. „De bedoeling is de leden er eens helemaal uit te laten zijn", zegt Leni Burgmeijer die alweer een paar jaar contact persoon bezoekwerk is van de Zonnebloem in Nieuwveen. „Je merkt dat je in een enor me behoefte voorziet. De gas ten, de mensen uit de doel groep van De Zonnebloem, hebben nauwelijks mogelijk heden er zelf op uit te trek ken". Ook secretaresse Diny Koops heeft gemerkt dat de gasten er weer helemaal bij horen: „Ze hebben vaak het idee dat er niet met, maar over hen gesproken wordt. Wij wil len dat idee uitbannen door onze aandacht te concentreren op ieder individu. Die per soonlijke benadering geeft ruimte voor een goed gesprek, een vertrouwensband". De actieve groep van vrijwilli gers kan best nog wat leden gebruiken volgens Leni Burg meijer. Zij coördineert de vraag naar bezoekwerk en het aantal vrijwilligers. „De vraag is nog altijd groter dan het aanbod. Vooral mannen zijn welkom". De afdeling Nieuw veen heeft verder ook behoef te aan verpleegkundigen en verzorgenden. „Uit ervaring weten wij dat gedurende zo'n ledenwerfactie ook nieuwe gasten zich aan melden voor een bezoek door vrijwilligers van de Zonne bloem. Daar zijn we natuurlijk blij mee, maar we kunnen al leen aan die extra vraag vol doen als er zich voldoende me dewerkers aanmelden", aldus Leni. Iedereen die meer infor matie wil kan contact opne men met Leni Burgmeijer, te lefoon 01723-8153 of Diny Koops, telefoon 01723-8564. Leiderdorp onzorgvuldig met afgeven hinderwetvergunning DEN HAAG/LEIDERDORP Het gemeentebestuur en de po litie van Leiderdorp is door de Raad van State grote onzorgvul digheid verweten omdat al sinds 1981 de illegale opslag van mu nitie in het districtsbureau van de Rijkspolitie aan de Van der Valk Boumanweg wordt gedoogd. Staatsraad H. Polak vindt dat het college van B en W ernstig in gebreke is gebleven, omdat ondanks aandringen van de Directie Materieel van de Koninklijke Landmacht geen hinderwetver gunning is afgegeven voor de opslagplaats. Polak: „Dat is ontzet tend slordig. Een gemeentebestuur heeft de plicht daar zorg voor te dragen". Polak, waarnemend voorzitter van de afdeling voor de geschil len van bestuur van de Raad van State, heeft dat vrijdag in Den Haag gezegd. Hij deed dat tijdens een door het Hoofd Bureau Hinderwetzaken van de Directie Materieel Koninklijke Land macht tegen het college van B en W van Leiderdorp aangespan nen beroepsprocedure. Met die procedure wil het door het mi nisterie van VROM aangestede bureau zien te bereiken dat de opslagplaats of gesloten wordt of op een korte termijn een ver gunning krijgt. De Raad van State doet in deze zaak over enige tijd een uitspraak. F. Jehee, medewerker van „Dinosauriërs in Leiden" zocht de verklaring voor de grote opkomst vooral in de grote aandacht die de dinosau riërs in de media hebben ge kregen. Zo werd de expositie in diverse televisieprogram ma's aangekondigd en juist die publiciteit brengt veel mensen op de been. Een andere ver klaring was het slechte weer dat veel mensen gisteren heeft doen uitzien naar vertier on derdak. Dat laatste kwam voor velen niet helemaal uit want wie geen paraplu had meege nomen maakte grote kans op een nat pak voordat het Pest huis kon worden betreden. Volgens Jehee had de drukte ook voordelen. De bezoekers kwamen in het Pesthuis maar langzaam schuifelend vooruit en daarom konden de „mon sters" goed worden bekeken. De organisatie rekende vooraf op 100.000 bézoekers, maar Je hee zei gisteren dat die schat ting na de ervaringen van de eerste dagen misschien toch nog aan de lage kant is. De reacties van het publiek waren enthousiast. Onder de bezoekers waren veel kleine kinderen, die de confrontatie met de levensechte dino's vrij wel allemaal goed doorston den. Slechts een enkele peuter kwam bevend naar buiten. Tranen waren er ook, gister middag. Niet van angst, maar van verdriet. Want toen om tien over vier gistermiddag de organisatie iedereen afraadde nog in de lange rij (wachttijd ruim een half uur) te gaan staan, stroomden de bezoekers nog massaal toe. Voor enkele kinderen was de teleurstelling erg groot en de mededeling dat de dinosauriërs nog wel even in Leiden zijn was niet echt een troost. KEES VAN HERPEN Glas-afdeling RMO in nieuw jasje De glas-afdeling van het Rijks museum van Oudheden (RMO) heeft sindskort een nieuwe op