Zorgsector krijgt er 11.000 mensen bij „Morgen zullen we weer andere fouten maken" Voedselvergiftiging bij Van der Valk Rechters verbieden te veel PTT-PERESTROJKA VOLGENS HET RECEPT VAN DIK (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Een deel van de 215 miljoen gulden die het kabinet extra uit trekt voor de zorgsector moet worden opgebracht door de burgers, die vol gend jaar een iets hogere ziektekostenpremie moeten gaan betalen. Ook wil het kabinet een greep doen in de reserves van het fonds voor de algemene wet bijzondere ziektekosten (awbz). Het bedrag van 215 miljoen moet beschouwd wor den als het 'extra geld', waar de ziekenhuisdirecties en de verpleegkundigen tijdens de acties voortdurend om ge vraagd hebben. Hoe de salarisverhogingen in de zorgsector zullen uitpakken is nog niet te zeggen. Daarover moet nog overeenstemming worden bereikt in het cao- overleg tussen werkgevers en vakbonden uit deze sector. Volgende week zullen de on derhandelingen daarover wor den heropend. De actiegroep Verplegenden en Verzorgen den In Opstand (VVIO) heeft inmiddels al de vrees uitge sproken dat de loonsverhogin gen uiterst bescheiden zullen zijn, waardoor er nog lange tijd een grote achterstand zal blijven bestaan op de salari sontwikkelingen in het bedrijfsleven. Over de vermindering van de werkdruk zijn al enkele con- Familie komt in bejaardentehuis stoffen EPE Groot gebrek aan geld en personeel is er de oorzaak van dat het be jaardentehuis De Boskamp in Epe naar eeh ongebrui kelijke noodmaatregel heeft gegrepen. De direc tie van het 150 bejaarde bewoners tellende tehuis heeft de familie in een brief dringend verzocht tijdens de zomermaanden op gezette tijden in het te huis stoffer en blik ter hand te nemen. Normali ter doet het personeel dat werk, maar tijdens de va kantiemaanden juli en au gustus is de personeelsbe zetting zo gering dat de vaste krachten niet meer aan stoffen toekomen. In vroeger tijden kon de di rectie dan nog betaalde vakantiekrachten aantrek ken maar die weelde kan het tehuis zich door het krappe budget niet meer permitteren. crete afspraken gemaakt. Het is de bedoeling dat er de ko mende twee en een half jaar in de gehele sector ongeveer 11.000 personeelsleden bij ko men. Verpleeghuizen, bejaar denoorden en zwakzinnigenin richtingen zullen daarvan het meest profiteren. In de gisteren gesloten over eenkomst, die namens het ka binet werd ondertekend door de ministers D'Ancona (WVC) en De Vries (sociale zaken) en staatssecretaris Simons (volks gezondheid), is ook afgespro ken dat de directies van zie kenhuizen en andere zorgin stellingen regelmatig aan het kabinet en de bonden verant woording zullen afleggen voor datgene wat ze met het ter be schikking gestelde geld heb ben gedaan. Staatssecretaris Simons toonde zich gisteren erg blij met de bereikte overeenkomst, te meer daar het om afspraken gaat die een looptijd van ruim twee jaar hebben. „Als nu ook de cao-onderhandelingen snel slagen, zal er voor lange tijd rust aan het front zijn", aldus een opgeluchte Simons. Op de vraag of het kabinet niet eerder met extra geld over de brug had kunnen komen, ant woordde Simons ontkennend. „We wilden niet met een op lossing komen in de zin van 'hier zijn een paar guldens en dan zien we volgend jaar wel weer verder'. Er moesten af spraken voor langere tijd wor den gemaakt. Bovendien von den we het noodzakelijk de problemen in deze sector eens goed in kaart te brengen. Nu dat is gebeurd kunnen er ge richte maatregelen worden ge nomen om de knelpunten op te lossen". - NNENLAND fieidaeSoutOflt vrijdag 29 juni 1990 pagina 3 herpcre bewaking Jjhakelkasten PTT I n HAAG De hoofddirectie van de T heeft besloten in alle districten het jicht op de schakelkasten voor het ifoonverkeer te verscherpen. Aanlei- a hiertoe is de vernieling van twee akelkasten in Nijkerk en Vianen en doorknippen van alle kabels, waar- ir van 250 bedrijven het telefoonver- .r werd lamgelegd, maar ook het tujm werd uitgeschakeld. Inmiddels •ein beide plaatsen de verbindingen er hersteld. Voorlopig gaat PTT- I ordvoerde B. de Vos er vanuit dat de nielingen een incident zijn geweest. 