ian Noordwijk denken" Wie vragen heeft over uimtevaart moet meteen TENNIS CIRCUIT Martin Hoekstra verrast ;Jan van Leeuwen op TEAN Yvonne Schoordijk in voetsporen van broer Oscar Rabobank 9 Ccldóc GouAa/nt EIDEN OMGEVING CeidóeSou/ia/ilt woensdag 27 juni 1990 pagina 13 3 (OORDWIJK „Wij rillen ons ontwikkelen Jej! ot hèt infocentrum voor 11 Ie ruimtevaart in Neder- Jj and. Het moet zo zijn dat riilnensen, journalist of stu- 1lent, wetenschapper of "{lobbyist, bij vragen over 00. Ie ruimtevaart en haar 5} eschiedenis onmiddellijk iei. an Noordwijk denken", jjj )at zegt W.M.B. van Gooi, ac lirecteur van Noordwijk Ipace Expo, de eerste per- iel nanente ruimtevaartten- ai) oonstelling in Nederland. J5 Vrijdag wordt Space Expo, 'n lat is ondergebracht bij uimtevaartcentrum Es- jo ec, geopend door konin- jin Beatrix. 15 )e benaming expo is bewust I» ekozen, zo zegt Van Gooi. Van het voor de hand liggende .museum" werd afgestapt, om- d, Jat musea volgens de directeur ij toch altijd een wat „duffig" aiago hebben. En „duffig" is ie ruimtevaart bepaald niet. Ït is volgens Van Gooi een reld waarin de voortgang 1 de wetenschap voortdu- end tot uitdrukking komt. loordwijk Space Expo gaat Space Expo verwacht jaarlijks meer dan 100.000 bezoekers NOORDWIJK Het grote publiek is zaterdag 7 juli voor de eerste keer welkom bii Noordwijk Space Expo. De permanente ruimtevaarttentoonstelling is vervolgens dagelijks van tien tot zes uur geopend. Alleen op maandag blijven de deuren gesloten. Toegang kost 10kinderen moeten 7,50 betalen en groepen krijgen korting. Naar verwachting zullen jaarlijks meer dan 100.000 bezoekers de tentoonstelling bezoeken. Space Expo is ge vestigd op het terrein van Estec aan de Keplerlaan in Noord wijk. die voortgang op de voet vol gen. In het gebouw dat aan de Keplerlaan verrees, wordt een uitgebreide ruimtevaartbiblio theek ingericht, er komt een videotheek en er worden films over het onderwerp bewaard. Bij satelliet-lanceringen kun nen in het centrum recht streeks de beelden worden ge volgd. De expositieruimte is 1700 vierkante meter groot. Een week voor de opening is het nog één en al chaos. Toch ver zekeren designer Rob van Op- dorp uit Amsterdam en direc teur Van Gooi dat daar vrijdag geen sprake van zal zijn. „We werken volgens een dagelijks aangepast schema", lacht Van Gooi geenszins verontrust. „Waarschijnlijk komen we voor 95 procent klaar. Van de overige 5 procent merkt nie mand wat". Van Gooi opereert vanuit een kleine kantoorruimte in het hoofdgebouw van Estec. Voortdurend rinkelt de tele foon. Medewerkers willen we ten wat ze moeten doen, ande ren melden voortgang in de werkzaamheden. Zijn secreta resse laat weten dat de maan steen is aangekomen. Een kostbaar exemplaar dat Van Gooi in Den Haag moet opha len. „Die hebben we te leen uit Amerika", meldt hij, niet in het minst opgejaagd door de niet aflatende druk die op zijn «rrote informatiemarkt over verkeer en milieu in Alphen lphen aan den [JN Veilig Verkeer ederland en de gemeen- Alphen houden op vrij- ig en zaterdag een grote formatiemarkt over ver- 3JJ eersveiligheid en milieu, 'trol at gebeurt in en om ge- 'ouw Nabij aan het Lau- ■'J1 iplein in Alphen. Ver- 2 [billende organisaties die ook jch met verkeersveilig- eid en milieu bezig hou- 19, en zijn present op de DIO iar^t- Er zijn onder meer een ge- luidsmeetwagen