Gorbatsjov in het nauw bij begin partijcongres iMgBliliTay Figurant Eline Vere: „Gisteren lijk en vandaag koetsier" BINNENLAND KUNST/RTY ficutócSoiMCMvt maandag 2 juli 1990 pagina 4 ALLES VOOR DE i GEDEKTE TAFEL Vraag naar onze ^^^^^tDruidslijsten HAARLEMMERSTRAAT 165 LEIDEN - TEL. 14 08 92 Nep-agenten steken toerist in brand WEST-BERLIJN Een 56-jarige Rus is giste ren in West-Berlijn het slachtoffer geworden van een wreed misdrijf. Onbekenden overgoten hem midden op straat met benzine en staken hem in brand. De man werd met tweede- en derdegraads brandwonden opgenomen in een ziekenhuis. Een jonge man die zich voordeed als politieman, vroeg de Russische toerist naar zijn papieren. Terwijl hij die tevoorschijn haal de, merkte de man dat makkers van de 'agent' de kofferruimte van zijn auto aan het leeghalen waren. Een van de daders pakte daarop een jer rycan met benzine uit de auto en goot die leeg in het gezicht van de man uit Moskou. Terwijl de brandstof over diens armen en handen liep, staken de daders zijn kleren in brand en sloe gen op de vlucht. Gelijke behandeling Minister Hedy d'Ancona spreekt de bezoekers toe van de Roze Zaterdag in Zwolle. Ze beloofde daarin dat het kabi net voor de zomervakantie bij de Tweede Kamer de Wet Ge lijke Behandeling zal indienen. De ongeveer 10.000 deelne mers aan de manifestatie rege- ageerden met gejuich op die toezegging. Namens de homo organisaties stelde Rob Tiel- man dat Nederland met het oog op de eenwording van Eu ropa andere landen moet be wegen tot een homo-vriende lijk beleid. FOTO: ANP Opnieuw luxe auto's opgeblazen in Athene ATHENE In de afgelopen nacht zijn drie BMW's in de Griekse hoofdstad Athene op- ggeblazen, meldde de Griekse politie vanmorgen. Een man die zei lid te zijn van een groep die zich de „Volkswoe de" noemt, verklaarde in een telefoontje met een Atheense krant dat zijn groep verant woordelijk was voor aansla gen. De laatste twee maanden zijn in verscheidene wijken van Athene luxe personenwa gens opgeblazen. Enkele aan slagen zijn opgeëist door de groep „17 november" die sinds 1975 enkele vooraanstaande Grieken en Amerikanen heeft vermoord. Twaalf Fokkers voor China AMSTERDAM Fokker blijkt behalve met Iran ook met China te onderhandelen over de levering van eveneens twaalf Fokker 100-vliegtuigen. Met de twee orders is in totaal een bedrag gemoeid van rond de twee miljard gulden. Vol gens de woordvoerder komen de onderhandelingen met Chi na nog dit jaar rond. „Door pu blicatie hebben de besprekin gen wel enige vertraging opge lopen. De zaak ligt politiek iets minder gevoelig dan bij Iran, maar prettig is het in de open baarheid komen ervan niet", aldus de woordvoerder. Kinderongevallen ontstaan vooral thuis VALKENBURG Ruim 200.000 kinderen tussen 0 en 14 jaar hebben jaarlijks medische hulp nodig als gevolg van ongevallen, vooral in de privésfeer. Tien procent van hen moet in een ziekenhuis wor den opgenomen en rond 220 kinderen overlijden. Chirurg dr. F.W.J. Hazebroek van het Sophia Kin derziekenhuis in Rotterdam maakte deze cijfers za terdag bekend in Valkenburg waar de Katholieke Nationale Bond voor EHBO zijn congres hield. Volgens dr. Hazebroek ontstaan de meeste onge vallen (rond 94 procent) in de privésfeer en slechts zes procent in het verkeer. Hij vroeg speciale aan dacht voor de behandeling van kinderen met een meervoudig letsel omdat in zestig procent van deze gevallen sprake is van hersenbeschadiging. In dit verband bepleitte Hazebroek de oprichting van kindertraumatologische centra. Nederland