Oranje reageert niet op kritiek Beenhakker Lauw onthaal jvoor Oranje zondebokken Cruijff hekelt Oranje-team Ierland verder dan Uruguay Sacchi is vol onbegrip over gedrag Rijkaard Völler en Matthaus in beroep bij FIFA Leidse Courant: voor meer dan nieuws alleen. Een krant voor u! 6 SPORT CaidsaQowuvnt DINSDAG 26 JUNI 1990 PAGINA 7 Door Herman Kuiphof Ierland is verder dan Uruguay Toen Italië- Uruguay uit de startblokken vertrok, was ik van plan om speciaal op Baggio van Italië en op Francescoli van Uruguay te letten. Nietwaar? Baggio, de piepjonge en allerduurste speler ter wereld, onlangs van Fiorentina naar Juventus verkocht, zodat een bepaald automerk wel weer duurder in aanschaf zal worden, en Francescoli, de dribbelaar die dingen met een bal kan doen waar een toneelgoochelaar jaloers op zou zijn. Maar je kunt soms wikken naar believen, maar anderen beschikken. En zo was het ook in deze achtste finale. Niet Baggio (die trouwens later gewisseld werd) en Francescoli waren acteurs die het resultaat naar hun hand zetten, maar Schillaci en Serena. Ongetwijfeld kennen de trouwe en toegewijde kijkers Schillaci, de man van Sicilië, die naar Juventus ging. Een soort Zoef-de-Haas, die razendsnel uit stilstand vertrekt en bovendien een blik in de ogen heeft waar vijandelijke doelmannen radeloos van kunnen worden. Een killer. Hij pikte halverwege de tweede helft een sunliem passje van collega Serena op en scoorde met een schot dat razendsnel van zijn linkerwreef vertrok. Nu was Serena zojuist in de Italiaanse ploeg gekomen omdat het steeds minder vlot liep met de gastheren in Rome. En Serena bleek nog meer te kunnen dan de aangever spelen. Hij kopte een kwartiertje later subliem in de hoek waar de portier van Uruguay de bal redelijkerwijze niet hoefde te verwachten. Ziedaar het verhaal van Italië-Uruguay. De Italianen kwamen een stap dichter bij hun einddoel. Defensief was het wer dik in orde, maar offensief liep het minder vlot tot Vicini zijn gouden wissel toepaste en Serena liet opdraven voor Berti. Maar laten we het eens over Uruguay hebben. Geen groot volk, maar voetballend altijd goed voor techniek en hardheid. De ergste boosdoeners schijnt men dit keer te hebben thuisgelaten, al meende de Engelse arbiter Courtney dat hij door louter geboefte omringd was. Hij zag in alles een overtreding en meestal bevoorrechte hij de thuisclub. Mede daardoor streden de Zuid- Amerikanen een verloren strijd, maar ze hadden dat voor het grootste deel toch aan hun eigen tekortkomingen te wijten. Ooit wonnen de heren - het is ontzaglijk lang geleden - het voetbaltoernooi op de Olympische Spelen van Amsterdam. Dat was in 1928 en hun halfspeler Andrade was de populairste en meest-bewonderde man van ons land in die tijd. In 1930 en 1950 herhaalden zijn landgenoten dit kunststukje en toen ging het op echte wereldkampioenschappen. In '54 was een fikse portie vandalisme hun technische hoogstandjes komen vervangen. Ze verloren in Zwitserland van de formidabele Hongaren en de spelers haatten elkaar zoals Rijkaard en Voller momenteel. Ze vochten tot in de kleedkamers toe en de Uru's verlieten het land der Helveten met schade en schande overladen. Ik heb met enig misprijzen naar hun prestaties in Italië zitten kijken. Een puntloze remise tegen Spanje, een verlies van 3-1 tegen de onstuimige Belgen en een zeer krappe winst op de Koreanen. Ze kunnen veel met een bal, maar ze lijken niet te beseffen dat het spelletje destijds is