Vlogelijk uitstel partijcongres Sovjetunie )e Klerk gaat tiet in op eisen xtreem-rechts Zon prijs komt zelfs in de mooiste dromen niet voor. QeidwQowuvnt Jeltsin heeft Gorbatsjov niet meer nodig Nederlanders geven niet veel geld voor slachtoffers in Iran T JITENLAND WOENSDAG 27 JUNI 1990 PAGINA 5 nti-drugsdag in China ivierd met executies ^KING De Internationale Anti-drugsdag juni) is niet onopgemerkt aan China voor egaan. Terwijl in Peking een wetenschap- jk forum werd gehouden, zijn op een mas- n ijeenkomst in het Zuidchinese Kunming rtien drugshandelaren geëxecuteerd. „Als rbeeld", heette het vandaag in het Volks- nt blad. in afschrikking worden foto's van de terecht- telden gepubliceerd met het onderschrift: kregen wat ze verdienden": een nekschot. ;r dan 40.000 inwoners waren naar het sta- i van Kunming opgetrommeld om het rlezen van de doodvonnissen bij te wonen, afloop verbrandden politieagenten kisten tir320 kilo heroïne en 480 kilo opium, de gsvangst van de afgelopen jaren. Westduitsers azen op DDR-spion Wolf OOST-BERLIJN Markus 'Mi- scha' Wolf (67), de legendarische Oostduitse meesterspion uit het tijdperk van de Koude Oorlog, is bang voor de wraak van zijn voormalige tegenspelers in het Westen. De geheime diensten van de Bondsrepubliek wachten in spanning op het moment dat zij de even gehate als bewonder de spionagechef van de DDR ein delijk kunnen verhoren. Procu reur-generaal Alexander von Stahl: „Ik heb er bezwaar tegen dat ernstige misdadigers als luite nant-generaal Wolf straks in een verenigd Duitsland ongestraft blijven". Servië dwingt Kosovo verder in het gareel BELGRADO Het parlement van de Joegoslavische republiek Servië zal op 1 en 2 juli onder de bevolking een refe rendum houden over een nieuwe grond wet, die een sterk nationalistische inslag heeft. Ze voorziet in beperking van de autonomie van de door Albanezen be woonde provincie Kosovo en, indien de Joegoslavische federatie uiteen valt, in uitbreiding over de republieksgrenzeh heen. Gisteren keurde het Servische parlement een wet goed die de zeggen schap van de lokale overheden in Koso vo opschort. In maart vorig jaar werd Kosovo, waar 90 procent van de bevol king Albanees is, al goeddeels onder Servisch gezag geplaatst waarna hevige rellen uitbraken in de provincie. Verbod op olieboringen voor Amerikaanse kust WASHINGTON Uit een oogpunt van milieubescherming heeft de Amerikaanse president George Bush gisteren in Was hington een voorlopig verbod uitgevaar digd op olie- en gasboringen voor de kust van Florida, Californië, Oregon en bij het natuurpark Everglades. Bush wil eerst na dere studieën laten verrichten naar de schadelijke effecten van dergelijke borin gen op de omgeving. Voor de kust van Ca lifornië, waar talloze zeeleeuwen en wal vissen leven, kan op z'n vroegst in 1996 naar eventueel aanwezige olie- en gasvoor raden worden gezocht. Bij de kust van Flo rida, met z'n uitgebreide koraalriffen, is dat pas in het jaar 2000 mogelijk. Shamir: Sovjet-joden die willen kunnen naar bezet gebied JERUZALEM Premier Yitzhak Shamir heeft gisteren verklaard dat de vestigingspolitiek van Israël de joodse immigranten uit de Sovjetunie niet verhindert zich in de bezette gebieden te ves tigen. De verklaring van Shamir komt twee dagen na speculaties dat Israël vanwege de buitenlandse kritiek de vestiging van Sovjet-joden in de bezette gebieden wilde verhinderen. Shamir: „Natuurlijk zal niemand door ons naar bepaalde gebieden en plaatsen gestuurd worden. Maar iedereen in een democratisch land heeft het recht om zich te ves tigen waar hij maar wil". OSKOU Er zijn ster aanwijzingen dat het partijcongres van de mmunistische Partij de Sovjetunie (CPSU), aanstaande maandag Moskou moet beginnen, na de zomer wordt uit- iteld. Centraal Comité van de nmunistische Partij komt lag in Moskou bijeen, irnemers wijzen erop dat mogelijk zal beslissen of partijcongres zal worden esteld. Het Centraal Comi- s bijeen