Chovanec begrijpt niets van PSY Rust keert terug in Duitse kamp Het is maar een spelletje MISSCHIEN BEN IK WEL TE LIEF' Labour verwijt politie ascistisch optreden Italiallerlei n CeicUeSomant VRIJDAG 29 JUNI 1990 PAGINA 7 f Door Herman Kuiphof „Forza Italia". In het begin wilde ik er niet aan, maar geleidelijk aan wordt het waarschijnlijker dat de Italianen hun eigen WK gaan winnen. Nog driemaal zegevieren en de buit is binnen. Dan zal een gigantisch vreugdegehuil losbarsten. Destijds in Buenos Aires, waar de Argentijnen op de wereldtitel joegen, reden duizenden automobilisten die nauwelijks een lichaamsdeel beschikbaar hadden om hun voertuig te besturen, luidkeels claxonerend door het centrum van hun hoofdstad. De ene hand drukte perpetuum mobile op de claxon, terwijl de andere een blauwwitte vlag zwaaide. Zonder oordopjes viel er niet te slapen, want het geraas ging de hele nacht door vanaf de eerste ronde tot en met de finale. Mochten de Italianen onder Baresi's directie en Vicini's gelukkige hand van invallers de arena insturen inderdaad maximaal succes hebben, dan is dat volstrekt in tegenstelling tot de voorgeschiedenis. Ik heb een knipsel bewaard met daarin een verslag van de oefenwedstrijd tegen Griekenland, eind mei in Perugia gespeeld. Het was en bleef 0-0 en het eerste zinnetje luidde: „De 0-0 acrobaten hebben weer toegeslagen". Dat was namelijk de vierde onbesliste oefenpartij die totaal zonder treffers was verlopen. In zes oefenmatches scoorden de Azzurri niet vaker dan tweemaal. Toch hadden ze kanjers als Vialli, Baggio, Schillaci, terwijl op het middenveld halfgoden als Giannini, Donadoni, De Napoli en Marocchi in het veld stonden. De supporters schrokken hevig, maar te hulp gesnelde journalisten haalden gretig herinneringen op aan het wereldkampioenschap van '82, toen de Italianen eveneens pas laat in vorm kwam en bijna geheel afhankelijk waren van goalgetter Paolo Rossi, die gaandeweg tot volle bloei kwam en zijn land tenslotte de titel bezorgde. Nu wij de gastheren een aantal keren hebben zien spelen verschaffen zij meer en meer het gevoel dat ze met zijn allen precies op tijd in vorm zijn gekomen en ook nauwelijks door blessures worden besprongen. Op een gegeven moment kon Donadoni - een schitterende middenvelder met blaasbalgen uitgerust in plaats van normale longen - wegens een blessure niet worden opgesteld. Ook Ancelotti viel een poos af. Andere teams zouden een stukje zekerheid kwijtraken, maar de mannen van Vicini spelen met De Napoli even goed als met Donadoni. En als Vialli met Carnevale niet tot doelpunten komt grijpt de coach onmiddellijk naar de tandem Baggio- Schiliaci en draait de ploeg als zelden tevoren. Eventueel valt Serena een keertje in en ook dan marcheert het perfect. Dat kan allemaal des te makkelijker, omdat het fundament van het elftal met Baresi, Bergomi, Ferri en de middenvelder Giannini uitmuntend in elkaar zit. Of die Zenga eigenlijk wel een klassekeeper is, weten we nog steeds niet. Hij krijgt slechts het minimale te doen en is in vier wedstrijden nog geen enkele keer gepasseerd. Het moet dus Italië worden, al weet je het in een eventuele eindstrijd tegen West-Duitsland nooit helemaal zeker. Beckenbauer is zo sluw geweest om nu al te gaan roepen dat er tegen het thuisland geen kruid gewassen is. Misschien niet, maar^zijn voetballers zullen er toch ongetwijfeld alles aandoen en willen daarbij graag herinnerd worden aan 1950, toen in het Maracana stadion van Rio de Janeiro honderdduizend bij voorbaat al over hun toeren geraakte Brazilianen ervan uitgingen dat de finale tegen Uruguay een formaliteit zou worden. Dat Brazilië had zich met stip de sterkste ploeg van het toernooi