van Rijks waterstaat te zien, reflectie- lijnen voor het wegdek, een nieuw model dieselkatalysa tor en nieuwe accessoires voor fietsen. Op vrijdag bezoeken 1250 leerlingen van het basison derwijs en voortgezet onder wijs de informatiemarkt, 's Avonds en zaterdag de hele dag rijdt de speciale Mi lieubus van Westnederland de route van de stadslijnen door Alphen en doet daarbij ook het Lauraplein aan. Aanleiding voor de informa tiemarkt is het grote aantal verkeersslachtoffers dat in Nederland nog jaarlijks valt. Vorig jaar bedroeg dat cijfer nog 1.460 dodelijke ongeval len, terwijl meer dan 15.000 mensen gewond raakten bij een verkeersongeval. In Al phen zelf ligt het dodencijfer jaarlijks op twee drie per sonen. Het aantal gewonden dat jaarlijks in Alphen valt schommelt rond de 190 per sonen. Een speciaal opgerich te Werkgroep Verkeersvei- ligheidsplan moet die cijfers omlaag brengen. Daarvoor is al een actieplan opgesteld. Gevaarlijke punten in de ge meente worden gerecon strueerd, scholen krijgen leermiddelen voor verkeers- onderwijs en de politie houdt tweemaandelijkse voorlich- tings- en controle-acties over het gebruik van autogordels, het handhaven van de maxi mumsnelheid en andere ver keerszaken. De informatiemarkt in ge bouw Nabij is op vrijdag geo pend van negen uur 's mor gens tot half negen 's avonds en op zaterdag van tien tot vier uur. De toegang is gra tis. VAN GOOL, DIRECTEUR VAN SPACE CENTRE: Provincie wordt vriendelijker voor ouderen DEN HAAG/LEIDEN De provincie Zuid-Hol land wil meer rekening houden met de wensen van de ouderen. Ouderen moeten langer zelfstandig kunnen blijven wonen. Daarom stapt de provincie af van haar ouderenbeleid dat gericht is op de ver zorgingstehuizen Dit staat in de Contourennota Ouderenbeleid van gedepu teerde staten (GS). De ge meenten moeten zelf vorm ge ven aan dit nieuwe beleid. Voor de tehuizen betekent een en ander dat de provincie geen afzonderlijke toestemming meer geeft voor renovatie of nieuwbouw. De plannen hier voor moeten passen in het ge meentelijk ouderenbeleid. GS vinden dat de thuiswonen de ouderen gebruik moeten kunnen maken van de voor zieningen van een verzor gingstehuis in samenhang met de gezinszorg en het thuis werk. Hierdoor kunnen de ou deren een grotere invloed uit oefenen op hun eigen leefsitu atie. In de nota wordt ook veel aandacht besteed aan preven tie. Dit kan door de woningen aan te passen en ouderen zo veel mogelijk actief laten deel nemen aan het maatschappe lijk leven. GS willen voor dit doel ook subsidies geven aan ouderenbonden en voor acties als „Meer bewegen door oude- In de nota staan ook een aan tal projecten voor 1990 die door de provincie worden ge subsidieerd om het nieuwe be leid te verwezenlijken, waar onder de ontwikkeling van een integraal ouderenbeleid in Leiden en een project preven tie dementie in de regio Zuid- Holland-Noord. Dé statencom missie voor gezondheid en welzijn bespreekt het voorstel op 28 juni. Wandeldriedaagse ZOETERWOUDE De wan deldriedaagse van Zoeterwou- de is gisteren begonnen met 205 deelnemers. De meeste be langstelling ging uit naar de tocht over vijf kilometer want daarvoor meldden zich 170 personen in het clubhuis van de organiserende handbalvere niging Fairplay op sportpark Haasbroek. De kortste afstand ging via de Zuidbuurtseweg, Zonnegaarde, Lange