Duwtje Gerets België fataal KNVB-directeur Harrie Been in organisatiecomité EK 92 Maradona van de Balkan slaat medogenloos toe Italiallerlei SPORT EeidócSomxmt WOENSDAG 27 JUNI 1990 PAGINA 8 WK IN CIJFERS BOLOGNA Een on schuldig duwtje van Eric Gerets werd België dertig seconden voor het einde fataal. De aanvoerder bracht in de 120e minuut van het duel tegen Enge land Paul Gascoigne op het middenveld uit ba lans. De Engelse midden velder nam de vrije trap zelf. Bereikte invaller Da vid Platt, die in een halve draai Preud'homme kans loos passeerde (0-1). Het was een dramatisch einde van een bij vlagen fascineren de wedstrijd tussen twee ge lijkwaardige en aan elkaar ge waagde ploegen. De kansen werden eerlijk verdeeld in Bo logna, vier voor beide ploegen. Strafschoppen leken de beslis sing te moeten brengen. Maar Platt kegelde met zijn eerste doelpunt voor de nationale ploeg, in zijn zevende inter land, de Belgen alsnog uit het toernooi. Engeland mag zon dag in Napels proberen over de rug van Cameroun probe- 100e doelpunt DEN HAAG Het doel punt van David Platt in de laatste (120ste) minuut van de wedstrijd Engeland-Bel- gië, is het 100e van de we reldtitelstrijd in Italië. In de 36 groepswedstrijden werd 82 keer gescoord, in de acht duels van de tweede ronde achttien maal. Het moyenne tot nog toe is laag: 2,27 doel punten per wedstrijd. ren de laatste vier te bereiken. De Belgen startten overtui gend. Versavel dwong doel man Shilton in de tweede mi nuut tot een knappe redding. Ceulemans raakte in de twaalfde minuut met de lin kervoet het houtwerk en Ver savel struikelde over de bal bij zijn poging Shilton te passeren. Na die twintig minuten nam Engeland langzaam maar ze ker het initiatief. Europees De ploeg van coach Robson speelde Europees. Met vier verdedigers en een libero (Wright), zoals tegen Neder land. Met een vrije rol voor Waddie, die uitgroeide tot de uitblinker. Met McMahon, de wroeter op het miadenveld, op Scifo, de regisseur van de Bel gen, met Butcher op Ceule mans. Het anti-Britse speltype resulteerde in een aantal kan sen. Barnes kwam in de 33e mi nuut vrij voor Preud'homme, maar loste een tam rollertje. Vijf minuten later tikte hij een voorzet van Lineker gaaf ach ter de doelman van KV Me- chelen. De treffer werd afge keurd op advies van gresn- rechter Kohl. Wegens buiten spel. Een foutieve beslissing, die andermaal aantoonde dat goede scheidsrechters nog geen goede grensrechters zijn. Na de pauze kozen de Rode Duivels andermaal het offen sief. Scifo raakte al na vijf mi nuten van dertig meter de paal. De Engelsen gaven het middenveld op, maar bleven gevaarlijk in de counter. Een een-twee tussen Waddie en Li neker bracht de laatste alleen Dragan Stojkovoic (licht shirt) scoort zijn eerste treffer tegen Spanje. VERONA Zelfs Joego slavië heeft tegenwoordig een Maradona. Naam: Dragan Stojkovic, kost prijs: zeventien miljoen gulden, club: Olympique Marseille. De Maradona van de Balkan, is zijn bij naam. Ze bestaan nog, de individua listen. De achtste finale tussen Joegoslavië en Spanje (2-1) werd door één man beslist. Stojkovic dus, die twee keer medogenloos toesloeg. Of hij kan wat Maradona kan? „Dat sommigen dat beweren vind ik een compliment. Of het zo is moeten anderen maar uit maken". Stojkovic heeft al de manier- S"2s van een Westerse vedette. e nieuwe aanwinst van Olympique, de door Tapie ge financierde kampioen van Frankrijk, verschijnt in het openbaar met populaire zonne bril - als de spelers van Oranje -, zonnige kleding en vlotte tongval. Hij valt wat uit de toon in het Joegoslavische