Kabinet krijgt geen grip op groei van autoverkeer 3 4 5 6 9 12 13 14 15 RA-bom verwoest Londense ;lub van Conservatieve Partij 11 12 Geen zegel 5G-leiders voor hulp aan Sovjetunie Engelsen vechten met Italianen T4 Dagen Gratis £eidóe<3outa/nt raw; Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 112300 AA Leiden, telefoon 071 -122 244, fax 071 -134 941 tbv. redactie. Directeur-hoofdredacteur: J.J. Hallewas, Chef-redacteur G.J. Onvlee. ushdie geeft geld aan troffen Iraniërs NDEN De Britse schrijver Salman Rushdie [t 5000 pond (ruim 16.000 gulden) gegeven voor slachtoffers van de aardbeving in Iran. „Het is duidelijk dat op dit moment menselijkheid bo- alles gaat", zo zei Rushdie volgens het Britse blad The Independent. Iran heeft nog altijd de jep aan islamieten overal ter wereld niet inge ven om de Britse schrijver te doden vanwege godslasterlijke karakter van zijn roman 'Dui- jverzen'. Rushdie deed zijn schenking als bijdra- aan een door The Independent georganiseerde pactie. Bij de actie is ook de aartsbisschop van iterbury betrokken, wiens persoonlijke gezant ry Waite in Libanon is ontvoerd door pro-Iraan- nilitanten. Waite's broer David heeft de Iraanse iring zijn medeleven betuigd met de aardbeving, jna 5: Massale evacuatie uit angst voor epi- oieën 'Tante Ju'naar Amerika De romp van het le gendarische vliegtuig JU 52 van de Lufthan sa, door de Westduit sers liefkozend „tante Ju" genoemd, wordt in Hamburg ingeladen om naar Canada ge transporteerd te wor den. In Montreal wacht de JU 52 een grote opknapbeurt waarna het toestel boven 27 steden in de Verenig de Staten rondvluch ten met passagiers gaat maken. In februa ri volgend jaar keert de JU terug naar Duitsland. FOTO: AP Dinsdag 26 juni 1990 81ste jaargang no. 24759 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Losse nummers f. 1,35 Minder koffie drinken geeft even hoofdpijn DEN HAAG Niet alleen mensen die rigoreus stoppen met koffie drinken hebben de eerste tijd last van hoofdpijn, maar ook zij die minder gaan drinken of overschakelen op cafeïne-vrije koffie. Dat blijkt uit een onderzoek van voedingsdeskundi gen aan de Universiteit van Nijmegen. Tijdens de eerste cafeïne-vrije week klaagde de helft van het aantal proefkonijnen over een zeurende hoofdpijn. Na een week namen de klachten af. Met deze resul taten is volgens de onderzoekers nog eens bewezen dat het lichaam went aan een bepaalde hoeveelheid cafeïne en protesteert wanneer hiervan wordt afge weken. De onderzoekers vinden de resultaten niet onbelangrijk voor artsen in ziekenhuizen. Hoofdpijn hoeft namelijk niet altijd een symptoom te zijn van de aandoening waarvoor de patiënt is opgenomen, maar kan vooral het gevolg zijn van een wisselende koffieconsumptie. HET WEER Morgen enkele regen- en on weersbuien. Minimumtempe ratuur rond 16 graden, mid- dagtemperatuur van 20 graden in het westen van het land, tot 27 graden in het oosten. Eerst nog zwakke oostelijke wind, in de middag draaiend naar zuid west en aan de kust toene mend tot krachtig. Haagse toeristen overvallen in Kenia DEN HAAG Een groepje van zes Nederlandse toeristen is vorige week op een safari tocht door Kenia overvallen door vier rovers. Het viertal schoot de 29-jarige Keniaanse chauffeur dood en nam de handbage van de toeristen mee. De Hagenaars bleven on gedeerd. Eén van hen reed het busje naar de dichtstbijzijnde politiepost, waarna allen wer den teruggevlogen naar de hoofdstad Nairobi. Reisorgani satie Holland International spreekt van een incident. TOT 2010 VIJFTIG PROCENT MEER AUTOKILOMETERS VERWACHT (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Maij-Weggen van ver keer en waterstaat vreest dat de overheid er niet in zal slagen het autoverkeer de komen de twintig jaar fors te rug te dringen. Als alle