lotverklaring CYSE basis voor eheel democratisch Europa' IRAN r ,Elke dag kan het afgelopen zijn „Recht op humanitaire hulp heeft zijn plaats gekregen" NAVO op zoek naar look' new AARDBEVING GIRO 800.800 qTENLAND ËeicLeSoutant VRIJDAG 29 JUNI 1990 PAGINA 5 ruaans verzet ecuteert 34 man dorpsplein RAS De Peruaanse terreur- ging Sendero Luminoso heeft j en 'revolutionair proces' in het esdorp Choras 34 mensen ge- 1 uteerd. Op het dorpsplein wer- 't de slachtoffers, leden van zelf- v edigingsmilitis en ambtenaren Choras en twee omliggende en, door zo'n 200 rebelen met linegeweren doodgeschoten. ;,de massa-executie verdwenen (bellen het oerwoud in, waarbij en drietal bruggen opbliezen iet leger de achtervolging te 'Vilijken. Veel doden bij autobom in Medellin MEDELLIN Een bom aanslag in de Colombiaanse stad Medellin heeft gisteren 14 levens geëist. Er zijn meer dan 30 gewonden, van wie er vijf ernstig aan toe zijn. Voor een gebouw van de politie was een auto ont ploft die volgestouwd was met 150 kilo dynamiet. De aanslag is niet opgeëist. In Medellin zetelt het gelijkna mige drugskartel van Pablo Escobar. Roemeense premier belooft hervormingen door te voeren BUKAREST De Roe meense premier Petre Roman heeft gisteren zijn nieuwe kabinet ge presenteerd en een plei dooi gehouden voor ra dicale economische her vormingen in zijn land. Het parlement hechtte later op de dag zijn goedkeuring aan het re geringsprogramma. In de stad Brasov gingen echter enkele duizenden arbeiders de straat op om voor drastischer her vormingen te demon streren. In de 23 leden tellende Roemeense regering, die voornamelijk uit techno craten bestaat, zijn slechts enkele ministers uit het oude interim-kabinet opge nomen dat Roemenië heeft bestuurd sinds de val van dictator Nicolae Ceausescu, in december vorig jaar. Premier Roman, dié ook aan het hoofd stond van de interim-regering, kreeg vo rige week van president Ion Iliescu opdracht een nieuwe regering samen te stellen. „De huidige staat van de economie kan alleen wor den overwonnen door radi cale hervormingen, die met snelle passen moeten worden uitgevoerd", zo zei Roman tijdens een geza menlijk zitting van de bei de kamers van het Roe meense parlement. „Plasti sche chirurgie en opper vlakkige aanpassingen van oude structuren zullen de crisis alleen maar verdie pen". Roman zei dat bin nen zes maanden een eer ste pakket hervormings maatregelen aan het parle ment zal worden voorge legd. Hij beloofde „de his torische overgang van een supergecentraliseerde eco nomie naar een markteco nomie" geheel ten uitvoer te zullen brengen en merk te op dat de Roemeense staat „zijn rol als bezitter en manager in zo groot mogelijke mate moet opge ven". Prins Charles breekt arm LONDEN Prins Charles, de Britse troonopvolger, heeft gis teren zijn rechterarm gebro ken tijdens een polo-wedstrijd. De 41 jaar oude prins is na het ongeluk op een speelveld van Girencester Park in het Wes tengelse graafschap van Glou cestershire naar een zieken huis gebracht. De politie zei dat de prins van zijn paard viel en een ander paard op hem terecht kwam. Prins Charles staat bekend als een ervaren polo-speler. Hij komt uit voor het team van Windsor Park. •ENHAGEN De en dertig landen die nemen aan de CVSE- erentie over de men- ichten in Kopenha- hebben gisteren een erklaring aanvaard uitgaat van de „be- •ming van de rechten de mens" en „funda- itele vrijheden". De igraaf over de rechten minderheden, het st omstreden vraag stuk, vormt volgens waar nemers het zwakste hoofdstuk in