Pronk: Veel meer geld Afrika „Misselijk makende grappen onacceptabel Treinen in brand bij hevig noodweer NS maakt terugkrijgen voorwerpen goedkoper Tientallen motoren gestolen bij TT Advocaten van krakers voorzien chaotisch proces Naar Smakt voor een goede vri jer! BINNENLAND QeidóaOowtcunt MAANDAG 2 JULI 1990 PAGINA 3 Studenten willen met Ritzen praten DEN HAAG De Landelijke Studenten Vakbond (LSVB) heeft onderwijsminister Ritzen uitgenodigd voor een nieuw overleg over de studiefinancie ring. De bond ziet hiertoe een mogelijkheid omdat de Twee de Kamer afgelopen donder dag besloot niet voor het zo merreces te praten over Rit- zens plannen omtrent de stu diefinanciering. Robert Gies- berts (23) uit Utrecht is zater dag tot voorzitter gekozen van de LSVB. Aftredend voorzitter Jaap de Bruijn had wegens zijn studie geen tijd meer voor een tweede termijn. ALKMAAR Tijdens hevig noodweer is zaterdag op het sta tion van Alkmaar een leegstaande trein door blikseminslag in brand geraakt en volledig uitgebrand. De brand sloeg over naar een er naast staande dubbeldekstrein, waarvan ook een deel werd verwoest. De totale schade inclusief die aan de perronoverkapping loopt ten minste in de honderdduizenden guldens. Blikseminslag ontregelde zaterdag voorts het treinverkeer op de Zoetermeer- lijn en de lijn tussen Vlaardingen en Hoek van Holland. In Zuid- en Midden-Limburg ontlaadden zich gisteren diverse wolkbreuken, waardoor straten blank kwamen te staan en bo men werden ontworteld. Hagelbuien en daarop volgende zware overstromingen richtten gisteren grote schade aan in het oosten van Oostenrijk. In de deelstaat Burgenland vielen vuistgrote ha gelstenen, waardoor veel ruiten werden vernield en talloze au to's beschadigd. Pitbull lief, baas bi jt wel, TILBURG Terwijl een Til- burgse pitbull-terriër zich dit weekeinde nu eens voorbeel dig gedroeg, ging zijn baas in de fout. Die beet de eigenaar van een andere hond, die boos was omdat de pittbul niet was aangelijnd. Toen hij er iets van zei, ontstond er een vechtpartij tussen beide bazen waarbij en kele rake klappen vielen. Toen de baas van de pitbull ging bijten, sloeg de andere baas op de vlucht. De twee viervoeters moesten niets we ten van hun vechtersbazen; zij stonden elkaar liefdevol te be snuffelen. UTRECHT Wie in treinen of op stations spullen verliest hoeft de NS sinds gisteren minder te betalen om ze terug te krijgen. Het bedrag kan niet meer ongelimiteerd oplopen en de maxima le kosten zijn vijftien gulden. Op kleine stations worden gevon den voorwerpen één dag bewaard. Daarna gaan ze naar het dichtstbijzijnde grote station en vandaar na drie tot vijf dagen naar het Centraal Bureau in Utrecht. Dat verhuist naar een pand dichtbij het station Utrecht CS. Na drie maanden verkoopt het bureau „redelijk waardevolle voorwerpen" (horloges, walk mans, fietsen) zelf tegen vastgestelde prijzen. De rest wordt van de hand gedaan op de veiling van het Notarishuis. Souvenirja gers gaan er regelmatig vandoor met de hamertjes die in de trei nen aanwezig moeten zijn om in geval van nood een ruit te kun nen inslaan. De NS begint nu in elf treinstellen een proef om diefstal tegen te gaan. De hamertjes zijn dan niet te bereiken zonder eerst aan de noodrem te trekken. MAASTRICHT Minis ter voor ontwikkelingssa menwerking Jan Pronk wil dat Nederland in de jaren negentig meer geld beschikbaar stelt voor de ontwikkelingssamenwer king met Afrika. Pronk hoopt dat het mogelijk zal zijn het komende decen nium ongeveer anderhalf keer zoveel geld voor Afrika vrij te maken als op dit moment het geval is. Pronk sprak'in een interview ter gelegenheid van de grote internationale conferentie over