getoond. Toch won Uruguay die eindstrijd en twaalf Brazilianen pleegden zelfmoord geen enkele speler, allemaal supporters). Mocht het de Italianen ook zo vergaan - in voetbal is alles mogelijk dan raden wij elke Italiaanse supporter dringend aan zijn laatste restje verstand te gebruiken en geen hara-kiri te plegen. Het is maar een spelletje, beste mensen. IERNOBBIO Jozef !hovanec heeft iets van e brave soldaat Schwejk. an de ene kant de riendelijkheid zelf, aan i andere kant de man, ie volgens PSV, alles jerkeerd deed. Hij is op- nerkelijke rustig, enkele lagen voor de kwart-fi- ale tegen de Bondsrepu- liek, die voor een aantal an zijn Tsjechoslowaakse loeggenoten misschien e laatste kans is voor het ront van de wereld hun waliteit te bewijzen, "oor hem zelf in feite ok. Ie Tsjechoslowaaksde bonds- Dach dr. Jozef Venglos gaat zoals hij gisteren tijdens de srsconferentie vertelde, niet an uit dat het de laatste wed- rijd van zijn elftal in dit lernooi zal zijn. „Ik weet na- mrlijk dat Duitsland een van favorieten is. We staan te- mover sterke spelers, erg erk. Tegenover een excel- inte coach. Een maand gele- n hebben wij ook tegen hen »peeld. Verloren, maar het as een oefenwedstrijd waar- erg voorzichtig werd ge- :eld. Wij wilden allebei vermijden. Daarna e hebben bovendien Jiet voordeel dat we de tegen stander kennen". Het is een wedstrijd waar Jo- ief Chovanec met verlangen naar uitziet. De Eindhovense )jd heeft bij hem wonden achter gelaten. In Italië is het genezingsproces redelijk ver gevorderd. De herinnering aan achttien ongelukkige maanden bij PSV is even ver drongen. In Cernobbio, aan het Comomeer, in hetzelfde hotel Regina Olga, waar het Nederlands elftal neerstreek voor de WK-wedstrijd tegen Zwitserland in 1934 („Wij gaan naar Rome"), weet hij zich weer de voetballer die zeker is van zijn plaats in een sterke ploeg. Blijheid Bij Chovanec heeft dat een ontspannen blijheid tot ge volg, die - de vergelijking is bijna ongepast - alle Tsjecho- slowaken voelden na de om wenteling in Praag. De 30-ja- rige middenvelder heeft be hoefte aan erkenning, waar dering. „Ik ben een voetbal- professional, ik wil geld ver dienen maar niet in een om geving waar ik als overbodig, als bijna nutteloos wordt be schouwd". „PSV heeft mij nooit het ge voel gegeven dat men mij als een waardevolle voetballer heeft gezien. Ik zou niet goed genoeg zijn, maar ik ben ge komen voor een miljoen gul den en nu mag ik, twee jaar voor mijn contract afloopt, weg voor twee miljoen gul den. Dat begrijp ik niet". Bepaalde trekken van Slavi sche berusting ziin hem niet vreemd, de twijfels die daarbij behoren ook niet. „Ik ben niet gelukkig bij PSV. Genua heeft belangstelling voor mij getoond. Het lijkt mij prettig om samen met mijn kamerge noot hier, Tomas Skuhravy te De Tsjechische selectie vermaakte zich gisteren tijdens de training prima. kunnen spelen, omdat daar door het gevoel van alleen zijn in een club kan verdwij nen. Aan de andere kant zou ik in Eindhoven willen blij ven. Mijn vrouw Jitka en mijn kinderen zijn daar ge wend, mijn jongste dochter is in Geldrop geboren. Wat moet ik beginnen wanneer zij zich in Italië niet gelukkig zouden voelen. Ik kan daar mijn werk hebben, maar ik zal het nooit goed kunnen doen wan neer zij zich niet thuis zouden voelen. Koffers halen „Ik denk dat ik er over een kleine drie weken bij ben, bij het begin van de campagne van PSV. Misschien om mijn koffers op te halen en de ver huizing te regelen, misschien omdat de nieuwe coach Bobby Robson meer vertrouwen in mij heeft dan Hiddink had. RoDSon heeft mij in Italië goe de wedstrijden zien spelen." „Hiddink en ik", vervolgt Chovanec, „hebben elkaar niet goed verstaan. Dat