Kerke- pad, Weipoortseweg en de Nieuweweg. De 10 kilometer ging via Zuidbuurtseweg, Kor te Kerkepad, Weipoortseweg, Molenpad, Miening, wandel pad langs de Burg. Betmers- weg, Westeindseweg, via de dorpskern naar Haasbroek. schouders rust. Want het zijn niet alleen de telefoontjes die onophoudelijk binnenkomen, maar ook mensen die binnen komen lopen die voor een sfeer van stress zorgen. Dynamisch De permanente ruimtevaart- tentoonstelling krijgt een dy namisch karakter. Het wordt volgens Van Gooi een levendi ge expositie die het publiek ac tief bezighoudt. Verantwoor delijk voor de samenstelling van de expo zijn onder meer wetenschapsjournalist Piet Smolders en de chef public-re lations van Estec. Op een speelse manier zullen tal van belangwekkende zaken wor den getoond, zoals het pak dat de eerste „ruimte-Rus" Joeri Gagarin droeg, een model van het Russische ruimtestation MIR, de al eerder genoemde maansteen, een model van het Amerikaans ruimteschip Voy ager dat op Jupiter is geweest en een model van de Colum- bus-raket. Ook valt de basis van de Europese raket Ariane 4 te bezichtigen, kunstmanen en computer-apparatuur. Als extraatje heeft de Noord wijk Space Expo het eerste half jaar van haar bestaan een bijzondere foto-expositie te Directeur W. van Gooi in het Noordwijk Space Centre. bieden. Een tentoonstelling van foto's, die per satelliet bo ven land zijn genomen. De Noordwijk Space Expo is uit gewerkt rondom de thema's: De geschiedenis van de ruim tevaart - ruimtevaart en ster- rekundig onderzoek - ruimte vaart en planetair onderzoek - onderzoek van de aarde vanuit de ruimte - de natuur en de ruimtevaart - ruimtevaart en telecommunicatie - het ESA Columbus-project en toekom stige ruimtevaart program- Verzamelingetje Volgens Van Gooi is Neder land rijp voor een initiatief als het ruimtevaartcenter. Ver schillende initiatieven voor een dergelijk project zwierven enkele jaren door Nederland. Noordwijk pikte het idee op. Wat eens een ruimtevaartver- zamelingetje was van een me neer Straus uit Arnhem is in middels uitgegroeid tot een miljoenenproject. De bouw van de tentoonstellingsruimte kostte 3,2 miljoen, de inrich ting nog eens 3 miljoen. Zon der sponsoring vanuit het bedrijfsleven en de steun van Esa/Estec was er volgens Van Gooi van het hele project niets terecht gekomen. Estec profi teert van de expo door gebruik te maken van de ontvang struimten, zodat het creeren van een eigen bezoekerscen trum niet langer nodig is. Van Gooi noemt „zijn" expo dan ook een centrum van commu nicatie over ruimtevaart en een centrum van gastvrijheid. „De mensen die hier binnen komen, moeten zich ontspan nen voelen, terwijl ze tegelij kertijd een enorme hoeveel heid informatie krijgen toege diend". Noordwijk Space Expo zal aan de weg timmeren met activi teiten als cursussen sterren kijken, lezingen over het weer en ook hoopt Van Gooi op korte termijn een tentoonstel ling te kunnen organiseren van postzegels met de ruimte vaart als onderwerp. Op be scheiden schaal gaat Space Expo zich bewegen op de con- ferentiemarkt. Onderwerp zal echter altijd de ruimte of de ruimtevaart moeten zijn. In samenwerking met touropera tors wil Van Gooi dag-arran gementen samenstellen. „Bij ons kan men gemakkelijk een dagdeel zoekbrengen. In sa menspraak met attracties in de directe omgeving moet het mogelijk zijn