Afrika, die vandaag in Maastricht is geopend. Robert McNamara, oud-president van de Wereldbank, is samen met president Masire van Botswa na voorzitter van de conferen tie. Volgens Pronk gaat het bij de hulp aan Afrika om betrekke lijk kleine bedragen, zeker in vergelijking met de vele mil jarden die genoemd worden in verband met de economische hulpprogramma's voor Oost- Europa. Pronk noemde nadrukkelijk een aantal voorwaarden voor een effectieve besteding van die hulp in Afrika. Naast aan dacht voor het milieu-beleid in de betrokken landen ging het hem met name om politieke hervormingen. Congres-voorzitter McNamara zei gisteren dat Afrika ver keert in een crisis die steeds erger wordt. De huidige ont wikkelingsprogramma's keren die tendentie niet. Verdere stappen zijn nodig, aldus McNamara. President Masire vroeg speciale aandacht voor de buitenlandse schuld van Afrika. Wat hem betreft is de conferentie mislukt als niet bij de internationale gemeenschap de bereidheid bestaat om res pijt te geven aan de schulden landen. Tijdens de conferentie probe ren tientallen Afrikaanse en andere leiders nieuwe impul sen te geven aan de ontwikke ling van Afrika. Minister Pronk heeft een discussiestuk samengesteld met als hoofdge dachte dat de ontwikkeling van Afrika draait om mensen. Mensen zijn zowel doel als middel van ontwikkeling. Eco nomische groei, evenwichtige wisselkoersen en realistische rentetarieven kunnen niet meer zijn dan een middel om het fundamentele doel, de ver betering van het menselijk continent ter wereld, ook on derwijskundig gezien. Toch daagt er een hoopvolle dag, aldus minister Pronk. De kwaliteit van het Afrikaanse onderwijs mag nauwelijks de moeite waard zijn, de kwanti tatieve groei is zeker hoopge vend. Cijfers over leerlingen- aanwas illustreren op overtui gende wijze wat een van de sprekers dit weekeinde in Maastricht omschreef als 'de veerkracht, de trots en het po tentieel' van Afrika. De Wereldbank meldde twee jaar geleden dat het aantal schoolgangers in Afrika sinds de dekolonisatie in de jaren '60 twee keer zo snel groeide als in Latijns-Amerika. Voor Afrika betekende dat een ver vijfvoudiging. Het aantal lage re scholen verdubbelde tot ruim 160.000. Ook voor hoger onderwijs toonden jonge Afri kanen belangstelling: in 1983 stonden in de voormalige Franse koloniën veertig keer zoveel studenten ingeschreven als in 1960, volgens cijfers van welzijn, te bereiken. Jongeren die op welke manier de Wereldbank. In 1970 genoot Eén facet van dat welzijn is dan ook wél een redelijk di- een Afrikaan gemiddeld nog onderwijs. Gebrek aan scho- ploma binnenslepen worden een jaar onderwijs, aan het be- lingskansen is een van de vele snel naar het buitenland weg- gin van de jaren 80 was dat al molenstenen om Afrika's nek. gezogen. Afrika is het armste bijna 3,5 jaar. Aww wordt afhankelijk van inkomen DEN HAAG Op het minis terie van sociale zaken en werkgelegenheid wordt mo menteel de laatste hand gelegd aan een wetsvoorstel om per jaar circa vijfhonderd miljoen gulden te besparen op de aww- uitkeringen. Tot dusver krij gen weduwen en weduwnaars tot zij hertrouwen of 65 jaar worden een van het eigen in komen onafhankelijke uitke ring. Die komt overeen met het netto-minimumloon indien zij minderjarige kinderen ver zorgen. Als er geen kinderen tot hun last komen, bedraagt de uitkering daar zeventig procent van. Minister De Vries en staatssecretaris Ter Veld zullen de ministerraad binnen enkele weken voorstellen om naarmate de nabestaande meer eigen inkomsten heeft de aww-uitkering te verlagen. Drukte Schiphol goed verwerkt SCHIPHOL Behalve op de Europese snelwegen is dit weekeinde ook de vakantie- drukte