Zwarte bevolking VS hunkert naar een held A10 p A Nieren geëxecuteerde Chinezen gebruikt voor transplantaties Massale evacuatie uit angst voor epidemieën Roemeense tv toont gevangen Munteanu NELSON EN WINNIE MANDELA WARM ONTHAALD Mandela wil geweld niet veroordelen Fang gaat werken in Cambridge jjDE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB BUITENLAND CcidócSomotit DINSDAG 26 JUNI 1990 PAGINA 5 Litouwen start debat over Sovjet-compromis VILNIUS Vandaag is het Litouwse parlement begonnen met de debatten over het voorstel van Moskou de onaf hankelijkheidsverklaring te bevriezen. De Sovjet-leiding heeft nu twee opties ten opzichte van Litouwen, aldus de Li touwse premier Kazimiera Prunskiene. Het zou een bijzondere status kunnen verkrijgen binnen een vernieuwde Sov jet-confederatie, of het kan als onafhan kelijke staat buiten de Sovjetunie ver der gaan. Sovjet-functionarissen hebben beloofd dat de economische blokkade zal worden opgeheven als Vilnius met het voorstel instemt. De meeste afge vaardigden zouden tegen bevriezing zijn terwijl de meerderheid van de bevol king vóór is. Miroslav Stepan. Ex-partijchef Stepan voor Praagse rechter PRAAG In Praag is gisteren het pro ces begonnen tegen de voormalige par tijleider van de Tsjechoslowaakse hoofd- stad. Miroslav Stepan moet zich voor de rechter verantwoorden voor machtsmis bruik. De 44-jarige Stepan is de eerste van de vroegere communistische macht hebbers die na de „fluwelen revolutie" in november 1989 terecht moet staan. Het proces zal naar verwachting een week duren en wordt achter gesloten deuren gehouden. Stepan zit sinds 23 december van het vorig jaar gevangen. De oud-partijleider van Praag wordt er van beschuldigd dat hij verscheidene demonstraties van de oppositie in okto ber 1988 en januari 1989 met harde foto: epa hand heeft laten onderdrukken. BUKAREST De Roemeense studenten leider Marian Munteanu, van wie sinds zijn arrestatie in het ziekenhuis op 18 juni niets meer was vernomen, is gisteravond op de Roemeense televisie verschenen. Voor de camera zei Munteanu, in pyama op een zie kenhuisbed gelegen, dat hij zich, „vrij goed" voelde, maar wel last van hoofdpijn had. Munteanu werd op 14 juni zwaar mishan deld door mijnwerkers die door president Ion Iliescu waren opgetrommeld tegen anti- regeringsbetogers. Volgens de gevangeni sarts heeft Munteanu diverse kneuzingen en bloeduitstortingen opgelopen, en botten in zijn hand en zijn been gebroken. Munteanu wordt vastgehouden in de gevangenis van Jilava, in een buitenwijk van Bukarest. Geen onderwijs voor Afghaanse vrouwen PESHAWAR Islamitische schriftgeleerden (molla's) hebben onderwijs voor vrouwen afge keurd en gewaarschuwd voor een „grotere ramp dan het communisme", als scholen voor vrouwen niet worden gesloten. Op posters delen tachtig molla's mee dat „vrouwen op scholen die engels, geschiedenis en aardrijkskunde onderwijzen in plaats van de islamitische leer, een schande zijn". Volgens het plakkaat mogen vrouwen ook niet zonder toestemming van hun echtgenoot de deur uit, lachen als zij praten, zich parfumeren of met vreemden praten. De afgelopen maanden hebben fundamentalisti sche rebellen gedreigd met „revolutionaire actie" tegen Afghaanse vrouwen die samenwerken met buitenlandse ontwikkelingswerkers of les geven op Afghaanse scholen. Voedselrellen in Zambia LUSAKA In de Zambiaanse hoofd stad Lusaka zijn gisteren rellen uitge broken als gevolg van een sterke stij ging van voedselprijzen. De politie maakte gebruik van traangas en kogels om aan de onlusten het hoofd te bieden. Daarbij zijn drie doden gevallen: twee politiemensen en een kind. Meer dan tien mensen zijn met verwondingen in het ziekenhuis opgenomen. De rellen begonnen toen duizenden studenten een demonstratie hielden en optrokken naar de residentie van president Kenneth Kaunda om te protesteren tegen de ver dubbeling van de prijzen. De betogers eisten ook de invoering van een meer- partijenstelsel. WASHINGTON Nelson en Winnie