Provinciaal archeologisch depot in Oudheden zit vol Mathesis Scientiarum Genitrix stond voor twee eeuwen techniek •8- STAD OMGEVING/RTV 5ersoneel verzorghuis ndl af van directie Gemeente dringt bij NS aan op versnelde openstelling De Vink Fraaie reiswekker £eidóc@oma/nt Liuua VRIJDAG 29 JUNI 1990 PAGINA 11 (akenhal lid van verkoepelende luseumvereniging SIDEN Negentien, middel de, stedelijke musea uit even- vele gemeenten hebben een erkoepelende organsiatie op richt onder de naam CIMM. oördinatie en Informatie Mid- Igrote Musea) Doel van het MM, waar ook de Leidse La- nhal deel van uitmaakt, is het vorderen van de onderlinge menwerking. Voorzitter F. esing, directeur van museum Beyerd in Breda, denkt hier- B aan het uitwisselen van ten- ,nstellingen en het bespreken in museumbeleid in het alge- Hoger reinigingsrecht niet voor minima LEIDEN De verhoging van de reinigingsheffing, ge volg van het sluiten van de vuilverbrandindsinstallatie in Leiden, hoeft niet te wor den betaald door mensen met een laag inkomen. Het college stelt voor om kwijtschelding van de verhoging van 22,36 te geven volgens een door de staatssecretaris van fi nanciën bepaalde norm. Het voorstel wordt aanstaande don derdag besproken in de commis sie financiën. Volgens de gehan teerde norm krijgen vanaf 1 juli 1990 alleenstaanden met een in komen van 885 gulden per maand vrijstelling. Hetzelfde geldt voor een woningdeler die kan beschikken over 780 gulden per maand en echtparen/samen wonenden die per persoon 677 gulden te verteren hebben. Voor eenoudergezinnen geldt een grens van 1195 gulden per maand. Het is de bedoeling dat de mogelijkheid tot kwijtschel ding op 1 september ingaat. Het college van B en W had in het collegeprogramma 1990-1994 al laten weten dat de verhoging van de reingingsrechten door de slui ting van de vuilverbranding voor de huishoudens uit de laagste in komensgroepen zou worden ge compenseerd. Snelheid kanaalweg omlaag LEIDEN De maxi mum snelheid op de Kanaalweg wordt ver minderd van 80 naar 50 klometer per uur. Dat komt doordat het be heer van de nu nog pro vinciale weg wordt overgedragen aan de gemeente. De gemeente mag nu de maximum snelheid zelf bepalen maar draait wel op voor de onderhoudskosten van de weg. Wanneer de maatregel ingaat in nog niet precies bekend. Handtekeningenactie tegen onveiligheid Churchilllaan LEIDEN Leden van de Socialistiese Partij en bewoners van de omgeving van de Churchillaan overhandigden gisteravond ruim 600 handtekeningen aan wethouder J. Walenkamp. Dat gebeurde in het Gulden Vlies aan de Breestraat voorafgaand aan de gemeentelijke commissievergadering. De omwonenden zijn verontrust over de onveiligheid van de weg voor voetgangers met name op het kruispunt met de Telderskade. Daar moeten dagelijks veel kinderen oversteken op weg naar school. „Er wordt wel honderd gereden", zette een vrouw de handtekenin gen kracht bij. Ook vonden de aanwezige bewoners dat de ver keerslichten „onlogisch" waren afgestemd. Het hoofd van de di rectie verkeer G. Aletrino zegde toe in overleg met de politie naar de afstemming van de verkeerslichten te zullen kijken. Een bewoonster opperde het plan om een ongelijkvloerse krui sing aan te leggen in de vorm van een tunnel of een (voetgan- gers-)viaduct. Op aandrang van het SP-raadslid T. van Houten zal Walenkamp direct na de vakantie verslag doen van de alter natieven die gemeente voor het probleem zal onderzoeken. Boot (PvdA) uit kritiek op YVV LEIDEN „Dat de ge meente op het laatste mo ment met een initiatief moet inspringen op de verwachte verwachte gro te aantallen bezoekers naar de dinosauriërsten toonstelling valt me van de VVV zwaar tegen". Dat zei het PvdA-raadslid A. Boot gisteravond tijdens de presentatie van de kortings kaart die de gemeente heeft laten maken. De directie eco nomische zaken heeft, in sa menwerking met een aantal Leidse toeristische bedrijven, een kortingskaart gemaakt. Daarmee hoopt men