Noordwijk moet ouders De Bolderberg helpen Sproetenbus spoort ook dit jaar huidkanker op Valkenburg kan blijven bouwen POLITIEKE PARTIJEN IN GEMEENTERAAD: Door een spraakgebrek kon al een nieuwe naam ontstaan Koestraatbrug moet onmiddellijk dicht Andere vormen bollenteelt moeten bespreekbaar zijn LEIDEN OMGEVING SaidMOowuwt WOENSDAG 27 JUNI 1990 PAGINA 14 Verpleegkundigen Sancta Maria voeren weer actie NOORDWIJK Verpleegkun digen van de afdeling Paulus A van psychiatrisch ziekenhuis Sancta Maria leggen morgen hun werk neer. Tussen 's och tends negen en 's avonds acht uur zijn zij niet op de afdeling aanwezig. Vrijwilligers en leden van het actiecomité Sancta Maria zullen hun werk overnemen. De sta kers zitten echter niet stil, maar gaan helpen op afdelingen waar men extra personeel goed kan gebruiken. De staking is onder deel van de acties die in de ge zondheidszorg voor een betere CAO worden gehouden. VALKENBURG In gebied 't Boonrak-West in Valkenburg worden momenteel 20 woningen ge bouwd. Later worden in het bloemenwijkje nog eens acht premie-A woningen en zeven vrije sector woningen neergezet. In 1991 staan aldaar nog 22 woningen op het programma voor één en twééper- soonshuishoudens. Tevens komen dat iaar vijf pre mie-C woningen aan de Korenbloemlaan en vier ongesubsidieerde huizen in de Rozenlaan. In 1992 worden nogmaals acht premie-C woningen aan de Korenbloemlaan gebouwd en komen er vier onge subsidieerde woningen aan de Waterlelie. Ook in 1993 worden aldaar nog 16 woningen neergezet. Het jaar daarop begint de bebouwing op het Hibé- terrein aan de Katwijkerweg. Op dit oude bedrijfs terrein zullen 50 woningen worden gebouwd, zo wel huur- als ongesubsidieerde woningen. Bejaarden Valkenburg krijgen kleuterschool VALKENBURG De voormalige kleuterschool aan de Oosterleestraat in Valkenburg komt beschik baar voor de Valkenburg- se ouderen. Ook is er ruimte voor peuterspeel zaal de Peuterburg. In het gebouw wordt elke mid dag en één ochtend in de week bejaardensoos ge houden. In het gebouw worden ook de therapie en bibliotheek ondergebracht. Voorschoten start lobby Tweede Kamer tegen RW 11 VOORSCHOTEN De gemeente Voorschoten zet de strijd tegen de aanleg van Rijksweg 11-West onverminderd voort. Het gemeentebestuur is van plan om samen met het platform 'Rijksweg A 11-West Nee' richting Tweede Ka mer en leden van de vaste Tweede-Kamercommissie voor verkeer en vervoer actie te ondernemen. Het gemeentebe stuur is teleurgesteld over de beslissing van minister Maij- Weggen om Rijksweg 11-West te handhaven in het tweede Structuurschema Verkeer en Vervoer. De minister heeft geen gehoor gegeven aan het schriftelijk verzoek van Voorschoten om de weg te schrappen. Volgens burgemees ter Cannegieter is de strijd nog niet verloren. „Het onder houden van de bestaande wegencapaciteit staat voorop. Daarna wil de minister de beschikbare wegencapaciteit be ter benutten en het hoofdwegennet uitbreiden. De overige uitbreidingen van het wegennet, waaronder de eventuele aanleg van RW 11-West, komen gelukkig pas het laatst aan de beurt, als het al zover mocht komen", aldus Cannegie- Sauna Wassenaar wordt vergroot WASSENAAR De sauna van het Wasse- naarse Sterrenbad mag van de leden van de commissie welzijn, ouderen en woningzaken worden vergroot met 150 vierkante meter. De uitbreiding zal 450.000 gulden gaan kos ten, waarna de capaciteit