uitgevonden om meer doelpunten te fabriceren dan de tegenstander - althans: daartoe een nadrukkelijke poging te doen. Zolang het 0- 0 staat doet iedere speler redelijk zijn plicht. Maar is er een achterstand dan blijken er een paar bladzijden uit het instructieboekje te zijn gescheurd. Nee, dan de Ieren! Wonnen via strafschoppen van de technisch zoveel geschooldere Roemenen en zitten nu bij de laatste acht waarin zij op Italië stuiten. Indien zij al een geheim bezitten dan ligt het verankerd in Jack Charlton's hartekreet: "We zijn hier in de eerste plaats voor onze lol". Elke andere bondscoach die zoiets uitkraamde zou op het eerste vliegtuig huiswarts zijn gezet. Maar Charlon kan geen kwaad doen. En terecht. Kijk eens hoe ver die kick-and-rush-jongens zijn gekomen! Frank Werkman MILAAN Een dag na het vol drama zittende, tot de verbeelding spre kende duel met West- duitsland van afgelopen zondagavond kon enigs zins de balans worden opgemaakt van de Oran je-expeditie naar Italia '90. De emoties waren ietwat bezonken, de spanningen weggevloeid en het vertrek werd voorbereid. Een afmars, die in schrille te genstelling stond tot de triomftocht van twee jaar ge leden. Toen stond heel Ne derland op zijn kop, nadat Oranje in München via de Sovjetunie de Europese titel had zekergesteld. De terug tocht van het met zulke hoge verwachtingen tegemoet ge ziene toernooi om de wereld titel verliep aanzienlijk so berder. Geen rondvaart door de Amsterdamse grachten, geen ontvangst op het Schouwburgplein, geen door duizenden begeleide bustocht door half Nederland. Het was even wennen. Nadat tijdelijk bondscoach Leo Beenhakker zondaga vond in plaats van zijn visite kaartje zijn ontslagbrief had ingediend bij de KNVB kwa men de reacties op zijn ein delijk geopenbaarde kritiek op de vedetten in zijn ploeg los. Beenhakker had de beste spelers van zijn formatie, vooral Van Basten en Koe man verweten, te kort te zijn geschoten. „Zij hebben het laten afweten en daarmee de hele ploeg gedupeerd", sprak de coach van Ajax, zonder overigens de betrokkenen met name te noemen. „Zij hadden de zaak verder op sleeptouw moeten nemen, maar hebben daarin gefaald". Ontslagbrief Marco van Basten, degene die het meest onder de ver wachtingen was gebleven ge durende de vier wedstrijden die het Nederlands elftal in Italië speelde, had geen ver klaring voor zijn eigen falen. „Ook ik ben teleurgesteld", sprak de bij AC Milan door gaans zo succesvolle aanvals leider. „Over mezelf, maar ook over de totale prestatie van de ploeg. Ik verwachtte veel van dit toernooi, maar ik speelde slecht. En doordat ik slecht speelde bleef ook de hele ploeg onder haar ni veau. Ik ben bang dat mijn optreden vooral het spel van Gullit nadelig heeft bein- vloed. Het liep niet tussen ons, maar dat heeft waar schijnlijk te maken met het feit dat we een jaar niet heb ben samengespeeld. We wa ren daardoor ook niet zo Op vakantie Ruud Gullit zelf verlangde na het sportieve echec tegen de Westduitsers vooral naar rust. „Ik ga eerst op vakantie om het even te vergeten", sprak hij gisteren. „Maar ik blijf wel in training, ik wil niet stoppen nu mijn spel toch duidelijk vooruitgang vertoonde. Daarom ben ik persoonlijk wel tevreden over mijn eigen optreden. Niet over de prestatie van de hele ploeg. Die is over de hele linie onder de maat ge weest". De doorgaans snel met con clusies klaar staande Gullit wenste in dit stadium nog niet met kritiek te komen. „Het is beter