Sou/ta/nt De gelederen sluiten zich in halve finales f? 1 i Tourfavorieten spelen met vuur if 12 13 15 17 SPORT Wilco Zeelenberg laat grote geld nog even liggen if 18 Slimme EHBO-kit Ceidóe Sou/Io/nt MAANDAG 2 JULI 1990 PAGINA 11 Amerikaan Kocinski (midden) won tijdens de TT de 250 cc-race. Tweede werd de Spanjaard Cardus (links). ASSEN Wilco Zeelenberg heeft de dollartekens voorlopig uit zijn ogen verbannen. De Zuidhollandse wegcoureur, die zaterdag derde werd in de 250 cc-race van de TT van Assen, blijft tot het einde van het volgend jaar bij het team van Jan Huberts. De vele gegadigden voor de talentvolle Nederlander kunnen de goed gevulde portefeuil le opbergen. Zeelenberg blijft zijn manager Huberts dus trouw, ondanks de ontsnappingsclau sule die er in zijn contract staat. De Hage naar maakte tijdens de voorbereidingen op de Grote Prijs van Nederland een on- voelde door alle belangstelling, rustige indruk. De geruchten, dat Zeelen- Diverse teams toonden de afgelopen berg aan het einde van het seizoen voor maanden belangstelling voor de diensten het grote geld zou kiezen, maakten hem van de Nederlander, met de Amerikaan korzelig. John Kocinski de snelst stijgende ster van De grondlegger van het Sharp Samson- het racewereldje. Hij kreeg door de in- team, die dit seizoen met een budget van spanningen van Huberts en een financiële ruim twee miljoen gulden werkt, int wel- aderlating dit seizoen de beschikking over iswaar vijftien procent van Zeelenberg's fabrieksmotoren van Honda. Wat een gage, maar een vertrek van de grootste leerjaar in de kwartliter-klasse had publiciteitsverzorger zou de toekomst van moeten worden, veranderde al snel in een het team toch op het spel zetten. Huberts prestatiejacht. De wereldtitel is nog steeds heeft het voor elkaar gekregen dat ook de binnen bereik (36 punten achterstand op Japanse afdeling van hoofdsponsor Sharp TT-winnaar Kocinski) na zijn imponeren- zich (financieel) voor het team gaat inzet- de derde plaats in Assen. Waarbij Zeelen ten waardoor Zeelenberg en Spaan behou- berg overigens wel het geluk had dat fa- den kunnen blijven. „Geld is niet alles", vorieten als Cadalora en Cornu in de slot- meende Zeelenberg, die zich gestreeld fase tegen het asfalt sloegen. Frank Rijkaard ontkent provocatie HILVERSUM Frank Rijkaard zegt in het WK-duel met de Bonds republiek niet geprovoceerd te zijn door Rudi Voller. In het VARA-ra- dioprogramma „Bal Op Het Dak" verklaarde Rijkaard zaterdag dat speculaties over racistische uitlatin gen uit de lucht zijn gegrepen. Boos heid over de gele kaart zou hem in de achtste finale in Milaan te veel zijn geworden. „Het is gewoon jam mer dat het gebeurd is. Vooral ook vanwege het resultaat voor ons elf tal. Maar ik ben niet de eerste speler die het veld uitgestuurd wordt en ze ker niet de laatste". MILAAN De gelede ren hebben zich gesloten bij de strijd om de we reldtitel voetbal. Met Ita- lië-Argentinië en West- duitsland-Engeland staan er in elk geval reputaties in de piste tijdens de hal ve finales. Morgen ontmoeten Italië en Argentinië elkaar in Napels en een dag later wordt in Tu rijn de andere partij gespeeld. Mits de burgemeester van die plaats althans instemt, want in de stad van voetbalclub Juventus ligt de te verwach ten invasie van de Engelsen zeer gevoelig, vooral voor de nabestaanden van de slacht offers van het Heizeldrama. Met Ierland en Cameroun verdwenen afgelopen week einde de laatste „dwergen" uit het toernooi, dat door bei der optreden echter wel van de nodige kleur werd voor zien. „Dit is de mooiste sa menstelling van de halve fi nales, die je je maar kunt voorstellen", sprak Franz Beckenbauer gisteren chau vinistisch. Cameroun heeft zich daarin dus geen plaatsje kunnen verwerven, hoewel uitgere kend het laatste optreden van dé ontembare leeuwen uit Afrika het