„Westgeld heet voortaan óns geld DDR-BURGERS HALEN D-MARK JUICHEND IN Volgend jaar Westlandse verse groenten naar Japan BUITENLAND EeidócSomont MAANDAG 2 JULI 1990 PAGINA 5 opnieuw slag WARSCHAU De Burgerco mités van Solidariteit hebben zaterdag een voorstel verwor pen om zichzelf om te vormen tot een politieke partij in de vorm van een federatie die de regering van premier Tadeusz Mazowiecki zou steunen. Lech Walesa had de burgercomités - in 1988 mede door hem opge richt - opgeroepen dit idee van een pro-regeringspartij te verwerpen, omdat dit volgens hem zou kunnen leiden tot een nieuwe dictatuur in Polen. Slechts tien van de 170 gedele geerden van de comités uit de provincies steunden het rege ringsvoorstel. De comités heb ben zich ontpopt als de mach tigste politieke groepering in Polen en bezorgden Solidari teit dank zij hun ondersteu nende werk afgelopen jaar twee keer een overwinning. Gisteren kwamen 75 gedele geerden van de comités op verzoek van Mazowiecki-aan- hangers nog eens bijeen. IRA doodt twee politiemannen BELFAST Een sluipschut ter heeft zaterdag op klaar lichte dag in het centrum van Belfast twee politiemannen doodgeschoten. De politie van de Noord ierse stad zei dat de twee dienst hadden in een drukke winkelstraat. Daar werden zij onverwacht onder vuur genomen. Eén politiea gent was direct dood, de ande re overleed later in een zie kenhuis. Het verboden Ierse Republikeinse Leger (IRA) heeft de verantwoordelijkheid voor de aanslag opgeëist. Kaper blijkt dienstweigeraar STOCKHOLM De 19-jarige student die zaterdag een Sov jetvliegtuig kaapte en de piloot onder bedreiging van een nep- granaat dwong naar Zweden te vliegen, zei de Sovjetunie te ontvluchten om te ontsnappen aan de militaire dienstplicht. In totaal zijn de afgelopen drie weken al zes Sovjetvliegtuigen gekaapt en gedwongen naar het buitenland te vliegen. BERLIJN Oost-Berlijn, Alexanderplatz, een mi nuut voor middernacht zaterdagavond. Een jonge man schudt een fles met DDR-sekt en probeert met alle macht de kurk er tot nul-uur-nul op te hou den. Het lukt niet. Vijf tien seconden voor tijd knalt de kurk eraf eri spuit een sektfontein op. Vuurwerk knalt, gejuich stijgt op uit duizenden ke len. Met handen vol worden licht metalen Oostduitse munten de lucht ingegooid. Slechts kinde ren en buitenlandse nieuws gierigen rapen deze 'alu-chips', die overigens voorlopig nog volop geldig blijven, op. Onder luide bijval steekt een jongen die op de internationale klok op het bekendste plein van de DDR is geklommen een bank biljet van vijf Ost-mark in brand. „Nu zijn wij Wessies!", roept een omstander. „West- geld bestaat niet meer. Óns geld heet het nu!" Vele duizenden blijken te zijn samengestroomd, eigenlijk tot hun eigen verbazing. Niets was georganiseerd, niets was afgesproken. Met een feilloos gevoel voor het historische be lang van de 'oerknal' en 'D(M)-Day' vinden ze dat ze bij elkaar moeten zijn. Even worden alle zorgen over koop kracht, pensioenrechten en vooral arbeidsplaats opzij ge zet. Volslagen onbekenden vallen elkaar in de seconden en minuten na middernacht in de armen. „So ein Tag, so wunderschön wie heute, so ein Tag, der sollte nie vergeh'n!", schalt het uit de kelen van een grote hossende groep Oost- en Westberlijners. Het verkeer in de binnenstad loopt vast. De inzittenden vin Meesterspion Wolf wil zich melden HAMBURG Het voormalige hoofd van de spionagedienst van de DDR, de legendarische Markus „Mischa" Wolf, zal zich na de totstandkoming van de Duitse eenwording melden bij de justitiële autoriteiten. In een vraaggesprek met het Westduitse blad 'Der Spiegel' zegt de 67-jarige gepensioneerde meesterspion: „Ik heb weliswaar geen vertrouwen in de Westduitse justitie. Maar ik geloof met behulp van een be kwame advocaat en door de intelligentie die volgens mij bij veel politici aanwezig is, een proces aan te kunnen". De ex- spion pleit in het interview