S"' HEEFT DE OPLOSSING VOOR UW DATACOMMUNICATIE Nieuwe Tsjechische regering heeft heel wat te hervormen Bollenpellers/sters (f) Doe-het-zelf-tevee al mogelijkheid in VS GEERLINGS - BERGAMO B.V. Iaat ze Ieren BUITENLAND £eidóc0otvuMtt VRIJDAG 29 JUNI 1990 PAGIN1 - India dreigt af te haken bij ozon - conferentie LONDEN India zal niet toetreden tot het ver drag der bescherming van de ozonlaag als het Westen geen verdere toezeggingen doet voor hulp aan de Derde Wereld. China heeft inmiddels dui delijk gemaakt zich wel aan te willen sluiten bij het zogeheten Protocol van Montreal. De Indiase minister van milieu, M. Gandhi, zei gisteren dat de geïndustrialiseerde landen de Derde Wereld verplichtingen willen opleggen zonder zelf vol- aantasting van de ozonlaag van de arme landen is. Volgens de Nederlandse milieuminister Alders speelt India zijn „machtspo sitie" uit. Het land is immers in staat op grote schaal de produktie van ozonschadelijke cfk's ter hand te Videofilm topbewijs tegen Barry WASHINGTON Marion Barry nam nog twee trekjes van de met 'crack'-cocaïne gevulde pijp, toen de agenten van de FBI zijn hotelkamer binnenvielen. De videofilm met deze beelden was gisteren het belangrijkste bewijsstuk in het proces tegen de burgemeester van de Amerikaanse hoofdstad Washington D.C. wegens drugsmisdaden. De 90 minuten durende zwart-witfilm was met verborgen camera's opgenomen op 18 januari in een ho telkamer in een buitenwijk van de hoofdstad. Daar ontmoette de gehuwde Barry zijn ex-vriendin Rasheeda Moore, die met de po litie samenwerkte in deze geheime operatie. Op de film, die deels op de televisie is vertoond, is te zien dat de burgemeester Moore 20 dollar geeft om crack te kopen van een andere hotel gast, in feite een agente van de FBI. Toen de agenten hem de boeien omdeden ontviel de burgemeester een woordenstroom van krachttermen toen hij merkte dat hij door zijn liefje in de luren was gelegd. In verband met de drugsaffaire wordt Barry van veertien misdaden beschuldigd, waaronder samenzwering en meineed. Alles bij elkaar kan dit hem tot 26 jaar cel en drie miljoen gulden aan boetes kosten. Van meet af aan heeft de 54- jarige Barry volgehouden dat hij in de val was gelokt. Gebouw stort in: 17 doden in Bombay BOMBAY De instor ting van een gebouw van vier verdiepingen na he vige regenval heeft in de Indiase stad Bombay aan minstens zeventien men sen het leven gekost; er vielen 78 gewonden. De meeste slachtoffers waren goud- en diamant bewerkers, die op de der de en vierde verdieping van het gebouw werkten. Dolfijn bedreigd met uitsterven LONDEN Drastische maatregelen zijn no dig om te voorkomen dat de dolfijnen uitster ven, zo meldt een milieu-onderzoeksbureau in Londen in een vandaag verschenen rapport. Volgens de organisatie worden jaarlijks meer dan een half miljoen dolfijnen uitgemoord door commerciële vissersvloten. „Deze schat ting is nog zeer voorzichtig. Met het aantal niet-geregistreerde moorden kan het aantal verviervoudigd worden", aldus het bureau. Het probleem van een half miljoen dode dol fijnen is zo ingrijpend omdat deze en andere walvisachtigen zich maar twee keer per jaar voortplanten. Het bureau zal de kwestie voor leggen aan de internationale walviscommissie die volgende week in Nederland bijeenkomt. (Van onze correspondent Frans Wijnands) PRAAG Krap twee jaar heeft de nieuw aangetre den regering van de Tsje chische en Slowaakse Fer- derale Republiek, zoals