nu nog niemand te beschuldigen. Het ging met iedereen slecht: de spelers, de coach, de bond. Iedereen moet nu maar eerst zelf con clusies trekken uit datgene wat is gebeurd. En daar moet dan iets mee worden ge daan". Wim Kieft, zondagavond op nieuw in de ondankbare maar inmiddels vertrouwde rol van invaller opererend, was kort in zijn commentaar. „Dit was geen team en er was geen concept. Daardoor is het misgelopen". Het Nederlands elftal likte kort de wonden, maar ging gisteren vervolgens over tot de orde van de dag. Marco van Basten keek al vooruit. „Ik hoop dat het volgend sei zoen bij AC Milan beter zal gaan met Ruud en mij", sprak de aanvaller, die waar schijnlijk had gehoopt tijdens het WK net als zijn leermees ter Johan Cruijff het mondi ale stardom te bereiken, maar met een harde klap in de realiteit terugviel. Dat de internationals nauwelijks re ageerden op de aanval van Beenhakker, die zijn pappen heimers heeft leren kennen gedurende de laatste vier we ken, was misschien wel type rend voor het besef dat de schuld voor de uitschakeling vooral bij de spelers lag. Hoewel Beenhakker zelf na tuurlijk ook niet geheel is vrij te pleiten door zijn schip perende aanpak, met wisse lende opstellingen en de vrij brief die de door hem nu zo gekritiseerde vedetten van hem kregen. Want ondanks matig tot pover spel van een aantal, Koeman, Wouters, Van Basten, handhaafde Beenhakker met name dit trio in zijn formaties. Het geen zijn eigen geloofwardig- heid als topcoach er ook niet groter op heeft gemaakt Om gaan met de vedetten heette eens een grote kwaliteit van de Ajax-coach. Maar dat is iets anders dan denken aan het ploegbelang. En dat had andere maatregelen vereist dan Beenhakker tijdens dit WK heeft getroffen. Als zeepbel Het voetbalvolk, zowel de duizenden die de reis naar en in Italië meemaakten als de televisiekijkers, was meer te leurgesteld door de gang van zaken rond Oranje. Voor hen spatte de WK-droom als een zeepbel uiteen, met een stevi ge dreun omdat de verwach tingen sinds twee jaar te hoog waren gespannen. Het Ne derlandse voetbal, dat in clubverband al eerder een stapje terug heeft moeten doen, zag zich ook van een stukje reputatie beroofd. Van de glans van de Europese ti tel van twee jaar geleden is Het is zoals een van de ano nieme werkers in de ploeg het gisteren verwoordde: „We zullen opnieuw moeten beginnen". Het is daarbij de vraag of het Nederlands elf tal net als na 1974 in 1978 dit- FOTO: ANP maal over vier jaar in de Verenigde Staten, waar de volgende WK-editie zal wor den afgewerkt, weer een ge rede kans zal hebben zich kansrijk te presenteren. Een ding staat vast: na de decep tie van Italia '90 zullen de verwachtingen omtrent Oranje voorlopig op een laag pitje worden gezet. SCHIPHOL De Oranje voetballers die Nederland voor de komende jaren (weer) hebben opgezadeld met een Duitsland-com- plex moesten het gister middag op Schiphol stel len met een karig ap plausje en één bosje bloe men. Op de kop af twee jaar nadat Nederland in de Bondsrepu bliek Europees kampioen was geworden, werd de verliezen de WK-kwartfinalist aange voerd in een toestel genaamd naar een winnaar bij uitstek: de „Evert van Benthem". Voor spelers van Beenhakker, zondagavond en gisterochtend tijdens het verwijderen van de oranje antennedopjes en ande re versierselen massaal gede gradeerd van helden tot zon debokken, was er op Schiphol niet veel meer dan een lauw onthaal. Waarbij de herinne ring