Lubbers steelt Dublin-show Kosto: asielverzoeken sneller afhandelen 'ENERGIE-PLAN' GETUIGT VAN GOED KOOPMANSCHAP BRD zal uitspraak over tol eerbiedigen EG spreekt eind dit jaar over politieke eenwording Defensie moet red; dit jaar bezuiniger^ Onderzoek van ruimte komt danig in gedrarj BINNENLAND/BUITENLAND QeidóaQowuvtd DINSDAG 26 JUNI 1990 PAGI j Doden bij brand op Britse tanker OSLO Een explosie en een daaropvolgende brand op een Britse olietanker voor de Noorse kust hebben gisteren minstens twee bemanningsle den het leven gekost, maar het vuur kon onder controle wor den gebracht voordat enige olie in zee werd geloosd. Een derde bemanningslid werd vermist. De brand brak uit aan boord van de Rabana, die vaart voor Shell Tankers uit Londen. Het 227.400 ton me tende schip voer 42 kilometer ten zuidwesten van Noorwe gen met 500.000 barrels ruwe olie aan boord. Politie NY speurt naar geheimzinnige "'killer' NEW YORK Een geheimzinnige moor denaar die zijn slachtoffers uitzoekt op hun sterrenbeeld, houdt New York in de ban. De 'zodiac killer' heeft inmiddels vier mannen neergeschoten. Een van hen, een 78-jarige man, overleed zondag aan zijn verwondingen, die hij eind mei had opge lopen. In briefjes die in de buurt van de slachtoffers zijn gevonden en in correspon dentie aan de media en politie heeft de da der aangekondigd twaalf mensen te doden, van elk sterrebeeld één. Het laatste slacht offer, een dakloze, die vorige week werd beschoten toen hij op een bankje in Cen tral Park lag, heeft verklaard dat een man kort daarvoor naar zijn geboortedatum had gevraagd. Ofschoon vijftig rechercheurs op de zaak zijn gezet, heeft de politie nog geen spoor van de dader. AI: martelingen gaan toch door in El Salvador DEN HAAG Martelingen, moorden en verdwijningen zijn nog schering en inslag in El Salvador, hoewel de rege ring en het leger beloofd hadden de situatie te verbeteren, zo meldt Am nesty International (AI) in een rap port dat vandaag is verschenen. De doodseskaders, waarvan wordt aange nomen dat ze in nauw contact staan met het leger, zijn door de autoriteiten nog onvoldoende bestreden. AI vreest dat in El Salvador politieke gevange nen uitsluitend op grond van door martelingen verkregen bekentenissen in de gevangenis zitten. Ook ex-ge vangenen melden dat zij door politie en militairen gemarteld zijn. DEN HAAG Voor 1 november wil staatssecretaris Kosto van justitie weten hoe de afhandeling van asiel verzoeken sneller en doelmatiger kan verlopen. Daar toe heeft hij gisteren een speciale commissie onder lei ding van de oud-topambtenaar mr. A. Mulder geïnstal leerd. De toenemende stroom asielzoekers zorgt niet al leen voor bestuurlijke problemen, maar leidt ook tot een grote werkdruk op het ambtelijk en rechterlijk ap paraat. De capaciteit voor de opvang van asielzoekers wordt deze zomer zo uitgebreid dat 14.000 verzoeken per jaar kunnen worden afgedaan, terwijl de prognose voor dit jaar al tussen de 17.000 en 20.000 verzoeken is. Voorzitter Mulder vindt de aan de commissie toebeme ten tijd bijzonder krap en zegt te verwachten meer tijd nodig te hebben. „Het is de vraag", aldus Mulder „of een procedure die zorgvuldig is en een procedure die kort is, wel te verenigen zijn. We mogen immers niet vergeten dat het gaat om mensen in nood". Een miljoen nodig voor promotie Rivoli ROTTERDAM De Stichting Rotterdam 1990 vindt dat er een bedrag tussen de 750.000 en een miljoen gulden nodig is om het noodlijdende lunapark Rivoli in Rotter dam uit het slop te helpen. Dat heeft de stichting, die de festiviteiten voor het jubile rende Rotterdam (650 jaar) organiseert, gis teren besloten. Het