Salvatore Schillaci kind en held van een heel volk Frank Rijkaard betreurt schaden belangen Oranje Zuur voor Ceulemans Skuhravy naar Genua Leidse Courant: voor meer dan nieuws alleen. Een krant voor u! CeidacSowumt WOENSDAG 27 JUNI 1990 PAGINA 7 Door Herman Kuiphof Als voetballiefhebber zwalk je in dit WK door diepe dalen, maar dan plotseling voel je je even op de top van een flinke berg. Gistermiddag zat ik hoofschuddend te kijken naar het futloze veldspel en duizend korte meestal onzuivere combinaties, op het smetteloze gras gelegd door de voetballers van Spanje en Joegoslavië. Het is dat ene Stojkovic twee schitterende goals tot stand bracht, anders was het een verloren achternamiddag geweest. Vol verwijten naar die dure voetballers, die zo weinig lieten zien van hun werkelijk vakmanschap - Butragueno liep er bij of het hele evenement hem geen zier kon schelen en hij droeg nog wel de aanvoerdersband - maar toen werd het avond en betrokken we de wacht bij Engeland - België en dat werd een puur positief duel, dat mij met veel mindere wedstrijden verzoende. De Belgen liggen er uit en dat is zuur. Zuur voor Scifo, die zeer goed speelde. Zuur voor Ceulemans die zijn 33 jaren bij een temperatuur van 35 graden vergat en als een jonge hond over het veld ging. Had hij niet tegen de paal geknalt in die fascinerende openingsfase toen de Britten overspeeld dreigden te raken, vermoedelijk zouden de Belgen nu in de kwartfinales zitten. Het was een volkomen open gevecht tussen elftallen die hun defensies niet verwaarloosden maar gelukkig eindelijk eens uitgingen van de beste doelstelling die in voetbal te vinden is: proberen te scoren. Ik kan niet verklaren hoe die zuiderburen van ons plotsklaps in zo'n daverende vorm zijn gekomen. Ook bij hen waren er voordat de eindronde begon problemen. Ceulemans, die altijd blijmoedige Vlaming, zag zich een paar keer naar de dug-out verwezen en kon dat maar moeilijk accepteren. Maar toen het toernooi eenmaal liep, zetten de Belgen met hun frisse royale aanvalsopzetten alles sores opzij, inclusief Ceulemans. Hij kreeg toch zijn kans weer en greep die met beide handen aan terwijl Scifo uitgroeide tot een van de beste voetballers van het hele toernooi wat trouwens ook voor de 36-jarige Eric Gerets gold. Het was een strijd, die helaas ook een verliezer moest kennen. Geen van deze ploegen verdiende dat. Ook de Engelsen niet, die schitterend terug kwamen al was het typerend dat hun beste technicus, John Barnes, gewisseld moest worden wegens gebrek aan succes. Ook de Britten gooiden zich met zoveel overgave en offensieve ideeen in de strijd, dat de match 120 minuten uitermate boeiend bleef. Aan het eind was er omstreeks 20 minuten meer zuivere speeltijd geconstateerd dan in verreweg de meeste andere wedstrijden. Mag ik u daar nog eens nadrukkelijk op wijzen? 20 minuten langer voetbal dan bij al die duels die voor vijfzesde op het middenveld werden gestreden. 20 minuten langer zuiver voetbal met weinig mensen die te krimpen lagen van pijn of deden alsof. Bijna geen gele kaarten en helemaal geen rode. Het eerste geel kwam trouwens pas na 88 minuten. Misschien overdrijf ik mijn waardering een klein beetje. Uiteraard ging er ook het een en ander mis. Maar het was geen Iers voetbal met louter lange wilde halen. Er zat systeem in, maar dan offensief gericht. En dan voetbal, ondanks de grote belangen waar altijd zo mee wordt geschermd bij wijze van excuus als matches het aankijken niet waard zijn - dan kan voetbal nog heel mooi zijn. Het is intussen zeer sneu voor de Belgen. Zij liggen er