kan worden opge voerd van 10.000 naar 23.000 bezoekers. De directie van het Sterrenbad verwacht echter in het komend jaar slechts een toename van drieduizend bezoekers. D66-raadslid De Vries twijfelde aan de door de directie gepre senteerde 'animo-cijfers'. Dit zijn cijfers die aangeven hoeveel geestdrift er is voor een bezoek aan de sauna. De leden van de com missie wezen de wethouder er gisteren op dat er geen oneerlijke concurrentie met de plaatselijke particuliere ondernemer mag Dntstaan. De wethouder was van mening dat hiervan geen sprake kon zijn. Jongen (14) breekt been VALKENBURG Een 14-j i rige jongen heeft gisteravon een dubbele beenbreuk opg( lopen in de M. Poststraat i Valkenburg. De jongen wj aan het spelen toen hij plotr® ling voor een rijdende auto straat overstak. De bestuui ster, een 21-jarige vrouw ui Valkenburg, kon de jonge niet meer ontwijken. Eerde op de avond reed een 24-jari ge inwoner van Den Haa zijn eigen auto en die van ee 31-jarige vrouw uit Valket burg total loss. De vrouw vei liet /iet het parkeerterrei langs de Voorschoterweg toe l zij werd geschept. NOORDWIJK De ge meente Noordwijk moet hulp bieden aan ouders die door sluiting van kin derdagverblijf De Bolder- berg in de problemen ko men. CDA, Noordwijks Belang en Groen Links drongen daar gisteren op aan in de gemeenteraad. Volgens loco-burgemees ter J. Bedijn zijn oplossin gen op korte termijn ech ter niet te realiseren. Ou ders drongen gisteren met klem aan op behoud van het dagverblijf. Zoals bekend wil directrice M. Sips van De Bolderberg aan de Bronckhorststraat het particu liere kinderdagverblijf per 1 september sluiten. Zij doet dat omdat zij geen steun van de gemeente Noordwijk ver wacht. Volgens haar is Noord wijk zelf bezig met het achter haar rug opzetten van een kin derdagverblijf. Met een door de gemeente gesteund dagver blijf kan zij onmogelijk con curreren, zo zegt zij. De Bol derberg heeft 27 plaatsen en er worden per week zo'n 70 kin deren opgevangen. Namens een grote groep ou ders stelde mevrouw Alkema de gisteravond in de gemeen teraad: „Wij willen u wijzen op de uitzichtloze situatie die ont staat als de opvang aan de Bronckhorststraat over een paar maanden dicht gaat". De ouders willen dat De Bolder berg voor Noordwijk behou den blijft. Zij zijn zeer tevre den over de manier waarop hun kinderen er worden opge vangen en vinden dat het ge meentebestuur er voor moet zorgen dat Sips terugkomt op haar beslissing. Alkemade ver zocht de gemeenteraad voor zieningen te treffen ter over brugging van de periode tus sen de sluiting en het ontstaan van nieuwe mogelijkheden als het kinderdagverblijf werke lijk dicht gaat. Ouders verza melen momenteel handteke ningen voor behoud van het verblijf. Ook beraden zij zich op andere acties. Begrip R. P. Dessing, fractievoorzitter van het CDA, zei begrip te hebben voor de onrust bij de ouders en verzocht het college snel voorzieningen tot stand te brengen. B. Cassee-van Nop pen (Noordwijks Belang) sloot zich bij dit verzoek aan. Zij merkte op dat haar fractie al tijd bedenkingen tegen derge lijke particuliere initiatieven heeft gehad. „Sips kreeg aan vankelijk de beschikking over gebouw Sartorius tegen een aangepaste huur, en later, toen de huur werd opgetrokken, stichtte zij De Bolderberg in een leegstaande school aan de Bronckhorststraat. Nu laat zij de kinderen van de een op de