heeft, in het begin, met de taalbar rière te maken gehad. Later niet meer. Hiddink zei dat ik hard moest trainen, hard moest werken. Dat deed ik een hele week en in het weekeinde zat ik op de tribu ne of ik kreeg nummer twaalf of dertien". Anderhalf jaar problemen bij PSV, noemde Chovanec het aan het Comomeer. Het kan er nog steeds niet bij hem in dat hij binnen het Tsjechoslo waakse elftal als een van de dragende figuren wordt be schouwd en bij PSV nooit echt aan de bak kwam. „Een paar wedstrijden spelen, soms hele belangrijke, zoals in de Europa Cup en dan weer weg. Niet nodig." „Bij PSV werd er gezegd dat ik te lief was, te aardig. Mis schien ben ik dat ook wel. Vaclac Jezek, mijn trainer bij Spartak Praag, heeft dat ook wel eens aan mij verteld. Maar ik ben voldoende prof om niet lief of aardig te zijn als het niet kan. Voor ik naar Nederland kwam heb ik ge sproken met Jezek". „Er waren andere kansen, België (Anderlecht), Duits land (Leverkusen), maar Je zek zei dat mijn stijl en mijn spel goed in het Nederlandse voetbal zouden passen." „Ik heb dus nooit echt getwij feld toen de aanbieding uit Eindhoven kwam. Nederland was de Europese top. PSV was een grote rijke vereni ging, winnaar van de Europe se beker. Ik ben gehaald om als libero de opvolger te zijn van Ronald Koeman, die naar Spanje zou vertrekken. Na acht jaren libero bij Sparta heb ik in Eindhoven ander half jaar moeten wachten. In mijn eentje. Ik hoorde niet bij groepen van Vanenburg of Lerby". „Het is zo'n groot verschil met onze nationale selectie, waar ondanks de tegenstellingen tussen Tsjechen en Slowaken een geweldige sfeer heerst. Het klimaat om te presteren is daardoor goed. Ik heb dat de laatste tijd wel eens anders meegemaakt. Ik denk dat PSV daardoor zijn kampioen schap heeft verspeeld", voeg de hij er met een lichte aarze ling aan toe. -ONDEN De Britse abourpartij heeft de Ita- iaanse politie beschuldigd 'an „fascistische" tactie- :en tegen Britse burgers ond de ongeregeldheden n de kustplaats Rimini. 'arlementslid Denis Howell, Ie sportspecialist van Labour, ei gisteren tegen verslagge- 'ers dat de actie tegen Britse lurgers fascistisch te noemen vas en eiste een officieel pro est van Britse zijde. Volgens lowell zijn Engelse voetbal ans en vakantiegangers wille- eurig opgepakt en „als vee aar huis gestuurd". De Britse ninister van sport, Colin Moy- ihan, zei woensdag dat de rotesten die Howell in het arlement heeft geuit over- :okken zijn. )e Italiaanse autoriteiten zet- in dinsdag 246 Engelsen het and uit, die allemaal betrok- en zouden zijn geweest bij ge welddadigheden. Voorbeeld Howell zei tegen flat hij bewijzen 1 hij bewijzen verzamelt van misdragingen van de Italiaan- te politie. Als voorbeeld noem- fle hij een man uit Manchester, jue ten tijde van de onlusten in Rimini met twee vrienden in fen restaurant zat te eten, op fnderhalve kilometer afstand fan de plaats des onheils. Vol gens Howell was de man opge hakt en zestien uur vastgehou den in een kale betonnen cel, ^aarbij hem slechts een glas water was aangeboden. Ver bolgens werd hij gedeporteerd Het achterlating van 2.000 )?nd, zijn paspoort en zijn kle ding in zijn hotel, kn andere man uit de buurt 'an Bristol, zou uit zijn auto fljn gehaald toen hij op het noment van de onlusten Ri- pini binnenreed en eveneens iet land zijn uitgezet. Buitenspelregel wordt anders ROME De buitenspelregel zal met ingang van het nieuwe voetbalseizoen worden versoepeld. De IFAB, de organisatie die belast is met eventuele wijzigingen in de regels van het internationale voetbal, heeft hiertoe giste ren op haar jaarvergadering in Rome besloten. De versoepeling houdt in dat een aanvaller voortaan op een lijn