de vandaag ondertekende slotverkla ring. Het is de eerste keer dat de aan de CVSE deelnemende landen, de Europese staten mi nus Albanië, plus de Verenig de Staten en Canada, tot een hten. Dat lukte tij dens de vorige bijeenkomst, vorig jaar in Parijs, nog niet. De vijf en dertig landen zijn het eens geworden over een 'consensus'-tekst, die is uitge werkt door Oostenrijk, Fin land, Hongarije en Zwitser land. De Oostenrijkse delega tieleider, Helmut Turk, noem de de verklaring „een revolu tionair resultaat dat in lijn is met de diepe veranderingen van de politieke realiteit in Europa". Hij sprak van een „catalogus van verplichtingen" en een „point of no return naar een democratisch Euro pa". De westerse delegaties uitten zich vooral verheugd over de overeengekomen principes van de rechtsstaat, die „van wezenlijk belang zijn voor de volledige uitdrukking van de menselijke waardigheid". Het gaat daarbij met name om het geregeld houden van vrije ver kiezingen, het recht een repre sentatieve regering te vormen, de scheiding van staat en poli tieke partijen, het wettelijk waarborgen van de rechten van de mens en de fundamen tele vrijheden, de gelijkheid van individuen voor de wet en het respect van de individuele rechten. De Sovjetunie meent dat het slotdocument „de hui dige veranderingen in Europa weerspiegelt". „Het is een goe de tekst en mijn land heeft er geen enkel probleem mee die te accepteren", zei de Russi sche delegatieleider Joeri Res- jetov. De Westduitse delegatie leider Detlev Graf zu Rantzau zei: „De CVSE staat voor een nieuwe grote uitdaging: die van de minderheden, de meest delicate kwestie in de geschie denis en ook van vandaag, want zonder beschermng van de minderheden, zal er geen vrij en veilig Europa zijn". lanse is huwt igdliefde tstreeks de Shlnto- iden zou af- mmen, een [-edele op- mt. Eerder jwde keizer hlto met Mi- o, de ihter van rijke mo- lezitter. FOTO: AFP QEDSELTRANSPORTEN ETIOPIË AAN ZIJDEN DRAAD N BOSCH „Geld is het belangrijkste pro em. Het is de oorlog de voedselhulp in opië zeer breekbaar akt. Elke dag kan het dopen zijn. Eén offen- en de operatie ligt stil. dan zullen mensen ssaal vluchten of ster- i van de honger". Amerikaan John Wiater rdineert de voedselhulp i vijf kerken in Etopië, die lenwerken in het Joint Re- Programme (JRP). De igerende bevolking van de vincie Tigre is volledig af- ikelijk van de kerken. Door dróogte is van de oogst wei- overgebleven en andere porganisaties zijn niet wel- n in de strijdende provin- anwege de burgeroorlog het voor ons vanaf eind onmogelijk de distributie- itra in Tigre en Welo te be ken. In maart hebben we overeenkomst kunnen iten met de Etiopischs (rege- g en het bevrijdingsiront EPLF. Vanaf dat moment be voorraden we negentien distri butiecentra in Tigre en Welo. In mei hebben we ongeveer 257.000 mensen van voedsel voorzien. In juli hopen we meer dan een miljoen mensen te bereiken", zegt Wiater. Hij is twee dagen in Nederland voor een vergadering van de noodhulpgroep van Caritas In- ternationalis, een samenwer kingsverband van katholieke hulporganisaties uit 126 lan den, waaronder de Nederland se Stichting Mensen in Nood. Samen praten ze over de situa tie in Etiopië, Roemenië, Libe ria, Soedan, Nicaragua en sinds vorige week ook over Iran. Voorzitter Brand zou de lijst graag nog aanvullen met hulp voor Libanon, Rusland en Polen, maar de middelen hiervoor zijn beperkt. „En we gaan geen geld dat is ingeza meld voor Roemenië naar Li banon of Rusland sturen. De wil van de donateur is