bezorgd over Suriname DEN HAAG De Nederland se regering is bezorgd over de rol die het Surinaamse leger in het politieke leven van Suri name speelt. Een Woordvoer der van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag bevestigde zaterdag dat minister Van den Broek de Tweede Kamer een brief heeft gestuurd waarin hij zegt de zelfstandige positie die het Na tionaal Leger in Surname in neemt „zorgelijk" te vinden. Van den Broek schrijft verder dat de regering in Paramaribo blijkbaar „niet bij machte is hiertegen effectief op te tre den". Van den Broek laat dui delijk blijken het optreden van legerleider Desi Bouterse be dreigend te vinden voor de Surinaamse democratie. Israël laat 500 Palesti jnen vrij JERUZALEM Het Israëli sche leger heeft gisteren 500 van de officieel 10.500 Pale stijnse gevangenen vrijgelaten. De aanleiding voor de vrijla ting was volgens de regering een gebaar te maken in ver band met het islamitische of ferfeest. Volgens Palestijnse bronnen ging het om gevange nen die al het grootste deel van hun straf hadden uitgeze ten. Onder de vrijgelaten Pa- lestijnen waren ook kinderen onder de 14 jaar. De Palestij- nen zaten in de beruchte Ket- ziot-gevangenis in de Negev- woestijn, de Ansar-kampen in de Gazastrook en de Megiddo- gevangenis in het noorden van Israël. (Van onze correspondent Alexander Münninghoff) MOSKOU In het week einde voordat het 28e par tijcongres van de CPSU over zijn toekomst als lei der van de Sovjet-commu nisten zal beslissen, heeft Gorbatsjov als president nog snel een paar beslis-' singen genomen. Deze hebben zijn positie in het losgeslagen krachtenveld in de Sovjet-politiek even wel niet echt verduide lijkt. Het belangrijkste wapenfeit zal hem pluspunten opleveren: na wekenlang de Litouwse lei ders niet eens ontvangen te hebben, stelde Gorbatsjov be gin vorige week plotseling een ontmoeting voor aan president Landsbergis en premier Prunskiene. Ze kwamen over vliegen uit hun hoofdstad Vil nius, spraken een paar uur met Gorbatsjov, vlogen terug naar de achterban voor con sultatie, en waren nog geen 24 uur later weer terug in Mos kou. Met als resultaat dat Li touwen terughoudend door de bocht ging, zijn onafhankelijk heidsverklaring voor 100 da gen opschortte vanaf,-het mo ment dat Moskou met bespre kingen begint en in ruil daar voor weer de broodnodige olie uit het Sovjet-achterland krijgt aangeleverd. Letterlijk brood nodig, want de oogst komt er aan en zonder brandstof zou het overwegend agrarische Li touwen een rampzalige slag hebben moeten incasseren. Onderhandelingen Maar meteen rijst de vraag: wat heeft Gorbatsjov de Litou wers eigenlijk te bieden in die onderhandelingen? Onderhan delingen die overigens pas na het einde van het vandaag be gonnen partijcongres, dus niet eerder dan over tien dagen, kunnen starten. Mooi bewijs dat de leidende politieke rol van de CPSU nog steeds volop aanwezig is, want het centrale gezag is eenvoudig niet in staat voor staatszaken een partijloze onderhandelingscommissie sa men te stellen. Er is immers in maart een wet aangenomen door het Sovjet-parlement die uittreding uit de Sovjetunie door de deelrepublieken aan strenge regels bindt, met een minimale wachttijd van vijf jaar, die al heel snel tot 10 jaar oploopt als bij een eerste refe rendum niet meteen een over-^ weldigende meerderheid wordt behaald. Dat zullen de Litouwers nooit accepteren; maar hun premier Prunskiene liet weten, dat de hele procedure voor Litouwen wellicht tot twee a drie jaar bekort kon worden, onnodig te