geroepen op een ment dat sommige commu- ische leiders oproepen tot tel. Partij-ideoloog Vadim lvedjev had hier reeds op inspeeld, en gisteren zei de E sident van de Russische i jubliek, Boris Jeltsin, op persconferentie hetzelfde, tsin noemde de hele gang zaken bij de recente op- ïting van de Russische nmunistische Partij (RCP) 'erhaast en ondoordacht" voorzag een ongewenst gro- nvloed van de RCP op het staande Partijcongres van CPSU. De RCP heeft, tot ;njer verrassing, een voorna- n lijk conservatieve signa- r, en haar pasgekozen lei- Polozkov is tegenstander radicale vernieuwingen nen de partij. ,e >r de hervormingsgezinde tsin, die lid is van het voor- trevende Democratisch tform binnen de CPSU, re- om zelfs te zinspelen op mogelijk uittreden uit de 5U, waarin de nationaal- isische communisten een procent meerderheid pben. Stel van het CPSU-Congres een behoorlijke nederlaag >r partijleider Gorbatsjov ekenen, die immers al twee t de datum juist heeft ver- - egd: van februari 1991 via ober 1990 naar juli van dit Een snellere hervorming L i de CPSU stond Gorbatsjov xrbij voor ogen. i van net 28e tijcongres. FOTO: EPA (Van onze correspondent Alexander Milnninghoff) MOSKOU Sovjetpresi dent Michail Gorbatsjov heeft meer problemen dan een mens kan dragen. En dus vindt ook zijn be kendste tegenstander, Bo ris Jeltsin, dat de presi dent zijn twintigurige werkdag moet ombouwen naar een normaler ritme. En dat kan heel eenvou dig, vindt Jeltsin: Gor batsjov moet zijn leider schap van de CPSU opge ven. „Hij heeft te weinig aandacht aan de Partij kunnen schen ken, en de Partij heeft daar van schade ondervonden", zei Jeltsin gisteren op zijn tweede persconferentie als president van de Russische Republiek (RSFSR) in Moskou. Jeltsins mening wordt door tallozen binnen de partij gedeeld, maar niet door Gorbatsjov zelf: deze heeft aangekondigd dat hij het partijleiderschap blijft ambië ren. Men kan de veelgeplaagde lei der begrijpen: het gaat steeds slechter met het land, er is be hoefte aan organisatie, en de enige club, naast het leger, die deze kan bieden, is de CPSU, die in alle facetten van de Sovjetmaatschappij haar voel horens heeft, in principe strak-getrapt is georganiseerd en, zo zij zich zou kunnen re organiseren tot een vertrou wenwekkende leidinggevende progressieve kracht, inderdaad zeer goed in staat zou kunnen zijn het perestrojka-proces verder bij te sturen. Helaas is het aanzien van de communisten tot een rampza lig dieptepunt gedaald: nog geen twintig procent van de bevolking gelooft dat de 18 miljoen kameraden het beste met de natie voorhebben. En de dreiging van een rampzalig schisma binnen de CPSU is in middels levensgroot: de radi cale hervormers hebben al aangekondigd zich te zullen afscheiden, en al is hun aantal slechts een bescheiden twee procent, zij hebben de zaak wel in beweging gebracht; en met de profilering van het be houdende blok van de RCP- communisten lijkt een ver splintering van de tot voor kort almachtige CPSU zeer reëel. Vandaar de plotselinge roep om adempauze tot het na jaar, al zal het in principe waarschijnlijk niet veel hel pen. Verzelfstandiging Boris Jeltsin herhaalde giste ren zijn verstrekkende plan nen ten aanzien van een ver zelfstandiging van zijn Russi sche Republiek RSFSR (de hele USSR minus de Oekraï ne, Wit-Rusland, de Baltische, de Kaukasische en de Aziati sche randgewesten, maar in clusief Siberië). De zeventig miljard roebel die de RSFSR thans jaarlijks aan het centrale gezag in Moskou geeft, in naam van de wormstekige USSR-idee, gaat hij bekorten tot ongeveer twintig miljard. Het centrale gezag - dus Gor batsjov en zijn peretrojka- team, dat op zijn beurt ook weer een strijd op leven en dood voert met de Moskouse bureaucratie van bijna tachtig ministeries, waarvan Jeltsin er zeker zestig overbodig acht - noemt hij „een bureaucrati sche kliek", die hij verder niet financieel wil ondersteunen. De RSFSR, het oude