stichtingsbestuur stelde dat de festiviteiten bij de Müllerpier, waar onder meer een grote kermis, de Rivoli Fes tival Hall met shows en terrasjes en een rei zende tentoonstelling van PTT Telecom, door moeten gaan. Of de extra bijdrage van een kleine miljoen voor Rivoli er ook daad werkelijk komt, was gisteren nog niet dui delijk. Ben W zouden daarover vandaag be slissen, waarna de gemeenteraad het laatste woord heeft. Ombudsman beslecl: ruzie over paspoort DEN HAAG De Nationale On man heeft een ruzie over een lijk geplastificeerd paspoort beslec Marechaussee, die het paspooi Schiphol van een reiziger had in{ den, heeft volgens de Ombudsma behoorlijk gehandeld. De eigenaa enkele bladzijden geplastificeerd hij vaak naar de tropen gaat en h pier het klimaat niet kon verdrag twee jaar tijd had hij tot zijn ei meermalen zijn paspoort wegens o baarheid moeten vernieuwen. De budsman heeft de voorzitter vi Tweede Kamer gewaarschuwd, da het voorstel voor de nieuwe pas wet niet in de mogelijkheid voorzi in dit soort gevallen tot inhoudinf te gaan. (Van onze correspondent Jo Wijnen) DUBLIN Het was een soort bom die premier Lubbers op de conferen tietafel van de twaalf EG- leiders in Dublin legde. Dat zijn Europese vrien den verrast reageerden op het plan voor een Europe se energiegemeenschap was nog tot daar aan toe. Maar dat in zijn eigen om geving enige verwarring heerste, was tekenend voor de haast en de on verwachtheid van zijn voorstel. Lubbers legde gisteren zijn vi sie op een pan-Europese inte gratie van het energiebeleid - een tien pagina's tellend do cument - voor aan zijn colle ga-regeringsleiders in de Ierse hoofdstad. Het werd daarmee een officieel agendastuk voor de enigszins overrompelde Dublin-top. En het werd bo vendien het meest besproken thema voor de toegestroomde wereldpers, die Lubbers' gees teskind een even opgewonden als warm onthaal bereidde. De premier ziet de dingen groots. Zijn redenering: ener gie is van levensbelang voor geheel Europa, dat bovendien in ttoge mate afhankelijk is van niet-Europese energie bronnen. Niettemin heeft West-Europa - en met name Nederland - de kennis en het geld om het energievraagstuk tot op zekere hoogte op te los sen, vooral als daarbij uit het met gas en olie gevulde Sovjet vaatje kan worden getapt. Waarom zouden de Europese landen, zo redeneert de pre mier, de koppen niet bij elkaar steken, zoals enkele landen dat na de Tweede Wereldoorlog deden toen de kolen- en staal- belangen op één hoop werden geveegd. Dus moet er een energiegemeenschap komen. Bestaande uit de twaalf EG- afnemen. De Sovjetunie zou haar aardgasleveranties tot maar liefst 500 miljard kubie ke meter per jaar kunnen op voeren, wat bovendien een groot aantal milieu-technische voordelen heeft. Immers: in dat geval zou niet meer van andere energiebronnen ge bruik gemaakt hoeven te wor den. Symbool De Ierse president Patrick Hillery (rechts) praat in Dublin met de premier van Oost-Duitsland, Lo- tahr de Maizière (links), en diens minister van buitenlandse zaken Markus Meckel. foto: epa DUBLIN De Bondsrepubliek (BRD) zal een uitspraak van het Europese hof van justitie over de Westduitse vtachtwagentol eerbiedigen. Maar bondskanselier Kohl zei gisteren in Dublin de tolmaatregel ook niet meer terug te kunnen draaien, „want mijn handen zijn gebonden door de (Westduitse) wetgever". De BRD voert op 1 juli een speciale tol in voor vrachtwagens die over Duits grondgebied rijden. Dit gaat de Ne derlandse transportsector circa 100 miljoen gul den per jaar extra kosten. De Europese Commis sie heeft naar aanleiding van de zaak zaterdag een procedure tegen de BRD aangespannen