(Bowuvnt i Van den Broek houdt brief van Ter Beek tegen finale A Koevermans bij laatste zestien Kohl: „Zondag grote dag in Duitse geschiedenis" 9 19 24 25 30 Mec(c)ano Gert-Jan Theunisse weer in opspraak Sint „somber' na bezoek aan Arafat Fietsster op slag dood na aanrijding lannetjeskonijn \et 22 jongen schept (rote verwarring VANDAAG 1 4 K Parlement van Litouwen bevriest verklaring over onafhankelijkheid r 74" Uage'n X^ralts' Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthofi Pers), Postbus 11, 2300 AA Leiden, telefoon 071-122 244, fax 071-134941 tbv, redactie, j P0 Directeur-hoofdredacteur: J.J. Hallewas, Chef-redacteur G.J. Onvlee. Zaterdag 30 juni 1990 81ste jaargang no. 24763 Losse nummers f. 1,35 HET WEER Af en toe zon, ook enkele re gen- of onweersbuien. Middag- temperatuur rond 24 graden. Zwakke tot matige wind, draaiend naar zuidelijke rich tingen. De vooruitzichten voor morgen tot en met woensdag: perioden met zon, ook nu en dan regen. Morgen mogelijk nog onweer. Middagtempera- tuur rond 18 graden. Hyra Ward overleden )EN HAAG Naar gisteren pas bekend is ge laakt is de actrice Myra Ward dinsdag op 73- inge leeftijd in Den Haag overleden. Myra teenbergen-Syrier, zoals haar echte naam lidde, vierde vooral in de jaren vijftig en zes- g grote triomfen bij de Haagse Comedie. Ze reeg meerdere toneelprijzen, waaronder de heo d'Or, de hoogste onderscheiding op to- eelgebied in ons land. Myra Ward was wedu- revan Paul Steenbergen, die van 1951 tot 1970 irecteur was van de Haagse Comedie en in tal an stukken samen met haar op de planken ond. De actrice werd voor haar verdiensten oor het Nederlands toneel in 1976 benoemd tot idder in de Orde van Oranje Nassau. Daarna ok ze zich terug van het toneel. De crematie eeft inmiddels in besloten kring plaats gehad, agina 19: Myra Ward leefde voor het reper- oire-toneel FUTUROSCOPE Gert-Jan Theunisse is weer in opspraak. De naam van de wegens doping een half jaar geschorste renner werd gisteren in de Spaanse sportkrant Marca in verband gebracht met een nieuw vergrijp tegen het reglement. Na afloop van de eerste etappe van de „Subita a Ar- rate" ofwel de wielerweek van Eibar op 13 juni reageerde een van de vier gecontroleerde wiel renners positief. Uitgerekend op die dag kreeg Theunisse te horen dat hij door de UCI een half jaar werd geschorst wegens de overtreding van de regels tijdens de Waalse Pijl. In zijn urinestaal werd een te grote hoeveelheid testosteron aange toond, het hormoon dat hem twee jaar geleden in de Ronde van Frankrijk tien strafminuten kost te. Vandaag begint in het Franse Futuroscope de proloog van de 77e Tour. TUNIS Het nieuwe rechts-religieuze Israëli sche kabinet onder leiding van premier Yitz hak Shamir is „een oorlogsregering". Zo kwa lificeerde PLO-voorzitter Yasir Arafat gister avond na afloop van een gesprek met een PvdA-delegatie in Tunis de nieuwe Israëlische regeringscoalitie. PvdA-voorzitter Sint beves tigde dat het gesprek tussen de PvdA-delegatie en Arafat wat betreft de vredeskansen in de nabije toekomst een sombere toonzetting had. ,,De PLO verwacht eerder escalatie dan een intensivering van het vredesproces", aldus Sint. De PvdA-delegatie blijft tot dinsdag in Tunis voor. overleg met de Palestijnse Bevrij dingsorganisatie (PLO). WASSENAAR Een circa 65-jarige vrouw uit Den Haag is gisteravond op slag gedood, toen zij in Wassenaar met haar fiets ten val kwam. Het ongeluk gebeurde om tien voor negen toen zij over de Groot Haesebroekseweg in de richting van de Jagerslaan op het rijwielpad fietste. Ter hoogte van de Golf Countryclub kwam een 16-jarige bromfietser uit Wassenaar de vrouw achterop. Hoewel hij snelheid minderde, raakte hij bij het inhalen een arm van de vrouw. Daardoor kwam zij ruggelings ten val en sloeg met het achterhoofd op het wegdek. Zij moet daarbij vrijwel onmiddellijk zijn overleden. De exacte toedracht is de politie echter nog niet be kend en daarom worden er getuigen gezocht: tel. 01751-19244. 