Jonge kunstenaars en de last van de vrijheid Twintig uur in de bus voor £cht uur Heiner Müller Yeronique wil tweede zender GEMENGD BEDRIJF, EXPOSITIE IN HAAGS GEMEENTEMUSEUM Verhullende „Aias" spot met publiek 4fl sifKUNST/RTV CcicLeSomotit DINSDAG 26 JUNI 1990 PAGINA 15 Steven Spielberg en indrew Lloyd Webber amen in musical 'Cats' .ONDEN Andrew Lloyd Webber en Ste- i Spielberg gaan hun krachten bundelen de verfilming van de hitmusical 'Cats', musical van Lloyd Webber, die in Lon- len en New York meer dan 3000 voorstel ingen beleefde en nog steeds wordt opge roerd en ook in Nederland een groot pu- bliek trok, zal door Spielberg worden omge zet in een animatiefilm. Een overeenkomst i laartoe werd gisteren getekend dbor de pro ductiemaatschappijen van de filmer en de lomponist. Lloyd Webber is de grote man er ichter 'Jesus Christ Superstar', 'Evita' en 'erPhantom of the Opera Spielberg achter nS Jaws', 'Close encounters of the third kind', ET.' en de 'Indiana Jones'-films. Gert en Hermien en Normaal zanger Bennie Jolink repeteren samen 'Ik heb eerbied voor jouw grijze haren' in Zelhem. Het illustere duo zal vrijdag met Normaal optreden tijdens een festival in Toldijk. <=oto: anp LUXEMBURG On der druk van de adver teerders, die allen hun commerciële boodschap pen graag geplaatst zien op de zogenaamde prime time, tussen acht en tien uur 's avonds, overweegt RTL Veronique met een tweede zender in de lucht te komen. Hoofd persdienst Ad Eve raars: „Men ziet de reclame niet alleen graag bij voor keur geplaatst tijdens goed bekeken avondprogramma's, maar ook op tijdstippen waarop doelgroepen bereikt kunnen worden, zoals Tele- kids en de vrouwenpro gramma's in de middag". Ook als er een tweede zen der komt zal Veronique een deel van het programma blijven vullen met Italiaanse uitzendingen, clips etc. Dit gebeurt op de minst interes sante uren waarvoor de ad verteerders geen belangstel ling hebben. Het vullen met geschikte programma's van een twee de zender levert volgens Ve ronique geen enkel pro bleem op. Ad Everaars: „We hebben shows genoeg op de band en in de maak en bo vendien beschikken we over een grote smak films. Met show op het ene net en film op het andere bereiken we op hetzelfde moment meer doelgroepen. Dat maakt het voor onze adverteerders de moeite waard". Het inrichten van een twee de zender geeft technisch geen enkel probleem, even min als juridisch de toegang tot de Nederlandse kabel. IXPOSITIES laag* Gemeentemuseum, Stadhcpi- erslaan 41, Den Haag. Gemengd t Bedrijf, tien jonge(re) Nederlandse ^kunstenaars. Geopend van dinsdag ot en met zondag van 11.00 uur tot 7.00 uur. Tot en met 16 september. Gemengd Bedrijf' is de ver assende titel van een exposi- ie met werk van tien jonge Nederlandse kunstenaars in iet Haags Gemeentemuseum J leeftijd rond de 30 jaar). Deze j itel zou je eerder verwachten jij een expositie in het Museon in roept het beeld op van een joer ergens ver weg in de Achterhoek die op schrale [rond de kost probeert te ver dienen. De jonge kunstenaar 0, üs ploeterende keuterboer, dat .can toch niet de de suggestie Ön? )e titel Gemengd Bedrijf slaat Terder op de diversiteit in het (werk van de exposanten. Naar pard en verschijningsvorm zijn Cr nauwelijks overeenkomsten jussen de schilderijen en 'Sculpturen waarmee de nieu we vleugel van het Gemeente museum is gevuld. Het va rieert geweldig: van de forme le monochrome wandpanelen 'wan Peter Koorstra tot de dy- t namische kleurrijke doeken r*van Marian Breedveld en