Jongeren reageren passief bij onraad Minister Kok belooft hoger inkomen bejaarden „Die verwoesting greep me zo aan Brunswijk vindt gehoor in Tweede Kamer Meer aanhoudingen in zaak Dennise verwachfi BINNENLAND £eidóC@OU/UMlt vrijdag 29 juni 1990 pagin f Explosie op A4 nog steeds een raadsel voor politie ROELOFARENDSVEEN Het Gerechtelijk Laborato rium in Rijswijk is vandaag begonnen aan het onderzoek van een BMW, die gisteren op de A4 (Amsterdam-Leidschen- aam) voor een enorme ver keerschaos nadat aan zich de achterzijde van de wagen een kleine explosie voordeed. De bestuurder van de wagen, een 40-jarige Rotterdammer, bleef ongedeerd. De man, die inmiddels door de politie is gehoord, verklaarde dat hij, rijdende in de richting Amsterdam, plotseling en knal hoorde en een schok voelde. De man dacht aanvankelijk dat hij aan de achterzijde werd aangereden. De Rotterdammer kon zijn wagen op de vlucht strook tot stilstand brengen en is vanwege dringende afspra ken direct verder naar Am sterdam gelift. Pas enkele uren later nam hij telefonisch contact op met de politie. Mensen die in de buurt van de A4 in kassen aan het werk waren, waarschuwden de poli tie. Zij zeiden een knal te heb ben gehoord die harder was dan het klappen van een band van een vrachtauto. Omdat zij altijd in de buurt van de snel weg werken kennnen zij dat geluid. De politie, die om circa elf uur ter plaatse kwam, con stateerde dat de BMW twee Grote belangstelling voor de kofferbak van de wagen. lekke achterbanden, een ka potte achterbumper, een ont zette achterbank en wat scha de aan de zijkanten had. Om dat de politie er rekening mee hield dat de explosie door een bom was veroorzaakt, werd de Explosieven Opruimingsdienst (EOD) en de Technische Re cherche van het district 's Gra- venhage van de rijkspolitie in geschakeld. Omwille van het onderzoek werd de A4 vanaf tien over half twee in beide richtingen tussen het Ringvaartaquaduct en de afslag Leiderdorp afge sloten. Als gevolg van deze maatregel onstonden in heel Zuid-Holland kilometers lange files die tot in de avonduren voortduurden. De A4 richting Den Haag werd rond vier uur weer opengesteld voor het verkeer, de rijbaan richting Amsterdam omstreeks tien voor half vijf. De EOD constateerde dat zich aan de achterzijde van de auto vermoedelijk een explosie heeft voorgedaan. Onder an dere was door de klap ook het wegdek licht beschadigd. In het asfalt was een enkele mil limeters diep gat ter grootte van een schoteltje ontstaan. foto: wim van noort Volgens P. Nieuwenburg van het rijkspolitiedistrict 's Gra- venhage is nog niet bekend hoe lang het onderzoek van het Gerechtelijk Labaratorium gaat duren. „Dat is sterk af hankelijk van de werkdruk daar. Als er spoedeisende za ken tussendoor komen, kan het nog wel enige tijd duren. We rekenen op een kleine week", aldus Nieuwenburg. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Ronnie Bruns wijk, de leider van het Jungle commando, gaat waarschijnlijk niet met lege handen naar huis. De Tweede Kamer zal bij de Nederlandse regering gaan aandringen op de levering van voedsel en medicijnen aan de bosnegerbevolking van Oost- Suriname, de achterban van het Junglecommando. Brunswijk en enige adviseurs spraken gistermiddag onge veer een uur met met de vaste kamercommissies voor buiten landse zaken en ontwikke lingssamenwerking. De parle mentariërs raakten ervan overtuigd dat de behoefte aan humanitaire hulp in Oost-Su- riname groot is, nu het vredes proces vast zit. De VVD'er Frans Weisglas toonde zich na afloop van het gesprek zeer onder de indruk van wat Brunswijk had gezegd en van de manier waarop hij dat had gedaan. „Hij is op mij overgekomen als een buiten gewoon integere man, die hard bezig is voor de mensen in zijn land. Hij weet zijn boodschap op heldere en humoristische wijze over te brengen. We hebben af en toe ook hartelijk gelachen. Brunswijk deed het woord en hij was duidelijk de baas van het spul. Voor mij staat vast dat hij nog steeds de leider is van het Junglecom mando. Hij gaat ook beslist te rug naar Suriname". Weisglas zei niet te kunnen