01 werd afgelopen weekeinde ook een 1 islag uitgevoerd op een schakelkast in Den Haag, maar voorlopig wordt die U islag niet in verband gebracht met de e, ies in Vianen en Nijkerk. Engwirda (D66) naar Rekenkamer DEN HAAG Voormalig D66-kamerlid drs. M.B. Engwirda treedt 1 oktober aan als lid van de Algemene Rekenkamer. Engwir da (46) vervult de vacature die ontstaat door het vertrek van H. Kooien uit het Hoge Col lege van Staat. De Tweede Kamer is giste ren akkoord gegaan met de voordracht van Engwirda. De Rekenkamer oefent controle uit op de uitgaven en ontvangsten van het rijk. Engwirda was kamerlid sinds 1971, met eea onderbreking van 1973-1977, tot de ver kiezingen van september 1989. Hij opereer de van november 1982 tot 1986 als D66-frac- tievoorzitter, maakte in 1971 en 1972 tevens deel uit van het Europees Parlement, was lid van de parlementaire enquêtecommissie naar het RSV-debScle en voorzitter van de kamercommissie voor de rijksuitgaven. Hoge Veluwe is woest op Defensie HOENDERLOO Het nationale park de Hoge Veluwe is woest op het ministerie van defensie vanwege de aanleg van een militair oefenterrein van 1000 hectare aan de zuidwest kant (Ginkelse heide) van het park. Daarvoor moet onder meer 350 hec tare bos worden gekapt. Volgens di recteur Stefels van het park is zelfs de militaire top er zeer verbaasd over dat de Tweede Kamer inmiddels al toestemming heeft verleend voor de uitbreiding. Volgens Defensie is er een kan dat de uitbreiding niet door gaat. DSat zou het geval zijn als er door de bezuinigingen op het ministè re (in geld en mensen) minder oefen terreinen kunnen komen. Dit wordt vermoedelijk in december beslist. BREDA Tientallen gasten van het Van der Valk restaurant Princeville bij Breda, hebben een voedselvergiftiging opgelopen. Begin juni kwam een klacht binnen van een gezelschap uit Lent. Eén van hen moest zelfs worden opgenomen in het ziekenhuis. Eerder zouden ook leden van de Bond van Wapenbroeders na een diner in Princeville last hebben gekregen van maag- en darm klachten. Zij hebben inmiddels de kosten van het etentje teruggekregen. Uit een on derzoek van de Keuringsdienst van Waren blijkt dat de salmonella-bacterie de boosdoe ner is. Twee personeelsleden zijn ermee be smet. Met de hygiëne in de keuken noch met de bereiding van het voedsel is iets aan de hand. LEIDSE HOOGLERAAR: LEIDEN Honderden keren per jaar doen de rechters in Nederland uitspraak over perspublikaties en reclame. Maar vrijwel nooit oordelen- zij aan de hand van het zogenoemde Straatsburgse criteri um. Er wordt te veel verboden, vindt prof. mr. D. Verkade, hoogleraar infor matierecht aan de rijksuniversiteit in Lei den. In zijn oratie bij de aanvaarding van het hoogleraarschap zei Verkade vanmid dag dat Nederland nog een ontwikke lingsland is, als het gaat om de toepassing van de uitingsvrijheid volgens het Euro pese mensenrechtenverdrag. Vezelgehalte voedsel moet op verpakking MAASTRICHT Het wordt steeds duide lijker dat een hoog vezelgehalte in voeding beschermend werkt tegen kanker van de dikke darm. Met een royale consumptie van vezels kan het aantal gevallen van dikke- darmkanker wellicht met veertig procent worden teruggedrongen. Dr. G. Blijham zei dit vandaag bij het aanvaarden van het hoogleraarschap inwendige geneeskunde, in het bijzonder de medische oncologie, aan de Rijksuniversiteit Limburg. Hij vindt dat de bevolking met meer nadruk op het nut van vezels zou moeten worden gewezen. In dit verband suggereerde hij, op verpakt voedsel in begrijpelijke termen het vezelgehalte te vermelden. In Nederland sterven jaarlijks ongeveer vierduizend mensen aan kanker van de dikke darm. or ij s TT Telecom neer grote nnstmaker (Vervolg van voorpagina) ge DEN HAAG PTT Tele- ïl om leverde de grootste u lijdrage aan de winst van de PTT: 1,2 miljard netto, jver een omzet van 8,9 niljard gulden. In vrijwel e; alle sectoren werd een for- e groei gerealiseerd. |o steeg het aantal tele- 5 jonaansluitingen met 61 25.000 tot 6,69 miljoen. 