Wereldvoetbal ient stagnatie Doel heiligt voor Westduitsers middel Bang om te winnen A If IPORT SteidóïQowuvnt MAANDAG 2 JULI 1990 PAGINA 13 Door Herman Kuipho Een BBC-commentator zei zaterdag jongstleden over de Israëlische tennisser Amos Mansdorf: „Hij is iemand die niet bang is om te winnen". Een dag later zag ik de Westduitsers tegen Tsjechoslowakije spelen en op een gegeven moment - halverwege de tweede helft - schoot mij die opmerking van de vorige dag te binnen. Waren de Duitsers te bang om te winnen? Het leek er een beetje op. Stukken sterker, maar toch twintig minuten voor tijd het middenveld uit handen geven en een beetje paniekerig verdedigen. Als Skuhravy zijn dag had gehad, zou het minstens op een verlenging zijn uitgelopen. Maar de anders zo schotvaardige centrumspits kwam niet los van klever Kohier en merkte dat het makkelijker scoren is tegen de Emiraten en Costa Rica dan tegen de Beckenbauer-boys. Het was trouwens een weekeinde van falende beroemdheden. Althans waar het 't belangrijkste voetbalonderdeel van alle (het scoren) betrof. Hebt u ooit in een en dezelfde minuut grootheden als Maradona en Stojkovic van elf meter zien blunderen? Een stil liggende bal, niemand die tussenbeide mag komen, behalve een doelman in dat belachelijk grote hok en toch... die ronde stuiter er niet in krijgen. Stojkovic trof het aluminium, Maradona telegrafeerde beleefd in welke hoek hij ging schieten en zag dat slappe schuivertje gestopt. Hij was trouwens tegen de Joegoslaven toch al niet op dreef geweest. Weinig aan de bal en zelden gevaarlijk. Zou Fons Jansen dan toch gelijk hebben? Deze cabaretier schreef dezer dagen dat hij niets om voetballen geeft, en wel om de volgende reden: „Hoor eens, als er een bal in het doel moet, dan moet je dat ding oppakken en in het doel leggen, maar nu komt er een vernuftig systeem waarbij ze elkaar gaan tegenwerken. Een systeem met ingebouwde handicaps. Dat vind ik flauwekul". Fons Jansen zal dus gisteravond niet gekeken hebben en dat is uiteraard zijn goede recht. Maar hij heeft wel veel gemist, want Engeland - Cameroun was een meeslepend gevecht, zeker in de tweede helft en tijdens de verlenging. Als je Nkomo en zijn mannen ziet voetballen, dan komt bij mij de gedachte aan de tennisser Noah op - die trouwens een Camerounse vader heeft. Het is een en al souplesse, veel originaliteit en een fikse portie show. Noah mist ook iets in zijn bagage en daarom is hij nooit de nummer een van de tenniswereld geworden. Er zit weinig rust in zijn spel en hij wil de zaken zo spectaculair verrichten, dat hij eenvoudige kansen menigmaal laat liggen. Hij neemt dat overigens op de koop toe, meestal met een verontschuldigende glimlach. Zo kijken de voetballers van Cameroun ook tegen hun bezigheden aan. Ze vinden het erg leuk om te doen enze stralen plezier in hun werk uit. Ook winnen ze heel graag, maar aan het slot toen zij de wedstrijd 'gemaakt' hadden, maar de Engelsen de winst incasseerden, drukten ze hun tegenstanders met een brede lach de hand. Zelfs van de scheidsrechter, die eerder tegen hen had gefloten dan voor hen, werd met veel geblikker van witte tanden correct afscheid genomen. Zo is dit wereldkampioenschap nu al een overwinning voor dit Afrikaanse land geworden, ook al heeft men de halve eindstrijd op een haar gemist. Dat worden dus halve finales tussen Argentijnen en Italianen enerzijds, en Engelsen en Westduitsers anderzijds. Natuurlijk