Mandela zijn nu ruim halverwege hun twaalfdaagse tournee door de Verenigde Staten en hebben daar niet alleen de beëindiging van de apartheid in Zuid-Afrika bepleit, maar ook Ameri ka zelf geconfronteerd met haar eigen raciale problemen. Dat doen de Mandeia's ongewild want 3 zij waken zorgvuldig te lgen enige actieve inmen ging in binnenlandse kwesties in de VS. g Het overweldigende welkom I dat het echtpaar Mandela alom wordt bereid is goeddeels een afspiegeling van de frustraties in Amerika's zwarte bevol- _sdeel over zijn slechte so ciale en economische positie. Frustraties ook over het on vermogen om die situatie op p eigen kracht te verbeteren. Ie Zwart Amerika hunkert naar )t een held, zo blijkt uit alle reac ties op het bezoek van Mande- la. Mandela doet me denken aan Martin Luther King. Ik krijg kippevel, telkens als ik hem hoor spreken. Ik heb mijn kinderen hier mee naar lii toegenomen, zodat ze kunnen lil zien dat grote zwarte leiders iniet alleen in de geschiedenis boeken bestaan", zegt een man in Washington die tussen dui- dzenden andere mensen al uren jijop een trottoir dicht bij het ;r Witte Huis staat te wachten tot rajMandela voorbij zal komen. SHet probleem is echter dat de Mandeia's straks weer in Zuid- Afrika zullen zijn. Dan zal zwart Amerika zich weer al- Terwijl ANC-leider Nelson Mandela op het Witte Huis in Was hington gesprekken voert met VS-president George Bush (foto links), wordt bij het ministerie van buitenlandse zaken gedemon streerd tegen hulp aan de zwarte terroristen uit Zuid-Afrika. Op het rechterbord de kreet: 'King had een droom, het ANC heeft een nachtmerrie'. foto's: afp leen voelen met alle Ameri kaanse tragedies die zich in deze minderheid (twaalf pro cent van de totale bevolking) concentreren: armoede, gezins ontbinding, werkeloosheid, drugsgebruik en misdaad. Dan staat Amerika's zwarte gemeenschap ook voor de vraag wat voor krachten het precies waren die Mandela kon oproepen, hoe die energie levend kan worden gehouden en waarop ze dient te worden gericht. Zuid-Afrika is immers Amerika niet. In Amerika is elke legale vorm van rassen discriminatie 25 jaar geleden uitgebannen en is het de vraag in hoeverre de huidige proble men van de Amerikaanse zwarte bevolking raciaal en/of sociaal verklaard moeten wor den. Knauw De positie van de Amerikaan se zwarten is nooit florissant geweest, maar is nog sterk verslechterd sedert voormalig president Reagan een ex treem-liberaal beleid inzette dat rijk rijker en arm armer maakte. Bovendien maakt pre sident Bush geen aanstalten om een meer sociale politiek te voeren. Hij klampt zich nog altijd vast aan zijn verkie zingsbelofte geen belastingen te verhogen. Het gebrek aan zwarte leiders in Amerika doet zich in deze 'Mandela-dagen' in Washing ton wel heel schrijnend voe len, nu de populaire burge meester van de stad, Marion Barry, voor de rechter staat in een proces wegens langdurig gebruik van harddrugs. De af faire-Barry heeft, juist omdat deze zich voordoet in Ameri ka's meest zwarte (75 procent) en meest door misdaad ge plaagde gemeente (400 moor den per jaar in een stad niet veel groter dan Den Haag) een extra knauw gegeven aan het zelfbewustzijn van het afro- Amerikaanse bevolkingsdeel. Dominee en voormalig presi dentskandidaat Jesse Jackson geldt nog steeds als Amerika's belangrijkste zwarte leider, maar zijn vermogen tot inspi ratie is volgens velen als gevolg van Jacksons hinderlij ke 'ego' zeer beperkt. Mythe Overigens is het de vraag of een man als Nelson Mandela in de VS als leider succesvol zou zijn. Ook de zwarte politie ke analisten stellen vast dat Mandela „minder groot is dan zijn mythe". Zijn moed, consis tentie en integriteit zijn boven alle twijfel verheven, maar veel Amerikanen luisteren met gemengde gevoelens naar de inhoud van zijn redevoerin gen, en krijgen heimwee naar Martin Luther King bij het be perkte redenaarstalent van Mandela. Voor heel wat Amerikanen was het zelfs een schok Man dela tijdens een interview