ge zelschap. Hij schijnt zich te er geren aan het in zijn ogen soms onbeholpen gedrag van zijn medespelers. „Maar deze keer", zo riep de man van de wedstrijd, „was dat beslist niet het geval. Voor de wedstrijd hebben we afge sproken als team te spelen. Om keihard voor elkaar te werken. In ons land is veel over ons geschreven waaraan we ons hebben gestoord. We wilden iets recht zetten. Voor onszelf, voor onze trainer". Volgens Stojkovic hadden de Joegoslaven, aan het toernooi begonnen met een nederlaag van 4-1 tegen de Bondsrepu bliek, zichzelf overtroffen. „Al onze plannen zijn vanavond uitgekomen. Ondanks de pro blemen, ondanks de hitte. De gelijkmaker van Spanje, zo kort voor het einde, maakte mij zeer ongelukkig. Ik wilde de ploeg daarom helpen. Het was niet belangrijk wie er scoorde. Wel denk ik dat dit de belangrijkste doelpunten uit mijn loopbaan waren". De volgende opdracht van Stojkovic volgt in het recht streekse duel met de echte Ma radona. In de kwartfinales treft Joegoslavië Argentinië, de tot nu toe moeizaam spelen de titelverdediger. „Als we deze lijn voortzetten, hebben we zeker een kans", aldus Stojkovic. De verhalen van de aanvaller over de eenheid in zijn ploeg waren toch wat overdreven. Joegoslavië blijft het team van de individualisten, met Stojko vic als absolute uitschieter. Van het collectief heeft de for matie het nooit moeten heb ben. De spelers schijnen zich allemaal kleine Maradonaatjes te voelen. Spanje had ook meer verdiend Suarez wil wel verder VERONA Luis Suarez, sinds twee jaar bondscoach van Spanje, wil zijn werk voortzetten. Hij zei dat onmiddellijk na de uitschakeling van zijn ploeg, in de achtste finales tegen Joegoslavië, (1-2). „De coach en de spelers verdienen geen harde kritiek. We hebben vanavond zeer goed gespeeld. Deze groep moet in z'n geheel verder. We hebben evenveel schuld, en verdienen evenveel krediet. Ik zie geen aanleiding om te stoppen". Osim blijft zwijgen VERONA Ivan Osim, de bondscoach van Joegoslavië, hul digde na de overwinning van zijn ploeg op Spanje (2-1) het principe: Geen woorden maar daden. „Ik kom hier niet om vragen te beantwoorden", waren zijn eerste woorden op de persconferentie. „Ik zit hier slechts omdat ik dat volgens de regels van de FIFA verplicht ben. Aan de buitenlandse jour nalisten bied ik mijn oprechte excuses aan. Aan de Joegosla vische verslaggevers heb ik niets te zeggen". Osim praat al een week niet meer in het openbaar. De reden is roddel die in zijn land is verschenen. Een deel van de Joe goslavische pers verwijt de trainer meer met whiskey dan met voetbal bezig te zijn. „De druk waaronder de spelers en ik zijn komen te staan, is daardoor zeer groot geworden. Daarom heb ik veel waardering voor wat we deze avond heb ben gepresteerd", zo luidde zijn korte verklaring. TWEEDE RONDE Engeland-België 1-0 na varlengin (0-0). 120. Platt 1-0. Scheidsrecht» Mikkelsen (Den). Toeschouwer 38.250. Gele kaart: 85. Gascolgn (Eng). Engeland: Shilton; Parker, Wrlgh Butcher, Walker en Pearce; Waddfc Gascoigne en McMahon (70. Platij Lineker en Barnes (74. Buil). België: Preud'homme; Gerets, Grliii Demol en De Wolf; Clljsters, Scilj Van der Eist en Versavel (107. V#. voort); Ceulemans en Degryse (62 Claesen). Engeland op 1 juli in Napels in kwart finales tegen Cameroun. Spanje-Joegoslavië 1-2 na verlt ning. Na 90 minutan: 1-1 (0-0). 