'KRIJGSMACHT MET DERDE INKRIMPEN' DEN HAAG Minis ter Van den Broek van buitenlandse zaken heeft gisteren verhin derd dat zijn collega Ter Beek van defensie een brief over inkrim ping van de krijgs macht naar het parle ment stuurde. Van den Broek is het niet eens met bepaalde onderde len van dit schrijven. Volgens waarnemend pre mier Kok wordt er volgen de week verder over deze zaak gesproken in een spe ciale werkgroep van het kabinet, -waarvan Ter Bèek, Van den Broek en premier Lubbers deel uit maken. De inhoud van de gewraakte brief werd ech ter wel bekend, doordat de Defensiekrant, een uitgave van het ministerie met een oplage van 50.000, de hoofdlijnen publiceerde. de VVD aangekondigd het kabinet op het matje te zul len roepen als de Tweede Kamer niet snel wordt in gelicht. „Het gaat niet aan om de ambtenaren en de militairen op de hoogte te brengen van plannen waar de Kamer nog niets van weet", aldus een woord voerder van D66. De strekking van Ter Beeks brief is dat de Ne derlandse krijgsmacht de komende tien jaar met on geveer een derde deel wordt ingekrompen. In to taal dienen er 37.000 banen te verdwijnen. Ter Beek wil dit getal als uitgangs punt nemen voor zijn De fensienota die eind dit jaar moet verschijnen. Gedwon gen ontslag zal hij zoveel mogelijk voorkomen, maar kan hij niet op voorhand uitsluiten. Ter Beek wil de landmacht met 35 procent inkrimpen, de luchtmacht met 30 pro- procent. Hij streeft naar een zo redelijk mogelijke verdeling over burgers, be roepsmilitairen en dienst plichtigen, en een zo gelijk matig mogelijke verdeling over de tien jaar. De komende vijf jaar wordt het personeelsbe stand bij Defensie met 15 procent verminderd. Bij de centrale organisatie en de ministeriële delen van landmacht, luchtmacht en marine in Den Haag zal de vermindering in deze pe riode zelfs 20 procent be dragen. Bij de krijgsmacht delen te velde worden de bevelvoering, de verbin dingen en inlichtingen diensten verbeterd. De drie krijgsmachtdelen moeten streven naar een meer doeltreffende organisatie door het verminderen van de bevelsniveaus. Pagina 3: Woedende be roepsmilitairen: „Parle ment moet minister op Juni was supersomber DE BILT/BRUSSEL Vandaag sluit ons land één van de zes somberste juni-maan- den van deze eeuw af. Juni 1990 kende slechts ongeveer 120 uren zon (normaal schijnt de zon in deze maand 209 uur). Vo rig jaar juni werden in De Bilt 239 uren zonneschijn geno teerd. Eén troost: voor velen is de grote va kantie begonnen, waarbij de gestuurde vakantiespreiding Noord-Nederland het eerst laat gaan. Dege nen die een vliegreis via of vanaf Brussel gepland hadden zijn echter het slachtoffer van de donderdag avond begonnen werkonderbrekingen van de Belgische luchtverkeersleiders. De chaos op de natio nale luchthaven Za- ventem was gisteren al enorm. Op de door stakingen getroffen Belgische luchthaven Zaventum wachten passagiers op verover naar een andere luchthaven, bijvoorbeeld in Ne derland. FOTO: EPA 'Autovogelen' LELYSTAD De groep De Gemaskerde Lepelaar houdt morgen een actie tegen het zo genaamde 'autovogelen' bij de Oostvaardersplassen. Dit om dat zij vindt dat het bekijken of bestuderen van vogels in een natuurgebied niet vanuit een auto met ronkende motor moet worden gedaan. j)LST Een mannetjes- onijn uit Olst dat moge- Ijk 22 jongen ter wereld leeft gebracht zorgt voor erwarring in de dierge neeskundige wereld. ?e technische afwerking van et onderzoek