Tsjechoslowakije sinds kort officieel heet, de tijd om aan te tonen, dat een democratische toekomst meer te bieden heeft dan het communistische verle den. Over twee jaar worden im mers opnieuw parlementsver kiezingen gehouden en pas dan zal blijken of de bevolking definitief met het communis me gebroken heeft. Dat kan nu nog niet zonder meer ge zegd worden, want met der tien procent van de stemmen kwam de communistische par tij onverwacht sterk uit de re cente parlementsverkiezingen tevoorschijn. Het nieuwe kabinet telt maar zestien ministers, zeven min der dan er in het vorige kabi net zaten. Wie niet terugkeert is de minister van binnenlande zaken, Richard Sacher, die be gin dit jaar beschuldigd werd van grote laksheid bij het zui veren van de gehate staatsvei ligheidsdienst. Een opmerke lijke nieuwkomer (op Arbeid en Sociale Zaken) is Petr Mil ler. Hij was aan het eind van de jaren zestig een zeer actieve studentenleider, die vanwege zijn anti-regeringshouding van de universiteit werd gejaagd. Na de langdurige periode van regeringen waarbij de moraal minder telde dan de deskun digheid, treedt nu een ploeg aan die de moraal in ere houdt, maar waarbij aan de deskundigheid van een aantal ministers getwijfeld mag wor den, heet het in sommige krantencommentaren. Feit is, dat een enkele partij zich uit de coalitie-onderhan delingen moest terugtrekken bij gebrek aan geschikte mi nisterskandidaten. Feit is ook, dat sommige portefeuilles in 'het kabinet van nationale zelfopoffering' zoals president Havel de nieuwe regering al genoemd heeft, moeilijk aan de man te brengen waren. Begrijpelijk, want het kabinet zal harde en dus impopulaire maatregelen moeten nemen om de Tsjechoslowaakse eco nomie meer marktgericht te maken, en derhalve beter te laten aansluiten op bijvoor beeld de handelspolitiek bin nen de EG. „Want", zoals de herkozen parlementsvoorzitter Alexan der Dubcek in zijn eerste toe spraak tot het nieuwe parle ment zei, „niets kan de koers die dit land naar een geïnte greerd Europa heeft ingesla gen nog wijzigen". Krachtige taal van een man van wie tegelijkertijd betwij feld wordt of hij het parlement ook even krachtdadig zal kun nen voorzitten. Maar hij is de meest acceptabele figuur, de ideale man-boven-de-partijen. Nog steeds het symbool van de Praagse Lente, nog steeds de voorvechter van de hervor mingen in 1968. En wat in dit land heel belangrijk is, gezien het delicate evenwicht tussen Tsjechen en Slowaken, Dub cek is Slowaak en dus een goe de tegenhanger van president Havel die Tsjech is. Partijloos Het merendeel van de minis ters is partijloos. Wel hebben de meesten sterke banden met Burgerforum, met Charta 77 of de Christen-democratische Beweging. Dat is de partij die samen met Burgerforum en Openbaarheid tegen Geweld (de Slowaakse tak van Burger- forum) de nieuwe coalitie vormt. Enkelen, onder wie de herbenoemde prémier Calfa, hebben een onmiskenbaar communistisch verleden, maar President Vaclav Havel (links) schudt de herkozen premier Marian zijn rond de jaarwisseling uit keloosheid, sluiting van on- die partij gezet of hebben die houdbaar smerige en milieuge- uit eigen beweging ver- vaarlijke fabrieken en hogere prijzen. Daarnaast zal het mi lieu om forse maatregelen vra gen, en tenslotte zal de rege ring ernstig rekening moeten houden met de identiteitsbe wegingen in Slowakije en Mo- partij i laten. De belangrijkste prioriteit van de nieuwe regering is