Pensioen- en uitkeringsraad volgende week al in Leiden ALLER LEADS) £cid6C@outatit Als ik me eenzaam voelde ging ik Slauerhoff vertalen'' Leiden handhaaft haar anti-apartheidsbeleid STAD OMGEVING/RTV 5DG wil einde maken aan ontslagprocedure van schoonmakers amaa Klassiek cadeau MOKER De radio-uitzending van MOKER gaat morgen over het evenement 'Langs Leidse KerkenVerder is er een gesprek met de heer Drewes over de cur sus 'Godsdienst in meer voud'. Het programma is van 19.00 tot 19.30 te be luisteren via FM 105.7 (ether) en FM 88.1 (kabel). Orgelconcert Nico de Raad bespeelt aan staande vrijdag het orgel in de Pieterskerk. Dat ge beurt in het kader van de K&O-serie zomerorgelcon- certen. Gespeeld wordt werk van Franck, Pierné, Alain, Andriessen, Buxte- hude, Bach, Seixas en Car- valho. De aanvang van het concert is 20.15 uur. WOENSDAG 27 JUNI 1990 PAGINA 11 EIDEN De Zieken- uis Dienstengroep (ZDG) il de ontslagprocedure gen 48 medewerkers die het Academisch Zie- enhuis Leiden zijn aan- BSteld intrekken. Vol- ;ns directeur L. Berings eeft het geen zin dat pro- ïs door te zetten nu het ekenhuis de relatie met DG wil beëindigen. Be- meent dat dit pas er" 1 januari 1992 moge- ijk is. Een woordvoerder fan het AZL bestrijdt dat. De ZDG verricht schoonmaak werk in het ziekenhuis. Vol gens Berings zijn daar 250 mensen bij betrokken. Eerder al gaf het ziekenhuis te ken nen te willen bezuinigen op het schoonmaakwerk. Als ge volg daarvan werd 60 mede werkers van ZDG met een volledige baan in november ontslag aangezegd. Daartegen gingen 48 van hen in beroep. Zij zijn in eerste instantie door de kantonrechter in het gelijk gesteld. De ZDG ging daarna in hoger beroep. Berings wil dat nu intrekken. De advocaat van de 48, G. Veldhuis bevestigt dat hij is benaderd voor een gesprek, maar dat nog moet blijken waar dat toe leidt. Wel vindt hij het „bevreemdend" dat het AZL juist nu het contract heeft opgezegd, op een mo ment dat volop over bezuini gingen werd gesproken. ZDG-directeur Berings vindt dat een nieuw schoonmaakbe drijf dat in het AZL aan de slag gaat al het personeel moet overnemen. „In de CAO staat dat in een dergelijk geval de helft van het personeel moet worden overgenomen, maar bij deze gang van zaken zal ik vragen dat alle mensen over gaan". Volgens de directeur lopen de kosten na verloop van tijd op doordat de CAO in zijn be drijfstak er op is gericht men sen aan te moedigen langer bij één bedrijf te blijven. Ze gaan daardoor naar verloop van tijd meer verdienen. „En dus wor den we duurder. Daardoor valt het personeel nu uit de boot. Als je met een compleet nieuwe ploeg weer kunt be ginnen, is dat uiteraard goed koper". Berings heeft het AZL inzage gevraagd in kostenberekenin gen. Ook gaat hij met de FNV en het arbeidsbureau overleg gen over de ontstane situatie. Woordvoerder D. Ketting van het AZL zegt dat het geen an derhalf jaar zal duren voordat de relatie met ZDG wordt be ëindigd. „Het college van be stuur heeft gesteld dat dit op korte termijn moet gebeuren. Er is zelfs geen contract op dit moment, dus dat duurt niet zo lang". Volgens Ketting is het bestuur op dit moment bezig met de verdere onderbouwing van het besluit. Over de perso- neelsperikelen zegt hij: „Dat moet los worden gezien van de hele zaak. Wij hebben een overeenkomst om schoon maakwerk te laten doen voor een bepaalde prijs. De primai re verantwoordelijkheid voor een sociaal beleid ligt bij de ZDG". Ketting merkt op dat het schoonmaakwerk ook in de toekomst moet worden ver richt. „Er is altijd een aantal mensen voor nodig". Volgens Ketting is eerder afgesproken dat in het kader van bezuini gingen een aantal grote con tracten met dienstverlenende bedrijven onder de loupe wordt genomen. Hij stelt dat het miljoenencontract met ZDG het laatste is in die reeks. Cursus Tjechisch bij K&O LEIDEN De Leidse Volksuniversiteit K&O begint in september met een cursus Tjechisch. Aanleiding