van "Ide fijnzinnige tekeningen van Helen Frik tot de van onheil en pathos zwangere doeken van Mare Mulders. En dan staan er nog de loodzware ob jecten van ijzer en steen van Arjanne van der Spek, niet ver van de 'zachte' sculpturen van Ben Zegers, opgebouwd uit dekens en schuimrubber. Op het eerste gezicht lijkt ook hier het adagium 'anything goes' gestalte te krijgen: in onze tijd is er geen voor- of achterhoede in de kunst meer en is de strijd tussen traditie en avant-garde geluwd. Elke denkbare vorm en elke in houd is toegestaan en even waardig. Franz- Kaiser, de conservator die Gemengd Bedrijf samen met Mariëtte Josephus Jitta samenstelde, zet zich echter juist af tegen die vrijblijvend heid en de daaruit voortvloei ende verdwijning van beoor delingscriteria. Volgens hem klinkt de roep om vernieu wing nu luider in de omgeving van kunstenaars (het kunstbe drijf) dan bij de kunstenaars zelf. Elk seizoen moet zich een veelbelovende nieuwe stro ming aandienen, dat houdt de omzet gaande. De vernieuwing wordt gedicteerd door de gale ries, verzamelaars of tijd schriften en al lang niet meer bevochten door de kunste naars zelf. De expositie Gemengd Bedrijf laat volgens de samenstellers tien kunstenaars zien die be hoedzaam hun weg zoeken tussen de verradellijke klippen van Scylla en Charybdis: aan de ene kant de lokroep van de kunstwereld met het grote geld en de glamour en aan de andere kant het gemakkelijk in het gehoor liggende lied 'anything goes'. Hoe slagen zij er dan toch in op koers te blij ven, waar vinden ze houvast? De exposanten hebben in hun werkhouding iets gemeen, het zijn in meer of mindere mate ambachtslieden die aan het ruwe en weerbarstige materi aal geheimen trachten te ont futselen. Een concept of theo rie is wel belangrijk, maar pas bij een goede beheersing van het materiaal kan het wonder geschieden. De kunstenaar probeert het lege doek, de verf, het hout of de ruwe steen naar zijn hand te zetten, maar heeft zich ook te onderwerpen aan de speciale eigenschappen daarvan. Franz Kaiser schrijft in een toelichting: „Kunst is het laatste gebied waar nog handwerk bedreven wordt om het onbekende te ontsluiten, het nooit vertoonde te vin den". Misschien heeft de agra rische metafoor - Gemengd Bedrijf - dan toch nog wel een tweede betekenis: een kunste naar is als een boer die de na- ,,Ecce Homo" heet dit schilderij van Mare Mulders, een van de I Bedrijf' in het Haags Gemeentemuseum. tuur naar zijn hand zet. Hoe beter hij het land kent, hoe rij ker de oogst. Pathos De attitude van de kunste naars mag dan gelijk zijn, de vorm en inhoud van hun werk is volkomen anders. Henck van Dijck maakt ironische beelden waarbij bijna altijd sprake is van een kringloop. Zijn meest bekende beeld is ongetwijfeld de kraan waarbij een slangetje loopt van de ope ning bij de tuit naar de achter kant waar de kraan op de lei ding aangesloten wordt. In veel van zijn beelden, gemaakt van koper, hout of graniet, is dat kringloop-principe terug te vinden. Het zijn nutteloze en een beetje hopeloze installaties die er bijzonder komisch uit zien. Henck van Dijck is een van weinigen van de tien exposan ten die naar 'grote' kunste naars verwijst. Het wandobject 'Piece of Mind' bestaat uit een vierkant van houten balkjes die alle vier aan een zijde zijn doorgetrokken en verbonden door een tuinslang. Het recht hoekige patroon doet denken aan de geometrische vormen die Mondriaan hanteerde. De slang echter symboliseert be weging en stroming, geheel in