Veel landen te groot voor één reisgids KofFer moet mooi zijn en blijven DOBBEL U RIJK MET DUBBEL ZES HET VERSCHIL, RUUD PAAUW PAGINA 4 LEIDSE COURANT JULI 1990 - VAKANTIEKRANT 3 paar tennis- sokken Noordeinde 4B Telefoon 01713-12781 Voor al uw schoenen en lederwaren Jan van der Meer hv. Noordeinde 41 Roelofarendsveen Tel. 01713-12381 Noordeinde 45. Tel. 01713-15966 Winkeliersvereniging Roelofarendsveen Om in aanmerking te komen voor een van de waardebonnen dient u de som van de huisnummers van pagina A B te nemen minus de som van pagina „C". Het aantal maal dat u moet gooien om dit getal zo dicht mogelijk te benaderen is het juiste cijfer. Zie verder pagina ,,C". Solar'Ticosol zonnebril vanaf 14.50 ontvangt u een sportpolsband met horloge t.w.v. 9.85 GRATIS Zo lang de vooraad strekt. Kapsalon/ Parfumerie Domien Koek Noordeinde 21 2371 CM Roelofarendsveen Tel. 01713-12635 VOOR HEM HAAR l Noordeinde 23 Tel 01713-13214 Verkoop van wasautomaten, koelkasten, elektrische huishoudelijke artikelen en compact discs. Noordeinde 3 Telefoon 01713-12377 Wij wensen u een prettige vakantie P.s. voordat u vertrekt even bij ons leeswerk en speelgoed kopen voor onderweg of op de camping. NICO BAKKER ELECTRO B.V. Noordeinde 1 Tel. 01713-13442 W.V ROELOFARENDSVEEN Knetterende prijzen in onze seizoen opruiming Ook tijdens de zomervakantie mag u onze kapsalon zeker bellen voor een afspraak! Woninginrichting Noordeinde 17 Tel. 01713-12494 FOTO VIDEO HIFI T.V. C.D. STADSPRIJZEN DORPSSERVICE Noordeinde 15A Tel. 01713-16836 ■uara unsj jbfq nabeur a] sia-i aJJaA -see[q afi ui u.jujoqoSrtq uaSutp ua uapia-I spï uapais apno ïjoo uaqeui lunq uarqae-iS ap Joop atSirp uaa si uatqasstpq rqjupj Ar.n« a? niiptuatu ïpo -ituja uaa nftl ajequatzie uau aMnaiu JO ufiz uajpf aisiee| 3Q uotoau (appiujjaOA iqooiiooq uaa jeep qoo jaujoz aiojQ ap uee Seearjajoy ap ui JULI 1990 - VAKANTIEKRANT LEIDSE COURANT Eén surfplank per persoon Per persoon mag slechts één surfplank 'mee op vakantie' naar het buitenland. De douane kan vragen naar de aankoopnota van de plank. Uiteraard is het belangrijk rekening te houden met de dakbelasting. Een middel grote auto mag bij voorbeeld 75 kg op het dak vervoeren. Het instructieboekje of de importeur van de auto kun nen daarover meer duide lijkheid brengen. Er gelden per land verschil lende bepalingen, indien de omvang van ae auto wordt overschreden door de la ding. België: de lading op de auto of de aanhangwagen mag naar voren niet uitsteken. Naar achteren slechts één meter. Als de lading uit lan ge ondeelbare stukken be staat mag dat drie meter zijn. Als de lading meer dan één meter naar achteren uit steekt moet die zijn voorzien van een vierkant bord. Na dere informatie over dit bord is bij de ANWB-kanto- ren en de afdeling Centrale Informatie verkrijgbaar, 's Nachts moet dit bord aan de achterzijde van het voer tuig zijn bevestigd met daar bij een naar achteren gericht rood licht en een oranje re flector aan elke zijkant. West-Du itsland: bij vervoer tot honderd kilometer af stand mag de lading drie meter uitsteken. Gaat men verder dan honderd kilome ter dan mag de lading maar anderhalve meter uitsteken. Steekt de lading meer dan één meter vanaf de achter lichten uit, dan moet men dit zichtbaar maken door een helrode, niet kleiner dan dertig bij dertig centimeter grote, door een dwarsstang uit elkaar gehouden vlag. 's Nachts moet de lading zijn voorzien van een ach terlicht en een reflector. De lading mag niet naar voren uitsteken. Frankrijk: totale breedte van de lading op het dak van de auto mag niet meer zijn dan 2,5 meter. De lading mag niet meer dan drie me ter van de achterbumper uitsteken. Dit geldt ook voor aanhangwagens. Eindelijk is er dan een reis- handboek over de Sovjet-Unie op de markt verschenen. Een dik en voor reisgidsen kostbaar boekwerk (f 44,50) van bijna 350 pagina's. Dat betekent dat er veel in staat, maar ook dat het niet compleet is. Het doet denken aan de eerste gidsen over Chi na of de Verenigde Staten, waarbij een te groot gebied te globaal wordt behandeld. Steden als Moskou en Lenin grad krijgen behoorlijk de aan dacht, maar bij veel andere ge bieden is het vaak 'grote stap pen, snel thuis'. Dat manco ver meldt de auteur Aad van der Graaf trouwens ook zelf in zijn voorwoord. Dit boek ziet ook hij als een eerste