vanuit New York zijn waarde ring te horen uitspreken voor het drietal lieden dat in de VS WASHINGTON President Bush van Amerika heeft giste ren ANC-leider Nelson Mandela op het Witte Huis ontvan gen. Bush riep de vice-voorzitter op het gebruik van geweld te veroordelen. Mandela weigerde dat echter. Hij behield zich het recht voor alles te doen wat noodzakelijk is om een einde te maken aan de apartheid in Zuid-Afrika. Mandela zei dat de tactiek van het ANC en van andere zwar ten in Zuid-Afrika af zal hangen van het beleid van de blan ke minderheidsregering. „Als een regering politieke organisa ties van de onderdrukten verbiedt, de onderdrukking verhe vigt en geen enkele politieke activiteit toestaat, hoe vreed zaam en geweldloos dan ook, dan hebben de mensen geen an der alternatief dan van geweld gebruik te maken". zowat met de duivel wordt ge- assöcieerd: Gaddafi, Arafat en Castro. Dat de PLO volgens Mandela een 'wapenbroeder' is van zijn Zuidafrikaanse bevrij dingsorganisatie ANC, heeft vooral joodse, maar ook veel andere Amerikanen ontsteld. Kenmerkend echter is de ver gevingsgezindheid die Mande- la's Amerikaanse critici aan de dag leggen. „Hij is eenenze ventig jaar oud, zijn wereldreis is vermoeiend en in de gevan genis is mogelijk zijn kijk op de moderne wereld vertroe beld", schreef een conservatie ve krant in Washington. LONDEN De Chinese astrofysicus Fang Lizhi en zijn vrouw Li Shuxian, die ruim een jaar hebben doorgebracht in de Ame rikaanse ambassade in Pe king, zijn vanochtend aan gekomen in Groot-Brit- tannië. China heeft het dissidenten-echtpaar laten vertrekken om humani taire redenen. Fang zou medische behandeling no dig hebben. De 54-jarige Fang, ook wel de Chinese Sacharov genoemd, heeft inmiddels een uitnodi ging aanvaard om te gaan werken op de universiteit van Cambridge. In Londen liet het ministerie van buitenlandse zaken weten dat Fang uitgeno digd is om te komen studeren aan de Royal Society, één van de oudste Europese weten schappelijke instituten. Het ministerie wilde geen com mentaar geven op de onder handelingen die geleid hebben tot de vrijlating van het echt paar Fang. De Britse staatsom roep BBC meldde gisteren dat de Verenigde Staten en China waarschijnlijk gezocht hebben naar een derde partij, zodat geen van beide gezichtsverlies zou leiden. Londen heeft alle belang bij goede relaties met China vanwege de toekomsti ge soeveriniteitsoverdracht van Hong Kong. De vrijlating van Fang en Li maakt een einde aan een be langrijke diplomatieke sta-in- de-weg tussen China en de VS. Een maand geleden verlengde de Amerikaanse president George Bush de Chinese status van meest begunstigde han delspartner met een jaar, tot grote woede van het Congres. 'Kwade genius' Hoewel Fang zich vorig jaar niet publiekelijk heeft ge mengd in de studentendemon straties voor politieke hervor mingen, zagen de Chinese lei ders in hem wel de kwade ge nius achter wat ging heten de „contrarevolutionaire rebel lie". Na de bloedige onder drukking van de democratise ringsbeweging werd tegen hem en zijn vrouw, docente natuurkunde aan de universi teit van Peking, een arrestatie bevel uitgevaardigd. Op 5 juni zochten zij hun toevlucht in de Amerikaanse ambassade in de Chinese hoofdstad. In diplomatieke kringen wordt de stap van China ge zien als een poging de bijeen komst in juli van de G-7, de groep van zeven westerse geïndustrialiseerde landen, te vermurwen nieuwe leningen te verstrekken. Sinds de ge welddadige onderdrukking van de democratiseringsbewe ging in 1989 is China nagenoeg verstoken gebleven van lenin gen. Ook de vrijlating van Wang Xuezhi, een docent uit het zui den van China die vorig jaar werd gearresteerd, wordt ge zien als een daad die het Wes ten gunstig moet stemmen. Wang heeft toestemming ge kregen zich bij zijn Franse vrouw te voegen. Slovenië werkt aan nieuwe grondwet BELGRADO De Joegosla vische republiek Slovenië heeft gisteren bekendgemaakt te zullen beginnen aan het op stellen van een