is wat de volksuni versiteit noemt de „fluwelen revolutie" van vorig jaar in Praag, de hoofdstad van Tje- choslowakijke. Daardoor is volgens K&O de belangstelling voor het Tsjechisch enorm toe genomen. Het Tjechisch is een Slavische taal en verwant aan het Russisch. Het wordt door tien miljoen inwoners van Bo- hemen en Moravië gesproken. Ook in Slowakije, waar vier miljoen mensen Slowaaks spreken, kan men met Tsje chisch terecht. De nieuwe cursus bestaat uit twintig lessen en bedoeld voor iedereen die zich de beginse len van de taal eigen wü ma ken. De kosten bedragen 260 gulden. De lessen worden ge geven door Martina Smit Ri- heva. Aan de orde komen grammatica, conversatie en lectuur. Na afloop van de serie lessen kunnen de deelnemers een eenvoudig gesprek voeren en eenvoudige teksten lezen. Nadere inlichtingen zijn ver krijgbaar via telefoon 141141 of 211034. Feest met de burgemeester Met burgemeester C. Goekoop erbij waren ze precies met zijn zeventigen. De burgemeester ontving gisteren in het stadhuis alle Leidse echt paren die dit jaar 60 dan wel 65 jaar zijn ge trouwd. Het ging om 21 paren, die vergezeld werden door 27 begeleiders. Na een welkomstwoord van Goekoop, hij meld de dat hij vrijwel op de minuut 25 jaar geleden in het huwelijk trad, kregen de feestvarkens een film over oud-Leiden te zien. Daarna was er in de Burgerzaal van 15.00 tot 16.30 een gezellige bijeenkomst. De gasten kregen een muzikaal programma aangeboden, dat werd gelardeerd met een hapje en een drankje. De muziek werd verzorgd door het trio Dorien Mijksenaar. De 69 gasten van Goekoop werden tenslotte rondge leid over de tweede etage, waar onder meer de raadzaal werd bezichtigd. foto: wim van noorj EIDEN Vormingscentrum 'oor Jongeren begint in het omend cursusjaar met een roject voor schoolverlaters an het voortgezet speciaal on- erwijs (VSO). Geprobeerd rordt om de schoolverlaters ia „De Opstap, arbeidstoelei- ing voor VSO-schoolverla- rs" zo snel mogelijk door te [en stromen naar de „gewo- t" arbeidsmarkt. Vandaag is et project officieel gepresen- :erd. Aanleiding voor het op- etten van het project is dat choolverlaters van het voort- ezet speciaal onderwijs iholen voor kinderen die een eelal moeilijk leren of moei- ijk opvoedbaar zijn steeds aker uit de boot vallen. Vol- ens vormingsleider en initia- iefnemer K. Kanits is dat het evolg van concurrentie. „Er i wel meer ruimte voor jeugd werk, maar begaafdere jonge- en verdringen de leerlingen lie uitstromen uit het speciaal nderwijs. Ze komen daardoor teeds moeilijker aan de slag ip de vrije arbeidsmarkt". )ok ontdekte men bij het vor- ningscentrum, waar veel ge werkt wordt met deze groep eerlingen, dat veel van hen liet via de sociale werkvoor- iening aan de slag willen, naar een „gewone" baan wil- en. Beide trends doen zich 'oor in heel Nederland. n het project, dat een regio nal karakter heeft, krijgen de ursisten een intensieve scho- ing op het vormingscentrum. Iet programma omvat vaste inderdelen als maatschappelij- ie vorming, arbeids- en beroe- len-oriëntatie, rekenen, taal n excursies. Daarnaast zijn er teuzevakken. Het gaat daarbij )m houtbewerking, bromfiet- itechniek, computer, tekstver- verken en typen, horeca en 'erzorging. De cursisten wor- len opgeleid voor eenvoudige issisterende functies in de ad- ninistratie, detailhandel, hore- a, huishouding en techniek. )e lessen op het vormingscen- rum duren twee dagen per 'eek. Zolang de cursist geen baan heeft, blijft dat zo. Het is de bedoeling dat de les sen na een introductie-periode korden gecombineerd met sta of een baan. Dan gaan de nog een dag per naar het vormingscen- kum. Het centrum gaat voor cursisten op zoek naar een baan of stageplaats, paarbij wordt een beroep ge- laan op diverse werkgelegen- lieidsmaatregelen en arbeids- pemiddelingsorganisaties. Pe maximum-leeftijd voor leelname is 21 jaar. Initiatief nemer K. Kanits van het vor mingscentrum