onwillekeurig terugging naar de glorieuze ontvangst van twee jaar geleden. Maar ditmaal waren voor de aange- ïn sporters slechts een stuk of 200 oranje volharders op de been (nog altijd meer dan het aantal familieleden dat opdraaft na een wereldtitel van de hockeyers). Helemaal geen gezagsdragers, laat staan een vertegenwoordiger van het koningshuis. Opvallendste aanwezige was Ajax-voorzitter Michael van Praag, die ,zijn" interim-bondscoach Beenhak ker (die in tegenstelling tot zijn belofte nog geen antwoord heeft gegeven op de vraag waar de schending van zijn neus -en dus zijn aangezicht- vandaan komt) stond op te wachten met een minuscuul bosje rood-witte bloempjes. Op slot Zonder de destijds als super man binnengehaalde huidige bobo Rinus Michels; zonder de in zijn woonplaats Milaan ach tergebleven Ruud Gullit en zonder de, in de Nederlandse ochtendbladen (met uitzonde ring van de Volkskrant) over dreven mild behandelde Frank Rijkaard arriveerde vlucht HV 6572 gisteren op Schiphol na een toch met champagne besproeide an derhalf uur vertraagde tocht. Boosdoener Rijkaard, uiter aard wel verguisd in de Duitse pers, had eergisteravond ook tegen zijn collega's de lippen op elkaar gehouden over het spu w-incident met Völler. Rijkaard was ook voor zijn ploeggenoten nog moeilijker bereikbaar dan de voorspellin- fen die de „goochelaars" bij tudio Sport achter slot en grendel hadden verstopt. Stu dio Sport, dat overigens als ge volg van de uitschakeling gis teravond meteen het laatste WK-journaal uitzond. Zoals Bij Wim Kieft kon er gisteren bij aankomst op Schiphol nog wel een lachje af. vooraf bepaald en niet als ge volg van de FIFA-boycot te gen Kees Jansma (noch naar aanleiding van het alom bekri tiseerde provocerende „item" van Mart Smeets, dat zondaga vond aanzet zou hebben gege ven tot rellen bij Kerkrade). Leugentje „Er viel geen woord met Rijk aard te wisselen", vertelde de door rode oogjes ontsierde Hans van Breukelen kort na de landing. „Ik heb de afgelo pen nacht weinig geslapen. Veel nagedacht. Niet alleen over dat incident, maar over het hel^ WK. Daar hebben we toch niet uitgehaald wat erin zat", meent Van Breukelen, die zijn leugentje om bestwil voorlopig nog kaarsrecht overeind houdt. Terwijl de woonboot-bezitters in Amsterdam nog opgelucht adem haalden over het abrup te eind aan de dit jaar wat ge forceerde Oranje-vreugde, blikte John van Loen gister middag alweer vooruit. De naar Anderlecht vertrekkende Van Loen (op de luchthaven in het kielzog gevolgd door de met zijn pas verworven doch tertje zeulende ex-stadgenoot Van Basten) gunt zich hooguit een weekje vakantie en stort zich verder op zijn verhuizing naar het buitenland. Waar hij flink kan investeren in een villaatje, mede omdat elke WK-ganger (en Thijs Li- bregts!) aan het mislukte tripje een totale premiesom van 90.000 gulden overhoudt. Van Loen, die slechts eenmaal in viel en toen een lamlendig stel Ieren en Nederlanders ofn zich heen trof: „Geloof me nou, ook wij wisselspelers hebben er hard voor gewerkt. Tijdens de trainingen moest je toch steeds de basisspelers scherp houden". De Ruiter Over de vraag onder wiens leiding de Oranje-trainingen in de nabije toekomst (er wacht immers weer een EK'92) moeten plaatsvinden, blijken de direct betrokkenen zich nog niet druk te willen FOTO: ANP maken. De naam van assis tent Nol de Ruiter is in dit verband al wel gevallen, maar Barry Hughes („als Nol bonds coach wordt, eet ik mijn voet