Het spektakel dat de massa's laaft Foto's uit een wegwerpdoosje PAGINA 10 VAKANTIEKRANT DINSDAG 3 JULI 1990 Het Lafs brouwhuys van het Volk van Laai in De Efteling. Miljoenen bezoeken jaarlijks het pretpark er nu ook een nieuw spookhuis en is de ingang van het Water- orgel-theater in Mexicaanse stijl verbouwd- Ouwehands Dierenpark in Rhenen opende 'Casa del Loro' Het is de eerste aanzet van een Zuid-Amerika project. Het bestaat uit een Mexicaans restaurant en een museum met een expositie over de olifant'. In Ponypark Slagharen her leeft het 'Wilde Westen'. Cow boys en indianen te paard voe ren dagelijks in een fraai decor een levensechte show op. De Overijsselse dagattractie inves teerde er ruim anderhalf mil joen gulden in. Ponypark Slag haren investeerde dit jaar ook vijf miljoen gulden in een grootscheepse renovatie en verfraaiing van het park. Avonturenpark Hellen- doorn, begonnen als sprookjes bos, is nu uitgegroeid tot een topper met angstaanjagende spektakels. Dit seizoen ging de Tornado, een superachtbaan met looping en kurketrekker, in première. Een succes, want het park heeft nu al 13 procent meer bezoek binnen gehad dan vorig jaar in dezelfde periode. Op de Apenheul nemen des kundigen bezoekers bij het Obelix in het ParcAsterix ten noorden wan Parijs van Brussel naar Namen, heeft de 'water'-attracties verbeterd. De Radja River met hoge gol ven, stromingen en grotten is zo'n spektakel, terwijl daar naast ook per boot het paleis van Ali Babi kan worden be zocht. Verder is er een zeeleeu wen- en papegaaienshow. Phantasialand (in het bij Keulen gelegen Brühl) heeft twee nieuwtjes: de Hollywood- Tour en Petit Paris. In het Spa ce Center met zijn spectaculai re indoor-trein, die door het donker raast, is het nu ook mo gelijk om een watertocht te mar ken en alle 'sterren' van Holly wood te bekijken. Daar is ook de Franse sfeer met diverse restaurants, bars en bistro's en een Grand Place. Tijdens een dagje Brtlhl mogen ook de Mexicaanse zilvermij nen, de show 'Welcome Las Vegas' en de spectaculaire wildwatertocht niet worden overgeslagen. Eten moet eigen lijk in China Town, waar Chi nese bouwwerken met origi neel materiaal werden nage bouwd. In Pare Asterix (ten noorden van Parijs) tenslotte is een nieuw Romeins kamp opgesla gen. Daarnaast heeft het Ger- govie-plein drie nieuwe attrac ties, zoals de Toverketels, de Trans'averne en de Storm wind. Er zijn in de theaters weer nieuwe voorstellingen en het nieuwe restaurant heet Chez selfservix. relais «aulois uftz yfnjp 6j9 sujos 'ujbpjaisuj\/ ui jam s/eoz 'ibqub>i jbbq jooiub>i handje en leiden hen rond ach ter de schermen van het Apel- doornse park. Deze uitstapjes kosten de bezoekers geen cent extra. De rondleidingen op za terdag en zondag om 11 uur) zijn op 14 en 15 juli, 18 en 19 au gustus, 15 en 16 september en op 20 en 21 oktober. Het Autotron in Rosmalen heeft deze zomer als 'spetter' een Bugatti-tentoonstelling. Daarnaast is ook het Huis van de Toekomst te bezoeken. Het aardige daarvan is dat het steeds weer veranderd, omdat de deelnemende bedrijven steeds weer hun aandeel, in verbeterde vorm, vernieuwen. Het Safaripark Beekse Ber gen is de laatste jaren aanzien lijk verbeterd. Naast de rit per eigen auto kun je ook in de bus stappen, zodat een gids uitge breid uitleg kan geven. Maar een tocht in een 4WD-jeep of een safari per boot is ook leuk. Bobbejaanland in het Belgi sche Lichtaart brengt dit jaar de Big Bang. Een soort reuze- waterglijbaan, waar je met een mini-rubberen bootje vanaf duikt. Ook de western-trein, die over het land 'raast' is ver nieuwd. Daarbij is het de moei te waard om the Revolution te bezoeken. Een overdekte rol ler-coaster, die ze een soort fu turistische wagon-trein noe men. Walihi in Waver. l*nfls de wee maken met de nogal omvang rijke omvang van de nijlpaard, maar alles met het feit dat dit beest een kuddedier is, dat zich graag met veel soortgenoten te gelijk door de modder wentelt. Van alle Nederlandse dieren tuinen trekt Emmen de meeste bezoekers: vorig jaar ruim 1,3 miljoen. De Julianatoren in Apel doorn bestaat tachtig jaar. 