„Er wordt nog rijkelijk gesproeid en gestrooid Zondagsreclame mogelijk in apart wetsvoorstel liberale nktank il aow „livatiseren lEUWi Caravan-belasting mogelijk afgeschaft Klant krijgt geld terug na diefstal bankpas je Omvangrijke cheque fraude opgelost Ministeries blijven verdeeld over regulerende heffingen IA, -NNENLAND OeidMOowumt WOENSDAG 27 JUNI 1990 PAGINA 3 ndmacht kan 'grap' _lpitein niet waarderen HAAG Een grap van een kapitein in ium is niet in goede aarde gevallen bij de inklijke Landmacht. De officier riep ndag een 22-jarige bij hem afgezwaaide laat op voor een herhalingsoefening. Hij 0 kte daarvoor misbruik van bestaande mi- itu -e oproepformulieren. En dat is het Na- t a ial Territoriaal Commando (NTC), dat et ningen voorbereidt, in het verkeerde gat geschoten. „Een practical joke is leuk. r de kapitein heeft gebruik gemaakt van "«■61e papieren. En dat kan echt niet door jeugel", aldus een woordvoerder van het in Gouda. De Koninklijke Marechaussee een onderzoek ingesteld naar de zaak. ^soldaat die maandag vanaf Texel naar ium was gekomen om het vaderland te n en, heeft verklaard de grap wel te kun- waarderen. Sovjetunie geeft bus terug HOLTEN - OAD Reizen in Hol ten krijgt de door de Sovjetunie in beslag genomen touringcar te rug. Er is vanuit Nededand een chauffeur naar Leningrad on derweg om de bus op te halen, zo heeft ir. J. ter Haar, directeur van OAD Reizen, gisteren mee gedeeld. De bus werd bijna twee weken geleden in beslag geno men nadat de 35-jarige chauf feur, afkomstig uit Nijverdal, bij de grens van de Sovjetunie met Finland was betrapt op het smokkelen van een ikoon. De man verblijft in voorarrest. Dat kan volgens ir. Ter Haar wel en kele maanden gaan duren. Geen inenting koeien meer tegen mond- en klauwzeer LUXEMBURG Nederlandse runde ren krijgen na 1992 geen inenting meer tegen mond- en klauwzeer. De EG-land- bouwraad in Luxemburg heeft gisteren besloten de vaccinatie dan in alle lidsta ten te verbieden, omdat de ziekte daar al jaren niet meer voorkomt. Ierland, Groot-Brittannië en Denemar ken vaccineren hun koeien al niet meer tegen de voor runderen besmette lijke en dodelijke ziekte. Nederland hoopt de export van levende runderen na 1992 uit te kunnen breiden naar deze drie landen en naar niet-EG- landen zo als Japan en Zuid-Korea, die tot dusver geen gevaccineerde dieren toelaten. Ne derland bespaart met deze maatregel 35 miljoen ecu. Vogelbescherming steunt Oosteuropese organisaties ZEIST De Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Vogels heeft 300.000 gul den beschikbaar gesteld voor steun aan vo gelbeschermingsorganisaties in Polen, Joe goslavië en Roemenië. Door de steun wordt het voor de Oosteuropese organisaties moge lijk om effectief op te treden tegen de be dreigingen van de grote vogelrijke natuur gebieden in die landen, meent de Vogelbe scherming. De vereniging heeft verder mi nister Braks (natuurbeheer) gevraagd een eind te maken aan de illegale jacht in ons land met vangkooien op eksters. Zij heeft de minister er op gewezen dat tijdens het broedseizoert duizenden eksters zijn gevan gen en gedood. Dergelijke jacht is in strijd met de Europese vogelrichtlijn, aldus de vereniging. College R'dam biedt Rivoli klein miljoen ROTTERDAM B en W van Rotter dam zijn bereid de stichting Rotterdam 1990 een bedrag van 975.000 gulden te geven om het noodlijdende lunapark Rivoli uit het slop te helpen. Het colle ge stelt aan de extra bijdrage wel de voorwaarde dat precies wordt aangege ven waar het geld aan besteed gaat worden en door wie. Ook moet vast ko men te staan dat de kermis door er een klein miljoen gulden in te pompen, be ter gaat draaien. Het amusementspark had dè grote publiekstrekker in het ka der van de viering van het 650-jarig bestaan van Rotterdam moeten wor den, maar bleek enkele weken na de opening al een grote mislukking. Beperkende maatregelen dioxine verlengd DEN HAAG De beperkende maatregelen voor melkveehouders in het Lickebaertge- bied en in een deel van de Zaanstreek die zijn genomen na de vondst van dioxine in de