7 Stojkovic 0-1, 83. Salinas 1-1, 8 Stojkovic 1-2. Scheidsrechte Schmldhuber (BrD). Toeschouwer 35.500. Gele kaart: 7. Katanec (Jo« 61. Vujovic (Joe), 92. Roberto (Spi 99. Vulic (Joe), 112. Chendo (Spa). Spanje: Zublzaretta; Chendo, Andri nua (51. Jimenez), Sanchls en Gorri Michel. Roberto, Martin Vazquez Villaroya; Butragueno (78. Rafa Pa en Salinas. Joegoslavië: Ivkovic; Sabanadzovl Jozic, Hadzibegic en Spaslc; Brnovk Katanec (78. Vulic), Susic en Stojkc vic; Pancev (57. Savicevic) en Zlati Vujovic. Joegoslavië op 30 juni in Florence I kwartfinales tegen Argentinië. Bondsrepubliek Duitsland - Nedar land 2-1 (0-0). 51. Kllnsmann 1-0,85 Brehme 2-0, 88. Koeman 2-1 (straf schop). Scheidsrechter: Lousta (Arg). Toeschouwers: 74.559. Rod kaart: 22. Völler (BrD). 22. Rijka* (Ned). Gele kaart: 20. Völler, 20. Rijk aard, 30. Wouters. 74. Van Basten 78. Matthëus. Tsjechoslowakije - Costa Rica 4- (1-0). 12. Skuhravy 1-0, 56. Gonzale 1-1, 63. Skuhravy 2-1, 77. Kubik 3-t 83. Skuhravy 4-1. Scheidsrechte Kirschen (DDR). Toeschouwer 28.000. Gele kaart: 6. Gonzalez (CR 55. Hasek (Tsj), 57. Kocian (Tsj), 6 Straka (Tsj), 76. Flores (CRi). Cameroun - Colombia 2-1 na verlen ging (0-0). 106. Milla 1-0, 108. Mil 2-0, 117. Redin 2-1. Scheidsrechte Lanese (Ita). Toeschouwers: 50.021 Gele kaart: 45. Kana Biyik (Cam), 41 N'Dip Akem (Cam), 66. M'Boul (Cam), 68. Perea (Col), 72. Gabri Gomez (Col), 118. Onana (Cam). Brazilië - Argentinië 0-1 (0-0). 8t Caniggia 0-1. Scheidsrechter: Quinloi (Fra). Toeschouwers: 61.381. Rod kaart: 82. Ricardo Gomes (Bra, nee halen tegenstander). Gele kaart: 2 Monzon (Arg), 30. Giusti (Arg), 4 Rocha (Bra). 50. Mauro Galvao (Bn 82. Goycoechea (Arg). Italië Uruguay 2-0 (0-0). 65. SchilH ci 1-0, 82. Serena 2-0. Scheidsred ter: Courtney (Eng). Toeschouwen 73.300. Gele kaart: 15. Pintos (Un 26. Alvez (Uru), 34. Perdomo (Uraj 36. Berti (Ita), 61. Gutierrez (Uru). Ierland - Roemenië 0-0 n.v. lerlan wint na strafschoppen 5-4. Strë schoppenserie: Hagi 0-1, Sheedy H Lupu 1-2, Houghton 2-2, Rotariu 24, Townsend 3-3, Lupescu 3-4, Case* no 4-4, Timofte mist, O'Leary 'A Scheidsrechter: Wright (Bra). T* schouwers: 31.818. Gele kaart: 21 Aldridge (Ier), 95. McCarthy (Ier), 16 McGrath (Ier), 112. Hagl (Roe), 11 Lupu (Roe). FEITEN De feiten van de tweede ronde zijn: Aantal wedstrijden: 8 Aantal toeschouwers: 392.834 Gemiddelde aantal toeschouwen 49.104 Best bezochte wedstrijd: Bondsrepi bliek - Nederland 74.559. Slechtst bezochte wedstrijd: Tsjecho Slowakije - Costa Rica 28.000. Rode kaarten: Rijkaard (Ned), Völü (BrD). Ricardo Gomez (Bra). Gele kaarten: 37 Duel met meeste kaarten: Bondsrt publiek - Nederland 7 (2 rood, geel). Aantal doelpunten: 18. Duel met meeste doelpunt» Tsjechoslowakije - Costa Rica 4-1. Eerste treffer: 12. Skuhravy (Tsj). Topscorer toernooi: Skuhravy (Tsj) 5 Topscorer in één wedstrijd: Skuhrat PROGRAMMA Kwartfinales Zaterdag Florence 17.00 uur: Argentinië - Jo» goslavië. Rome 21.00 uur: Ierland - Italië. Zondag Milaan, 17.00 uur: Tsjechoslowakije Bondsrepubliek Napels, 21.00 uur: Cameroun - Enge land. KAARTEN Argentinië: Serrizuela (2), Batisü Burruchaga, Sensini, Caniggia, Mare dona, Monzon (2), Giusti, Goycoe chea. België: Gerets (2). Bondsrepubliek: Brehme (2), Be thold, Völler (rood en geel). MatthSu! Cameroun: Kana Biyik (2), Massif (2). Milla, N'Dip (2), M'Bouh (2), Oni na (2), N'Kono. Engeland: McMahon, Beardslej Gascoigne. Ierland: Morris, Aldridge, McGratt McCarthy. Italië: Ferrl, Baggio, Berti (2). J Joegoslavië: Stojkovic, Brnovic, Se badadzevlc, Pancev, Katanec, Vujo vic, Vulic. Tsjechoslowakije: Kubik (2). Chove nee, Skuhravy, Kadlec, Bilek, Mora* eik, Hasek, Stroika, Kocian. Geschorst voor komende wedstrijd: Monzon (Arg), Völler (BrD), Kana Bif ik, N'Dip, M'Bouh, Onana (allen Cam) Berti (Ita). TOPSCORERS 1. Skuhravy (Tsj) 5. 