taxeren hoe het Junglecom mando er militair voor staat. „Brunswijk legt niet al zijn kaarten op tafel. Hij zegt trou wens dat-ie geen oplossing langs de militaire weg na streeft. Ik denk ook dat het heel reëel van hem is dat hij ons geen dingen vraagt die wij toch niet kunnen geven. Hij heeft bijvoorbeeld geen wa pens gevraagd". Volgens Weisglas is het duide lijk dat de Surinaamse rege ring in Paramaribo aan het handje van ^de legerleidig loopt. -„De militairen hebben het in Suriname voor het zeg gen. Voor een oplossing van het conflict moet de goede wil van alle kanten komen, doch in de eerste plaats van de mili tairen. Ik denk dat het Jungle commando nu wel inziet dat de situatie van onveiligheid, het gebrek aan vrede niet kan doorgaan, met name voor de eigen mensen in het binnen land". De VVD'er wilde geen ant woord geven op de vraag of het Junglecommando betrok ken is bij de handel in cocaïne, zoals legerleider Bouterse be weert „Dat is een vraag die u aan de heer Brunswijk moet stellen. Over dat punt hebben we gesproken in beslotenheid en vertrouwelijkheid. Het is niet aan mij om daarover te praten". De VVD-politicus ziet voor minister Pronk van ontwikke lingssamenwerking, die van 21 tot 25 juli een bezoek brengt aan Suriname, een duidelijke taak weggelegd. „Pronk zou kunnen bezien op welke wijze humanitaire hulp verleend zou kunnen worden. Van de nood zaak van deze hulp heeft Brunswijk mij overtuigd", al dus Weisglas. Bouterse: leger wil niet in de politiek PARAMARIBO De Suri- naamse legerleiding heeft „hoegenaamd geen interesse in participatie op het politiek-be- stuurlijke niveau". Dat heeft legerbevelhebber Desi Bouter se in een open brief laten we ten aan president Ramsewat Shankar. Bouterse schreef de brief naar aanleiding van een eis van stakende vakcentrales, die van de regering een duide lijk beleid naar het leger eisen „om misstappen te voorko men". SUSKE EN WISKE DE KLEINE POSTRUITER (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister van financiën Kok heeft gisteren in de Tweede Ka mer bejaarden met een klein pensioen een hoger inkomen belpofd. Alleen staanden moeten worden behoed voor inkomen sachteruitgang in 1991, vindt Kok. „Het laatste woord is er in het kabinet nog niet over gezegd, maar ik zal mijn uiterste best doen", zegde hij toe tijdens het debat over de Voorjaarsnota. De PvdA-fractie dringt al eni ge tijd aan op 'reparatiemaat regelen' voor bejaarden en al leenstaanden op het belasting plan Oort. De CDA-fractie heeft daar echter grote reser ves bij, zo bleek gisteren. Pre mier Lubbers laat er in een in terview met het partijblad CD- Aktueel geen misverstand over bestaan dat de zaak erg gevoelig ligt. „Er zijn zeker verbeteringen mogelijk, maar wat mij betreft moeten we op passen met snelle correcties", aldus de premier. Lubbers tracht overigens in hetzelfde vraaggesprek de indruk weg te nemen dat het CDA een veel zwaarder stempel op het kabinetsbeleid drukt dan de coalitiegenoot. „Het beleid heeft duidelijk ook PvdA-pro- fiel. Als men het objectief be oordeelt zit er een behoorlijk stuk sociaal-democratie in". Het debat over de Voorjaars nota was vooral een confronta tie tussen VVD-woordvoerder De Korte en Kok. Daartoe uit gedaagd door De Korte, gaf Kok schoorvoetend toe dat het werkgeversplan om gedeelte lijk arbeidsongeschikten in dienst te houden aantrekkelij ke elementen in zich bergt. Kok wilde de CDA-fractie niet tegemoet komen in het voor stel om de wir-kwestie (tegen vallende subsidieclaims van het bedrijfsleven) als een afge dane zaak te beschouwen. Kok benadrukte dat het kabinet overeen is gekomen dat de re kening opnieuw wordt opge maakt als er nieuwe over schrijdingen van de wir-uitga- ven zijn. Verwerking steenwol voor bedrijfsleven DEN HAAG Het Landbouwschap ziet voorlopig af van zijn voornemen een stich ting op te richten voor verwerking en her gebruik van steenwol. De tuinbouwafdelin gen menen dat dit beter kan worden over gelaten aan het bedrijfsleven. Steenwol wordt in de glastuinbouw gebruikt als ver vanging voor grond. Een deel van de tuin ders vervangt