Paus wil verzoening tussen Oekrainers en Russisch-orthodoxen Missiologie dreigt wegbezuinigd te worden Bisschoppen Zaïre vragen opheldering ficidócSoUTOT £eidóeSommit kerk wereld beroepingen Zuidafrikaans racisme nog steeds theologisch gefundeerd" brieuen van lezers mT £eidóc0ou/ui/nt GEESTELIJK LEVEN/OPINIE DINSDAG 26 IUNI 1990 PAGIN J Kerken Latijns-Amerika vrezen militarisatie BUENOS AIRES De kerken in Latijns-Amerika vrezen een hernieuwde militarisatie van het continent die door het rijke Westen onder het voorwendsel van de strijd tegen de drugs wordt opgelegd. De militaire acties zijn vooral gericht tegen de kleine boeren die coca of marihuana produceren, en bijna nooit tegen de schatrijke drugsbaronnen. Dit zegt vicaris Joaquin Carreqal van het Argentijnse bisdom Quilmes in een vraagge sprek met El Estandarte Evangélico, het weekblad van de Me- thodistenkerk in Argentinië. Dit door de VS gesteunde beleid leidt volgens hem tot toenemend geweld in deze landen maar doet weinig tegen de drugshandel in de straten van New York, Los Angeles of Miami. Volgens hem kan de doctrine van de nationale veiligheid van de jaren '70 en '80 herleven. Aanhangers van omstreden prelaat roeren zich BADEN'TURBENTHAL Na vele protestacties tegen bis schop Wolfgang Haas van het Zwitserse Chur, roeren nu ook de aanhangers van de behoudende geestelijke zich. Ongeveer 150 leden van de katholieke volksbeweging Pro Ecclesia heb ben laten weten dat zij vierkant achter Haas staan. Zij zijn er van overtuigd dat Haas een zegen voor de kerk is en dat hij zijn opdracht in grote trouw aan paus Johannes Paulus II zal uitvoeren. Haas' sympathisanten vinden het zorgwekkend dat Zwitserse overheden „in de over de benoeming van bisschop Haas partij trekken". De „confessionele vrede" in Zwitserland wordt hierdoor ernstig bedreigt, vinden zij. Bisschop Haas heeft zondag een kerkdienst in Turbenthal „wegens dreigin gen" moeten afzeggen. Het huwelijk functioneert het best als beide partners een beetje ongehuwd blijven. Claudia Cardinale VATICAANSTAD Paus Johannes Paulus II heeft de Oekrains-Katho- lieke Kerk en de Rus- sisch-Orthodoxe Kerk gisteren opgeroepen zich met elkaar te verzoenen. Hij deed aan het begin van een tweedaags be zoek van 28 Oekrainse bisschoppen aan het Vati- Het is het eerste officiële be zoek van de Oekrainse bis schoppen sinds hun kerk in 1946 door Stalin werd ge dwongen op te gaan in de Russisch-Orthodoxe Kerk. De delegatie bestaat uit 10 bis schoppen uit de Oekraine en 18 collega's die 'in balling schap' leven. De paus onderstreepte het be lang van een goede oecumeni sche dialoog met de orthodoxe kerken. Deze opdracht is niet alleen weggelegd voor het Vaticaan, maar vooral ook voor de Oekrains-Katholieke Kerk. Deze kerk is weliswaar met Rome verbonden, maar viert de orthodoxe (bijzantijn- se) liturgie. De paus roemde de „belang rijke morele en sociale veran deringen" in de Sovjetunie, waardoor de Oekrainse ka tholieken na jarenlange on derdrukking nu eindelijk „uit de catacomben tevoorschijn kunnen komen". Tijdens het overleg zal gesproken worden over de officiële legalisering van de kerk en over een rege ling met de Russisch-Ortho doxe Kerk voor teruggave van kerkelijke goederen. Aartsbisschop Vlodimir Ster- niuk van Lvov toonde zich zeer tevreden in Rome. „Het feit dat wij hier zijn, logen straft alle stemmen die altijd hebben beweerd dat onze kerk niet bestaat". Volgens Sterniuk is het een goede zaak als er voor de Oekrains- Katholieke