2. Michel (Spa) en Milla (Cam) 4. 4. Matthëus (BrD). Völler (BrD), Klif* mann (BrD). Schillaci (Ita) 3. 7. Bilek (Tsj), Lacatus (Roe). Bal* (Roe), Jozic (Joe), Pancev (Joe), Stor kovic (Joe), Careca (Bra), Müller (Brai Redin (Col) allen 2. 16. Brehme (BrD), Bein (BrD), Lift barski (BrD), Kubik (Tsj), Hasek (Tsjl Luhovy (Tsj), Baggio (Ita), Giannti (Ita), Serena (Ita), Omam Blylk (Cam Rincon (Col), Valderrama (Col), Callg url (VSt), Murray (VSt), Brolin (Zvrtl Ekström (Zwe), Strömberg (Zwe), Ffo res (CRI). Medford (CRI), Cayass (CRI), Gonzalez (CRI), Lineker (Entf Wright (Eng), Platt (Eng), Sheedy (W Quinn (Ier), Degryse (Bel), De W<J (Bel), Vervoort (Bel). Ceulemans (Ba Clijsters (Bel), Scifo (Bel), Kleft (Ne4 Gulllt (Ned), Ronald Koeman (N«fl Abdel-Ghanl (Egy), Caniggia (Argt Troglio (Arg), Burruchaga (Arg), Moft zon (Arg), Khaled Ismail Mubarö (VAE), Jumaa (VAE), McCall (Sd>) Johnston (Sch), Hwangbo (ZKo), Bert goechea (Uru), Fonseca (Uru), Protas- sov (Sov), Zlgmantovltsj (Sov), Zav» rov (Sov), Dobrovolski (Sov), Sus* (Joe), Prosinecki (Joe), Rodax (0os| Ogris (Oos), Gorriz (Spa), Salinas (Spa) allen 1. NIEUWLEUSEN Uiteinde lijk heeft het WK-voetbal voor Harrie Been (41) toch nog iets opgeleverd. De directeur van de KNVB is benoemd in het organisatiecomité voor het EK 1992 in Zweden. „Als eerste Nederlander, naar ik meen", zegt de Nieuwleusenaar. En met dank aan bondsvoorzitter Jo van Marle, penningmeester van de UEFA. Organisatorisch heet Been sterk te zijn. In Zwolle reorganiseerde hij het gemeentelijk apparaat met suc ces. Bij Oranje heeft hij ge merkt dat voetbal zijn ongrijp bare elementen heeft. „Rond om het Nederlands elftal blijkt niet alles beheersbaar te zijn", geeft hij toe. "Logistiek was al les in orde. Maar er blijven al tijd zaken over die niet in de hand te houden zijn. Daarbij speelt de media een belangrij ke rol. Meer wil ik er niet van zeggen'waarmee hij evenals Beenhakker de deur naar de schemerwereld, waarin de Oranje-selectie de laatste we ken heeft vertoefd, stijf op slot houdt. De directeur van een miljoen Nederlandse voetballers heeft zijn directe medewerkers in Italië bij thuiskomst twee baai- dagen gegeven. Om de kater te verwerken. „Niemand had uit schakeling verwacht. Daar was ook niet op gerekend", erkent Been, die op 1 maart 1989 in dienst van de KNVB trad. Anoniem Interviews geeft hij liever niet. Terwijl hij in Italië in hetzelf de hotel logeerde als de pers, kreeg alleen NRC/Handelsblad hem te spreken. Een welover wogen keus. „Het ging om miin eerste interview. Dan wil je liever geen brokken maken. Met Fred Racké, hoofd pr, heb ik een keuze gemaakt. NRC was in onze ogen betrouw baar". Even zuinig als hij met de me dia omspringt, beheert hij de KNVB-financiën. Wilden EK's en WK's in het verleden finan cieel nog weieens ontsporen, doordat officials niet al te nauwkeurig met de rekenin gen omsprongen, in Italië bleef de hand op de knip. Die hou ding heeft hem niet in alle ge ledingen van de KNVB popu lair gemaakt. „Dat moet aan maar", haalt Been de schou ders op. „Elke dag wilde ik een overzicht van de rekeningen. Ik heb mensen bij diners moeten weigeren. In het verle den schoven nog weieens vreemden aan, die niet tot onze organisatie behoorden. Hoe vervelend ook; daar heb ik een stokje voor gestoken. Uitgaven boven de 5000 gulden hadden mijn toestemming no dig. Op persconferenties werd een gelimiteerde hoeveelheid frisdrank aangeboden. Whis key of rum bleef in de kast. En iedereen had er best begrip voor". Ontspannen in zijn tuin met de KNVB-blazer uitwaai