4 Wereldomroep Neem geen hele apotheek mee Reisverzekering absolute noodzaak Verkeersinfo per telefoon Huisdieren zijn regelmaat kwijt J5" Eun'2 vA'x/ \X te to to Minder in de zon en toch bruin worden PAGINA 16 LEIDSE COURANT JULI 1990 - VAKANTIEKRANT Elk jaar opnieuw constateert de Consumentenbond met spijt dat het 'reisverzekeringsland' er niet doorzichter op is gewor den. Elk jaar opnieuw bepleit de bond een systeem, waarbij de reiziger een verzekering ge heel naar eigen wens en be hoefte kan afsluiten. En ook al is het tegenwoordig bij bepaal de maatschappijen mogelijk om een of meer onderdelen van een reisverzekering te la ten vervallen, consument- vriendelijk is het systeem nog steeds niet. De Consumentenbond advi seert bepaalde vormen van. dubbel verzekeren voorlopig gewoon te aanvaarden. De reis verzekeringen declareren bij voorbeeld de door hun ge maakte ziektekosten bij de ziektekostenverzekering, voor zover dat mogelijk is. De reke ning van een veel te dure kli niek, waar een vakantieganger per ongeluk werd opgenomen, wordt niet helemaal betaald. Je kunt het niet riskeren zulke kosten zelf te moeten betalen. Je kunt dus beter dubbel verze kerd op reis gaan dan helemaal niet of te weinig. Dat geldt dan vooral voor de 'onvoorziene kosten': een van de vier onder delen van een reisverzekering. De andere zijn: de bagage-ver- zekering, de ongevallen-verze kering en de medische kosten. Reddingsacties Onvoorziene kosten kunnen betrekking hebben op opspo ring; reddingsacties; repatrië ring naar Nederland, soms zelfs per ambulance-vliegtuig en ex tra reis- en verblijfskosten. Volgens de Consumentenbond kan een ongeluk of schade in zo'n klein hoekje zitten dat het, ondanks mogelijke overlappin gen, beter is om de dekking voor onvoorziene kosten ge woon in de reisverzekering te De verschillen in vormen van verzekeringen zijn zo verschei den, dat het hier niet mogelijk is een precies overzicht te ge ven van wat er allemaal wel en niet mogelijk is. Daarom hier onder een overzicht van de be langrijkste voetangels en klem- De bagage de spullen die meegaan voor persoonlijk ge bruik, waaronder ook bijvoor beeld een kampeer-uitrusting en datgene wat ter plekke is aangeschaft is verzekerd tot een maximum bedrag. Stan daard is dat meestal driedui zend gulden. In de meeste ge vallen is dat bedrag toereikend. Maar wie zijn peperdure video recorder meeneemt of zijn su per-de-luxe racefiets voor een klimmetje naar Alpe d'Huez, moet een aanvullende verze kering afsluiten. Dat is ook van belang voor wie met de cara van gaat, want daarin stapelen de kostbaarheden zich onge merkt snel op. Bij verlies, schade of diefstal is het overigens niet zo dat de verzekering direct uitbetaalt. Daar moet je wel wat voor doen. Bij vermissing of diefstal moet de gang worden gemaakt naar het plaatselijke politiebu reau om aangifte te doen. Het bewijs daarvan is voor de ver zekering van belang. Soms weigert de politie mede werking. Dan moet de hulp worden ingeroepen van de reisleiding, reisgenoten of, bij een vliegende terugkeer, de po litie op Schiphol. De maat schappijen eisen verder bewijs materiaal over aard, omvang en ouderdom van de verdwe nen voorwerpen. Het is daar om verstandig de aankoopbon nen goed te bewaren. De maatschappijen kijken ook naar de manier waarop de goe deren zijn verdwenen. Iemand die zijn kostbare fototoestel, handtas of portemonnee open en bloot op de hoedenplank van de auto heeft laten liggen, krijgt