op de luchthaven Schiphol op gang gekomen. Zaterdag en gisteren vertrok ken vanaf de luchthaven 85 charters met als voornaamste bestemming de landen.rond de Middellandse Zee. In het eer ste vakantieweekeinde van dit jaar ontstonden er vooral bij inkomende vluchten af en toe vertraging. Deze vertraging werd veelal op de Nederlandse luchthaven ingelopen zodat de meeste vliegtuigen redelijk op tijd weer konden vertrekken. Raak „Als ik schiet, dan schiet ik al tijd raak", zei een optimistische minister Dales van binnenlandse zaken dit week einde tijdens een schiet-instructie bij het oud-Lim burgse schutters feest in Land graaf. Ze voegde ogenblikkelijk de daad bij het woord en knalde een aantal bolle tjes kapot. FOTO: ANP (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Het echt paar Maij voelt zich zeer gegriefd door de voorstel ling van zaken in de Tros- uitzending, „omdat op geen enkele wijze bekend werd gemaakt dat het hier geen serieus nieuws- interview betrof, maar een satirisch gesprek met een acteur". De telefoon van de familie Maij heeft intussen niet stilge staan. Uit veel reacties is ge bleken dat „zeer veel kijkers niet hebben begrepen dat het om een 'imitatie-meneer Maij' ging". De heer Maij voelt zich hierdoor niet alleen persoon lijk beledigd en beschadigd, maar ook zakelijk ernstig be nadeeld. Als directeur-eige naar van een bedrijf met tien tallen werknemers verwacht Maij dat het programma de goede naam van zijn bedrijf en van hem zelf ernstige schade zal berokkenen. Hij onder zoekt met zijn advocaat welke juridische stappen hij het beste tegen de TROS kan nemen. In een eerdere uitzending werden de ouders en broers van minister Maij-Weggen door acteurs nagespeeld. Ook hierop had zij een aantal ver velende reacties te verwerken gekregen. „Kritiek op mij als minister hooft bij mijn werk, misselijk makende en mis plaatste grappen over mijn fa milie, die zich nauwelijks kan verweren, zijn onacceptabel", aldus Maij-Weggen. De Tros wilde gisteravond nog niet reageren op de uitlatingen van minister Maij-Weggen en haar man, omdat de omroep officieel nog niet op de hoogte is gesteld van hun ongenoe gen. ASSEN Er zijn dit jaar bij de TT van Assen bijna twee maal zoveel motoren gestolen als vorig jaar. Het gaat daarbij vooral om de nieuwste exemplaren met een waarde van 30.000 tot 40.000 gulden. De 58 motoren die dit jaar zijn ontvreemd vertegenwoordigen een totale waarde van dan een miljoen gulden. De politie van Assen sluit niet uit dat het hier om een georgani seerde vorm van criminaliteit De politie is overigens bijzon der tevreden met het verloop van de laatste TT. „Het is de rustigste die we ooit hebben meegemaakt", aldus hoofdin specteur M. ter Harmsel gister middag. Zo' zijn er vrije zaterdag niet meer dan vijftien mensen aangehouden. Vorig L__ -_0 d< ingesloten. De TT boekte wel een nieuw toeschouwers-record (148.000). Het oude toeschouwers-record (142.000) stamde uit 1980, het jaar waarin Jack Middelburg voor eigen publiek de TT won. Inclusief de trainingen werd het circuit de afgelopen week door meer dan 205.000 mensen bezocht. De enorme toeloop zorgde za terdag zowel voor als na de ra ces voor een verkeerschaos, waardoor onder anderen de ministers d'Ancona en Ter Beek, uitgenodigd door het TT-bestuur, in de files vast kwamen te zitten. Zij werden door de politie 'ontzet' en naar Assen gebracht. GAAIBAAI door WILLEM RITSTIER GRONINGEN In Gro ningen begint morgen het grootste strafproces uit de na-oorlogse geschiedenis van ons land. Niet minder dan 137 mensen moeten terecht staan vanwege hun rol bij de rellen rond de ontruiming van het Wolters Noordhoff Com plex (WNC), eind mei. Justitie