Ripse Jos Jansen viert 50 jaar aannemersbedrijf TENNIS CIRCUIT LANGS OMWEGEN Mirjam Siemerink langs altijd lastige Reeuwijk REGEL RECHT Rabobank Q •IDEN& OMGEVING QeidócOowumt VRIJDAG 29 JUNI 1990 PAGINA 13 jljna een miljoen arbeidsongeschikten B.< o- Leidse Rechtswinkel behandelt sze rubriek juridische proble- Vandaag wat er gebeurt als u langdurige ziekte niet meer het werk kunt. ere vijf minuten komt er in Ierland een arbeidsonge- ikte bij. Het aantal arbeids- ih eschikten is dan ook rikbarend groot. De schat- 9II gen lopen op tot boven de .0 ,000 en ons land telt dan i.O tweemaal zoveel arbeids- (a [eschikten als onze buurlan- Dat is een zware last voor schatkist. i voor een arbeidsonge- iktheidsuitkering WAO of w W in aanmerking te ko- moet men door langduri- ziekte, ongeval of gebrek meer in staat zijn om zijn 154 k te blijven doen. Daarbij »akt het niet uit dat de ar- dsongeschiktheid is veroor- t door omstandigheden (aiten het werk. De AAW is volksverzekering die geldt alle ingezetenen van Ne land. Ook iemand die van saf invalide is, kan vanaf achtiende jaar deze uitke- ontvangen. Iedereen die rkzaam is in een dienstbe- cking, is verzekerd voor de (to. AAW-uitkering bedraagt van het wettelijk mini- imloon. De hoogte van de iO-uitkering is afhankelijk i het laatst verdiende loon. uitvoering van beide uitke- gen is opgedragen aan de rijfsverenigingen, waarvan meeste de administratie iben uitbesteed aan het Ge- enschappelijk Administra- tantoor. Ook de uitvoering de Ziektewet ligt in han- van het GAK. Als u ziek rdt en niet naar het werk it, moet u dit melden bij uw :kgever en die zal dit door- het GAK. uitkering op grond van de ktewet krijgt u nooit langer i een jaar en dat is precies wachttijd voor de WAO of W. Na een maand of acht •dt u dan ook opgeroepen or een keuring door de Ge- enschappelijk Medische nst (GMD). De hoogte van uitkering WAO of AAW is lelijk afhankelijk van de te van arbeidsongeschikt- Iemand kan geheel of eeltelijk arbeidsongeschikt den verklaard, n stelt zich de vraag wat beperkingen zijn van ie- vd, wat voor werk hij of zij wel zou kunnen doen en daarmee is te verdienen", ■telt C. Knol van het GAK Leiden. „Een automonteur rdiende bijvoorbeeld ƒ100,- ar is nu door een ongeluk alide geworden. Hij zou wel licht administratief kunnen verrichten, ar daarmee is slechts ƒ50,- /erdienen. Hij zou dan voor arbeidsongeschikt worden klaard. Er wordt dus geke- naar wat iemand theore- nog aan inkomen zou men verwerven", zijn zeven klassen van ar- dsongeschikten met ver diende uitkeringspercenta- Dit kan betekenen dat ie- nd voor een deel werkeloos rdt misschien een aanvul- g op grond van de Bij- stands- of Toeslagenwet moet aanvragen. Men probeert dus vast te stellen welk vervan gend werk iemand nog kan verrichten. Dat is natuurlijk theorie, want werkgevers zijn nauwelijks bereid WAO'ers in dienst te nemen. Er is zelfs een wet die aan bedrijven ver plicht om minimaal vijf pro cent arbeidsongeschikten in dienst te nemen, maar er is vrijwel geen werkgever die zich daaraan houdt. „Op papier lijkt het eenvoudig, maar in de praktijk blijkt het dus heel moeilijk ander werk te vinden. En als u het mij op de man af vraagt, dan kan ik mij best voorstellen dat een ondernemer liever een gezond iemand in dienst neemt. In de jaren zeventig werd daarom ook rekening gehouden met de situatie op de arbeidsmarkt en de werkelijke kans op een nieuwe baan. De werkeloos heid werd 'verdisconteerd', zo dat iemand toch als volledig arbeidsongeschikt werd be schouwd. Maar in die tijd leek het nog of de bomen tot aan de hemel