£eicUc (Bowuvnt Weer schilderijen Van Gogh gestolen Wir 3 4 5 m HITTEGOLF EIST LEVENS IN VS van den Broek gelooft in snelle iplossing van Duitse vraagstuk Oplossing in zicht voor gezondheidszorg Bereikbaar van Leeuwarden tot Luxemburg. VANDAAG 14 Dagen Gratis Ccidóe Sou/tont ti Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 11, 2300 AA Leiden, telefoon 071 -122 244, fax 071 -134 941 tbv. redactie. Directeur-hoofdredacteur: J.J. Hallewas, Chef-redacteur G.J. Onvlee. Donderdag 28 juni 1990 81ste jaargang no. 24761 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Losse nummers f. 1,35 HET WEER Morgen perioden met zon en droog weer. Minimumtempe ratuur omstreeks 11 graden. Middagtemperatuur van 20 graden op de Waddeneilanden tot 25 graden in het zuidoosten van het land. Vannacht weinig wind, overdag een zwakke tot matige noordoostenwind. hder en opa iaby Denise angehouden OERMOND De politie heeft ier personen aangehouden die r van worden verdacht betrok- en te zijn geweest bij de ontvoe- ing van baby Denise Grutters it Kessel, begin mei van dit jaar. Inder hen bevinden zich de va- er van Denise, de 20-jarige H. en zijn vader, de 56-jarige M. De twee overige verdachten jn twee 25-jarige mannen. De inhoudingen zijn het gevolg van innengekomen tips, mede naar inleiding van de uitzending jpsporing verzocht''. Koninklijk paar gaat naar Japan (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Koningin Beatrix en Prins Claus zullen volgend jaar een staatsbezoek brengen aan Japan. De Rijksvoorlichtings dienst heeft dit vanmorgen bevestigd. Nadere bijzonderheden over de reis zullen, om proto collaire redenen, pas in het najaar worden be kendgemaakt. Op 12 november zal kroonprins Willem Alexander namens zijn moeder aanwe zig zijn bij de inhuldiging van de Japanse kei zer Akihito. In 1986 ging een staatsbezoek van het koninklijk paar aan Japan niet door. Het voorgenomen bezoek aan de toenmalige keizer Hirohito deed zoveel stof opwaaien onder Ne derlandse slachtoffers van de Japanse bezet ting van Nederlands-Indië, dat van de reis werd afgezien. Dwerg walvis overleden LOS ANGELES Een hittegolf die momenteel het zuidwesten van de Verenigde Staten teistert, heeft aan ten minste elf mensen, onder wie zes brandweermannen, het leven gekost. Door de hoge temperaturen zijn tientallen bosbranden uitgebro ken. Verwacht wordt dat de temperaturen die van Los Angeles tot Phoenix al recordhoogten bereik ten van 50 graden Celsius, nog verder oplopen. Enorme files zijn ontstaan op de drukke verkeers wegen in en rond Los Angeles doordat auto's over verhit raken en niet verder kunnen rijden. Een radiostation in Phoenix probeert verkoeling te brengen door zoveel mogelijk liedjes te laten horen met titels waarin de woorden 'sneeuw' of 'kou' voorkomen. DADERS ZULLEN VERMOEDELIJK LOSGELD VRAGEN DEN BOSCH Bij een inbraak in het Noord brabants Museum in Den Bosch zijn van nacht drie schilderijen van Vincent van Gogh gestolen. Het gaat om 'Een zittende boerin' en de 'Genneper watermo len', die aan het mu seum waren uitgeleend, en 'Een arbeidende boerin', die eigendom is van het museum. Alle drie de schilderijen zijn door Vincent van Gogh ge maakt in de periode dat hij in Nuenen (Noord-Brabant) woonde. Volgens T. de Brouwer van het Vincent van Gogh-centrum in Nue nen hebben de drie schilde rijen een waarde van zeker vijftien miljoen gulden. Hij verwacht dat er voor de werken een losgeld zal wor den gevraagd, omdat dit soort schilderijen in feite nergens te koop kan wor den aangeboden aangezien ze meteen als gestolen goed worden herkend. De inbraak werd