melk van hun koeien zijn met een half jaar verlengd tot 1 januari 1991. De verlen ging betekent dat de aparte inzameling, ver werking en opslag van de melk blijft ge handhaafd. Ook het vlees van geslachte die ren wordt apart opgeslagen. Het kabinet zal de Tweede Kamer vrijdag meedelen hoe het het dioxineproblemen verder denkt aan te pakken. De beperkende maatregelen in het Lickebaertgebied zijn een jaar geleden inge steld, nadat in melkmonsters een te hoog ge halte van de dioxine gemeten. De maatrege len voor een deel van de Zaanstreek volg den ongeveer een half jaar later. Kf HAAG De aow moet [eden geprivatiseerd. Iedere erlander moet een oude- kn ivoorziening via een verze- ngsmaatschappij of pen- ïfonds afsluiten, waaraan overheid wel minimum- ;i<tlvoorwaarden moet ver- oojlen. staat in een vanmiddag esenterd rapport van de ersstichting, de „denk- van de VVD, over de vablgen van ontgroening en fêrijzing. leden van de werkgroep het rapport opstelden er- 21 nen dat de aow ook bij toe kende vergrijzing betaal - so blijft door voortgaande li. Zij kiezen toch voor ver ging door een individueel, dicht pensioen op basis liberale beginselen als ei- verantwoordelijkheid en i< viduele keuzevrijheid. Bij- j, lend voordeel is een toene- g van de nationale bespa- aa;en, waarmee het groeitem- S1 n de economie kan worden mfcuden. Volgens het rapport i iverheidshulp nu minder a zelfsprekend dan vroeger, het huidige welvaartspeil nen thans al velen hun ou- agsvoorziening opbouwen, sociale noodzaak het inko- I met een aow-uitkering te lieren ontbreekt", werkgroep pleit ook voor op lange termijn afschaf- van de Algemene Wedu- en Wezenwet, nu als ge- van een hogere arbeids- ktdeelname van gehuwde ïwen er minder behoefte zal bestaan. Het inko- Visrisico ten gevolge van het karlijden van de partner is ticulier te verzekeren, zo aiikt uit het feit dat in boven- telijke pensioenregelingen =en weduwenpensioen pgenomen. Siikantiegeld riw'ers ader minimum it< oi RECHT Vrijwel alle be den die uitsluitend van hun moeten rondkomen heb- het recht om bijstand aan Kragen om hun vakantiegeld id te spijkeren. Als gevolg van >ett valt namelijk de vakantie- nèering voor een echtpaar 28 ei ien en dat voor een aUeen- nde een kleine twintig gul- lager uit dan het minimum de bijstand garandeert. Dat paleert Divosa, de vereni- ;tife van directeuren van socia- fiiensten, in een brandbrief l staatssecretaris Ter Veld 1 sociale zaken. HAAGSE POLITIEK VERTRAAGT TERUGDRINGING LANDBOUWGIF DEN HAAG De minis teries van Landbouw en VROM zijn in een giftige strijd verwikkeld. On danks herhaalde beloften van minister Braks dreigt de terugdringing van be strijdingsmiddelen in de landbouw opnieuw ver traging op te lopen. Ver ontwaardiging in den lan de. De PvdA stelt Kamer vragen, milieugoeroe dr. Lucas Reijnders heft de vinger en de waterlei dingbedrijven vrezen „de verschrikkelijke hoeveel heid schadelijke stoffen" die het grondwater insij- pelt. Een bezorgde Prins Claus waagde er deze week voor het front van tweeduizend weten schappers in de RAI een open bare uitspraak aan: het wordt hoog tijd dat het gebruik van chemicaliën en andere giftige stoffen in de landbouw wordt ingeperkt. Een oproep die vat baar is voor politieke uitleg, aangezien ambtelijk Den Haag VANDAAGi IN HET sinds maanden in een ware gifstrijd is verwikkeld. De mi nisteries van Landbouw en VROM liggen overhoop over het door minister Braks zes jaar geleden toegezegde Meer jarenplan Gewasbescher mingsmiddelen. Het plan dat eind vorig jaar al klaar had moeten zijn, loopt daardoor opnieuw vertraging op. Reductie VROM wil het totale gebruik van chemicaliën in de land bouw halveren, maar de amb telijke top van Landbpuw wil niet verder gaan dan veertig- procent. In de aanwending van grondontsmettingsmidde- len, een van de grootste be dreigingen voor het drinkwa ter, wil Landbouw de komen de tien jaar een reductie van zestig procent bereiken, hoe wel Braks herhaaldelijk tach tig tot negentig procent heeft toegezegd. Ook van de terug dringing van middelen voor het