mag staan met de laatste verdediger op het mo ment dat de bal wordt gespeeld. Volgens de huidige regel is dat buiténspel. AC Milan schrijft Rijkaard boze brief MILAAN Frank Rijkaard heeft naar aanleiding van zijn rode kaart in het duel met de Bondsrepubliek een boze brief van AC Milan ontvangen. Rijkaard wordt daarin te verstaan gegeven het aanzien van zijn club ernstig te hebben ge schaad. De voormalige Ajacied spuugde voor miljoenen tele visie-kijkers Rudi Völler tot twee keer toe op zijn haardos. De clubleiding laat Rijkaard weten een flinke geldboete te overwegen. De brief is ondertekend door voorzitter/eige naar Silvio Berlusconi en trainer Arrigo Sacchi. ERBA De opwinding in het Westduitse trainings kamp in het bij het Como meer liggende vakantie plaatsje Erba begint lang zaam maar zeker plaats te maken voor de voorberei ding. Nog dagen na het rode incident tussen Frank Rijkaard en Rudi Voller en de behandeling van de zaak door de tuchtcommissie van de FIFA heerste er in het Castello di Casiglio onrust. Ook Franz Beckenbauer heeft zich inmiddels bij de realiteit neergelegd en morrend de straf voor Völler en het handhaven van de gele kaart voor Matthöus geaccepteerd. „Er is een complot tegen ons gesmeed", sneert der Kaiser. Overmorgen moet de ploeg van Beckenbauer in Milaan aan de slag tegen Tsjechoslo- wakije en daar is vanaf van daag alle aandacht bij de Duit sers op gericht. Zeker die van- -Karlheinz Riedle, de man die de gewraakte Völler normaal gesproken moet vervangen. Onder het motto de een z'n dood is de ander z'n brood zal Riedle met gretigheid gebruik maken van deze kans, waarop hij al lang heeft gewacht, „ik ben er klaar voor", verklaart hij zelfbewust ondanks de we tenschap dat de ogen van ve len in het San Siro-stadion op hem zullen zijn gericht. Niet alleen Duitse, ook en mis schien wel vooral die van Ita liaanse waarnemers. Want zo als bekend gaat Riedle bij La- zio Roma voetballen en de Ro meinse clubbestuurders had- Door onze verslaggever in Italië Frank Werkman den voor hem maar liefst twaalf miljoen gulden over. Menigeen betwijfelt of dit prijskaartjes wel een juiste waarde vertegenwoordigt voor de oud-speler van Werder Bremen. Karlheinz Riedle aarzelt daar, zoals het een Duitser betaamt, natuurlijk geen moment over. „Wat niet moet woren verge ten is dat ik wel twee van de beste aanvallers van de wereld voor me heb" tracht Riedle zijn positie duidelijk te maken. „Het wordt dus toch wel een beetje moeilijk om me te be wijzen, maar ik voel me niet veel minder dan Völler". Hetgeen door Franz Becken bauer iets anders wordt inge schat. „Ik hoop dat-ie Völler benadert, hem overtreffen zal hij niet gauw kunnen", ver klaart de Teamchef. Negende duel Als Karlheinz Riedle aan treedt tegen de tot dusver ver rassend sterk spelende Tsje- choslowaken zal hij voor het eerst bij dit WK een basis plaats hebben. De confrontatie uit de kwartfinales betekent dan tevens zijn pas negende interlandwedstrijd. Hoop houdt de 25-jarige ex-Bremer intussen stevig op de been voor het verwachte vervolg van het toiernooi. „Als ik te gen de Tsjechoslowaken sterk speel en ik zou tweemaal sco ren, zal het voor Beckenbauer toch moeilijk worden om me weer uit de ploeg te zetten", zegt hij, om vervolgens zijn ei gen positie in de Westduitse selectie wat nader te beschou wen. „Bij Italië zitten spelers als Vialli, Carnevale, Mancini en Serena op de bank", verge lijkt hij. „En dat zijn toch geen kinderachtige aanvallers. Dat ik tot dusver op de bank zat, zegt dus niet zo gek veel over mijn mogelijkheden en vorm". Karlheinz Riedle, die bij Wer der Bremen toevalligerwijs ook jaren geleden de opvolger was van Rudi Völler, maakt van zijn