andere dag in de steek", sddus Cassee. J. Voorham (PvdA) had even eens veel begrip voor de pro blemen van de ouders. „Weer eens blijkt hoe dubieus de con tinuïteit is van dergelijke par ticuliere dagverblijven", merkte zij op. A. Ouwehand (Gr. Links) herinnerde er aan dat zijn voorganger W. Schel vis destijds al kanttekeningen bij De Bolderberg had ge plaatst. Naar zijn mening heeft de gemeente een morele ver antwoordelijkheid bij het zoe ken van een oplossing. Loco-burgemeester Bedijn noemde de sluiting van het kinderdagverblijf een ernstige zaak. „Ouders worden hier door gedupeerd". Bedijn zei dat door het Rijk voor 1990 een bedrag van 264.000 gulden in het vooruitzicht was gesteld voor het oprichten en instand houden van kinderdagverblij ven. Hij wees er ook op dat aan het gebruik van de Oort- gelden stringente voorwaar den zijn verbonden. „Dat maakt oplossingen op korte termijn onmogelijk. Het is een gigantische klus", aldus de loco-burgemeester. Bedijn wees beschuldigingen van de hand dat de gemeente Noordwijk al in een vergevor derd stadium is met een eigen kinderdagverblijf. Zo circu leert er bij het Zilveren Kruis in Noordwijk een circulaire waarin de directie van deze verzekeringsmaatschappij zegt bereid te zijn plaatsen te reser veren in een kinderdagverblijf dat medio 1990 of begin 1991 in Noordwijk start. Dit dag verblijf zou worden opgezet door Humanitas, een organisa tie die in opdracht van Noord wijk onderzoek naar de be hoefte aan kinderopvang in de gemeente heeft gepeild. „Dat dagverblijf gaat geheel buiten de gemeente om. Het gemeen tebestuur draagt daarvoor dan ook geen verantwoordelijk heid", betoogde Bedijn. Autobedrijf wil spuiterij houden DEN HAAG/VOOR SCHOTEN Autobedrijf Steijger aan de Leidseweg in Voorschoten wil haar spuiterij en uitdeukplaats houden. Ook wenst Steij ger de mogelijkheid te houden om 's avonds re paratiewerkzaamheden te kunnen uitvoeren. Volgens het bedrijf is er geen sprake van stank- en geluido- verlast voor omwonenden als er gespoten en uitgedeukt wordt. Door bepaalde voorzieningen te treffen kunnen mogelijke geluidoverlast en hinder door licht tegengegaan worden als er 's avonds gewerkt wordt, zo meent J. Steijger, eigenaar van het bedrijf. Gisteren boog de afdeling be- stuursgeschillen van de Raad van State zich over het beroep van Steijger tegen het verbod van de gemeente Voorschoten op een spuiterij en uitdeuk plaats en het werken na zeven uur 's avonds. Het bedrijf be nadrukte daarbij dat het hin derwetvergunning heeft voor een spuiterij en uitdeukplaats. „Volgens ons is de vergunning uit 1962 nog steeds geldig en die staat een spuiterij toe. De uitbreidingsvergunning waar in de gemeente met de ver bodvoorschriften komt, doet daar niets aan af," zo merkte de raadsman van Steijger op. Volgens de raadsman heeft de gemeente zich te veel laten leiden door ongegronde klach ten van omwonenden bij het opleggen van de nieuwe voor schriften. „Er kan geen stank- hinder zijn. Daarvoor staan de woningen te ver af van de spuiterij. Ook is er volgens ons geen geluidoverlast. In de eer ste plaats verkoopt Steijger au to's. Reparatie is alleen zo nu en dan nodig, maar moet wel kunnen". Gemeentewoordvoerster B.J.M. te Brake liet evenwel weten dat „de maatregelen niet zomaar uit de lucht zijn komen vallen". De gemeente Voorschoten heeft een en an der verboden „omdat het be drijf midden