een deel van de bezoekers van het Pesthuis naar de Leidse bin nenstad te lokken. De organi satoren van de dino-expositie verwachten minimaal 100.000 bezoekers deze zomer. Namens de afdeling economi sche zaken nam J. van Iersel het enigszins voor de VVV op door te zeggen dat het een „haastklus" was geweest maar dat de VVV deels betrokken was bij de totstandkoming van de kortingskaart. Verder deel de hij mee dat de nieuwe voor zitter van de VVV, K. Post, de promotie van Leiden in zijn portefeuille krijgt. LEIDEN Het Provin ciaal Archeologisch De pot, gevestigd in het Rijksmuseum van Oud heden, zit overvol. Daar door moet nu al een groot aantal dozen met archeologisch materiaal worden opgeslagen bij de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodem onderzoek in Amers foort. Het is de bedoeling dat er binnen een half jaar ruimte wordt gevon den zodat Leiden dan weer kan beschikken over voldoende depot ruimte. Volgens W. Hessing, provici- aal archeolog en werkzaam vanuit Amersfoort, kampt Leiden met opslagproblemen door het twee jaar geleden in werking treden van de mo numentenwet. „Vanaf toen was het de bedoeling dat elke provincie een provinciaal de pot zou hebben voor de ar cheologische vondsten. Maar dat moet goed worden opge zet, daarvoor zijn voorzienin gen en geld nodig". Ook speelt het feit dat het archeo logisch werk de laatste jaren enorm is toegenomen een be langrijke rol bij het onstaan van de capaciteitsproblemen. Beheren In Leiden nam het Rijksmu seum van Oudheden een jaar of vijf geleden de taak op zich om de archeologische vondsten uit Zuid-Holland te gaan beheren, omdat Zuid- Holland niet beschikt over een provinciaal museum. Het depot in oudheden zit nu echter vol. Ongeveer zesdui zend dozen met vondsten die afkomstig zijn uit de omge ving van Valkenburg staan daardoor in Amerfoort in het landelijke depot. Hessing: „Daar is nog wel even ruim te, want vorig jaar is er een nieuw depot geopend hier in Arriersfoort. De spullen lig gen hier veilig en er moet toch nog onderzoek worden gedaan met de vondsten. Maar op termijn moeten die zesduizend dozen wel naar Leiden". Voorlopig worden nieuwe vondsten in Amers foort opgeslagen. Ook is bij het Rijksmuseum voor Na tuurlijke Historie in Leiden tijdelijk ruimte gehuurd. „In tussen is oudheden op zoek naar een blijvende uitbrei ding van de depotruimte. Ik verwacht dat er binnen een half jaar een oplossing is. Tot zo lang slaan we de boel hier maar op", aldus Hessing. Het is overigens niet zo dat er helemaal niks meer bij kan in Leiden. „Negenenne gentig procent van de vond sten komen van georgani seerde opgravingen. Die spullen kunnen er niet meer bij. Daarbij gaat het steeds om duizenden dozen. Maar toevalsvondsten en het mate riaal dat amateur-archeolo gen opgraven kan irif Leiden nog wel worden onderge bracht. Daarvoor houden we altijd ruimte". SIDEN De ondernemingsraad van het Elisabethgasthuishof (eft J. Hamond voorgedragen als algeheel directeur. Hij moet huidige economisch directeur A. Kuipers vervangen. Ook eft de ondernemingsraad voorgesteld om de medisch directeur van der Hoeve te vervangen door A. Stroomer die reeds als s werkzaam is bij het Elisabethgasthuishof. ondernemingsraad deed de voordrachten aan het algemeen estuur van het verpleeghuis aan de Caeciliastraat. Ze vindt dat r een wanbeleid wordt gevoerd. Zo zou de werkdruk onaan- aardbaar hoog zijn als gevolg daarvan. Hamond is bereid ge- onden de taak op zich te nemen. Van Stroomer is dat nog on- uidelijk. amens de directie wilde Kuipers gisteravond geen mededelin- in doen: „Volgens de wet op de ondernemingsraden mgen zij (ze voorstellen doen. Wij als directie wachten nog met een re- :tie". LEIDEN De gemeente gaat er bij de NS op aandringen de bouw van het Stevenshof- dreefviaduct te versnellen. Dat deelde M. Kuzee van de direc tie verkeer gisteravond mee tijdens een commissievergade ring. Door de huidige afslui ting van de Stevenshof