Rusland, gaat zich op eigen benen op richten, zal zelfstandig contac ten met de overige Sovjetrepu blieken aangaan, maar ook met het buitenland, en dat na drukkelijk tot eigen welzijn. Kortom: Jeltsin heeft Gorbats jov als overkoepelende USSR- president niet meer nodig. Hij heeft al de oprichting van een eigen nationaal-Russische bui tenlandse handelsbank aange kondigd, en zelfs een verwer ping van de nietswaardige roe bel als Sovjetmunteenheid acht hij niet uitgesloten: de convertibiliteit van de roebel, meedingen op de wereld markt, vindt hij een noodzake lijk uitgangspunt. En als de USSR met zijn vermolmde marxistische economische sy steem dat niet kan bereiken, zal de oude Russische groot macht herrijzen, om dat ten langen leste ten eigen bate wel te doen. Geen rol meer In dit soort overwegingen speelt de CPSU eigenlijk al geen rol van betekenis meer. Vrijwel niemand gelooft nog in de actuele slagkracht van een filosofie die ontstond toen er in het kapitalistische Wes ten nog wel degelijk arbeiders (en hun kinderen) werden uit gebuit. Dank zij de glasnost weet men nu, dat de sociale gelijkberechtiging van de ar beidersklasse in het Westen al veel verder is voortgeschreden dan in dit beklagenswaardige land, waar in naam van de idee een elitaire klasse is ont staan met schandelijke privile ges, die bij ons in Nederland nooit zouden kunnen bestaan: de vrije toegang tot normale voedingsmiddelen en normale medicamenten voor een paar honderdduizend mensen bij voorbeeld. Jeltsin, hoewel afkomstig uit die bevoorrechte klasse, heeft zich daar steeds tegenstander van getoond. En al is hij voor alsnog niet succesvol in het verwijderen van dit ongerief (de meterslange zwarte limou sines razen nog steeds door het verkeer, niet zelden in squash- tenue gehulde kinderen van de bonzen vervoerend), men blijft in hem geloven als de man die uiteindelijk een soort van rechtvaardigheid binnen Rusland kan herscheppen. Binnen Rusland, met nadruk, de door Stalin zo onderdrukte RSFSR: juist daarin ligt de kracht van deze tanker uit de Oeral. De Russische gigant, de eeuwig tobbende moezjik met zijn stompzinnige Russische rotproblemen, in een centraal geleide federatie, die behekst was door de falende marxisti sche idee, is nu ontwaakt, zo lijkt het althans, door toedoen van deze Jeltsin. Meer rekening Gorbatsjov, als vertegenwoor diger van het alombeschimpte Sovjetgezag, zal met de dag meer rekening met Jeltsin moeten houden. Gorbatsjovs grootste en meest onloochen bare verdiensten liggen op buitenlands terein, waar Jelt sin nauwelijks heeft kunnen scoren. Maar naar de eigen be volking toe spreekt de Sovjet president veel minder overtui gende taal. En juist daar grijpt Jeltsin zijn kans: Rusland kan en zal als zelfstandige natie herrijzen is zijn boodschap im mers. Maar de grote angst van elke waarnemer is deze: is het al niet te laat? Zal ook een door het marxisme platgemaakt Rusland niet meer de veer kracht hebben om de dyna miek te ontwikkelen die Jelt sin voor ogen staat? En zal, in aansluiting daarop, de USSR nog wel de noodzakelijke co hesie kunnen behouden (denk aan de overal ontstane etni sche bloedbaden) om onder leiding van Gorbatsjov, slacht offer en uitvoerder van de his torische wetmatigheden die hij is, nog aansluiting te vinden bij de mondiale ontwikkelin gen? PANNESBURG Verte- woordigers van extreem- htse blanke groepen heb- hun teleurstelling uitge- loken over het verloop van onderhoud dat ze gisteren Pretoria hadden met presi- djit F.W. de Klerk. De Klerk tgerde in het gesprek in te d n op de eisen tot garanties handhaving van de blanke itieke soevereiniteit en te- de vestiging van een com- nistisch bewind in Zuid- •ika. rechtse groepen zeiden dat hervormingsbeleid 'van de ering een overgave bete- fit aan de Verenigde Staten, lot-Brittannië en Zuidafri- ncinse communisten. Een van aildeelnemers aan het onder- Jaap Marais, zei na af- dat De Klerk verstrikt is •jaakt „in