in een woonge bied staat. Daar hoort een spuiterij volgens de huidige milieu-eisen nu eenmaal niet thuis. Bovendien zeggen de klachten van omwonenden voldoende". Ook wat het verbod betreft om 's avonds te werken, blijft de gemeente aan haar stand punt vasthouden. „De geluido verlast zou te groot zijn. Ver der is het zo dat Steijger niet veel aan lichthinder zou kun nen doen, omdat het een gla zen dak heeft", aldus Te Bra ke. De afdeling doet over enige tijd uitspraak. Belangstellenden stonden vorig jaar in Noordwijk in lange rijen voor de Sproetenbus. KATWIJK/NIEUW KOOP De sproetenbus heeft vorig jaar 37 geval len van huidkanker aan het licht gebracht. Totaal werden 3000 personen gecontroleerd. Van die 37 mensen bleken er zes een me- lanoom (kwaadaardig gezwel) te hebben. De vroege ontdek king ervan heeft een positieve invloed op de levensverwach ting van de zes. Deze resulta ten zijn aanleiding om ook dit jaar de sproetenbus te laten rij den. In deze bus van het Inte graal Kankercentrum West kan men zich op huidkanker laten controleren door me disch specialisten. Ook krijgt men er voorlichting over zon nebaden, preventie en de vroege opsporing van huid kanker. Vroeg opsporen is be langrijk omdat behandeling dan een betere kans op gene zing geeft. Huidkanker komt de laatste tientallen jaren steeds meer voor. Dit komt mogelijk omdat mensen steeds vaker en langer in de zon liggen. Geadviseerd wordt om tussen twaalf en drie uur niet in de zon te lig gen en als men zont een be schermende crème te gebrui- De zomercampagne van de sproetenbus gaat zaterdag 7 juli van start in Katwijk. De bus staat op de Boulevard in de buurt van het Waaigat. Om half tien geeft gedeputeerde Aalbers het startsein. Op 14 juli staat de bus op de markt in Zoetermeer, op 21 juli op de markt in Nieuwkoop en op 28 juli op de Boulevard in Sche- veningen. Ook worden enkele bedrijven bezocht. Het is bedoeling dat met de resultaten van het on derzoek een landelijke cam pagne voor vroege opsporing van huidkanker wordt opge zet. Emiel van der Hoeven bezig met zijn hobby. „Ik heb alle Voorhoutse dopelingen, trouwerijen en begravenen vanaf 1695 gedocumenteerd". FOTO: HENK VAN DEN ENDE VAN DER HOEVEN SPIT IN VOORHOUTSE STAMBOMEN 99 VOORHOUT De Voor houtse reproductiefoto graaf en graficus Emiel van der Hoeven (43) heeft een wonderlijke hobby: genealogie. Dat betekent dat hij de afstamming en verwantschap van fami lies naspoort. In 1988 is hij begonnen aan Voorhout en inmiddels heeft hij zes fraai ingebonden boeken staan waarin alle dopelin gen, trouwpaartjes en overledenen vanaf 1695 staan „geklapperd". „Dat betekent dat ze in de klapper zitten en ik ze zo kan naslaan. Ik kan dus voor ie dereen zo zijn of haar stam boom uitzoeken. Het uitgangs punt is 1900 en van daar uit gaan we terug", legt Van der Hoeven uit. Hij woont met echtgenote Car- la en zoons Martijn (11) en Jos (9) aan de Mauritsstraat. Door een artikeltje in het weekblad Margriet werd de Voorhouter, die het doen van geschiedkun dig onderzoek op regionaal en lokaal niveau toen al tot zijn hobby's rekende, zo'n 15 jaar geleden op het spoor van de genealogie gezet. „Het was in 1975 geloof ik. Ik las dat je in Den Haag basisinformatie kon krijgen over genealogie. Ik heb toen en boekje aange vraagd met richtlijnen hoe je iets dergelijks kunt aanpak ken. Ik dacht dat het wel aar dig zou zijn te