Verlies van Philips naar twee miljard 8 8 evreesde koopwoede in de DDR valt mee IJSBERGSLA EN VEGETARISCHE MIX 2 3 4 5 10 Gelijke munt énorme menigte bezorgt Iers elftal warm welkom Aftreden Gorbatsjov geëist Bush: kerngranaten VS weg uit Europa VANDAAG P> "tl 14 Dagen Gratis £cidóc0ouACMit miiii'fimn Ceidóc ©omcwit Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 112300 AA Leiden, telefoon 071 122 244, fax 071 -134 941 tbv. redactie. Directeur-hoofdredacteur: J.J. Hallewas, Chef-redacteur GJ. Onvlee. Maandag 2 juli 1990 81ste jaargang no. 24764 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Losse nummers f. 1,35 Morgen af en toe zon en een enkele bui. Minimumtempera tuur ongeveer 11 graden. Mid- dagtemperatuur circa 18 gra den. Matige westenwind. Daarna veel bewolking, perio den met regen en koel. fBLIN Ruim 300.000 dol- ;housiaste Ieren hebben de ;ionale voetbalselectie giste- in Dublin op onvergetelij- vijze ingehaald. „Het was te gelijken met de ontvangst, de Paus en president Ken- ly hier ooit hebben gekre- aldus een woordvoerder politie. mduizenden mensen blok- irden de zestien kilometer ige weg van het centrum ar het vliegveld. Bijna tien >cent van de sportgekke Ier- bevolking wilde de helden Italië eren voor hun op- nbarende prestaties in de af- open drie weken. Charlton kondigde aan, dat hij de komende tien dagen ver weg van alle drukte wil gaan vissen in het westen van Ier land. De „Giraffe", die bij het uitstappen van het vliegtuig trots stond te zwaaien met een vishengel die hij van zijn spe lers had gekregen, liet niet na de 20.000 supporters in Italië te prijzen. „Ze hebben bewezen, dat de Ierse voetbalfans de beste zijn van de wereld". De uitschakeling van Ierland (zaterdag door Italië) werd voorafgegaan door het verlies van Joegoslavië (via straf schoppen) tegen Argentinië. Gisteren plaatsen Westduits- land en Engeland zich voor de halve finales, respectievelijk ten koste van Tsjechosowakije en Cameroun. Een 86-jarige vrouw is zaterdagnacht in Aversa omgekomen bij de fes tiviteiten na de overwinning van de Italiaanse voetbalploeg op Ierland, in de kwartfinales van het WK. De vrouw werd overreden door een auto en stierf kort daarop in een zie kenhuis. Twee Britse voetbal supporters, die een week gele den na de ongeregeldheden in Rimini met 245 anderen op het vliegtuig naar huis werden ge zet, doken in het weekeinde op in Sorrento bij Napels, waar Engeland gisteren Cameroun uitschakelde. Bij een routine- onderzoek van de identiteits papieren werden ze door de Italiaanse politie ontdekt en meteen gearresteerd. Dezelfde dag nog werden ze op een aangehouden, omdat zii valse paspoorten bij zich hadden. De Italianen waren door de gang van zaken nogal verontrust. Een woordvoerder van de Britse ambassade in Rome ver ontschuldigde zich met de op merking dat de 247 bij aan komst in Londen te horen had den gekregen dat zij zich tij dens het WK niet meer in Ita lië moesten laten zien. Die maatregel werd echter niet op schrift gesteld. „Ze moeten on opgemerkt over de Italiaanse grens zijn gekomen", was de veronderstelling. Hoewel Cameroun gisteravond in de verlenging werd uitgescha keld door Engeland, maakten de Afrikaanse voetballers trots een ereronde door het stadion van Napels. foto: ap iMSTERDAM In de DDR is vandaag voor het jerst gewinkeld met D- liarken. Ongeveer drie niljoen van de zestien biljoen Oostduitsers heb- ien gisteren bij ruim tien- luizend uitbetalingskan- joren DDR-marken inge wisseld. fïa een zeer druk voorproefje ip de Oostberlijnse Alexander- ilatz waar om middernacht de Deutsche Bank haar loketten opende, konden de Oostduitse burgers gisterochtend om 09.00 uur bii de meeste van de 15.000 daarvoor bestemde ban ken en kantoren terecht om hun Ost-marken om te wisse len in Westduitse marken. Al naar gelang de leeftijd van de persoon kan er tussen de 2000 en 6000 mark tegen een koers van 1:1 worden omgewisseld. Maar de gevreesde koopwoede van de Oostduitsers valt erg erg mee, zo concluderen de deskundigen. De Oostduitsers willen vooral sparen getuige het opnemen van gemiddeld een paar honderd D-mark per persoon. De Oostduitse premier Lothar de Mazière deed gisteren een beroep op de DDR-burgers om optimistisch te blijven. „Wij zullen problemen en ontberin gen tegenkomen. Maar vanaf nu zullen de zaken vöor ons verbeteren. Dank zij West- Duitsland hebben we kansen die geen enkel ander Oosteu ropees