een web waartoe uitsluitend linkse mensen toegang hebben". Aan het ge sprek werd onder andere deel genomen door de neo-nazisti- sche Afrikaner Weerstandsbe weging. Deze organisatie heeft blanke commando-eenheden opgericht en dreigt de wapens opte nemen als de regering doorgaat met haar hervormin gen. De regering-De Klerk streeft naar een dialoog met het ANC en andere anti-apart- heidsgroepen. Uit die dialoog dient uiteindelijk een nieuwe grondwet voort te komen, waarin de beëindiging van apartheid moet wórden beze geld. De extreem-rechtse organisa ties zijn niet rechtstreeks ver tegenwoordigd in de blanke kamer van het parlement, maar zeggen te beschikken over tienduizenden volgelin gen onder blanke boeren. Lusaka stelt avondklok in LUSAKA In de Zambiaan- se hoofdstad Lusaka is een avondklok ingesteld nadat de protesten tegen de verhoging van de voedselprijzen gisteren hun tweede dag in waren ge gaan. Bij de rellen vonden vijftien mensen de dood en raakten 190 anderen gewond. Miami verdeeld over bezoek van Mandela MIAMI In de steden die ANC-leider Nelson Mandela tot dusver op zijn Noordameri- kaanse rondreis aandeed kon hij rekenen op een warm ont haal, maar in Miami zal het er morgen anders aan toe gaan. Mandeia's uitlatingen over de Cubaanse leider Fidel Castro zijn slecht gevallen in de hoofdstad van Florida, waar veel Cubaanse ballingen leven. De meeste Cubaanse politici weigeren Mandela in Miami te begroeten omdat hij de men senrechtensituatie in Cuba niet aan de kaak stelt. WERELDRECORDPOGING IN ZIEKENHUIS OP HOL „Alstublieft, stop sturen wenskaarten" LONDEN Wie het Londen- se Royal Marsden Hospital belt om te vragen hoe het gaat met het zieke jongetje Graig Sher- gold, krijgt na „one moment please" een cassettebandje te horen met als belangrijkste boodschap: „Alstublieft, stuur geen beterschapskaarten meer!" Ze moeten in dat zie kenhuis met de handen in het haar zitten, want vanaf het moment dat het boulevardblad 'The Sun' middels een ketting fax een wereldwijde actie ont ketende, stromen wenskaarten met zakken tegelijk binnen. Maar het is echt niet meer no dig. Nog dagelijks krijgen mensen via de fax het volgende be richt: „Het Engelse zevenjarige jongetje Graig Shergold heeft een hersentumor en heeft slechts korte tijd te leven. In de tijd die hem nog rest wil hij proberen te worden opgeno men in het Guinness Book of Records als degene die het grootste aantal beterschaps kaarten heeft ontvangen". Vervolgens wordt het adres genoemd van het Londense ziekenhuis, vergezeld van het verzoek de brief veelvuldig te verspreiden. En het werkt, want veel mensen krijgen me delijden en zijn wel bereid dat op een kaartje te schrijven. Helaas gebeurt dat nu nog steeds, terwijl het record al lang gevestigd is. Inmiddels heeft Graig al meer dan 16 miljoen kaarten ont vangen, maar de meeste tellen niet meer mee. Het Guinness Book of Records vond vijf mil joen welletjes en stopte de no teringen. Maar hoe maak je dat duidelijk aan de mensen die zo'n faxbericht voor het eerst onder ogen krijgen? Alle pogingen van bedrijven om met soortgelijke ketting brieven de lawine van kaarten voor Graig te bestrijden lijken yergeefs. Het ondoordachte maar 'goedbedoelde' initiatief van 'The Sun' heeft de schijn gekregen van een nèt iets te flauwe grap. De Londense PTT'ers hebben hun handen vol aan het sorte ren van de eindeloze stroom kaarten en hebben daarbij zelfs hulp nodig van vrijwilli gers. Rond november vorig jaar kwamen de eerste kaarten uit Nederland, maar nu komen ze vooral uit Italië. Als een olievlek verspreidt het achter haalde bericht zich over ande re landen. Graig Shergold is inmiddels weer thuis bij zijn ouders en moet nog regelmatig worden behandeld. Veel meer dan dat zijn gezondheid „zo goed is als naar omstandigheden moge lijk" wil het ziekenhuis niet over de zieke jongen zeggen. „Alle mensen worden ontzet tend bedankt. Het is erg lief van ze, maar het is wel genoeg