tegenspraak met de harmonie en rust die Piet Mondriaan wilde realiseren. Het is een eenvoudig en helder object: de rechte lijn gaat over in een ronde vorm en wordt later op nieuw een rechte lijn. De eeu wige wederkeer van dat wat ooit is geweest. Bij Mare Mulders is weinig ironie te bespeuren, de dood en het verval zijn thema's die in al zijn werk terugkeren. Hij brengt de verf in een zeer dik ke laag op het doek in donkere Met hout, metaal en een tuinslang maakte Henck van Dijck dit werk, „Piece of mind". foto: PR kleuren - grijstonen en zwart. In die massa verf is meestal een figuratief element te ont dekken, een beeld dat vrijwel altijd naar de dood verwijst: een schedel, een pièta of een stervend dier. Het maakt een dramatische indruk, zowel door de voorstelling als door de pasteuze manier van schil deren. Aanvankelijk impo neert dit werk, maar later wekt het toch enig wantrou wen. De pathos is (letterlijk) te dik opgelegd, het neigt naar effectbejag. Hans Bruinink exposeert op vallende wandsculpturen, een tussenvorm tussen schilderij en beeld. Het zijn monumenta le en massieve objecten die van de wand lijken los te ko men. De organische sculpturen zijn met kleurrijke abstracte vormen beschilderd. Hans Bruinink - van huis uit meu belmaker - construeert zijn imposante werken van hout, schuimplastic en gips. Het is vooral de vondst van de vorm die indruk maakt, inhoudelijk is het minder sterk. Franz Kaiser heeft tien jonge kunstenaars geselecteerd die terugkeren naar een l'art pour l'art: kunst als individuele ex pressie en niet kunst die in het brandpunt van de maatschap pij wil staan om te reageren op actualiteit, kunstbedrijf of massa-cultuur. Over de hele li nie is het kwalitatief goed werk dat inzet, bescheidenheid en ernst uitstraalt. Tegelijk laat het zien hoe moeilijk het is in deze tijd een krachtige vorm en een overtuigende in houd te vinden. Aangezien al les kan en alles mag, werken jonge kunstenaars in een soort vacuum. Hun werk ontmoet nauwelijks weerstand, maakt weinig reacties los en als er al reacties komen zijn het wel willende reacties. Er blijft voor de jonge kunstenaar nog maar één referentiekader over en dat is hij zelf. De vrijheid kan tot last worden. HANS OERLEMANS DEN HAAG/BERLIJN Dok Holland Festival: za- erdagmorgen om negen Uur de bus in, ruim tien later uitstappen in Dost Berlijn, dineren, sla- ben en ontbijten en zon dagmiddag om twaalf uur present in het Deutsches Theater. (Na de acht uur durende voor telling een uurtje om bij te "komen en dan weer met de )us mee. 's Morgens om zes ittiur terug in Amsterdam. Ik a tan me niet herinneren in een Jweekend ooit zoveel gezeten te «hebben. De uitsputtingsslag is -Dp touw gezet om Hamlet/Ma- 'schine van de Oostduitse to il neelschrijver en regissseur pHeiner Muller toch binnen het "Holland Festival te halen. "«Muller regisseert een combina tie van Shakespeare en zijn ei gen Hamletmaschine, een s moeilijke, maar zeer boeiende Uftoneeltekst van niejt meer dan 'zes bladzijden, die je simplifi- cerend een anti-Hamiet zou kunnen noemen. Tussen Sha kespeare's tekst door worden fragmenten uit Hamletmaschi ne gespeeld, en midden in de voorstelling wordt Müllers stuk ook nog eens integraal opgevoerd. Hamlet/Maschine was gepland in de schouwburg van Amster dam, maar na inspectie von den decorontwerper en techni ci het podium te laag voor de immense achterdoeken en de verhuizing te lastig voor de vele technische ingrepen tij dens de voorsteling. De decor bouwers waren al