wil in augustus met een groep van tot twaalf deelnemers. iHet is echter de bedoeling om ■ater meer deelnemers toe te Saten. Er is in deze regio een ■markt" van ongeveer dertig ongeren", meldt Kanits. Ook s het de bedoeling om bij de meerdere organisaties e betrekken om zo goed mo- [elijk middelen, kennis en mankracht in te zetten. Kanits lenkt daarbij aan het Studie- 'uis Leiden en Regio, de keekschool en het Centrum [or Beroepsoriëntatie en Be- voor het project is mogelijk via 071-769213. DEN HAAG/LEIDEN De Pensioen- en Uit keringsraad (PUR) gaat aanstaande maandag in Leiden aan de slag. De Eerste Kamer is het met instelling van deze nieu we instantie voor uitke ringen aan oorlogs slachtoffers eens. Dat heeft het ministerie van welzijn,, volksgezondheid en cultuur (WVC) dinsdag mee gedeeld. De PUR wordt ge vestigd in het voormalig Aramcogebouw aan de Ples- manlaan 100 in Leiden. In het weekend van 30 juni en 1 juli verhuizen de 260 me dewerkers van de oude uit keringsdiensten in Diemen en Zoetermeer naar het nieuwe onderkomen in Lei den. Volgens een woordvoerder van WVC zullen degenen die al een oorlogsuitkering hebben, niets van de veran deringen merken. De onrust daarover die hier en daar schijnt te .heersen, is volgens hem absoluut niet op haar plaats. De reorganisatie van de uit keringen aan oorlogsslacht offers was nodig vanwege de achterstanden in de behan deling van aanvragen van de verschillende instanties die zich daar tot voor kort mee bezig hielden, de lange wachttijden en de vele klachten van de aanvragers. De druppel die de emmer deed overlopen was vorig jaar februari dat het Alge meen Burgerlijk Pensioen fonds (ABP) de Wet Uitke ringen Vervolgingsslachtof fers (WUV) niet meer wilde uitvoeren. Daarop werd be sloten de verantwoordelijk heid voor alle uitkeringen bij één instantie onder te brengen. Dit werd de PUR. Het ABP zal de uitvoering van de buitengewone pensi oenwetten en de Wet Uitke ringen Burger-oorlogsgetrof fenen (WUBO) nog een aan tal jaren blijven verzorgen, maar nu op basis van een contract en onder verant- door de PUR zelf worden toegepast en uitgevoerd. De reorganisatie werd uitge dacht door de speciaal ge machtigde G. Huyser. In de politiek bleek niemand hele maal tevreden over de plan nen, maar was men het ero ver eens dat ze het voordeel van de twijfel verdienden en dat, na de jarenlange proble men, snelheid geboden was. Het voorstel voor de PUR was het eerste van minister D'Ancona. In de Tweede Kamer oogstte zij veel waar dering voor de wijze waarop zij het verdedigde. PRODUKTBOYCOT EN SPONSORBEPERKING 'ormingscentrum aat school - erlaters speciaal inderwijs helpen Gemeente Voorschoten betreurt handhaven van aanleg rijksweg 11 VOORSCHOTEN De ge meente Voorschoten betreurt het dat de aanleg van rijksweg 11-West is gehandhaafd in het Structuurschema Verkeer en Vervoer deel-D. Dit schema werd gisteren gepresenteerd door minister Maij-Weggen van verkeer en waterstaat. De nieuwe rijksweg moet Leiden en Den Haag verbinden en loopt, als hij wordt aangelegd, dwars door Voorschoten. „Wij hebben de minister onlangs nog een brief geschreven en gevraagd de weg te schrappen. We hoopten dat er daarmee eindelijk een einde zou komen aan de al vele jaren bestaande onzekerheid over de definitie ve bestemming van de van het tracé deel uitmakende gron den binnen de gemeente. He laas heeft de minister aan ons verzoek geen gehoor gege ven", aldus burgemeester P. Cannegieter van Voorschoten in een verklaring. Overigens is Voorschoten nog niet erg bevreesd voor -de aanleg van de weg. Rijksweg 11-West staat zeer laag op de prioritei tenlijst. Voorschoten gaat sa men met het platform rijks weg A 11-West leden van de Tweede Kamer trachten te overtuigen van het feit dat aanleg van de weg niet nodig diensten aan te kopen. Naast factoren als prijs, kwaliteit en service zou ook „het al of niet hebben van relaties met Zuid- Afrika" een