In toekomst ook wedden op Wimbledon en de Tour penbaar srvoer ijgt Jiorrang KONINKLIJK HUIS Ontwerper WK-zegel: „Risico van het vak" Bevolkingsonderzoek borstkanker spaart 630 levens per jaar INENLAND QeidóaQowuvnt DINSDAG 26 JUNI 1990 PAGINA 3 an ervolg a voorpagina) HAAG In het •D wordt voorrang :e|/en aan de uitbouw iet openbaar vervoer. toe wordt ruim vijf xd gulden uit het 'wegenfonds overge- naar het trein- en erkeer. ludget voor de wegenin- uctuur daalt daarmee in 19 naar 13,3 miljard gul- s roor de komende twintig Voor het openbaar ver komt tot 2010 twintig 'pH, gulden beschikbaar 12,4 miljard), onder voor de verdubbeling le spoorbaan Rotterdam - Haag/Amsterdam. tal files jzuinigingen op het Rijks- nfonds mogen niet leiden e<3 n toename van het aantal ii zo heeft het kabinet afge- e\ en. Maij-Weggen denkt evaar te kunnen onder- Jen met de introduktie nder meer moderne ver begeleidingssystemen, neer dan vijf procent van e dagelijks verkeer mag twintig jaar op het hoofd- dijnnet 'vast' komen te aldus Maij-Weggen. mee leggen we ons een krachtsinspanning )m het geluidsniveau van litoverkeer terug te drin- ivordt op de hoofdwegen nog 'stil' asfalt gebruikt. 3 rstap efen heel scala van maatre- hoopt Maij-Weggen de lobilist te stimuleren de tap te maken naar de trein of bus of met een ir het werk te rijden .ooien). Prijsverhogende II regelen zoals een spits- ïg per medio 1992 en fy- tolheffing (1994) moeten utoverkeer met name in andstad duurder maken, atalysator wordt in 1993 icht, in hetzelfde jaar er mogelijk een ver- e milieukeuring. Overi- wordt ook het treinkaar- H! ijziger, zo'n 3,5 a 4 pro- el per jaar. Vrachtverkeer irpoolers zullen zoveel lijk 'om de files heen' ge worden. Voor het zakelijk nenvervoer komen er e tol-rijstroken. neemt in haar nota een <1 igrijk voorschot op dé me- crking van bedrijven, ge- ten en provincies. Zo en de gemeenten het aan- rije parkeerplaatsen be- in en de maximumsnel- woongebieden verla- 10 kilometer per uur. de provincies verwacht Weggen dat ze autover- in gevoelige natuurgebie- gaan verbieden en zal e romen dat langs de snel- n meer bedrijventerrei- s worden aangelegd. Bedrij- met meer dan vijftig nemers moeten op hun carpoolen aanmoedigen ervoersplannen opstellen, tl «drijven goed per open- vervoer bereikbaar zijn :n ze niet meer dan tien eerplaatsen per honderd nemers moeten aanleg- teersplannen c ezuinigingen op het Rijks- nfonds gaan ten koste een aantal verkeersplan die odd-minister Smit- s nog voor de val van het iet Lubbers-II met pro- ale bestuurders overeen jekomen. De zowel door ?meenten Wassenaar als ichoten fel omstreden A- est tussen Leiden en Den wordt in de plannen r gehandhaafd. Het actie- té Stop Doorgaand Ver- Wassenaar is blij met die imst. De groep vindt de noodzakelijk om het door- verkeer rond Wasse- te leiden. Eerder over- het comité een peti- let achtduizend handteke- van Wassenaarders de Tweede Kamer. gin Beatrix brengt een bezoek de Brabantse gemeenten Elndho- Nuenen, Helmond, Gemert, St. telsgestel en Den Bosch. DEN BOSCH „Ik wist van te voren welk risico aan de opdracht verbonden was. Het is natuurlijk wel heel jammer, want ik heb er veel werk aan gehad. Maar dat is het ri sico van het vak". Grafisch ontwerper Toon Michiels uit Den Bosch klinkt niet extra verdrietig over de nederlaag in Milaan van het Nederlands voetbalelftal tegen West-Duitsland. Toch zou hij er alle reden toe mogen hebben. Hij is de ontwerper van de bijzondere WK- postzegel, die door de vroegtijdige uitscha keling van Oranje nooit zal worden uitge bracht. De een miljoen zegels die al gedrukt waren, worden vernietigd. Één vel, met honderd exemplaren gaat het archief in. De speciale zegel had maandag 9 juli moeten verschijnen als Nederland wereld kampioen was geworden. Om de zegel di rect na de finale beschikbaar te hebben was al enige maanden geleden met de produktie begonnen. Toon Michiels werd vorig jaar door de PTT benaderd om de speciale WK-zegel te ma ken. Afgelopen zondag zat ook hij vol