heeft vijf dagen uitge trokken voor de behandeling van de zaak, maar de advoca ten vrezen dat die termijn te krap is bemeten en zij voor spellen een chaos. Mr. W. de Haan, die de belangen van zes tien krakers behartigt: „Er zijn per dag teveel groepen ver dachten ingedeeld en er moeten teveel tijdens één zit ting verschijnen". Hij sluit verder niet uit dat één van de raadslieden de rechter zal vra gen het zestienhonderd pagi na's tellende procesverbaal in zijn geheel voor te lezen. Van de 137 verdachten zijn er 65 vorige week vrijgelaten. De overigen zitten op verschillen de plaatsen in het land vast en zullen per bus worden aange voerd. Van zestig van hen be schikt Justitie niet over de identiteit. Op hun dagvaarding staan wel hun foto en vinger afdrukken afgedrukt. De Bin nenlandse Veiligheidsdienst (BVD) heeft op verzoek van Justitie onderzoek verricht naar de krakers en gegevens over krakers en sympathisan ten doorgespeeld naar de poli tie van Groningen. De organisatie van het proces heeft veel tijd, geld en man uren gekost. Drie rechters, drie gerechtssecretarissen en zes administratieve medewer kers zijn voor een periode van drie maanden voor dit proces vrijgemaakt. De officieren van justitie hebben de afgelopen weken 850 uur extra gewerkt waarbij nog eens 800 overuren geteld moeten worden van ad ministratief personeel. De Groningse rechtbank bijna naast het intussen met de grond gelijk gemaakte Wolters Noordhoff Com plex wordt tijdens het pro ces streng bewaakt. Ook in houdelijk zal dit monsterpro ces zich duidelijk van een 'ge wone' strafzaak onderschei den. Het openbaar ministerie heeft alle verdachten eenzelf de dagvaarding uitgereikt en stelt hen dus collectief aan sprakelijk voor de gewelddadi ge rellen voor en tijdens de ontruiming. Diverse advocaten hebben al laten weten dat zij vinden dat van iedere betrok kene afzonderlijk zijn of haar aandeel in de affaire zal moeten worden vastgesteld, om een eerlijke berechting te verkrijgen. Het wordt boven dien een politiek proces omdat de krakers politieke motieven hanteren om hun gedragingen te rechtvaardigen. (ADVERTENTIE) De schoolcampus is weer begonnen. Kom dus nü langs bij V&D! VROOIVmDREESMANN1 In eigen land op vakantie gaan. Dat betekent voor velen dikwijls de keuze uit twee mogelijkheden: naar de bossen of naar het strand. Maar dat er binnen onze grenzen, zolang die er tenminste nog zijn, zich tal van plekjes bevinden die ook een vakantiebezoek waard zijn, onthullen wijde komende tijd in de nieuwe zomerserie: „Een andere kijk op toeristisch Nederland". Vandaag het antwoord op de vraag wat mariakaakjes met Smakt te maken hebben. Het dorpje Smakt, gelegen aan de spoorlijn Nijmegen-Venlo. Voor je de naam hebt uitgesproken, ben je er al voorbij. FOTO: PIERRE VAN DE MEULENHOF Een dorpje aan de spoorlijn Nijmegen-Venlo op de grens van Brabant en Lim burg. Vierenzestig wonin gen, ruim tweehonderd in woners. Dat is Smakt. Voor je de naam hebt uitgespro ken ben je in feite er al voorbij. Een vlekje op de landkaart, maar toch niet zo onbekend als menig an der Nederlands gehucht. Vooral voor het katholieke volksdeel heeft Smakt een speciale betekenis. Het dorpje geniet namelijk van oudsher bekendheid als be devaartsoord van de Heili ge Jozef. Jaarlijks trekt de uit 1699 daterende St.