niets vergoed. Ziekenhuizen Elk jaar opnieuw belanden Ne derlandse vakantiegangers in buitenlandse ziekenhuizen. Op het totaal aantal toeristen is het een te verwaarlozen aantal, maar het lot zal je maar treffen. Dan is het helemaal zaak om goed verzekerd op reis te zijn gegaan. Ziekenfondsverzeker den doen er daarom verstandig aan het speciale vakantiefor mulier (E-lll) mee te nemen. Dat garandeert in een deel van Europa dat je de reke ning niet te zien krijgt: die wordt direct naar het zieken fonds in Nederland gestuurd. Vraag hierover nadere infor matie bij het ziekenfonds. Particulier verzekerden zijn binnen Europa meestal gedekt voor een periode van drie maanden; buiten Europa is bij na altijd een aanvullende ver zekering nodig. Dat geldt hele maal voor de VS en Canada, waar een ziekenhuisverblijf een kostbaar avontuur kan worden. Voor alle Nederlanders die op de vakantie in de problemen komen geldt bovendien dat zij worden geconfronteerd met de versnippering in de wereld van de alarmcentrales. Veel verze keringen hebben een eigen De ANWB heeft twee telefoonlijnen met ac tuele informatie voor reizigers naar het bui tenland geopend. Het nummer 06-91.091.010 geeft informatie over Groot-Brittannië, Bel gië, Frankrijk en Spanje. Het nummer 06-91.091.080 geeft informatie over Duitsland, Oostenrijk, Zwitserland, Italië, Joegoslavië en Griekenland. Het gesprekstarief is 50 cent per minuut. Vaste onderdelen zijn verkeersinformatie en het weer maar er kan ook bijzondere infor matie doorgegeven worden die gevolgen kan hebben voor toeristen, zoals bij voorbeeld bosbranden, overstromingen of stakingen. Voor de verkeersinformatie binnenland is er ook een speciaal nummer, namelijk 06- 91.09.10.90. Daarop kan men dag en nacht ho ren welke files en wegwerkzaamheden er zijn. Ook vertragingen bij de treinen worden vermeld. De kosten van deze gesprekken zijn 50 cent per minuut. De Wereldt aanroep op d« korte golf In Europa ■alai zomertijd tand In kHz 07.30-08.25 EEE WSw 13.700 7.130 zo EUR/no AFR zo EUR zo EUR 06.30-09.25 22 m 25 m 31 m 49 m 13.700 11345 9395 5.955 zw EUR/nw AFR zw EUR EUR 2 EUR 1 09.30-1035 13 m 22 m 31 m 49 m 21.745 13.700 113» ©395 5355 no AFR zw EUR/nw AFR zwEUR EUR 2 EUR 1 EUR 1 j 15.30-1735 22 m 49 m 13.770 5355 z EUR EUR 1 VX OEuR//J^T" 1830-1935 f9 m 22 m 31 m 49 m 15360 13.700 9360 5355 zo EUR/no AFR zw EUR/nw AFR EUR 2 EUR 1 2330-00.25 49 m @320 zw EUR/nw AFR rwrAFR CA noAFR Bovendien sea tartcdtawtutaendlng op zondagen: 1230-1335 16 m 19 m 31 m 49 m 17305 16360 9.715 6355 zw EUR/nw AFR zo EUR/no AFR EUR 2 EUR 1 centrale, waardoor je niet kunt rekenen op de professionele hulp van de SOS of de ANWB- alarmcentrale. Niet voor niets dringt de Con sumentenbond al jaren aan op een sanering van het aantal alarmcentrales die de ideale situatie verder ook onaf hankelijk van verzekerings maatschappijen zouden moe ten opereren. Delta-vlieger Tot slot: ook al is het niet de be doeling bij een oefenvluchtje met een delta-vleugel naar be neden te storten of bij de duik- les half te verdrinken: wie er ook maar aan denkt tijdens zijn vakantie dergelijke avontuur lijke fratsen uit te halen, moet zich extra verzekeren. 