bij De Vink, die vanwege uitbreiding van de spoorlijn tot medio 1993 moet duren, onstaan dagelijks verkeersproblemen bij dè Haagse Schouwweg. Dat is voor auto's de enige ingang van de wijk Stevenshof. Kuzee hoopt dat het openstel len van het viaduct met een jaar kan worden vervroegd naar medio 1992. Toezeggin gen hierover kon hij nog niet doen want „het kost de ge meente wel extra geld". Vol gens Kuzee is de drukte bij de Haagse Schouwweg sinds de afsluiting vorig jaar meegeval len: „Er zijn wel files maar het loopt niet uit de hand. De ver keersdrukte zal nog minder worden als de nieuwe weg vanuit Katwijk wordt aange sloten op de Plesmanlaan". G. Aletrino van dezelfde di rectie deelde mee dat vanaf mei 1991 een nieuwe buslijn naast de lijnen 15 en 16 op de Stevenshof gaat rijden. Lijn 17 zal vanaf de Korevaarstraat via de nieuwe Stevenshofbrug de wijk bereiken. Als in 1992 lijn 30 weer zijn oude route via De Vink neemt, komt lijn 17 weer te vervallen: „Tenzij de animo voor de bus groot is, dan zal deze permanent wor den", aldus Aletrino. Ambassadeur opent expositie over Mexicaans keramiek De Mexicaanse ambassadeur in ons land; Ezequiel Padilla, opende gistermiddag in het rijksmuseum voor Volkenkun de een keramiekexpositie. Het keramiek is gemaakt door de 51-jarige Mexicaanse potten bakker Gorky Gonzales. Hij heeft de oude keramische tra ditie van zijn land uit de perio de van voor 1500 in ere her steld. Gonzales exposeerde behalve in eigen land in onder andere de Verenigde Staten en Canada en kreeg voor zijn werk diverse onderscheidin gen. De expositie kwam tot stand met medewerking van het Mexicaanse cultureel centrum in Parijs, de ambassade en de stichting Nederland-Mexico. Tot 30 september is de ten- toonsteling dagelijks van tien tot vijf en 's zondags van een tot vijf te zien in het museum aan de Steenstraat 1 in Lei den. FOTO: ANDRÉ VAN HAASTEREN iEIDEN Er heerst zeemoed aan de Dieper- oellaan 2. Per 1 augustus an dit jaar verliest Lei en ruim twee eeviwen echnische traditie. Dan zordt de Stichting Het loninklijk Genootschap lathesis Scientiarum Ge- litrix opgeheven. Het ISG, zoals de naam van e middelbaar technische chool in het dagelijks le ren luidt, fuseert met vier indere technische oplei- ingen tot Middelbare ''echnische Sector School jeiden. „Er gaat iets ver wen, de naam en een tra- itie", drukt leraar/de- aan J. Peeters zijn gevoel ufemistisch uit. „Maar de usie verloopt vloeiend, edereen is dus bereid er ets goeds van te maken", directeur F. Her mans. pe weemoed overheerst in de van Peeters. Geen zonder. Met zichtbaar genoe- heeft hij kort ervoor ge-' in de boeken in het jrchief van de school, een ka- ner vol mooie oude boeken, iotulen, instrumenten en der- Hij heeft weer het besef van de 205 jaar cultuur die in de aart van de opgelegde fusies i MTS-land gestopt wordt. Je^ stichting met de „moeilij- e" naam werd opgericht in en tijd van ernstige politieke economische crisis. De nij- erheid en vooral de textiel in de 18e eeuw in de 'ederlanden in verval. Het 'as echter ook de tijd van de rijheid, gelijkheid en broe en een groeiende be- voor het „gewone" dat verheven moest wor- uit de armoe en de onwe- ndheid. 1 1785 werd het Genootschap r beschouwende en werkda- Wiskunde opgericht on de spreuk Mathesis Scien- Genitrix (Wiskunde is moeder van de wetenschap en). Conform de standbewus- maatschappij had de school >k standen van leerlingen. Er aren „aankweekelingen van uit de studeerende jeugd", werden opgeleid tot leer- eester en bestuurder en tankweekelingen van eer uit :n burgerstand" en wezen e werden opgeleid voor zee- krijgsdienst OUDSTE TECHNISCHE SCHOOL GAAT LAATSTE MAAND IN Beschermheer werd Willem Hendrik, de late re koning Willem I, als 17-jari- ge de eerste beschermheer van Mathesis. Het bezoek van de prins aan de school in 1789 ging gepaard met een examen dat tevoren was geoefend. De prins reikte als hoogtepunt van de poppekast studieboe