zeggen, dat hierdoor - als het waar is - een precedent wordt geschapen waar Gorbatsjov nog enorme moeilijkheen mee kan krijgen en het is dan ook meer dan begrijpelijk dat de beide andere Baltische staten, Letland en Estland, dit week end hebben aangedrongen op een '3 l'-formule: Zij willen ook immers afscheiding en nu Litouwen in onderhandelin gen met het Kremlin een voorkeursbehandeling lijkt te gaan krijgen, willen zij maar al te graag aanschuiven. Maar als straks - we noemen maar een dwarsstraat - de Russische Republiek of Georgië op een zelfde soort verkorte procedu re aan zouden gaan dringen, wat moet Gorbatsjov dan doen? Tijdelijk succes Zo lijkt het bewijs geleverd dat Gorbatsjov met zijn Litouwse doorbraak in de eerste plaats een tijdelijk succes op het par tijcongres voor ogen stond, zo dat zijn tegenstanders hem het uiteenvallen van de Sovjetunie niet in alle hevigheid kunnen aanwrijven. Maar het lijkt een zacht eitje om door de bord kartonnen facade heen te prikken: De wet op de uittre ding ligt er immers, Litouwen accepteert die niet, en dus heeft Gorbatsjov zichzelf tot een onmogelijk dwangpositie veroordeeld. Twee opmerkelijke presiden tiële besluiten van het week end lijken de onzekere schip perende positie van de Sovjet president te onderstrepen. Za terdag ondertekende' hij een oekaze, waarin de verbannen schrijvers Zjores Medvedjev, Vladimir Maksimov en Alek- sandr Zinovjev „uit menselijke overwegingen" hun Sovjet staatsburgerschap terugkre gen. Het drietal, respectievelijk uit geweken naar Londen, Parijs en München, was spraakma kend in de jaren zeventig van wege hun scherpe, gefundeer de kritiek op het Sovjet-bestel onder Breznjev, de tijd die nu algemeen met 'stagnatie-perio de wordt aangeduid. Het presidentiële besluit lijkt dus het zoveelste bewijs van vooruitstrevendheid, maar in een telefonisch gesprek, zater dagavond, met deze correspon dent, liet Zinovjev al weten dat hij niet naar zijn vaderland zou terugkeren zolang zijn boeken (het vernietigende 'Gapende Hoogten' als hoogte punt) niet in de USSR worden uitgegeven - en dat is nog steeds niet het geval. KGB De volgende handtekening die Gorbatsjov als president dit weekend zette, was onder de verklaring waarin de pas ge pensioneerde KGB-generaal Aleg Kalugin al zijn staatson derscheidingen kwijtraakte, alsmede zijn militaire rang en zijn titel van 'Eremedewefker van de Staatsveiligheid'. Kalugin had de afgelopen week in de Sovjet-pers, voor .KOOKWINKEL Lagostina B.K. Spring W.M.F. Fissier Gero Sigg Le Creuset Cousance „Toen die scène een paar keer over moest, hadden mijn colle ga's best medelijden met me. Voor die rotklusjes ben ik aan genomen, en ik geniet er van". De rol van stand-in is overi gens niet zonder risico's, want .zo moet de Scheveningse bij voorbeeld vanmiddag waar schijnlijk ook nog opdraven bij het filmen van een ongeluk met een paardenkoets. Eline wandelt met een kereltje, Ben, door de straat en wordt daarbij bijna aangereden. De Scheve ningse klaart die klus. „Ik vind het overigens knap dat Marianne toch het liefst zelf de zware dingen wil doen", zegt Andrea. Hoewel ze mo menteel een avondopleiding orthopedagogiek in Leiden volgt, droomt ze wel eens over een filmcarrière. „Ach, wie wil dat niet?" Het hardop mij meren over gouden bergen en het witte doek wordt ver stoord door de opnameleider: „Hurry, hurry. Over een mi nuut mogt iedereen de set op". JOËL BATENBURG Architecten- prijs voor rijksbouw meesterschap SERVIEZEN Thomas Friesland Wedgwood Arzberg Villeroy Boch