rond mid dernacht gemeld bij de poli tie. Omwonenden hadden gehoord dat met grof ge weld een ruit werd inge gooid. Bij onderzoek bleek dat de inbrekers een ruit aan de achterzijde van het museum hebben vernield, direct bij de zaal waar de Van Goghs hingen. Kunstrovers hebben het de laatste paar jaar bijzonder op Van Goghs begrepen. In december 1988 werden drie van zijn schilderijen gesto len uit het Kröller Muiler museum op de Hoge Velu- we. Het ging om een versie van 'De Aardappeleters', 'Wever en stoel' en 'De uit gebloeide zonnebloemen'. Alle drie zijn ze terugeg- vonden. De twee hoofdver dachten van deze diefstal werden in oktober 1989 tot vijf jaar cel veroordeeld. Gebleken was dat zij de schilderijen niet wilden verkopen, maar er losgeld voor hadden willen hebben. In mei 1988 was er ook al een Van Gogh, 'Anjelieren' getiteld, gestolen uit het Stedelijk Museum in Am sterdam. Het verdween te gelijk met een Jongkind en een Cezanne. Ze werden dezelfde maand nog terug gevonden. De twee dieven, die verkoop op het oog had den, kregen anderhalf en twee jaar gevangenisstraf. Jeltsin verbiedt nieuwe kerncentrales MOSKOU In de Russische Federatie, de grootste Sovjet republiek, mogen met ingang van volgend jaar geen nieuwe kerncentrales meer worden gebouwd. Dit heeft het Russi sche parlement in een door zijn voorzitter Boris Jeltsin on dertekend voorstel besloten. (Van onze correspondent Alexander Münninghoff) fOSKOU „Er bestaat en realistische kans op en realistische oplossing an het Duitse vraagstuk oor het eind van dit ar". Dat was de conclu- e die minister Van den roek van buitenlandse aken gisteren in Moskou it het onderhoud met zijn nbtgenoot Sjevardnadze on trekken, de twee uur die beide be- indslieden in een „openhar tige en ongedwongen sfeer" met elkaar doorbrachten was de positie van het toekomstig herenigd Duitsland uiteraard het belangrijkste thema. Van den Broek herhaalde de in middels overbekende stand punten: een zelfstandig here nigd Duitsland heeft recht op zelfbeschikking, kiést voor continuering van het NAVO- lidmaatschap en dat is nu juist een garantie dat het land zich niet meer tot een bedreigende, overheersende supermacht in Europa zal ontwikkelen. Van den Broek overhandigde gisteren ook de volledige tekst van het energieprogramma dat premier Lubbers begin deze week op de Dublin-top lan ceerde. Sjevardnadze toonde zich oprecht geïnteresseerd, aldus Van den Broek. In de marge van het bezoek sloot Smit-Tak namens een aantal Nederlandse bedrijven een contract voor de berging van de Sovjet-atoomonder zeeër 'Komsomolets', die in Noorse wateren is gezonken. Veder zal een Nederlands spe cialistenteam het Tsjernobyl- febied onderzoeken. 'agina 5: Sjevardnadze dringt aan op verdere kre dieten •uitsland moet voorlopig afzien van tol iUXEMBURG De Bondsrepubliek Duitsland moet voorlopig zien van zijn voornemen tol te heffen voor vrachtverkeer, zo eeft het Europees Hof van Justitie in Luxemburg vanmorgen ipaald. et besluit betekent niet dat de tolheffing nu voorgoed van de ian is. Invoering van het omstreden Westduitse besluit is nu :hter opgeschort voor ongeveer twee weken. Midden juli zal ■t Hof zich definitief uitspreken. e Duitse maatregel, die op 1 juli zou ingaan, houdt in dat tachtwagenchauffeurs moeten gaan betalen voor het gebruik in Duitse autowegen. Ook Westduitse chauffeurs moeten de tol Halen, maar zij worden fiscaal gecompenseerd. De overige EG- nden zien de Duitse tol dan ook als een protectiemaatregel van Bondsrepubliek. lenedictuskerk loet wijken foor Rijswijkse unnelbak IJSWIJK De Benedictus- &rk in