anderhalf jaar voor de opvoering bezig met voorbereidingen. De eerste repetities waren zelfs al in 1987 begonnen, toen er van afbraak van de muur en vereniging van de Duits- landen nog geen sprake was. Als een van de belangrijkste moderne toneelschrijvers zich zo intensief op een stuk stort, en dat zelf regisseert, is het duidelijk waarom de leiding van het Holland Festival er zo aan hechtte dat te programme ren. Als Müller dan niet naar Holland komt, dan moet Hol land maar naar Müller. Voetbal Wie denkt dat zo'n reis alleen wordt gemaakt door fanatici die zich beroepshalve met the ater bezighouden, heeft het mis. Natuurlijk zijn er een paar dramaturgen en regis seurs aan boord, en een jonge man die onderzoek doet op het Instituut voor Theaterweten- schap. De koekjes en noten de lende reisleiding bestaat uit Jan Ritsema, regisseur, en Loes Goedbloed, critica, die sa men ook actief zijn in de In ternationale Theaterboekwin kel. Maar de 'profi's' zijn dik in de minderheid: de bus is voorna melijk gevuld met mensen die natuurlijk van theater houden, maar wie de onderneming en het reisdoel minstens evenveel trekken als de voorstelling. In de bus hangen kleine beeld schermen en al voor het ver trek is de hoopvolle vraag of Nederland-Duitsland daarop te zien valt. Helaas, helaas, alleen video. Een later gevoerde actie om het vertrek, zondagavond negen uur, twee uur uit te stel len, heeft geen succes. Zondag avond zullen de tijden van He- renveen-Ajax herleven: in groepsverband met rooie oor tjes bij de radio. Theaterlief hebbers, het zijn net gewone mensen. Wende In Oost Duitsland zijn de dou aneformaliteiten snel achter de rug. Over de grens staan nu doelloze hekken en muurtjes. Op een daarvan zit een over dreven symbolische roofvogel, nog net geen arend. Het land lijkt van de transitroute af bij na teleurstellend veel op voor heen het vrije Westen. Met veel goede wil zijn de dorpjes iets grijzer te noemen. Alleen in het percentage Trabantjes verschilt het decor. Ze gaan de chauffeur niet hard genoeg, hij bljft kankeren op 'die koffie molens'. De opmerking dat niet elke Oostduitser makke lijk een Mercedes koopt, heeft weinig effect. Om Oost Berlijn binnen te ko men volstaat een hoofdknik van een vriendelijke agent die even een blik werpt in de bus. Vroeger stempelde hij ieder een, nu mag hij bijna zelf gaan stempelen, vertelt hij nog. Als douanier die plotseling in het midden des lands woont, wordt hij binnenkort abrupt werkeloos. Veel meer mensen worden zo slachtoffer van de Wende: ook bijvoorbeeld het ministerie van buitenlandse zaken zal binnenkort in het niets oplossen. In de Friedrichstrabe is de be drijvigheid juist groot. Het was een van de hoofdroutes om het oosten binnen te komen, vanaf checkpoint Charlie. "ïoen de omwenteling in zicht kwam is men er direct druk gaan bou wen, om de entree wat op te fleuren. Het immense hotel waar we logeren staat daar ook. Het is pas een paar jaar oud, maar doet zijn best klas sieke luxe en grandeur uit te stralen. Gekoppeld aan moder ne voorzieningen: een nacht logeren is onvoldoende om een overzicht te krijgen over de restaurants, bars, sauna's, zwembaden, tuinen, dakterras sen en wat verder al niet. Het personeel is vriendelijk, be leefd maar niet slaafs, aange naam gewoon. Onze taxi rijdt over de Kur- fürstendamm naar een weste lijke eetgelegenheid. Het zal nog lang duren voordat Oost Berlijn verheven is tot dit ni veau van welvaart. In de buurt van het hotel zijn volop imposante gebouwen en plei