aanzet. De verwachting mag dan ook zijn dat, als de ontwikkelingen de goede kant op gaan, in de toe komst ook deelgebieden van de Sovjet-Unie apart worden be handeld. Sinds kort is ook het reis-hand- boek voor de Griekse eilanden verschenen (Elmar, 44,50). Ook daar heeft auteur Henk Buma een wel zeer uitgebreid gebied in één boek willen per sen. Geen verwijt overigens, want ook alle andere uitgevers van reisboeken hebben dat ook zo gedaan. Dit boek is in verge lijking daarmee nog behoorlijk uitgebreid. Het gevolg is echter ook hier dat een eiland als Kos of Lesbos in een paar dagen wordt afge daan, terwijl het voor veel toe risten een stek voor veertien dagen is. Bovendien zal die Kos-ganger zich wel drie keer bedenken om voor die beperk te informatie zo'n dik en duur boek te kopen. De gids zou dus alleen voor eiland-hoppers zijn, maar veel al zijn dat mensen die zich op andere wijze informeren. En de summiere gegevens uit het boek al kennen. Kreta In de serie Odyssee van uitge verij SUA is onlangs het boek Kreta verschenen 27,50). De nog maar jonge serie, waarin eerder Portugal en Grieken land uitkwamen, zegt bedoeld te ziin voor toeristen, die 'an ders willen reizen. Daarom worden niet alleen de plat getreden paden bewandeld, maar worden ook minder be kende stekjes aangewezen. De gids is behoorlijk uit gebreid, al wordt aan de lange historie relatief weinig aan dacht geschonken. Aantrekke lijk zijn vooral de aparte be schrijvingen en de tips. Jam mer alleen dat het lettertype nogal erg klein is. Dat bezwaar HetMinoïsche paleis van de Knossosop Kreta. geldt ook voor de aparte kaar tjes in de gids. Speciaal ontwor pen tekeningen zijn wel leuk, maar verliezen aan kracht als ze minuscuul worden afge drukt. Diezelfde uitgeverij brengt ook de reisgids Hongarije (J 29,90). De auteurs Bartho Hendriksen en Leo Platvoet geven een goed beeld van het land, zijn cultuur en geschiedenis. Ook hier toch weer het bezwaar van de kleine lettertjes, die het le zen niet echt aantrekkelijk ma ken. Brussel 'Brussel, voor eens of voor al tijd' is de titel van een opmer kelijke stedengids van Unie boek (f 27,50). Geschreven door Alexandre Lazareff, die naast journalist ook levenskun stenaar is. Het is meer een stemmingsgids, waarin de au teur zijn emoties beschrijft over restaurants en andere horeca gelegenheden. Hij geeft daarbij zelfs aan met welk type mens je daar naartoe moet. Dat varieert dan tussen 'een vriendin van een vriend' tot 'de kinderen uit je eerste huwelijk'. Op de laatste pagina krijgt de lezer ook nog een mini-cursus stap voor stap ver leiden. Zo lezend is Brussel een bruisende stad, al weetje dat de werkelijkheid toch iets anders Toom leidt de westerse toerist op 'een gezellige en informatie ve manier' dwars door de hoofdstad van Tsjechoslowa- kije. In de kanttekeningen geeft hij daarbij praktische in formatie over openingstijden en welke bussen ernaar toe gaan. Ook gebruikt Den Toom die ruimte om zo nu en dan zijn eigen commentaar te geven. Nieuw-Zeeland Tot slot nog twee boeken voor verre bestemmingen. In de se rie Voordelig Reizen van uitge verij Allert de Lange is nu de Nederlandstalige gids 'Nieuw- Zeeland' uitgebracht. De reden waarom is onduidelijk, temeer omdat deze bestemming zich niet mag verheugen in een op merkelijk stijgende populari teit. Nog steeds gaan er Nederlan ders naartoe, maar veelal is dat om ook de (verre) familie te be zoeken, die daar enige decen nia geleden naartoe zijn ge gaan. In deze gids wordt juist gewe zen op de beste manier om de kosten zo laag te houden. Prak tische tips voor accommodatie, eten en vervoer. Jammer ge noeg staan er geen goede advie zen in over het vinden van het goedkoopste ticket voor de reis. Want de kosten daarvan zullen voor de meeste toeristen de grootste drempel zijn. Sri Lanka De laatste uitgave van Elmar is (bij toeval?) actueel. Het gaat om het reis-handboek voor Sri Lanka (f 34,50)). Actueel omdat er deze komende winter een soort prijzenslag naar deze be stemming zal ontstaan. Dit komt doordat er voor het eerst een directe charterverbinding van Air Holland zal worden uitgevoerd. Inmiddels lijken reguliere maatschappijen als Air Lanka daarop al te willen reageren door hun prijzen ook flink te verlagen. Sri Lanka blijft echter ook nog steeds een discutabele bestem ming, al was het