heilig. Het is nu eenmaal moeilijker om mensen te mobiliseren voor Libanon dan voor Roe menië, terwijl er toch al sinds '76 een burgeroorlog woedt in Libanon", zegt voorzitter Brand van de noodhulpgroep. Hoe langer een noodlijdende situatie aanhoudt, hoe moeiza mer mensen in de portemon nee tasten. En de honger in Etiopië heerst al lang. Toch is geld nu niet het be langrijkste obstakel bij hulp verlening. Het JRP hunkert naar vrede. Het voedseltran- sport naar Tigre moet hele maal vanuit de havenstad As- sab aan de Rode Zee worden aangevoerd. Van daaruit wordt het voedsel in honderd vijftig vrachtwagens naar de stad Dese gereden om vervol gens in Noord-Welo en Tigre te worden uitgedeeld. Volgens Wiater valt er niets in handen van het leger en wor den de wagens zelfs amper aangehouden of gecontroleerd. „Maar er hoeft maar het min ste of geringste te gebeuren, een communicatiestoornis tus sen de regering en het bevrij dingsfront, en het is afgelo pen", voorspelt hij. Zeer voorzichtig Volgens de Amerikaan lijden er circa twee miljoen mensen honger in Tigre. Ongeveer de helft wordt van voedsel voor zien door het JRP, de andere helft krijgt hulp via de zoge noemde 'transborder opera tion', vanuit Soedan. „De rege ring ziet deze hulplijn als een illegale activiteit", zegt Wiater bijna fluisterend. De breekba re voedselhulp gebiedt hem di plomatiek te zijn. „Zeer voor zichtig". De 'Cross-boarder' loopt dwars door de bergen en is volgens Wiater erg kwets baar. „Straks komt er regen en zijn de wegen slecht berijd baar. Bedoeling is, dat wii dan het transport overnemen' In de provincie Eritrea, ten noorden van Tigre, is de nood volgens Wiater nog hoger. De oogst is volledig verloren ge gaan en de haven van Massa- wa, de belangrijkste aanvoer- haven voor voedselhulp voor Eritrea, is tijdens gevechten tussen het Etiopische leger en het bevrijdingsfront EPLF verwoest. Het JRP moet nu met dure vliegtransporten en omslachtige wegtransporten de hongerende mensen bereiken. De organisatie hoopt op die manier bijna 700.000 mensen te helpen. MONIQUE VAN DE VEN E AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB de terugkeer van peer den schuymer Documenten uit Stalin-tijdperk worden openbaar MOSKOU De Sovjetunie bereidt wetten voor die ge heime documenten uit het Stalin-tijdperk in de open baarheid moeten brengen, zodat historici beter de oor sprong van de Koude Oorlog kunnen onderzoeken. Dat hebben Amerikaanse weten schappers gezegd die gisteren in Moskou de eerste van twee bijeenkomsten bijwoon den waarop met Soviet-histo- rici wordt onderzocht waar om de Sovjetunie en de Ver enigde Staten 45 jaar geleden een vijandige koers gingen varen. Zowel de Amerikaan se als de Sovjet-geleerden werden het donderdag eens dat de Koude Oorlog voorbij is of in elk geval achter haald. Uit de brand Ook deze kat in Glendale wordt niet vergeten bij het verlaten van een brandend huis. Bij de bosbranden die woeden in het even hete als droge zuidwesten van de VS, en die in een aantal geval len zijn aangestoken, zijn al diverse mensen omgekomen of ge wond geraakt. Vijfhonderd huizen zijn verwoest. Het zwaarst ge troffen is het zuiden van Californië. FOTO: EPA deze voor de hulpacties onmisbare telefooncel is gelukkig heel '4 gebleven. FOTO: EPA DIRECTEUR 'ARTSEN ZONDER GRENZEN' OVER ALLE ACTIES: 11 Aan de brutale interruptie van Rob danken de gevange- wonder boven wonder hun leven, want de sterrenwichelaar left de Bey in het oor gefluisterd, dat deze zeeman over bijzon- te gaven moet beschikken, want