beste was dat Door onze verslaggever in Italië Frank Werkman ze tijdens dit voor hen on danks alles buitengwoon suc cesvolle WK-toernooi hebben laten zien. Nadat Cameroun in de eerste helft al veel kan sen had laten liggen tegen Engeland, nam de ploeg van coach Bobby Robson een voorsprong. De Afrikanen le ken vervolgens voor de stunt van het toernooi te zorgen door een voordeloge marge op te bouwen van 2-1. Kort voor het einde zorgde Line- ker eerst voor 2-2 en in de eerste verlenging ook voor 3- 2. De leeuwen uit Cameroun waren uiteindelijk getemd, maar Vraag niet hoe. Geen handje Argentinië heeft ditmaal geen magisch handje nodig gehad om de halve finales te bereiken. Nadat eerder Diego Maradona, sinds zijn escapde tegen Engeland in Mexico specialist op dit gebied ten slotte, zijn ploeg tegen de Sovjetunie middels een niet bestrafte handbeweging voor een doorboring had behoed, was het zaterdagavond de beurt aan ploeggenoot Burru- chaga. In het tot de verbeel ding sprekende, maar zelden grote hoogten bereikende duel met Joegoslavië drukte Burruchaga het leer over de lijn, maar hij werd wel ont maskerd als een bedrieger. Zonder dat hij er overigens een prent voor kreeg. De „goal" werd wel afgekeurd, maar vooral trainer Ivica Osim had voor die ultieme wandaad van Burruchaga volgaarne een gele kaart uit gedeeld gezien. Die had een Joegoslaaf eerder tweemaal van Kurt Roethlisberger (Zwi) gezien. „Het wegzen den van Zabanazdovic was een blunder van de scheids rechter", verklaarde Osim achteraf. „Daardoor werd het voor ons wel heel moeilijk om bijna een hele wedstrijd met tien man te moeten pro beren alsnog de halve finales te bereiken". Zinderend Hetgeen de Joegoslaven uit eindelijk in een zinderende reeks strafschoppen niet zou lukken. Een serie, die in 3-2 David Platt scoort koppend het eerste doelpunt voor Engeland. voor de Argentijnen eindig de, nadat onder meer Mara dona zelf als openingschutter had gefaald. Het was de eer ste keer in de historie dat de wereldkampioen, die slechts eenmaal eerder tot een ver lenging was gedwongen (1978 Nederland), via elfmetertrap- pen een ronde verder was gekomen. Onverdiend, 'om dat net als in het duel met Brazilië, de opponent de be tere ploeg was, met meer creativiteit in huis, meer in-, dividueel talent. De Argentij nen stelden er opnieuw werklust en karakter tegen over. Het bleek voldoende. „Joegoslavië heeft ons grote problemen bezorgd", meende coach Carlos Bilardo terecht. „Ik kon mijn ploeg na die uitsluiting niet anders laten spelen, omdat ik er domweg de spelers niet voor had". Diego Maradona, die op nieuw met een pijnstillende injectie speelde, was blij. Heel blij, zoals hij na afloop tijdens een nog minuten du rende aanwezigheid op het veld bewees. Met ploegmaats voerde hij een geheel eigen volksdans op om vervolgens te verklaren: „Het was heel moeilijk. Het bereiken van de halve finales in Mexico was veel eenvoudiger". Vechtlustig Ook Italië kende moeilijke momenten alvorens de door iedereen verwachte plaatsing voor de halve finales was ze- kergesteld. Ierland toonde zich niet alleen een stugge, vechtlustige, maar ook kans rijke opponent. De ploeg van Jackie Charlton knokte voor wat ze waard was en dat za terdagavond in Rome veel. „Dit was een grootse erva ring", sprak Charlton zater dagavond. „Het is jammer dat we naar huis moeten, -maar deze belevenis neemt niemand mijn jonge, enthou siaste ploeg meer af". Azeglio Vicini was opgelucht dat de slijtageslag tegen de Ieren tot een goed einde was gekomen. „Dit was het beste wat de Ieren in dit toernooi FOTO: AP hebben laten zien. Ik heb tot dusver veel spelers moeten gebruiken, omdat de ver moeidheid zo langzamerhand voelbaar begint te worden. Maar nu hebben we twee da gen rust, voor we tegen Ar gentinië de finale zeker moeten zien te stellen". Een