Post gaat zaak- Theunisse tot op de bodem uitzoeken Sprinters staan op scherp Wielrenners verdienen een stuiver Marie heeft geen ruggesteun nodig SPORT ÊcicUcSou/UMit maandag 2 juli 1990 pagina ijr in de Tour de France „Anderhalve dag Tour de France; alle favorieten op tiei minutenInteressant wellicht voor de massa, maar niet voor degenen die het direct aangaat. Zelf ben ik allerminst tevreden over die eerste schermutselingen. De proloog kwam er niet uit. Je kunt dan een mooi verhaal ophangen over sterke tegenwind en zo; die omstandigheden golden natuurlijk voor iedereen en daar wil ik me ook niet achtei verschuilen. Balen doe ik wel van de ontwikkeling in de eerste etappe. We waren pas na enkele kilometers met twintig man vooruit. Het peloton reageerde alert. Waarschijnlijk omdat de groei te groot was. Even later piepten er vier renners tussenuit en die mochten rum elf minuten voorsprong nemen. Wij van PDM waren de enige formatie die er naar zestig kilometer keihard achteraan zijn gegaan. De anderen lachten ons een beetjt uit en hielden de handjes stil op het stuur. Toen hebben w{ er ook de brui aan gegeven „Nee, ik zie van dat viertal niemand de Tour winnen. Wei zou Bauer de gele trui best eens over de Alpen kunnen brengen. En van de kanshebbers zit Greg Lemond gebeiteld. Hij heeft Pensee vooruit en kan rustig zitten afwachten om op een gegeven ogenblik de troon over te nemen. We zullen er de komende dagen, tot aan Genève, voor moeten waken om niet opnieuw de boot in te gaan. Nóg een misser en het is gebeurd". „Zelf heb ik de goede vorm van Zwitserland en van het Nederlands kampioenschap niet mee naar de Tour kunnen nemen. Dat zit me niet echt lekker. Ik ga er van uit dat ik de komende dagen weer goed ben, sterk genoeg om zaterdag revanche te nemen in de tijtrit van 38 kilometer naar Villard de Lans. In Zwitserland kon ik iedereen er in een klim tijdrit afrijden. De concurrentie is hier natuurlijk vele keren groter". „Echt snappen doe ik het niet waarom ze mannen als Bauer, Pensee en de Italiaan Chiappuci zo veel tijdwinst hebben gegund. Die Bauer is toch geen kleine jongen die ook flink bergop kan. In deze Tour, waarin voor het eerst alle sterke renners ter wereld, minus Gert-Jan Theunisse, aanwezig zijn, kunnen nog heel wat gekke dingen gebeuren „Als mijn gezondheid snel verbetert, hoop ik op een etappe-overwinning. Het liefst eentje in een bergetappe. En een plaatsje bij de eerste tien in het algemeen klassement zou me een hart onder de riem steken". „Laat ik besluiten met een tip te geven. Iedereen heeft het over het gouden trio Lemond, Fignon en Delgado. Maar let op hè, daar hoort Alcala bij gezet te worden. Hij rijdt het gehele seizoen al goed en is voor mij een kanshebber van het zuiverste water". „De klim tijdrit van zaterdag brengt een voorlopige schifting. Daarna eerst de. Alpen en vervolgens de Pyreneeën. Meestal is het andersom. Het maakt mij niet echt veel uit. De sfeer in onze equipe is prima. Ook al blijf ik erbij dat het in de aanloop wat gelukkiger uit had kunnen pakken. We houden het er dan maar op dat het eerste gewin kattegespin is. Oh ja, Jan Raas heeft het met Frans Maassen toch weer geflikt. Die kan ook zitten afwachten tot de finale om dan mogelijk met Nijdam toe te slaan". Van onze verslaggever in de Tour Henk Stouwdam LE MONT SAINT Saint Péran X 4e etappe r 3 juli 203 km O La GacUly 75.S km J NANTESNO FUTURUSCOPE Vergeleken met de toppers uit andere takken van sport ver bleken de verdiensten van de vedettes in de wielersport. Greg Lemond, de best be taalde