bij het hof van justitie in Luxemburg. landen, de zogenaamde EVA- landen - Oostenrijk, Zwitser land, IJsland, Noorwegen, Zweden en Finland - en de Oosteuropese landen inclusief de Sovjetunie. Die landen moeten zich met een handvest aan elkaar binden om aldus de winning, de verspreiding en het transport van energie op elkaar af te stemmen. Het gaat daarbij niet alleen om het ef fectiever en meer algemeen gebruik van gas, olie en kern energie, maar ook om een ge zamenlijke aanpak van het milieuvraagstuk. Bovendien moet met Westeu ropees kapitaal de energiewin ning in vooral de ontoeganke lijke gebieden van de Sovjetu nie mogelijk gemaakt worden. Moskou krijgt op die manier de mogelijkheid haar olie- en gasvoorraden op de gehele Eu ropese markt af te zetten in ruil voor harde westerse valu ta. Dat laatste gaat met name spelen als de Noorse en de Ne derlandse aardgasvoorraden Op politiek niveau zou de Eu ropese energiegemeenschap het symbool van een nadere pan-Europese samenwerking kunnen zijn. Op economisch niveau zou Eu ropa's afhankelijkheid van energieleveranties uit andere delen van de wereld kunnen afnemen. Dat zou, aldus Lub bers, de toekomstige stabiliteit van Europa kunnen bevorde ren. Lubbers zegt dat bekeken moet worden of zijn plan aan gehaakt kan worden aan de Conferentie over Veiligheid en Samenwerking in Europa (CVSE). Die conferentie, die eind dit jaar begint, is immers het forum van 33 Europese landen dat zich richt op een nieuwe politieke en economi sche structuur voor Europa. Bovendien biedt de CVSE wellicht de mogelijkheid de Russen bij een energiegemeen schap te betrekken. Blijft het feit dat Lubbers' am bitieuze plan eigenlijk nog een slag in de lucht is. Want de re alisering ervan eist enorm veel internationaal pas- en meet- werk. Bovendien moet er een ingewikkelde structuur wor den geschapen, waarin politie ke zowel als zakelijke afspra ken gehonoreerd kunnen wor den. Anders gezegd: Neder land is nog niet zover dat het zijn gespecialiseerde kennis aan de Sovjetunie kan slijten. En om dat laatste is het pre mier Lubbers natuurlijk te doen. Want Lubbers plan is er één van goed koopmanschap gepaard aan politieke vinding rijkheid. Moeizaam gesprek van studenten en minister ZOETERMEER Minis- ter Ritzen van onderwijs, de Landelijke Studenten vakbond (LSVB) en het Interuniversitair Studen tenoverleg (ISO) praten morgen verder over de bezuinigingen op de stu diefinanciering. Met die afspraak gingen de be windsman en de studentenor ganisaties gistermiddag,uit el kaar na een moeizaam gesprek op het ministerie van onder wijs in Zoetermeer. Ritzen en de studentenorganisaties spra ken 3,5 uur lang in een vaak zeer geprikkelde sfeer zonder op enig punt tot overeenstem ming te komen. Zelfs over de procedure van het overleg kwamen de partijen niet tot elkaar. (Vervolg van voorpagina) DUBLIN Op de eerste dag van de tweedaagse EG-top in Dublin hebben de twaalf lidstaten giste ren besloten op 14 decem ber in Rome een confe rentie te beleggen over de totstandkoming van poli tieke samenwerking. Groot-Brittannië en Portugal hadden aanvankelijk ernstige bedenkingen tegen een derge lijke conferentie omdat beide landen zeer gereserveerd staan tegenover nauwe politieke sa menwerking binnen de EG. De beide landen voelen er weinig voor iets van hun na tionale soevereiniteit in te le veren. Voorafgaande aan de top had Groot-Brittannie zijn verzet echter al opgegeven, zij het dat de Britten er met nadruk op wezen dat wat hen betreft de politieke eenwording niet meer mag betekenen dan hechtere samenwerking en niet tot een federalistisch be stuurde Europese Gemeen schap mag