criterium worden. Die maatregel blijft wel ge schorst. Sinds het schorsen door de Kroon van de raadsbesluiten in het kader van het anti- apartheidsbeleid, is door de Lota gezocht naar andere mo gelijkheden om binnen het re geringsbeleid op lokaal niveau een anti-apartheidsbeleid te voeren. Een voorkeursbeleid op grond van de rapportage plicht die bedriiven in het ka der van de EG hebben wat be treft de investeringen, haalde het niet. Vervolgens werd gekeken of het voor het Rijk acceptabel zou zijn als gemeenten de voorkeur zouden geven aan bedrijven die een anti-apart heidsbeleid voeren en die, als ze in Zuid-Afrika actief zijn, expliciet de apartheid bestrij den en door het parlement er kende embargo's naleven. Die bedrijven zouden er ook goede overlegstructuren met zwarte vakbonden op na moeten hou den en een voorbeeldfunctie moeten vervullen in sociaal beleid ten aanzien van zwarte werknemers. Over deze laatste mogelijkheid om anti-apart heidsbeleid te voeren door lp- kale overheden is van de kant van Binnenlandse Zaken en Buitenlandse Zaken nog geen standpunt bekend. Binnen de Lota heerst onze kerheid over effectiviteit van het stimuleringsbeleid. Het gaat om vragen als hoe de aan de bedrijven gestelde voor waarden kunnen worden ge controleerd en hoe een spon- sorbeleid, gericht op bedrijven die geen relaties met Zuid- Afrika hebben, is te combine ren met het zaken doen met in Zuid-Afrika gevestigde bedrij ven die expliciet apartheid be strijden. Het Lota-bestuur gaat met het Rijk nader overleggen over een voor beide partijen passend lokaal anti-apart heidsbeleid. Ondanks de ontwikkelingen inZuid-Afrika wil de Lota doorgaan met een economisch anti-apartheidsbeleid. Daar mee wordt aangesloten op de door Nelson Mandela verkon digde mening dat ,je de ketel niet van het vuur moet halen als het water bijna gaat ko ken". Noteer als nieuwe abonnee ingaande l I Naam: Voorl: I Adres: I Postcode/plaats: j Telefoon: (voor controle bezorging) j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: J maand (automatisch betalen) f 24,85 I O kwartaal via acceptgiro f 75,10 i J Stuur als dank cadeau(betreffende letter) naar: J Naam: J Adres:J j Postcode/plaats:j I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar I I Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2S01 VC Den Haag. |NZ I I1 Cheng Shaogang, een van de drie buitenlandse studenten die zijn afgestudeerd in Nederlandkunde. foto: wim van noort CHINEES EERSTE AFGESTUDEERDE IN DE NEDERLANDKUNDE LEIDEN De 26-jarige Chinees Cheng Shaogang hoort samen met twee In donesiërs tot de eersten' die volgende week in Lei den afstuderen in de nieu we studierichting Neder landkunde. Cheng hoopt in Nederland te kunnen blijven om historische bronnen van het Neder lands in het Chinees te gaan vertalen. In accent loos Nederlands met slechts af en toe een hape ring doet hij verslag van de vijf jaar dat hij hier woont. „Ik was gewoon nieuwsgierig naar Nederland. Er is hier dui delijk meer welvarendheid en materialisme. In het begin kende ik de taal nog niet zo goed en voelde ik me een beet je eenzaam. Dat had ook het voordeel dat ik veel tijd voor het leren had en ik kon ik al snel met de hulp van een do cent gedichten van Slauerhoff vertalen", aldus Cheng. Vier jaar geleden werd op ini tiatief van hoogleraar J. de Vries een aparte faculteit „Dutch Studies" opgezet. Het verschil met de studierichting Nederlands was dat naast de taal en de literatuur ook aan dacht werd besteed aan de cul tuur, historie, aardrijkskunde en staatsinrichting. Alleen bui tenlandse studenten kwamen ervoor in aanmerking en in 1986 werd begonnen met een kleine groep van ongeveer tien studenten. „Een onderdeel van het eerste jaar is het vak volkenkunde. Dan worden er excursies gemaakt naar onder andere de delta-werken en naar Vlaanderen. Dat zijn de leuke dingen van de studie", aldus J. Lalleman, docente Ne derlandkunde. In het eerste