ken en medailles uit aan de knapste leerlingen. De beginjaren van het genoot schap waren voorspoedig. Het MSG trok veel leerlingen, die vooral werden opgeleid voor de zeevaart. Er traden vervol gens veranderingen op. Ma thesis had schulden door een kortstondige scheuring. En Nederland zuchtte onder het bewind van Napoleon. De doelstelling werd veranderd. Mathesis ging zich meer rich ten op de aanstaande am bachtsman. Het aantal leerlin gen daalde en het bestuur moest alle zeilen bijzetten. overleed en liet MSG een om vangrijke erfenis na. Waarom juist MSG bedacht werd is, nog duister. Het midden van de 19e eeuw werd gekenmerkt door groei, en bloei van MSG en in de pe riode erna zette Mathesis met het stadsbestuur een burgera vondschool op om het gat te vullen tussen de lagere school en het door MSG gegeven technisch onderwijs. Ook Lei den veranderde erg. Meer in woners en een groeiende in dustrie kenmerkten die veran deringen. Er waren arbeids krachten nodig. De school ging samenwerken met de in 1883 opgerichte Practische Am bachtsschool. MSG ging ook met de tijd mee. Handtekenen verdween naar de achter grond, nieuwe vakken deden hun intrede, waaronder elek trotechniek. Ook op andere gebieden ging Mathesis met de tijd mee. De emancipatie van de vrouw kwam in 1905 tot uitdrukking in de persoon van mejuffrouw A.E. Groll, het eerste vrouwe lijke bestuurslid. De eerste vrouwelijke leerling liet nog 15 jaar op zich wachten. Tot de Eerste Wereldoorlog ging het prima met Mathesis. De afdelingen elektrotechniek en stoomwerktuigbouwkunde kregen veel belangstelling en het aantal leerlingen was 400. Ze kwamen uit Leiden, maar ook uit de verre omstreken. De school barstte door de bloei uit de behuizing aan de Pie- terskérkgracht, maar er was door de mobilisatie geen geld voor een ander gebouw. Ma thesis bleef in het gebouw van 1867 tot 1966. Dagschool Na de Eerste Wereldoorlog ging een droom in vervulling. Dankzij moeizaam losgepeu terde subsidies kon een éénja rige dagschool worden gestart. Dat was echter geen succes. De mensen hadden overdag een baan en konden het zich niet permiteren er een jaar uit te stappen om naar school te gaan. In 1928 was het dan ook gedaan met de dagschool. MSG ontkwam niet aan de ge volgen van de crisis in de ja ren dertig. Er werd wel uit bundig gefeest ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan, maar intussen moest de cur susduur worden ingekrompen als een van de bezuinigingen. De op de crisis volgende Tweede Wereldoorlog was een „zwarte periode" omdat „veel leraren en leerlingen noodge dwongen verdwenen om on der te duiken of wegens ge dwongen tewerkstelling. Na de verduistering die in de herfst van 1940 werd afgekon digd, werd hét helemaal moei lijk de avondlessen door te zet ten". In 1944 werden de lessen opgeschort. De periode direct na de oorlog was moeilijk, maar in 1950 zat de loop er weer in bij MSG. Er werd zelfs weer gestart met een dagopleiding, bedoeld voor het middenkader. Uit die UTS (Uitgebreid Technische School) is de huidige MTS on staan. Exercitie Het einde van het traditierijke Mathesis Scientiarum Genitrix komt na 205 jaar met de fusie, een min of meer verplichte exercitie. Het ministerie van onderwijs wil in het middel baar beroepsonderwijs „mam moetinstituten". De school gaat met de Middelbare Labo- ratoriumschool Rijnland, de Christelijke Middelbare Tech nische School en de KMBO's De Brittenburg en Het Groene Hart op in een MBO-kolos die 2500 leerlingen gaat tellen. Aanvankelijk merken de leer lingen daar nog niet veel van, omdat de huidige vestigingen van de fuserende scholen nog in gebruik blijven. „Maar", vertelt Peeters, „het is de be doeling dat de hele school uit eindelijk in een gebouw aan het Lammenschanspark wordt gehuisvest". Het enthousiasme straalt niet van Peeters, en la ter in het gesprek directeur Hermans af. Of fuseren pijn doet wordt aarzelend beves tigd. Hermans: „Het fusie pro ces verliep