uit, maar met ere. Joao Havelange moet tijdens zijn nu al weken durende rondreis door Italia '90 ROME Als de mening van de doorsnee Italiaan als maatstaf mag worden aangenomen dan dient er onverwijld ergens in het land een standbeeld te worden opgericht. In het al cultuurrijke Italië moet dit gedenkteken dan de nieuwste held van het overigens al gauw over zijn toeren rakende volk vormgeven: Salvatore Schillaci. Je kon gisteren geen krant op het Apenijnse schiereiland op slaan of de naam van de nieuwste koningsschutter van de squadra azzurra sprong je tegemoet, meestal vergezeld van een grote foto. Daarop doorgaans niet zijn knappe treffer, waardoor de ban te gen Uruguay maandagavond werd gebroken, maar wel de kluwen van spelers die Schil laci bedolf na zijn treffer. „Het liefst had ik me tussen het publiek geworpen", ver telde Salavatore Schillaci over het moment nadat hij Italië tegen Uruguay op 1-0 had ge zet. Had ik bij de mensen wil len zijn die er ook zo veel vreugde over beleefden dat die treffer was gevallen". Het is een typerende uit spraak van Salvatore Schilla ci, geboren Siciliaan en uit de sloppenwijken van Palermo afkomstig. Een eenvoudige volksjongen, die pas vorig jaar verhuisde naar het rijke noor den waar men doorgaans met een scheef oog aankijkt tegen de eilandbewoners. Die blik op Schillaci veranderde al heel snel toen hij zich bij Ju- ventus ontpopte tot goaltjes- dief, een aanvaller die deed wat bij voorbeeld de dure aankoop Ian Rush voor hem Door onze verslaggever in Italië niet was gelukt. Het leverde hem waardering, achting en een fors salaris in Turijn op en een plaats in de nationale ploeg, de droom van iedere Italiaanse voetballer, maar ze ker die van een voormalig krottenwijkkind. Arme milieu Salvatore Schillaci mag het arme milieu dan materieel be zien zijn ontgroeid, in andgre opzichten is hij nog steeds één met zijn achtergrond. Hij oogt al als een simpele volksjon gen, zeker met zijn ongescho ren kaken. Maar ook voor het overige is hij nog weinig ver anderd. Hij gedraagt zich zelfs enigszins schuw als de aan dacht van de internationale voetbalwereld op hem is ge richt en omringd door horden fotografen en verslaggevers maakt hij de indruk het liefst nog incognito door de straten van Palermo te dwalen. Hij bedient zich van eenvoudig taalgebruik, maar dat maakt hem des te sympathieker. „Mijn zoon Mattia heeft me geluk gebracht", schaamt Sal vatore Schillaci zich niet on bevangen te verklaren. Kort geleden kreeg Schillaci (25) zijn eerste kind en hij ontving in het Italiaanse trainings kamp permissie zijn bevallen de vrouw te bezoeken. De ge boorte van zijn zoon verschaf te Schillaci niet alleen per soonlijk levensgeluk, maar leek hem tevens vleugels te geven als voetballer. Genieten Salvatore Schillaci zelf maakt daar verder weinig woorden aan vuil. Hij maakt wel de in druk overal op dit moment van te genieten en dat is be grijpelijk in het land waar voetbal belangrijk is voor het levensgeluk, een overwinning van de squadra azzurra van levensbelang en het scoren van doelpunten voor die equi pe bijna een levensmissie. „Ik draag de drie doelpunten, die ik tot dusver heb gemaakt op aan de mensen bij Juventus, die me het vertrouwen heben gegeven", verklaart Schillaci met een bijna ontwapenende eerlijkheid. „Zij hebben me de gelegenheid gegeven me uit te drukken zoals ik wil en te ontwikkelen tot wat ik nu ben. In de wedstrijd tegen Uruguay heb ik de vruchten geplukt van datgene dat an deren voor me hadden ge zaaid". Het is de typerende eenvoud van een voormalige volksjon gen, die