hij ziet dingen, die voor de toone mens nog verborgen zijn. De gevangenen worden dan *er naar de gevangenis gebracht en op de binnenplaats aan Hens vastgeklonken. In het midden bevindt zich een gat; daar ïrden - weet Philipo - de ter dood veroordeelden ingegooid; teeden is 'n kelder, waaruit ze niet kunnen ontsnappen en daar sterven ze dan de hongerdood... En om de gevangenen vast een voorproefje te geven van wat hun te wachten staat als ze een poging zouden ondernemen te vluchten, wordt voor hun ogen een der zeelieden gegeseld. - Eé# is er, die het echter nogal heeft getroffen en dat is Bartje. De jongen moet in de keuken .werken en nieuwsgierig komen af en toe vrouwen van de Bey een kijkje nemen, want ze vinden hem wel grappig, dat ventje met zijn blauwe ogen. Maar Bartje denkt aan heel andere dingen en vaag vormt zich een plan in zijn hoofd. SCHIPHOL De inter nationale hulporganisatie Artsen zonder Grenzen is niet ontevreden over het bedrag dat tot nu toe is in gezameld voor Iran. Op het gezamenlijke gironum mer was zeven dagen na de aardbeving al anderhalf mil joen gulden binnen gekomen. „Dat is een half miljoen meer dan we met een vergelijkbare actie voor Armenië na de aardbeving ophaalden in een week", aldus woordvoerster Janine Osmers van Artsen zonder Grenzen. Osmers zei dit gisteravond bij de terugkeer uit Iran van Jac ques de Milliano, directeur van Artsen zonder Grenzen, op Schiphol. De hulporganisa tie heeft sinds vorige week vrijdag 48 ton aan medische hulpgoederen naar het getrof fen gebied gebracht. Momen teel werken twintig medewer kers van Artsen zonder Gren zen uit Nederland, Frankrijk en België in Iran. Hun visum is door de Iraanse autoriteiten verlengd tot 15 juli. Volgens De Milliano is de hulpverlening aan Iran na de eerste fase, de directe hulp aan gewonde overlevenden, in een tweede stadium gekomen. „Onze aandacht gaat nu uit naar de medische zorg aan de ruim 500.000 daklozen", aldus de directeur. Hoewel het do dental na de aardbeving vol gens tellingen op 20.000 ligt, schat De Milliano het werke lijke aantal op 70.000. Grootste probleem is op dit moment de snelle stijging van het aantal zieken onder de overlevenden van de aardbeving. Vooral longontstekingen komen veel voor. „Het is een bekend gege ven dat in dergelijke grote puinhopen het aantal zieken en ziekten snel oploopt", aldus De Milliano. De ziekenhuizen in de rampgebieden, waar de gewonden verpleegd worden, zijn volgens de directeur intact gebleven. Het tot nu toe ingezamelde geld is volgens De Milliano toereikend voor de eerste fase van de hulpverlening aan Iran. „Voor de tweede fase zijn echter nog vele tientallen mil joenen guldens nodig". Vol gens De Milliano verloopt de samenwerking met de Iraanse hulpinstanties als de Rode Halve Maan en het leger goed. „Op hoger niveau spelen wel politieke stekeligheden, maar nig van". Hij prees de Rode Halve Maan als een organisa tie met „een perfecte logistiek, veel vrijwilligers en een grote ervaring". Artsen zonder Grenzen maakt van de organi satie vooral gebruik als gids en als vertalers. Vergeleken met de Iraanse voorzieningen ziet De Milliano de bijdrage van internationale hulporganisaties als „een be scheiden rol in het geheel". Het belangrijkste resultaat van de hulpacties tot nu toe vindt hij dat „het recht op humani taire hulp duidelijk zijn plaats heeft gekregen. „Het belang van het individu staat boven de politiek, en dat is een ver dienste". Hoewel Iran als één van de meest gesloten gebieden voor buitenlandse organisaties