'Riskan te bezigheden' vallen meestal niet onder de standaard-reis verzekering. Het heeft geen enkele zin, in geval van een on geluk zonder aanvullende ver zekering, hierover in beroep te Boetes in het buitenland Een voor vele autotoeristen on getwijfeld zeer nuttige brochu re is het boekje 'Boetes in het buitenland'. Deze ANWB-uit- gave is gratis voor leden. In de brochure wordt aangege ven waar een Nederlandse toe rist mee te maken krijgt als hij in het buitenland in aanraking komt met politie of justitie. Interessant is te lezen hoe de straffen voor te snel rijden en fout parkeren verschillen. Vooral in België en Joegoslavië is te hard rijden riskant, wantje zit zo in het cachot. In een aan tal landen is het zinvol om als argument 'vergeten' te gebrui ken als u bij controle geen rij bewijs bij u heeft. Dat scheelt soms in de hoogte van de boete. In Denemarken hebben ze een sociaal systeem voor dronken rijders. Bij een promillage ho ger dan 0,8 is er een boete die afhankelijk is van bruto inko men. Het begint met vier pro- De brochure 'Boetes in het bui tenland' legt ook uit wat men moet doen als er een waarborg som wordt gevraagd of als men niet voldoende geld op zak heeft om de boete te betalen. (jnnQT u3qt 'pt tt uiolitf.jt'pnt -9m ap ufiz snisnSne ua nnC ui uapuia 101 ncil uba Sepjaiez urn Sepueeui suoneisauizuaq Ciq ua uai Tijdens problemen in het buitenland ontdekken veel Nederlanders pas dat ze niet kunnen terugvallen op de professionele hulp van bij voorbeeld deANWB-alarmcentrale. Hun verzekeringsmaatschappij blijkt dan een eigen centrale te hebben. De vakantieganger die een duur fototoestel open en bloot in de auto laat liggen, vraagt om moeilijkheden. Bij diefstal wordt in zo'n geval niets vergoed. JULI 1990 - VAKANTIEKRANT LEIDSE COURANT PAGINA 9 ANWB-dokter Jan Willem Das: Met de vakantie in het vooruit zicht en een hoofd vol zomer dromen zijn vele mensen volop bezig met het voorbereiden van hun vakantie, in binnen- of buitenland. Het is een we zenlijk onderdeel van de voor pret: voor de zoveelste keer in de reisgids lezen en nogmaals fantaseren wat er zoal nog aan geschaft moet worden om de vakantie nog leuker te laten zijn. Nieuwe zwemkleding, geurige zonnebrandolie en pleisters. Via magazines, folders en re clames worden we met de neus op de feiten gedrukt. Er liggen zo lijkt het juist in de va kantie veel gevaren voor de ge zondheid op de loer. Drogisten en apotheken bestoken ons met 'handige' tips. Toch loopt het allemaal zo'n vaart niet. Mits de reis gewoon goed wordt voorbereid kunnen overbodige en onnodige bijdragen aan de geneesmiddelenindustrie wor den bespaard vindt dokter J. W. Das, arts in het 'zenuw centrum' van de ANWB- alarmcentrale. „Mensen nemen meer risico's als ze zomaar van de ene op de andere dag vertrekken, zonder degelijke voorbereiding. Als er dan iets gebeurt, weet niemand waar 'ie aan toe is. Een arm bandje met medische gegevens of zo'n medicijnenpaspoort- .dat redt levens". Het medicijnenpaspoort bevat (in het Engels) de naam en sa menstelling van de medicijnen van de drager. Dat kan erg veel narigheid voorkomen als ie mand bijvoorbeeld medicijnen heeft verloren en snel nieuwe nodig heeft. Mensen met een medisch verleden kunnen zo'n paspoort bij de apotheek halen. Het zal de meeste mensen wel duidelijk zijn dat men ook in het buitenland zichzelf moet beschermen tegen de gevaren van aids. Maar ook voor wat betreft huis-tuin-en-keuken- kwaaltjes probeert de pharma- ceutische industrie handig in te spelen. Ze wijst op alle mogelij ke gevaren die ons zouden be dreigen. Daarop wordt dan meteen een vernuftige oplos sing geboden die uiteraard Overdreven Volgens dokter Das wordt hierbij sterk overdreven. „Als je op het strand een snee in je