Rijswijk, gelegen aan s voet het viaduct in de Ge- fraai Spoorlaan moet worden frplaatst. Dat is een gevolg de aanleg van een ver- lepte spoorbaan door Rijs wijk. Het Steenvoorde-gebied wordt daardoor ingrijpend ge wijzigd. Het afbreken van het viaduct maakt het noodzake lijk de kerk te verplaatsen. Ook het verdwijnen van het stationnetje aan het Wethou der Hillenaar Plantsoen en het opheffen van de spoorweg overgang in de Sir Winston Churchilllaan hebben aanzien lijke gevolgen. Deze overgang wordt tijdens de werkzaamhe den, waarmee nog voor het eind van het jaar wordt begon nen, voor aanzienlijke tijd voor alle verkeer afgesloten. Zambia verlaagt prijzen niet ondanks rellen LUSAKA President Ken neth Kaunda van Zambia wei gert de prijsverhogingen voor voedsel ongedaan te maken. Door de maatregel braken maandag in Lusaka rellen uit en sindsdien is het in de hoofdstad onrustig geweest. Inmiddels komen uit andere delen van het land ook berich ten over onrust. Veiligheids troepen openden in de plaats Kabwe, ongeveer 200 kilome ter van de hoofdstad, het vuur op een menigte die een meel fabriek wilde plunderen. Daarbij werden drie mensen doodgeschoten en raakte een persoon gewond. In Lusaka werden gisteren meer dan 550 mensen aangehouden. Parijs onder water Een hevig noodweer heeft gistermiddag voor grote chaos gezorgd in Parijs. In een aantal arrondis sementen viel de stroom uit en werkten de verkeerslichten niet meer. Verschillende metrolijnen moesten worden gesloten, omdat ze in kanalen waren veranderd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. FOTO, AFP (Van onze parlementaire redactie) RIJSWIJK Staatssecre taris Simons van volksge zondheid hoopt later van daag alsnog met werkge vers en werknemers tot een oplossing te komen van de problemen in de gezondheidszorg. „Het kabinet is redelijk opti mistisch dat we tot afspraken met de instellingen kunnen komen en dat we daarmee de basis kunnen leggen voor een positieve afronding van het cao-conflict", zei Simons gis teravond laat op het ministerie van WVC in Rijswijk. Om vier uur 's middags waren de drie partijen daar bijeengekomen voor een als afsluitend bedoeld overleg. De bedoeling was dat het kabinet 's avonds een meerjarig convenant zou slui ten met de ziekenhuizen en bejaardenoorden. Maar een echte vergadering werd het niet. Men kwam niet verder dan geruzie over de financiën in aparte commissies. Afge sproken is dat de partijen van daag, op basis van alweer nieuwe berekeningen, zouden pogen tot een akkoord te ko men. Staatssecretaris Simons: „Ondanks de bereidwilligheid van alle partijen is het ver langlijstje nog altijd duurder dan de financiële middelen toelaten. Niettemin is een ie der zich ervan bewust dat bin nen dat krappe budget toch de keuzes gemaakt moeten wor den". De vakbonden voeren nu al negen weken acties in de zie kenhuizen en bejaardenorden. Ook gisteren legde het perso neel in vele instellingen voor kortere of langere tijd het werk neer. Die acties zullen net zo lang woreden voortge- zeg tot er overeenstemming over een nieuwe cao bereikt is, zo zeggen de bonden. Zij me nen dat ze dit jaar, waarin de economie op volle toeren draait, hun strijd voor onder meer een loonsverhoging met zes procent met succes moeten bekronen. Dat rekenen we u met alle plezier even voor. Bel gratis 06-0599. Computerij. De doordachte oplossing. Automatiseer uw financiële administratie en tel uit uw winst! Chinees loopt 24 jaar bloot PEKING Een 24-jarige Chi nese jongen heeft zijn hele le ven in zijn geboortedorp naakt rondgelopen omdat hij een kledingfobie had. Li Jinyu, die boer is