groeiden en sinds de economische terugval gaat men weer uit van de theorie". Na het advies van de GMD volgt het besluit om iemand al dan niet arbeidsongeschikt te verklaren. Tegen deze beslis sing kan men beroep aanteke nen bij de Raad van Beroep. Op de beslissing wordt ver meld hoe en binnen welke ter mijn dit moet gebeuren. Het advies van de keuringsart sen heeft verstrekkende ge volgen. Bij een afwijzing komt men in de regel in de Bijstand terecht. Voor die Bijstandsuit kering wordt echter ook het inkomen van de partner en het aanwezige vermogen mee geteld. De artsen hebben dus in de hand of iemand recht krijgt op WAO ofwel in de Bij- stand komt en eerst „zijn huis moet opeten". Nadat de WAO- of AAW-uit- kering is toegekend, volgen er periodieke herkeuringen. De situatie en dus ook de hoogte van de uitkering kan zich wij zigen. Dhr. Knol: „Misschien is er wel met succes een operatie uitgevoerd waardoor een ern stige rugkwaal werd verhol pen of heeft iemand aangepast werk gevonden, waarmee hij evenveel verdient als vroeger. We zullen namelijk altijd pro beren vervangend werk te vinden." Maar waarom worden er in ons land zoveel mensen afge keurd? Zijn we misschien kleinzielig of is Nederland ge woon ongezond? Het is in ie der geval een feit dat vooral veel bouwvakkers, die zwaar til- en sjouwwerk moeten ver richten, uiteindelijk in de WAO terecht komen. Slechte werkomstandigheden leiden tot veelvuldig ziekteverzuim en arbeidsongeschiktheid. Daarnaast is het opvallend dat de helft van de jongere WAO'ers is afgekeurd wegens psychische stoornissen en dat een derde van de afkeuringen samenhangt met conflicten op het werk. Het GAK geeft dan ook voorlichting aan bedrijven die het ziekteverzuim willen terugdringen. MICHEL SIEBES Het gaat goed met Jan sen in de Rip, met een centrale commandopost aan de Zuidweg. Het is feest vandaag voor het aannemersbedrijf Jos Jansen, dat vijftig jaar bestaat. Een „gouden" bedrijf dat vanmiddag officieel 14 medewerkers huldigt die langer dan 10 jaar in dienst zijn. Daar komt de burgemeester aan te pas, vertelde Jos Jansen me gisteren. En als u zich rept, kunt u ook nog (tot 18.30 uur) de receptie in café-restaurant De Fran- sche Brug meemaken. Daar na trekken de feestelingen met aanhang zich, lichtelijk verdoofd, terug op Kaag eiland, waar een daverende feestavond op touw wordt ge zet. O ja, geldelijke bijdragen wenst de bedrijfsleiding tèn goede te laten komen aan de schoolgaande jeugd van Rijp- wetering en Oud Ade. Dat is nog eens constructief opbou wen. Het begon in de meidagen van 1940. Vader Jo Jansen vocht als infanterist en weg werpartikel bij de Moerdijk vruchteloos tegen de over machtige Duitse invallers, maar zogauw hij weer thuis was begon hij in Rijpwete- ring met een metselbedrijfje. Samen met z'n broèr Leen, die de timmerwerken voor z'n rekening nam. „Mijn va der en ome Leen kwamen bij opa vandaag", aldus Jos (45). Opa ploeterde op zijn manier een eindweg, ome Leen tim merde en vader Jo deed het beton en metselwerken en al les wat daarbij hoorde. Het was geen weelde in die be ginperiode van de firma Jan sen. Jo nam verschillende kleine bouwwerkzaamheden aan in ruil voor voedsel, kle ding of geld. Hij moest met zijn gezin zien te overleven. Na de oorlog evenwel wer den verbouwingen aan hui zen, boerderijen en stallen aangenomen en in '46 werd de eerste medewerker in dienst genomen. De eerste nieuwbouwwoningen werden in '46 en '47 neergezet. Jos Jansen: „Ook toen al was er een scherpe concurrentie strijd wat destijds bij inschrij vingen soms resulteerde in verschillen van 3 