zelfvertrouwen geen geheim. „Ik geloof niet dat de Duitse ploeg verder zal behoe ven te worden veranderd als ik zondag zal spelen. Ik kan ook op het middenveld of op de vleugel opereren. Overi gens, als Völler straks weer beschikbaar is, hoeft dat mij niet m'n plaats te kosten. We kunnen ook met drie spitsen spelen". Beckenbauer wilde de ambitieuze Riedle nog geen honderd procent zekerheid ge ven. „Hij kan goed koppen en is sterk aan de bal", verklaart der Kaiser. „Maar hij speelt anders, minder diep en be strijkt minder terrein". Tweede keus Karlheinz Riedle, de tweede keus van de Mannschaft en naamgenoot van de illustere Rummenigge die het in Italië bij Inter wel maakte, ontleent aan een basisplaats een grotere kans op succes. „Invallen is al tijd ondankbaar", trapt hij in elk geval doeltreffend een open deur in. „Je moet je dan aanpassen aan het ritme van de ploeg. Daarom sta ik er lie ver vanaf het begin in. Dan krijg ik pas een echte kans". Het waarschijnlijk eerste op treden voor het Italiaanse pu bliek betekent voor Riedle, zegt hij, wel een zekere druk. „Maar dat aspect geeft me ook extra inspiratie", verklaart de man, die dus hoopt op een sterk WK-debuut. „Ik moet gewoon twee keer scoren", herhaalt hij. „Dan kan nie mand meer om me heen. Ook de Teamchef niet". Een kans In de Westduitse ploeg hoopt ook Tomas Hassler op een kans. De lange tijd geblesseerd geweest zijnde middenvelder, die een contract tekende bij Juventus, rekent een beetje op een plaatsje op de bank voor het duel met Tsjechoslowaken. In dat door de Oostenrijker Helmut Kohl te leiden duel denkt de kleine, balvaardige Duitser verder te kunnen wer ken aan zijn reputatie. „Ik heb een heel slechte tijd gehad", geeft Hëssler toe. „Ik ben nu bijna weer helemaal fit. Af en toe heb ik nog een beetje last van mijn blessure aan het rechterbeen, maar als de Teamchef wil dat ik speel, dan kan ik spelen". De Westduitse equipe wenst Tsjechoslowakije niet te onder schatten, maar gaat al een beetje uit van een plaats in de volgende ronde en uiteindelijk een finale tegen Italië. „Dat is mijn droom", zegt Hassler. „Te kunnen spelen tegen Schillaci en Bagio, de beste aanvallers van dit toernooi". Diplomatie heeft Hassler in middels wel onder de knie. Een complimentje aan de ploeg van het gastland kan nooit kwaad. Die houding denkt Franz Beckenbauer zich niet meer te behoeven aanme ten. Het lijken de eerste teke- inen van nervositeit bij der Kaiser. Roger Milla blijft opvallen. Voor het duel tegen Engeland liet de 38-jarige speler van Ca- meroun zich kaalscheren. FOTO: AP Vrees De Italianen rekenen erop dat er zondag minimaal 20.000 Engel se voetbalsupporters naar Napels komen voor de kwartfinale te gen Cameroun. Uit vrees voor nieuwe ongeregeldheden heeft de Napolitaanse politie om een versterking van 1500 manschappen verzocht. Gisteren is ook al een groep veiligheidsfunctionarissen aan de voet van de Vesuvius aangekomen. Lineker Gary Linekër is niet meer zeker van een basisplaats voor de wedstrijd tegen Cameroun in de kwartfinales van het toernooi om het WK voetbal. Lineker, die last heeft van een teenblessu re, heeft de laatste wedstrijden slechts kunnen spelen met een pijnstillende injectie. Hij heeft de laatste twee weken echter niet kunnen trainen. Robson wil Lineker eerst tien of hij een nor male training zonder pijnstillers kan voltooien. Madonna De Amerikaanse popster Madonna heeft de wens uitgesproken aanwezig te zijn bii de finale van de WK voetbal wanneer het Italiaanse elftal zich daarvoor kwalificeert. Mocht het thuisland er niet in slagen zich te plaatsen voor de eindstrijd dan is de voltallige selectie in ieder geval welkom op het concert van de Amerikaanse, dat