voetbalminnend Ita lië op dit moment ontroert en met de wedstrijd meer in de ban van de Mondiale brengt. Ook vooraanstaande Italiaan se officials laten zich - begrij pelijk - lyrisch uit over ae verrichtingen van de (ex-) Si ciliaan. „De goal van Schillaci tegen Uruguay mag een voor beeld zijn voor iedereen", verklaarde voorzitter Matta- rese van de nationale voetbal bond. „Schillaci is nu een ri vier vol water". Bondscoach Vicini, die Schillaci in het eerste WK-duel tegen Oosten rijk liet invallen voor Napoli- taan Andrea Carnevale en de Salvatore Schillaci (links) juicht na alweer een doelpunt. Ploeggenoot Bergomi is voor de gebruikelijke felicitaties on derweg. FOTO: EPA winnende treffer zag scoren, is al even vol lof. „Dank zij de schitterende treffer van Schil laci zijn we weer een grote stap dichter bij onze droom gekomen: de wereldtitel". Bijna gelaten Salvatore Schillaci laat alle lof bijna gelaten over zich heen komen. „Deze goal, die ik overigens net zo mooi vond als de twee eerdere, beleefde ik op een heel bijzondere ma nier. Ik moest later denken aan de goal van Tardelli in Madrid in 1982 (waardoor Ita lië de wereldtitel greep; red.). Ik ben blij na elk doelpunt dat ik maak, maar na deze treffer heb ik me op de grond geworpen, uit pure opluchting en vreugde. Maar het liefst was ik tussen de mensen op de tribune gaan liggen om met hen de blijdschap te de len". Woorden van een inmiddels door miljoenen aanbeden voetballer, die er bij de tifosi natuurlijk ingaan als gods woorden bij een ouderling. Schillaci kan nu helemaal niet meer stuk bij zijn fans, die hij immers betrekt bij zijn eigen succes. „Ik heb geleefd voor het voetbal", gaat Schil laci verder. „Het is alles voor me. Toen ik bij de nationale ploeg werd gehaald, had ik slechts een wens: me er thuis voelen en geen problemen veroorzaken". Hoewel Salvatore Schillaci dus pas als remplacant aan het toernooi begon, maar ver der steeds in de basis stond, voelde hij zich vanaf het be gin van het toernooi heel sterk. „Ik wist dat ik niet kon mislukken. Maar ik ben er ook zeer mee bezig geweest, en nog, dat ik me niet ner veus moet laten maken. Ik vind overigens dat het voetbal er niet voor is uitgevonden om mensen groter te maken dan ze zijn, maar het is wel fijn de vreugde er van te kun nen beleven. Daarom voel ik niets voor vergelijkingen met Paolo Rossi (de topscorer van 1982; red.). Pablito is Pablito en ik ben Schillaci". En wie Salvatore, „Toto" voor de tifosi, Schillaci is, weet in middels de hele (voetbalwe reld. Hoge waardering Nederland- Duitsland HILVERSUM De voetbal- wedstrijd Nederland-Duitsland heeft zondagavond van de tele visiekijkers een hoge waarde ring gekregen. De eerste helft was volgens televisiekijkend Nederland 7,7 punt waard, de hoogste waardering tot nu toe van televisieverslagen van het WK voetbal, zo heeft de afde- kijk- en luisteronderzoek van de NOS gisteren meege deeld. De tweede helft kreeg het cijfer 7. In totaal zagen 8,5 miljoen mensen (64 procent van de bevolking) de wedstrijd geheel of gedeeltelijk. Van hen zaten er 7 miljoen thuis aan de buis gekluisterd, 1,1 miljoen keek bij anderen thuis en 400.000 mensen keken elders, veelal in het café. Transfer Ion Sabau naar Feyenooord op losse schroeven BUKAREST De uittocht van de Roemeense internatio- naar het buitenland na af- van de wereldtitelstrijd voetbal is gisteren op losse schroeven komen te staan. Door een mededeling van het Roemeense ministerie is ook de transfer van de 22-jarige middenvelder Ion Sabau naar Feyenoord onzeker geworden. Een woordvoerder van het mi