pluim deelde Vicini te recht nog uit aan zijn koning- schutter Salvatore Schillaci, die Oostenrijk en Ierland met ~,de epige Italiaanse treffej\ .Tversloeg" en hét eerste doel punt maakte tegen Tsjecho- slowakije en Uruguay. „Door zijn belangrijke goals is hij goud waard", aldus Vicini. „Hij kan uitgroeien tot de grote man van het toernooi". ,o/i FUTUROSCOPE Heb- de ben de Tourfavorieten een beoordelingsfout ge- de maakt of is er gisteren tje voor hen in de ochtend- 16 etappe geen kwaad ge schied?. De tijd zal het le ren, maar dat er met vuur is gespeeld staat vast. Vier renners een voorsprong laten nemen van tien mi nuten hoeft geen desas treuze gevolgen te heb- ben, maar het wordt an- ders als Steve Bauer, Ro- nan Pensee en Claüdio Chiappucci tot die groep behoren. In tegenstelling tot Frans n Maassen, de vierde man, kan i; dat drietal een redelijk tot goed klassement rijden. De fe Canadees Bauer reikte in 1988 tot een vierde plaats in de eindrangschikking, terwijl 1 Chiappucci onlangs twaalfde j werd in de Giro d'Italia en bo- vendien het bergklassement won. Dat wijst minimaal op klimmerscapaciteiten. Ronan Pensee heeft in bergachtig ter rein zijn sporen eveneens ver diend en werd in 1988 zevende in de Tour. Zij behoren welis waar niet tot de favorieten, maar gevaarlijke klanten zijn het wel degelijk. Zeker met een voorsprong van tien minu ten of meer. Dat realiseert zich ook Steven Rooks, die niet erg ingenomen is met de stand van zaken na de proloog, een etappe en de ploegentijdrit, die zijn ploeg won. „Voor Bauer ben ik niet bevreesd. Die heeft de laatste jaren in het hooggebergte wei nig laten zien. Chiappucci schat ik evenmin hoog in, maar Pensee is wel gevaarlijk. Bovendien is hij een ploegge noot van Lemond en zit hij in een sterke ploeg. Dankzij Pen- sec is de positie van Lemond er ook beter op geworden. Hij kan zich tot de cols keurig in de luwte ophouden". Dat het zover heeft kunnen komen schrijft Rooks toe aan de pas sieve houding van de ploeg Fignon. In de visie van de Ne derlander had de Fransman met zijn ploegmaten de achter volging op het viertal moeten leiden. „Marie had als poloog- winnaar de gele trui te verde digen en bovendien wil Fig non de Tour winnen. Wij voel den ons niet geroepen om tem po te maken. Zeker niet met een ploegentijdrit voor de boeg", luidde de uitleg van Rooks, die dank zij de gewon nen ploegtijdrit wel tijd won op veel andere concurrenten. Rooks mocht dan vrij laconiek op de ontwikkelingen van de afgelopen dag reageren, zijn ploegleider was allerminst in genomen met de situatie. Peter Post was des duivels. Voor hem was het onbegrijpelijk dat twee klassementsrenners in een vlakke, op papier onschul- Frans Maassen, de winnaar van de eerste etappe van de Tour de France (links), overlegt nog even met zijn ploeggenoot Jelle Nijdam voor de start van de ploegentijdrit. FOTO: ANP dige etappe een voorsprong van tien minuten werd ge gund. „Dat kan niet en dat neem ik ook mijn renners kwalijk. Ik heb dat Rooks en Van Poppel verteld. Maar ja, als ploegleider mag je tegen woordig niets meer zeggen. Vroeger gebeurde zoiets niet. Inderdaad, het bewijst maar weer eens dat de vedetten vooral aan zichzelf en het geld denken. Van een ploegver- band is steeds minder sprake". Het openingsweekeinde van de Tour stond voor Nederland verder in het teken van twee ritzeges en de gemiste kansen op het veroveren van de gele trui. Nadat specialisten als Erik Breukink en met name Jelle Nijdam hadden teleurge steld in de proloog, greep gis termiddag in de ploegentijdrit Maassen naast het fel begeerde tricot. De Limburger be schouwde dat als een gemiste kans. Nadat hij in de ochtend uren de eerste etappe had ge wonnen, zou hij 's middags in de ploegentijdrit aan een voor sprong van drie seconden op de ploeg van Bauer genoeg hebben gehad