maatregelen worden uitgevoerd waarover het kabinet overeen stemming heeft bereikt, groeit het autoverkeer nog met vijftig procent. Dat is vijftien procent méér dan is vastgelegd in het Na tionaal Milieubeleidsplan Plus van milieuminister Al ders. „De realiteit gebiedt ons te zeggen dat we de eerstkomende tien jaar nog niet over een instrument beschikken dat de automo biliteit krachtig reguleert. Een verdergaande beper king van de groei tot 35 procent is alleen haalbaar als onze maatregelen meer succes hebben dan nu mag worden aangenomen", schrijft Maij-Weggen in haar vanmorgen gepresen teerde beleidsnota voor de komende twintig jaar, het Structuurschema Verkeer en Vervoer deel-D. De minister schrijft het im pliciet falende beleid toe aan het feit dat een meer derheid in de Tweede Ka mer niets bleek te voelen voor een landelijk systeem van elektronische tolheffing (rekening rijden). Maij hoopt er nog steeds op dat de Kamer tot bezinning komt en in 1994 alsnog het licht op groen zet voor het rekening rijden. De stormachtige toename van het autoverkeer heeft tot gevolg dat belangrijke milieudoelstellingen van ibulances rijden af en aan voor de Carlton Club in Londen, waar gisteravond zeker acht personen gewond naanslag. het kabinet niet gehaald worden. Zo wordt in het SVV berekend dat de uit stoot van stikstofoxyden door het verkeer in 2010 maximaal met tien procent verminderd is, terwijl het NMP-Plus een reductie met twintig procent voorschrijft. Met betrekking tot de ver zuring (S02) acht Maij een reductie van maximaal 75 procent haalbaar in 2010. Pagina 3: Openbaar ver voer krijgt voorrang Bestrijdings middelen nieuw probleem Braks (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De al zo zwaar beproefde minister van landbouw Braks, deze week op werkbezoek in Azië, heeft er nog iets bij om zich zorgen over te maken. Na de illegale visvangsten en het mestoverschot zorgt nu nu het gebrek aan succes van de minister bij het terugdringen van het gebruik van chemi sche bestrijdingsmiddelen in de land- en tuinbouw voor on rust. Regeringsfractie PvdA heeft gisteren een serie vragen gesteld over deze zaak. Land- bouwspecialist Feenstra wil weten waarom Braks zich nu ineens niet meer wil houden aan de percentages die hij zelf eerder had beloofd. In het jaar 2000 zou, zo had de minister eerder toegezegd, het totale ge bruik van bestrijdingsmidde len met de helft zijn vermin derd. Voor bepaalde zeer scha delijke middelen had Braks een nog hoger percentage be loofd, De PvdA is teleurge steld dat die percentages nu door de bewindsman zijn los gelaten. Feenstra vindt dit het zoveelste vorbeeld van zaken die op het departement niet goed lopen. )NDEN Bij de bom- j op de Londense irlton Club, bolwerk regerende Conser- itieve Partij, zijn gister- 'ond zeker acht gewon- ge vallen. Niemand «ft zich nog voor de inslag verantwoordelijk steld, maar de politie irmoedt dat het het erk van het Ierse Repu- ikeinse Leger (IRA) is. De'bcm, die vijf a zeven kilo moet hebben gewogen, ging om half negen plaatselijke tijd af. „We zaten in de eetzaal toen we een heftige ontplof fing hoorden", vertelt de 43-ja- rige Morven Hay, bankier en lid van de sociëteit. „Er was een enorme rookontwikkeling. We hebben direct de ramen geopend en konden later via een ladder van de brandweer naar buiten". De brandweer, die een daarop uitbrekende brand vrij snel wist te blussen, haalde 24 mensen uit het club gebouw, dat goeddeels is inge stort. Getuigen buiten de so ciëteit hebben even na de ex plosie vier mannen gezien die sporttassen droegen en een nerveuze indruk maakten. Ze sprongen in een auto die snel wegreed. De acht gewonden, van wie één ernstige, zijn in het zie kenhuis opgenomen. Onder hen bevinden zich twee poli- tie-agenten en de 