Feest van herkenning of stomme verbazing 300 m2 1 eropuit LEIDSE COURANT JULI 1990 VAKANTIEK De bakker voor al uw feesten: geboortetaart, kindertaart, bruidstaart van Rijn-v B *k Kr mi Noordplein 11 R. A. Veen Meerkreuk 3 Oude Wetering Weer thuis, de vakantie achter de rug? Bloemen in huis brengen gezelligheid terug! TUIN MEUBELEN (ingang via de winkel) v5cAoute#i HUISHOUD SPECIAALZAAK Langeweg 4 Tel. 01713-13367 Noordelnde 96C I Tel 01713-12384 DOBBEL U RIJK MET Winkeliersvereniging Roelofarendsveen Van der Poel b.v. Melk- en zuivelprodukten Fijne vleeswaren Slijterij - wijnhandel Delicatessen Westeinde 13, lel. 01713-12550 Uw vers specialist voor de deur pasfoto's in kleur en zwart-wit, u kunt er op wachten 2 uur printservice huwelijksreportages exklusieve foto's van de mooiste dag van uw leven Dit cijfer zal u mogelijk in de hemel brengen. De prijzen zijn ernaar. YOTO 'TURK Westeinde 23 Tel. 01713-13377 Onder de goede oplossingen wordt indien noodzakelijk geloot. Deze stand puzzel kwam tot door uw krant en in de aanbieding: VAKANTIE- KOPPIES EXTRA MAKKELIJK! NU GRANDIOZE Z0MER- 0PRUIMING Fashion Noordplein 19 Roelofarendsveen Noordeinde 127 Tel 01713-13908 W.V. ROELOFARENDSVEEN JULI 1990 - VAKANTIEKRANT LEIDSE COURANT Lekker weg naar de schatkamers van het eigen land gulden is een gidsje te koop, waarin een vijftigtal gespeciali seerde pannekoekenrestau- rants staan vermeld. Het iuli- nummer van het ANWB-blad De Kampioen bevat een 'test' van pannekoeken-restaurants, waaruit er twee als de beste naar voren komen. Dat zijn 'De Koppenjan' in Jubbega en 'De Vuursche Boer' in Lage Vuur- sche. 'De Pannekoekenbakker' in Heusden spant de kroon qua variatie: daar bakt men wel tweehonderd verschillende soorten pannekoeken. 'Rotisse rie Oudt Leyden' bakt de grootste: wel 37 centimeter in doorsnede. In het hele land zijn er overigens wel tweehonderd gespecialiseerde pannekoekbe- drijven, van Groningen tot Vlissingen, van Den Helder tot Maastricht. Gidsen Voor wie een ruime keus wil maken uit de uitstapjes in eigen land, heeft een veelheid van informatiebronnen tot zijn be schikking. Bij alle VVV-kanto- ren die elk alles weten over hun regiois het Nationaal VVV Magazine te koop (f 4,95). Ruim 240 pagina's handzame, praktische informatie over va kantie-mogelijkheden in het hele land. Ook voor mensen met een handicap, ouderen of de alleijongsten. Het Nationaal VVV Magazine bevat verder een schat aan adressen en tele foonnummers. Wie daar nog niet genoeg aan heeft kan bij NS-stations 'Er- op-uit! '90' kopen 4,25), het boekje met duizend-en-een tips voor een of meer dagen vakan tie in eigen land. Alle trips zijn afgestemd op de mogelijkhe den van het openbaar vervoer. Het is helemaal geen gek idee, zeker niet met kinderen, om in de vakantietijd de auto eens te laten staan en er per trein op uit te trekken. Op een groot aantal stations zijn fietsen te huur (tij dig reserveren!), want er is geen betere manier om het ei gen land echt te leren kennen, dan vanaf het stalen ros. jwiannu ülanden j meigen/and 69? «- J. aseizoen ,N het ANDERE SEIZOEN GRONINGEN. FRIESLAND. DRENTHE ui net andere seizoen Wie echt niet weet wat hij op een vrije dag in het eigen land wit gaan doen, kan het beste naar het WV- Vrijwel alle WV-i-kan toren hebben een uitgebreide collectie van verschillende ideeën-gidsen in voor- kantoor. Daar kan het, zoals hier in Amsterdam, soms erg druk zijn. fkfrfrtï a'ue, aaARMUuq.^ M—M jjpVO n l- sjotu u jazdo aieAoa an sfoinea siB(aa -xiAJasjias zaq^ ïaaq jueinejsaj aMnaiu jaq Tl uajjajjuee jnnjeu Carnaval, barometers, strijkij zers, circus, kinderwagens, be lastingen, kachels, liften, mar telwerktuigen, schoenen; je kunt het zo gek niet bedenken, of er bestaat in Nederland wel een museum voor. Er zijn in to taal meer dan achthonderd van zulke schatkamers, variërend van statige cultuurtempels tot knusse rommelzolders die zo spannend zijn als een zeero versmagazijn. Het is maar een van de vele mogelijkheden die er bestaan voor vakantiegangers-in-eigen land. Want laten we eerlijk zijn: waar vind je zoveel moge lijkheden en attracties voor mooi en lelijk weer op zo'n klein gebied bij elkaar? Op dagreis-afstand. Het enige dat een beetje mee moet werken is het weer. Als dat het een keer laat afweten maar niet alleen dan biedt de ongelooflijke