bestrijden van onkruid, schimmels en insekten komt in het voorstel van de Land- bouw-ambtenaren veel minder terecht dan hun minister eerder heeft beloofd. Verder „hakketakken" beide ministe ries over de inpassing van de zogenaamde milieucriterianota in het meerjarenplan. VROM wil zoveel mogelijk het princi pe hanteren dat bestrijdings middelen helemaal niet in het grondwater mogen voorko men, terwijl landbouw zo veel mogelijk de risico's van uit spoeling bij een beoordeling daarvan wil betrekken. Kwaad bloed Bij het Tweede-Kamerlid Feenstra (PvdA) heeft de ver traging kwaad bloed gezet. Hij stelt er deze week vragen over aan minister Braks. Volgens Feenstra is het terugdringen van het gebruik van land bouwgif niet alleen belangrijk voor het milieu en de volksge zondheid, maar ook voor de export. Bij dat laatste wijst hij op de recente maatregel van het Duitse grootwinkelbedrijf Tengelmann (jaaromzet 35 miljard gulden) om Neder landse tuinbouwprodukten te weren omdat de Duitse consu ment geen trek heeft in che mische bestrijdingsmiddelen. Verder vindt Feenstra dat er voor vele grondontsmettings- middelen voldoende milieu vriendelijke alternatieven zijn om het gebruik met tachtig procent te verminderen. Chemicus dr. Lucas Reijnders van Natuur en Milieu is het met Feenstra eens. „Land bouw toont het tegendeel van haast als het erom gaat ernst te maken met deze hoogst ur gente zaak. Voor de uitspoe ling van bestrijdingsmiddelen in het grondwater ligt de norm al vast in een notitie aan de Tweede Kamer, opgesteld door beide ministeries. Niet meer dan 0,1 microgram per liter. Die norm geldt ook voor het bovenste grondwater. Nog al tijd is er een flink aantal mid delen, tussen de 50 en 100, die niet aan deze norm voldoen. Die illegale situatie moet je zo vlug mogelijk saneren, zegt VROM. Binnen drie a vier jaar, zeggen wij bij Natuur en Techniek en chemie behoeden de t bedreigt daar het grondwater. Milieu in ons advies. Maar Landbouw vertraagt de zaak. Waarom is mij niet duidelijk. Ze hebben op het ministerie kennelijk andere prioriteiten. Met veranderingen hebben ze het nogal moeilijk." Top ligt dwars Volgens Reijnders zijn er vol doende milieuvriendelijke al ternatieven voorhanden om een versnelde terugdringing te rechtvaardigen. „Voor een deel in de sfeer van minder schadelijke middelen, voor een ander deel in efficiënter ge bruik of in mechanische mid delen, zoals schoffelmachines. Dat weten ze bij Landbouw ook. Maar de ambtelijke top daar ligt dwars. Die gaat lijn recht in tegen eigen ambtena ren die die sanering wel haal baar vinden. Wij denken dat de mogelijkheden enorm wor den onderschat. Het is goed deels een kwestie van domweg voorschrijven. Eerlijk gezegd word ik een beetje radeloos van dat ministerie. Sinds de nieuwe wet op de bestrijdings middelen van '76 is er in feite niets aan sanering gebeurd". Ramp Bij de Vewin, de verenigde waterleidingbedrijven, te Rijs wijk meent woordvoerder Vinke dat de diffuse lozing van bestrijdingsmiddelen „nu eindelijk eens' moet stoppen. „We zijn op zich niet tegen het gebruik van die middelen, maar wel als de verliezen meer dan minimaal zijn. Dat is nog altijd het geval. Er wordt nog rijkelijk gespoten, ge strooid en gesproeid, méér dan voor de specifieke werking van het middel op grond en gewas nodig is". „Er zit een verschrikkelijke hoeveelheid landbouwgif in de grond die langzaam maar ze ker de richting van het drink water op komt," stelt directeur F.G. Mulder van het waterlei dingbedrijf Oost Gelderland het landelijke probleem. „In het ondiepe grondwater heb ben we al sporen van bestrij dingsmiddelen aangetroffen. In die gebieden moeten al hoge zuiveringskosten ge maakt worden. Als het ge bruik van bestrijdingsmidde len zo doorgaat dan komt het spul een keer bij de waterwin ning, terecht. We staan dan aan de vooravond van een ramp". DEN HAAG Een plan van het CDA de wegenbelas ting voor aanhangwagentjes en caravans gedeeltelijk af te schaffen en deels te verlagen lijkt een meerderheid te krijgen in de Tweede Kamer. De CDA'er Schartman wil de