alleen maar doordat de nieuwskolommen nog regelmatig gevuld worden met berichten over moord en doodslag in het land. Daardoor blijft er een constante discussie tussen mensen die zeggen dat 'toeristen nergens iets van mer ken' en anderen die juist bewe ren dat 'het levensgevaarlijk is'. Vast staat in ieder geval dat Sri Lanka in rustige tijden een pa radijselijke bestemming is. Waar de stranden hagelwit zijn. de zee blauw en de zon geeen last heeft van wolken. De gids van W. M. Geetha Ku- mari geeft een uitgebreid in zicht van de geschiedenis en de achtergronden van het eiland. Die verhalen geven daardoor ook meer inzicht op de huidige politieke omstandigheden. En met die kennis zal misschien menig potentieel Sri Lanka- ganger juist besluiten om maar niet te gaan. De 'verpakking' van de reisbagage Op de lopende band van het vliegveld zie je pas hoeveel verschillende koffers er be staan. Aan de verpakking van ons vakantiepakje wordt, zo lijkt het, veel aandacht besteed. Toch worden er in de praktijk meer koffers gekocht 'om het mooie' dan 'voor het gebruik'. Vooral de snob wil zijn trendy omgeving ook met de koffer to nen dat hij zich het nieuwste model heeft aangeschaft. En eveneens lachwekkend zijn de reizigers, die om hun koffer nog eens plastic zak doen. Ze zijn groot of klein, slap of hard, blauw of rood. Niet alleen in kleur, vorm of materiaal verschillen de omhulsels waar in we onze reispakjes vervoe ren naar zon of camoing. De koffer is een gek ding. Aan de ene kant vinden we het dus belangrijk dat deze 'vakantie doos' mooi is en blijft. Aan de andere kant zijn we nauwelijks bereid om ons af te vragen waarvoor we hem eigenlijk gaan gebruiken. In de gespecialiseerde koffer winkel komt het dan ook regel matig voor dat mensen instem mend knikken als de verkoper hun een koffer aanwijst. „Die blijft heel, mevrouw, ondanks het gooi- en smijtwerk van een vliegvakantie", zegt de verko per nog, maar mevrouw besluit alsnog haar gevoel te laten spreken en kiest dat leuke grij ze ding. Met knalgele sloten en fragiele wieltjes. „En dan komen ze na de va kantie klagen dat die dingen er zijn afgebroken", aldus de kof ferhandelaar. Status Naast luxe cadeaupapier zijn koffers het enige verpakkings materiaal waar we met schijn baar plezier geld aan uitgeven. En vooral aan het er leuk of mooi uitzien. Bepaalde koffers hebben zelfs status. Er zijn mensen die een nog niet versleten Samsonite op zolder laten staan als er nieuw model op de markt is ge bracht. Dat soort typen kun je radeloos maken met de vraag: „iMiiueiijti uuk een oester, buurman Veel mensen kopen dus een mooie, maar verkeerde koffer Iemand die een of hooguit twee keer per jaar op reis gaat, heeft nu eenmaal een ander type no dig dan een zakenreiziger, die om de veertien de wereld af reist. Bovendien telt natuurlijk met welk vervoermiddel de vakantieganger naar zijn reis- bestemming gaat. Beschermen Daarnaast maken veel toeris ten de fout om te denken dat hun koffer ook mooi moet blij ven. En dat terwijl het ding al leen maar is uitgevonden om- de klappen op te vangen om: het inwendige, onze kostbare bagage, te beschermen. „Van-- daar dat ik mensen die één- keer per jaar vliegen ook een- slappe koffer aanprijs. Als je» ziet wat er op luchthavens ge-: beurt, dan is de kans op bescha-l diging heel groot. Dan blijven.» de meeste harde koffers ook, niet heel", aldus weer die des kundige. Dat geldt evenzeer voor de uit stekende wieltjes die tijdens het tussentijds vervoer het ge-, wicht overnemen. Dat blijven uitsteeksels en die zitten dus in bagageruimtes van bus of vliegtuig in de weg. Zelfs de half verzonken, redelijk grote, wielen kunnen veelal de 'bot singen' niet overleven. „Laat staan die wieltjes van twee cen timeter". Voor de verzekering is een kof fer na drie jaar niets meer waard, zo hebben we inmiddels zelf ervaren. Dat betekent dat een forse beschadiging (lees: to tal loss) van een twee jaar oude koffer nog maar, hooguit, een derde van de aanschafprijs kan opleveren. Het jaar daarop is het omhul sel, verzekeringstechnisch, niets meer waard. Elk jaar dat hij dus nog gebruikt kan wor den is dan meegenomen. „Misschien is dat een reden om bij de aankoop 'ns over na te denken. Een koffer is net pak papier, alleen wat steviger' iGN3d03D awr 313H

Leidse Courant | 1990 | | pagina 22