bovendien voor een algehele am nestie voor alle voormalige agenten. „Zo krijgen zij de moge lijkheid hun loyaliteit tegenover het verenigd Duitsland en zijn grondwet te uiten". den het in overwegende mate prima. Luid toeterend en uit de vensters zwaaiend begroe ten ze de komst van de West duitse mark, één van 's we relds hardste valuta's, als hun wettige betaalmiddel. Veertig jaar lang mochten DDR-bur- gers dit geld niet bezitten. Wie het op welke manier dan ook in handen kreeg moest het aan de staat afdragen in ruil voor Forum-coupons. Daarmee konden ze dan terecht in de 'Intershops', winkels met een Westduits assortiment, bedoeld om de westerse bezoekers te bewegen hun begeerde geld uit te geven. 7A1 dat moois' De Intershops bestaan niet meer. Alles wat daar te koop was plus nog veel meer staat nu tegen concurrerende prij zen in de winkels in de DDR. En sinds gisteren beschikken de DDR-burgers over het geld waarmee ze al dat moois kun nen kopen. De monetaire unie tussen de beide Duitslanden is sinds nul-uur-nul een feit. Evenals de economische unie, evenals de sociale unie. Het staatsverdrag waarin dit alle maal tot in de finesses is gere geld, is in werking getreden. Met onmiddellijke ingang gel den in de DDR het Westduitse belastingrecht en het West duitse sociale rechtssysteem. De grootste stap naar de een wording van de beide Duits- landen is gezet. Historisch gezien is er iets heel merkwaardigs gebeurd. In 1948 was de invoering van de D-mark in de als economisch gebied samengevoegde bezet tingszones van de Amerika nen, de Britten en de Fransen (de Trizone) de oorzaak van de splitsing van Duitsland in de Bondsrepubliek en de DDR. Nu maakt diezelfde D-mark de scheiding ongedaan. Als zelfstandige staat heeft de DDR nu nauwelijks nog iets te vertellen. Alle financiële be slissingen vallen voortaan in Frankfurt am Main. President Karl Otto Poehl van de West duitse Bundesbank beheert nu de geldkraan van de DDR. Niemand lijkt erom te treuren. Niemand? Toch wel. Onder langzame trommelslagen van een man met een zwarte band om zijn hoofd houden enkele jongelui, volgens omstanders trouwe aanhangers van de PDS (de opvolger van de vroe gere communistische staats partij SED) een DDR-vlag ge spreid. Erop liggen tientellen DDR-munten. Een vrouw die de vlag mede vasthoudt plengt dikke tranen. Echt nat wordt de vlag echter van een ont kurkte fles bier die een feest vierder erop gooit. Enkele mi nuten later druipen de rou wenden af. Eveneens om nul-uur-nul Een inwoner van Oost-Berlijn toont triomfantelijk de zojuist verworven D-marken. heeft, aan de rand van de Alexanderplatz, een bank de deur geopend. Het is de enige plaats in de hele DDR waar op dit moment al de cheques kun nen worden verzilverd waar voor de DDR-burgers de afge lopen weken zo geduldig in de rij hebben gestaan. De rij wachtenden staat tot ver om de hoek in de Karl-Liebk- necht-Strasse; lengte bijna een kilometer. Elk kwartier mo gen twintig mensen naar bin nen. Wie achteraan staat kan uitrekenen dat-ie nog zal wachten wanneer om negen uur duizenden kantoren hun deuren openen waar het be geerde geld kan worden opge haald. Enkele overenthousiasten klimmen op de luifel boven de bankingang. Het komt tot een kloppartijtje met de politie, die vier man arresteert en een slagstok en een helm kwijt raakt. Dertien wachtenden vallen flauw en moeten per ambulance worden wegge bracht. Twintig anderen kun nen ter plekke door Rode- Kruishelpers worden behan deld. 25 miljard D-mark was de af gelopen weken met goedbe- waakte, onopvallende vracht wagenkonvooien de DDR bin nengebracht en vervolgens met opvallende geldtranspor ten onder politie-escorte naar de uitgiftekantoren gereden. In de loop van zondag blijkt in de uitgiftebureaus, dat de DDR-burgers hun feestroes kennelijk gauw hebben weg geslikt. Om vijf uur 's middags hebben ze nog maar een kwart van de gereed liggende 25 mil jard