om de leiders trui over te nemen. Buckler verloor, tot grote droefenis van Maassen, acht seconden. De Nederlander moest na die nederlaag even slikken, maar realiseerde zich snel dat hij met een ritzege niet ontevre den mocht zijn. „Dit had de mooiste dag van mijn leven kunnen worden. Van de gele trui kun je tenslotte alleen maar dromen. Nee, ik kan mijn ploeggenoten niets ver wijten. Zij hebben goed ge werkt in de tijdrit". De tweede overwinning kwam op naam van Panasonic, dat zijn faam in de ploegentijdrit eindelijk weer eens onderstreepte. De komst van de Oosteuropeanen Ekimov en Ludwig blijkt in die discipline van onschatbare waarde. Zij waren de gangma kers van een trein, die de laat ste jaren veel haperingen ver toonde. HENK STOUWDAM Politie pakt porno-ster op na striptease voor stadion ROME De duizenden voetballiefhebbers, die geen kaartje konden bemachtigen voor de wedstrijd Italië- Ierland, hebben zich zaterdagavond vermaakt met een spontaan optreden van de Italiaanse porno-ster tevens parlementslid Ilona Staller, beter bekend onder haar artiestennaam Cicciolina. Om haar nieuwste speelfilm te promoten was ze met haar colle ga Moana naar het Mussolini-monument voor het Olympia-sta- dion getrokken. De menigte kreeg een gratis striptease voorge schoteld. Cicciolina had alleen enkele WK-speldjes op de naakte huid aangebracht. Die gingen er snel af voor de razend enthou siaste menigte. De politie kon het optreden minder waarderen en voerde beide „danseressen" af. Wimbledon kreunt van de vrouwen LONDEN Wimbledon kreunt van de kreunende vrouwen. De bijgeluiden, die enkele speelsters er bij elke slag op nahouden, beginnen steeds meer mensen te irrite- Zodanig zelfs, dat er stemmen opgaan om het gegrom en ge kerm maar te verbieden. Vooral de in Engeland tot 'Moan-ica' Seles omgedoopte Joegoslavische heeft het met haar tweetonige „claxon" ver bruid. Maar ook Jennifer Ca priati, Gabriela Sabatini en Anke Huber irriteren sommi gen mateloos. Overigens is het gekreun nu dan wel in bij de vrouwen, Jimmy Connors had er bij de mannen patent op. Navratilo- va: „Hoe harder hij te keer ging, hoe zachter was zijn ser vice. Moest je hem bij zijn tweede opslag horen. Hij gromde dan het hardst, maar de bal kwam nauwelijks over het net". De Amerikaanse is een van degenen, die vindt, dat het zo niet langer kan. „Het is sto rend. Je kunt de slag van de bal vaak niet horen. Dat is toch heel belangrijk. Misschien moeten er wel apparaten ko men, die het aantal decibel meten, zoals bij American Football". Voor Engeland telt slechts overwinnig Wereldvoetbal kent stagnatie 7+- Ook Brenda Schultz haalt tweede week Krans en Rammers indoor naar winst Post gaat zaak- Theunisse tot op de bodem uitzoeken FOTO: RINUS SLIERENDRECHT Jan de Vries bondscoach shorttrack DEN HAAG Jan de Vries, trainer van het schaatsgewest Zuid-Holland, is aangesteld als nieuwe bondscoach voor de sectie shorttrack van de KNSB. De Delftenaar, die zal worden geassisteerd door Gijs Rijneveld, volgt Arie Ravens- bergen op wiens contract door de KNSB niet werd verlengd. De heren-selectie werd uitge breid met Mare Velzeboer (Oud Ade) en Lars Koeken (Zoeterwoude). Bij de dames zijn de Haagse Penelope di Lella en het Groningse tweetal Tina Huisman en Anke Land man de nieuwe gezichten. ADVERTENTIE N ijzerwaren- sJ vakhandel RHil Deze handzame EHBO-kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een t.vj" nieuwe abon- nee aanbrengt. ,v-o\ De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. j Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam: Voorl: I I Adres: I Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: j maand (automatisch betalen) f 24,85 I kwartaal via acceptgiro f75,10 Stuur als dank de slimme EHBO-kit naar: J Naam: J Adres: j Postcode/plaats:

Leidse Courant | 1990 | | pagina 11