gulden op een bedrag van 25.000 gul den". In 1960 werd Jos Jan sen als personeelslid bijge schreven. Hij was toen 15 en. kwam rechtstreeks van de ambachtschool. Dat werd Trotse medewerkers in een „gouden" bouwwereldje: rechts Jos Jansen en zijn vrouw Marian, plus de complete (bouw)staf. FOTO: wim van noort overdag hard werken en 's avonds even hard leren voor het aannemersdiploma, dat hij in '67 haalde. In juni '70 nam Jos het bedrijf van va der over en ging het aanne mersbedrijf Jos Jansen he ten. Allemaal puur Rips. Nieuwbouw, kassen, schuren in heel de omgeving. Een te genvaller in '49, '50, toen de bouw wat terugliep, bleef niet uit. Maar zo tegen '75 trad de voorspoed in en een timmerafdeling kwam erbij. Jos Jansen begon gebakken te zitten. Een bouwer Nu kan Jos Jansen (z'n „roots" moeten toch ergens in het zuiden liggen) bouwen als de beste, maar als PR- man moet hij 't afleggen te gen medewerkers als Theo Schakenbos en Guus Koper. Tenslotte is Jos op de eerste plaats een aannemer. Dat is een best vak, maar een aan nemer houdt niet van kletèen en o.h.-en; hij schrijft in en voert uit. Voor het overige zal het 'm een biet zijn wat er allemaal gezegd wordt, als z'n werknemers maar blijven metselen en lassen en timme ren. Daarom put ik maar uit de gegevens die me door Schakenbos en Koper ver strekt werden. Villa's en bungalows werden door de mensen van Jansen opgetrokken. Ze bouwden de Rabobank van Leimuiden, wierpen zich op premie- en woningwetwoningen, vrije sectorwoningen, houden zich bezig met kleine onderhouds werken en renovaties. Als ie mand een dakkapel tussen de pannen wenst, neemt hij al licht contact op met Jansen. Jos Jansen steekt z'n machti ge armen uit de mouwen en gegarandeerd dat hij er een behoorlijk resultaat uit haalt. Weids perspectief Zo is zijn bureau in onder handeling over de bouw van een nieuwe basisschool (Kin- derbrug) voor Rijpwetering en Oud Ade. In een straal van zo'n 25 km. in de omtrek werpt Jos Jansen-50-jaar zich op de bouwmarkt: het westen Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071-122244. des lands ligt zowat aan zijn voeten. In eigen beheer zijn de mooiste lokaties opgevuld. Woningbouwverenigingen vertrouwden deze Ripse bouwers hun projecten toe. Jansen stak z'n neus in win kelcentra, kantoorpanden, banken, scholen. Als je op een hoge duin zou gaan staan, zou de fors gebouwde Jos J.M. Jansen je in alle richtingen de vruchten van zijn werkzaamheid kunnen laten zien. Zou Jos Jansen, als een waakzame bouwmeester, zijn lokaties met zijn werken na lopen? „Nou", zei hij, „laat ik dat maar niet proberen. Dan kijken ze me weg. Ik heb er trouwens niet eens allemaal de tijd voor". Maar Schaken bos en Koper als Jansens leerden mij, dat het 50 jaar oude bedrijf inmiddels is uit gegroeid tot een onderne ming van zo'n 50 werkne mers, met 14 kerels die tus sen de 10 en 25 jaar aan Jan sen dienstplichtig zijn; „zodat er gesproken kan worden van een gegarandeerd groot vakmanschap, wat steeds weer tot kwaliteitsbouwwer ken leidt. Een groeiend be drijf moet blijven innoveren (eigenlijk „uitvinden", „ont dekken", T.P.) en zijn moge lijkheden uit blijven brei den". Het gaat goed met Jansen. Vijftig jaar geleden regelden vader Jo en ome Leen nog alles aan de huiskamertafel. Vandaag tref je aan de Zuid- weg in de Rip een kapitaal aan inzet en ondernemings vermogen aan. Een jaar of wat geleden werd het kan toor aan de Zuidweg ver nieuwd en als het zo doorgaat (en waarom zou het niet doorgaan?), zullen na de bouwvakvakantie dit jaar het kantoor en de werkplaats al weer moeten worden uitge