kan het raar lopen, maar als er geen mirakel toeslaat, zie ik Italië van de Argentijnen winnen en de Duitsers van de Engelsen. Klopt dat inderdaad dan komen zondag aanstaande exact die beide landen tegen elkaar te staan voor de eindbeslissing die tevoren als de grootste kanshebbers waren getipt. Maar intussen ligt de aangename surprise van dit merkwaardige toernooi toch bij dat Afrikaanse land: Cameroun. Schj "cel (8C Fern yigllLAAN Nu de halve jnalisten voor de strijd in de wereldbeker voet- epujal bekend zijn, lijkt het t .jSrechtvaardigd om reeds jwerr11 kleine terugblik te (TSiferpen op het toernooi tot 3jlusver. En zo'n kijkje- te- <riofliug stemt niet tot al te (2teel vreugde, hoe groot iet genoegen ook is om Kubifn derde-wereldland als gedurende dit oernooi ook in actie te Aujien. Waarbij de techni- vaardigheid en het öller|ombinatievermogen van ie Afrikanen somtijds een n^erademing was. att 0{ Eke^ver het geheel genomen is ;hop)iet niveau van Italia '90 lager ieidsten de twee voorgaande edi- wersfes van het WK, in 1986 in 3am)Wexico en in 1982 in Spanje. Dam)»oetbal is weliswaar geen we ienschap, kan dank zij het ge- 'agajruik van computers wel wat (46meer dan vroeger in statistie- Ekeken worden uitgedrukt, maar de gevoelsmatige waarneming Waipverheerst. acht kwartfinalisten, waar uit afgelopen weekeinde dan de vier deelnemers aan de hal ve eindstrijd voorschijn kwa men, zouden puur toernooima- tig beschouwd ook een goede afspiegeling moeten zijn van en"pe mondiale voetbalsituatie. Door onze verslaggever in Italië Frank Werkman Maar in hun spelconcepten of liever spelopvatting is weinig terug te vinden van een nieu we trend op het gebied van voetbal. Verreweg het meest spectaculaire voetbal werd geetaleerd door Ierland, dat het spel in zijn opperste een voud uitvoerde. Op basis van kracht, inzet en karakter trok ken de Ieren ten strijde met een soort pressing-voetbal, dat in een afgeleide vorm al in 1974 door Nederland werd toe gepast. Het veredelde kick and rush-spel van de ploeg van Jackie Charlton werd veertig jaar geleden al zo gespeeld, maar bleek tijdens deze editie van het WK toch behoorlijk succesvol. Net niet voldoende om het aanstaande wereld kampioen Italië meer dan moeilijk te maken. Positief Met Italië is een ploeg ge noemd, die tot dusver in elk geval een positieve spelopvat ting heeft gedèmonstreerd. De squadra azzurra speelde vrij wel voortdurend naar voren, hetgeen tot gisteren ook voor Westduitsland gold. Met de overige ploegen (ook Came roun, dat wel indruk maakte door zijn opmerkelijke opmars als volstrekte outsider), die met het bereiken van de kwartfinales in elk geval een redelijk sportief succes boek ten, was dat minder het geval. De voorzichtigheid om doel punten te voorkomen speelde een belangrijker rol dan de po gingen om uit offensief spel kansen te creeren en te scoren. Ook de wedstrijden uit de kwartfinales hebben duidelijk gemaakt dat het internationale voetbal stagneert. De FIFA, die aanstalten maakt om een nieuwe buitenspelregel in te voeren, kan daar niet veel aan doen. (Binnenkort wordt zelfs een proefneming gedaan in Wales, waarbij een vanaf ei gen helft verzonden pass geen off-side meer tot gevolg kan hebben). Maar voor het overige is het aan de coaches en de spelers om de mate van attractiviteit te bepalen. En zo lang het re sultaat bij deze toegepaste toer nooi vorm (met vanaf de twee de ronde een knock-outsys- teem) alles