span ning naar de wedstrijd te kijken. Michiels: „Maar ik had met de PTT destijds al afge sproken dat de verkoop van de zegels niet door zou gaan, als wij niet zouden winnen. Ik wist dus welk risico er aan de opdracht was verbonden. Maar wat voor de voetbal lers geldt, geldt ook voor mij: dat is nu een maal het risico van het vak Voor Michiels was het de eerste keer dat hij een postzegel ontwierp. Hij is zelf overigens niet in het bezit van één WK-zegel. „Was het maar waar, die zou veel geld waard zijn". Kamer wil macht van justitie over politie sterk beknotten DEN HAAG Een meerderheid in de Tweede Kamer (PvdA, VVD en D66) wil dat minister van justitie Hirsch Ballin veel minder zeggenschap krijgt over de politie. De drie fracties stelden zich gisteravond teweer tegen het kabinetsplan om naast de toekomstige regionale politiekorpsen (ge vormd door samenvoeging van rijks- en gemeente politie) een groot nationaal korps te vormen waar over de minister van justitie de zeggenschap krijgt. In dat nationale korps zouden volgens het kabinet de vanouds landelijk opererende diensten moeten worden opgenomen. Een aantal van die landelijke taken kan volgens PvdA, VVD en D66 echter heel goed worden overgenomen door de regionale korp sen, waarover minister van binnenlandse zaken Dales de verantwoordelijkheid krijgt. De beide be trokken ministers bestreden de opvatting van de drie fracties. Die bleven echter bij hun mening, die zij in twee moties hebben Weer pyromaan aan het werk in Epe EPE In het afgelopen weekeinde is in Epe bij twee panden die op de monumentenlijst staan een poging tot brandstichting gedaan. In beide ge vallen werd de brand ontdekt door een voorbijganger die de politie waarschuwde. Ook in de twee week einden daarvoor werd telkens in de nacht van zaterdag op zondag op ver schillende plaatsen in het dorp brand gesticht. Ook toen werden de bran den door voorbijgangers tijdig ont dekt. Volgens de politie is er een py romaan aan het werk. Een tiental jaar geleden zorgde een pyromaan, die uiteindelijk aangehouden kon worden, ook al voor grote schade en opschudding in het Gelderse dorp. Alders blijkt zuinige minster DEN HAAG Minister van milieu Alders heeft in de eerste vijf maan den van dit jaar slechts een kwart van de milieubegroting uitgegeven. De grootste onderschreidingen dreigen bij de bestrijding van geluidshinder en luchtverontreiniging, zo blijkt uit antwoorden van de minister op vra gen van de Tweede Kamer. Als het milieubudget dit jaar niet wordt uitge put, wordt er 75 miljoen gulden over geheveld naar de pot voor volkshuis vesting. Op aandringen van de Twee de Kamer zal er dan ook 12,5 miljoen gulden extra uitgetrokken worden voor bodemsanering. WEER MINDER INKOMSTEN VOOR SPORTTOTALISATOR DEN HAAG De Stich ting de Nationale Sportto- talisator (SNS) heeft drin gend behoefte aan nieuwe impulsen. Over 1989 ken de de organisator van toto, lotto en cijferspel opnieuw dalende inkomsten in ver gelijking met voorgaande jaren. Als gevolg daarvan en dank zij wettelijke ver anderingen zullen grote sportevenementen als de Tour.de France en'Wim bledon in het vervolg kunnen rekenen op de be langstelling van de SNS. Dongen we met z'n allen in 1988 nog voor bijna 170 mil joen gulden naar de maximale hoofdprijs van een half mil joen gulden in de lotto, vorig jaar vonden we het met 161,2 miljoen aan inleg al welletjes. De dalende opbrengst van lot to en toto is niet ongemerkt voorbij gegaan aan diverse in stellingen op het gebied van sport en cultuur, maatschappe lijk welzijn en volksgezond heid (CMV) die weer minder geld peurden uit de SNS. In 1989 was dat 32,8 miljoen gul den voor de sport en 17,3 mil joen voor de CM V-sector. Het nieuwe dieptepunt in de dertigjarige geschiedenis van de SNS werd vanmorgen be kend gemaakt tijdens de pre sentatie van de eerste on-line terminal, die de SNS kreeg overhandigd van de Ameri kaans/Duitse combinatie G- Tech/Computer Gesellschaft Konstanz. Juist dank zij dit technische snufje denkt de sporttotalisator