nen te vinden, maar nauwe lijks winkels of aantrekkelijke horeca. De volgende dag ver telt een man uit ons gezel schap die we Joop noemen (omdat hij op Van den Ende lijkt) in het theater tussen de bedrijven door over de kwalij ke gevolgen van het eten in het oosten. „Heel vet was het, goed eten hoor, maar we zijn het niet meer gewend". Ook uit andere verslagen maken we op dat de keus voor west de goede was. D-Mark Al die indrukken over een in onwaarschijnlijk tempo veran derende samenleving doen bij na vergeten waar het om gaat: het stuk. Maar ook in Hamlet- /Maschine staat het stempel van de ommekeer diep afge drukt. De geest van Hamiets vader wordt begeleid door flarden van het radioverslag bij de begrafenis van Stalin. De Noorse koning Fortinbras, die aan het einde de macht overneemt in het stuurloze Denemarken, heeft als schild een gouden vierkant, het logo van de Deutsche Bank. Als je Dönemark onnadrukkelijk uit spreekt, klinkt het bijna als D- Mark. Something is rotten in de staat van de harde Duitse Mark. Hamiets vader is vermoord door Hamiets oom Claudius, die daarna met zijn moeder is getrouwd. Claudius is een stramme Biedermeiermann met een paar gouden vingers. Als hij staat voor Honecker die zichzelf verrijkt heeft en het Stalinisme om zeep heeft ge bracht, wordt de twijfel van de jonge prins van Denemarken heel begrijpelijk. Hamlet moet dus vadertje Stalin wreken door de laatste resten van de macht uit de weg te ruimen. Daarmee ligt de weg voor het kapitalisme open. Dat is werkelijk een dilemma voor Müller, die weliswaar vaak door de communisten in de ban werd gedaan, maar die binnen het systeem wilde bij ven werken en weigerde naar het westen te vertrekken. In recente interviews zei hij zich nu als schrijver ontheemd te voelen: de situatie van werken tegen de verdrukking in was tenminste duidelijk. Toch zal ook hij waarschijnlijk erken nen dat het laatste wat een schrijver kan gebruiken zeker heid is. De kunstenaar Wie Hamlet/Maschine alleen interpreteert als een allegorie op de machtswisseling en de rol van de mens daarin, doet de uiterst complexe produktie onrecht. Müller doet ook een diepgravend onderzoek naar zijn rol van kunstenaar. Er wordt tijdens de voorstelling volop geschreven pn weer doorgehaald. Horatio, Hamlet en Ophelia lijken verschillen de schijngestalten van de Holland Festival. Theater Basel: „Aias von und nach Sophocles". Re gie: Frank Castorf. Decor en kos tuums: Harmut Meyer. Met Bernard Schiitz als Odysseus en Jörg Schro der als Aias. Koninklijke Schouw burg, maandag 25 juni, vanavond Ajax, de voetbalclub, is ge noemd naar de Griekse gene raal die uit woede schapen, runderen, paarden en hun be wakers doodde. Niet hij, maar die andere generaal, Odysseus, kreeg immers de wapens van de held Achilles van Agamem non en Menelaos. En Ajax moordde dus in plaats van, want het liefst had hij de ge vers en de ontvangers om zeep gebracht. Uit schande pleegde Ajax zelfmoord. Dat krijgt het publiek wel te zien van Frank Castorfs Theater Basel. Waar in 1987 Peter Sellars met het American National Thea ter een actuele en relevante „Ajax" liet zi£n in Amsterdam, doet Castorf de Koninklijke Schouwburg dommelen van de slaap. Het is theater en het zet zich vermoedelijk af tegen de precisie van het Zwitserse hor loge. Slap als een oranje pud dingbroodje na West Duits- land-Nederland sleept „Aias von und nach Sophocles" zich voort. Satire is het niet, want satire kent scherpte en timing. Cas torf heeft iedereen op het