econo mische hervormingen. Liefst zo radicaal mogelijk, ook al be tekent dat tijdelijk meer wer- Calfa de hand. FOTO: EPA ravië. Niet dat er massaal om onmiddelljke zelfstandigheid of afscheiding wordt geroepen, maar de eis tot meer bevoegd heden klinkt luider. Het cen tralisme van Praag begint te irriteren. Hervormingen ko men er ook binnen het gehele overheidsapparaat. NEW YORK Als u zo iemand bent die al lang weet wie het gedaan heeft terwijl Poirot of Columbo nog over de verkeerde aanknopingspunten strui kelen: houd moed! Een te levisiemaatschappij in Ca- lifornië heeft een appa raatje uitgevonden waar mee de kijker de stunte lende detective te hulp kan schieten. De nijvere speurder volgt dan het ad vies op dat door de meer derheid van de kijkers wordt ingetoetst. Het detectivespel 'Sherlock Phones' maakt deel uit van een serie ambitieuze experi menten waarin de kijkers kunnen bepalen wat er op hun televisiescherm gebeurt. Het idee om te communiceren met de televisie (niet alleen te praten maar ook een antwoord te ontvangen) bestaat natuur lijk al geruime tijd, alhoewel dit meestal beperkt bleef tot de pagina's van een science fiction boek. Begin jaren tachtig onderna men verscheidene Amerikaan se omroepen een poging kij kers te werven met een soort 'tweewegsteevee', waarin hun werd gevraagd op een knopje te drukken om het antwoord op quizvragen te geven of om hun mening bij opiniepeilin gen kenbaar te maken. Overi gens zonder succes. Ondernemers en reclamebu reaus geloven dat de wereld nu eindelijk klaar is voor ech te interactieve televisie, dank zij de vezeloptica en kabeltele visie. Het is uiteindelijk de bedoe ling dat kijkers de televisie programma's naar hun eigen smaak inrichten. Zo kunnen ze min of meer hun eigen script samenstellen door de personages en het plot te bepa len en ze kunnen bovendien de opstelling van de camera aangeven en zelfs de acteurs kiezen. In Californië en een paar andere gebieden in de Verenigde Staten bestaan der gelijke apparaten al, zij het in een embryonaal stadium. In Springfield, een stad in het westen van de staat Massachu setts, en in Montreal in Cana da kunnen kijkers bij uitzen dingen van een popconcert of een sportevenement al kiezen uit verschillende camerashots. In de Californische hoofdi Sacramento maken kabelab nees gebruik van computer minals om mee te spelen populaire quizzen, zonder rigens prijzen te winnen, ft binnenkort zal het ook m< lijk zijn dat de kijkers zei deelnemers zullen zijn aan spelletjes. Simpelste De simpelste systemen zen een aantal signalen uit voorbeeld de camerashots een voetbalwedstrijd) en kers worden uitgenodigd d mee te manipuleren. Bij meer geavanceerde systei voeren de kijkers hun wen of keuzen in door middel een computer. In het ge van 'Sherlock Phones' won er diverse variaties van film of serie opgenomen, het moment van uitzent vertoont de studio de opn; die door de meerderheid de kijkers werd uitgeko Maar in de toekomst zal wellicht mogelijk zijn j gramma's aan te passen aai individuele wensen van de kers, net als bij computers letjes. Waar enthousiastelingen sp ken van een doorbraak enk verruiming van de hori| twijfelen sceptici of de tv-/ slaafden van vandaag de wel zin hebben actief betiu ken te zijn bij de regie enL casting van hun favoriete f verdrijf. „Wat men meestal het li? wil, is onderuit zakken in)) luie stoel en ontspannen r zen', verklaarde K man, een televisiedeskunl tegenover