afgehaald. Voor de West duitse minister van financiën Theo Waigel is dit aanleiding de volksgenoten in de DDR een groot openbaar compli ment te geven voor hun be zonnenheid. Een kooproes sluit hij uit. Of dat klopt moet nog blijken. Deze zondag kan de DDR-bur- ger zijn geld alleen kwijt in de horeca en bij tientallen markt- kraampjes in de binnensteden. Bij de gelduitgiftekantoren is de wachttijd inmiddels tot en kele minuten gereduceerd. In Oost-Berlijn gaat menigeen op speurtocht langs de inmiddels grotendeels met het nieuwe westerse assortiment ingerich te winkels. Associaties met 'Alice in Wonderland' dringen zich op. Hele gezinnen ver dringen zich voor de etalages van een zaak in wasmachines, vaatwassers, fornuizen, stof zuigers, magnetronovens en dergelijke. Het vensterglas wordt steeds ondoorzichtiger door de ertegen gedrukte neu zen, voorhoofden en vingers. Zeker in Oost-Berlijn mag dat bijzonder heten. De meeste in woners hebben toch inmiddels wel uitgebreid rondgekeken in West-Berlijn? „Jazeker", zegt een vrouw, die van de ene in Oostduitse DSU in problemen OOST-BERLIJN De Oostduitse DSU (Duitse So ciale Unie) verkeert in de problemen nadat het afgelo pen weekeinde enkele vooraanstaande leden de partij hebben verlaten. Za terdag zegde de minister van binnenlandse zaken Pe- ter-Michael Diestel zijn lid maatschap op en gisteren volgden drie anderen zijn voorbeeld. Diestel stapte uit de partij nadat deze kritiek op hem had geleverd omdat hij voormalige communistische veiligheidsagenten had aan genomen. Zijn vertrek uit de DSU leidde tot specula ties dat hij ook zou moeten opstappen als minister, maar een medewerker van premier Lothar de Maizière verklaarde dat er geen plannen zijn Diestel aan de kant te zetten. De drie an deren, oud-partijleider Joa chim Hubertus Nowack, de voormalige secretaris-gene raal Ralph Schick en de staatssecretaris van land bouw Dieter Schwarze, stapten op uit onvrede met de partijleiding die niet lan ger de christelijke geest zou belichamen waarin de partij was opgericht. De rechtse DSU, die deel uitmaakt van de coalitieregering, heeft 25 van de 400 zetels in het par lement. Kaunda wijzigt militaire top LUSAKA President Ken neth Kaunda van Zambia heeft gisteren wijzigingen aan gebracht in de militaire top na berichten over een mislukte poging tot een staatsgreep van een ongedisciplineerde, ver warde soldaat. De bevelhebber van het leger, Garry Kalenge, werd uit zijn functie ontheven en vervangen door generaal Francis Sibanda. Kaunda be noemde generaal Hananiah Lungu tot minister van defen sie. Hij is de opvolger van Fre derick Hapunda die begin deze maand aan de kant werd ge zet. Volkstelling China kan niet nauwkeurig PEKING In China is gisteren de vierde na tionale volkstelling van start gegaan. De over heid wil zo een beeld krijgen van de socio-de- mografische trends sinds 1982, toen de laatste volkstelling in China werd gehouden. Een waar leger van zeven miljoen ingezworen volkstel lers is ingezet om de circa 1,1 miljard Chinezen in kaart te brengen. Het zal moeilijk zijn de tientallen miljoenen 'zwarte kinderen' in de statistieken te krijgen. Dit zijn kinderen die door hun ouders niet zijn ingeschreven omdat zij het voorgeschreven kindertal hebben over schreden. Daarbij komt nog een 'zwevende be volking' van 20 tot 50 miljoen zielen. Dit zijn mensen die van het platteland ziin getrokken naar de steden. De definitieve uitslag volgt me dio 1992. Tegen die tijd kan de demografische toestand weer geheel veranderd zijn. Amerikaan ontvoerd in Filipijnen MANILA Communistische guerrilla strijders van het Nieuwe Volksleger (NPA) hebben in de Filipijnen een lid van het Amerikaanse Vredeskorps ontvoerd. Dat heeft de Amerikaanse ambassade gis teren in de Filipijnse hoofdstad Manila be kendgemaakt. De ambassadeur deelde mee dat Timothy Swanson (26) al op 13 juni was ontvoerd op het noordelijke eiland