van directeur F. rankenhuis van de hoofdste- plijke dierentuin Artis is na melijk omstreden. In Veteri- pry Record, het officiële blad de Britse diergeneeskuri- vereniging, beschrijft ankenhuis het geval van a mogelijk spectaculaire Ifbevruchting door de ram- elaar (mannetjeskonijn), die vel een penis als een baar- eder had. Volgens hem is mogelijk na de ejaculatie zaad in de ruime pisbuis terugge gaan en kwamen eigen zaad cellen in de baarmoeder te recht. Ook de onderzoeker twijfelt, vooral omdat het technische onderzoek van het mannetjes konijn geen zekere seksebepa ling toeliet en het dier gedood werd voordat, op de snijtafel zeven foetussen werden ge haald. Een eerdere geboorte bij fokker Steenhuis in de Ol- ster buurtschap zou in vol strekte isolatie zeven jongen hebben opgeleverd, die ook alle voorzien zouden zijn van moedermelk. Voor die tijd had het spraakmakende mannetje voor 250 kinderen gezorgd. Mama, bestaan er nog echte panda's? GEEF OM DE TOEKOMST. 'voorf 27,50 donateur van het I I Hatuui Fonds. Giro 25, Zeisl. VANMIDDAG NA 17.00 UUR IS DE NIEUWE WOONINFO UIT Neem mee uit de wooninfo-box bij de etalage aan de Zonnebloem van ons kantoor of bel Van Beukering RA Makelaardij Zonnebloem 72 Leiden, 071-214521 Karolusgulden 44 Leiderdorp Mark Koevermans. LONDEN Mark Koevermans was gisteravond op een al wat schemerig wordend Wimbledon het middelpunt van een hos send groepje Nederlanders. De 22-jarige proftennisser uit Berg- schenhoek had zich na een heroïsch gevecht met de twee jaar oudere Zweed Niclas Kroon - 6-7 (5-7), 6-4, 6-7 (2-7), 6-4, 6-3 - zowaar geplaatst voor de achtste finales. Dat was een Nederlan der sinds Tom Okker (ooit zelfs halve-finalist) niet meer over komen. Paul Haarhuis kon de prestatie van zijn vriend niet eve naren. Hij kwam eerder op de dag duidelijk te kort tegen de als zevende gep.laatste Brad Gilbert. De Amerikaan, die geen stap te veel deed, nam revanche voor een eerder dit jaar tegen dezelfde opponent in Philadelphia geleden nederlaag. Haarhuis hield het ruim twee uur vol, maar kon toen toch tamelijk ontluisterd ver trekken: 1-6, 6-3, 1-6, 2-6. BONN Zondag 1 juli, de dag waarop de econo mische unie tussen de Bondsrepubliek en de DDR van start gaat, is vol gens bondskanselier Hel mut Kohl een grote dag in de Duitse geschiedenis. De ogen van de hele wereld zullen op heel Duitsland zijn gericht als de Bondsrepubliek en de DDR morgen hun eco nomieën samenvoegen en de Duitse mark de enige valuta wordt. „Dit is een beslissende stap op weg naar de eenheid van ons vaderland", aldus Kohl vandaag in het blad Bild. „Wij gaan nu de eenheid be merken in ons dagelijks leven. De Duitsers zijn weer onlos makelijk met elkaar verbon den". De kanselier zei dat er nu hard moet worden gewerkt en dat de Oostduitsers zullen moeten wennen' aan vele nieu we en voor hen ongewone za ken. „De overgang zal niet ge makkelijk zijn. Maar niemand zal er slechter vanaf komen dan voorheen en voor velen wordt het beter". Heet hangijzer is echter nog de kwestie van de hoofdstad. De Westduitse president Richard von Weizsacker, die een gere de kans heeft het eerste staats hoofd te worden van het vere nigde Duitsland, zei gisteren dat Berlijn de nieuwe hoofd stad moet worden. Met zijn uitspraak strijkt hij een groot aantal Westduitse politici en bestuurders, onder wie Kohl, tegen de haren in, die liever niet uit Bonn verhuizen. Kohl, die net als Weizsacker zijn ambtsperiode hoopt te bekro nen als de eerste leider van het verenigde Duitsland, vindt dat de miljarden D-mark die met een verhuizing van het regeringsapparaat van Bonn naar Berlijn gemoeid zijn, el ders dringender nodig zijn. Pagina 6: Bedrijven DDR wachten gelaten af 40 PAGINA'S