nisterie van sportzaken liet weten dat nog steeds de regel geldt dat spelers pas het land uitmogen als ze 28-jaar of ou der zijn of meer dan veertig interlandwedstrijden achter hun naam hebben. Die regel wordt slechts voor twee spe- lers opgeheven. Voor midden veldregisseur Gheorge Hag-' (25 jaar), die een contract heef getekend bij Real Madrid, en voor topschutter Marius Laca- tus (26), die na de wereldtitel strijd naar Florence vertrekt. MILAAN Twee dagen na de dubbele rode kaart tijdens de WK-wedstrijd Nederland-West-Duits- land in Milaan houdt de affaire iedere betrokkene bij de Mondiale nog steeds bezig. Alle mogelijk cory feeën doen hun zegje over het incident, dat het Oranjeteam waarschijnlijk (en naar de mening van bondscoach Leo Beenhak ker zeker) een plaats in de kwartfinales heeft gekost. President Berlusconi en trai ner Sacchi van AC Milan, de club van Frank Rijkaard, toonden zich onthutst door het gedrag van een van hun drie Nederlanders, die de uitslui ting verdiende door tegenstan der Rudi Völler driemaal in het gezicht te spuwen. Frank Rijkaard zelf is kort maar veelzeggend in zijn com mentaar. „Ik heb Völler in de gang op weg naar de kleedka mer mijn excuses aangeboden en hem een hand gegeven. Het was een stomme fout en ik heb er onze kansen mee verruï- neerd. Het spijt me voor mijn ploeggenoten, maar niet voor Völler". Welke laatste opmer king Rijkaard overigens niet wenste toe te lichten, maar die betrekking kan hebben op een eerdere botsing tussen beiden in de Italiaanse competitie bij een wedstrijd tussen AS Roma en AC Milan. Derde rood De veelbesproken en grote konsekwenties hebbende rode kaart voor Frank Rijkaard in het beladen duel met de West duitsers was al de derde uit sluiting van de Nederlander in vier maanden tijd. Eerder (22 Scheidsrechter Loustau laat Frank Rijkaard de veelbesproken rode kaart zien. april in Verona) werd hij, al stig hebben beledigd en hem door een nederlaag de landsti- ook wegens spuwen, na het met een lichaamsdeel van een tel aan Napoli verspeelde, plegen van een overtreding hond hebben vergeleken, werd ook Van Basten overi- van het veld gestuurd door waarna de voetballer ook nog gens uit het veld gestuurd, scheidsrechter Lo Bello en op eens demonstratief op de 28 febrüari in Turijn door d'E- grond zou hebben gespuugd. Onbegrijpelijk lia. Rijkaard zou Lo Bello ern- In Verona, waar AC Milan Trainer Sacchi van AC Milan sprak van een onbegrijpelijke wandaad van Rijkaard. „Dit soort dingen deed hij nooit. Het hoort niet bij de stijl van hem, AC Milan en het Neder landse voetbal. Frank is een nette jongen en hij zal dit nooit meer doen". Berlusconi, de ei genaar van AC Milan, toonde zich boos over het vergrijp van Rijkaard, die normaal gespro ken een van zijn favoriete spe lers is. Ted Troost, de vertrouweling van een aantal spelers van het Nederlands elftal en AC Mi lan, trachtte het voorval van zondagavond te verklaren door te wijzen op de stress-si tuatie van de voetballers. „Het was een erg zwaar seizoen voor deze spelers. Ze moesten 72 wedstrijden spelen en dan kan er een situatie ontstaan, waarin sprake is van een over dosis stress. Maar ik denk dat een vakantie veel kan goed doen". Beste vriend Stanley Menzo, de reserve doelman van Oranje en doel- verdediger van Ajax, is een van de beste vrienden van Frank Rijkaard. „Hij was to taal verslagen zondagavond", vertelde Menzo, ,,'s Nachts om twee uur liep hij nog door de hal van het hotel te dwalen. Helemaal kapot". Ruud Gullit had zich gisteren nog niet geroepen gevoeld om met Frank Rijkaard een ge sprek over