end aan de waslijn, gestoken in T-shirt, jeans en slippers pro beert hij enige afstand te ne men van de afgelopen weken, die zeer inspannend en teleur stellend waren. Piano „Ook voor ons was de neder laag tegen West-Duitsland een afknapper, 's Avonds laat in het hotel hebben we met enke le spelers en persmensen nog een drankje genomen. Ik zag een piano staan en heb wat ge speeld. Om wat sfeer te ma ken. Youp van 't Hek sprong plotseling op de piano. Hebben we samen een parodie op Wil- lie Alfredo gedaan. Roept u maar....Konden we, officials, spelers en pers, tenminste nog even om Van 't Hek lachen". Niettemin was de pers slecht te spreken over de medewerking van de KNVB. Persconferen ties werden rustig met twee uur vertraagd. Been: „Dat is een zaak van Beenhakker. Ik ga daarover tijdens een WK niet met hem in discussie. Mijn eerste zorg was dat hij rustig zijn werk kon doen en ik heb geprobeerd het hem daarbij zo femakkelijk mogelijk te ma- en". Nu de interim-bonds- coach met een illussie armer Oranje achter zich laat en te rugkeert naar Ajax, blijft de KNVB zonder bondscoach zit ten. En sinds het vertrek van Thijs Libregts ook zonder tech nisch directeur. Michels heeft al voorgesteld om assistent Nol de Ruiter door te schuiven en voor het EK opnieuw voor een interim coach te kiezen. Dat zou ruimte bieden voor een technisch directeur, die bij Been welkom zou zijn. „Het is practisch onmogelijk een vent te vinden, die ae combinatie van beide funkties aankan. Ik wil een man die leiding geeft aan het totale technische apparaat. Iemand met aantoonbare management kwaliteiten. Die heeft zich nog niet aangediend. Een scheiding van funkties heeft financiële consequenties. Moet je dus over meer middelen beschikken, die er nu niet zijn". Overvraagd Door de uitschakeling lijkt dat wat overvraagd. Op het wen- senlijstje van Been staat een personele versterking van het betaald voetbalapparaat op ni veau. „Ik ken geen organisatie waar de inzet van het perso neel zo groot is als bij de KNVB. Nergens worden meer gratis overuren gemaakt. Daaraan merk je dat de KNVB een organisatie in de groei is. Met zijn zwakheden. Op het gebied van post-registratie, personele- en juridische zaken moet nog veel verbeterd wor den. Terwijl die posten een or ganisatie juist de meeste infor matie verschaft". Ondanks de vroegtijdige uit schakeling en de problemen van en rond Oranje zegt Been dat organisatorisch geen wan klank is gehoord. Na het duel tegen de Ieren en de loting, waarbij Nederland derde in de poule werd moest er snel wor den gehandeld. „We hebben natuurlijk nooit met een twee de plaats gerekend. Vooraf hadden we met de Ieren en de Engelsen een deal gemaakt. Wij zouden een optie op een hotel in Bologna nemen, de Ie ren één in Milaan en de Engel sen in Genua. Egypte hadden we buiten beschouwing gela ten, wat een grote gok bleek. Je kunt ook niet in elke stad een optie, die 100.000 gulden per week kost, nemen. Na de loting moesten onze mensen als een speer naar Milaan om voorbereidingen te treffen. En naar Rome om kaartjes te re gelen. We hebben er 3000 los kunnen peuteren en op tijd bij de aanvragers kunnen bezor gen. Dat klinkt simpel, maar het was een heidens karwei". Het negatieve effect van de vroege uitschakeling zal vol gens Been in de toekomst blij ken. „Voor het EK verwachtte men een ledendaling tot 850.000. We zijn naar de mil joen geschoten". Dan werkt een spugende Rijkaard niet be paald als voorbeeld. Been zwijgt. „Die vraag moet je een ander maar stellen. Ik laat me niet uit wat er op het veld is febeurd. Maar het is