Rome wordt steeds minder Romeins, er is poen rnimtp mper 'Diepe armoede bij grote gezinnen' Schaduw Maradona hangt boven botsing van culturen Haagse Salon omvangrijke, maar brave expositie „Je kunt hier fatsoenlijk ziek zijn, daarom zijn we gezonder" Mijnwerkers terroriseerden Bukarest in naam van democratie, orde en rust Mecano en het leven als een Indiana Jones EXTRA BIJLAGE GEESTELIJK LEVEN/OPINIE BINNENLAND BUITENLAND ECONOMIE LEIDEN/REGIO 13 KUNST/RTV AUTORUBRIEK SPORT RTV PROGRAMMAS WEER/PUZZEL/MENU FINALE25 TOUR OE FRANCE 3' VOETBAL OP TV Vandaag Nederland 3, 16.50 uur: Argentinië-Joegoslavië; 20.50 uur: lerland-ltalië. Morgen 16.50 uur: Tsjechoslowa- kije-Bondsrepubliek; 20.50 uur: Cameroun-Engeland. VILNIUS Het parle ment van Litouwen heeft gisteren besloten de onaf hankelijkheidsverklaring van 11 maart voor hon derd dagen op te schorten, ingaande onderhandelin; gen met Moskou over af scheiding van de Sovjetu nie. Het parlement in Vilnius ging met 69 tegen 35 stemmen ak koord met een voorstel van president Vytautas Lartdsber- gis om de onafhankelijkheids verklaring voor een beperkte tijd te bevriezen teneinde de bijna vier maanden durende patstelling in het overleg met Moskou over de onafhanke lijkheid te doorbreken. De stap van Litouwen lijkt een belangrijke overwinning voor Sovjet-leider Gorbatsjov aan de vooravond van het uiterst belangrijke Congres van de communistische partij (maan dag). Na de stemming viel in het parlementsgebouw in Vil nius een diepe stilte. Er waren weinig emoties te bespeuren na het negen uur durende de bat. Buiten het parlementsge bouw zwaaide een groep leu zen roepende betogers met na tionale Litouwse vlaggen, die waren voorzien van zwarte linten uit protest tegen het op schorten van de onafhanke lijkheidsverklaring. Premier Prunskiene en presi dent Landsbergis reizen van daag naar de Estse hoofdstad Tallinn voor een bijeenkomst van de Baltische Raad, waar aan de regeringen van de drie Baltische staten deelnemen. In de Baltische Raad coördineren Litouwen, Estland en Letland hun pogingen om staatkundige onafhankelijkheid te bewerk stelligen. Landsbergis zei Gor batsjov hem en premier Prunskiene deze week had be loofd dat de al 72 dagen du rende economische blokkade wordt opgeheven zodra het Li touwse parlement het morato rium aanvaardde. De presi dent van de Litouwse Sovjet legde uit: „Wij zetten een stap op weg naar een akkoord. De volgende stap moet komen van Moskou". Prunskiene liet onlangs doorschemeren dat Moskou het proces mogelijk in ongeveer twee jaar zou kun nen afronden. Pagina 7: Lot perestrojka ligt in handen van partijcon gres Meccano en Mecano. Samen op één pagina. Twee heel uiteenlopende onderwerpen. Een over strippen, assen, plaatwerk, hoekbakken, tandwielen en staal platen. Kortom het nostalgische speelgoed, waar Peter Duyf, getuige het interview dat hij met ver slaggever Barend Strang in onze wekelijkse bijlage Finale heeft, alles over weet. Het tweede, Mecano, is het Spaanse muzikale trio, bestaande uit Nacho Cano, broer José en zangeres Anja Torroja. Onder werpen, die ogenschijnlijk maar één letter van el kaar verschillen. Maar die elk op zich het bewijs vormen hoe veelzijdig de Leidse Courant wel is. En dat dan elke dag. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 1 7,50. Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 24,85 (met automatische betaling) kwartaal f. 75,10 Voorl.: I Straat: I I Postcode/Plaats: Telefoon: (voor controle op bezorging) I Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar de Leidse C^^lt.Qy^»rdQiyh^r^22?12^l4n Haa9 I Indien daartoe aanleiding bestaat, kan e worden geweigerd. I n proefabonnement

Leidse Courant | 1990 | | pagina 1