'B Het aantal autotelefoons groeide nog stormachtiger: van 33.000 naar 58.000. Ook werd meer met het buiten band gebeld: 222.000 ge- f rekken tegen 188.000 in 88. Bij de verkoop van iJrandapparatuur heeft de u PTT minder terrein aan de concurrentie prijsgegeven dan eerder was verwacht. „In vrijwel alle markten is prake van een bevredi gend marktaandeel", 'meldt iet jaarverslag. PTT Post deed het bedui dend slechter met een net towinst van 208 miljoen over een omzet van 4,3 miljard gulden. Het aantal verstuurde poststukken groeide licht tot 6,1 miljard, de lokethandelingen op de postkantoren gingen voor het eerst sinds jaren berg afwaarts, van 226 naar 222 miljoen. Zoals bekend is de PTT voornemens een groot aantal postkantoren te slui ten om de winstgevendheid van het lokettenbedrijf weer op peil te brengen. Ook worden de koeriers diensten uitgebreid. Voor de lopende reorgani satie heeft de FTT 1,5 mil jard gulden gereserveerd. Een ingrijpende wijziging nn het aantal personeels- Men (nu 94.500) wordt overigens niet verwacht. Vorig iaar investeerde de PTT 3,5 miljard gulden (1988: f 2,6 miljard), onder meer in nieuwe telefoon centrales en postdistribu- tiecentra. Dit jaar verwacht de PTT voor een ongeveer gelijk bedrag in Nederland te verspijkeren. Volgens het jaarverslag zijn de cijfers over 1989 niet vergelijkbaar met het voor gaande jaar, toen de PTT nog niet verzelfstandigd was en de afdelingen Post en Telecom nog niet strikt van elkaar gescheiden wa ren in zelfstandige bv's. In 1988 boekte de PTT nog een bedrijfsresultaat van 1,28 miljard gulden. [scheid tolman ijdens een Dbere ijeenkomst eeft Dormalig Jorzitter van bTweede (amer Dick tolman Ischeid enomen van 6 actieve tolitiek. Hij ordt lid van 1 Raad van tate nadat lij, zeer tegen jn zin, na de Brkiezingen an Bptember op litiatief van tot CDA uit de toorzitters- loel werd astoten. tolman kreeg lij zijn Ischeid 'nder meer sn sprekend?) tortret van lemzelf angeboden. OTO: CORNÉ PARIDAENS Duiken naar mysterie van de Lutine TERSCHELLING Binnen een uur was het in die okto bernacht van 1799 gedaan met de Lutine. Het Britse goud schip eindigde zijn laatste reis op de banken voor Terschel ling. De jacht op de miljoenen lading kon beginnen. Zonder veel resultaat. Bergers met eenvoudige middelen en fan tasten met ingenieuze plannen beten zich stuk op de wispeltu righeid van zee en zand. Deze zomer gaat een duik- ploeg de Lutine opnieuw te lijf. En wonder boven wonder gaat het niet om de staven goud en zilver, die een waarde van wellicht twintig miljoen gulden vertegenwoordigen. Het gaat om wetenschappelijk onderzoek onder verantwoor delijkheid van de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bo demonderzoek. Het duikteam wil vaststellen op welke ma nier de Lutine is vergaan. Het team koestert een wat alterna tieve theorie die men wil tes ten. Volgens een al in 1976 in de Sunday Times gepubliceerde theorie zou een deel van het achterschip zijn afgebroken en zijn gezonken op een andere plaats dan de rest van het schip. De Lutine zou twintig meter langer zijn dan het wrak zoals men dat gelokali seerd heeft. De amateur-ar cheologen van het duikteam Caranan denken dat de wijze van vergaan te maken heeft met het zeemanschap dat kapi tein Skynner aan de dag legde toen de ramp zich voltrok. Aan de hand van nauwkeuri ge waarnemingen proberen zij het moment van vergaan te reconstrueren. Pas volgend jaar wordt er resultaat van het onderzoek verwacht. GAAIBAAI ME ECHT VOOR LOPEU, FOPPZl DEN HAAG Honder den postkantoren gaat de PTT de komende jaren