veelheid aan musea een uitkomst. Ze al lemaal opnoemen is zinloos en ook elke selectie is op voorhand discutabel. Toch willen we er een paar opnoemen, zomaar als typerende voorbeelden. Wie bij voorbeeld naar Haar lem gaat kan daar in één klap zowel het oudste als het klein ste museum van Nederland be zoeken. Zo is daar het Teyler Museum te vinden dat na de dood van de rijke koopman Pieter Teyler van der Hulst in 1778 werd ingericht. Het bevat onder meer de prachtige neo- classistische Ovale Zaal. Niet ver daarvan ligt het Cor- rie ten Boomhuis, genoemd naar de verzetsvrouw, die in de oorlog zoveel onderduikers kon helpen. Hier ziet men hoe men 'verstopt' boven de klok- kenwinkel leefde. Sommige musea vallen soms dubbel op met een speciale ten toonstelling. Dat geldt deze zo mer in het bijzonder voor het Natuurhistorisch Museum in het Pesthuis in Leiden. De ex positie 'Dinosauriërs in Leiden' is werkelijk zeer bijzonder, om dat de getoonde 'dieren' zo le vensecht lijken dat eenvoudige Pannekoeken eten blijft voor veel kinderen een hoogtepunt tijdens een dagje uit. stervelingen pas nu een goede indruk krijgen over de immen se afmetingen van deze pre historische beesten. De exposi tie in Leiden duurt nog tot en met 28 oktober. In het Brabantse plaatsje Wouw (tussen Bergen op Zoom en Roosendaal) is het museum 'Ter Zijde'. Alles over zijde is daar te zien Hoe het ontstaat, hoe het wordt verwerkt en hoe prachtig het uiteindelijke re sultaat kan zijn. En tenslotte nog een 'gek' museum in de kelder van hotel Derion aan het Onze Lieve Vrouweplein in Maastricht. Toen enige jaren het oude hotel werd gesloopt kwamen de Romeinse resten pas naar boven. De verbou wing van het nieuwe hotel kostte een milioen meer en duurde een jaar langer. Ambachtelijk Nu is er een museumkelder. Met een waterput uit de derde eeuw en resten van een muur en een poort uit de vierde Daarnaast zijn het die kleine, ambachtelijke musea, die voor jong en oud de moeite meer dan waard zijn. Ze laten bijvoor beeld op boeiende wijze zien hoe onze zwoegende voor ouders in het zweet des aan- schijns op ambachtelijke wijze hun brood verdienden. Natuurlijk heeft ook het brood zelf zijn eigen museum: het Ne derlands Bakkerijmuseum 'Het Warme Land' in Hattem. Re gelmatig stookt de bakker er met takkenbossen de oude oven op, om goud(h)eerlijk brood te bakken. Ook in de bakkerij van het Nederlands Openluchtmuseum in Arnhem rijzen de ambachtelijke bro den, stoeten en krentenbollen elke dag geurend de oven uit. Het Arnhemse museum vormt in de zomer dagelijks het foto genieke decor voor diverse oude ambachten, van kant klossen en mandenvlechten, tot bezembinden en weven. „Demonstraties maken een museum levendig. De mensen vinden het prachtig. Voor ou deren is het een stukje nostal gie, een feest van herkenning. Jonge mensen maken met\ stomme verbazing kennis met ambachten die al lang zijn ver dwenen, of waar ze geen weet van hebben", zegt Dick van Brussel, voorlichter van het Openluchtmuseum. Herkenning is ook het thema van de speciale dagtochten die er in de Gooi- en Vechtstreek worden gehouden naar 'Holly wood in het Gooi'. Tijdens zo'r\ rit wordt onder meer een ra dio- en televisiestudio bezocht. Daarna gaat het langs de soms fraaie huizen van de Grote Sterren, als André van Duin en Ron Brandsteder. De Star-trips zijn op 18 juli, 1 en 15 augustus. Sail '90 Herkenning, maar vooral ver bazing, zal er in augustus onge twijfeld ook zijn in Amster dam, tijdens 'Sail 90'. Van 9 tot en met 14 augustus is het IJ het domein van zo'n duizend zeil schepen uit binnen- en buiten land. Op 9 augustus is er de 'Pa rade of Sail', de feestelijke in tocht over het Noordzeekanaal van IJmuiden naar Amster dam. De verwachting is dat vele honderdduizenden men sen de oevers van het kanaal zullen bevolken voor deze toe ristische topper van 1990. Over hoogtepunten gesproken: het hoogste punt van Neder land (het Drielandenpunt bij Vaals) blijft een vast onderdeel van een bezoekje aan Limburg. Waar overigens, ondanks de zomerse drukte, veel meer te zien is. En te proeven. Van een heuse Limburgse Vlaai tot een smakelijk dineetje in een van de smalle straatjes van dit 'naar buitenland' ruikend stukje Limburg. Puur Hollands daarentegen zijn de pannekoeken. Voor vijf

Leidse Courant | 1990 | | pagina 29