duidelijk at het een slecht voorbeeld was". HENK WAGEMAN Britse supporters Belgische cel in BRUSSEL Elf jonge Britten, die een belangrijke rol gespeeld hebben bij het voetbaldrama in het Heizelstadion in Brussel in 1985, zijn dinsdag tot vier en vijf jaar cel veroordeeld. Het vonnis van het Hof van Beroep in Brussel is zwaar der dan de straf die een lagere rechtbank vorig jaar had opgelegd. Groot-Brittannië zal de veroordeelden aan België uitleve ren, opdat zij daar hun straf uitzitten. De Britten waren vorig jaar tot drie jaar ge vangenisstraf, waarvan anderhalf voor waardelijk, veroordeeld omdat de rech ter hen schuldig achtte aan de dood van 39 toeschouwers bij de finale voor de Eu ropa Cup voor landskampioenen in 1985 tussen het Britse Liverpool en het Itali aanse Juventus uit Turijn. Paus De Ierse voetballers zijn van daag, vier dagen voor de wedstrijd tegen Italië, op au diëntie gegaan bij de paus. Coach Charlton gaat niet mee. Hij is niet katholiek. De Ieren namen gisteren hun intrek in een hotel in Nemi, vlakbij Rome. De training voor vandaag is afgezegd. Operatie Bryan Robson wordt van daag geopereerd. De aan voerder van het Engelse elf tal ging zondag naar huis. In de openingswedstrijd tegen Ierland raakte hij gebles seerd aan een grote teen. Te gen Nederland speelde hij met pijnstillende injecties. Om de teen te ontzien belast te hij de andere voet te zwaar, waardoor hij een ont steking aan de achillespees opliep. Weinig belangstelling Vier iaar voor de eindronde van de WK voetbal in eigen land is de Verenigde Staten nog niet bevangen door de WK-koorts. Minder dan twee procent van de toeschouwers zagen alle drie de wedstrij den van het Amerikaanse nationale .elftal. Slechts 1,3 procent zag de wedstrijden van begin tot eind. Ongeveer 0,4 procent schakelde gaan deweg de wedstrijden over op het tv-station TNT, dat de wedstrijden rechtstreeks uit zond. Britse clubs kunnen Europees voetbal voorlopig vergeten voor Preud'homme, die met zijn voet redde. Robson bracht verse krachten in: Platt voor McMahon, Buil voor Barnes. Thys volgde met Claesen voor Degryse. Het bracht geen wijziging in het spelbeeld. Het duel werd meer en meer een slijtageslag, een bijzonder sportieve, met wei nig overtredingen (24) en een gele kaart voor Gascoigne, dat door de jonge Deense scheids rechter Mikkelsen (30) goed werd aangevoeld. In de verlenging leken beide ploegen de nul te willen hand haven. Alle risico's werden uitgebannen. Versavel, net voordat hij ingeruild werd voor Ver voort, schoot voor langs, Buil volgde dat voor beeld aan de andere kant. Juist op het moment dat beide ploegen zich verzoenden met de strafschoppen, viel de be slissing. Uit een 'dood' moment. Gerets beging eeïi overtreding, de vijftiende van de Belgen in 120 minuten. Gascoigne vond Platt, de ontdekking van het jaar in Engeland. De 15.000 Belgen in het Renato Dall'Ara stadion vielen stil, de uitscha keling was ontgoochelend. Het Engelse thuisfront heeft het gedrag van de criminele minderheid onder de Britse voetbalsupporters scherp ver oordeeld. De naam van het Engelse voetbal was voor de zo veelste keer door het slijk gehaald. Volgens Colin Moyni han, de Britse minister van sport, was onvoldoende reke ning gehouden met de belangen van de „normale" voetbal supporters. „Ik kan niets anders dan het afschuwelijk egoïs tisch gedrag van de criminele minderheid van de zoge naamde Engelse aanhangers veroordelen", zei Moynihan gisteren in Bologna. „De ongeregeldheden van maandag avond hebben eens te meer bewezen dat noch de Italiaanse noch de Britse justitie