The New Yorkl mes. Een professor voerde! dat knoeien met het plot komen haaks staat op eenl neeltraditie van tweeduif jaar". De traditionele omro< kampen met steeds dalJ kijkcijfers en investeren in teractieve televisie is wel| laatste waar ze iets over horen. De drieëenheid vaj gevestigde televisiemaats pijen ABC, CBS en NBC I als nooit tevoren onder succes van alternatieve vormen, zoals video-veri en satellietstations. Laatst! ren ze zelfs gedwongen adverteerders vrije zendtif geven, omdat de in het T tract gegarandeerde kijkdj heid niet werd geh< CHARLES BREM! (c) The Times, I Rijks Middelbare Tuinbouw school Lisse A-afdaling: Anne Marie Bergman, Lisse: Cum Laude; Annet Bergman, Voorhout; Wijndelt Boelema, Lelden; Gerardo van Egmond, Rijnsburg; René Francken, Rijnsburg; Axel Gun- derson, IJsserbroek; Bart van Haas ter, Vogelenzang; Jan van der Nagel, Valkenburgh ZH; Mats Warmerdam, Hlllegom; Arjan van Went, Noordwijk; Ben Braun, Noordwijk; Leo Huysdens, Lisse; Marco Baars, Lisse; Wlm van den Berg, Noordwijkerhout; Martin de Hlllegom; Miranda Duivenvoorden, Buitenkaag; Dirk Frljlink, Sassenhelm; Jack Geerllngs, Noordwijkerhout; Er- wln van Gerven, Lisse; Jan Lamboo, Lisse; Hermione Schaeter, Wasse naar; Hans van Steljn, Sassenheim; Edwin van der Waard, Voorschoten; Eric Warmerdam, Lisse; Walthraut Zwanenburg, Noordwijk. B-afdeling: Jos van den Berg, Noord wijkerhout; Sven Clement, Helloo; Robbert Damen, Noordwijkerhout; Sjaak van Duijn, Katwijk; Richard Rui- grok, Sassenhelm; Rljkert van Soe- ren, Noordwijkerhout; Willem Ver schoor, Hillegom; Ruben de Vries, Haarlem; Patrick Weijers, Voorhout; Wlm Zandwijk, Noordwijk; Patrick van Ruiten, Lisse. Het Rijnlands lyceum Oegstgeest HAVO: Jelmer Bakker, geslaagd, Lel den; Robert Laurens, geslaagd, Nieuw-Vennep; Ar|en Sllvestre, ge slaagd, Nleuw-Vennep; Philipp Was sing, geslaagd, Noordwijkerhout. VWO: Japhet van Abswoude, ge slaagd, Oegstgeest; Marianne van Houwelingen, geslaagd. Lelden; Wal- ther Jacobs, geslaagd, Lelden; Dirk de Leeuw, geslaagd, Oegstgeest; Va- lentijn Nagtegaal, geslaagd, Oegst geest; Suzanne Roelants, geslaagd, Oegstgeest; Viktor Rodenburg, ge slaagd, Noordwijk (Z.H.); Edgar Snel- ders, geslaagd, Lelden; Christian Wellstood, geslaagd, Zoeterwoude; Carln van der Wiel, geslaagd, Noord wijk (Z.H.). VWO afgerond in tweede tijdvak: Ric- kert van der Vlies, geslaagd, Nieuw- Vennep. Chr. Mavo Rijnsburg tweede tijdvak Corrinda Bekooij, Johan Heemskerk, Jolanda Heemskerk, Richard Verheij, Marjon de Vries te Rijnsburg, Hans Schoneveld te Valkenburg, Mariëlle van Duijvenvoorde te Katwijk. Ichtusschool voor M.A.V.O. te Alphen aan den Rijn: Ronald van Alen, Klrsty Baker, Liam Baker, Janet Bakker, Aart-Jan Bal, Yvonne Bal, Wendy van den Berg, Rob van Berkel, Kees Blnnenmarsch, Bernt Blessing, Harold Boekholt, Ivonne Boer, Maart Bogerd, Tessa Borgardljn, Esther Bos, Annemleke van Bostelen, Marieke van Bostelen, Wendy Bouman, Sjoukje den Brave, Daniëlle Bremer, Gerard Brons, Han- no Brouwer, Sander ter Brugge, Renske Bulmer, Patricia Bunlngh, Is- kander van der Burg, Francis Chang Sing Pang, Gwenda Cladder, Rens Claessen, Barbara Cocx, Arjan Dek ker, Daisy Dlas, Robert Dlemer, Klaas Ype Dijkstra, Ireen Dongelmans, Mar- tljn Dubbelman, Dafne Ederveen, Hll- co Eikelenboom, Sandra Gerritsen, Evert de Graaf. Edwin Gulden, Aneta Haan, Martlne Hagen, Sandro Haring, Rob Harting, Jollen van der Haven, Annabel Heetvelt, Martljn