de steenwolmatten aan het begin van een nieuw teeltseizoen. Een deel wordt hergebruikt. Desondanks vormt de groeiende berg afgedankte matten een pro bleem. Het Landbouwschap wilde aanvan kelijk een eigen stichting oprichten, die de steenwol zou moeten inzamelen en verwer ken voor hergebruik. Maar een van de grootste producenten van steenwolmatten heeft inmiddels een eigen systeem voor her gebruik ontwikkeld. Ambtenaren die fiets nemen krijgen premie ZWOLLE Medewerkers van de provincie Overijssel die per fiets naar hun werk gaan kunnen rekenen op een premie van honderd gul den per jaar. Dat is één van de voorstellen van Gedeputeerde Staten om het milieuvriendelijk reizen van provinciale medewerkers te stimule ren. Andere maatregelen die het college wil nemen om het autogebruik onder het personeel terug te dringen, zijn een jaarlijkse bijdrage van maximaal vijfhonderd gulden voor hen die voor het woon-werk-ver- keer van het openbaar vervoer gebruik maken. Ook medewerkers die samen met één auto reizen (carpooling) krijgen een extraatje. Nominatie Zoetermeer voor Roethofprijs DEN HAAG Zoetermeer is genomineerd voor de Hein Roethofprijs 1990. Deze onderscheiding, die bestaat uit een extra subsidie van 10.000 gulden, wordt toegekend voor projecten die de criminaliteit helpen be strijden. In het geval van Zoetermeer gaat het om een project tegen van dalisme. De andere genomineerde projecten zijn: Troubleshooter (Am sterdam), Stadswacht (Dordrecht), Verbeter de buurt, begin bij jezelf (Rotterdam) en Sociale veiligheid (eveneens Rotterdam). Op 27 augustus wordt bekendgemaakt welk project de prijs wint. Streekvervoer pleit voor eigen busbanen DEN HAAG Streekvervoer Ne derland zou willen beschikken over vrije busbanen voor de meestgebruikte lijnen. Eigen bus banen voor deze bedrijven zou neerkomen op 2600 kilometer weg ofwel 2,5 procent van het totale wegennet. De kosten van eigen busbanen voor het streekvervoer zouden neerkomen op 2,6 miljoen gulden per kilometer. In totaal zou dus een bedrag van ruim 6,5 miljard nodig zijn. Dat is ongeveer het be drag dat in het Tweede structuur schema verkeer en vervoer van minister Maij is uitgetrokken voor investeringen in stadsgewestelijk openbaar vervoer. Horeca moet 'open' voor gehandicapten DEN HAAG De Europese Com missie heeft in het kader van het Eu ropees Jaar van het Toerisme een wedstrijd uitgeschreven, die de gast vrijheid voor gehandicapten in de toeristische sector moet verbeteren. In elk land worden drie winnaars aangewezen, die doorgaan naar de fi nale volgend jaar in Engeland. De wedstrijd 'Best facilities for Handi capped' moet onder meer hotels en restaurants aansporen meer voorzie ningen voor gehandicapten te creër en. Mevrouw M. Gardeniers-Berend- sen, voorzitter van het Landelijk Co mité ter begeleiding van EG-projec- ten, vindt dat de horeca nog altijd veel te weinig rekening houdt met invaliden. Kritiek op beleid voor watergebieden e< MONTREUX Acht Nederla natuurbeschermings- en milieuc nisaties, waaronder de Waddenv niging, de Vogelbescherming en R tuurmonumenten, hebben gistere ~v Montreux geklaagd over de waarop de Nederlandse overheid En terrijke natuurgebieden besche Ook hebben zij grote moeite me"* voorstelling van zaken die het daarover internationaal geeft. D( ganisaties uitten hun kritiek in verklaring voor de internatio Ramsar Conferentie. Deelnemi£ landen aan deze conferentie hel in 1971 een verdrag ondertelP waarin ze zichzelf verplichtten e waardevolle, waterrijke natuurg<^. den (wetlands) te beschermen. LEIDEN Drie stencilmachi nes en twee inbrandapparaten waarmee je ook plaatjes kunt reproduceren en een bedrag van 1191,30 gulden. Dat is de oogst van de inzamelingsactie van de Leidse docente kunst geschiedenis Mieneke van der Helm, bestemd voor de uni versiteitsbibliotheek van de Roemeense hoofdstad Buka- rest. Die bibliotheek werd eind vorig jaar tijdens de bloedige machtswisseling volledig ver woest. Mieneke, behalve docente kunstgeschiedenis ook make laar in Den Haag, trok de ac- tiekar niet in haar eentje, maar samen met leden van het Leids