Midwinter Mosa Rosenthal Johnson Brothers Royal Albert SNELKOOKPANNEN GLASSERVIEZEN I Zwiesel I Christinenhütte I Cristal d'Arques I Thomas 1 Villeroy Boch Spiegelau Eisch Klingenbrunn DEN HAAG Rijksbouw meester prof.ir. K. Rijnboutt heeft zaterdagavond in Den Haag aan de vooravond van de Dag van de Architec tuur de BNA-kubus ont vangen, de jaarlijkse onder scheiding van de Bond van Nederlandse Architecten (BNA). De Rijksbouwmeester kreeg de prijs „voor zijn be langrijke rol bij het waarbor gen van de architectonische kwaliteit van de rijkshuisves ting". Op de Dag van de Ar chitectuur, zoals die gisteren gehouden is, hebben enkele duizenden mensen in Den Haag en omgeving gebouwen bezocht die anders niet toegan kelijk zijn. Alle panden, waar onder yerschillende ministe ries, werden bemand door stu denten bouwkunde van de TU-Delft. Verder waren er le zingen, prijsvragen, rondritten en exposities. Voorafgaande aan het vandaag begonnen partijcongres werd gisteren in Moskou op straat al fel de Sovjet-staatstelevisie en voor de BBC geen spaan heel gelaten van de KGB: Nog steeds een Stalinistische orga nisatie, vond hij, die als het moet van de ene dag op de an dere de perestrojka de nek kan omdraaien, wat ze ook zal lukken, want de KGB heeft meer mensen in dienst dan de CIA en de FBI samen en kijk maar naar de lastercampagne tegen Boris Jeltsin begin dit jaar, en de manier waarop het onderzoek door de rechters Gdljan en Ivanov in verband met de wijdverspreide corrup tie-praktijken in de USSR werden afgestopt op het mo ment dat hooggeplaatste Kremlin-gangers (de conser vatieve Ligatsjov in het bijzon der) in het geding dreigden te komen. De KGB is bezig vanaf een zeker niveau, in opdracht van de partij, belasterend be wijsmateriaal te vernietigen, was Kalugins boodschap. De KGB zelf reageerde afgelo pen donderdag in de Pravda met een stuk waarin van Ka lugin geen spaan Werd heel gelaten: hij zou door zijn ge borneerde gedrag zelf een spion binnen de CIA-top in Amerika zijn kwijtgeraakt, was terecht ontslagen en zou nu uit misplaatste wraak zijn zogenaamde onthullingen doen. Hoe dit ook zij, het feit dat de president van de USSR „op voorstel van de KGB" de tota le ontluistering van een mede werker van de heidsdienst met zijn handteke ning bekrachtigt, geeft te den ken. Want wat men Kalugin verwijt is immers slechts, dat hij, al buiten actieve dienst, de KGB in de pers zwart maakt. Hij noemt geen namen, ver klapt geen geheimen, maar zegt alleen dat het met die li beralisatie binnen de KGB (daar is de laatste maanden hoog over opgegeven) behoor lijk tegenvalt. Dat Gorbatsjov zijn handtekening onder Kalu gins ontslag heeft gezet, geeft dus te denken: zonder effectie ve druk van de KGB zou dat niet goed mogelijk zijn ge weest, en het is dus zonnek laar dat de Sovjet-president met deze organisatie meer re kening moet houden dan hem waarschijnlijk lief is. TAFEL BESTEK Keltum W.M.F. Wilkens B.S.F. Robbe Berking Gero Gero - Young Rosenthal ga koffie halen". Op de set wordt voor iedereen prima ge- De voormalige onderwijzeres van De Kubus in Schevenin- gen, Andrea den Haring (23), is niet zomaar een figurante. Ze is stand-in voor de hoofd rolspeelster, Marianne Basler, de actrice van Zwitserse af komst. Nep-hoof drolspeelster wil zoveel zeggen, dat als de rol van Basler te zwaar wordt Andrea komt opdraven. Geen probleem, want de Scheve ningse heeft dezelfde maat en lang, blond haar. Haar gezicht wordt niet gefilmd en ze hoeft niks te zeggen. Alle 58 opna- medagen is Andrea van de