de dalende om zet een halt te kunnen toeroe pen. Het is de bedoeling dat vanaf het voorjaar 1991 onge veer tweeduizend van dergelij ke apparaten hun plaats vin den in het midden- en klein bedrijf. Daarmee kunnen de klanten van de SNS op een veel alerter wijze van de di verse spelmogelijkheden ge bruik maken. Tweehonderd miljoen „We hopen dank zij de termi nals binnen korte tijd de om zet te verhogen tot ruim boven de tweehonderd miljoen gul den", aldus woordvoerder Schubert van de SNS. „De zuigkracht zal groot zijn". Hij verwacht dat de apparatuur vooral zal worden geplaatst bij middelgrote en kleine onder nemers. „Want bij grotere be drijven", aldus Schubert, „kan het een te storend element zijn. Dan worden de rijen voor de kassa's te lang". Het parle ment heeft inmiddels steun ge geven aan het plan, waarvoor nog slechts enkele juridische hobbels zijn te nemen. „Geen probleem", meent Schubert. „Het principe is aanvaard. Die terminals staan vanaf volgend jaar in de winkels". Nederland loopt met de toe passing van moderne techno logie, waarbij de computer in de winkel is verbonden met het kantoor van de SNS in Den Haag, bepaald niet voor op. Met name in de Verenigde Staten en Canada is de snelle manier van spelen al lang in geburgerd. Ook al omdat in die landen de ervaringen lou ter positief waren, hoopt de SNS een probaat middel tegen de almaar dalende omzet (acht jaar geleden nog 240 miljoen gulden) te hebben gevonden. Schaduwkanten Toch kent de aanstaande in voering van het systeem ook schaduwkanten. Vooral de sportverenigingen die veel winkelverkooppunten voor lotto en toto hebben, zullen vanaf '91 een flinke financiële aderlating moeten doen. Im mers, waar in het verleden de verenigingen als enige „tus senstation" van klant en SNS fungeerden, zullen zij nu de snelle en makkelijk te berei ken terminals moeten dulden. Een schatting leert dat sommi ge clubs een aanzienlijk per centage van de inkomsten zul len derven. „Al blijft dat kof fiedik kijken", aldus Schubert, die echter de domper voor sommige sport- (waarvan tach- tig procent voetbal-) clubs niet kan ontkennen. Ook al omdat de wetswijziging die is vereist om het verkoopmonopolie van de clubs te doorbreken aan staande is, lijkt voor hen de in komstenderving niet te voor komen. Weliswaar repte ook SNS- voorzitter Jacobse vanmorgen over de compensatieregeling die is ontworpen, voor de be trokken clubs is dat niet meer dan éen doekje voor het bloe den. Hoe zeer ook met name de Nederlandse voetbalbond daarbij is betrokken geweest. Zo kunnen clubs vijf jaar lang een vergoeding tegemoet zien. Ook zullen sportclubs die hoe dan ook klandizie verliezen een deel van de verloren inleg gecompenseerd krijgen. Maar na vijf jaar is wat dat betreft de koek op en zullen de clubs het zelf moeten uitzoeken. On der meer door de veel inspan ning vergende abonneelotto nieuw leven in te blazen. Obstakels De SNS kondigde vanmorgen meer initiatieven aan. Naast het einde aan het alleen-ver- kooprecht van lotto- en toto- formulieren door sportvereni gingen, is het ook gedaan met de hoofdprijslimiet van 500.000 gulden en de beperking van het aantal trekkingen. Schu bert verwacht daarom binnen een jaar de invoering van nieuwe lotto-en totovanianten met dagelijkse trekkingen. „De essentie daarvan is dat er gewerkt wordt met quoterin gen. Dat wil zeggen: bij een juiste voorspelling wordt de inleg vermenigvuldigd en dus een aantal malen uitgekeerd". Ook grote sportevenementen als de Tour de France en Wimbledon kunnen in het vervolg rekenen op de belang stelling van de SNS. HENK RUIJL Nota van Heerma zonder problemen door de Kamer (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatsse- cretatis van volkshuisves ting Heerma heeft zijn nota 'Van bouwen naar wonen' gisteren zonder kleerscheuren door de Tweede Kamer geloodst. Het stuk, dat het beleid voor de komende tien jaar aangeeft, stuitte bij geen van de grote partijen op weerstand van be tekenis. Volgens Heerma is de tijd voorbij dat het