zet en een vernieuwde exposi tieruimte. Het glas uit de oud heid is nu opgesteld naar de techniek waarmee het is ver vaardigd. Tot nu toe stonden de vazen, potjes en andere ge- bruiks- en kunstvoorwerpen chronologisch en naar gebied van herkomst opgesteld. Ver der is de expositieruimte in een nieuw jasje gestoken. De „verouderde" witte vitrines met TL-licht die tegen de mu ren stonden zijn veranderd in donkerrode kasten met mo derne spotjes die zig-zag staan opgesteld. Naast deze kasten zijn illustraties opgehangen waarop de verschillende ma nieren van glasmaken onder andere blazen, persen en de coreren staan afgebeeld. Aan de hand hiervan is de ver andering en verfijning in tech niek van het maken van de oudste kunststof ter wereld te zien. Enkele kruikjes wekken door hun vorm en gaafheid niet de indruk enkele honder (Vervolg van voorpagina) LEIDEN De tentoon stelling „Dinosaurariërs in Leiden" is al na drie da gen aan een nieuwe naam toe. „Dinosauriërs verove ren Leiden" lijkt de beste keuze nu in drie dagen tijd, vrijdag, zaterdag en zondag, 12.600 belangstel lenden naar de levensech te prehistorische monsters in het Pesthuis zijn komen kijken. De vijftien „dino's" staan nog tot en met 28 oktober in het Pesthuis, maar het leek wel alsof dit weekeinde het laatste was. Veel nieuwsgierigen moesten gisteren tot anderhalf uur in de vaak honderden me ters lange rij staan voordat zij een blik op de dinosauriërs konden werpen. Van tijd tot tijd werden de wachtenden ge- tracteerd op een fikse regen bui, maar die werd geduldig getrotseerd. Agenten van de Leidse politie moesten gisteren op de drukste uren, tussen twee uur en half vier, het verkeer in goede ba nen leiden. Een echte chaos bleef uit omdat kon worden geparkeerd op het grote ter rein van het Academisch Zie kenhuis. Volgens een woord voerder van de politie was er op het parkeerterrein van de ijshal aan de Vondellaan nog ruimte genoeg. De ijshal ligt op een steenworp afstand van het Pesthuis. De woordvoerder zei dat het gisteren in de stad net zo druk was als op een za terdag. Volgens de organisatie kwam overigens een kwart van de bezoekers per trein. De NS verkoopt kaarten die recht geven op een treinreis naar Leiden èn een bezoek aan de tentoonstelling. Volgens hem worden in de ko mende drie jaren ook andere afdelingen onder handen ge nomen. In 1993 moet, als het RMO haar 175-jarig bestaan viert, de operatie zijn afgerond. Het RMO is dagelijks geopend van tien tot vijf uur en op zon dag van twaalf tot vijf uur. FOTO: PR de „dino's" in het Pesthuis. foto: wim van noort den jaren oud te zijn, maar eerder uit de vorige eeuw te stammen. „Er is dus meer in formatie bijgekomen. Samen met de vernieuwingen is de af deling aangepast aan de mu seum eisen van deze tijd", al dus RMO-medewerker M. Bulk. Anderhalf uur wachten, vaak in de stromende regen, voor een bezoek aan NACHTZUSTER BOER MET PENSIOEN Informatie-avond De Sector Opleidingen Sociale Arbeid (SOSA) houdt woens dag een informatie-avond. SOSA verzorgt opleidingen op het gebied van sociale dienst verlening, arbeidsmarktpoli tiek, personeelsbeleid en maat schappelijk werk. De bijeen komst begint om 19.00 uur in het SOSA-gebouw aan de Boerhaavelaan 345. Informa tie: 071-171711 Meditatie Frides Lameris van het Maha- rishi Vedisch Instituut houdt donderdag een lezing in res taurant de Haagse Schouw. Onderwerp is trancedeiite me ditatie. De spreekbeurt begint om 20.00 uur. Voor informatie: 01751-77740. Man door baksteen getroffen LEIDEN Een 33-jarige Am sterdammer is vrijdagavond aan zijn hoofd gewond geraakt toen een steen door een ruit van een bovenwoning aan de Laat de Kanterstraat vloog. De Amsterdammer was in de wo ning op bezoek. Hij werd ge raakt en moest met een her senschudding en een ge scheurd oor naar het Acade misch Ziekenhuis worden overgebracht. LEIDEN De opleiding Bejaardenzorg was twintig jaar geleden geen succes aan het begin van de car rière van „nachtzuster Boer". Maar verder ver liep haar „transfer" vanuit het drogisterijvak naar huize Solglytt op rolletjes. Ze had het in de afgelo pen twintig jaar enorm naar haar zin. Haar ver trek veroorzaakt dan ook de spreekwoordelijke pijn in het hart. „Omdat het moet, ik word 65 jaar", vertelt ze. Vorige week draaide ze in de nacht van donderdag op vrijdag haar laatste