's Lands oudste familiepret park omlijst dat jubileum met een aantal nieuwe attracties: de 'Savage Steam Gallopers', een Engelse stoomcaroussel uit 1887; 'Kabouterwonderland', een sprookjesattractie met pra tende en musicerende bosbe- woners; een zespersoons super glijbaan en een reuzenrad, dat met zijn 28 meter net zo hoog is als de befaamde uitkijktoren, die een fraai panorama over Apeldoorn en de Veluwe biedt. De Flevohof trakteert de jeugd op een Avonturen- eiland, compleet met western- dorp. Het ligt midden in een ze ven hectare grote recreatiepias en is via een pontje, hangbrug en stapstenen te bereiken. Nieuw zijn ook het dorp 'Big- genbergen', waar varkens in vrijheid leven en een Koetsen- museum. Het Dolfinarium in Harder wijk heeft drie nieuwe zaken: een 3D-filmtheater met de on derwaterfilm 'Sea Dream', een bassin met honderd roggen (fa milie van de haaien) en een Opvangcentrum, waar Rode Kruis-hulp wordt verleend aan aangespoelde en zieke dolfij- Met een 'Plav-Kwek-Show' haakt Attractiepark Duin- rell in op de play-back rage. Bij de computergestuurde show treedt het publiek als jury op. Nieuw zijn ook het '3D-Film Theater' en de 'Aqua Shute', een 'droge' waterglijbaan. Nieuw in Drievliet in Rijswijk is de Jolly Jumper-baan. Een milieuvriendelijke paarden- baan, waarbij zelfs hindernis sen over het water moeten worden genomen. Daarnaast is De Nederlandse pretparken trekken twintig miljoen bezoe kers per jaar. Dat is veel voor een land met vijftien miljoen inwoners, want de pretparken in West-Duitsland (meer dan 60 miljoen inwoners) trekken 'slechts' veertig miljoen bezoe kers. Maar de markt lijkt verzadigd. Toch gelooft menig deskundige dat het aantal met zo'n 25 pro cent is op te krikken. Men denkt daarbij vooral aan de vier miljoen 55-plussers, die in hun jeugd geen pretparken hadden. Maar die nu wel veel tijd hebben om dat 'nieuws' te ontdekken en die bereid lijken zich massaal in strakzittende karretjes te laten persen om een dubbele looping in een 'tor nado' of 'python' te draaien, of een wildwaterbaan te bedwin gen. De nieuwe investeringen in de pretparken leiden hier en daar tot kleine prijsverhogingen. Een kaartje voor een van de grote parken kost dit seizoen gemiddeld 15 tot 20 gulden. In vergelijking met andere Euro pese lfinden is dat niet veel. Hieronder een overzicht van de belangrijkste attracties. De Efteling in Kaatsheuvel (met ruim twee miljoen bezoe kers de grootste dagattractie) heeft als grootste nieuws het Volk van Laaf. De huisvesting van dit uit de aarde gekropen sprookjesvolk kost 15 mil joen. De bezoekers fietsen via een monorail door èn langs vijftien gebouwtjes, waaronder een bakkerij, een molen en een brouwerij, oevolkt door pop pen, die levenskracht putten uit de techniek die ook in de 'Fata Morgana' is toegepast. Een bezoek kan worden be klonken met de Laaf-dranken 'Lurk' en 'Limoen'. In het Land van Ooit in Dru- nen is de UDO (Unexpected Digging Object) nieuw. Dat is een aardse variant op de vlie gende UFO. Het gaat om het aardschip 'Yurre', dat bij Nieuw-Zeeland aan een reis dwars door de aarde begon, om bij toeval in het Land van Ooit op te duiken. Daar priemt het geheimzinnige aardschip nu zeventien meter boven de grond uit. Aan boord bevinden