een volledig dag je uit te arrangeren". MARIJKE DEN HOLLAN DER strijd tussen de finalistes van de editie 1989, Eugénie Simon en Marie-Anne Everts op nieuw in het voordeel van de winnares toen, Simon. Ditmaal waren de setstanden 6-4, 6-2. Ingrid Bavelaar en Cariene Smaal rekenden met dezelfde score af met moeder Eugénie de Bruin, respectievelijk doch ter Helen Leer. Was de ont moeting tussen Simon en Everts al een opmerkelijke lo ting voor de eerste ronde te noemen, in de D-categorie was de eerste ronde tussen de ta feltennissers Ronald Rijsdorp en Rob Turk evenzeer te ver gelijken met de openingsronde op Wimbledon tussen Paul Haarhuis en Tom Nijssen. Rijs dorp kon zich na 6-4, 4-6 en 6- 3 zich de Haarhuis van de ook thuishaven TeHaDo noemen. Het lid van meerdere vereni gingen versloeg en passant in de tweede ronde de als eerste geplaatste Roy Froma. Nieuwkoop Het 35+ toernooi, dat Nieuw koop deze week organiseert, wordt gedeeltelijk in poules afgewerkt. De bij de C2-heren zijn Pim Bakker en Arie Wes- seling als poulewinnaars ge tipt. Met wedstrijdleider Jaap Schoenmaker is Bakker ook favoriet in de twee tegen twee. Elisabeth Brand staat twee maal als lijstaanvoerder, bij de dubbels met Joke Baans en bij de mixen met Rien van Tol. De winnaar van vorig jaar, Frits Overing, voert ook nu de_ Dl-lijst aan, op de voet ge volgd door Dick Ackkerman. Voor wedstrijdleidster Lucia van Uden en Nel van de Broek is de DEDl-finale voor speld. Boekhorst Onder leiding van de 'dochter van de Boekhorst', Lumien van de Haak en met assistentie van Jeanne Haket, wordt in Noordwijkerhout voor de eer ste maal een zogenaamd K5- jeugdtoernooi gespeeld. Het streven is de opzet van een volwaardig nationaal jeugd- toernooi, dat dan aan de jeugd veel meer punten dan nu moet verschaffen voor een stek of een stijging op de jeugdranglij- sten. Jolanda Mens, die bij de top tien van de twaalfjarigen be hoort, speelt ditmaal een cate gorie hoger en vervult daarin toch de rol van favoriet. Cindy Berg staat tweede. Maaike Johan Draulans vertoefde tegen TEAN-wedstrijdleider Martin Kip langdurig op de baan. De 'hitter' won het uiteindelijk van het 'geduld'. Zonderop is lijstaanvoerster in de oorspronkelijke categorie van Mens, op de voet gevolgd door de speelster, die zij het meeste vreest, Carmen Delsas- so. TEAN-speelster Hester Ste- houwer moet in de voor de groep tot erf met zestien jaar voorziene eindstrijd van For- secaatse Tessa Hillaert. zien te winnen. De Merenwijkse broers Walter en Harold van Schie nemen beide de eerste positie in hun leeftijdsgroep in, Walter in tot en met 12 jaar, Harold in tot en met 14 jaar. Wouter Kor- bee, bij de twaalfjarigen en FOTO: ANDRÉ VAN HAASTEREN Arjan Wille zijn als finalisten aangeduid. Bij de jongens tot en met 16 jaar vormen de ge plaatste Amsterdammers, Shai Meyers en Evert van Essen de 'vreemde eenden' in de verder Leidse bijt. PETER KLEIN LEIDEN Na twee toer- nooiweken heeft een aan tal tennissers zich al aar dig onderscheiden in het LC circuit. Zo kan B- speelster Bionda Zonderop zich, met twee eindzeges op zak, nu al opmaken voor een optreden op Uni cum in de tweede week van september. Bij de B- heren is er nog geen af scheiding tussen toppers en „mindere goden". In de damescategorie D heeft Yvonne Schoordijk zich nu reeds duidelijk losgemaakt van de rest van het