coureur, kan zich met 3,5 miljoen gulden jaarlijks nauwelijks een plaats in de top vijftig van de grootverdieners ver werven. In verhouding met de formule 1- coureurs Senna en Prost, elk goed voor 24 miljoen, ontvangt de wereldkampioen slechts een fooi. In vergelijking met de gigantische salarissen van de boksers Ty son (50 miljoen), Spinks (31 miljoen) en Sugar Ray Leonard (27 miljoen) lijkt hij wel een armoedzaaier. Hoewel de Tour directie het prijzengeld dit jaar optrok tot 3,5 miljoen gulden - in 1983 slechts 500.000 - is het nog steeds geen vetpot. De tennissers bijvoorbeeld kunnen dezer da gen bijna het drievoudige verdelen op Wimbledon; 10 miljoen gulden. De win naar in Londen krijgt 800.000 gulden. De Tour-zege levert 700.000 gulden op, met dien verstande dat het geld gedeeld moet worden met de ploegmakkers. De vroege uitvallers in de Tour gaan met lege han den naar huis, op Wimbledon wordt uit schakeling in de eerste ronde beloond met 16 mille. La Société du Tour de France behoeft bepaald niet op de klein tjes te letten. De vier sponsors die het be langrijkste wielerspektakel van het jaar financieel steunen, brengen meer pecunia binnen dan de vijftien in de voorgaande jaren. De organisatie vangt handenvol geld van het TV-station ABC, gemeenten moeten fors in de gemeenschapskas graaien om de start en/of finish binnen de grenzen te krijgen. De 22 ploegen betalen elk 150.000 gulden als inschrijfgeld. In totaal be schikt de Société over 30 miljoen gulden, waarmee vanaf zaterdag in Futuruscope met een proloog aan de 77ste editie van de Ronde van Frankrijk wordt begonnen. In de toekomst kijken past wel in Futu ruscope. Steeds vaker gaan stemmen op dat de renners zich slecht verkopen. De VVBW (Vereniging van Beroeps Wiel renners) heeft al geopperd dat de cou reurs recht hebben op een aandeel van de inkomsten uit de TV-rechten. Fignon slaat Nederlandse fotograaf FUTURUSCOPE Laurent Fignon staat onder hoogspanning. En meteen was het raak. Zaterdag, na de proloog van de Tour, raakte de Fransman over zijn toeren toen een groep fotografen en cameramensen zich rond hem verdrong. Hij sloeg wild met zijn aëro dynamische helm om zich heen en raakte de Nederlandse fotograaf Piet van der Klooster. De flitser van diens camera brak af. Van der Klooster werd zelf ook licht geraakt in zijn gezicht. De schade bedroeg volgens de foto graaf 1000 gulden. Hij overweegt via de inter nationale fotojournalistenvakbond de schade op Fignon te verhalen. Vorig jaar kwam Fig non in opspraak toen hij de avond voor de beslissende tijdrit in Parijs een cameraman zou hebben verwond. De man sleepte Fignon voor de rechter, maar verloor het geding. Op de losse Tour Capiot blijft Johan Capiot blijft nog twee jaar bij TVM. De Belg heeft een nieuw contract bij de Nederlandse ploeg getekend. De winnaar van de Omloop Het Volk wordt de opvolger van Phil Anderson als kopman voor de klassiekers. In het najaar zal hij al als beschermde renner starten. Teka stopt De Spaanse ploeg Teka stopt aan het einde van dit wielerseizoen. De ploeg van Gonzales-Linares was één van de oudste in het peloton. Vijftien jaar was de sponsor actief. Goddet op Wimbledon Voor het eerst sinds 1929 is de Tour France zaterdag op weg gegaan zondi één van zijn markantste figuren. Out directeur Jacques Goddet heeft vooJ goed de Ronde van Frankrijk de ri toegekeerd. De kwieke 85-jarige wool dezer dagen voor het eerst in zijn leve het tennistoernooi van Wimbledon bijij Teun van Vliet gastcommentator Teun van Vliet maakt toch zijn opwact ting in de Tour. Vrijdag