82-jarige Lord Kaberry de Adel, die van 1955 tot 1961 vice-voorzit- ter van de Conservatieve Par tij was. Daarnaast zijn er vol gens de politie nog zeker twin tig „ambulante gewonden". De in 1832 opgerichte Carlton Club telt vele ministers onder haar leden, onder wie premier Margaret Thatcher als erelid. Lidmaatschap van de Conser vatieve Partij is zelfs een ver eiste om tot de Carlton te wor den toegelaten. „Het is het Mekka van de Conservatieve Partij", aldus het lid John Sto kes. „Daarom hebben de terro risten het uitgekozen voor een fHATCHER WIL BESTEMMING 31 MILJARD STEUN WETEN UBLIN De twaalf B-lidstaten hebben gis- tavond op hun top in ublin een principe-ak- °ord bereikt over hulp to de Sovjetunie. Maar die hulp er moet uit- to is nog geenszins dui- •lijk. ijdens het diner van de EG- iders stelde bondskanselier elmut Kohl, met Frankrijks voor 31 miljard gulden dj te maken voor hulp aan le Sovjetunie. Na Britse weer- ;tand besloot men de Europese kommissie op te dragen twee itudies over hulpverlening aan Ie Sovjetunie te maken. De Pranse woordvoerder Hubert (Tédrine erkende dat er nog *een gemeenschappelijk stand punt is voor de G-7-top van de :even grootste geïndustriali- ;eerde staten begin juli in iouston, die zich ook over de cwestie zal buigen. Volgens /édrine hebben Nederland, ipanje en Italië zich achter het Duits-Franse initiatief voor anmiddelijke steun geschaard. Maar de Britse premier Mar garet Thatcher had bezwaren tegen overhaaste beslissingen. Tijdens het diner zei Thatcher dat het geen zin heeft om mil jarden guldens naar een land met 250 miljoen inwoners te sturen als het niet duidelijk is waarvoor het geld gebruikt zal worden. Denemarken en Por tugal zouden de Britse visie delen dat er politieke, techni sche en economische voor waarden aan hulp moeten worden gekoppeld. De rege ringsleiders van de twaalf EG- landen hebben het voorstel van premier Lubbers om een Europese energiegemeenschap op te richten met slechts ge matigd enthousiasme ontvan gen. Lubbers: „Aanvankelijk was de reactie van mijn colle ga's wat afstandelijk. Bij een tweede lezing begonnen mijn voorstellen evenwel wat meer te leven. Mijn voorstellen zijn geheel nieuw en mijn collega's hebben er nog niet over kun nen nadenken". Pagina 4: EG spreekt eind dit jaar over politieke een wording Uitzinnige vreugde in Dublin, waar geen alcoholverbod gold en de overwinning van het nationale voetbalelftal op Roemenië (goed voor het bereiken van de kwartfinale) massaal kon worden gevierd. foto: epa GENUA Bij vechtpartijen in de badplaats Rimini tussen Engelsen en Italianen zijn de afgelopen nacht twintig ge wonden gevallen. Er werden 84 Britten gearresteerd. De on geregeldheden ontstonden toen Italiaanse jongeren de overwinning van hun team op Uruguay in de achtste finales van de strijd om de wereldtitel wilden vieren. Eerder werden gisteren negentien Engelsen door de politie op het vliegtuig richting huis gezet. Engeland speelt vanavond tegen België. De Ieren hebben gisteren tij dens het WK voetbal in Italië voor een nieuwe verrassing gezorgd. De ploeg van coach Jack Charlton versloeg in de achtste finales Roemenië. Ge makkelijk hebben de Ieren het niet gehad. Het goed spelende Roemeense team capituleerde pas tijdens de noordzakelijk geworden starfschoppenreeks, nadat het duel na de reguliere negentig minuten en de ver lenging van een half uur geen doelpunten had opgeleverd. Ierland ontmoet zaterdag in de kwartfinales het gastland Ita lië in Rome. De Italianen blij ven één van de favorieten voor de wereldtitel. Ook Uru- gay was niet opgewassen tegen Italië dat in de tweede helft door doelpunten van Schillaci en Serena een verdiende over winning boekte. Na het verlies van Urugay is Argentinië de nog enige overgebleven Zuida- merikaanse