Negros, maar dat de ambassade pas zaterdag werd ingelicht. Het is al de twee keer dat een buitenlander in de Filipijnen wordt ontvoerd. In mei werd een Japanse ontwikkelingswerker ontvoerd door het NPA dat al 20 jaar tegen de regering vecht. Hierbij zijn in de afgelopen drie jaar zeker tien Amerikanen gedood. de andere verbazing blift val len, maar het is toch een wonder dat al dit moois nu plotseling ook bij ons in de winkels staat? En een nog gro ter wonder is dat we nu het geld hebben waarmee we die dingen kunnen kopen". Heeft mevrouw al vaste plannen voor grotere investeringen? „Ja, hoor eens! Geld om alles te kopen hebben wij natuurlijk niet. Zo lang ik niets uitgeef kan ik alles kopen wat ik zie. Maar heb ik eenmaal iets ge kocht, dan is al dat andere moois voorlopig taboe. Nee, ik hou mijn geld nog even vast. Dan droom ik veel mooier". Seine vol dode vis PARIJS Ongeveer 300 brandweermannen en militairen uit de Parijse regio zijn tot gisteravond in de weer geweest om honderdduizenden dode vissen uit de Seine te scheppen. Tussen Triël en Meudon, veertig kilometer westelijk van Parijs werd de afgelopen dagen 50 ton vis opgeruimd. De omwonenden waren vooral blij van de on- draagelijke stank af te zijn. Volgens de specialis ten komt de massale visterfte door een ernstig zuurstofgebrek in het Seine-water. Door de zwa re regenval van de afgelopen week zijn de riolen van Parijs en de voorsteden overgelopen. Veel afvalwater, straatvuil en stof is zo ongezuiverd in de rivier gespoeld. De vissen waren al kwets baar door de lage waterstand en de hoge tempe ratuur. De opgeschepte vissen worden nu tot een gelatine verwerkt die onder andere als basis dient voor schoonheidsprodukten. Volgens biolo gen zal het zeker twee jaar duren eer de visstand in de Seine weer op peil is. Sportief De Amerikaanse president Bush bereidt zich graag sportief voor op belangrijke ontmoetingen. Om zo fit mogelijk te verschijnen op de NAVO-top die donderdag in Londen begint, koos hij voor golf. Hij kan dat overigens doen op zijn eigen buitenverblijf. foto: ap Walesa wint Brokstukken De brokstukken vliegen in het rond nadat een stuntvlieger zijn toestel niet meer in bedwang had kunnen houden tijdens een show boven het Erie- meer. De piloot kwam daarbij om het leven. Het ongeluk gebeurde tijdens een luchtshow boven Buffalo in Canada tijdens het Canadees- Amerikaanse Vrienschaps- festival. foto: ap DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB de terugkeer van peer den schuymer 632 Iedere morgen doet een bewaker in de gevangenis de ronde met een mand brood; Rob, Peer en Philipo krijgen er sa men één en dat is heus niet te veel. De bewaker maakt iedere dag dezelfde ronde en daarvan heeft Bartje geprofiteerd, want hij heeft in één der broden een vijl verstopt, die hij heeft weten te bemachtigen; dat brood heeft hij bovendien in de mand gelegd en wanneer de drie mannen haastig het brood in stukken bre ken, valt de vijl er uit. Rob slaakt een kreet van vreugde. „Kijk, er zit ook een briefje in!" roept Peer en leest snel. „Aha", zegt hij, „we moeten in de kelder afdalen". „In de kelder?" vraagt Philipo verwonderd, „dat betekent een zekere dood". Nee, toch niet, want Bartje schrijft, dat de kelder een geheime uitgang heeft. Snel gaan de gevangenen aan het werk; ze vijlen elkaar de boeien los en dan laat Peer zich als eerste door het gat in de kelder zakken. DEN HAAG Als een tweede onderzoek naar de Middelland- sezee fruitvlieg net zo gunstig afloopt als het eerste, wordt begin volgend jaar een begin gemaakt met het exporteren van verse groenten uit het Westland naar Japan. De ex port van bloemen, bollen en groenten naar dit land uit zo wel de Bollenstreek als het Westland nu nog ter waarde van 130 miljoen gulden kan zo tegen de eeuwwisseling zijn verdrievoudigd. Dat is de verwachting van ir. J.E.C. Spithoven, voorzitter van de produktschappen voor Groenten en