voegt de 28-jl rige ex-wielrenner zich in Vittel bij d, equipe van Veronica voor zijn debui> als radioverslaggever. Tien dagen lan, is Van Vliet, die twee weken geledp gedwongen door een ingrijpende da\ mopera tie, zijn loopbaan beëindigdt gastcommen ta tor. FUTUROSCOPE De sprinters zijn nerveus en gespannen. Ze realiseren zich maar al te goed dat er geen ontkomen meer aan is. Deze wéék moet er worden gepresteerd, an ders is de Tour de France eventueel een verloren wedstrijd. Na de Alpen en Pyreneeën komen er wel iswaar nog vlakke ritten, maar een sprinter heeft nooit de zekerheid dat hij het hooggebergte goed doorkomt. Het broeit onder de mannen van het eindschot, zelfs tussen ploeggenoten. De meest ge spannen sprinter in Frankrijk is zonder concurrentie Jean- Paul van Poppel. Hij staat zo strak als een veer en is snel geïrriteerd. Vooral als hij vra gen moet beantwoorden die betrekking hebben op de taak verdeling tussen de drie sprin ters bij Panasonic. Naast Van Poppel heeft Peter Post name lijk ook nog de beschikking over Eddy Planckaert en Olaf Ludwig. Veel rust is Van Poppel niet gegund. Hij wordt voortdu rend achtervolgd met zijn te genvallende prestaties van het laatste jaar. Naarmate de vra gen over dat onderwerp aan houden, reageert hij snibbiger. Een logische reactie, want de duur betaalde renner is door Post met name binnen gehaald om Tour-etappes te winnen. Sinds dat vorig jaar helemaal mis ging en Van Poppel voor tijdig zijn biezen kon pakken, heeft zijn reputatie een deuk opgelopen. En daarmee is de druk om dit jaar te presteren alleen maar groter geworden. Die pressie komt ook van bin nenuit, want met de komst van Ludwig en later ook Planckaert heeft Van Poppel serieuze concurrentie gekre gen voor de positie van beste sprinter in de ploeg. Dat is be langrijk voor het verkrijgen van de broodnodige steun. Post wekt de indruk de con currentie met opzet te hebben versterkt. „Ik had nog liever ook Freuler meegenomen. Laat de sprinters het onder el kaar en in de koers maar uit vechten", gokt hij op een voor delig effect van de concurren tiestrijd. Van Poppel voelt perfect aan wat Post beoogt en realiseert zich dat hij ten minste één etappe moet winnen, wil hij zijn positie in de ploeg verster ken. Bovendien is hij dat bijna aan zijn stand en salaris ver plicht. Om verzekerd te zijn van hulp zou Van Poppel Planckaert hebben „inge kocht". Beide renners zwijgen over die deal in alle talen. Van Poppel ontkent en bij Planc kaert verschijnt slechts een veelzeggende glimlach op zijn gelaat. De rol van de derde man, Ludwig, is om de gaten te dichten die Van Poppel laat vallen. Ludwig weet dat, maar steekt niet onder stoelen of banken dat hij graag een etap pe wil winnen. Hij is tenslotte op 30-jarige leeftijd prof ge worden en zal zich de kans op een ritzege absoluut niet laten ontnemen. Hij heeft nimmer durven dromen ooit aan de Tour te kunnen deelnemen, laat staan een keer op het ook in de DDR beroemde podium te staan. De eerste slag in de interne strijd is voor de Oost duitser, want gisteren in de ochtendetappe won Ludwig de sprint van het peloton voor, juist ja, Van Poppel. Het ging weliswaar om de de zesde plaats, maar veelbetekenend was het zeker. Turbodijen Bij Buckler is met name de po sitie van Nijdam interessant. De man met de turbodijen, die vorig jaar nog opzien baarde met twee overtuigende etappe overwinningen, valt sinds gis teren min of meer tussen wal en schip. Nijdam zal een deel van zijn kansen moeten opof feren voor de belangen van ploeggenoot Frans Maassen, die