land heeft". Pagina 5: Juichende DDR- Burgers: „Westgeld heet voortaan óns geld" Stormloop op Dinosauriërs in Leiden LEIDEN De tentoonstelling [.Dinosauriërs in Leiden" tteeft dit weekeinde ruim elf- Suizend bezoekers naar het resthuis gelokt. Zaterdag meldden zich ruim 4.000 lieuwsgierigen en gisteren waren dat er meer dan 7.000. De organisatie spreekt van een Êxtreem grote belangstelling; berekend was op zo'n 3.000 be zoekers per weekeinde, wachttijden van anderhalf uur, vaak in de stromende re gen, waren gisteren geen uit- fcondering. De grote belang stelling wordt toegeschreven aan de vele publiciteit die de expositie tevoren heeft gekre gen. De Leidse politie en de organisatie overleggen deze Nveek over eventuele verkeers maatregelen. Het gaat om het pmleiden van het verkeer tiaar een centrale parkeer plaats, vanwaar bussen naar net Pesthuis zullen rijden. Dief speelt autootje verwisselen LISSE De rijkspolitie is op zoek naar een autodief die het voorzien heeft op auto's van het type Ford Fiësta. Zo'n auto verdween zaterdagmiddag van het parkeerterrein bij de sportvelden in Lisse. 's Avonds ontdekte de politie op dat zelfde parkeerterrein een andere Ford Fiësta die in Heem stede gestolen bleek te zijn. Navraag bij de politie in Heem stede leerde dat die met een Ford Fiësta zitten die in Leiden is gestolen. Het is de politie volstrekt onduidelijk waarom de autodief de ene Fiësta steeds voor een andere verruilt. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoon 071-12.22.48 en uw krant vordt nog dezelfde avond nabezorgd. ONGEVEER 10.000 BANEN IN EUROPA WEG EINDHOVEN Phi lips verwacht voor dit jaar een verlies van twee miljard gulden. Door middel van ont slagen zullen er in alle Europese vestigingen ongeveer 10.000 banen verloren gaan. Tijdens de buitengewone aandeelhoudersvergade ring maakte het bestuur vandaag bekend dat in de tweede helft van dit jaar een voorziening van 2,7 miljard wordt getroffen om het bedrijf te herstructure ren. Twee weken geleden kondigde Philips al aan dat het nettoresultaat uit gewo ne bedrijfsuitoefening dit jaar op een „zeer laag peil" zou uitkomen. De nieuwe president-directeur J. Tim mer moest dat vandaag al weer corrigeren en vertel len dat er nu zelfs een gi gantisch verlies te ver wachten is. Timmer heeft de taak Phi lips zodanig te veranderen dat het bedrijf weer gezond wordt. Hij maakte daar twee weken geleden een begin mee door de noodlij dende computerdivisie te herstructureren. Timmer volgde onlangs Van der Klugt op, nadat was geble ken dat Philips er aanzien lijk slechter voorstond dan gedacht. Van der Klugt voorspelde begin dit jaar nog dat de winst van het concern in 1990 verder zou stijgen. Toen bleek dat dit ver bezijden de waarheid was, werd Van der Klugt daarvoor verantwoordelijk gesteld door Wisse Dekker, voorzitter van de raad van toezicht. Van der Klugt moest toen verdwijnen ten gunste van Timmer. Overigens steeg vorig jaar de nettowinst van Philips nog van 494 miljoen gulden tot 746 miljoen, terwijl de omzet van 56,1 miljard naar 57,2 miljard opliep. Pagina 3 Timmer maakt faam waar MOSKOU Kort nadat Sovjet-president en partij leider Michail Gorbatsjov vanmorgen in Moskou het 28ste partijcongres van de communistische partij van de Sovjetunie (CPSU) had geopend werd reeds geëist dat hij en de top van de partij zouden aftreden. Om negen minuten over tien lokale tijd diende de afgevaar digde Broedov uit Magadan in het noordoosten van Siberie een resolutie in, waarin het politburo en het centraal comi té werden opgeroepen met on middellijke ingang ,af te tre den. Gorbatsjov ging niet in op de inhoud van de resolutie, maar stelde voor dat de afge vaardigden zich later met de zaak bezig zouden houden, een voorstel dat door meer dan 4.000 van de 4.683 afgevaardig den werd goedgekeurd. De afgevaardigden namen daarna een aantal moties aan die er op zouden kunnen wij zen dat op het congres een ge matigde koers gevaren zal worden. Met 2.539 stemmen voor namen zij een voorstel aan om de leider van de Estse communistische partij, die on danks de verklaring van het Estse parlement dat de repu bliek zich in een fase naar de onafhankelijkheid bevindt loyaal gebleven is aan Moskou, op te nemen in het presidium van het congres. Ook werd be sloten om Andrej Godoenov, een lid van het Democratisch Platform uit Leningrad, op te nemen in het secretariaat van het congres. Pagina 4: Gorbatsjov