vloeiend en dat is uitzonderlijk. Maar het blijft zo dat iedere deelnemer inle vert". Peeters ziet in de opgelegde iusie wel voordelen. „Door ge zamenlijke inkoop kun je kos ten beheersen, nodig om te overleven". Ook voor de leer lingen zijn er voordelen. Die kunnen binnen de school makkelijk naar een andere richting overstappen en er kunnen makkelijker veel ver schillende vakken worden aangeboden. Verder hoeven ouders uit bijvoorbeeld de Bol lenstreek hun kinderen niet meer persé naar de christelijk MTS te sturen in het Lam menschanspark voor de gods dienstlessen. Nadelen zijn er ook. „De oudste technishce school van Leiden, met een goede naam in het bedrijfs leven, verdwijnt. Leerlingen gingen naar het MSG, niet naar 'de MTS'. Dat gevoel overheerst", meldt Peeters. V rolijk De traditie eindigt echter vro lijk. De Stadsgehoorzaal is voor vrijdag 6 juli afgehuurd, zoals dat in het verleden tradi tioneel gebeurde. Met het vaandel van het MSG, dat nu in een kamertje staat bij de restanten van de oude archie ven, worden vanaf 20.00 uur de laatste MSG-diploma's uit gereikt. Daarna is er vanaf 22.00 uur voor de huidige leer lingen en docenten en de voormalig leerlingen en -do centen een groots feest met or gelmuziek, een jazzband, een jaren zestig band en de huidige toppers Kadanz en Vitesse. „We willen de boel waardig uitluiden", verklaart Peeters de grootse opzet van het feest. „Waardig de periode MSG af sluiten". Dat doet hem denken aan het Rueck-kamertje, waarin een deel van het impo sante archief ligt: „Wat doen we daar eigenlijk mee. Dat mag niet verloren gaan". ERIK HUISMAN Jukebox gestolen LEIDEN Onbekenden heb ben ingebroken bij een coffes- hop aan de Lange Scheistraat. Gestolen werden een jukebox, televisie, videorecorder en go- kappara tuur. Verder verdwe nen twee notenautomaten, wisselgeld en twee biljartkeus. De dieven zijn waarschijnlijk met een valse sleutel binnen gekomen. Fietsen verwijderd op Stationsplein LEIDEN De Leidse politie heeft gisteren 48 fietsen ver wijderd op het Stationsplein. Dat gebeurde in samenwer king met de spoorwegpolitie. Het ging om fietsen die op plaatsen stonden waar het ver boden is fietsen te plaatsen. Demonstratie voor Parmentier- complex LEIDEN De Stichting'ln- dustrieel Erfgoed Leiden (STIEL) houdt volgende week zaterdag 7 juli een demonstra tieve optocht naar het pand van Ico Athibu aan de Lam mermarkt. STIEL wil met de actie aandacht trekken voor het pand dat gesloopt dreigt te worden. Ondersteund door harmonie- kapel Werkmans Wilskracht gaat het om 14.00 uur vanaf de Beestenmarkt langs Molen De Valk naar de Lammermarkt Bij het gebouw worden enkele officiële handelingen verricht. Volgens de plannen die er nu zijn, komen er op de plaats van het voormalige gebouw van de Parmentierfabriek een L-vormige flat met apparte menten. Daarachter zou de Koets-0-theek worden geves tigd. De STIEL is het helemaal niet ens met die plannen. De stich ting heeft inmiddels bij het ministerie van WVC gepleit voor het zetten van het ge bouw op de rijksmonumenten lijst. Daarin wordt de STIEL gesteund door de vereniging Oud-Leiden. Oud-Leiden heeft deze week ook een brief geschreven aan WVC met het verzoek het voormalig Koninklijk Militair Invalidenhuis aan de Hoge Rijndijk 25 op de rijksmonu mentenlijst te zetten. Deze handige opvouwbare Quartz reiswekker, uitgevoerd in donker bruin kunstleer, is voor u wan neer u ons een nieuwe abon nee opgeeft. In opgevouwen toestand meet de wekker slechts 8 x 8 x 1,5 cm. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam: V Postcode/plaats: Telefoon: J Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: j maand (automatisch betalen) f 24,85 l kwartaal via acceptgiro f75,10 I Stuur als dank de fraaie reiswekker naar: Naam: J Adres: I Postcode/plaats: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar I Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. )NZ 1

Leidse Courant | 1990 | | pagina 11