bepalend is, zal de toeschouwer met meer verve lende wedstrijden worden op gezadeld. Waarbij de abitrage natuurlijk een niet onbelangrijke rol speelt. Ondanks alle goede be- - r Ierland (licht shirt) speelde verreweg het aantrekkelijkste voetbal, spelopvatting. maar ook Italië (donker shirt) toonde een positieve doelingen vooraf zijn de arbi ters er ook bij dit WK weer niet in geslaagd een duidelijke, konsekwente lijn te handha ven. Er werd weer op het le ven gesjoemeld met kaarten, buitenspelsituaties en dergelij ke. De situaties, waarin met twee maten werd gemeten wa ren weer legio. Het uitblijven van gele kaarten bij opzettelij ke handsballen, Maradona en Burruchaga bijvoorbeeld, toonde de wankelmoedigheid van de arbiters, die dan nu weliswaar voor het eerst een redelijke vergoeding hebben gekregen (ruim vijfduizend gulden), maar daar kennelijk geen betere prestatie aan kun nen ontlenen. Het idee van profscheidsrech- ters mag dan het ei van Co lumbus lijken, in de tenniswe reld is inmiddels al gebleken dat ook echte profs aan de lei ding de problemen op het ge bied van de arbitrage niet uit bannen. Sport, en dat geldt ook voor voetbal, mag dan te genwoordig volslagen in de ban zijn van de commercie, het blijft mensenwerk. Zowel van de kant van de spelers, coaches als scheidsrechters. De attractie van het onderhavige spel lijkt dan ook te zeer af hankelijk van indivdiduele hoogstandjes. FOTO: AP Maar ook wat betreft heeft het WK van 1990 tot dusver te weinig opgeleverd. Was Mara dona in 1986 de onovertroffen vedette, deze editie heeft slechts een nieuwe naam opge leverd en dan ook nog slechts op de topscorerslijst: Salvatore Schillaci. Het is een wat mager lijstje en dat stemt tot naden ken. FRANK WERKMAN MILAAN De balgooc- Lj.!helaars, die in de pauze van het duel Westduits- alinlland-Tsjechoslowakije hun ten beste ga- om de massa even te vermaken, waren gisteren n°g het beste wat San Siro enate bieden had. Van de vaardigheid ama met de ronde knikker van >era dit duo bleken de beide j3y. kwartfinalisten aanzien- ightl lijk minder kaas te heb ben gegeten, waardoor het treffen voor het meren deel stierlijk vervelend was om naar te kijken. De ploeg van Franz Becken- bauer trok aan het langste eind (1-0), maar kon de aan de Mannschaft toege schreven favorietenrol nauwelijks onderstrepen. Zelfs een vanaf medio de tweede helft met tien man opererende Tsjechoslo- waakse ploeg kon de Westduitsers nog behoor lijk in de problemen bren gen. „Dat zie je wel vaker", tracht te Beckenbauer later de mati ge prestatie van zijn ploeg nog enigszins op te poetsen, „dat een tiental spelers boven zich zelf uitstijgt. Beter gaat spelen en een tegenstander nog in de moeilijkheden brengt. Je hebt Drukte in het Duitse strafschopgebied, waar de Tsjechen (donker shirt) tevergeefs de Duitse verde diging trachten te omzeilen. FOTO: AP het ook een dag eerder aan Joegoslavië kunnen zien. Dat speelde bijna een uur met tien man, maar was over het ge heel genomen beter dan Ar gentinië". Het was slechts een dun ver haal van Franz Beckenbauer, die dan ook even later de wer kelijke reden onthulde van het spel van de Mannschaft. „Ons doel was de halve finale", sprak der Kaiser. „En dat doel is bereikt. Dat dit met minder spel is gepaard gegaan, vind ik niet zo'n ramp". Bevoordeeld De winnende coach meende dat zijn ploeg niet was bevoor deeld door het optreden van de Oostenrijkse scheidsrechter