studentendispuut „Aga- pe". „Ik kwam op het idee toen ik hoorde dat die biblio theek was verbrand door toe doen van de Securitate (de voormalige geheime dienst van Ceausescu). Dat greep me zo aan. Ik dacht: stel dat je als student geen bibliotheek hebt. Dan kun je niet meer stude ren. In Bukarest werden boe ken verbrand! Het meest we zenlijke van de menselijke cul tuur werd aangetast, vertrapt. Ik barstte bijna in tranen uit. Ik dacht, ik moet er iets aan doen. Er moet iets gebeuren. Ik heb het toen bij Agape op tafel gelegd en kreeg onmid dellijk steun". Onder het motto: „Help Buka rest uit de brand" adverteerde Agape in januari in onder meer de Leidse Courant. „De uitgever van de Leidse Cou rant plaatste de advertentie gratis. We vroegen om stencil machines en geld. Natuurlijk, we hadden ook wetenschappe lijke literatuur kunnen inza melen. Dat deden de Amerika nen ook direct na de Tweede Wereldoorlog voor de Nij meegse universiteit. Dat verg de echter een zeer intensieve wervingscampagne en kostte enorm veel tijd. Ook voor de mensen die de inzendingen moesten verwerken. Boven dien hadden we dan maar moeten afwachten of al die boeken wel op de juiste plaats van bestemming zouden aan komen. Met die stencilmachi nes kunnen de Roemenen zelf wetenschappelijke literatuur kopiëren. Die methode is veel praktischer". Een dag na de plaatsing de advertentie kreeg Agap eerste telefonische reacties toezegging voor machi I*1 Mieneke: „Twee van de t stencilmachines die we e gen, waren al geen jaren n gebruikt. Ze kwamen di van de zolder of uit de kei0 Er mankeerde nogal wat a We hebben toen contact o| e nomen met de fabrikai van de machines en die I ben ze gratis voor ons ger reerd of tegen materiaal ten. Voor die kosten hel1 we een deel van het onf gen geld gebruikt. De rest steden we aan papier, ink n onderdelen van de machi1 Waarom we hebben gekilf voor stencilmachines in pl van fotokopieerapparat 'f Omdat dat veel moeilijker v zijn, die dingen zijn pepercfl' en moeilijk te repareren. i zo'n ding kapot gaat, ma de Roemenen technici uit P Westen laten komen. n stencilmachine repareren veel eenvoudiger. Dat kunfai ze zelf wel". De groep brengt de oogst 1 de inzameling volgende v 1 naar de organisatie „De T 1 de Wereld". Mieneke: Tweede Wereld organis vrachtwagenkonvooien 1B Roemenië. De wagens vert - ken 18 of 19 juli. En dan is E voor ons voorbij. Tijd C vervolgacties hebben we Met name mijn studenten co van Weelie, Wendi Vink en Thecla Meijkn hebben zich werkelijk ui naad gelopen. Ze konden wat betreft tijd maar net Ze moeten er nu de kont weken keihard aan trel om tijdig te kunnen afst ren. Want hun studietijd if) perkt als gevolg van de ni regelen van de regering. A als de Roemenen nog wati, of papier nodig hebben,B we best bereid daar vooS zorgen. Daarvoor hebbetB zo onze kanalen, een inzfl lingsactie is dan niet n* Het is overigens voor die 11 denten wel leerzaam gevJr En die samenwerking metfc gaf mij ook wel voldoet* Als je over een gebeurteniip na in tranen uitbarst kunt er wat aan doen, IJ geeft dat een voldaan ge^V BEREIDHEID POLITIE TE ALARMEREN GERING LEIDEN Jonge mensen zijn niet of nauwelijks ge neigd de politie te waar schuwen als ze een ver dachte situatie zien. Bo vendien staan ze niet te popelen om in zo'n situa tie zelf actie te onderne men. Bij ouderen liggen zoWel de meldings- als de actiebereidheid hoger. Een onderzoek naar de relatie tussen politie en burgers in Capelle aan den IJssel heeft dit aangetoond. De oorzaak van de geringe actie- en mel dingsbereidheid bij jongeren kan volgens diverse zegslieden in twee richtingen worden ge zocht: aan de ene kant het imago van de politie, aqn de andere algemene maatschap pelijke ontwikkelingen als normvervaging en toenemen de onverschilligheid. Het onderzoek werd dit voor jaar verricht door Annemaret Bouwman, studente Bestuurs kunde van de Rijksuniversiteit Leiden, in samenwerking met de gemeentepolitie van Capel le aan den IJssel. Uit het onderzoek, een schrif telijke enquête onder 600 in woners van die gemeente, komt onder meer naar voren, dat burgers een