Fruit en voor Siergewassen, die gisteren uit Japan terugkeerde. Hij was daar om de laatste obstakels weg te nemen voor een ruime re export van tuinbouwpro- dukten uit genoemde tuin bouwstreken. De tuinbouwprodukten wor den al jaren naar tel van lan den uitgevoerd, maar met name de export naar de Vere nigde Staten en Japan kan nog sterk worden uitgebreid. Een belemmering voor export van verse groenten naar Japan vormde tot voor kort het vlieg je uit het Middellandsezeege- nied, dat voor die produkten schadelijk kan zijn. Bij onder zoek is vorig jaar echter slechts één exemplaar van het beestje in de haven van Rotterdam aangetroffen. Is dat probleem eenmaal opgelost dan staan de exporteurs klaar om de toma ten en paprika's van uitsteken de kwaliteit naar het in dit op zicht verwende en veeleisende Japan uit te voeren. Daarbij moeten problemen als hoge transportkosten en dergelijke zeker niet worden onderschat. Berichten uit Duitsland over de smaak van de Westlandse tomaten, die te waterig zou zijn, verontrusten de heer Spi thoven geenszins. Bij een ob jectief onderzoek naar de smaak is gebleken, dat de Duitse uitspraken onjuist zijn. Met name met het oog op het ene grote Duitsland verwacht hij juist een gunstige ontwik keling. VS bezorgd over Canada WASHINGTON Volgens rapporten van het Amerikaan se ministerie van buitenlandse zaken en de CIA is de huidige ontwikkeling, in Canada scha delijk voor de veiligheid, de handel en de ecologische ban den tussen beide landen. „Als Canada uiteen valt, zijn wij ernstig bezorgd", zei een ver tegenwoordiger van het minis terie. Ter gelegenheid van de Cana dese nationale feestdag riep koningin Elizabeth II gisteren in Ottawa de Canadezen op zich te verenigen in plaats van te blijven stilstaan bij de ver schillen. Zij deed dit in een deels in het Frans en deels in het Engels uitgesproken rede in Ottawa. Verleden week mislukten pogingen een grondwetswijziging aanvaard te krijgen die net Franstalige Quebec een speciale status zou geven. Quebec heeft daarop grotere autonomie van de fe derale overheid geëist en over weegt nu een eigen grondwet op te stellen. Koningin Elisabeth inspecteert een erewacht van de zogehe ten Higlanders. foto: ap 'Walvisvangst niet met grote netten' (Van onze parlementaire redactie) NOORDWIJK Minister Braks van visserij wil dat het gebruik van kilometerslange drijfnetten in de walvisvangst wordt gestopt. Hij hield hier voor vanmorgen een pleidooi bij de opening van de 42e ver gadering van de Internationa le Walvisvangst Comissie (IWC) in Noordwijk. Onlangs hebben de Verenigde Naties een resolutie aangeno men waarin werd vastgesteld dat het gebruik van grote drijfnetten niet langer geoor loofd is. Als er ergens steun gevonden moet worden voor deze afspraak dan is het wel in de Internationale Walvis vangst Commissie, vindt Braks. Verder meent hij dat de ICW het niet alleen moet op nemen voor de door de com mercie bedreigde walvissoor ten, maar ook voor andere walvissen, „of ze nu blauw of zwart zijn, klein of groot, met of zonder tanden en of ze nu in tropische oorden of in het Poolgebied voorkomen". De IWC-leden zitten tot het einde van deze week bij elkaar om de huidige stand van zaken te bespreken en het beleid ten aanzien van de walvisvaart uit te stippelen. Opnieuw luxe auto's opgeblazen in Athene ATHENE In de afgelopen nacht zijn drie BMW's in de Griekse hoofdstad Athene op- ggeblazen, meldde de Griekse politie vanmorgen. Een man die zei lid te zijn van een groep die zich de „Volkswoe de" noemt, verklaarde in een telefoontje met een Atheense krant dat zijn groep verant woordelijk was voor aansla gen. De laatste twee maanden zijn in verscheidene wijken van Athene luxe personenwa gens opgeblazen Enkele aan slagen zijn opg 'ëist door de groep „17 noven ber" die sinds 1975 enkele vooraanstaande Grieken en Amerikanen heeft

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5