voet krijgt, dan heb je toch geen verband en jodium en wond- spray bij je? Dan ga je gewoon naar de dichtstbijzijnde EHBO- post. Het is onzin om de hele dag met een verbandkist onder de arm te lopen. Natuurlijk is er negenhonderd mensen die door ongeval of ziekte de hulp nodig hadden van de ANWB. Dat is minder dan wat door gaans gesuggereerd wordt, maar het artsenteam krijgt er in het hoogseizoen toch een ex tra dokter bij. „Het is uiteraard drukker. Maar men ziet over het hoofd dat er mensen ziek worden die dat thuis ook zouden zijn ge weest. Alleen zitten ze nu in het buitenland en dan vangen wij het verstandig als er iets in de auto ligt. Maar maak het niet te bont, gewoon een verband- trommel met wat aspirines en een thermometer, dat soort dingen. Het heeft geen zin om een hele apotheek mee te ne- Bij het samenstellen van een EHBO-kistje kan iedereen te recht bij de huisarts. Die kan ook adviezen geven in verband met ieders persoonlijke situatie op medisch gebied, zodat het kistje kan worden aangepast. De ANWB-hulpverleners zijn in de vakantieperiode druk be zig. Vorig jaar augustus waren dat op. Dat heeft weinig te ma ken met het feit dat ze nu toe vallig op vakantie zijn, en daar door meer risico zouden lopen. De meeste mensen hebben hun vakantie voorbereid. Als men onverhoopt toch in het zieken huis terechtkomt, dan is dat meestal door ongelukken on derweg. Dan worden wij inge schakeld". ANWB-handboek Het gebeurt vaak dat er niet over de juiste medische gege vens van de patiënt beschikt kan worden, omdat de huisarts (in Nederland) ook op vakantie is. „Dan is het handig als een reisgenoot de belangrijkste kwalen kent". Het ANWB-handboek bevat veel nuttige tips voor mensen die (al of niet met de auto) op vakantie gaan. De meeste pro blemen met vakantiegangers ontstaan trouwens onderweg met de auto van en naar de va- kan tiebestemming. V ooral wanneer men haast heeft en de vertraging van de files pro beert te compenseren met nog harder rijden. Op de terugweg zijn mensen vaak gejaagd, om dat ze te laat vertrekken. „Zo'n reis moet geen haastwerk wor den. Daar moet je de tijd voor nemen. Goed slapen, goed eten en niet te lang achter het stuur. Dat voorkomt ongelukken", al dus dokter Das. Veel mensen vinden dat de lol eraf is, wanneer ze ziek zijn of gewond. Dan willen ze vaak meteen naar huis. De ANWB brengt zieken thuis als zij dat willen, al is dat vaak echt niet noodzakelijk. „De vakantie kan nog hartstikke leuk zijn, ook al zit er plotseling gips om je been. Een griepje duurt meestal maar twee of drie da gen, daarna kan het nog heel erg gezellig worden". De vakantie is bedoeld als een ontspannende en plezierige tijd en daarom is het prettig om er alvast mee bezig te zijn. „Een beetje redelijk nadenken kan een hoop ellende voorkomen. We gaan immers naar een an dere omgeving, met ander voedsel en andere hopelijk betere weersomstandighe den. Het is zaak om een beetje uit te kijken voor voedselver giftiging, want bij een warme temperatuur bederft het eten snel". Maar ook met de zon is het na tuurlijk oppassen geblazen. Sommige Nederlanders weten, als ze de zon zien, van geen op houden. Met rode hoofden en ruggen en pijnlijke dagen en nachten als resultaat. Dokter Das tenslotte:„Er zijn mensen die met hun pasgebo ren baby in Zuid-Spanje gaan zitten. Dat kind kan zoveel zon niet verdragen. Dan denk ik wel eens: goh, wat zielig. Voor je 't weet heeft het een zonne- Een paar jaar geleden ver schenen