Kerk en alle an dere met Rome geünieerde kerken een bijzonder patriar chaat in het leven wordt ge reld bewijzen dat onze kerk leeft en niet sterven wil", zo zei kardinaal Miroslav Luba- chivski, het hoofd van alle 6,7 miljoen Oekrainse katholie ken in de wereld. Hoewel zijn kerk in de praktijk niet meer vervolgd wordt, moet ze nog steeds vechten voor haar be staan. Lubachivski, die al jaren in Rome in ballingschap ver blijft, zei dat „honderdduizen den, misschien wel miljoenen Oekrainers hun leven hebben gegeven voor hun geloof en hun trouw aan Rome". Alleen volledige rehabilitatie van de kerk kan „de wonden van het verleden helen". De Oekrain se katholieken zijn volgens de kardinaal bereid „te verge ven, te vergeten en samen met de orthodoxen de weg van waarheid, gerechtigheid en liefde te gaan". De Vaticaanse 'minister van buitenlandse zaken' Angelo Sodano verklaarde dat het Vaticaan regelmatig bij het Kremlin heeft gepleit voor le galisering van de Oekrains- Katholieke Kerk, maar tot De Oekrainse kardinaal Miroslav Lubachivisky, hoofd van de Oekrainse katholieke kerk, en paus Johannes Paulus II leidden gisteren het gesprek met tien uit de Oekraine overgekomen bisschop pen die decennia lang clandestien moesten werken. foto ap 1988 nooit enig antwoord heeft gekregen. Pas na de vie ring van 1000 jaar christen dom in Rusland, waarbij ver tegenwoordigers van het Va ticaan aanwezig waren, kwam er enig schot in de zaak. Revolutie De Russisch-Orthodoxe Kerk is van plan de christelijke slachtoffers van de commu nistische revolutie heilig te verklaren. Zij heeft de rege ring gevraagd haar alle docu menten ter beschikking te stellen over executies van christenen in de jaren na de revolutie van 1917, zo is bij de Konferentie van Europese Kerken in Genève vernomen. Waarnemers gaan ervan uit dat de metropolieten Vladimir van Kiev en Venjamin van Petersburg (Leningrad), bei-' den vlak na de revolutie ge ëxecuteerd, tot de eerste heili gen van de revolutie behoren. Het proces zal in werking tre den zodra de overheid de do cumenten over de christen vervolging vrijgeeft. Patriarch Alexsej II, het nieu we hoofd van de Russisch-Or thodoxe Kerk, voelt er even wel niet voor de familie van de laatste Russische tsaar hei lig te verklaren, zoals Russi sche emigranten in de Vere nigde Staten hebben voorge steld. Tsaar Nicolaas II werd samen met zijn vrouw en kin deren op 16 juli 1918 ver moord. OEGSTGEEST Het vakgebied missiologie mag niet het slachtoffer worden van de bezuini gingen en reorganisaties binnen het rooms-katho- liek wetenschappelijk on derwijs. Voorkomen moet worden dat de missionaire beweging niet langer over de benodigde theologisch gevormde krach ten kan beschikken. Dit heeft de Konferentie Nederlandse Religieuzen (KNR) de bis schoppenconferentie per brief laten weten. De bisschoppen hebben zich recentelijk ak koord verklaard met de aan beveling van de verkennings commissie-godgeleerdheid (Smits-Oberman) om het ka tholiek wetenschappelijk theologisch onderwijs te con centreren in Tilburg, Nijme gen en Utrecht. Bovendien hebben de bisschoppen een uitvoeringscommissie weten schappelijk theologisch onder wijs ingesteld die onder/meer moet adviseren over de reor ganisatie en over de verdeling van het overheidsgeld. Deze twee besluiten zullen, zo verwachten de religieuzen, van invloed zijn op de missio logie. Een extra zorg is dat de bisschoppen zich door de cri teria van de Vaticaanse con stitutie Sapientia Christiana zullen