ver keerde been willen zetten en valt in de kuil die hij zelf ^graaft. De in groene jagerstas sen gehulde acteurs en actrices werken zich driftig door de el lenlange dialogen. Drie Pallas Athenes werken het moderne en klassieke hitrepertoire af, van „Lili Mariene" tot „O li o li o lai", van de Habaftera uit „Carmen" tot Jim Morrisons „The End". Scène uit „Aias vond und nach Soplocles". De trap die een bovenverdie ping en een kelder onder het toneel verbindt, brandt in in het netvlies, zo weinig is er te zien. De strekking van dit sol datenverhaal verdrinkt haast in het moeras van deze voor stelling. Over de dood wordt gezegd: „Wij wennen ons aan de gedachte dat de dood ons niet aangaat. Het is het ergste de dood te verwachten, maar als wij er zijn, is de dood er niet en als de dood er is, zijn wij er niet meer". Mannen, soldaten, zijn in deze „Aias" bruuske en zielige kinderen foto: peter^chnetz met onvolwassen emoties te genover intrieste vrouwen, murw geslagen door de vele oorlogen. Theater Basel verstopt mooie teksten achter nietszeggend heid. Kale toneelbeelden ver bergen de rijkdom van Sopho cles' visie. Het is alsof ze het publiek de zaal uit willen ja gen Of de spot gedreven wordt met de weinigen, die nog van toneel houden en die steeds meer moeite moeten doen om iets moois tot zich te nemen. PETER SNEL schrijver. De eerste is een af zijdige beschouwer, altijd met een boek, de twee anderen zijn onderhevig aan krachten van liefde, twijfel en haat en ge bruiken waanzin om het sy steem van de macht te ontre gelen, Hamlet en Ophelia kiezen in Müllers regie voor de dood, evenals trouwens de meeste andere personages. Horatio wordt in Hamletmaschine aan de kant gezet als onbruikbaar. Hamlet wil een machine wor den, onaangedaan door mense lijke emoties. Ophelia wil ten slotte de wereld die ze ver wekt heeft, terugnemen. Met die negatieve baring eindigt Müllers tekst. In zijn Hamle- tregie staan de doden op uit hun zelfgekozen dood. Alles gaat door, de dood is geen be vrijding, de mens moet blijven kiezen. Nee, Müller is niet echt het zonnetje in huis. Hij heeft wel een voorstelling gemonteerd waarover de meningen in de bus enorm verschillen. Bijna niemand wijst de voorstelling in zijn geheel af, maar de waardering voor de onderde len loopt sterk uiteen. Zoveel verschillende opvattingen zijn zowel complimenten voor Hamlet/Maschine als argu menten vor de stelling dat Müller een stortvloed aan ideeën zo sterk heeft willen concentreren dat het de cohe rentie van een opvoering aan tast. Om zes uur maandagmor gen op het stadhuisplein en waarschijnlijk nog veel langer blijven teksten en beelden door de vermoeide hoofden spoken. DICK VAN TEYLINGEN s/j MÊÈ. door René de Cocq Rik de Saedeleer Observaties aan de beeldbuis, genoteerd tussen het schake len door. Van NOS Mondiale naar WM-Studio naar World Cup Report naar Die 2 in Ita lië naar TGl Mondiale naar Pronto Belgio. en weer terug. Dag in. dag uit. week in. week uit. rekent u er maar op dat ik m 'n huiswerk doe. COMMENTATOREN Hugo Walker, die wel alles meldt over de contractperikelen van al die spelers die hij op de mo nitor heen en weer ziet ren nen, maar niks weet te zeggen over toch niet geheel onbe langrijke zaken als techniek, tactiek, opstelling. Theo Reits- ma. nuchter en kundig, die eindelijk ook eens een keer een beetje partijdig is en in zijn ergernis over de vertra gende activiteiten van de Egyptenaren vergeet waarde ring uit te spreken over hun niet weg te cijferen balvaar