-Jozefkapel tienduizenden Jozef-ver eerders uit alle delen van het land. Het kapelletje werd in de zeventiende eeuw gebouwd in opdracht van baron Van Macken. Aan de heren Van Macken (des Macken) dankt Smakt overigens ook zijn naam. De kapel werd opgedragen aan Jozef, de partner van Maria, die tot dan toe ei genlijk door de katholieke kerk een beetje verwaar loosd was. Van het kasteel Macken, dat even buiten het dorpje ligt, is overigens weinig over. Alleen een oude muur, die deel uit maakt van een boeren schuur, herinnert er nog aan. Hoe het Jozefbeeldje in het kerkje van Smakt terecht is gekomen meldt de histo rie niet, maar het komt waarschijnlijk uit Spanje. Ten tijde van de bouw stond een groot gedeelte van Noord-Limburg onder de heerschappij van de Spaanse vorst Karei de Tweede. Op sleeptouw Pater Verbeten, de huidige rector,- weet meer te vertel len over de Jozefverering. „Kom binnen", zegt zijn mannelijke huishoudster nog voor ik mij bekend heb gemaakt. Hij neemt mij onmiddellijk op sleep touw, de lange gangen van het klooster door, op zoek naar de rector. Ik word ge maand iets minder luid ruchtig te lopen om de kloosterlingen niet te sto ren in hun gebed. De pater is blij verrast als hij hoort dat pers in deze Seculiere tijden helemaal uit de Hofstad is afgedaald om te komen praten over de Jozefverering. Verbe ten, lid van de Orde van de Ongeschoeide. Camelieten die Jozef als patroon eren, is gaarne bereid het een en ander over Smakt te ver tellen. Op één voorwaarde: ik moet hem dan straks wel even op het station van het nabij gelegen Vier lingsbeek afzetten. „Er is niets miraculeus aan onze kapel", begint Verbe ten. „Hier gebeuren geen wonderen of visioenen en tóch zijn we een bedevaart soord! Jozef is de patroon van een 'zalige levensstaat'. Je roept hem aan als er aan je leven niets meer veranderd kan worden, bijvoorbeeld als de huwe lijksproblemen uitzichtloos zijn of als je gehandicapt bent. Jozef leert je te leven met wat niet meer veran derd kan worden, hij helpt je overeind te blijven en er niet onderdoor te gaan". Haagse en Leidse deelne mers, die jaarlijks hun be devaart naar Sint Jozef van Smakt maken, kunnen daar ongetwijfeld over meepraten. Maar is het niet zo dat met name vrouwen Jozef van Smakt aanriepen in hun speurtocht naar een goede echtgenoot? Zelf herinner ik mij, komende uit deze omgeving, dat er vroeger vanuit school en de pad vinderij heel wat voettoch ten georganiseerd werden naar Smakt. Mijn vader zei dan altijd gekscherend: 'bid maar dat hij je een goede vrijer mag geven'. Hoewel dat zeker twintig jaar gele den was, blijkt uit het gas tenboek in de kapel dat er ook nu nog steeds vrouwen naar Smakt komen met hetzelfde verzoek. Mooie relaties Pater Verbeten, ondeugend glimlachend: „Inderdaad, ik krijg heel wat vrouwen op bezoek. Maar helaas, ik moet u teleurstellen: Jozef zorgt niet voor wonderen en zeker niet voor vrijers. Ik heb wel een verklaring voor deze mythe. De feest dag van de heilige Jozef is namelijk op negentien maart. Traditioneel komen op die dag de meeste bede vaartgangers, bovendien is het dan meestal vastentijd. Vroeger mocht je tijdens de veertig dagen vasten niet aan ontspanning doen. Be halve op 19 maart en met halfvasten. Veel jongens en meisjes uit de omgeving troffen elkaar dan hier. Daar zijn hele mooie rela ties voor het leven uit voortgekomen, wat wil je ook met al die korenvelden hier! Maar om nou te zeg gen dat St. Jozef daar de hand in had. Overigens: ik hou sowieso niet zoveel van wonderen". Aan het gesprek komt een einde. De rector had nog wel uren door willen pra ten, maar ja, zijn trein wacht. Voordat ik hem op het station afzet stoppen we nog even bij een in woonster van Smakt om wat kerkkopij af te geven. „Zij tikt altijd het kerk nieuws uit. Daar geef ik haar zo nu en dan een rol mariakaakjes voor", glun dert pater Verbeten. MARGA RIJERSE Minister Pronk met de beide voorzitters van de Afrika-conferentie, Masire (rechts) en McNamara (links). F0T0. ANP

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3