Hessels, Di ana Hllarlus, Esther Hinderink, Marjo lein IJtsma, Raymond Jansma, Saski- ka de Kleljnen, Miranda Klompe, Ida Knol, Martljn Koelman, Erwln Koerts, Bert Komdeur, Andrèas Koolmees, Natasha Kouwenhoven, Monique Kra mer, Christina Kroes, Blanca Kulk, Karin de Lange, Arno Langenhoff, Anouk Leenen, Perry de Leeuw, Dia na van Leeuwen, Harm v.d. Linden van Sprankhulzen, Danny Lltjens, Jordan van Loon, Has Meershoek, Wendel Middendorp, Martlne Mole naar, Mireille van der Monde, Anlta Mulder, Marieke Nes, Annet Nieuwen- huis, Chrlsta Noomen, Anoeska van Oostenhout, David Peters, Dlane Pe ters, Brandon Pleters, Menno van der Ploeg, Martljn Poort, Clndy Pronk, Suzan Pronk, Patricia Proper, Léon Quakkelaar, Ellen de Raaf, Edwin Re geer, Marlje Remiglus, Judith Rem- melzwaal, Marion Renkema, Blanca Rietveld, Miranda van Rijn, Martljn Rijnsburger, Wilfred Rijnsburger, Ka rin Roes, Nlenke Roos, Pascale Rooy- akkers, Daniël Schouten, Esther Snel, Arnold van der Snoek, Mirjam Soede, Erwin Speksnijder, Llnnea Stellberg, Eveline Stolp, Saskla van TermelJ, Carola Treffers, Petra Treur, Dwlght Unk, Karlna Veenman, Wendy Veen- stra, Bas van der Ven, Sean Venter, Esther Vergunst, Jacco Vis, Mark Vlletstra, Wllma Vochteloo, Oscar Vonk, Llsette de Vos, Marcel Vree ken, Petra Vrouwenvelder, Sandy Westmaas, Ralph van der Winden, Manon Windhorst, Edith van der Zwan. Louise de Coligny Schcj gemeenschap Leiden MAVO: Satlsh Bahadoer, Marti Bruijn, Igor Kaak, Saskia Schil boord, Monique Termeulen, Y| de Wit, Jasper van Zaal, allen tj den, Me'tal van der Laan, te U dorp, Daniëlle Verkolf te Noorl Llsette van der Valk te Oegstgel HAVO: Ludwine van Rhljn te KsT Saskla Egas te Leiden, Sevgi P Victor Sweys, Patricia Walop t« derdorp, Claudia van Rijn te Nl wijk. b VWO: Mariëlle van der Steen tf den, Isabelle Bakker, Mirjam Blaf- Frank van Kan, Michiel R Schultz te Leiderdorp, Gulllaumi gerland te Warmond. cento? tel. 01820-12888 Bergamolaan 29 Voorhout Gevraagd: Tel.nr. 02522-11156 b.g.g. 02523-73750 voor één tientje per maand! terre des hOmmes GIRO 252525 InterAktie Uitzendbureau zoekt voor een relatie in Roelofarendsveen 11 VAKANTIEWERKERS m/v Je kunt voor een langere periode aan de slag tegen een goede beloning. Ben je beschikbaar? Vul dan de bon in en stuur 'm op naar InterAktie Uitzendbureau, Antoordnummer 3228, 3000 WB in Rotterdam. Een postzegel plakken is niet nodig. Achternaam: Voornamen: Geb.datum: Adres: Postcode:Plaats; Telefoon: Periode beschikbaar: (R 1-4) Op 2 december 1989 is aan alle telefoon- en faxnummers in het 070-gebied het cijfer 3 als eerste cijfer toegevoegd. Hoewel de centrale nu nog automatisch alle 6-cijferige nummers naar het nieuwe 7-cijferige nummer doorschakelt, wordt u verzocht al zoveel mogelijk de 3 vóór het num mer te kiezen. Met ingang van zondag 1 juli moet u defi nitief de 3 intoetsen als u faxt of belt. Wel wordt er een bandje aan de centrale gekoppeld dat oproepers eraan herinnert dat voortaan de 3 vóór het bestaande nummer moet worden gekozen. Door toevoeging van deze ene 3 aan d abonneenummers kan PTT Telecom, nu en i de toekomst, hoofd bieden aan de groeiend vraag naar nieuwe telefoonaansluitingen, zowel van particulieren als van bedrijven, f Den Haag, Rijswijk, Voor- burg en Leidschendam. v ALS U NU IEMAND IN HET HAAGSE 070-GEBIED BELT MOET U ZELF EEN EXTRA CIJFER VÓÓR HET ABONNEE NUMMER INTOETSEN.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 8