digheid en de zuiverheid van hun passes. Rik de Saedeleer. die zich de twaalfde man van de Belgen voelt en het bij de wedstrijden van de Rode Dui vels alsmaar heeft over 'wij'. SPORTMODE. Het dragen van strakke wielren broeken tot bijna op de knie. ónder ge wone sportbroekjes. De Ame rikaanse tennisser André Agassi bracht er de directie van Roland Garros mee in vertwijfeling, maar je ziet het vooral bij voetballers. Zou het lekker zitten? Het optisch ef fect is in elk geval dat de be nen van de desbetreffende sportlieden veel korter lijken dan die van hun 'gewoon uit gedoste collega 's. Wielrenners zelf dragen over hun wielren - broeken géén gewone sport- broeken, overigens. WRAAK. De ontwerpers van sportkledij. twee jaar terug on derwerp van publiekelijke hoon voor die enge motiefjes in de oranjeshirts, nemen dit jaar op het WK revanche met dessins die ze hebben gestolen op de kleuterschool waar hun zoontjes leren omgaan met vetkrijtjes en kleurpotloden. Inderdaad: kraswerk. Vooral die gele keeperstruien hebben er ernstig onder te lijden. GRENSRECHTERS. Die Van Langenhove. uit België, geheel ten on réchte ooit geslaagd voor zijn scheidsrechtersdiplo- ma, en nóg ten onrechter afge vaardigd naar Italië. De man heeft heel ordinair stront in de ogen, wat in het Europacupsei zoen Olympique Marseille al de kop kostte en vorige week de Rotterdamse Tsjech Griga een goal tegen Italië. Een glas heldere gelijkmaker, door de Belg arrogant weggevlagd. ter wijl uit alle herhalingen bleek dat er geen sprake was van enigerlei overtreding of bui tenspel Afvoeren die man. Ook verbieden: het dragen van rode truien door scheids rechters. Dan moeten die Schotten maar worden ver plicht een ander tenue aan te schaffen. STADIONS. Vele miljoenen (gerekend in guldens, niet eens in lires) zijn gepompt in het renoveren van de Italiaan se WK-stadions, met als opval lend resultaat dat veel velden in zonnige middagwedstrijden hinderlijk worden overscha duwd door iare staalconstruc ties. Het lijkt wel of het halve wereldkampioenschap zich tussen de kranen van de Rot terdamse haven afspeelt. RECLAME. Het valt me mee, moet ik zeggen. De alsmaar van tekst wisselende reclame borden die normaal op Itali aanse velden de aandacht af leiden zijn weggehaald. De de hoofdsponsors van het toer nooi. Lastig is wel het 'design van de man bij Olivetti die verantwoordelijk is voor al die vlaggetjes en stippellijnen en strepen die elke keer de mede delingen over speeltijd, stand en spelersnaam versluieren. Ze nemen veel te veel beeld in beslag en duren veel te lang, vanwege die artistiek bedoelde animaties. Vaste kreet in NOS Mondiale: „Over vijf minuten zijn we bij u terug", waarna dan de STER keihard toeslaat. STUDIOGAST. Mijn favoriet is Jan Mulder, die treurend het hoofd laat hangen over de overwegend erbarmelijke kwaliteit van het vertoonde spel. en dat fijnzinnig formule rend verwoordt. Anders dan de grove taal van Willem van Hanegem. die ik trouwens wel graag hoor fulmineren tegen het geklungel van Oranje in het algemeen en Beenhakker in het bijzonder. HEIMWEE. Op de Vlaamse tv werd gniffelend de zieleknij- perij in het Oranje-trainings kamp behandeld. Daar praat men minder over voetballen dan over de goede gesprekken die nodig zijn om alle neuzen dezelfde kant op te krijgen en helderheid te krijgen over wat er tussen de oren zit. De BRT'ers hadden gelijk. Ook ik heb heimwee naar een coach die bromt: „Kein Keloel. Foes- balle!" RENÉ DE COCQ

Leidse Courant | 1990 | | pagina 15