zoeken naar mijn voorouders, maar dan heel ver terug". Van der Hoeven ging direct aan de slag, toog naar het Leidse gemeentearchief maar was al snel klaar met zijn fa milie, want die bleek tamelijk klein. Het spoor terug volgend kwam hij via Dordrecht in Schiedam en toen was hij al in het jaar 1675 beland. De fami lienaam van zijn Leidse moe der, Slegtenhorst, leverde Emiel van der Hoeven aan zienlijk meer werk op. Uitein delijk bracht deze naam hem van Leiden naar Utrecht. „Daar bleek dat een van mijn voorvaderen, David Slegten horst, ooit stadsbeiaardier was geweest". Spraakgebrek Al verder gravend kwam de Voorhoutse genealoog door heel Nederland. Hij heeft alle mannelijke lijnen van Slegten horst doorgetrokken tot het heden. „Dan kom je op een ge geven moment ook Sligten- horst tegen. Kijk, nu ligt nie mand daar misschien wakker van, maar het is toch aardig te weten hoe zoiets ontstaat. Uit een spraakgebrek van iemand kon bijvoorbeeld al een nieu we naam geboren worden". Intussen bleef zijn intense en vooral nauwkeurige speur werk niet onopgemerkt. Zes jaar geleden werd Van der Hoeven aangezocht door de Vereniging Oud Ley den om correspondent te worden. Van zijn hand verscheen bijvoor beeld - in het Leids jaarboekje 1987 een fors artikel getiteld „Import is Voorhout niet vreemd" over de volkstelling in Voorhout van 1839. De geschiedenis van Voorhout, het dorp waar hij intussen al 17 jaar woont, interesseert Van der Hoeven ook hevig. „Toch heb ik dat heel lang van me af weten te houden, maar door het 1000-jarig bestaan van de gemeente en alles wat daar mee samenhing, heb ikhet verlangen uiteindelijk toch maar in daden omgezet". Van der Hoeven ontdekte dat in detail nauwelijks iets bekend was van Voorhout. „De infor matie staat overal verspreid. In archieven van kloosters, abdijen, polderarchieven enzo voort. Het was echt nog een braakliggend terrein". Van der Hoeven begon met het doorspitten van alle D-, T- en B-registers, waarin alle do pelingen, huwelijken en be gravenen zijn opgetekend. „Het zijn in feite kerkboeken. De begraven personen staan chronologisch geregistreerd. Dat betekent dus dat er alleen iets is te vinden met eindeloos geduld en veel leeswerk", be nadrukt Van der Hoeven. Nobel Nu is het zover dat na bijna drie jaar speurwerk de Voor houtse genealoog alle dopelin gen, hüwelijken en overlede nen vanaf 1695 heeft geïnven tariseerd. „Van ieder persoon heb ik een apart kaartje ge schreven. De allereerste Voor houtse naam die ik heb kun nen vinden is Simon Janszoon Nobel. Deze moest op 4 decem ber 1695 drie gulden betalen om te kunnen trouwen zijn bruidje Grietje Jansdochter Werf uit Sassenheim. „Zij wa ren hervormd en ik heb van hen drie kinderen kunnen vinden: Jan, Elisabeth en Maartje". In de boeken van Van der Hoeven staan tal van bekende Voorhoutse namen: Verdegaal, Vester, Van Werkhoven, Prins. „Ik ga echt niet over één nacht ijs" zegt hij. „Je moet nooit iets zomaar aanne men. Eerst het bewijs. Eén keer nam ik voor het gemak iets aan. Later begon ik te twijfelen en binnen een paar minuten werd duidelijk dat ik een lijn van 150 jaar zo weg kon gooien omdat ik de ver keerde te pakken had". De Voorhoutse genealogie is voor Emiel van der Hoeven bijna een obsessie geworden. Hij is er altijd mee bezig en ie dere zaterdagochtend zit hij wel in Leiden of in Den Haag ergens in een archief te snuf