veld. De Me- renwijk-speelster treedt daar mee in de voetsporen van haar broer Oscar, die vorig seizoen voortdurend in de hogere re gionen van de D-heren mee speelde en uiteindelijk zelfs de Masters-titel won. Een waardi ge opvolger van Schoordijk lijkt Sipko Adriaansen te zijn. De Leiderdorper weet zich na winst op het eigen park aan de kop van het D-circuit. De meest opmerkelijke klassering is er voor Patrick Kleian. Door een halve-finaleplaats in Lisse en de eindzege bij De Munnik voert de ecnte „ama teur" het C-veld aan, voor di verse vele uren makende jon geren. Bij de dertigplussers hebben zich het afgelopen weekend vier paren geplaatst voor* het LCMasters. Het meest verheu gend voor de wedstrijdleiding van dat evenement is dat zich daaronder het koppel Sjaak van Veen/Loek Koek bevindt. De Veners staan er immers om bekend dat zij zich zowel op de baan als aan de toog uitste kend kunnen weren... Stand: HEREN B: Jan Willem Lugthart (Zee en Duin) 6; Elmar Gerth (Leeuwen- bergh), Onno van Paridon (Unicum) 5; Tom Bulters (Merlenhove) 4; Wouter van der Heyde (Unicum). Marco van Trlgt (Hillegom) 3; Jan de Jongh (Hoofddorp), Martljn Krans (Unicum), Frank Liefbroer (TEAN), Mare Nagel- kerken (Unicum), Marco Visser (OLTC) 2. DAMES B: Bionda Zonderop (Uni cum) 10; Cindy Berkhout (Hillegom) 4; Mirjam Slemerink (Unicum), Petra Wessels (Hillegom) 3; Jeanlne Gele- vert-Jünger (Unicum), Petra Hoogh- kamer (Dekker), Saskla Paauw (De Munnik), Angelina Rammers (De Munnik), Nathalie van der Voort (De Merenwljk) 2. HEREN C: Patrick Kleian (Llsse) 10; Jan van Leeuwen (TEAN) 9; Robbert- Paul Hartwijk (Unicum) 7; Ben de Bruin (De Boekhorst) 5; Willem Visser (Hillegom) 4; Leo Jansen (Zwaans- hoek), Oscar Schoordijk (De Meren wljk). Paul Stolwijk (Botesa), Mlckel Verkerk (Unicum), Jeroen Vink (Hille gom) 3. DAMES C: Ingrid Krult (De Meren wljk) 6; Sandra Faas (Llsse), Judith Verhoeff (Zee en Duin), Joan Zonne- vylle (De Munnik) 5; Kim Dlrkse (Uni cum), Cariene Smaal (De Munnik) 4; J. Schregardus (Zwaanshoek) 3; In grid Bavelaar (De Munnik), Ellen Ger- rese (De Munnik), Jolanda Mens (De Boekhorst) 2. HEREN D: Slpko Adriaansen (De Munnik) 10; Jan Willem Giliyamse (Hillegom) 7; Talbert Boef (Dekker), Pleter-Frans Stroo (Nieuwkoop) 6; Alexander Balk (Casino), Maarten Buys (Alkemade) 5; Sander Brugman (Roomburg), Mare Gaemers (Hille gom), Arjan Stadt (De Munnik), Ro nald Verdaasdonk (Nieuwe Sloot), André Wlllemse (Hillegom) 4. DAMES D: Yvonne Schoordijk (De Merenwljk) 11; Judith Pletersen (De Munnik) 5; Jolanda Mens (De Boek horst) 4; Renske Jonkeren (De Mun nik), Ruby Pennings (De Boekhorst), Nathalie Serlul (De Ronde Verier), Sonja SJaardema (Llsse), Maurlen Warmerdam (Hillegom) 3. HERENDUBBEL D30+: Johan van Duyn (Unlcum)/Bob Logger (Unicum); Henny van Kampen (Hazerswou- de)/Chrls van der Klugt (Hazerswou- de); Dick van der Neut (Llsse)/Jan Langstraat (Llsse); Ferry van Haver (De Munnlk)/Ron de Vos (De Munnik); Loek Koek (Alkemade)/Sjaak van Veen (Alkemade). DAMESDUBBEL D30+: Marlies Krult (De Merenwljk)/Traudl Wltteveen (De Merenwljk); Alle Snellenberg (Artesia- )/Hennle Verhage (Artesla); Wil van der Meer (Huls ter Duln)/Dorlen de Ruyter (Huls ter Duin); Ineke Knol (De Munnikj/Hanny Verwoert (De Mun nik); Veronlque van Ruiten (Alkema- de)/Lleneke de Koning (Alkemade). Piet den Boer naar Caen CAEN Piet