leiden. Op de top werden de EG-lid- staten het er gisteren ook over eens op 15 december in Rome een conferentie te beleggen over de vorming van de Eco nomische en Monetaire Unie (EMU). De regeringsleiders toonden zich verdeeld over de kwestie van de economische sancties tegen Zuid-Afrika. Hoewel Groot-Brittannië en Portugal zich beide voorstander toon den van daadwerkelijke steun aan president F.W. de Klerk, liet Londen blijken op dit mo ment geen druk te zullen uit oefenen voor opheffing van de sancties. Volgens waarnemers wordt pressie door Londen niet opportuun geacht gezien het bezoek dat de Zuidafri- kaanse leider Nelson Mandela momenteel aan de Verenigde Staten brengt. Functionarissen voorspelden dat de top zal ein digen met een steunverklaring aan het hervormingsstreven van De Klerk. De Europese topconferentie heeft de Italiaanse minister van buitenlandse zaken op dracht gegeven contact op te nemen met Israël, de Verenig de Staten en de Arabische Liga, waarvan de PLO op dit moment voorzitter is. Doel van deze contacten is na te gaan welke mogelijkheden er zijn om het vredesproces in het Midden-Oosten weer op gang te brengen. SUSKEENWISKE DE KLEINE POSTRUITER (c) Standaard Ultgeverij/Wavery Productions Uitverkocht Nog slechts één ketting met worsten hing gisteren in de winkel van een Oostberlijnse slager. Ver der was hij helemaal los. Eén week voor de monetaire unie tussen West- en Oost-Duitsland ingaat, zijn zo tal van Oostduitse winkels al totaal uitverkocht. De prijzen voor Oostduitse produkten zijn de laatste dagen sterk verlaagd, zodat de weg is vrijgemaakt voor die uit West-Duitsland.foto: ap (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Ter Beek van deensie zal dit jaar al gaan bezuinigen op zijn begroting. Volgens het regeerakkoord zouden de uitgaven voor De fensie in 1990 worden bevro ren op het peil van 1989. Maar Ter Beek ontkomt er niet aan, zo schrijft hij aan de Tweede Kamer, zijn begroting nu al te verlagen met 1,4 procent ofwel met een bedrag van bijna 250 miljoen gulden. De belangrijkste reden daar van is dat op voorstel van minister Kok van finan ciën geen van de ministe ries compensatie krijgt voor prijsstijgingen. Daardoor loopt Defensie bijna 159 miljoen gul den mis, aldus Ter Beek in antwoord op vragen van par lementariërs. Morgen behan delt de Tweede Kamer de aan vullende begrotingen van de diverse departementen. De minister is er nog niet in geslaagd om voor meer miljoen gulden aan op i bezuinigingen te vinde Z Prinsjesdag (18 sept moet hij dat probleem opgelost. Bovendien rn dan aangeven waar hij jaren 1991-1995 een van 3,1 miljard aan aan de bezuinigingen wil n waartoe bij de opstellij t' de begroting voor 1991 z sloteh. in In het regeerakkoord Mb huidige kabinetsperiodjii een defensieplafond o men met een bezuinigi 1,6 miljard gulden over ren 1991-95. Daar kwa eens een verschuiving i I miljoen gulden binnen tingsposten bij. De toei de ontspanning tussen West maakt het m meent het kabinet, da- venop voor nog eens jard gulden om te Daardoor zal het defen^ get in ongeveer vijf ja acht tot tien procent worden verlaagd. Dat geringe opgave. Vogel ook na Duitse fusie voorzitter BONN Ook na de fusie tussen de Westduitse en Oos SPD blijft Hans-Jochen Vogel voorzitter van de sociaal C cratische partij. Gisteren ging het SPD-presidium in Bo koord met Vogels voorstel het kiezen van een nieuwe va uit te stellen tot mei volgend jaar. Hiermee wordt een scl in de partij voorkomen en blijft de macht van de lijstt van de SPD bij de verkiezingen in december, Oskar Lafo beperkt. Giethoorn krijgt stillere grachtel( GIETHOORN Giethoorn raakt verlost