hogere mel dingsbereidheid hebben naar mate ze meer vertrouwen heb ben in de politie. Meldingsbe reidheid blijkt veel meer sa men te hangen met allerlei an dere factoren, zoals kenmer ken van de betreffende ver dachte situatie of van de mel der zelf. Volgens de korpschef van Capelle aan den IJssel, commissaris P.J. van Zunderd, gelden de uitkomsten niet al leen voor zijn regio, maar voor het hele land. Normvervaging Mensen van 30 tot 60 jaar ver tonen aanmerkelijk meer ac tie- en meldingsbereidheid dan jongeren onder de 30, als zich in hun omgeving een ver dachte of criminele situatie voordoet. Mensen van 60 jaar en ouder vertonen net als de categorie 30- tot 60-jarigen een hoge meldingsbereidheid. De ouderen aarzelen echter wel om zelf op een verdachte situatie af te springen. Voor beelden van verdachte situa ties ih het onderzoek zijn fiets diefstal, glasgerinkel, baldadi ge jeugd, geweld of vuur. Bouwmans onderzoek wijst voorts uit dat waardering voor de politie, grofweg gezegd, stijgt met leeftijd. Met de term normvervaging poogt de on derzoekster de weinig vleien de houding van jongeren te genover de politie te verkla- Nadrukk Hoewel de enquête van Bouw man aantoont dat het een meerderheid van mensen niet echt interesseert of de politie wel of niet met hun melding aan de slag gaat (afhankelijk van de ernst van de situatie), wil de politie in Capelle juist daar de nadruk op gaan leg gen. Zo krijgt iedere Capelle- naar wiens alarmmelding er gens toe leidt een persoonlijk bedankje van de korpschef. De geringe meldingsbereidheid staat overigens in schril con trast met het hoge aantal valse meldingen waarmee politie korpsen in het hele land te kampen hebben. Korpschef Van Zunderd voegt er als mogelijk verklaring aan toe dat veel jongeren nog geen gesettled leven leiden en daar door minder respect hebben voor met name materieel be zit. Van Zunderd steekt de hand ook in eigen boezem. Mensen bellen de politie niet omdat ze het gevoel hebben dat hun meldingen over het algemeen toch niet serieus worden genomen, zegt hij. „Alleen adequaat optreden van de politie kan dat verhel pen". ACTIE VOOR BIBLIOTHEEK BUKAREST ROERMOND In de ontvoeringszaak van baby Dennise worden waar schijnlijk nog meer aan houdingen verricht. Volgens de Roermondse offi cier van justitie, mevrouw mr. E. van der Bijl wordt nog uit gekeken naar een echtpaar dat Dennise via Brussel naar Tur kije had willen brengen. Gisteren werden de Turkse vader en opa van de baby en nog twee andere verdachten van de ontvoering gearres teerd. De moeder van de baby staat buiten verdenking. Dennise werd op 10 mei ont voerd. Pas na vijf dagen werd zij na een telefonische tip te ruggevonden bij een benzine- De oma van Dennise aan moe ders kant zei in een interview met een landelijk ochtendblad, wel te weten wat de motieven van de ontvoerders zijn. „De Turkse grootvader van Denni se kon het volgens mij niet verkroppen dat zijn ongehuw de zoon een kind heeft. Dat noemde hij een schande voor een Turkse familie". station. De politie kwam j_ het spoor van de verdac na diverse tips van mensei naar het televisie prograi (a „opsporing verzocht" hat jS gekeken en de stem vai [e tipgever hadden herkend q officier van justitie vindt an „in dit stadium echter nc er vroeg" om daar mededeli: over te doen. Trouwboekje of diploma Marcel van der Boom uit Zandvoort stond onlangs voor de op merkelijke keuze: zijn diploma of het trouwboekje. Hem zou na melijk op donderdag 28 juni het diploma Hogere Bedrijfskundige van de Avond HTS in Amsterdam worden uitgereikt, maar op uit gerekend die dag zou hij in het huwelijk treden met Caroline Te- rol. De keus was niet moeilijk: het huwelijk ging voor. De ambte naar van de burgerlijke stand J. Methorst, trok zich echter Q lot aan en besloot in overleg met de school de directeur var Avond HTS, ir. H.J.A.M. Bodelier, tijdelijk tot „assistent" vai 8 ambtenaar van de burgerlijke stand in de trouwzaal te laten ar treden. Zo kreeg de bruid Caroline het trouwboekje en bru gom Marcel zijn diploma uitgereikt. foto: vl

Leidse Courant | 1990 | | pagina 4