vandalistisch gedrag kunnen tolere ren". In een interview verklaarde Moynihan dat er aanwij zingen waren die erop wezen dat de Britten waren gepro voceerd, maar dat was volgens hem geen reden om met de Italianen op de vuist te gaan. Moynihan: „De toekomst van het Engelse clubvoetbal hangt voor een belangrijk deel af van het gedrag van de supporters tijdens deze eindronde van het WK voetbal. Als je dat weet staat je bij provocaties niets anders te doen dan weg te lopen". David Platt (licht shirt) volgt de bal die buiten het bereik van de Belgische doelman Michel Preud'homme zal blijven. in de hitte van Verona, waar het stadion voor slechts de helft was gevuld. De ploeg had kansen, maar geen aanvallers. Salinas, de slungel wiens spe cialiteit normaal gesproken het missen van kansen is, was de enige Spaanse spits die dit toernooi scoorde. Hij deed dat dinsdagavond, op het moment dat Joegoslavië leidde met 1-0. De verdiende gelijkmaker werd ingeleid door Martin Vazquez, meer nog dan Michel de centrale man in de formatie van Sua rez. Butragueno had op dat moment het veld al verlaten. Suarez duidde de wissel aan, kort voordat Stojkovic Spanje op achterstand zette. De Spaanse trainer mocht zijn aangekondigde verandering niet herroepen, hoewel Butra gueno nog buiten de lijnen stond. De trainer wond zich daarover zo op, dat hij door scheidsrechter Schmidhuber naar de tribune werd ge stuurd. Butragueno kende het toer nooi dezelfde problemen als Van Basten en Vialli. De een zame spits, wachten op het kansje, zoeken naar de juiste vorm. „El Butre" schoot ook te kort. Zijn internationale repu tatie blijft gebaseerd op vier doelpunten in één WK-duel. Vier jaar geleden, in Mexico, tegen Denemarken. In de na tionale ploeg mist hij Hugo Sanchez, met wie hij in de aanval bij Real Madrid een twee-eenheid vormt. De Mexi caan zat gisteren op de tribu ne. In de VIP-loge werd hij ondermeer vergezeld door de Amerikaanse hordenloper Ro ger Kingdom, blijkbaar ook geinteresseerd in voetbal. De treffer van Salinas, twee jaar geleden door Cruijff naar Barcelona gehaald, redde voor Spanje de verlenging. Meer niet. Een perfecte vrije trap van Stojkovic besliste de wed strijd. Een grote groep Engelse supporters wordt bij het politiebureau van Rimini vastgehouden voordat zij op het vliegtuig naar Enge land wordt gezet. FOTO: epa GENUA De voorzitter van de UEFA, de Zweed Lennart Johansson, heeft geschokt gereageerd op de misdragingen van Britse fans in de Italiaanse stad Rimini, en gezegd dat de kansen voor Britse clubs om weer te mogen deelnemen aan de Europa Cuptoernooien er niet beter op zijn gewor den. „Dit draait de klok weer terug", aldus de voorzitter van de Europese voetbalbond. „Ik denk niet dat we haast moeten maken met de terugkeer van de Engelse clubs in de Europa", aldus Johansson. Volgens de Italiaanse autoritei ten zijn maandagnacht 246 Britse voetbalvandalen gearres teerd, nadat zij in Rimini twee uur lang hadden huisgehou den met het stukgooien van winkelruiten en het vernielen van auto's. Bij gevechten met Italianen raakten twintig mensen gewond. De 246 Engelsen werden door de Italiaan se politie per vliegtuig naar huis gestuurd. Tot de uitsluiting werd in 1985 besloten na de rellen in het Brusselse Heizel stadion, voorafgaande aan de Europacup I finale tussen Li verpool en Juventus. Die rellen leidden tot de dood van 39, overwegend Italiaanse, supporters. Britse fans werden daar voor verantwoordelijk gesteld omdat zij een vak met Itali aanse supporters waren binnengedrongen.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 8