volkshuisves tingsbeleid onderwerp was van hooglopende ruzies. Al leen kamerlid Lankhorst (Groen Links) hield een bitte re smaak aan het debat met Heerma over. Diens beleid leidt niet tot een rechtvaardi ger verdeling van de woonlas ten, aldus Lankhorst. Laten zitten Als iemand ergens al een wespennest vermoedt, roept hij meestal meteen de gemeentereiniging te hulp om het zo snel mogelijk te verwijderen. Zo niet de conservator-eigenaar Bert Bolle van het Barometermuseum in Maartensdijk. Hij vindt het juist interessant, dat de wespen hun nest tegen een raam van zijn museum hebben gebouwd. Hij laat ze er dan ook gewoon zitten. foto: anp Nationale Taptoe Breda in teken van de vrede BREDA De vijftiende Nationale Taptoe (23 au gustus-1 september) staat in het teken van 45 jaar vrede en 325 jaar korps mariniers. De vredesboodschap zal wor den uitgedragen door militaire muzikanten uit de Sovjetunie, Amerika, Engeland en Neder land. Aan het jubileum van het korps mariniers wordt meege werkt door Britse mariniers. De vijftiende Nationale Taptoe in Breda is daarmee interna- tionaler dan ooit. De burger- deelname aan het muzikale festijn bestaat uit een regio naal amateurorkest en twee honderd majorettes. Aan de taptoe en het voorprogramma doen in totaal circa tweedui zend mensen mee. Volgens kapitein luitenant ter zee Jaap Koops, inspecteur van de militaire muziek van de krijgsmacht en algemeen muzikaal leider, is de taptoe door het hoge muzikale peil en het samenspel van klank, kleur, licht en beweging uniek in de wereld. De taptoe vindt dit jaar plaats op de Chassé-kazerne, omdat het terrein van de KMA in Breda de grote publieke be langstelling niet meer aankon. Het aantal zitplaatsen is uitge breid van drie- naar vierdui zend. De kaartverkoop via de VVV-I-kantoren begint mor gen. AIBAAI door WILLEM RITSTIER letimp PRoeeefcr Hiei? pviveujc mion stemming IfcNlG Tg veBSAUENi Ooievaar wint terrein De ooievaar wint steeds meer terrein in Nederland. Nam het aantal ooievaarsdorpen de laatste jaren toch al toe, het aantal steden waar de ooievaar neerstrijkt om er zijn nest te bouwen blijft niet achter. Na Den Haag toch al ooievaarsstad bij uitstek is nu Rotterdam aan de beurt. Heel opvallend, op het spoorwegviaduct boven de drukke Stadhoudersweg heeft zich nu ook een ooievaarsfamilie in een nest op een treinportaal gevestigd. Een van de ouders is bezig met het voeren van de jongen. foto: anp AMSTELVEEN Een landelijk bevolkingsonderzoek naar het voorkomen van borstkanker bij vrouwen tussen de 50 en 70 jaar kan eind 1993 worden uitgevoerd. De Ziekenfondsraad zal don derdag aan staatssecretaris Simons van volksgezondheid advise ren een dergelijk onderzoek uit te voeren. De raad baseert zijn advies op een onderzoek naar de kosten en effecten van een bevolkingsonderzoek naar borstkanker. Dat onderzoek, uitgevoerd door de Erasmus Universiteit van Rotter dam, toont aan dat met een landelijke inventarisatie een sterfte- daling van 16 procent kan worden bereikt. Dat betekent dat jaarlijks zo'n 630 minder sterfgevallen als gevolg van borstkan ker zijn te verwachten. Deze vrouwen zullen gemiddeld 15 jaar langer leven. De kosten per 'gewonnen' levensjaar zouden 8000 gulden bedragen. Onderzoek naar borstkanker wordt momenteel al in verscheide ne regio's in Nederland uitgevoerd. De Ziekenfondsraad begon in, 1988 met de voorbereidingen voor een gefaseerde invoering van bevolkingsonderzoek naar borstkanker. Vrouwen tussen de 50 en 70 jaar, de groep waar borstkanker het meest voorkomt, worden op vrijwillige basis opgeroepen voor een zogenaamde screening. Wanneer dit onderzoek eind 1993 landelijk zal wor den uitgevoerd, bedragen de kosten jaarlijks 44,5 miljoen gulden, zo berekende het Instituut Maatschappelijke Gezondheidszorg van de Erasmus Universiteit. Doel van de landelijke screenings is borstkanker bij vrouwen ouder dan 50 zo snel mogelijk te ontdekken. De kans om aan de ziekte te overlijden wordt zo kleiner. Voor vrouwen beneden de vijftig jaar is een dergelijk