breid. Een eigen PV Ook sociaal weert Aanne mersbedrijf Jos Jansen zich, indachtig de wetenschap: „wie je materieel aan je bindt, zul je ook geestelijke ruimte moeten geven". Dit betekent dat, sinds begin '80, het bedrijf ook een eigen per soneelsvereniging heeft met een eigen prijzenkast die be hoorlijk gevuld is met tro feeën. Het jaar door zijn er activiteiten: een jaarlijkse feestdag (-middag), kaarta vonden, het deelnemen aan voetbaltoernooien, Sint Nico- laas voor de kindertjes, maar ook op cultureel gebied is Jos Jansen c.s. paraat en succes vol, zoals met een toneela vond, „speciaal voor het be- drijf opgevoerd". Heel veel disciplines worden daarmee opgevangen, zowel metse laars als timmerlieden, vorst- dekkers, kraanmachinisten, betonwerkers. Laat de klok maar luiden; Jos Jansen en de zijnen trekken aan de bel als het nodig is. Maar altijd weer, zo leert de ervaring, trekken ze tot nog toe aan het langste end op een „gouden" bouwmarkt. Zoals Theo Schakenbos zei: „We bewegen ons binnen een zeer uitgebreid gebied van de bouwwereld. En dat geldt niet alleen voor de ontwikke ling van standaardwoningen sec, maar ook voor de zeer flexibele indelingsmogelijk heden die aan zo'n project een individueel en uitzonder lijk karakter kunnen geven". „En laat ik het maar zeggen" Schakenbos boog even li turgisch naar de voorzitter Jos Jansen, die terug knikte en een soort zegenend gebaar maakte „Tot ver in 1991 loopt ons opdrachtenpakket door in de portefeuille". TIJDENS OPEN ALPHENSE TENNISKAMPIOENSCHAPPEN LEIDEN Het sterk bezette damesenkelspel B van de Open Alphense Tenniskampi oenschappen telt na gisteren twee halve finalistes. Op het park van TEAN sloegen lij- staanvoerster Mirjam Sieme rink en Merenwijkse Irma van Seeters zich een ronde verder. Van Seeters lukte dat een stuk eenvoudiger dan de favoriete. Saskia Paauw speelde „niet lekker" en Irma duidelijk wel: 6-1, 6-3. Mirjam Siemerink ontmoette in Els Reeuwijk een altijd lastige tegenstandster. De Rijnsburgse moest zelfs de tweede set prijsgeven, voordat de winst definitief een feit kon worden: 6-4, 2-6, 6-2. Angelina Rammers is in dit onderdeel nog niet zo ver. Wel versloeg de speelster van De Munnik Marieke Bethlehem overtui gend: 6-2, 6-4. Bij de B-heren kende Maurice van den Donk ook met Frank Liefbroer geen problemen. Evenals broer Rogier een dag eerder kwam Frank niet ver der dan drie games tegen de eerste halve HEB-finalist op TEAN. Onno Guinau speelde zich simpel in de kwart door Philip Nagtegeller met 6-1, 6-3 te kloppen, Marco Visser be landde in die ronde na een aanzienlijk moeizamer zege op hardhitter 'Charly' Asselbergs: 7-6, 3-6, 6-3. Marco Smit maakte weer eens duidelijk dat je als wedstrijdleider niet altijd even rustig op de baan staat. Marcel Lolling (hij zat vorige week op De Munnik achter de tafel, maar speelde niet mee...) trok met 7-6, 2-6, 6-4 aan het langste eind. Dat een wedstrijdleider niet per definitie een 'lijder' behoeft te zijn, bewees Smit nog wel in zijn dubbel met Onno Guinau tegen de twee Liefbroeren: met 5-7, 6-2 en 6-4 werd plaat sing voor de volgende ronde een feit. Ook mede-leider Martin Kip liet (in het HEC) zien dat het mogelijk is je een ronde verder te slaan in je eigen toernooi. Michiel van Buuren werden slechts vijf games gegund. Bij de dames verspeelde Ingrid Kruit de eerste set tegen Ma- riska Griekspoor. De resteren de delen werden evenwel met overtuiging gepakt door de C- favoriete: 4-6, 6-0, 6-2. Tehado Niet Alexander van der Berg, maar Ruud van der Voort voert na de tweede ronde van het HEC op Tehado nu de lijst