nieuwe grond wet waarin wordt gestreefd naar volledige onafhankelijk heid. De Sloveense president Milan Kucan wil de zes Joego slavische republieken omvor men tot een losse confederatie van staten met een eigen leger en buitenlands beleid. Waar nemers zeggen dat deze nieu we actie de meest extreme ui ting van Slovenië is tot nu toe. Het voorstel brengt de kleine deelrepubliek in directe aan varing met Servië, de grootste Joegoslavische republiek, en het leger die beide voorstander zijn van een krachtige en ge centraliseerde federatie. j HONG KONG Vrijwel dj de hele wereld heeft de golf van executies van po litieke gevangenen in jj China sinds het bloedig neerslaan van de demo cratische beweging vorig jaar scherp veroordeeld. Naar nu gebleken is wor den de nieren van de geëxecuteerde gevange nen gebruikt voor trans plantatiedoeleinden. Dit is bij bijna elke executie gebeurd met de medewerking van Chinese artsen. De meeste organen zijn verkocht aan Chinezen in het buitenland die voor de operatie naar China gekomen zijn. De transplanta ties, die tot 35.000 gulden kos ten, hebben tot de kritiek ge leid dat China de organen ge bruikt als een bron van harde valuta. De organen zijn zonder toe stemming van de gevangenen of hun familie verkocht, in strijd met een internationale conventie die China in 1986 ondertekend heeft. De Inter nationale Commissie voor de Mensenrechten heeft een beroep gedaan op China een einde te maken aan deze prak tijken. China heeft toegegeven het af gelopen jaar 700 mensen ge ëxecuteerd te hebben, maar Amnesty International gelooft dat dit cijfer veel hoger ligt. De meeste geëxecuteerden wa ren veroordeelde criminelen. Asia-watch, een Newyorkse mensenrechtenorganisatie, heeft echter de executie vast gesteld van 41 mensen die be trokken waren bij de demon straties voor democratie. Op de hoogte De normale gang van zaken is dat de Chinese politie de zie kenhuizen van tevoren op de hoogte stelt van de executies. De patiënten worden dan per telefoon, telex of fax gewaar schuwd dat-er snel een nier beschikbaar komt, zodat ze het transplantatiecentrum op tijd kunnen bereiken. In China is de gebruikelijke wijze van executie een schot door het hoofd, een methode die de medici een goede kans geeft bruikbare organen als nieren te verwijderen. De mensenrechtenorganisaties zeggen echter dat de executies zo zorgvuldig gepland worden dat de gevangenen wanneer er ogen nodig zijn in hun hart ge schoten worden. Onmiddellijk na de executie wordt het lichaam naar een ambulance bij de plaats van executie gebracht waar een dokter de benodigde organen verwijderd. Deze worden ver volgens snel naar een zieken huis overgebracht. Het Nafang-ziekenhuis in Kanton is een van de twee zie kenhuizen in zuidelijk China die gespecialiseerd zijn in transplantaties. De laatste paar jaar heeft het ten minste vijf tig niertransplantaties per jaar uitgevoerd, voor het meren deel bij Chinezen uit het bui tenland. Het heeft twee vleu gels die gereserveerd zijn voor buitenlanders en een agent schap in Hong Kong dat in de plaatselijke pers adverteert. De voorzitter van het genoot schap van nierspecialisten in Hong Kong, dr. Man Kam Chan, zegt dat het belangrijk is dat de zaak in het juiste licht gezien wordt: „Dit zijn crimi nelen. Waarom zou je hun om toestemming moeten vragen wanneer je hen toch gaat exe cuteren? Zo doen ze tenminste nog wat voor anderen". JON SWAIN (c) The Sunday Times,Londen DE TERUGKEER VAN PEER DEN SCHUYMER II627 Terwijl de „Helhondt" snel zinkt en de galei van Mustap- ]t ha Abul ,,'t Seepaert" op sleeptouw neemt, ziet Peer de Schuy- mer kans zwemmend een lijn van Robs schip te bereiken. Terwijl hij naar boven klautert, moet hij, ondanks de benarde situatie waarin hij verkeert, toch grinniken; want nu klimt hij zowaar aan boord van zijn ergste vijand, terwijl ze samen binnen enkele ogenblikken zullen worden gevangengenomen. Want de zeeslag is ten einde. Nog hangt de kruitdamp dicht over het water en verduisteren