balschoenen op") blijkt niet de enige die zijn twijfels heeft. Vanaf vandaag, wanneer de Mundiale gesprek-van-de-dag- af is, mogen de in Italië op merkelijk zwijgzame bobo's (Van Loen: „We hebben ze één keer gezien tijdens een etentje na de wedstrijd tegen Ierland, dat was genoeg".) zich buigen over dit probleem, al vorens waarschijnlijk weer met een enqu ete (ook zonder „goochelaars" te voorspellen uitslag: Cruijff) naar een oplossing toe te wer ken. Voor die tijd gaan Van Breukelen en zijn tijdelijke teammaats eerst op vakantie. „Waarheen? Geen idee. Niet naar Italië, nee. Dat is een voetballand, geen vakantie land", meent de nog immer ontgoochelde doelman, wiens talloze reclame-acties haast al lemaal in de prullebak zijn be- ROB LANGEVELD MILAAN Trainer Arri- go Sacchi van AC Milan heeft vol onbegrip gerea geerd op het gedrag van Frank Rijkaard in de wedstrijd Nederland Bondsrepubliek. De voetballer kreeg rood na wangedrag ten opzichte van zijn tegenstander Rudi Völler. „Dit was niet de echte Rijk aard. Ik begrijp absoluut niet waarom hij zich zo heeft mis dragen. Hij heeft tegen zijn ei gen natuur in gespeeld. Hij moet op dat moment een black out hebben gehad". Rijkaard zelf, die gisteren in zijn woonplaats Milaan achter bleef, was niet bereid com mentaar te geven. In de Oran je-kring had hij gezegd, zwaar geirriteerd te zijn geweest, om dat hij kort voor het omstre den moment geel had gekre gen. Dat was de tweede keer in het toernooi, heteeen bete kende dat hij voor de kwartfi nale geschorst zou zijn. Rijkaard staat bekend als een elegante voetballer met een zachtaardig karakter. De laat ste maanden van het nu afge lopen seizoen stonden rode kaarten centraal. De eerste van een reeks van drie kreeg hij in de over het Italiaanse kampioenschap beslissende competitiewedstrijd van AC Milan tegen Hellas Verona. De tweede kreeg hij kort daar na tijdens de door AC Milan verloren bekerfinale tegen Ju ventus. De derde na 22 minu ten in de interland Duitsland- Nederland. BARCELONA Johan Cruyff begrijpt niet dat zo veel kwaliteit als het Ne derlands elftal herbergt, tijdens het WK zo slecht is benut. In zijn dagelijkse column in het dagblad El Periodico uit Barcelona kondigde de trainer van FC Barcelona gisteren aan, dat „men nu in Ne derland naar de schuldi gen zal gaan zoeken van het lage rendement van Oranje". Cruyff bestempelde het duel als „de beste wedstrijd tot nu toe, qua spektakel en het aan tal kansen waarover beide ploegen beschikten. Maar een ploeg als Nederland mag niet zo veel van die kansen missen. Dat is het gevolg van het spe len van drie slechte wedstrij den in de eerste ronde, waar door het vertrouwen ontbrak". „Normaal, als de Nederlandse spelers zich iets beter hadden gevoeld, hadden ze op die be- FOTO: AP slissende momenten voor een veel hoger rendement ge zorgd", vervolgde Cruijff, die zelf tot de kandidaat behoorde om Thijs Libregts tijdelijk op te volgen. „Er ontbrak gedu rende het hele toernooi disci pline, de spelers probeerden het te vaak individueel en de belangrijke mannen faalden. Er zal moeten worden uitge zocht hoe dat komt. Verliezen van Duitsland is normaal, móar van vier WK-wedstrij- den er geen een winnen, dat kan natuurlijk niet". ERBA De Bondsrepu bliek heeft bij de FIFA beroep aangetekend tegen de rode kaart van Völler en de gele kaart van Matt haus, beiden gegeven door scheidsrechter Loustau in het duel met Nederland. De Westduitse delegatie be roept zich op