Kohl. „Hij heeft ons een zeke re en een mogelijke strafschop onthouden", overdreef Bec kenbauer, die voorbij ging aan het feit dat Kohl vooral oog leek te hebben voor Tsjecho- slowaakse overtredingen. Het geen Josef Venglos, de coach van Tsjechoslowakije, wel de gelijk was opgevallen. „Ik le ver geen kritiek op de arbi ter", toonde de scheidende Venglos zich een gentleman. „Maar u hebt het zelf gezien. De scheidsrechter had in elk geval konsekwenter moeten optreden. Als je begint met geel te geven, moet je dat wel volhouden". Zoals zo vaak toonde ook Kohl zich een marchanderende flui tist, die zich de woede van de Tsjechoslowaken op de hals haalde door Moravcik een tweede (en dus rode) prent te tonen, nadat deze uit ergernis over de eigen onmacht een schoen had uitgeschopt. Hij was de eerste van in totaal vier Tsjechoslowaken, die werd geverbaliseerd voor ove rigens niet ernstige overtre dingen. Met het heenzenden van Moravcik toonde Kohl een gebrek aan inlevingsver mogen, dat een arbiter met zijn staat van dienst niet meer mag vertonen. Terechte zege In het opnieuw tot de nok ge vulde stadion San Siro, dat met opvallend veel Italianen was gevuld, was Westduitsland overigens de terechte winnaar. De ploeg van Josef Venglos bleek tot het laatste kwartier onmachtig om de opponent echt het vuur na aan de sche nen te leggen. De Oosteuro peanen acteerden te statisch, in een te laag tempo en elk elerrtent van verrassing ont- HCvVMi! Lothar Matthaus geeft aan dat hij wel degelijk heeft gescoord. brak daardoor in het spel van Chovanec c.s. Topscorer Skuh ravy kon gedurende het hele duel slechts eenmaal in stel ling worden gebracht, hetgeen de offensieve zwakte van Ven glos' ploeg ten overvloede il lustreerde. „Mijn spelers stonden te veel onder psycholgische druk", verklaarde Venglos later. „De wetenschap dat een nederlaag nu uitschakeling tot gevolg zou hebben, was kennelijk te zwaar. En wat Skuhravy be treft, hij speelde tegen de beste verdediging van het toernooi". Alle obligate beleefdheden van beide trainers ten spijt (Beckenbauer noemde de Tsje choslowaken een heel goede ploeg), was het duel in San Siro dus ondermaats. Nadat het „Deutschland" en „Sieg" voor neutrale toeschouwers voor aanvang al een wat ma caber sfeertje had opgeroepen ontpopten de Westduitsers zich inderdaad als de betere ploeg. Hoewel met name Matthëus zich vrijwel verstopte in de achterste linies legde de ploeg van Beckenbauer de opponent de wil op. De treffer van Matt haus uit een overigens ten on rechte toegekende strafschop wegens sandwichen door Stra- ka en Chovanec van Klins- mann was was ook qua krachtsverhoudingen terecht. Dat daarna Hasek (tweemaal) en Bilek de bal tweemaal van de eigen doellijn wegwerkten illustreerde de kracht van de Mannschaft, die zelf slechts eenmaal ontsnapte toen Neme- cek in de 75e minuut alleen voor Illgner verscheen maar faalde. Weggevloeid Toen was al lang alle interesse en geldingsdrang uit de West- duitse ploeg weggevloeid. De ploeg van Beckenbauer kreeg nog enige keren zeeën van ruimte zoals een week eerder in het zelfde stadion tegen Ne derland, maar scoorde niet meer. FOTO: AP Waarmee zich ook een andere vergelijking opdrong: de Tsjechoslowaakse ploeg, waar in ditmaal nauwelijks spelers rondliepen waarvoor de kapi taalkrachtige clubs uit zuid- Eufopa warm zullen lopen, maakte zelfs een mindere in druk dan de tien man van Oranje in het vorige duel van de Mannschaft. „Ik