het treurige voor val van zondagavond te heb ben. „Dat heb ik nog niet wil len doen", sprak Rijkaards ploeggenoot en tevens voerder van het Nederlands elftal. „Er zijn momenten dat ie iemand na zo'n gebeurtenis beter met rust kunt laten". Technici van de Italiaanse te levisie hebben overigens ver klaard dat de beelden van het incident tussen Rijkaard en Völler aantonen dat de rode kaart voor de Westduitser ten onrechte door scheidsrechter Juan Loustau uit Argentinië werd uitgedeeld. FRANK WERKMAN altijd zijn genezen van zijn commerciële oprisping van een tijdje geleden. De Braziliaan, al sinds mensenheugenis voorzitter van de FIFA en kort voor het toernooi om de wereldtitel begon opnieuw voor een ambstermijn herkozen, lanceerde immers een uiterst lucratief proefballonnetje. Hij stelde voor om voetbalwedstrijden op te delen in een aantal perioden en de pauzes te benutten voor het uitzenden van reclame- boodsch appen Havelange heeft er nooit een officieel voorstel van gemaakt, zo slim is de Zuidamerikaan natuurlijk wel. Nadat zijn hersenspinsel allerwegen kritiek had opgeroepen, meldde hij monter dat het zo maar een losse gedachte was geweest, ongetwijfeld geboren onder een goed glas, ergens aan de bar van een vijfsterren hotel op een mondaine plaats. Havelange heeft de voorbije dagen ook de nodige tijd doorgebracht in het noorden van Italië. Daar bestaat de mogelijkheid om de televisie uitzendingen vanuit Monte Carlo op te vangen. De zenders van prins Rainier in het vorstendom, waar men niet op het achterhoofd is gevallen voor wat betreft geld verdienen, staan bol van ae reclame. Hetgeen ook blijkt bij het doorstralen van de voetbalbeelden van het WK in Italië. Snelle volgelingen van de prins planten echter buitengewoon slechte commercials van vijf seconden tussen de live voetbalplaatjes door; het zijn onderdelen van bestaande spots, waarvan men het kennelijk te duur vond om er een aparte versie van te maken. Buitengewoon hinderlijk derhalve. Zo zit je nog te genieten van een briljante actie van Dragan Stojkovic of er verschijnt een boodschapfilmpje, waar kop noch staart aan zit. Weliswaar wordt aan het begin en eind van een uitzending de complete spot getoond, maar slecht blijft het. Joao Havelange moet ze ook hebben bekeken, desnoods op de video onder de vijf sterren, om te zien of hij nog goed in beeld was. Hij zal blij zijn dat hij er geen officiële zaak van heeft gemaakt. Hoewel, als je ziet dat van een wedstrijd van negentig minuten er doorgaans ruim de helft echt wordt gespeeld en je bent getuige van de taf reien bij de vrije schoppen, dan zit er in een voetbalwedstrijd wel enige speelruimte voor aardige dingen. Maar geen reclame. Asjeblieft niet. FRANK WERKMAN GENUA Tomas Skuh ravy, momenteel topsco rer in het toernooi om de wereldtitel met vijf tref fers, heeft een contract voor drie jaar onderte kend bij de Italiaanse club Genua. De 24-jarige spits, 1,92 meter groot, kwam uit voor Sparta Praag. De Tsjechoslowaak scoorde in de achtste finales drie keer in het met 4-1 gewonnen duel te gen Costa Rica. Eerder maakte hij twee doelpunten tegen de Verenigde Staten. Op 1 juli speelt hij met zijn land in de kwartfinales tegen de Bonds republiek. Ook Manchester United, Ca- gliari en Borussia Dortmund hadden interesse in Skuhravy. Volgens het Italiaanse persbu reau ANSA moet Genua ruim 4,5 miljoen gulden overmaken aan Sparta Praag. Bovendien ontvangt de Tsjechoslowaakse bond bijna een miljoen gulden. Skuhravy houdt aan de trans fer ongeveer 9,5 ton over.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 7