de groene trui verdedigt en in het secondenspel met Steve Bauer reële uitzichten heeft op de gele trui. Bovendien zal Nijdam, als hét zo uitkomt, zich moeten schik ken naar de sprintkansen van Vanderaerden. Daar is hii op z'n zachtst gezegd niet geluk kig mee, want Nijdam be schouwt zich als de leider van de ploeg die naar Frankrijk is gekomen om ten minste één rit te winnen. En daarvoor heeft hij steun nodig. In dienst rijden van een ander, past niet in die filosofie. Het is interes sant om de komende week te zien hoe ploegleider Jan Raas daarmee omspringt. Gisteren schiep hij in zoverre duidelijk heid door te stellen dat rit- overwinningen de prioriteit hebben. Het sprintverhaal bij PDM ligt niet zo ingewikkeld. Kelly mag zijn gang gaan voor de groene trui, die hij vorig jaar naar Parijs bracht en Raab heeft alle vrijheid van hande len in de massasprints. Op de Oostduitser legt Jan Gisbers geen druk. Hij heeft Raab zo ver gekregen om de Tour te rijden onder uitdrukkelijke voorwaarde dat de renner tot Thierry Marie mag even de gele trui aantrekken. foto- a FUTURUSCOPE Explosief, krachtig en snel. Thierry Ma rie is één van de specialisten in de korte ritjes tegen het uurwerk. Zaterdag blonk de vorige week maandag 27 jaar geworden Fransman Weer eens uit op zijn specialiteit. De ploegmakker van Laurent Fignon zegevierde in Futurus cope in de proloog van de Tour de France over 6,3 kilo meter. Het was de achtste triomf in een proloog sinds zijn debuut als beroepsrenner in 1985. Vier jaar na zijn eerste zege in een proloog van de Tour in Billancourt ging de blonde Normandiër met de helblauwe ogen op herhaling. Hij was vier seconden sneller dan Lemond en Alcala. Nog wel zonder het speciale zadel met ruggesteun, een soort mini-buddysit. De internatio nale jury had dit nieuwste snufje voor de start verboden. „Merkwaardig", zei Marie, „want Bernard heeft in de Vuelta met zo'n zitje de tijdrit gewonnen. Ik snap er geen snars van hoe de reglementen worden geïnterpreteerd". De Tour-jury, onder leiding van de Belg Nicolas Ledent, oor deelde: „Een zadel moet plat zijn. Dat was bij hem niet het geval". Van kilometer tot kilometer FUTUROSCOPE In Futu- roscope gingen gisteren 198 renners van start voor etappe over 138,5 km. 6 km: aanval Chiapucci, ge volgd door Bauer, Maassen en Pensee. 30: peloton op 30 seconden 34: Maassen wint tussensprint voor Bauer en Chiapucci 35: peloton op 1.40 40: peloton op 2.50 50: peloton op 3.30 55: peloton op 5.00 56: Carlsen zet achtervolging in 67: Carlsen op 6.25, peloton op 8.50. 74: valpartij met onder andere Delgado 75: Carlsen op 6.32, peloton op 10.18. 118: Winterberg ontsnapt uit peloton 132,5: Bauer wint tussensprint voor Maassën en Pensee. 138,5: Maassen wint etappe, peloton op 10.35. Ploeggenoot Ekimov (links) legt Jean-Paul van Poppel nog het een en ander uit. niets wordt verplicht. Raab is in de Tour om te leren. Hij wilde aanvankelijk pertinent niet meedoen, maar ging on der druk van Gisbers toch om. Eerzuchtig „Ik ben te eerzuchtig om niet voor die druk te bezwijken", verklaart Raab zijn omme zwaai. „Aanvankelijk wilde ik pas de Tour rijden als ik zeker zou weten dat ik er klaar voor ben. Maar ja, de uitdaging was te groot. En vergeet niet dat ik over een maand al achten twintig jaar wordt. Dus zoveel kansen zal ik niet meer krij gen". De afspraken van PDM in het geval van een massasprint zijn simpel. Pas als Raab te kennen geeft zich goed te voelen, zal er voor hem worden gereden. Zo niet, dan wordt de kaart Kelly uitgespeeld. Maar dat het de moeite loont om