zich een kruidentuintje, huis apotheek met tal van onbeken de medicijnen, kombuis met ruimtevoeding, nieuw type toi let en een condensdouche. Een bezoek aan het 'Land van Ooit' is een educatief en cultu reel avontuur, vooral voor kin deren tot 12 jaar. Het nieuwe onderkomen voor nijlpaarden is voor het Noor- der Dierenpark te Emmen dè topper van 1990. Met vijvers, ligweiden en modderpoelen wordt een omgeving ge creëerd, waarin nijlpaarden zich uiterst behaaglijk voelen en zoals ze die ook in de vrije natuur aantreffen. Dg rovale opzet heeft niets te De reus Dan in het Land van Ooitin Drunen. DINSDAG 3 JULI 1990 VAKANTIEKRANT PAGINA 15 Tempel op het Thaise schiereiland Phuket, gefotografeerd met een Stretch-camera. Steeds meer dagjesmensen en toeristen maken er gebruik van: de wegwerp camera. De fotovakhandel spreekt uit milieu overwegingen liever over inlevercame- ra 's, maar het gaat in elk geval over een foto-apparaa t dat je slech ts eenmalig kunt gebruiken. Is het filmpje vol, dan lever je dat, samen met het kartonnen/ kunststoffen omhulsel, in. Inmiddels zijn er al verschillende typen in Nederland te koop; met of zonder flits. Ook is er al een onderwatermodel en een waarmee je panorama-foto 's kun t ma ken. Binnenkort volgen de close up en de tele. Wegwerpcamera 's zijn al niet meer weg te denken.. Een film met contactlens wor den ze spottend genoemd, de wegwerpcamera's. Tussen de vijftien en de dertig gulden, af hankelijk van het type, overal te koop. In Japan is het al een rage. Vorig jaar werden er daar 25 miljoen verkocht, tien mil joen meer dan het jaar daar voor. Fuji was de eerste die in 1986 de 'film met lens' op de markt bracht, al moet worden ver meld dat Kodak ruim honderd jaar geleden de eenmalig te ge bruiken camera introduceerde. In 1987 kwam ook dit bedrijf met zijn eerste moderne weg- werp-model.In eerste instantie waren het modellen met een zogenaamde pocketfilm; later werd de kleinbeeldfilm inge- Vanaf dat moment was het maar een kleine stap naar de volgende fase, de camera met flitser, zodat ook onder duistere en donkere omstandigheden foto's konden worden ge maakt. Kodak is inmiddels nog verder gegaan en introduceer de de Weekend 35 en de Stretch 35. De eerste heeft een compleet waterdicht omhulsel, zodat je de camera zonder pro blemen in het water kunt laten vallen. Bovendien kunnen er ook onder water foto's mee worden gemaakt. De Stretch, waarmee maar twaalf in plaats van 36 opna men kunnen worden geno men, maakt panoramafoto's. Door een speciale vertekening van het lensje worden namelijk op één beeldje in feite drie fo to's gemaakt. Op de negatieven zie je ook later dat zowel aan de boven- en onderkant delen van het negatief 'ongebruikt' zijn. Maar ook Fuji zit niet stil, want binnen afzienbare tijd zal ook dit concern twee aparte model len op de markt brengen, na melijk de close-up en de tele. De eerste (met flitser) zal voor dichtbij-opnamen kunnen worden gebruikt, de laatste voor afstand-foto's, waarbij men het onderwerp toch dicht bij kan brengen. Succes Het succes van de wegwerpca mera's heeft menigeen ver baasd, temeer omdat velen in een eerste reactie met milieu overwegingen kwamen. In middels is de handel er klaar blijkelijk in geslaagd de aan vankelijke bezwaren weg te nemen, omdat de omhulsels ge recycled kunnen worden. An dere pessimisten zeiden dat zo'n 'lensje' onverkoopbaar is omdat je voor een prijs van on der de honderd gulden al een camera met flitser kan kopen. Daarnaast blijkt ook nog eens dat de de kopers totaal ver schillende argumenten hebben waarom ze zo'n simpel doosje kopen. Zo is er de groep die in een pretpark of dierentuin loopt en zichzelf voor