gold, heeft Artsen zonder Grenzen volgens De Milliano. bij de hui dige hulpactie dankbaar ge bruik kunnen maken van een eerder bezoek aan het land. Dat was in 1988, tijdens de Golfoorlog, toen de bevolking van het stadje Halabja met gif gas werd uitgemoord. Artsen zonder Grenzen was toen de enige organisatie die het ge bied kort na het bombarde ment mocht bezoeken. (Vervolg van de voorpagina) WASHINGTON De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Baker zei gisteren dat het be langrijkste op de NAVO- top zal zijn een „New look" te ontwerpen voor de NAVO, waarbij krach tiger dan tot nu toe de po litieke rol wordt onder streept, en de toekomstige taken te omschrijven Van de CVSE, de conferentie over veiligheid en samen werking in Europa. Dit mag echter niet ten koste gaan van de veiligheid. Daar om keerde Baker zich ertegen dat de NAVO afziet van de mogelijkheid om als eerste van kernwapens gebruik te ma ken. „Ik denk niet dat wij Eu ropa zo kunnen beveiligen dat een conventionele oorlog ge heel onmogelijk is", noemde hij als reden. Tijdens de NAVO-top zal wel een onder zoek worden overeengekomen om vast te stellen hoeveel kernwapens voor de korte af stand in Europa noodzakelijk zijn. Baker noemde het „gepast, ze ker het idee van een soort niet-aanvalsverklaring, met defensieve en vreedzame be doelingen, in overweging te nemen... Het hoeft niet van bondgenootschap tot bondge nootschap te gaan, naar mijn mening zal het waarschijnlijk eerder lopen van bondgenoot schap tot afzonderlijke lidsta ten van het Warschaupact". Het voorstel voor een niet- aanvalsverdrag was door Sov jet-president Michail Gorbats- jov gedaan tijdens zijn bezoek aan Washington, die daarmee de angel uit de kritiek in eigen land op het NAVO-lidmaat- schap van een verenigd Duits land zou kunnen halen. Tijdens een vraaggesprek met verscheidene Europese dagbla den had president George Bush woensdag verklaard dat de VS zo'n verklaring, die geen formeel verdrag zou zijn, zouden kunnen aanvaarden. Bush verklaarde toen dat een niet-aanvalsverdrag „niet wenselijk" is. Maar, zo zei hij, een „verklaring zou deze en gene kunnen geruststellen". VS reageren voorzichtig op brief Shamir WASHINGTON De Vere nigde Staten hebben voorzich tig gereageerd op een brief van de Israëlische premier, Yitzhak Shamir, aan president George Bush. De Amerikaanse minister James Baker van bui tenlandse zaken zei gisteren dat meer tijd nodig is om de brief grondig te bestuderen. Volgens hem leek de brief geen definitieve afwijzing in te houden van het Amerikaanse vredesplan voor het Midden- Oosten. De Israëlische radio berichtte echter dat Shamir af wijzend heeft gereageerd op twee kernpunten van Bakers vredesplan dat besprekingen beoogt tussen Israël en Pales- tijnen uit de bezette gebieden. Zo blijft Shamir nog steeds vasthouden aan zijn weigering te gaan praten met verbannen Palestijnen en Arabische in woners van Oost-Jeruzalem. Ook schreef Shamir dat de joodse vestigingen op de Wes telijke Jordaanoever en in de Gaza-strook geen beletsel vor men voor vrede. Waarnemers achten de kans groot dat de betrekkingen tussen Washing ton en Jeruzalem verder zul len verslechteren. Zij menen dat de voorzichtige reactie van Washington laat zien dat men zich in de VS realiseert dat hiermee de toon wordt gezet voor de relatie met de nieuwe extreem-rechtse regering van Shamir. (ADVERTENTIE) HELP DE SLACHTOFFERS VAN DE AARDBEVING DEN HAAG de gezamenlijke hulporganisaties

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5