nachtdienst. Zater dag is ze feestlijk uitgeluid in het tehuis aan het Plantsoen. „Het was net of ik bij mijn fa milie zat elke nacht, je was vertrouwenspersoon. Dat zal ik missen en daarom vind ik het jammer dat ik ermee moet ophouden", vertelt de full time nachtzuster. Ze wuift de verbazing weg die rijst als blijkt dat ze altijd, twintig jaar lang, 's nachts „zusterde' in haar tehuis. „Ik slaap overdag ook stukken beter dan 's nachts, al zal ik nu mijn ritme moeten omgooien", verklaart ze. Net als haar afscheid nu was haar entree in de verpleging twee decennia geleden een ge dwongen excercitie. „Ik had een drogisterij, maar daar moest ik in 1970 mee stoppen", vertelt Boer. Moraal van dat verhaal is dat de supermark ten haar aandeel van de markt grotendeels hadden veroverd. „Maar ik had na een scheiding wel vijf kinderen waarvoor ik de kost moest verdienen en die hadden bovendien overdag een moeder nodig", legt Boer uit. Waarom ze toen, als leider van het eenoudergezin, geen beroep op de WW of een ande re sociale voorziening deed? „Je hebt kinderen en daar moet je zelf voor zorgen. Wer ken dus voor de kost en op deze manier kon dat. Ik zag 's morgens nog net de kinderen en als ze naar school waren, schoof ik mijn bed in. Tussen de middag redden ze zichzelf, dus dat ging goed". Kerstkaart Op haar werk had ze het enorm naar haar zin. Vanaf het begin eigenlijk al. Ze ging in Solglytt als nachtzuster aan de slag, vaak alle zeven de nachten die een week telt. Ze kreeg er de zorg over bejaar den, drankverslaafden en an dere mensen die niet meer voor zichzelf konden zorgen. „Velen zijn het rechte spoor kwijt geraakt en komen meestal niet meer in het nor male leven terug", beschrijft Boer. Een kleine dissonant was in het begin de opleiding Bejaar denzorg die moest worden ge volgd. „Ik had wel wat diplo ma's, maar men vond het het best als ik die cursus zou ha len". Zo ver kwam het dus op geen stukken na. „De eerste les lieten ze me een kerstkaart kleuren en in de tweede les kregen we te horen wat er al lemaal in een kast voor de schoonmaak hoorde te zitten", beschrijft Boer. „Dat was dus pure theorie, in 1970 ging dat in de praktijk zo helemaal niet. Waar een vaatdoek hoor de te zijn, werd dat met een oud hemd gedaan, logisch toch". De derde les deed voor Boer de deur dicht. „Ik moest vla koken. Nou, dat deed ik dus al jaren voor mijn kinderen. Dus ik zei: als je niks anders weet, dan kom ik niet meer". Einde cursus bejaardenzorg dus. „De directeur van Solglytt had ei genlijk wel verwacht dat het zo zou gaan", bekent Boer la chend. Ze mocht, dat moge duidelijk zijn, ook zonder het diplomaatje blijven. zelf geen verdriet gedaan. „In de nacht komen bepaalde mensen makkelijker naar je toe met hun verhalen. Het is rustiger dan overdag, er zijn geen andere mensen in de om geving. Ik was echt een soort vertrouwenspersoon, kreeg een soort familieband met de patiënten", schetst ze. „Dat contact, dat vond ik het leuk ste. Het delen in geluk en ver driet". De verbondenheid kwam tot uitdrukking direct na de vakantie. „Dan kwam ik terug en zaten er zestien in plaats van acht mensen om elf uur 's avonds op me te wach ten. Om te weten hoe het op vakantie was geweest. Dan moest ik vertellen". Liefde Hoe „erg" Boer met Solglytt verbonden was, blijkt wel uit het feit dat ze zeven dagen per week en ook op feestdagen in het tehuis werkte. Op feestda gen, zoals bij de jaarwisseling, nam ze haar kinderen en spe ciale hapjes mee. „Om er voor iedereen een leuk feest van te maken". Slopend vond ze haar nachte lijke betrekking niet. „Je was best hard aan de slag. De boel een beetje opruimen, mensen naar het toilet brengen, drin ken geven en luisteren. Maar als je het met liefde doet, is niet erg. En je maakt veel Ex-nachtzuster Boer: „Ik slaap overdag trouwens lekkerder dan 's nachts". mee: moeilijke momenten, als iemand plots ziek wordt en na korte tijd overlijdt of mensen bgeleiden op hun sterfbed. Misschien is het voor een gelo vig mens ook wel makkelijker om dit werk te doen", veron derstelt Boer. Zuster Boer nam afgelopen za terdag afscheid. Op Solglytt en mét de bewoners en met haar kinderen, dat spreekt voor zich. „Maar reken dat ik het zal missen hoor", weet ze. „Ik ga in het vervolg nog wel langs", kopndigt ze aan. „Maar

Leidse Courant | 1990 | | pagina 7