wegenbelasting voor alle aan hangers tot 450 kilo afschaffen. Voor zwaardere caravans, die worden getrokken door auto's op diesel of LPG, zou het zelfde tarief in de motorrijtuigenbelasting moeten gaan gel den als voor dezelfde categorie kampeerwagens waar een auto voor staat die op benzine rijdt. Momenteel betalen die sel- en LPG-rijders voor hun caravan ongeveer het dubbele aan wegenbelasting. Het CDA-kamerlid wil dit verschil weg werken door bezitters van een caravan met een benzine-auto meer te laten betalen, wat neer zou komen op achttien tot vijftig gulden per jaar. In de huidige wetgeving moet officieel voor elk aanhangertje vanaf 51 kilo belasting worden betaald. Volgens de Bovag wordt die regel deels uit onwetendheid slecht nage leefd. Van de 478.000 bezitters van een kampeerwagen be taalt iets meer dan de helft wegenbelasting. Het debat over het initiatief-Schartman wordt morgen voort gezet. )EN HAAG Voor het eerst heeft een klant het olie bedrag teruggekregen dat na diefstal van haar 'in-codepasje van haar rekening was gehaald. Vol- ens de Consumentenbondkunnen klanten in de oekomst terugvallen op deze opmerkelijke uit- praak van de Geschillencommissie Bankbedrijf. oktober vorig jaar raakte een klant haar portemonnee wijt met daarin haar Pin-codepasje. De vrouw deed onmid- ellijk aangifte maar merkte een dag later dat er duizend ulden van haar rekening was opgenomen. Zij was bereid et eigen risico van 350 gulden te betalen, maar de Postbank ond dat ze voor het volle pond moest opdraaien omdat zij ennelijk haar pincode niet geheim had gehouden. De rouw antwoordde daarop dat de dief haar code misschien 'j het intikken had afgekeken. Zij klopte aan bij de Ge- nillencommissie Bankbedrijf die de schuldenlast voor het rat omdraaide. telde zij voorheen dat de klant moest bewijzen dat hij on- chuldig is, nu oordeelde de commissie dat de bénk moest antonen dat de cliënte slordig is omgesprongen met pas en ode. En dat kon de bank niet. Koningin in Brabant ALKMAAR Een speciaal geformeerd rechercheteam hoopt met de arrestatie van 13 uit Amsterdam afkomstige Nigerianen een kapitale chequefraude te hebben opgelost. Dat heeft een woordvoerder van de Alkmaarse Rijkspolitie vanmorgen mede gedeeld. De bij de bende betrokken personen hielden er volgens de poli tie een internationale, goed doordaehte werkwijze op na. Met vervalste papieren werden bij diverse Nederlandse banken re keningen geopend. Via die rekeningen werden zowel vervalste als in het buitenland gestolen cheques verzilverd. Na ontdek king was het geld meestal van de rekening opgenomen en de daders gevlogen. Volgens de Alkmaarse Rijkspolitie zijn op deze wijze grote aan tallen gestolen en vervalste cheques geïnd. De schade voor de banken zou in de tonnen lopen. De zaak kwam aan het rollen toen begin mei in Schagen en Heerhugowaard vier mannen op heterdaad werden betrapt bij de inning van in het buitenland gestolen cheques. Later bleken op andere plaatsen in de regio vergelijkbare transacties te zijn verricht. Voor verder onderzoek werd een team van twaalf rechercheurs samengesteld uit de politiekoprsen van Alkmaar, Heerhugo waard, Den Helder, Hoorn, de Rijkspolitie Alkmaar en de Ko ninklijke Marechaussee uit Amsterdam. Het team werkte samen met diverse andere Nederlandse politiekorpsen, banken en In terpol. AAIBAAI door WILLEM RITSTIER Adverteerders eisen extra STER-tijd DEN HAAG De Bond van Adverteerders (BVA), waarin tal van grote bedrijven zijn verenigd, is in een conflict ge wikkeld met de STER. De BVA eist dat de STER voor 80 miljoen gulden gratis reclame zendtijd ter beschikking stelt omdat de kijkcijfers op Neder land 1 en 2 het afgelopen half jaar veel lager zijn geweest dan was verwacht. De oorzaak hiervan is de con currentie van RTL-Veronique. De Nederlands-Luxemburgse commerciële zender, die vorig jaar oktober de lucht in ging, weet steeds meer kijkers van de publieke omroepen op de Nederlandse netten naar zich toe te trekken. Aanvankelijk had de BVA om verlaging van de STER-tarieven gevraagd, maar toen de STER (gesteund door minister D'Ancona van WVC) daar niets van wilde we ten, deponeerde de BVA bij de STER een claim voor extra re clamezendtijd ter waarde van 80 miljoen gulden. De STER is echter slechts ten dele bereid hierop in te gaan. Directeur Smeekes heeft de BVA laten weten dat de STER bereid is voor 40 miljoen compenserende reclamezendtijd af te staan ge durende de maanden juli en augustus. Smeekes verwacht dat de zenders Nederland 1 en 2 in het najaar weer flink ho gere kijkcijfers zullen scoren omdat de publieke omroepen hebben aangekondigd vanaf oktober serieus de strijd met Veronique te zullen aangaan. COALITIE BLIJFT VERDEELD: GEEN STEMMING (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het con flict tussen CDA en PvdA over de invoering van zondagsreclame op televi sie heeft er gisteren toe geleid dat er niet is ge stemd over een aantal wij zigingen die minister D'Ancona wil aanbrengen in de Mediawet. Op ver zoek van de bewinds vrouw werd de stemming uitgesteld. „Zo spoedig mogelijk" laat me vrouw D'Ancona nu weten op welke wiize zii haar wetsont werp denkt te kunnen redden. De minister zag zich gisteren geplaatst voor de moeilijkheid dat de twee regeringsfracties, CDA en PvdA, elkaar geen duimbreed wilden toegeven. De christen-democraten beslo ten gisterochtend in hun frac- tieberaad dat zij unaniem te gen het wetsontwerp zouden stemmen, als daarin een VVD- amendement betreffende de zondagsreclame zou zijn opge nomen. Een naar later bleek vergeefse poging om coalitie genoot PvdA ervan te weer houden voor dat amendement te stemmen. Hierdoor dreigde het gehele wetsontwerp, waar in uitbreiding van de doorde weekse STER-reclame en het toestaan van reclame op regio nale en lokale zenders wordt voorgesteld, verworpen te worden. Minister D'Ancona wil daarom nu haar wetsvoorstel splitsen. Een apart voorstel voor de zondagsreclame en een voor de andere wijzigingen, zodat die met medewerking van het CDA toch kunnen doorgaan. De zondagsreclame "wordt dan gebonden aan de voorwaarde dat die niet eerder wordt inge voerd dan dat de financiële toestand van de publieke om roepen dit noodzakelijk maakt. Daarmee is het nog niet zeker dat de STER straks ook op zondag te zien is, want het CDA stemt ook tegen dit voor stel. Het hangt dan van D66 af of de zondagsreclame het als nog redt. AMERSFOORT Het in voeren van regulerende heffingen als instrument voor het milieubeleid houdt de ministeries van VROM en Economische Zaken verdeeld. Dat bleek vandaag in Amers foort tijdens een studiedag over de financiering van het milieubeleid. Regule rende heffingen zijn be- doeld om schadelijk ge drag te veranderen, niet om de schatkist te spek ken. In het onlangs uitgebracht NMP-Plus, de aanscherping van het Nationaal Milieube leidsplan, staat dat er een on-, derzoek komt naar de moge lijkheid van regulerende hef fingen. Milieuminister Alders is hiervan een aanzienlijk gro ter voorstander is dan zijn col lega Andriessen van Economi sche Zaken (EZ). In Amers foort spraken onder meer J Weck, plaatsvervangend se cretaris-generaal van het mi nisterie van EZ, en J. Pieters, hoofd afdeling EZ en beleids ontwikkeling van VROM. Weck zei niet te verwachten dat regulerende heffingen een „hoofdrol" in het milieubeleid gaan spelen. Pieters dacht daar aanmerkelijk positiever over. De topambtenaar van EZ som de een aantal „problemen" op bij een regulerende heffing (zoals bij voorbeeld de beken de heffing op gelode benzine). Zo moet volgens hem het ni veau van de heffing vaak hoog zijn om een regulerend ge- dragbeïnvloedend effect te krijgen. Samengaan Pieters, ambtenaar van milieu minister Alders, noemde als grote voordeel van de regule rende heffingen hun „kosten effectiviteit". Ook voor Weck van EZ kun nen een verantwoord milieu beleid en economische groei samengaan. Hii legde daarbij wel de nadruk op „verant woord". Het ministerie van EZ wil daarbij geen hindernis zijn voor Alders. „EZ is geen be tonblok op de weg maar eerder een vangrail langs de weg."

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3