voor Raab inspanningen te verrich ten, bewees hij in de Ronde van Spanje, waar de Oostduit ser drie etappes won. Toen of ferde Kelly zijn kansen op. Of de Ier dat weer zal doen, waagt Raab te betwijfelen. „Het is de Tour en niet de Vuelta", is hij zich terdege be wust van het standverschil. Resteert de buitenlandse con currentie, die vooral uit Italië komt. Met name Adriano Baffi is een gevaarlijke klant. De FOTO: ANP Jerommeke van Ariostea rijdt zijn eerste Tour en is om een speciale reden zeer gebrand op een ritzege. Zijn vader won in 1957 een etappe in Bordeaux en in 1958 in Parijs. Die hield Adriano altijd voor dat hij pas een echte renner is als hij de Tour heeft gereden. Nu hij zo ver is, wil Baffi als het kan in Bordeaux winnen en staat Pa rijs eveneens hoog op zijn ver langlijstje. HENK STOUWDAM renner kan ongestraft een jaar zonder competitie, beseft ook Theunisse. Juridisch gevecht Wil Theunisse onder zijn straf uitkomen, dan zal hij moeten aantonen onschuldig te zijn. Dat gaat een ingewik keld juridisch gevecht wor den, dat bovendien veel tijd zal kosten. Wat zijn ploeglei der Peter Post betreft, wordt de zaak Theunisse tot op de bodem uitgezocht. „Omdat ons geen keus wordt gela ten", erkent Post de precaire positie waarin hij terecht is gekomen. „Er zal veel moeten worden open gegooid om duidelijkheid te verschaf fen. Het zij zo. Alleen is het betreurenswaardig dat wij dat moeten doen". Daarmee gaat Post nog steeds van Theunisse's onschuld uit. Het blijft de vraag of dat te recht is. Zolang er geen li chamelijke afwijking is aan getoond, rest geen andere conclusie dan dat de geschor ste renner doping heeft ge bruikt, Hoewel Theunisse hardnekkig blijft ontkennen dat hij uit de dopingwinkel snoept, zijn er aanwijzingen die op het tegendeel wijzen. Nadat de renner werd be trapt in de Waalse Pijl, gaf Panasonic toe dat Theunisse een verboden middel had ge bruikt. Hij zou in de Ronde van de Vaucluse een middel tje tegen een verkoudheid hebben gekregen van een medewerker van de ploeg. Daarin zat de verboden stof testosterorf. Een andere indicatie komt uit Theunisse's directe omge ving, waarin iemand die het pertinent kan weten beweert dat de renner „spul" buiten de ploeg om aanneemt. Dat kan duiden op een collega renner of een dealer in sti mulerende middelen van wie er in en rond het peloton een aantal rond loopt. Als die zegsman juiste informatie verstrekt, betekent het dat Theunisse uit het illegale cir cuit middelen betrekt. Van bewust dopinggebruik door Theunisse is Post niet overtuigd, hoewel hij woe- Eén van hen is de Neder landse toxicoloog en doping- deskundige professor Van Rossiim, die van oordeel is dat de verhouding 1:6 vrij willekeurig is gekozen en dus aanvechtbaar is. Van Rossum wil Theunisse onderzoeken om aan de weet te komen of zich in het lichaam van de renner processen afspelen waarbij de verhouding tetos- teron/epitestosteron op bij zondere wijze wordt beïn vloed. Daarvoor zou Theunis se ten minste zes dagen onaf gebroken als proefkonijn moeten dienen. De renner heeft zich bereid verklaard aan zo'n onderzoek mee te werken. Mocht Van Rossum bij Theu nisse kunnen aantonen dat de opvallende reeks positieve uitkomsten van de doping controle (mede) een gevolg is van een lichamelijk proces, dan heeft Theunisse in casu Panasonic een instrument in handen om de dopingregle- menten aan te vechten, zo nodig tot aan de burgerrech ter toe. Het ridicule aan het volgen van deze procedure kan zijn, dat de uitspraak pas ver na afloop van Theunis se's straf zou komen. De ren