in de zuidwestelijke provincie Sichuan, krijste met twee maanden al de hele buurt bij elkaar als zijn moeder hem probeerde aan te kleden. Op zijn zesde kon hij niet naar school omdat hij alle pogingen van zijn moeder om hem aan te kleden ontweek. Het dorp noemde hem „vuuijongen", omdat Li in adamskostuum de strengste kou kon weerstaan. De onder-directeur van een plaatselijk ziekenhuis ontdekte dat Li het hart had van een topatleet. Hij leerde hem zijn fobie te overwinnen en vorig jaar kwam uiteindelijk de doorbraak, toen hij Yang Li er van kon overtuigen dat hij on gekleed niet de manifestatie ter ere van een nationale feestdag in een naburig dorp bij kon wonen. Onderweg de hele wereld bellen èn bereikbaar zijn in de hele Benelux. De nieuwe Siemens Autotelefoon N42 is één van de weinige waarmee dat kan. De fraaie lichtgewicht por table met alle denkbare faciliteiten. Meer weten? Bel: 070-3213024. Vf Met een Siemens Autotelefoon bereikt u meer. Amsterdam krijgt wolkenkrabber van 230 meter AMSTERDAM Amsterdam krijgt Nederlands hoogste en Europa's op één na hoogste ge bouw (Frankfurt wint net). De heuse wolkenkrabber wordt 230 meter hoog en zal 55 ver diepingen tellen. De bouw van de kantoortoren, die 45 meter hoger wordt dan de Euromast, gaat 400 miljoen gulden kosten en wordt vooral gefinancierd door de Zweedse belegger Lars Magnusson. Deze dertiger ves tigde zich enkele jaren geleden met 20.000 gulden eigen ver mogen in Amsterdam, wierp zich op Nederlands en Ameri kaans onroerend goed en is nu multimiljonair. Magnusson kocht al eerder met privékapi- taal het monumentale PTT- hoofdpostkantoor in Amster dam. Zuid-Holland: hoogste bedrag aan uitkeringen DEN HAAG De vermoede lijke uitkeringen uit het pro vinciefonds voor Zuid-Holland voor 1990 bedragen 159,3 miljoen en voor 1991 161,0 miljoen. Vergeleken met de andere provincies heeft Zuid- Holland het meeste geld aan uitkeringen besteed, zo blijkt uit een brief van staatssecreta ris van binnenlandse zaken, mevr. D.IJ.W. de Graaff-Nau- ta aan de provinciale besturen. Het vermoedelijke landelijke bedrag voor 1990 is 1125,7 miljoen en voor 1991 1134,0 miljoen. 30 PAGINA'S Politieman moet met „groene ogen" kijken „Situatie in Suriname onmenselijk geworden" Hongarije steunde terrorist Carlos Alle ingeschreven Leidenaren j j mogen meedoen aan referendum I GEESTELIJK LEVEN/OPINIE2 BINNENLAND 3/4 BUITENLAND5 ECONOMIE6 SPORT 7/8/9 LEIDEN/REGIO11/12/13/14 KUNST/RTV15 RTV PROGRAMMAS17 WEER/PUZZEL/MENU17 De regering blijft maar in de weer met de wir. Geen wonder, want het gaat om miljarden guldens en die groeien niemand op de rug. Het kabinet meent intussen voldoende dekking te hebben gevon den voor het opvangen van de wir-tegenvallers, maar er bestaat nog steeds geen zekerheid over de definitieve bedragen. Het is ook ingewikkeld, want het gaat om een korting op de belasting over winst, die nog niet gemaakt is. Net zoiets als het nemen van een proefabonnement, voordat u definitief abonnee van de Leidse Courant zegt te willen wor den. Maar daar gaat het om hele andere, zij het wel al bekende bedragen, al geven wij als een soort wir de eerste twee weken de krant gratis. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 1 7,50. Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 24,85 (met automatische betaling) kwartaal f. 75,10 Naam: Voorl.: Postcode/Plaats: Telefoon: (voor controle op bezorging) Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag OF BEL: 071-122 244 <L0) I Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement worden geweigerd. I1

Leidse Courant | 1990 | | pagina 1