aan. HTC-er Van der Voort sloeg de favoriet met 6-4, 5-7, 6-3 het toernooi uit. Bij de C2- heren maakte Richard Zeven hoven tot nu toe wel zijn plaatsing (nummer één) waar, maar faalde de onderaan de lijst geplaatste Everts. Marcel van Willegenburg had maar twee sets nodig om zich in de halve finales te spelen. Ook Taco Stoppels haalde die voor laatste ronde. Paul Brand had tegen hem maar weinig in te brengen: 1-6, 3-6. Bij de Cl-dames klasseerde Hester de Vries zich als laatste speelster voor de halve eind strijd. De in Maastricht stude rende dochter van Artesia- voorzitter Tim had echter wel de handen vol aan jeugdige thuisspeelster Elze Snel: 6-4, 2- 6, 6-4. Tafeltennissen met een groot racket blijft Ronald Rijsdorp goed afgaan. Na zijn winst op lijstaanvoerder Froma, klopte Rijsdorp ook Aart den Hartog (6-3, 7-5) zodat hij zich nu hal ve finalist mag noemen. Waar nummer twee Van der Velde zich op het oog simpel in die zelfde ronde speelde door Adriaanse met 6-2, 6-4 te ver slaan, liep de vorige week in Zevenhoven nog goed scoren de Ronald Verdaasdonk tegen een wel erg forse nederlaag op. Met winnaar Van Geen (6- 1, 6-1) mag in dit toernooi der halve rekening worden gehou den. Bij de Dl-dames had Yvonne Schoordijk maar weinig moei te met tegenstandster Van der Helm, terwijl ook Corinne Froma zich imponerend voor de halve finale klasseerde: 6-0, 6-2 tegen Wennekes. De D2-heren kenden vooraf geen plaatsing, maar nu wel een tweetal favorieten. Kees Jan Elfferich (6-2, 7-5 winst op Van Bohemen) en Raymond Frohwein (6-0, 6-2 tegen Groen) maakten indruk. De in het verschiet liggende halve finale tussen beide spelers be looft veel. Ook bij de D30-plussers zullen nog wat aardige partijen wor den gespeeld. Het kwartfinale- treffen tussen Cöck Zevenho ven en Nico Smit bijvoorbeeld, zal tennis van heel redelijk D- niveau te zien geven. En ook van het duel tussen Henny van Kampen en Dieter Schmidt mag heel wat worden verwacht. Van Kampen liet Froma met tweemaal 6-3 ach ter zich, de uit Bochum af komstige badgast Schmidt liet Rick Wttewaall kansloos: 6-0, Ceidóa SouAatit Hoogmade 30+ De wedstrijdleiding van het 30+ dubbeltoernooi yan Hoog made kampte gisteren met nogal wat tegenslag. Zo ver oorzaakte de ontploffing op de grote weg files en veel te laat komende deelnemers, terwijl de spelers en speelsters zelf op de baan voor de nodige drie- setters zorgden, waardoor van enig inlopen op het tijdschema geen sprake kon zijn. De dubbelende Dl-heren ken nen inmiddels drie koppels die zich op de lijst van 64 al bij de laatste acht hebben gespeeld. Kantebeen en Oltmans ontde den zich pas in de tiebreak van de derde set van opponen ten Van de Laar en Marijt (5- 7, 6-4, 7-6), Theo Poots en partner Visser klopten Harms en Wassenaar wel in twee de len (6-4, 6-3), maar Van Roon en Sjaardema trokken voor hun partij tegen Sherif en Simmelink weer wel heel veel speeltijd uit. De 6-7, 7-5, 6-4 overwinning werd er overi gens niet minder knap door. Bij de Dl-dames speelde het duo Boxel/Kesteloo zich al bij de laatste vier. Ria Jansen en Koopman wonnen wel de tweede set: 7-6, 2-6, 6-3. In D2 kwalificeerden de dames Franse en Van der Meer zich voor de halve finale. Na Klein en Van Ruiten (de papieren nummer twee) al te hebben te ruggewezen, maakten ze ui terst korte metten met de com binatie Pouw/Witteman. Ook de D2-mixed is inmiddels van een halve finalist voorzien. Het duurde echter wel even voordat het echtpaar Moerman zich langs het duo Akerboom- /Van Bohemen had geslagen: 5-7, 6-4, 7-6. GERT-JAN ONVLEE

Leidse Courant | 1990 | | pagina 13