zo", besluit een woordvoerster van het Londense ziekenhuis. DRÉ VAN SCHOONDERWOERD Een reddingsploeg heeft zes dagen na de aardbeving in het noordwesten van Iran nog een moeder en haar zoon levend uit het puin weten te halen. Dit kind zoekt nog steeds naar zijn familie. FOTO: AP DEN HAAG/TEHERAN Het Nederlandse volk heeft nog niet diep in de buidel getast voor de slachtoffers van de aard bevingsramp in Iran. Op gironummer 800.800 van de gezamenlijke hulpor ganisaties in ons land was tot gisteren nog geen 130.000 gulden binnenge komen. De kosten die het Neder landse Rode Kruis, Artsen zonder Grenzen en Unicef bij hun hulp aan Iran hebben gemaakt bedragen nu al een veelvoud van dat bedrag. Toch verwachten de hulp verleners dat onze bevolking alsnog veel geld zal geven voor de slachtoffers van de aardbeving. Ook in onder meer Frankrijk, Groot-Brit- tannië en Oostenrijk is tot nu toe slechts lauw door het pu bliek gereageerd op inzame lingsacties die sinds donder dag zijn opgezet. De tegen vallende financiële opbreng sten staan in schril contrast met de opbrengsten van ac ties voor Armenië anderhalf jaar geleden. Volgens de hulporganisaties zijn het in tolerante imago van het isla mitische Iran ('Rushdie-af- faire') en de gijzeling van westerlingen door Iran-ge- zinde groeperingen in Liba non de oorzaken voor de te rughoudendheid bij het wes terse publiek. Bij de aardbe ving in Iran zijn ruim 50.000 mensen om het leven geko men; het aantal gewonden bedraagt 100.000 en het aan tal daklozen 500.000. E AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB DE TERUGKEER VAN PEER DEN SCHUYMER De bemanning van ,,'t Seepaert" heeft tot het uiterste 'reden; de meeste opvarenden zijn gesneuveld en nu alle mu is verschoten, blijft Rob niets anders over dan zich over te e Ven; de weinige matrozen die hij nog tot zijn beschikking heeft 'ouden, hebben niet eens kunnen verhinderen, dat hun schip sleeptouw werd genomen. Beangstigend stil is het bijna, nu kanonnen niet meer bulderen. Maar wat is dat? Snel draait zich om; hij heeft voetstappen gehoord. En daar staat ins Peer de Schuymer voor hem. Kijk, en daar komen nog andere schipbreukelingen van zijn vloot. Peer maakt een buiging voor Rob en zegt grijzend: „Het verheugt mij zeer, sin jeur, met u kennis te mogen maken. Het lot is ons heden ongun stig gezind geweest, doch mijn vrienden en ik staan geheel te uwer beschikking". Dan stelt hij ook de anderen voor, waaronder Philipo, de Genuees. Vóór Rob van zijn verbazing is bijgekomen, hoort hij echter andere stemmen; de Turken zijn aan boord ge komen en Abas Turc deelt luid zijn bevelen rond. „Haal dat vod neer!" roept hij, wijzend naar de nog steeds van de grote mast waaiende Princevlag. Sofia wil leger inzetten tegen studentenprotest SOFIA Bulgaarse autoritei ten hebben gisteren gewaar schuwd dat zij veiligheidstroe pen zullen inzetten om een einde te maken aan een golf van studentenprotesten in het land. De activisten eisen een onafhankelijk onderzoek naar vermeende fraude bij de on langs gehouden parlements verkiezingen die de vroegere Bulgaarse Communistische Partij met ruime meerderheid heeft gewonnen. In de hoofd stad Sofia gingen gisteren 21 professoren, journalisten en ouders van studenten in hon gerstaking om de eisen van de studenten te ondersteunen. Ook in onderwijsinstellingen elders in het land wordt actie gevoerd. All season dekbed. Gevuld met 65% dons en 35% donsveertjes. Donsdichte katoenen tijk in zacht lila. Carré gestikt, dus de vulling kan niet verschuiven. Het zomergedeelte is licht gevuld, dat voor herist en voorjaar zwaarder. Samen ideaal voor de winter. 1-persoons,135x200cm. Van^Wp- voor 349,- 1-persoons extra lang, 135x220 cm. VanA^T- voor 399,- 2-persoons, 200x200 cm. Van£90^ voor 499,- Lits-jumeaux, 240 x 200 cm. VanJU9^ voor 599,- Bijpassend halfdons hoofdkussen. Van^9^" voor59,- VROOM^SDREESMANN -

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5