de eerste berichten dat langdurig in de zon liggen en zo een meer dan bruin tin tje opdoen toch niet zo gezond was als men wel dacht. In middels zijn daar veel discus sies over gevoerd, waarbij veel zinnige en vaak ook wat onzinnige argumenten wer den gebruikt. Feit is in ieder geval dat de meeste mensen toch wat min der lang in de zon zitten of lig gen, meer smeren, meer on der de parasol zitten en niet op de warmste uren van de dag in de zon verblijven. Ook de cosmetica-fabrikanten gingen aan de slag om nieuwe produkten te ontwikkelen die de huid verzorgen, bescher ming bieden tegen de schade lijke UV-stralen en ook nog voor een mooi kleurtje zor gen. Nog nooit was de aanbie ding zonne-artikelen zo groot als dit jaar, waarbij ook nog enkele nieuwtjes. Zo ontwikkelde het Duitse merk Biodraga een serie arti kelen die helpen tegen de zo- Mallorca-acne. Deze huidontsteking komt vooral voor bij vrouwen die veel cosmetica gebruiken en dan vooral wanneer zij met vakantie zijn in landen rond de Middellandse Zee. Van daar de naam Mallorca-acne. De ontsteking ontstaat door licht in combinatie met oliën, vetten en emulgatoren. De oplossing is eenvoudig: geen vet - en emulgatorhou- dende produkten gebruiken. Dat zou echter betekenen dat de huid zonder bescherming aan de zon wordt blootgesteld. Vandaar dat Biodraga specia le produkten heeft ontwik keld, waarmee men toch in de zon kan. Lancaster, een van de mer ken die altijd veel aandacht voor zonne-produkten heeft gehad, komt met een volko men nieuw idee, de Sun Con trol Card. Deze oranje-kaart geeft precies aan, wanneer de huid niet meer voldoende be schermd is en er opnieuw ge smeerd moet worden of men maar beter in de schaduw kan blijven. De Sun Control Card heeft vier vakjes die overeenstem men met de gevoeligheid voor de zon van de huid. Een gevoelige huid, een gemakke lijke huid enz. Men kiest het vlakje dat bij de huid past en haalt het plakkertje eraf. Op het vlakje brengt men het zelfde zonne-produkt aan als op de huid en dan legt men de kaart naast zich neer. Als het ingesmeerde vlakje dezelfde blauwe kleur heeft gekregen als z'n omgeving, dan is het tijd om opnieuw te gaan sme ren of uit de zon te gaan, want de beschermende werking van het produkt is niet meer optimaal. Kinderen Kinderen moeten, dat weet iedereen, vaak worden inge smeerd omdat ze spelen met zand en water. Piz Buin ont wikkelde een produkt dat een optimale bescherming biedt aan de hele kleintjes. Piz Buin Baby Sun is een zachte cremi- ge water /olie emulsie die zelfs na een half uur in het water nog bescherming biedt met factor 8. Bij Payot heeft men een nieuw soort zonnefilter ont wikkeld. Een natuurlijk filter dat de ultraviolette stralen re flecteert om de huid te be schermen. Het zijn minerale kleurstoffen die werken als microscopisch kleine spiegel tjes die het licht terugkaatsen. Een bruin-zonder-zon met beschermingsfactor is een van de nieuwtjes die men bij Jil Sander introduceert. Met daarnaast ook een zijdezacht poeder waarin goudbruine schitteringen. Voor wie niet zo van de zon houdt en er toch stralend en natuurlijk bruin wil uitzien. Dat de zon het haar uitdroogt weet ook iedereen en vandaar dat er ook steeds meer pro dukten komen om het haar te beschermen en te verzorgen. Opvallend is bijvoorbeeld bij de Bonacure Sun Care van Schwarzkopf het vele ge bruik van plantaardige olie. Naast de Aloe Vera is het nu ook de olie van de Jojoba- plant die in veel cosmetische