van de luidri j motorbootjes in zijn grachten. De gemeenteraad steun avond vrijwel unaniem een plan om de honderden diese ren van huurbootjes in de gemeente binnen drie jaar te v gen door elektrische motoren. Rijk, provincie en gemeen len hiervoor geld beschikbaar. De botenverhuurders hebb zwaarschriften tegen het voorstel ingediend. Zij menen elektrische motoren niet krachtig genoeg zijn, zodat er beetje tegenwind niet meer kan worden gevaren. De gem raad wil echter af van de herrie, de stank en het gejakkei grachten. Daarom zal ook het particuliere botenbezit aan gere regels worden gebonden. MINISTER RITZEN ZORGELIJK TUDENS SYMPOSIUM DEN HAAG Minister van onderwijs - en weten schappen Ritzen maakt zich zorgen om de huidige ontwikkelingen in de ruimtevaart. Het weten schappelijk onderzoek komt steeds meer in het gedrang door grootse on dernemingen als een be mande vlucht naar Mars en uiterst kostbare projec ten als een ruimtestation. Op een internationaal congres over ruimteonderzoek in het Haagse Congresgebouw, dat twee weken duurt, liet de be windsman er gisteren geen twijfel over bestaan dat zowel de bemande als onbemande ruimtevaart grote voordelen bieden. En dan met name voor de wetenschappelijke gemeen schap en voor de gebruikers van uit de ruimte verkregen informatie over alles wat zich op de aarde afspeelt. Ondergeschikt Dit gebruik van de ruimte wordt nu, zo vreest hij, in toe nemende mate ondergeschikt gemaakt aan te vergaande am bities op het gebied van be mande ruimtereizen en om vangrijke infrastructurele pro jecten. „De kosten daarvan zijn zo hoog dat ruimteonder zoek het gevaar loopt verdron gen te worden", aldus Ritzen. De minister drong bij de meer dan tweeduizend deelnemers aan op vergaande internatio nale samenwerking. De ruim tetechnologie is volgens hem zo ingewikkeld en bijgevolg zo kostbaar geworden dat zeker kleine landen, zoals Neder land, zich niet kunnen veroor loven eigen projecten te ont wikkelen. „Met veel succes heeft ons land twee astrono misch satellieten, ANS en IRAS, gebouwd", zei Ritzen die zijn toehoorders duidelijk maakte dat voor dergelijke on dernemingen in Nederland nu geen ruimte meer is. De bewindsman acht het beter de beschikbare gelden te ste ken in het wetenschappelijk programma van de Europese ruimtevaartorganisatie ESA, waarin alle Westeuropese lan den samenwerken. Het succes van een enkel belangrijk pro ject rechtvaardigt naar zijn mening niet het gemis aan toegang tot een breed terrein van allerlei ander ruimteon derzoek. Ritzen wil dat de komende de cennia vooral aandacht wordt besteed aan aardobservatie. Waarneming vanuit de ruimte kan een cruciale rol spelen bij de verbetering van het leven op aarde. De gegevens die via satellieten worden verkregen, kunnen onder meer worden benut voor het opsporen van nieuwe hulpbronnen, het be heersen van natuurlijke pro cessen, de controle op de ini- lieu-vervuiling en de aantas ting van de natuur, voor nauwkeurige weersvoorspel lingen en het nauwkeurig vol gen van klimaatveranderin gen. Van het zwaartekrachtoncer- zoek in de ruimte verwachl de minister voorlopig niet veel. Op korte termijn verw geen belangrijke doo en commerciële toepa „het is duidelijk dat dit zoek voorlopig voor he ste deel van fundai aard zal zijn. Maar ni kan het zeer interessa den". Bevorderen Het congres is de 28e p vergadering van COSP belangrijkste organisati wetenschappelijk derzoek. Van COSPAR 34 landen, waaronder d nigde Staten en de Sov deel uit. De organisat I zich ten doel het wetei) pelijk onderzoek met van ruimtevoertuigen lonnen te bevorderen.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 4