den Boer heeft een akkoord bereikt met de Fran se club Caen. De Nederlander tekent een tweejarig contract bij de Normandische club. De 32-jarige Den Boer kwam dit seizoen uit voor Girondins Bordeaux, waar hij wordt opgevolgd door Willem Kieft. Daarvoor speelde hij enkele jaren voor KV Me- chelen. ALPHEN/LEIDEN Zo wel de gedoodverfde fa voriet bij de C-heren op het tennistoernooi van het Alphense TEAN, Jan van Leeuwen, als de eerste ge plaatste in D, Rudy Bak ker zijn inmiddels in de strijd gesneuveld. Martin Hoekstra en Robert Ben- nemeer waren verant woordelijk. De eerste twee toernooien kon Martin Hoekstra nog gebrui ken om het potlood te slijpen, met de zege op de favoriet voor de eindzege bij de C- heren, Jan van Leeuwen werd een punt gezet achter enekel onnodige nederlagen. Een ver rassing kon in de annalen bij geschreven worden. Hoekstra bereikte als eerste de derde ronde, maar had net zo goed al in de eerste ronde tegen Chris- tiaan Goedhart het loodje kun nen leggen getuige de 7-6, 2-6, 6-3 winst. Ook Boudewijn Ponsioen had een moeizame toernooistart, drie sets R. Ste vens. In twee sets winnen is voor Paul Bakker, sport, met 6-4, 6-3 maakte Bakker van opponent Bouman een baai man. Martin Kip had na René Car- dinaal en Charley Asselbergs de derde TEAN-ner kunnen zijn, die in het B-toernooi een ronde verder kwam. De wed strijdleider, die bij het Harder- wijkse Strokei in de competitie uitkomt, verbleef zo'n drie uur |op de baan tegen Johan Drau- jlans. Kip won de eerste set [met 12-10 in de tiebreak, maar [kon in tweede en derde set j hitter' Draulans toch niet vol doende van het lijf houden. De strijd tussen winnaar Ro- jbert Bennemeer en de papie ren favoriet Rudy Bakker [vergde dermate veel uren, dat het automatisch uitvallen van het kunstlicht op de door ge meente verplichte tijd maar inauwelijks vermeden kon worden. Bennemeer klopte Bakker via twee gewonnen Üebreaks en een verloren tweede set. Ook de als finalist geplande David van Kesteren had het moeilijk, getuige de 6- 4 derde set tegen Frits Buike- ma. De D2-winnaar van De Munnik, Serge Cornelissen had eveneens drie lange sets nodig om de dadendrang van tegenstander Omdijk nog net ln te dammen. Bij de B-dames duurde de strijd tussen Claudia Witteman en Irma van den Oudenrijn drie sets met Witteman toch als winnares. Saskia Paauw had goede tegenstand van Pe tra Wille. Sandra Smit en Inez Franke in de C, alsmede Ju dith Pietersen in de D, speel den zich reeds in de halve fi nale. TeHaDo Reinier Kraal had de eerste anderhalve set tegen Tim Ba velaar veruit de beste papieren op de zege, de papieren num mer twee moest de tweede set alsnog met 7-5 en de derde met 6-3 afstaan. Daarvoor had Bavelaar afgerekend met Bos koper Paul Brand. Taco Stop pels had voor de op tiebreak verloren eerste set meer games nodig dan voor het winnen van de volgende twee. In de C2 toonde Stoppels zich met 1 en 3 te sterk voor de tennis sende badmintonner (even tueel omgedraaid) Bram Se- gijn. Roomburger Hamid Saïdi hoeft in dit onderdeel na twee overwinningen nog maar twee maal te zegevieren om de ere palm in de wacht te slepen. Het treffen tussen Erik van Weeren en Marcel van Willi- genburg werd pas in de tiebre ak van de derde set in het voordeel van de eerstgenoem de beslist. Bij de C-dames eindigde de

Leidse Courant | 1990 | | pagina 13