vertegenwoordi ger bij het WK. Europa is met zes landen zeer nadrukkelijk aanwezig bij de kwartfinales die zaterdag van start gaan. Pagina 7: Oranje reageert niet op kritiek Beenhakker Huisartsen niet alert genoeg DEN HAAG Nog te veel huisartsen werken met een ant woordapparaat, laten hun partner het werk doen, willen niet of pas na lang aandringen op huisbezoek komen en laten de patiënt te lang wachten in de wachtkamer. Dat zijn de con clusies die de Consumentenbond trekt uit een onderzoek naar de bereikbaarheid van de huisarts. De Consumenten bond heeft 2100 mensen schriftelijk ondervraagd over hun huisarts. De meesten bleken tevreden over de bereikbaar heid van hun dokter, maar een flinke minderheid heeft kri tiek. Eén op de tien ondervraagden was matig of slecht te spreken over de avond- en weekenddienst van hun huisarts. Vier van de tien zeiden in het weekeinde een antwoordappa raat aan de lijn te krijgen. 'Strop' voorLuzern De stropdas op Luzerns beroemde Kapell-Brücke was het afgelopen weekeinde een absolute blikvanger. Honderden toeristen en inwoners van Luzern kwamen naar het historische monument en legden de aangeklede toren voor de eeuwigheid vast. De enorme toeloop beantwoordde ruimschoots aan het doel van de plaatselijke VVV die de promotiestunt had bedacht. foto: ap Fietser afgetuigd op Haagweg LEIDEN Een 18-jarige jongen uit Voorschoten heeft gister avond aangifte gedaan van zware mishandeling. De jongen reed rond negen uur op zijn fiets over de Haagweg in de richting van Voorschoten. Ter hoogte van de fietstunnel bij de Churchilllaan kwamen hem twee jongens op de fiets tegemoet. De voorste van de twee sloeg de Voorschotenaar bij het passeren zonder aanlei ding met een scherp voorwerp op het hoofd. Het slachtoffer liep daarbij een hechtwond op het hoofd op van 10 centimeter. 18 PAGINA'S In toekomst ook wedden op Wimbledon en de Tour Lubbers steelt de Dublin-show Zwarte bevolking VS hunkert naar een held Discotheken in mineur Nederlanders snel klaar op Wimbledon De echte Kaandorp een week in het Antonius Clubhuis Eeuw katholiek onderwijs in Sassenheim Martijn Krans favoriet op TEAN Leiderdorp begint lobby voor omleiding Rijksweg 4 Omroep Rijnland ook representatief voor Rijnsburg Acht uur in de bus voor Heiner Muller GEESTELIJK LEVEN/OPINIE 2 BINNENLAND 3/4 BUITENLAND 5 ECONOMIE 6 SPORT a7/8/9 LEIDEN/REGIO 11/12/13/14 KUNST/RTV15 CONSUMENTENINFORMATIE 16 RTV-PROGRAMMA'S 17 WEER/PUZZEL/MENU 17 (ADVERTENTIE) AUTOVERHUUR Verhuur van luxe auto's en busjes vanaf 30.- p. dag HOOFDSTRAAT 104 - LEIDERDORP Tel. 071-894040 De veel te vroege terugkeer van het Nederlands voetbalelftal - vandaag uitgebreid in de Leidse Courant - heeft behalve voor de voetbal liefhebbers ook gevolgen voor de filatelisten onder ons. De bijzondere WK-postzegel die PTT Post triomfantelijk zou uitbrengen gaat helaas niet door, nu het Nederlands elftal is uitgeschakeld. Op de zegel zou een voetbal komen te staan, die zodanig was afgebeeld dat het net leek alsof hij door de postzegel heen was getrapt. De zegel, die in een oplage van zestien miljoen stuks zou verschijnen, ontgaat ons nu. Maar gelukkig verschijnt de Leidse Courant vandaag wel. Niet alleen met dit trieste bericht, maar ook met onderstaande bon! l Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. J Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 1 7,50. J Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 24,85 (met automatische betaling) kwartaal f. 75,10 Naam: _Voorl.: I Straat: Postcode/Plaats: Deze bon opsturen if (voor controle op bezorging) "I open envelop - zonder postzegel - naar I de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haaq i I Indien daartoe aanleiding bestaat, kan worden geweigerd. I

Leidse Courant | 1990 | | pagina 1