in het nauw bij begin partijcon gres Bomaanslag Voorbijgangers bekijken de schade die zater dagavond door een bom werd aangericht aan het Aurora-gebouw in Amsterdam. Niet alleen het gebouw zelf werd beschadigd: zeker vijftien in de nabijheid geparkeerde auto's liepen deu ken en krassen op en tot ver in de omtrek sprongen de ruiten van huizen. In het gebouw hebben onder meer British Airways, Iberia en de Zuidafrikaanse luchtvaartmaatschappij een kantoor. Verder zijn er het Britse en het Oosten rijkse verkeersbureau gevestigd. De politie heeft geen spoor van de daders. In Ierland heeft een woordvoerder van de IRA „categorisch ont kend" dat de organisatie iets met de aanslag in Amsterdam te maken heeft. foto.- anp ELKE DONDERDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT WASHINGTON Presi dent George Bush heeft voorgesteld eventueel alle Amerikaanse kerngranaten te verwijderen uit West-Eu ropa, zo heeft The Washing ton Post gisteren gemeld. De Amerikaanse regering zou hiermee tegemoet willen komen aan de bezorgdheid van de Sovjetunie ten aan zien van het NAVO-lidmaat- De meeste Amerikaanse kerngranaten bevinden zich in de Bondsrepubliek. Vol gens The Washington Post maakt het plan deel uit van een pakket Amerikaanse voorstellen dat is toegezon den aan de regeringen van de NAVO-lidstaten. Donder dag en vrijdag vindt in Lon den een topoverleg plaats tussen de regeringsleiders van de NAVO-landen. Als de VS inderdaad al hun kerngranaten zouden verwij deren, hebben zij altijd nog ongeveer 700 kernkoppen voor de korte afstand in de Bondsrepubliek, alsmede 1400 atoombommen die per vliegtuig kunnen worden vervoerd, aldus The Post. De Sovjetunie wil dat alle kern wapens van Duitse bodem worden verwijderd. (ADVERTENTIE) Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Ijsbergsla, "7Q per krop Vegetarische mix' 1 100 gram töSl.UU albert heijn W 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Echtpaar Maij overweegt stappen tegen de Tros (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister van verkeer en waterstaat Maij- Weggen en haar man overwe gen gerechtelijke stappen te ondernemen tegen de Tros. Haar man en zii voelen zich „ernstig gegriefd door een in hun ogen „misleidend, beledi gend en seksistisch nep-inter- view" in het tv-programma 'Jongbloed en Joosten' van af gelopen vrijdag. Jongbloed en Joosten namen in de uitzen ding een nepmeneer Maij een interview af, waarin hem werd gevraagd naar de huise lijke omstandigheden van de minister. De acteur die de rol van echtgenoot van minister Maij speelde, verhaalde de kij kers van zijn bestaan als huis man. Zo zou hij bijvoorbeeld 's morgens een half uurtje eerder dan zijn vrouw opstaan om voor haar een croissantje klaar te maken. Pagina 3: „Misselijk maken de grappen onacceptabel" 18 PAGINA'S Excommunicatie wegens steun aan abortusbeleid Veel meer geld voor Afrika Alarminstallateie Noordbrabants Museum was kapot Volgend jaar Westlandse verse groenten naar Japan Dinosauriërs veroveren Leiden Nachtzuster Boer mm wil nog helemaal f niet met pensioen I Ouders willen dat Noordwijk sluiting kinderdagverblijf De Bolderberg ongedaan maakt Geluidsscherm langs A4 voldoet aan eisen Nieuw tv-spel hangt van koffers en geheimen aan elkaar GEESTELIJK LEVEN/OPINIE 2 BINNENLAND 3 BUITENLAND4/5 KUNST/RTV4 LEIDEN/REGIO 7/8 RTV-PROGRAMMA'S 9 WEER/PUZZEL/MENU9 VAN HUIS UIT10 SPORT 11 T/M 18 Vreugde op de Alexanderplatz. De Duitse eenwor ding is een geweldige stap dichterbij gekomen. Het weekeinde van de eeste juli 1990 mag daarom best historisch worden genoemd. Als naaste buren van Duitsland hebben we daar alles mee te maken. Re den om samen met de Leidse Courant de ontwikke lingen uiteraard kritisch te volgen. Onze - straks ook uw? - krant was erbij, toen de Oostduitsers hun geld zagen veranderen van vrij waardeloze Ostmarken in felbegeerde D-marken. Lees in de Leidse Courant hoe de uitdrukking „met gelijke munt betalen" een nieuwe dimensie krijgt. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 1 7,50. Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 24,85 (met automatische betaling) kwartaal f. 75,10 Naam: Straat: J Postcode/Plaats: Telefoon: Voorl.: (voor controle op bezorging) I Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag OF BEL: 071 -122 244 ao> I Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement worden geweigerd i1

Leidse Courant | 1990 | | pagina 1