laten leiden. Het feit dat de constitutie de missiolo gie niet uitdrukkelijk noemt kan ertoe leiden dat het be treffende vakgebied als een marginaal onderdeel van de theologie wordt beschouwd. De financiële middelen zullen dan vooral ten goede komen aan de vakgebieden die in Sa pientia Christiana worden ge noemd. De religieuzen wijzën op de verworvenheden van de mis siologie. Het vak werd reeds vanaf 1930 aan de Theologi sche Faculteit van Nijmegen onderwezen. Dank zij de inte gratie van het in 1948 opge richte missiologisch instituut werd vanaf 1963 het onder zoek mogelijk. Sinds 1977 wordt het vak missiologie ook aan de Universiteit voor The ologie en Pastoraat in Heerlen gedoceerd. Door het stimule ren van stages in de zuidelijke wereld heeft de UTP bijge dragen aan de missionaire vorming. Er zijn ongeveer 90 docto raalscripties in de missiologie geschreven, terwijl de vak groepen bij 27 dissertaties be trokken waren. „Op deze wij ze werden theologen gevormd die leidende functies vervul len in missionaire organisaties in binnen- en buitenland en die het missionair elan verder dragen in missionairende reli gieuze gemeenschappen". De missiologie heeft zich tot een geïntegreerd onderdeel van het rooms-katholiek we tenschappelijk onderwijs kun nen ontwikkelen dankzij het feit dat de faculteit van Nij megen en de universiteit in Heerlen een relatief groot aantal formatieplaatsen voor het vak hadden. De recente beleidsnota van Nijmegen meldt dat nog slechts een halftime hoogleraar en een halftime medewerker voor de missiologie uit eigen middelen kan worden betaald. Dit is mede het gevolg van het feit dat nauwe samenwerking of een fusie tussen Nijmegen en Heerlen van de baan is. Viering Rotterdamse heilige Laurentius voortaan in september ROTTERDAM Op voorstel van mgr. R. Bar van Rotter dam zal het bisdom Rotter dam de feestdag van de H. Laurentius, patroon van het bisdom, voortaan vieren op de tweede zaterdag van de maand september met een pontificale Eucharistieviering in de St. Laurentiuskathe- draal in Rotterdam. Officieel valt de feestdag van St. Laurentius op 10 augustus, midden in de vakantietijd, en dat is de reden dat de viering ervan naar september wordt verschoven. Het bisdombestuur wil de herdenking van Laurentius in september maken tot het startpunt van het nieuwe jaar, „als dé gelegenheid bij uitstek om samen Gods Zegen te vra gen over ons werk voor de kerk en voor de samenleving van Zuid-Holland", zo schrijft bisschop R. Bar. Anglicanen verdeeld over investeringen in Zuid-Afrika CANTERBURY-OXFORD Het Anglicaanse bisdom Ox ford zal zijn reserves terug trekken uit het investerings fonds van de Anglicaanse Kerk. De diocesane raad be sloot hiertoe uit protest tegen de weigering van de centrale financiële commissie de be leggingen terug te trekken uit bedrijven die in Zuid-Afrika actief zijn. De financiële com missie ziet het als haar op dracht dat de beleggingen een zo hoog mogelijke rente op brengen, met als randvoor waarden dat er niet recht streeks in Zuidafrikaanse be drijven of in de alcohol-, siga retten- of wapenindustrie wordt belegd. Het bisdom Oxford wil dat er veel strengere kriteria wor den gehanteerd. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Heemse H. van Meer- veld te Rockanje. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Enschede-Noord voor de miss. dienst te Irian Jaya J. R. Visser te Urk. Bedankt voor Zuidlaren (tweede pred.plaats) Jt. Janssen te Almelo. Beroepbaarstelling drs. A. Buurse- ma. Sylvenne 25, 9951 JJ Wlnsum, tel: 05951-3644 Vrouwen gewijd Kathleen Young en Irene Templeton omhelzen elkaar na de wijding in de kathedraal van Belfast. Zij zijn de eerste twee vrouwelijke priesters in de Anglicaanse kerk. De vrouwen zijn lid van de kleine anglicaanse kerk van Ierland die eerder dit jaar de wijding van vrouwen mogelijk maakte. De Anglicaanse moederkerk is nog niet zover. foto: ap BRUSSEL De rooms- katholieke bisschoppen van Zaïre hebben de re gering in Kinshasa om „volledige opheldering" gevraagd over het bloed bad op de universiteit van Lubumbashi, dat afgelo pen mei plaatsvond. Dit meldde de katholieke Belgische krant Het Volk. Bij het incident in Lubumbas hi zouden op 12 mei tientallen studenten zijn vermoord door Zaïrese veiligheidstroepen. De actie zou een wraakneming zijn voor tegen de regering gerichte demonstraties van studenten. In een verklaring keerden de bisschoppen zich tegen de „militarisering van de univer siteitscampussen" in Zaire. Het bloedbad in Lubumbashi leidde tot een verslechtering van de relaties tussen Zaïre en België. België, dat als voor malige koloniale overheerser bijzondere banden heeft met Zaïre, eiste een onafhankelijk onderzoek, maar dat werd ge weigerd. Afgelopen vrijdag besloot de Zaïrese leider Mobutu Sese Seko de diplomatieke betrek kingen op een lager pitje te zetten. Akkoorden over ont wikkelingssamenwerking werden opgeschort, 700 Belgi sche ontwikkelingswerkers moesten het, land uit, vier Belgische consulaten in Zaïre werden gesloten en de lijn- vluchten van Sabena tussen Brussel en Kinshasa (vier maal per week) werden met de helft verminderd. De Belgische premier Mark Eyskens waarschuwde zondag dat het Internationale Mone taire Fonds (IMF) en de We reldbank Zaïre geen nieuwe leningen zullen verstrekken als dat land de relaties met België volledig verbreekt. Hij zei dat België goede relaties wil met de voormalige kolo nie, maar dat het zich niet af zijdig kan houden wanneer in Zaïre mensenrechten worden geschonden. Volgende week viert Zaïre de dertigste verjaardag van zijn onafhankelijkheid. België is daarbij niet uitgenodigd. AMSTERDAM „Waar om heeft God sinds het Nederlandse koloniale tijdperk de kant van de mensen met de blonde haren en de blauwe ogen gekozen, vragen de zwar te Zuidafrikanen zich af? Het Zuidafrikaanse racis me werd en wordt nog steeds theologisch ge rechtvaardigd". Dit zegt de Zuidafrikaanse predikant S.P. Abrahams, die vandaag is gepromoveerd aan de theologische faculteit van de Universiteit van Amster dam. Abrahams is als docent verbonden aan de universiteit van Fort Hare en is daarnaast deeltijdpredikant in de Ne derduitse Gereformeerde Sendingskerk, de voormalige NG-Kerk voor kleurlingen. In zijn proefschrift bekijkt Abrahams de situatie in Zuid- Afrika vanuit 'zwart theolo gisch perspectief', omdat de traditionele theologie vanwe ge haar partijdigheid niet aan de levenservaring van de zwarten beantwoordt. De tra ditionele theologie heeft het wel over zaken als gelijkheid en gerechtigheid, maar maakt Medeplichtig Hij neemt het woord „mede plichtig" in de mond als de rol van de Nederlandse kerk in de missionaire geschiedenis ter sprake komt. „Zending be tekende vaak: ik moet de baas blijven. Het betekende pater nalisme en dat bestaande structuren in Zuid-Afrika in stand werden gehouden. De kerken besluiten voor ons en wij lijden al 300 jaar." Volgens Abrahams is het hoog tijd dat de kerken kleur be kennen en zich in de strijd