jaar ligt uiteraard de nadruk op het leren spreken, schrijven en dus begrijpen van de Ne derlandse taal. In het vervolg van de studie worden letterkunde en Neder landse geschiedenis aan het pakket toegevoegd. Samen met kunstgeschiedenis zijn dat de vier onderdelen waarin de studenten kunnen afstuderen. De opzet van Nederlandkunde is zo dat de afgestudeerden in hun respectievelijke land van herkomst in de Nederlandse taal kunnen doceren. Op dit moment zijn zo'n 60 studenten ingeschreven bij Nederland kunde. Cheng koos voor de richting geschiedenis. Hij schreef een scriptie over de bezetting en verdrijving van de Hollanders van het eiland Formosa in het begin van de 17e eeuw. Vijf jaar gelden studeerde hij nog Duits aan de universiteit van Beijing. Hij wilde graag in het buitenland studeren maar voor Duitsland waren er genoeg ge gadigden: „Toen heb ik voor Nederland gekozen omdat de kans dan groter was dat ik daadwerkelijk naar Nederland kon. De eerste negen maanden deed ik alleen maar taal en heb daar al mijn energie inge stoken want als je colleges wil volgen moet je ook notities kunnen maken". Na deze in tensieve studieperiode werd hij op de hoogte gebracht van het toen nieuwe Dutch Stu dies: „Ik had een kleine voor sprong omdat ik dus al negen maanden lang Nederlands had gestudeerd". In de vakantie heeft Cheng toen een fiets tocht naar Limburg gemaakt om Nederland te leren kennen en zijn taalkennis aan te scherpen. Aanpassingsproblemen had hij alleen in het begin van zijn studie in Leiden. Hij trok veel op met een tiental andere Chi nese studenten in Leiden. Sa men gingen ze vaak naar het sportcentrum waar tafeltennis en badminton Cheng's favorie te bezigheden waren: „Na ver loop van tijd zijn we een beetje uit elkaar gegaan. We volgden allemaal andere studies en kregen allemaal eigen vrien den. Over de studentenopstand van vorig jaar in China wil hij het liever niet hebben: „Ik zit te wachten op toestemming van de Chinese autoriteiten om hier nog twee jaar te mogen blijven", is zijn veelzeggende reactie. Teleurstelling Een grote teleurstelling heeft hij wel aan die periode overge houden. Cheng was een van de medewerkers aan een boek dat koningin Beatrix tijdens haar reis naar China aan de Chinense leiders zou overhan digen. „Toen ging die reis niet door. Het boek verkocht wel goed maar dat was een grote teleurstelling voor mij. Vol gende week vrijdag studeert Cheng officieel af. Daarna is het wachten op een subsidie voor zijn vertaalwerk: „Waar bijvoorbeeld Chinese historici veel aan kunnen hebben". LOMAN LEEFMANS LEIDEN Leiden houdt vol geen producten en diensten aan te kopen uit Zuid-Afrika en laat zich alleen sponsoren dor be drijven die geen relaties met Zuid-Afrika hebben. Dat is de uitkomst van overleg binnen de Lota, lagere overheden tegen apartheid. Beide maatregelen maken deel uit van een raadsbesluit van 18 december waarin het econo misch anti-apartheidsbeleid geregeld wordt. Dat besluit is geschorst door het Rijk, maar intussen is bekend dat het mi nisterie van Buitenlandse Za ken productenboycot en spon- sorberleid wel gedoogt. De Lota vindt dat het economisch anti-apartheidbeleid moet worden voortgezet, ook al ver andert de situatie in Zuid- Afrika. In het geschorste Leidse raads besluit, ook in andere steden werden dergelijke besluiten geschorst, stond ook nog dat Leiden een voorkeursbeleid zou voeren bij de afweging bij welke bedrijven produkten en De kleine moeite van het aanbrengen van een nieuwe abonnee wordt door ons graag beloond met een muzikaal geschenk. Bij het opgeven van een nieuwe abonnee, die de krant de eer twee weken gratis krijgt, kunt u een keu ze maken uit de volgende Ip's of cd's van het Residentie Orkest o.l.v. Hans Vonk: A Beethoven (lp) 3e Symfonie 'Eroica' B Tchaikovsky (cd) Se Symfonie op. 64 Romeo et Juliette C Beethoven (cd) 3e Symfonie 'Eroica'.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 11