televisiebeelden, die zouden bewijzen dat de spelers ten onrechte zijn be straft. „We realiseren ons heel goed", aldus teamchef Becken- bauer, „dat we weinig kans maken". Desondanks legt de ploeg zich niet bij voorbaat bij een schorsing neer. Becken- bauer: „Bij de kwalificatie wedstrijd Brazilië - Chili, vorig jaar, heeft de FIFA zich bij het uitspreken van een straf ook beroepen op televisiebeelden. Waarom zou het dan nu niet kunnen. De bewijzen ten gun ste van ons zijn overduidelijk". Völler, die rood kreeg na een incident met Rijkaard, was eveneens optimistisch. „Ik heb bij AS Roma een keer een rode kaart gehad en ben daar voor nooit geschorst". tal Iets meer dan een half etmaal na de sensationele slijtageslag tussen Nederland en Westduitsland lag het San Siro-stadion er verlaten bij. De parkeerplaatsen van het vrijwel nergens in de stad als Meazza-stadion aangeduide complex waren leeg. Evenals de immense tribunes, die de avond te voren nog uitpuilden van vooral Duitse, veel Nederlandse en ook nog enige Italiaanse voetbalfans. Het is een beetje moeilijk voor te stellen dat er nog geen halve dag eerder sprake was van een ongelooflijke heksenketel. Van een pandemonium van herrie, kleur, vreugde en verdriet. Een ongelooflijke entourage, die herinneringen opriep aan Hamburg en München 1988. Maar dan, zoals bekend, met een ander resultaat. Het Nederlands elftal is inmiddels naar huis, evenals de meeste supporters. Er zijn er gebleven, mensen met een bredere belangstelling dan voetbal. Figuren die een vakantietrip onderbraken om getuige te kunnen zijn van een gebeurtenis die een historische betekenis had kunnen krijgen. Het mocht niet zo zijn. De Duitsers vierden een groot feest zondagavond en -nachts Nederlandse supporters trachtten hun teleurstelling te verwerken. Zonder drank, want ook Milaan was zondag drooggelegd. Daar ziin de Italianen goed in gebleken. Vanaf 's middags kon er geen druppel meer worden verkregen, een gebod waar ook de barmensen in de hotels zich aan hielden. Het San Siro mocht er dan verlaten bij liggen, dat het karakteristieke bouwwerk er ook al weer schoon uitzag, mocht bijna een wonder worden genoemd. Want de meer dan 75.000 aanwezigen hadden zondag voor een gigantische rommel gezorgd. Allerhande rotzooi, van verpakkkingspapier van etenswaren tot alle mogelijke supportersspullen. Ergens in een hoek lag zondagnacht een metersgroot oranje spandoek. Ook dat stuk doek lag er gisterochtend niet meer. Italia '90 blijkt ook in dat opzicht de zaken goed voor elkaar te hebben. Het enige dat de organisatie niet in de hand heeft is de wereldtitel van het gastland. Van Rooijen neemt geen beslissing MILAAN Martin van Rooijen, voorzitter van het sectiebestuur betaald voetbal van de KNVB, heeft gezegd dat over de opvolging van Leo Been hakker nog geen beslis sing is genomen. Op vliegveld Malpensa, van waar het Nederlands elftal - zonder de Milanezen Gullit en Rijkaard - richting Schiphol vertrok, verklaarde de ex- staatssecretaris dat de benoe ming van de volgende bonds coach nog even op zich laat wachten. „Rinus Michels, ons bestuurs lid technisch zaken, blijft tot het einde van het toernooi in Italië. Pas nadat hij terug is, kunnen we in dit opzicht za ken doen. Ik begrijp wel, dat we er niet te lang mee kunnen wachten". (ADVERTENTIE) Voor betoro snacks... AANVALLEN! Op onze heerlijke gehaktballen 15 vestigingen in de rendatad 7 dagen open tot 24.00 uur

Leidse Courant | 1990 | | pagina 7