voor sociale gerechtigheid werpen, want alleen geld ge ven is veel te gemakkelijk. „We moeten de arme mensen helpen, zeggen de kerken, maar geld kan niet spreken. Iedereen moet weten waar je voor staat." Hij spreekt dan ook liever van 'getuige zijn' dan van zending. Het idee voor zijn proefschrift kreeg Abrahams toen hij in 1976 als jonge predikant we gens uitspraken over apart heid in de gevangenis beland de. In de drie maanden dat hij gevangen zat, werd hij ook mishandeld. Vanuit de boos heid over het onrecht dat hem werd aangedaan - „om dat je probeert vanuit de Schrift te zeggen dat het zo niet langer kan" - wilde hij vertellen dat uiteindelijk on rechtvaardige structuren niet overleven. „God laat ze niet overleven, dat bewijzen de bijbel en de geschiedenis elke keer weer." Het proefschrift, waar hij in 1985 aan begon, moet een steun in de rug van de onder drukten zijn: „Blijf hoop hou den, ook al denk je dat God niks meer kan doen". En: „Zélf doen wat je gelooft en betrokken blijven in de 'struggle for justice', de strijd voor rechtvaardigheid". Nuttige snelheidslimiet NERGENS ter wereld is een land te vinden waar al zol zoveel te doen is over de maximumsnelheid op autosnel gen. En het eind van de geschiedenis is bepaald nog nie zicht. Zeker niet nu binnen het kabinet, na lang gesoe overeenstemming is bereikt over het terugbrengen van maximumsnelheid in de Randstad tot 100 kilometer per Nog niet met ingang van volgende week, maar pas over jaar. Met dien verstande dat per 1 oktober het aantal vakken waar de teller bij 100 km zou moeten blijven stel v langzaam maar zeker wordt opgevoerd. VECHTEND voor hun eigen winkel hebben de minis van verkeer, justitie en milieu maandenlang touwgetrok om de maximumsnelheid. De drie ministeries èn de vs landse automobilisten wisten zich opgezadeld met een ei van Smit-Kroes, die twee jaar geleden de met voeten gee den 100-km-grens met 20 kilometer optrok. Nederland zich namelijk geen laars aan van die 100 km en trapte gaspedaal zo massaal tè ver in, dat politie en justitie bin i de kortste keren omkwamen in een gigantische berg heidsovertredingen. Die limiet van 120 km zou een veel breder maatschapp«c draagvlak hebben, zo veronderstelde de toenmalige mini tot ergernis van de milieu-lobby. Maar het voornaamste sultaat van die eerste 100-km-operatie was dat de overl 'j onmachtig de naleving van die regel te waarborgen, vo zichzelf volkomen belachelijk maakte. MINISTER van justitie Hirsch Ballin heeft uit die bes mende ervaring kennelijk lering getrokken. Hij heeft be< gen dat die 100 km pas in de gehele Randstad wordt ii voerd als vaststaat dat justitie en politie in staat zijn nale\ e van de nieuwe maximumsnelheid te handhaven. Zijn de|e tement zou zes miljoen gulden krijgen om extra personeel extra apparatuur aan te schaffen. Of dat wat helpt is de vraag, want alleen een met rij bewapende politieman achter elke boom lijkt de Nederla: t\ automobilist nog te remmen. Waarschijnlijk daarom di i minister Maij-Weggen met een nieuw sanctiemiddel: aL automobilist' zich niet aan de 100-km-limiet houdt, dan het wel eens 90 worden. LEIDDE de verhoging van de maximumsnelheid in aanvankelijk tot een daling van zowel het aantal snelhe vertredingen als het aantal dodelijke ongelukken, anno is er van die positieve trend niets meer te bespeuren. Di dar-apparatuur van de politie registreert per uur honde en soms zelfs duizenden snelheidsovertreders. Nederlai weer terug bij af. UlT milieu-oogpunt