felen. Volgens hem ligt er nog heel wat Voorhouts terrein braak. Hij is er daarom voorlo pig mee zoet. „Ik heb bijna geen tijd om te werken", zegt hij lachend. WIL GOSLINGA-VAN DER KROFT Speelzaal Harlekij blijft voorlopig in Noordwijk aan Zee NOORDWIJK Er lijk een oplossing in zicht on peuterspeelzaal Harlekij voorlopig nog in Noord wijk aan Zee te houden Dit viel op te maken ui opmerkingen van loco burgemeester J. Bedij gisteren in de gemeent* raad. Hij reageerde op een betoo van voorzitster De Lange va de Stichting Peuterspeelzalei De stichting heeft protest aai getekend tegen het verplaa sen van Harlekijn uit het zet dorp naar Noordwijk-Binnei „Daar is al kleuteropvang g noeg", meende De Lange. Bedijn noemde de verplaats» een vervelende zaak. Hij ha begrip voor de wens van Zeeërs, maar wat de lange te mijn betreft, zag hij die ni ingewilligd. Binnen enke weken zou er mogelijk w een oplossing zijn voor de ko te termijn. Gistermiddag nog had de we houder overleg gevoerd m het bestuur van de Stichtii Peuterspeelzalen over de kwesie. Deze wilde eerst ove leggen met de achterban. H gemeentebestuur streeft na een snelle oplossing. De Lan wilde van de loco-burgemef ter een verklaring zwart i wit, dat Harlekijn op zee zi blijven. Zij kreeg nul op h rekest. „Hierover dient de meenteraad een beslissing nemen", zei Bedijn. De defir tieve plaats voor Harleki kan eerst worden vastgesU na het volledige accommot tie-onderzoek, aldus de loc burgemeester. Noordwijker gewond bij aanrijding DE ZILK Een 50-jari Noordwijker is gisteravo: vlak na zes uur gewond raakt bij een aanrijding, man reed op zijn fiets over Zilkerduinweg in de richti van Haarlem. Een 44-jarij man uit Haarlem, die met zi bestelbus uit een uitrit kwaï verleende hem geen voorran Het slachtoffer liep bij de c rijding beenletsel op en is na het Diaconessenhuis in Haa lem overgebracht. Verhuur lokalen komt gemeente niet ten goede VOORHOUT Aan de vi huur van twee nieuwgebouv de lokalen van de P.C. scho Oosthout aan een edelsm houdt de gemeente Voorho geen geld over. Dat blijkt i antwoorden op vragen die mei 'zijn gesteld in de commi sie onderwijs. De lokalen r niet voor onderwijs nodig z mogen verhuurd worden i de gemeente daar toestemmii voor geeft. De opbrengst erv komt ten goede aan h schoolbestuur. P. Jochen (PvdA) sprak daar gisteravoi zijn bevreemding over uit de commissie onderwijs. 1 vindt dat tenminste een de van de opbrengst terug mo vloeien naar de gemeeni Volgens wethouder E. van d Laar is dat echter on moge! omdat het bestuur juridisch i genaar is van het gebouw. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. MEERDERHEID RIJNSBURGSE RAAD: RIJNSBURG Een meerderheid in de Rijns- burgse gemeenteraad is er vopr dat de Koestraatbrug onmiddellijk dicht gaat. Dat bleek gisteren tijdens de vergadering van de raadscom missie voor openbare werken. Een definitief besluit moet la ter volgen na een onderzoek naar de gevolgen voor het ver keer. Ongeveer tien omwo nenden van de Koestraatburg in het centrum van Rijnsburg waren naar de commissiever gadering gekomen om te plei ten voor de onmiddellijke slui ting. A. Dolle, die naast de brug woont, wees de politici met nadruk op het raadsbe sluit van 20 april 1982, waarin staat dat de brug voor autover keer gesloten moet worden. Dat besluit is nooit uitgevoerd. „De brug moet dicht, anders verzaakt u een democratisch tot