ben over een ding naast de plaatsing voor de halve finales heel tevreden. We hebben de nul achterin gehandhaafd. Dat was nog niet eerder gebeurd dit toernooi", prees Becken bauer zijn formatie nog. Als de Westduitsers komende woensdag en eventueel daarna in de finale nog hoger willen reiken, zullen ze meer moeten laten zien. De gisteren aanwe zige minister voor sport van Tsjechoslowakije, de oud-turn ster Vera Caslavska, zal dat kunnen beamen. Het „Sieg" in San Siro klonk overigens gis teren onheilspellend genoeg. FRANK WERKMAN ial Het was druk, zaterdagavond op het inmiddels bekende terrasje aan de Via Copernico in Milaan. De uitbater had nog wat extra stoelen en mankracht laten aanrukken om de te verwachten belangstelling voor Italië-Ierland het hoofd te kunnen bieden. Een briesje streek af en toe door de kruinen van de langs de weg staande bomen en struiken, die het terras afschotten van de straat. En over de verhitte lijven, die op deze extreem hete dag best enige afkoeling konden gebruiken. Ook de ter verhoging van de feestvreugde neergeplante vlaggen bolden zo nu en dan. De tafeltjes en stoelen stonden dicht tegen elkaar aan geschoven en de laatkomer moest halsbrekende toeren uithalen om de hier en daar toch nog aanwezige lege plek te bereiken. De stemming was opperbest onder de televisie- tifosi. Zeker zodra op het grote scherm een Italiaans initiatief werd ontwikkeld. Een zeer aparte bejegening viel Salvatore Schillaci ten deel. Zodra de Siciliaan zich in het strijdgewoel stortte, raakte een aantal aanwezigen bijkans buiten zinnen. Waarbij vooral een tweetal op leeftijd gekomen dames zich enthousiast betoonde. Ze zaten achter elkaar, onderhielden zich regelmatig, maar vestigden het oog permanent op het scherm. Zenga en vooral Schillaci bleken hun favorieten. Toen de man uit Palermo scoorde tegen Ierland, kende hun begeestering bijna geen grenzen. Ze sprongen op, juichten, zwaaiden met de armen, schreeuwden; kortom, ze waren gelukkig. Net als alle andere Italianen op dat terras, dat ook als een magneet had gewerkt op anderen, mensen die zich de 7000 lires (ruim tien gulden) voor een biertje niet konden veroorloven en achteraan, staande samenklonterden. De laatkomers werden overigens scherp in de gaten gehouden door de uitbater, want een tiental minuten na de entree schuifelde de ook al bekende oudere man naderbij om de bestelling op te nemen. De treffer van Schillaci tegen de stugge Ieren beloofde meer dan er uiteindelijk uitkwam. Maar na het eindsignaal was er toch een feestje. Dat het overigens, net als elders in de stad, niet haalde bij het geweldige carnaval dat we eerder beleefden in Palermo. Maar daar komt dan ook Salvatore Schillaci vandaan. FRANK WERKMAN Voorzitter Bournemouth en drie Italianen dood LATIN A Een busje met Engelse voetbalsupporters en een auto met Italianen zijn gistermorgen frontaal met el kaar in botsing gekomen bij Latina, 70 kilometer ten zui den van Rome. Drie Italia nen en de voorzitter van de Engelse voetbalclub Bourne mouth, Brian Tiler, vonden de dood. Het ongeluk vond plaats om drie uur in de och tend. Zes andere Engelsen in de bus liepen verwondingen op. Zij zouden de wedstrijd Engeland-Cameroun in Na pels bijwonen. De Italianen hadden de wedstrijd Italië- Ierland op televisie gezien en keerden terug naar huis in Velletri. De oorzaak van het ongeluk was niet bekend.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 13