partij. De afgelopen week is bar geweest, omdat er gefilmd werd in nagemaakte storm en slagregens. Om te voorkomen dat Marianne en Andrea al te nat werden hadden zij allebei onder hun fraaie, uit Engeland afkomstige kleding een heus duikpak aan. De figurante: Het sneeuwde plaatselijk in de Vos-in-Tuinstraat. SUSKE EN WISKE DE KLEINE POSTRÜITER DEN HAAG Wat heb ben een onderwijzeres, stukjesschrijfster van een hardrock-magazine, de adviseur van Lubbers en een hoofdagent met el kaar gemeen? Ze komen allen uit Den Haag en zijn figurant in Eline Vere, de speelfilm die begin 1991 in de Cannon-theaters in première gaat. Dit week einde werden opnamen gemaakt in de Haagse Vos-in-Tuinstraat. Op de set sneeuwde het, in de rest van het land was het tussen de regenbuien door droog. „Eline is een typisch Haags produkt", zegt Arjan Boot van het gelijknamige castingbu reau in Amsterdam. Hij heeft weinig tijd, want zo dadelijk wordt er weer gedraaid. Liters nep-sneeuw worden ondertus sen weer aangemaakt. „Zo'n 200 van de in totaal 250 figu ranten in ,deze produktie ko men uit de buurt van Den Haag", aldus Boot. „Dat heeft natuurlijk niet alleen met reis- en verblijfkosten te maken. Eline woonde jarenlang in deze stad. Haar leven is een Haags verhaal, daar moet je dan ook die mensen vandaan halen vind ik". Volkstuin Het zal Wim van der Heijden (61) uit de wijk Mariahoeve in Den Haag worst wezen waar de film gemaakt wordt. Als 'ie maar meedoet. Wim, voorma lig ambtenaar in Rijswijk, doet al twaalf jaar aan film. Eerder speelde hij in Soldaat van Oranje - ,<Fijne vent, die Rut-, ger Hauer" - en het PR-spotje Den Haag Bruist, dat binnen kort op tv te zien is. Hij begon met amateurtoneel in Voor burg. Vorige week mocht Wim, die sinds een jaar met vut is, voor een andere film, Mieteren van Frans Weiss, voor het eerst een paar woorden zeggen: „Hansje, je moet je gereed maken jongen". Van der Heijden zegt: „Ik sta bij elf castingbureaus inge schreven. Ik vind het heerlijk werk, mijn vrouw ook. Die doet niet mee, maar ze maakt foto's als ik bezig ben. Sommi ge mensen op mijn leeftijd hebben een volkstuin, ik doe dit. Gisteren was ik een bloot lijk, vandaag kruidenier. Heerlijk". De economisch adviseur van minister-president Lubbers, de heer Kieboom, loopt ook in de Vos-in-Tuinstraat. Hij schijnt er lol in te hebben vandaag eens iemand anders te zijn. Dat geldt ook voor Kees Dor regeest (38), hoofdagent bij de recherche van Den Haag. Hij doet sinds 1986 de film er een beetje bij. In Honneponnetje mocht hij voor het eerst een paar regels zeggen. „Op het bureau vinden mijn collega's dat prachtig. Ik werk graag met Hagenaars. Wij zijn rusti- hardrock-magazine. „Een lek kere combinatie". Ambities om bij de film te gaan heeft ze niet. „Nee. Ik vind dit wel grappig. Puur eenmalig. Het is begonnen met een VVV-recla- mespotje. Ik las een adverten tie in de krant en toen is het balletje gaan rollen". Paul Pas drentelt heen en weer. Hij baalt, zegt hij. Paul speelt in Eline makelaar en huisknecht. „Shit. Het duurt allemaal zo lang. En dan die rotsneeuw. Ik ger en geconcentreerder dan Amsterdammers. Die doden meestal de tijd met het tappen van vieze moppen". Stand-in Petra Arkesteijn, een jonge, vlotte dame uit het Westlandse plaatsje De Lier is een rijke vrijgezel. Dat geldt alleen in Eline Vere. Wat ze precies in de film moet doen, hoort ze straks. „Dat wachten houdt het spannend". Petra werkt bij Rijkswaterstaat en schrijft in haar vrije tijd stukjes voor een

Leidse Courant | 1990 | | pagina 4