stand gekomen raadsbe sluit", aldus Dolle. De bewoners wisten zich gis teravond gesteund door de meerderheid van de commis sie. Voor raadslid G. Verheij (CDA) ligt de zaak heel duide lijk. Hij vindt dat de brug over de Vliet eerst voor auto's moet worden gesloten, voordat ver der wordt gepraat over de toe komst van de brug. „De brug moet meteen dicht voor auto's, dan pas kunnen we gaan zoe ken naar argumenten om hem weer open te maken. Ik wil geen autootje pesten, mij gaat het om de veiligheid van de zwakkere weggebruikers, de wandelaars en fietsers". Knellen Het CD A-raadslid Van Dijke bleek echter fel tegen een slui ting van de brug. „De brug is pas voor veel geld vernieuwd, zodat het zonde zou zijn om hem nu te sluiten voor auto's. Als de Koestraatbrug gesloten wordt, zal het verkeer op veel fiunten in het dorp gaan knel- en. De drukte zal op de Vliet sterk toenemen en in de Kerk straat en Anjelierstraat zullen gevaarlijke situaties ontstaan voor het winkelende publiek", voorspelt Van Dijke. Het voor stel van wethouder A. de Haas om met de omwonenden om de tafel te gaan zitten, alvo rens tot een voorlopige sluiting over te gaan, werd nier door de commissie geaccepteerd. Burgemeester F. Jonkman hakte uiteindelijk de knoop door. Hij deed de toezegging het standpunt van de commis sie binnen B en W te bespre ken. Het college doet dan een voorstel voor de raadsvergade ring van 12 juli. Dan valt een besluit over een voorlopige sluiting. Daarna kan dan wor den gepraat over een definitie ve oplossing. ZUIDHOLLANDSE MILIEUFEDERATIE: DEN HAAG/BOLLEN STREEK Door niet ja ren achtereen op dezelfde grond bollen te telen, maar over te gaan tot een ruimere vruchtwisseling kan het gebruik van che mische middelen in de bollenteelt worden terug gedrongen. Dit schrijft de Zuidhollande Milieufederatie in een brief aan de provincie. De Milieufe deratie dringt er bij de provin cie op aan in overleg te treden met de sector. „Ingrijpende veranderingen in de sierteelt- sector moeten bespreekbaar zijn", zo staat in de brief. Een tweede reden voor het zeer grote gebruik van bestrijdings middelen in de bollenteelt is volgens de Zuidhollandse Mi- liefederatie dat sommige ex portlanden alleen uiterlijk puntgave produkten accepte ren. Als de kwekers de eisen van deze landen (Engeland, Japan) niet langer als de de norm hanteren kan volgens de briefschrijvers het bestrij- dingsmiddelengebruik flink omlaag. De Zuidhollandse Milieufede ratie dringt aan op overleg met de bollensector. Daarbij moeten „ingrijpende opties be spreekbaar zijn". Er is meer land nodig om een ruimere vruchtwisseling te kunnen re aliseren en anderzijds kan door ge- en verbodsmaatrege len en door het stimuleren van onderzoek het gebruik van be strijdingsmiddelen worden li ruggedrongen. „De siertee! sector moet voorbereid wo den op de toekomstige milie maatstaven en de conseque: ties daarvan voor de produi tiemethoden", aldus de milie organisatie. Volgens de Milieufederal moet vooral voor de kwalitt van het grondwater in de B< lenstreek en omgeving ergste worden gevreesd. is vermoedelijk tot in leng van jaren onbruikbaar r drinkwater. Dit is des te l denkelijker omdat de gron waterstromen vanuit de Bi lenstreek in de richting van Haarlemmermeer lopen, wi het water weer opkwelt", schrijft de milieuorganistie haar brief.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 14