sluiten en het satirische tv-programma 'Ook dat nog' heeft nog steeds wei nig moeite de meest bloedstollende voorbeel den te verzamelen van klant-onvriendelijk optre den van Tante Pos. Het lijkt nog steeds een zooitje bij de PTT. Volgens hoofddirecteur ir. Wim Dik valt het allemaal best wel mee. Anderhalf jaar privatisering hebben het bedrijf al een stuk klant-, gerichter gemaakt, vindt hij. Toen ir. Wim Dik twee jaar geleden het roer overnam, kroop menig PTT'er in zijn schulp. Nu gaat de zweep ero- yer vreesde men, want Dik had bij zijn vorige werkgever Unilever de reputatie opge bouwd een manager te zijn die desnoods ook over één nacht ijs gaat. „We moeten het gaan waar maken!", riep Dik bij de ver zelfstandiging van het staats bedrijf strijdlustig. „We gaan het alerter, beter en sneller doen". De PTT, kondigde hij aan, zou niets minder dan een metamorfose moeten doorma ken. In zijn modern ingerichte di rectiekamer in het PTT- hoofdkantoor in Den Haag tracht Dik duidelijk te maken hoe omvangrijk het karwei ei genlijk was waar hij destijds vol goede moed aan begon. „Een diep gewortelde cultuur verander je niet één twee drié", steekt hij van wal. „Ik heb niet de pretentie dat ik in de schoenen van Gorbatsjov zou kunnen staan, maar er zijn wel overeenkomsten. De PTT heeft bijna tweehonderd jaar monopoliedenken achter de rug en moet nu de concurren tie op de vrije markt aan. Gor batsjov tracht na ruim zeven tig jaar staatsmonopolie de sa menleving rijp te maken voor een markteconomie". Wind mee Waar het hervormingsproces in de Sovjetunie lijkt te stok ken en gesaboteerd wordt door de opgelaaide stammenstrijd tussen conservatieven en pro gressieven, heeft Dik naar ei gen zeggen de wind mee. In het vandaag gepresenteerde jaarverslag blikt hij tevreden terug op de geleverde presta ties: „De eerste uitkomsten van het op gang gekomen pro ces zijn positief. De slagvaar digheid van het bedrijf werd vergroot en de kwaliteit van de dienstverlening is op pun ten al merkbaar verbeterd". Toch wordt de PTT nog steeds achtervolgd door het imago een wat ambtelijk en klanton vriendelijk bedrijf te zijn. Af gaande op de hemeltergende verhalen die Aad van den Heuvel in zijn tv-programma 'Ook dat nog' opdist, moet de PTT-clientèle ook in het ge privatiseerde tijdperk nog op de blote knietjes smeken als zij een telefoon wil hebben of een postwissel wil verzilveren. Op dit punt aangekomen gaat Dik er echter eens goed voor zitten: „Natuurlijk hebben we genoeg klanten die soms te recht de stenen uit de straat kankeren", erkent hij. „Maar wat wil je: met dagelijks vijf endertig miljoen klantencon tacten doe je het al snel een paar duizend keer per dag verkeerd. Wie zich er op toe legt de allergrofste fouten daar uit te pikken en de indruk wekt dat dat maatgevend is voor het PTT-bedrijf, die maakt een leuk programma. Ik kijk zelf regelmatig naar 'Ook dat nog', en dan denk ik: dat mag nooit meer zo gebeu ren. Tegelijk realiseer ik me dat we morgen weer andere fouten zullen maken". Het lot is soms wreed. Het feit dat de PTT een dienstverle nend bedrijf is impliceert vol gens Dik dat men zich eigen lijk geen fouten kan permitte ren. Dik: „Wie een ranzig pakje margarine koopt, ruilt dat zon der veel protest bij de melk boer in voor een ander, in de wetenschap dat met al die an dere pakjes niets mis is. Nie mand die roept dat Unilever zijn poorten maar moet slui ten. Maar als de telefoon het op een kwaaie dag laat afwe Hoofddirecteur ir. Wim Dik, de Gorbatsjov van de PTT: „Een diep gewortelde cultuur verander je niet één twee drie". FOTO: MILAN KONVALINKA ten dan roept men veront waardigd: wat zullen we nou krijgen? Mijn telefoon doet het niet! Vrijwel niemand reali seert zich dat er met die tele foon alle andere dagen van het jaar niets aan de hand was". Nieuwe stormen van kritiek staken op toen de PTT-directie vorige week de sluiting van enkele honderden