produkten wordt verwerkt. Vakantie heeft voor huisdieren een andere betekenis dan voor ons. Soms mogen de dieren mee, vaker zullen zij thuis on der de hoede van buren of in teen dierenpension achterblij ven. Maar hoe dan ook: de re gelmaat, waar dieren het meest bij zijn gebaat, verdwijnt. Bij het meenemen van hond of kat dient men vantevoren te informeren of het dier welkom is in vakantiehuis, in hotel of op de camping. Bij verblijf in het buitenland moet u nagaan of het dier in het betreffende land wordt toege laten, welke gezondheidseisen worden gesteld en welke inen tingen noodzakelijk zijn. Zowel hond als kat dienen in elk ge val te zijn ingeënt tegen honds dolheid. Deze inenting moet tenminste dertig dagen en ten hoogste een jaar van tevoren zijn gegeven. U krijgt daarbij een certificaat van de dieren arts, dat u bij u moet hebben in het buitenland. De dierenarts en de ANWB kunnen alle in lichtingen geven. Honden Een hond kan niet alleen thuis blijven, ook niet als hij dage lijks eten en drinken krijgt en wordt uitgelaten door buren of vrienden. Als u uw hond mee neemt naar Zuid-Europa (zui delijker dan Parijs), Noord- Afrika of de Caribische eilan den dan bestaat het risico dat hij een Babesia-infectie (door teken) of Leishmania (door zandvliegjes) oploopt. Als u uw hond beslist wilt meenemen naar die landen, doe hem dan in elk geval een (nieuwe) te ken/vlooienband om. Een goede oplossing is als de hond tijdens de vakantie kan logeren bij vrienden of kennis sen, of als iemand bij hem komt logeren. Doe de hond een hals band om met het huis- en/of lo geeradres. Uitlaten kan het beste aan de riem. Er zijn veel goede dierenpen- sions, waar de hond uitstekend wordt verzorgd. Hij moet wel tijdig en volledig zijn ingeënt ëerd en zijn voorzien dierenpaspoort. De inentingen moeten minimaal dertig dagen en maximaal een jaar van tevoren zijn gegeven. De dierenarts en het pension kunnen vertellen welke inen tingen zijn vereist. De kosten liggen tussen de 10,- en 15,- per dag. Katten Over het algemeen kunnen katten het beste in hun eigen omgeving blijven. Het prettigst voor de kat is het als er iemand bij hem komt logeren. Als u bu ren of kennissen bereid vindt hem tweemaal per dag eten en drinken en vooral ook de nodi ge aandacht te geven, dan kan dit ook. Lukt dat niet, bel dan de Die renbescherming om te vragen of zij een vakantieregeling heb- ben. Laat duidelijke instructies na over de kat, het adres van de dierenarts, uw eigen vakantie adres of dat van een naburige bekende. Ook voor katten zijn er vele goede pensions. De vereiste inentingen moeten minstens drie weken en ten hoogste één jaar van tevoren zijn gegeven. De pensionkosten zijn onge veer 7,50 per dag. Vogels Laat vogels en andere kleine dieren, zoals konijnen, cavia's en muizen, nooit met een flinke voorraad eten en drinken ach ter als u langer dan een dag weggaat. Het drinkwater be derft en de meeste dieren eten te veel in één keer en kunnen daardoor ziek worden of dood- Als" u iemand kunt vinden die dagelijks eten en drinken kan geven en regelmatig het hok kan schoonmaken, kunt u vo gels en andere kleine dieren rustig thuislaten. Vissen kunt u rustig een week achterlaten, zonder dat iemand voor ze zorgt. Als u langer weg gaat moet er iemand af en toe voeren. Geef duidelijke in structies over het voeren; ie mand die geen ervaring heeft met vissen is meestal geneigd om te veel te geven.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 27