gunstig effect nog niet aangetoond, volgens de Erasmus Universiteit. Op dit moment worden in Ne derland jaarlijks ruim 3000 vrouwen met kwaadaardige uitzaai ingen behandeld. Het onderzoek van de Rotterdamse universi teit heeft aangetoond dat het aantal vrouwen bij wie de borst niet in z'n geheel operatief hoeft te worden verwijderd, jaarlijks met 25 procent kan toenemen. Wanneer het ministerie van wvc het advies van de Zieken fondsraad overneemt, is het de bedoeling 520.000 vrouwen over het gehele land te screenen. Zij zullen elke twee jaar worden uitgenodigd voor een röntgenfoto van de borsten. Dat onderzoek zal op vijftig plaatsen in het land uitgevoerd worden. Volgens de Erasmus Universiteit zal dit mogelijk kunnen leiden tot een aantal knelpunten op poliklinieken en in ziekenhuizen. In de beginperiode zullen dan ook jaarlijks 75 laboranten en 15 radio logen moeten worden aangetrokken en opgeleid, zo luidt de ver wachting. De kosten van het onderzoek bedragen 72 gulden per keer per onderzochte vrouw. Volgens het onderzoek van de uni versiteit zou de deelneemster zelf geen bijdrage hoeven te beta len. De Ziekenfondsraad bekijkt momenteel nog hoe het bevol kingsonderzoek als verstrekking volgens de AWBZ gerégeld moet worden. Een advies daarover aan wvc volgt nog. JEAN-PIERRE GEELEN Bollen pellen De bollenkwekers hebben het druk. De tijd van het bollen pellen is immers weer aangebroken. Overal in de Bollenstreek worden de handen van tal van dikwijls tijdelijke hulpkrachten flink uit de mouwen gestoken. Ook bij de firma W. Zandbergen in De Zilk, waar men de handen vol heeft aan het pellen en sorteren. foto: dijkstra PvdA wil 750.000 ouderen belasting voordeel geven (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De PvdA wil alle 750.000 bejaarden die naast hun aow een klein eigen pensioentje hebben een belastingvoor deel geven. Dat voordeel kan oplopen tot ruim drie honderd gulden per jaar. Het plan van de sociaal-demo craten, dat momenteel wordt 'doorgerekend' op het ministe rie van financiën, beoogt de nadelige effecten van de belas- tingoperatie-Oort te compense ren. Begin dit jaar ontdekten veel bejaarden met een eigen pensioentje dat zij er door 'Oort' per 1 januari feitelijk op achteruit waren gegaan. Voor gehuwde aow'ers bleek dit een nadeel op te leveren van maximaal 314 gulden per jaar. Het PvdA-plan voorziet erin dat mensen met een aanvul lend pensioen tot achtduizend gulden, over 25 procent van hun aanvullend pensioen geen belasting hoeven te betalen. De groep met een aanvullend pensioen van acht- tot twaalf duizend gulden zou over tien procent van hun aanvullend pensioen geen belasting hoe ven te betalen. „In een tijd dat een heleboel mensen met een heel hoog in komen een belastingverlaging hebben gekregen, mag deze groep geen belastingverzwa ring ondergaan. Dat willen we dus per 1 januari 1991 herstel len", aldus fractievoorzitter Wöltgens. Hij rekent erop dat de regering het PvdA-plan zal uitvoeren. „Ik meen mij te herinneren dat mijn collega Brinkman er op een partijraad ook op gewezen heeft dat er een probleem ligt. Met zo'n po litiek draagvlak ga ik ervan uit dat de regering het oppikt bij de voorbereiding van de begroting voor 1991". CDA-fractievoorzitter Brink man wilde gisteren echter nog geen commentaar geven. Hij moet eerst weten waar de PvdA de 130 miljoen gulden vandaan wil halen die nodig zijn om het plan uit te voeren. De VVD juicht het initiatief van de PvdA toe. De liberalen hopen dat de sociaal-democra ten op hun beurt steun willen geven aan hun streven om het fiscale voordeel voor alleen staanden weer in te voeren. Sceptisch De PvdA reageerde sceptisch op dit voorstel. Wöltgens vindt dat alleenstaanden niet het slachtoffer mogen worden van de Oort-wetgeving, maar wees erop dat de VVD een jaar ge leden heeft ingestemd met de afschaffing van de alleen- staandentoeslag. „Nu zitten ze in de oppositie en denken ze er ineens heel anders over".

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3