postkanto ren aankondigde. De primaire dienstverlening aan de klant komt in het gedrang, protes teerde de Consumentenbond. Dik ziet het allemaal niet zo dramatisch. „De Consumen tenbond roept aan de ene kant dat er meer geldautomaten bij moeten komen en aan de an dere kant dat alle postkanto ren open moeten blijven. Kijk, het is van tweeën één. De klant blijkt nu eenmaal liever buiten in de rij voor een auto maat te staan dan dat hij bin nen in het postkantoor prompt wordt geholpen. Dan moet je jezelf vroeg of laat aanpassen aan de veranderde omstandig heden". Ten aanzien van het aantal ar beidsplaatsen (94.500) worden geen ingrijpende wijzigingen verwacht, belooft het jaarver slag. Is er dan niets waar van de verhalen dat de PTT als oud-staatsbedrijf nog veel te veel vet op de botten heeft? Dik: „Het is een continue op dracht om ervoor te zorgen dat de verhouding tussen de top en de werkvloer zo zuinig mo gelijk is. Maar ik zou de PTT niet bijzonder vetzuchtig wil len noemen. Realiseer je wel: als je geen vet meer op je bot ten hebt, dan ben je stervende. Een situatie waarin ik met de PTT niet graag terecht zou ko men". Franse koek Dik is vastbesloten van de PTT een multinationale on derneming te maken die ook ver buiten de Nederlandse grenzen actief is. De Europese eenwording en liberalisatie maakt het mogelijk de concur rentiestrijd met de andere PTT's aan te gaan, meent hij. Hij geeft een voorbeeld: „We kunnen straks in Frankrijk pakketpost gaan bezorgen. Na tuurlijk kunnen zij dat hier ook, maar voor buitenlandse concurrentie ben ik niet zo bang. Ik vind het niet erg als de Fransen aan mijn koekje zitten, als ik maar ook aan hun veel grotere koek mag knab belen. Ik ben eigenwijs genoeg om te denken dat wij daar veel geld mee kunnen verdie- De Europese samenwerking heeft mogelijk ook een minder zonnige kant, voor de Neder landse consument dan wel te verstaan. Dik vreest namelijk dat de Europese Commissie zal besluiten de tarieven in de Ge meenschap te harmoniseren. Dik: „Naar Europese maatsta ven berekenen wij onze klan ten bijzonder lage tarieven voor telefoon en postverkeer. Als de Commissie het in zijn hoofd zou halen de tarieven gelijk te trekken, dan kan de Nederlandse overheid ge dwongen zijn het telefoneren en het postverkeer fors duur der te maken. Ik hoop niet dat het gebeurt, want ik ga ervan uit dat je langer gezond blijft als je je tarieven zo laag houdt als bedrijfseconomisch verant woord is De PTT-omzet blijft de ko mende jaren nog wel groeien, vooral bij dochter Telecom, verwacht Dik. Hij schrijft dat toe aan de ijzingwekkend snel le ontwikkelingen op telecom- municatiegebied. Dik noemt als voorbeelden de onstuitbare opmars van de autotelefoon en faxapparatuur. „Die fax heeft toch de wereld veroverd? Het zou me niet verbazen als elk gezin over een aantal jaren thuis een faxapparaat heeft staan. Met de autotelefoon gaat het idem dito". Ongrijpbaar Met de opkomst van de fax en elektronische post lijken de laatste uren voor de 'ouder wetse' postbesteller intussen geslagen te hebben. Wanneer breekt het moment aan dat elk jaar weer minder gewonê brie ven bezorgd worden? Hier neemt Dik echter gas terug. „Gaan we ooit massaal corres ponderen via het beeld scherm? Ik betwijfel het. Zou den we niet herontdekken hoe leuk het eigenlijk is om ons ei gen vriendinnetje gewoon weer te schrijven met een ei gen pen en een hartje aan de onderzijde van de bladzijde? Dat lijkt mij in elk geval een stuk romantischer dan in haar elektronische brievenbus een memocombericht te depone ren". Pessimistisch over de toe komstkansen van het postbe drijf is Dik niet. „Toen de tele foon werd uitgevonden werd ook geroepen dat het snel af gelopen zou zijn met de post. En vorig jaar hebben we even goed 6,1 miljard poststukken bezorgd. Niets is zo ongrijp baar als de toekomst". PAUL KOOPMAN

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3