op 10 juli in Rome staat gepland. Zorges Jack Charltön maakt zich grote zorgen over zijn personeelsbe stand. de Ierse bondscoach heeft vier dagen voor de kwartfinale tegen Italië nog zes geblesseerde spelers in zijn ploeg. John Al- dridge is het grootste vraagteken. De spits ondervindt nog veel hinder van een enkelblessure, die hij opliep in het duel tegen Roemenië. Naast Aldridge is ook het meespelen van Staunton, Moran, McGrath, Sheedy en Quinn onzeker. tal Donatella Maldini is een van de honderden meisjes, die tijdens de Mondiale de frisdranken kast in de perscentra bedienen. Ook zij is gekleed in een keurig uniform, dat in afwijking van de in net blauw kostuum uitgedoste andere medewerksters rood van kleur is. Past ook beter bij de bedrijfskleur van het zoete drankje, dat op de bovenste plank van de grote koelkasten staat uitgestald en het produkt is van een van de hoofdsponsors van het WK- toernooi. Donatella Maldini heeft het over het algemeen best naar haar zin tijdens haar werkuren in het perscentrum van Milaan. „Alleen op de niet-wedstrijddagen is het soms wel wat vervelend", zegt de blonde, goedlachse Milanese. Ze heeft net haar boek weggelegd, waarmee ze een aantal loze uurtjes vult van de acht die ze is verplicht aanwezig te zijn. Net als alle andere dertig „rode meisjes" studeert Donatella Maldini aan de school voor vertalers en tolken en dat ze haar studie volgende week beëindigt is aan haar uitspraak van het Engels te merken. Het onder het tonen van een verblindende glimlach opentrekken van de koelkast en een blikje en de inhoud daarvan in een kartonnen beker schenken is niet haar meest favoriete bezigheid. „Maar ik vind het leuk om contacten te hebben met buitenlandse mensen, vreemde talen te spreken. Op de dagen dat Italië speelt is het 't leukst. Dan zitten we met alle medewerkers bij elkaar voor de televisie en is het erg gezellig. Ook op de dagen dat er in dit stadion, San Siro, wordt gespeeld is het leuk werk. Dan mogen wij ook binnen in het stadion en kunnen we de wedstrijd zien. Ik ben een voetbalsupporter en op deze manier vang je drie vliegen in een klap: je hebt contact met mensen, je ziet het voetbal en je verdient er nog aardig mee". Vanaf september vorig jaar zijn Donatella en haar collega's tien keer bij elkaar geweest om te worden geïnstrueerd. Ook over de manier waarop ze de persvertegenwoordigers persoonlijk tegemoet dienden te treden. „Dat was in het begin van het toernooi nog wel een beetje afstandelijk", vertelt Donatella. „Maar als je zo een tijdje bezig bent en een aantal mensen regelmatiger ziet, wordt het contact wat losser. Leuker". Donatella Maldini moet weg, haar dienst zit er op. Wil je nog wat drinken vraagt ze. „Ja", antwoorden we, „geef maar een flesje fris". FRANK WERKMAN Tienduizend extra kaarten voor Ieren ROME Functionarissen van de Ierse voetbalbond zijn er gisteren na tien uur onderhan- in Italië tienduizend extra kaartjes los te weken voor de kwartfinalewedstrijd Ierland- Italië. Frank Fahey, de Ierse minis ter van sport, zei dat voetbal bonden uit andere landen, met name Engeland, hebben mee gewerkt aan de kaartieshan- del. Donderdag beschikte de Ierse bond al over 8.500 extra kaartjes, terwijl voor vrijdag nog eens 1.500 plaatsbewijzen waren toegezegd. Ongeveer 5.000 Ierse voetbalsupporters hebben voor het WK kaartjes gekregen via reisbureaus, ter wijl duizenden anderen zonder toegangsbewijs naar Italië zijn gereisd. In Cagliari, Palermo en Genua, waar het Ierse elf tal tot nu toe vier wedstrijden heeft afgewerkt, konden uit eindelijk alle supporters na tussenkomst van de Ierse voet balbond het stadion in.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 7