ner in kwestie kan er in ge val van een positieve afloop zelf niet van profiteren. Of dé UCI moet beslissen om in afwachting van die uitspraak de straf op te schorten. De vooruitzichten zijn voor Theunisse niet rooskleurig omdat al vanaf 1988 in Frankrijk een dergelijke zaak speelt. Bij de amateur Cyril Sabatier is wetenschap pelijk aangetoond dat diens lichaam testosteron produ ceert. En wel dusdanig dat hij zonder inneming van ver boden middelen bij de do pingcontrole positief wordt bevonden. Met fanatieke steun van zijn vader strijdt Sabatier voor aanpassing van de reglementen. Zelfs tot bij de hoogste instanties heeft hij tot op heden nul op het re kest gekregen. Post is van die zaak op de hoogte en kondig de al aan het dossier Sabatier te zullen opvragen. HENK STOUWDAM FUTUROSCOPE Gert-Jan Theunisse is de grote afwezige in de Ronde van Frankrijk, maar zijn geest waart er nadrukkelijk rond. De renner, die als ^gevolg van een schorsing moest thuis blijven, is al drie dagen de meest bespro ken man. De bekendmaking van zijn derde positieve plas binnen twee jaar heeft voor onge loof, verontwaardiging en bo venal veel vragen gezorgd. Wat is er met Theunisse aan de hand? Is hij een gebruiker en is zijn onschuld gespeeld? Of is er in zijn geval sprake van een lichamelijke afwij king? Mocht dat het geval zijn, welke oplossingen kun nen dan zowel arbeidsrechte lijk als tuchtrechtelijk wor den aangedragen? De alleso verheersende vraag blijft: komt Theunisse ooit nog aan wielrennen toe? Een helder antwoord op die laatste vraag geeft zelfs Theunisse niet, hoewel hij dat in een vraaggesprek op de televisie evenmin heeft uitgesloten. Als het slachtof fer daadwerkelijk een jaar wordt geschorst, acht hij het in elk geval uitgesloten om in 1991 de Tour de rijden. Geen Gert-Jan Theunisse. dend heeft gereageerd toen hij werd ingelicht over het derde dopinggeval. „Ik heb hem daarover niet persoon lijk gesproken, omdat ik daarvoor te emotioneel was", laat Post zijn gemoedsrust blijken. „Het had ook geen zin om Theunisse nog eens met mijn problemen te con fronteren. Ik kan hem niet opvangen. Dat heb ik volle dig in handen gegeven van manager Peter Bonthuis en advocaat mr. Utermark". Ontslaan Post, voor wie de investering in Theunisse op een mis kleun van de eerste orde dreigt uit te draaien, heeft foto: anp geen moment overwogen c 1 de veelbesproken renner t ontslaan. „Een dergelijke maatregel komt pas aan de orde als Theunisse toegeeft zelf middelen te gebruiken. Dan zal ik niet nalaten hem te ontslaan. Ik kan tenslotte geen ploeg waarvan vieren dertig mensen afhankelijk zijn in de waagschaal stellen voor Theunisse. In dat geval is het over en uit", laat de Amstelveense ploegleider aan duidelijkheid niets te wensen over. Zo lang Theunisse blijft ont kennen, rest Post niets an ders dan de zaak. aan te zwengelen bij de Internatio nale Wielren Federatie (UCI) en mogelijk de burgerrech ter. „Dat zal veel werk, tijd en geld kosten", realiseert Post zich maar al te goed. „Mij rest geen keus wil ik ge loofwaardig blijven tegen over de sponsor". Wat Pana sonic tuchtrechtelijk uitge zocht wil zien, is of de vast gestelde verhouding testoste ron/epitestosteron weten schappelijk verantwoord is. De in het dopingreglement vastgelegde norm van 1:6. komt van de Duitse professor Donike. Veel wetenschappers zetten daar vraagtekens bij, omdat de norm niet weten schappelijk gestaafd is, maar op basis van een onderzoek zonder deelneming van sportlieden is vastgesteld.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 18