is er alles voor te zeggen de 100 ki absolute bovengrens te beschouwen. Auto's verbruiken minder brandstof en de uitstoot van kooldioxyde is gerii Geen overbodige luxe in een tijd van een niet te rem teloorgang van het milieu. Bovendien zou dan wellich aantal (dodelijke) verkeersongelukken wat afnemen. Al jaar vertoont de ongevallencurve op onze snelwegen schrikbarende opwaartse lijn. HET kernprobleem is en blijft dat de gemiddelde Ne landse automobilist vindt dat zijn heilige koe geen stroh in de weg gelegd mag worden, een verzuurd milieu, ster de bossen en een groeiend aantal stervende mede-wegge kers ten spijt. Het is daarom jammer dat het kabinet hel bleem nog steeds niet bij de wortel aanpakt. Snelheidsbeperkingen waarvan de automobilist nut. niet inziet hebben weinig zin. Zoals dat met veel mi r maatregelen het geval is, vinden de meeste automobil g zo'n 100-km-grens wel goed, maar zelf houdt men zie ri niet aan. In plaats van miljoenen uit te trekken voor politiepersoneel en andere repressieve maatregelen zou!l kabinet veel beter kunnen beginnen met een campagm,, de maatregelen geaccepteerd te krijgen. Het nuttig e daarvan zal waarschijnlijk vele malen groter zijn dan het uitschrijven van massa's bonnen. Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Nieuwsstraat Toen ik zondagavond voor de tv ging zitten om naar de wed strijd Nederland-West-Duits- land te kijken, dacht ik al met een: „Waar zou Mart Smeets zijn?", 'n Poosje geleden was hij tijdens zo'n wedstrijd naar Egypte, om te kijken hoe daar de feestvreugde zou uitbarsten als Egypte zou winnen. Zou hij nu ergens in Bonn of zelfs Berlijn zitten? Maar nee, hij zat in Bleqerhei- de, een Limburgs grensjslaats- je, waar de Nieuwstraat hal verwege verandert in Neu- strasse. Allemaal niet zo be langrijk als daar niet te^< rellen uitbreken als Nedejn tegen West-Duitsland Mart kwam kort voor de strijd op de buis om dej die dat nog niet wisten van in kennis te stellen t lukkig ligt Bleijerheide van onze eigen, regionale rieschoppers om daar gauw even naar toe te Anders was dat voor de pen rondom Bleijerheide Reden, waarom ik het bi der vreemd vind, dat Smeets kwam vertellen, wel zes cameraploegen gearriveerd om te zien olgens hem „ho| niet" in de Nieuwstrai 5 gebeuren. Dus gebeurde t nodige, hetgeen we na de strijd mochten zien. Nieuwstraat werd Nie straat. Als op bestelling men aan het knokken ei den de Nederlandse en E ME'ers op. Dat men versl vers, fotografen en ploegen op zoiets afstun begrijpelijk. Maar dat Smeets ons daarvan tev op de hoogte stelt, niet. W. van den Burgh, VOORBURG. Uitgave: Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers). Kantoor: Apothekersdijk 34, leiden. Telefoon: 071 - 122 244. Postadres: postbus 11, 2300 AA Leiden Abonnee service Telefoon: 071 - 313 677 van ma t/m vr van 8 30 tot 17.00 u. Nabezorging Telefoon: 071 -122 248 van ma. t/m vr. van 18.00 tot 1900 u. op za van 14.00 tot 15.00 u Abonnementsprijzen (mcJusie/6% BTW.) Bij automatische betaling: Bij betaling per accept-girokas per maand t 24.85 per maand f per kwartaal 74,10 per kwartaal per jaar f. 284,50 per jaar f. Het abonnementsgeld dient votruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over adwrtenties tel. 071 - 122 244. Telefax voor uitsluitend adverunties 071 - 134 941 Voor uitsluitend het doorgeven/an advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 702. Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050

Leidse Courant | 1990 | | pagina 2