dikke rookwolken van de brandende schepen de hemel, maar de kanonnen zwijgen. De Turkse vloot heeft de overwinning behaald en de weinige overlevenden van Rob en Peer's schepen zullen nu wel worden gevangengenomen. En welk lot hun dan wacht?... Terwijl Peer tegen de verschansing van ,,'t Seepaert" omhoog klautert bedenkt hij, hoe hij zijn bondgenoot Rob moet begroeten. Dan kijkt hij om zich heen. Het dek is bijna verlaten en het schip is verschrikkelijk toegetakeld. „Oh, Allah, wat is er gebeurd?", vraagt dit Iraanse meisje zich wanhopig af. Haar hele familie kwam om bij de aardbeving van vorige week. foto: ap (Vervolg van de voorpagina) TEHERAN De Iraanse regering heeft gisteren duizenden overlevenden uit het aardbevingsgebied laten evacueren uit angst voor het uitbreken van epidemieën. Door de hoge temperatuur van meer dan 30 graden Celsius in combinatie met de hevige re genval van afgelopen week einde verkeren veel lijken in staat van ontbinding. Mensen drinken door het gebrek aan leidingwater uit rivieren en beken die besmet zijn door dode dieren. Daardoor bestaat groot gevaar voor cholera. Het Engelstalige Iraanse dag blad Kayhan International houdt „de armzalige bouw" van de woningen in het aard bevingsgebied verantwoorde lijk voor het hoge dodental. De krant drong er bij de regering op aan nieuwe veiligheidseisen in te voeren voor woningbouw op het platteland. Volgens Kayhan oefenen de betrokken ministeries geen enkele con trole uit op de woningbouw in agrarische gebieden, waar veertig procent van de Iraanse bevolking leeft. „De meeste mensen hebben onder de inge storte bakstenen huizen geen ruimte gehad om te overleven zoals bij betonnen gebouwen wel het geval zou zijn ge weest", aldus buitenlandse deskundigen. De acties ten behoeve van het rampgebied in Iran slaan goed aan. De Nederlandse afdeling van het Kinderfonds van de Verenigde Naties, Unicef, stel de gisteren 700.000 gulden ter beschikking. Met dat geld worden vooral watertanks, zuiveringsfilters, tenten en de kens bekostigd die via Kopen hagen naar het rampgebied worden gestuurd. Radicale moslims oefenen steeds meer druk uit op hun regering om de „met Iraans bloed besmette" Amerikaanse en Engelse goederen te weige ren. Irans grootste krant Kay han hekelde de Amerikaanse bijdrage die „slechts een frac tie is van het salaris dat Syl vester Stallone heeft ontvan- f;n voor zijn sterrol in de film ambo". De Internationale Opsporingsdienst van het Ne derlandse Rode Kruis heeft een telefoonnummer geopend waar mensen met familie of kennissen in Iran inlichtingen kunnen 3846649. Roofmoord in Brazilië blijkt "crime passionnel' RIO DE JANEIRO Nieuwe bekentenissen van een al eerder aange houden verdachte hebben het slepende onderzoek naar de bloedige moord partij, waarbij drie leden van een Nederlands boe rengezin anderhalf jaar geleden in Zuid-Brazilië zijn omgekomen, een nieuwe wending gegeven. Rechter Luiz Zaperlon be vestigde gisteren de aanhou ding van een vrouw over levende en enige getuige van de slachting op 6 februari 1988 waarin haar man, haar anderhalf jaar oude zoontje en haar schoonmoe der werden omgebracht. Tot nu toe had de politie, die zich baseerde op de verklaringen van de vrouw, de zaak ge zien als een roofmoord. Volgens het Openbaar Minis terie zijn er inmiddels echter aanwijzingen dat aan de tra gische gebeurtenis een lief desrelatie ten grondslag ligt tussen de vrouw en haar buurman, een 34-jarige man, wiens familie uit het Friese Appelscha afkomstig is. Vorige week werd de 25-jari- ge weduwe daarom opgepakt „wegens het achterhouden van informatie". Volgens de politie zijn er voldoende be wijzen om haar van mede plichtigheid te verdenken, samen met haar 57-iarige schoonvader, die uit Alblas- serwaard afkomstig is. Hij heeft altijd staande gehouden zich niets van de gebeurte nissen te kunnen herinne ren, omdat hij door de over valler met een stuk hout op het hoofd is geslagen.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5