het hoofd slaat als men de camera is ver- Minder geslaagd waren over het algemeen de foto's met de 'gewo ne' wegwerpcamera. In een aantal gevallen vertoonden de afdruk ken, zoals deze, een roze waas, waardoor de tuin er ineens heel an ders uitziet. Op dat moment is het ver draaid handig als je in een win kel voor net vijftien gulden dat Êrobleem kunt oplossen. Zo lijken de wegwerpcamera's ook aan te slaan bij jongeren, die op schoolreis of werkweek gaan. Jc hoeft immers met zo'n 'doosje' niet echt voorzichtig „Dat laatste argument gebrui ken ook veel 'echte' fotografen, die naast hun dure Pentax of Olympus een eenmalige te ge bruiken camera meenemen op tripjes, waarbij het risico van diefstal of beschadiging groot is", aldus fotovakhandelaar Ben Hofland uit Naaldwijk. „Naar het strand of tijdens het skiën bij voorbeeld". En dan is er ook nog een groep die naast een aanrijdingsfor mulier een film met lens (plus flitsers) altijd in de auto bij zich hebben. Soms kan het immers nuttig zijn om de schade direct vast te leggen. Tenslotte is er dan nog een hele grote groep Nederlanders die geen camera bezit, maar die toch van bepaalde hoogtepun ten foto's wil maken. Dat blij- Simpel Foto's maken met de wegwerp camera's is heel simpel, al ont dek je pas na afloop dat je door de kijker meer ziet dan dat er op de uiteindelijke foto wordt afgedrukt. Doordraaien ge beurt met een eenvoudig wiel tje, waarna een cijfertje boven op aangeeft hoeveel foto's er nog gemaakt kunnen worden. Alleen de onderwater-lens heeft een draaiknopje. De scherpte van de gewone modellen is zodanig afgesteld dat men het beste foto's kan ne men op een afstand van onge veer 3 meter en verder. De een malige camera's vragen qua licht wel optimale omstandig heden. Dus is het goed om veel schaduw of avondschemering te vermijden. Aan de andere klant blijkt dat heel fel zonlicht ook niet tot goede resultaten leidt. De serie foto's die we zelf na men vertoonden in een aantal gevallen een roze waas, zodat de tuin en de familie er ineens geheel anders uitzagen. Ande re afdrukken zagen er echter voortreffelijk uit. Bij de bijzondere modellen zo als de Weekend 35 en de Stretch 35 is het goed eerst een filmpje met lens te proberen. Bij het onderwatermodel moet je in het begin wennen dat de zoeker boven water alleen in het midden een scherp beeld geeft. Dat is gedaan om onder water een beter beeld te krij gen. Overigens zal het onder water gebruik in eigen land nauwelijks voorkomen, omdat de doorzichtigheid van ons wa ter dat vrijwel niet toelaat. Maar het gebruik heeft hier weer grote voordelen, omdat in ons regenachtig klimaat dit model perfect is. Een echt goed resultaat kregen we met de Stretch. Niet alleen waren zelfs de beroepsfotogra fen enthousiast over het model, ook de kwaliteit werd gepre zen. De breedbeeld-foto's ge ven namelijk een opmerkelijk effect, waarbij bij voorbeeld een groepsfoto of een opname van een gewoon strand anders dan anders is. Foto's nemen met de Stretch vereist ook enige ervaring. Zo is het goed om de camera bij het nemen van een onderwerp iets hoger te richten. Anders zal la ter blijken dat er steeds veel te veel 'hemel' opkomt. Ook is het goed om iedere keer weer een goede lokatie te zoeken, want niet iedere plek is leuk om er mee te 'stretchen'. En ook hier geldt dat men het beste extre me lichtomstandigheden moeten vermijden. Dichtbij opnamen trouwens ook. Het ontwikkelen en afdrukken kost niet meer dan bij elke an dere film. Alleen de breed- beeld-afdrukken kosten iets meer dan twee gulden; boven dien duurt het een paar dagen voordat deze aparte foto's klaar zijn.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 28